04 травня 2026 р. Справа № 480/2938/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради (далі - відповідач, Управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради), в якій просила:
1) визнати протиправним дії Управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради щодо відмови у видачі ОСОБА_1 довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби;
2) зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради видати ОСОБА_1 довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, за формою, що затверджена Постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року № 1-3 для їх пред'явлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.
Вимоги мотивовані тим, що позивач звернулася до відповідач із заявою про видачу їй довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби. Однак відповідач відмовив у видачі довідок з огляду на те, що позивач не має права на пенсію державного службовця, оскільки працювала в органі місцевого самоврядування, а не у державному органі.
Ухвалою суду позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач у поданому відзиві просив відмовити у задоволенні позову з огляду на те, що позивачу листом від 25.01.2024 не відмовлено у видачі запитуваних довідок, а лише повідомлено про те, що для вирішення питання по суті позивачу необхідно надати суду разом із відповідною заявою документи, передбачені вимогами п.8 Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 № 750. Крім того, позивачу надано частково запитувані документи.
Також з посиланням на Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою КМУ від 14.09.2016 № 622, та вказаний вище Порядок видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 №750, вказав, що особа яка має бажання отримати довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби разом з відповідною заявою повинна надати документ, що підтверджує:
- відсутність в державному органі посади державної служби, ліквідацію державного органу;
- довідки з архівної установи, в якій зберігаються документи ліквідованих державних органів, або іншого органу (організації, установи), в якому (якій) зберігаються документи про заробітну плату, про розміри посадового окладу, надбавок за ранг та вислугу років на день звільнення з посади державної служби (припинення державної служби), надбавок до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень залежно від ступеня секретності інформації, а також інших виплат за їх наявності - у випадку, передбаченому пунктом 6 цього Порядку.
У зв'язку з ненаданням ОСОБА_1 разом з заявою від 08.01.2024 вищевказаних довідок, відповідач для вирішення питання по суті її заяви від 08.01.2024 запропонував позивачу подати до Управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради вищевказані документи, які передбачені п. 8 Порядку № 750.
Вважає, що Управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради Сумської області будь-які права ОСОБА_1 не порушувало і діяло у відповідності до чинного законодавства України.
Позивач до суду надала додаткові докази у справі, зокрема рішення суду першої інстанції та постанову апеляційної інстанції у справі №480/2391/24 (а.с.36-45).
Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України. У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив (ч.3 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України).
Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що позивач звернулася до відповідача із заявою від 08.01.2024 про надання їй:
1) довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років),
2) довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби,
3) витягу з наказу про відпуску по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку з 12 травня 2013 року по 24 березня 2016 року,
4) витягу з наказу про відпуску по догляду за дитиною до досягнення нею 6-річного віку з 25 березня 2016 року по 23 вересня 2016 року,
5) довідки про перебування на обліку як отримувача компенсації по догляду за інвалідом 1 групи або особою, яка досягла 80-річного віку з 23 січня 2017 року по 31 травня 2022 року (а.с.27).
Відповідач листом від 25.01.2024 № 294 надав позивачу частково запитувані нею документи, зокрема:
витяг з наказу про відпуску по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку з 27 травня 2013 року по 25 березня 2016 року;
витяг з наказу про відпуску по догляду за дитиною до досягнення нею 6-річного віку з 26 березня 2016 року по 24 вересня 2016 року;
довідку про перебування на обліку як отримувача компенсації по догляду за інвалідом 1 групи або особою, яка досягла 80-річного віку з 23 січня 2017 року по 31 травня 2022 року,
а щодо складення та видачі запитуваних довідок про заробітну плату Управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради вказало додатково у листі, що довідки для призначення пенсії видаються за формами довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям, затвердженими постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року № 1-3, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 №180/30048. Механізм видачі таких довідок передбачений у Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад від 16.06.2017 №766/30634. Згідно з вимогами пункту 8 вказаного Порядку для отримання довідки подаються такі документи:
- заява;
- документ, що підтверджує відсутність у державному органі посади державної служби, ліквідацію державного органу.
Тому для вирішення питання по суті, ОСОБА_1 запропоновано подати вказані документи, передбачені вимогами пункту 8 Порядку (а.с.6, 28).
Вважаючи таку відмову відповідача у видачі спірних довідок протиправною, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним відносинам, суд вказує наступне.
Згідно статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з п.6 ч.1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях, визначені Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VІІІ (далі-Закон №889-VІІІ).
Згідно із пунктом 1 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VІІІ, цей Закон набрав чинності з 01.05.2016.
Як вбачається з положень статті 90 Закону №889-VІІІ після 01.05.2016 пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
В той же час відповідно до пунктів 10, 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VІІІ, державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 28.12.1993 3723-ХІІ (далі-Закон 3723-ХІІ) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» від 28.12.1993 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України “Про державну службу» від 28.12.1993 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» від 28.12.1993 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Отже, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» №3723-XII, але у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Аналогічний висновок міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 по справі № 822/524/18 та постановах Верховного Суду від 15.12.2020 по справі № 560/2398/19, від 01.12.2020 по справі № 466/6057/17.
Тобто законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ.
За змістом частини 1 статті 37 Закону 3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Обчислення пенсій, що призначаються особам, зазначеним у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII “Про державну службу», здійснюється відповідно до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 “Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб»( далі - Порядок № 622), пунктом 2 якого передбачено, що згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII «Про державну службу» на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII «Про державну службу» (далі - Закон) мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII «Про державну службу»:
- мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України;
- займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.
Відповідно до пункту 4 Порядку №622, пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
- розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
- у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
- матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За змістом пункту 5 Порядку № 622 у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Так, постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 “Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям у відповідності до пунктів 2, 10, 12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про державну службу» (чинної на час виникнення спірних відносин), було затверджено форми довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу, років) і про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Позивач вважаючи, що має право на призначення пенсії державного службовця, звернулася до відповідача, як до органу, який був останнім місцем її роботи на державній службі, із заявою про видачу їй серед іншого, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Відповідач у листі від 25.01.2024 стосовно видачі означених вище довідок повідомив ОСОБА_1 про те, що згідно п.8 Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також, перейменування (відсутності) їхніх, посад, затвердженого наказом Міністерства соціальної і політики України від 10.05.2017 №750, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за № 766/30634 (далі - Порядок №750) для отримання довідки подаються заява та документ, що підтверджує відсутність у державному органі посади державної служби, ліквідацію державного органу. У зв'язку з чим запропонував подати такі документи.
Оцінюючи вказані посилання відповідача у листі, суд вказує, що згідно з пунктом 6 Порядку № 622 у разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.
Своєю чергою пунктом 3 Порядку №750 встановлено, що довідка видається у разі ліквідації державного органу без правонаступника або якщо останнє місце роботи особи на посаді державної служби було в органі, який на час призначення особі пенсії відсутній чи у якому на час призначення пенсії перейменовані (відсутні) посади, у тому числі відсутні відповідні посади державної служби, зокрема:
Міністерство соціальної політики України - особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було в державних органах, юрисдикція яких поширювалась на всю територію України (крім Національного банку України);
Національний банк України - особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було в установах, філіях та представництвах Національного банку України;
структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчі органи міських, районних у містах (у разі утворення) рад - особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було у відповідних державних органах, юрисдикція яких поширювалася на територію однієї або кількох областей, м. Києва або м. Севастополя, одного або кількох районів, міст обласного значення, та органах місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 7 Порядку №750 у разі відсутності або перейменування (відсутності) у державному органі посади, що була останньою, яку особа займала на державній службі, її посада визначається цим органом згідно з додатком 1 до цього Порядку або за відповідною категорією, підкатегорією з урахуванням юрисдикції державного органу.
Пунктом 8 Порядку №750 встановлено, що для отримання довідки подаються такі документи: заява; документ, що підтверджує відсутність в державному органі посади державної служби, ліквідацію державного органу; довідки з архівної установи, в якій зберігаються документи ліквідованих державних органів, або іншого органу (організації, установи), в якому (якій) зберігаються документи про заробітну плату, про розміри посадового окладу, надбавок за ранг та вислугу років на день звільнення з посади державної служби (припинення державної служби), надбавок до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень залежно від ступеня секретності інформації, а також інших виплат за їх наявності - у випадку, передбаченому пунктом 6 цього Порядку.
Тобто системний аналіз вказаних приписів свідчить про те, що лише у разі ліквідації органу чи відсутності або перейменування у державному органі посади державної служби, що була останньою, яку особа займала на державній службі після 01 травня 2016, її посада визначається цим органом згідно з додатком 1 до цього Порядку або за відповідною категорією, підкатегорією з урахуванням юрисдикції державного органу. У останньому абзаці пункту 7 Порядку №750 вказано, що довідка для призначення пенсії видається державним органом, в якому працювала особа, відповідно до пунктів 4, 5 Порядку № 622.
Із доданої до позовної заяви копії трудової книжки позивача встановлено, що позивач з 16.11.1981 до 14.03.1989 працювала на посадах бухгалтера, старшого бухгалтера, головного бухгалтера міського відділу культури виконкому ради народних депутатів у м. Шостка, з 29.05.1995 до 31.10.1996 - головним бухгалтером у відділу субсидій Шосткинського міськвиконкому, де їх присвоєно 13 ранг державної служби, з 01.03.2000 до 23.09.2016 працювала у відділі субсидій Управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради на посадах спеціаліста 1 категорії, головного спеціаліста та завідувача сектора прийому громадян відділу соціальних допомог та компетенцій. 01.01.2011 у зв'язку із змінами в штатному розписі відділу соціальних допомог та компетенцій був перейменований у відділ грошових виплат і компенсацій, а 23.09.2016 ОСОБА_1 звільнена з посади завідувача сектором прийому громадян відділу грошових виплат і компенсацій.
При цьому суд зауважує, що рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 10.12.2025 у справі №480/2391/24, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 16.02.2026 у справі №480/2391/24 (а.с.37-45), серед іншого зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу роботи на державній службі ОСОБА_1 періоди її роботи з 16.11.1981 до 14.03.1989 та з 04.07.2001 до 23.09.2016.
Вказане рішення набрало законної сили та його обставини згідно ч.4 ст.78 КАС України не підлягають доказуванню.
Таким чином, даними трудової книжки, а також встановленими судовим рішення обставинами, які не підлягають доказуванню, позивач станом на 01 травня 2016 року мала більше ніж 20 років стажу на посадах державної служби, при чому останньою посадою позивача, віднесеною до категорії посад державної служби, була посада завідувача сектором прийому громадян відділу грошових виплат і компенсацій, яку позивач займала саме у відповідача - Управлінні праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради.
Відповідно до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради зареєстроване як юридична особа 30.06.2000, не ліквідовано, не припинено та не перебуває у стані припинення.
Таким чином, Управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради є уповноваженим органом щодо видачі запитуваних позивачем у заяві довідок, оскільки останнє місце роботи позивача - завідувач сектором прийому громадян відділу грошових виплат і компенсацій, було на посаді державної служби в Управлінні праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради, яке як на дату звернення позивача із заявами про видачу довідок, так само і станом на сьогодні, не є припиненим чи ліквідованим, а відтак, витребування у позивача додаткових документів, зокрема, документів, що підтверджує відсутність фактично саме у відповідача посади державної служби, а тим більше ліквідацію відповідача, є протиправним.
За таких обставин посилання відповідача у листі на необхідність подання позивачем додаткових документів разом із новою заявою, а не у порядку розгляду заяви позивача від 08.01.2024, суд розцінює саме як відмову у видачі запитуваних позивачем довідок, оформлену листом від 25.01.2024 №294.
Таким чином, враховуючи, що із матеріалів справи встановлено, що позивач на момент звернення до відповідача мала більш ніж 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців і не перебувала на державній службі, тому вона мала право на отримання довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), а також довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посад державної служби, за формами, що затверджені постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року №1-3, чинної на час виникнення спірних правовідносин, у зв'язку з чим відмова відповідача у видачі таких довідок не може відповідати критеріям правомірності, визначених в частині 2 статті 2 КАС України, а відтак, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи вище викладене, вбачається необхідним стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача у рахунок повернення сплачений за подання позову до суду судовий збір у розмірі 968,96грн.
Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради (вул. Свободи, 43-А,м. Шостка,Шосткинський район, Сумська область,41100, код ЄДРПОУ 03198103) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради щодо відмови, ОСОБА_1 у видачі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, оформленої листом від 25.01.2024 №294.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради видати ОСОБА_1 довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, за формами, що затверджені Постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року № 1-3 для їх подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 у рахунок повернення сплачений за подання позову до суду судовий збір у розмірі 968,96грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 04.05.2026.
Суддя І.Г. Шевченко