04 травня 2026 року № 320/45679/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Марич Є.В., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправними та скасування рішень,
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ) з позовом до Головного управління ДПС у Київській області (далі - відповідач, ГУ ДПС у Київській області), в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 10.03.2025 №8972/10-36-24-05/3741005442, №8974/10-36-24-05/3741005442, №8976/10-36-24-05/3741005442, №8977/10-36-24-05/ НОМЕР_1 , винесені Головним управлінням ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ 44096797) щодо ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).
В обґрунтування позову позивач зазначив про безпідставність та необґрунтованість висновків контролюючого органу про заниження позивачем податку на доходи фізичних осіб, військового збору та неподання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2022 рік. У відповідача відсутні будь-які належні документальні підтвердження отримання позивачем доходів, які призводять до необхідності подання декларацій про майновий стан та доходи.
Представником позивача вказано, що ГУ ДПС у Київській області винесено податкові-повідомлення рішення лише на підставі податкової інформації, яка не підтверджує вчинення ОСОБА_1 порушень податкового законодавства України, а інших заходів щодо встановлення факту отримання позивачем доходів, інших ніж наведені в п.179.2 ст.179 ПК України, у тому числі від британського суб'єкта господарювання "Fenix lnternational Ltd" за створення контенту на платформі OnlyFans, відповідачем не вживалося. Відтак, оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті відповідачем без урахування всіх обставин справи, необґрунтовано, а тому є протиправними та підлягають скасуванню.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 16.09.2025 відкрито провадження в справі та призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження.
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідно до наявної податкової інформації ФОПП ОСОБА_1 у 2022 році отримала доходи від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans, які згідно з Податковим кодексом України підлягають включенню до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу та відображенню платником податків в річній декларації про майновий стан і доходи (податковій декларації) за 2022 рік. На підставі викладеного, представник відповідача вважає, що позивачу обґрунтовано нараховано податкові зобов'язання та штрафні санкції.
У відповіді на відзив представник позивача заперечив щодо доводів відповідача та виклав свої аргументи щодо наведених у відзиві заперечень, зазначив, що відповідач не надав інших належних доказів, що підтверджують вчинення правопорушень ОСОБА_1 , отримана відповідачем податкова інформація є недостовірною, а обмін податковою інформацією відбувався за спеціальним запитом.
Представником відповідача подано заперечення на відповідь на відзив, у якому зазначив, що не погоджується з доводами позивача, вважає їх необґрунтованими та зазначив, що позивач не надав жодного документа чи письмового пояснення до перевірки, а тому контролюючий орган виходив з наявної у нього інформації та дійшов висновку про непідтвердження документально отриманих доходів платником податків.
Провівши підготовчі дії, які необхідні для всебічного та об'єктивного розгляду і вирішення адміністративної справи, ухвалою суду від 29.10.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.
Представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував, просив суд відмовити у задоволенні позову.
Суд за згодою сторін перейшов до розгляду справи по суті в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами і доказами.
Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Керуючись підпунктом 19-1.1.1 пункту 19-1.1 статті 19-1, підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпунктом 78.1.1 пункту 78.1 статті 78, підпунктом 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI, із змінами та доповненнями та відповідно до наказу про проведення позапланової невиїзної перевірки від 05.12.2024 № 3488-п, головним державним інспектором відділу планових та позапланових перевірок оподаткування фізичних осіб управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС у Київській області Величко Світланою Михайлівною, проведена документальна позапланова невиїзна перевірка з питань дотримання вимог податкового законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, при отриманні доходу від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans за період з 01.01.2022 по 31.12.2022 року, фізичною особою - платником податків ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
За результатами перевірки складено акт від 23.01.2025 № 3840/10-36-24-05/3741005442, у якому зафіксовано виявлені порушення:
- підпункту 49.18.4 пункту 49.18 статті 49, підпункту 170.11.1 пункту 170.11 статті 170, пункту 176.1 статті 176, пункту 179.1 статті 179 Податкового кодексу України, за неподання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2022 рік;
- підпункту 163.1.3 пункту 163.1 статті 163, підпункту 168.2.1 пункту 168.2 статті 168, підпункту 164.2.20 пункту 164.2 статті 164, підпункту 170.11.1 пункту 170.11 статті 170 з урахуванням пункту 167.1 статті 167 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено суму податку на доходи фізичних осіб всього на 1 123 817,44 грн, в т.ч. за 2022 рік на суму 1 123 817,44 грн;
- підпункту 1.2, підпункту 1.3 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, в результаті чого занижено суму військового збору всього на 93 651,45 грн, в т.ч. за 2022 рік на суму 93 651,45 грн;
- підпункту 73.3.3 пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України в частині ненадання відповіді на запит, надісланий відповідно до підстав, передбачених пунктами 73.3.1 пункту 73.3 статті 73 цього Кодексу.
На підставі акта перевірки ГУ ДПС у Київській області винесено податкові повідомлення-рішення:
№ 8972/10-36-24-05/374105442 від 10.03.2025, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем - військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, на загальну суму 103 016,59 грн, з яких за податковими зобов'язаннями - 93 651,45 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями - 9365,14 грн;
№ 8974/10-36-24-05/3741005442 від 10.03.2025, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем - податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, на загальну суму 1 236 199,18 грн, з яких за податковими зобов'язаннями - 1 123 817,44 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями - 112 381,74 грн;
№ 8976/10-36-24-05/3741005442 від 10.03.2025, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 340,00 грн;
№ 8977/10-36-24-05/3741005442 від 10.03.2025, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 1020,00 грн.
Не погоджуючись з вказаними податковими повідомленнями-рішеннями, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПК України).
Згідно з підпунктом 14.1.55 пункту 14.1 статті 14 ПК України дохід, отриманий з джерел за межами України, - будь-який дохід, отриманий резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності за межами митної території України, включаючи проценти, дивіденди, роялті та будь-які інші види пасивних доходів, спадщину, подарунки, виграші, призи, доходи від виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими та трудовими договорами, від надання резидентам в оренду (користування) майна, розташованого за межами України, включаючи рухомий склад транспорту, приписаного до розташованих за межами України портів, доходи від продажу майна, розташованого за межами України, дохід від відчуження інвестиційних активів, у тому числі корпоративних прав, цінних паперів тощо; інші доходи від будь-яких видів діяльності за межами митної території України або територій, непідконтрольних контролюючим органам.
Відповідно до підпункту 14.1.213 пункту 14.1 статті 14 ПК України фізична особа - резидент - фізична особа, яка має місце проживання в Україні.
Як передбачено пунктом 13.3 статті 13 Податкового кодексу України, доходи, отримані фізичною особою - резидентом з джерел походження за межами України, включаються до складу загального річного оподаткованого доходу, крім доходів, що не підлягають оподаткуванню в Україні відповідно до положень цього Кодексу чи міжнародного договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Відповідно до підпункту 162.1.1 пункту 162.1 статті 162 ПК України фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи є платником податку.
Підпунктом 163.1.3 пункту 163.1 статті 163 ПК України передбачено, що об'єктом оподаткування резидента є іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.
Пунктом 164.1 статті 164 ПК України визначено, що базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
Пункт 164.2 статті 164 ПК України деталізує види доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків.
При цьому, під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів (п.164.4 ст.164 ПК України).
В свою чергу, стаття 165 ПК України визначає види доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу.
Таким чином, з аналізу наведених вище норм податкового законодавства слідує, що у фізичної особи - платника податків виникає обов'язок сплатити податок на доходи фізичних осіб за наслідками отримання будь-якого виду доходу, що визначений пунктом 164.2 статті 164 ПК України. У разі отримання доходів, що не включені до бази оподаткування та окремий перелік яких наведено у статті 165 ПК України, підстави для сплати податку на доходи фізичних осіб відсутні.
Підставою для прийняття спірного податкового повідомлення-рішення № 8974/10-36-24-05/3741005442 контролюючий орган визначив саме підпункт 164.2.20 пункту 164.2 статті 164 ПК України, тобто отримання фізичною особою - платником податків інших доходів, крім зазначених у статті 165 цього Кодексу.
Судом встановлено, що до ГУ ДПС у Київській області листом Державної податкової служби України від 02.10.2024 № 27331/7/99-00-24-04-03-07 надійшла інформація, яку отримано від компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, у порядку передбаченому Конвенцією між урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на дохід і приріст вартості майна, яка набула чинності 11.08.1993, стосовно одержання доходів громадянами України від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans.
Результати щодо ідентифікованих платників податків - фізичних осіб сформовано у вигляді аналітичних таблиць та надіслано для відпрацювання головними територіальними управліннями цієї податкової інформації.
Відповідно до підпункту 72.1.4 пункту 72.1 статті 72 ПК України до податкової інформації відноситься інформація від органів влади інших держав, міжнародних організацій або нерезидентів.
Згідно з підпунктом 83.1.2 пункту 83.1 статті 83 ПК України матеріали, які є підставами для висновків під час проведення перевірок є податкова інформація.
Для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності також використовується інша інформація, оприлюднена відповідно до законодавства та/або добровільно чи за запитом надана контролюючому органу в установленому законом порядку, а також інформація, наведена у скарзі покупця (споживача) щодо порушення платником податків встановленого порядку проведення розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій (пп.72.1.6 п.72.1 ст.72 ПК України).
Крім того, приписи статті 72 ПК України визначають право контролюючого органу на отримання та використання у своїй діяльності інформації від банків та інших фінансових установ.
Наказом Міністерства фінансів України від 16.04.2022 №118 затверджено Порядок обміну податковою інформацією з компетентними органами іноземних країн, який спрямований на забезпечення ефективного обміну податковою інформацією з компетентними органами іноземних держав за спеціальними запитами про надання податкової інформації.
Вказаним Порядком визначено, що Державна податкова служба України є уповноваженим представником Міністерства фінансів України та компетентним органом України для цілей обміну податковою інформацією відповідно до Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах, ратифікованої Законом України від 17 грудня 2008 року № 677-VI, та міжнародних договорів України про уникнення подвійного оподаткування.
Згідно з пп.51 п.4 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №227, Державна податкова служба України відповідно до покладених на неї завдань організовує та здійснює взаємодію та обмін інформацією з компетентними органами іноземної юрисдикції згідно із законодавством, міжнародними договорами України.
Відповідно до статті 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії підписано Конвенцію про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на дохід і на приріст вартості майна, яка набула чинності 11.08.1993 (далі - Конвенція) та Конвенцію про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах зі змінами, внесеними Протоколом про внесення змін і доповнень до Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах від 27.05.2010, яка ратифікована Верховною Радою України із застереженням Законами України від 17.12.2008 № 677- VI та від 11.01.2013 № 21-VII та є чинною з 01.07.2009.
Ця Конвенція буде застосовуватись до осіб, які є резидентами однієї або обох Договірних Держав.
Згідно з пунктом 1 статті 27 Конвенції компетентні органи Договірних Держав обмінюються інформацією, необхідною для виконання положень цієї Конвенції або національних законодавств Договірних Держав, що стосуються податків, на які поширюється Конвенція в тій мірі, доки оподаткування не суперечить цій Конвенції, зокрема, щоб попереджувати шахрайство і полегшувати застосування встановлених законом положень проти легальних ухилень.
Будь-яка інформація, одержана Договірною Державою, буде розглядатися як конфіденційна і буде розкрита тільки особам або властям (включаючи суди і органи управління), зайнятим оцінкою або збиранням, примусовим стягненням або судовим переслідуванням, або розглядом апеляції стосовно податків, на які поширюється ця Конвенція. Такі особи або органи будуть використовувати інформацію тільки з цією метою. Вони можуть розкривати інформацію в публічних судових засіданнях і юридичних рішеннях.
З огляду на викладене, суд враховує доводи представника відповідача, що на сьогодні між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії та Північної Ірландії здійснюється обмін податковою інформацією відповідно до положень таких міжнародних договорів.
Як уже зазначалось вище, відповідно до інформації, отриманої у листі Державної податкової служби України від 02.10.2024 № 27331/7/99-00-24-04-03-07, компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, у порядку передбаченому Конвенцією, повідомлено про одержання доходів фізичними особами - резидентами України від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans за 2020-2022 роки, у додатку до якого у переліку фізичних осіб зазначена ОСОБА_1 .
Окрім того, листом Державної податкової служби України від 21.04.2025 № 10903/7/99-00-24-04-03-07 зазначено, що ДПС проведено ідентифікацію за номером акаунта творців контенту, який використовується «Fenix International Ltd» в Державному реєстрі фізичних осіб за сукупністю відомостей, наданих, компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, зокрема, за прізвищем, ім'ям та датою народження фізичної особи.
Зі змісту офіційного перекладу вказаного вище листа та додатків до нього вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , протягом 2022 року отримала від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» грошові кошти у розмірі 170 732,00 дол. США, що в перерахунку у гривню за офіційним курсом Національного банку України на 31.12.2022 року склав 6243430,22 грн.
У долученому до справи додатку №1 до листа компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії від 02.09.2024 реєстраційний номер S003703, з урахуванням перекладу змісту цього додатку, міститься така інформація про користувача платформи OnlyFans: ідентифікатор НОМЕР_2 , за яким на платформі зареєстровано акаунт з ідентифікаційним номером 186915178 на ім'я фізичної особи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; найменування користувача, яке використовується на платформі OnlyFans щодо акаунта та адреси електронної пошти, за якими зареєстровані вказаний акаунт; назва альтернативного інструменту для розрахунків «eWallet», із зазначенням адреси електронної пошти, яка відноситься до таких альтернативних інструментів для розрахунків; країна проживання власника такого альтернативного інструменту розрахунків Україна та дати відкриття (реєстрації) таких альтернативного інструменту для розрахунків стосовно акаунта користувача.
У додатку №2 до листа компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії від 02.09.2024 реєстраційний номер S003703, з урахуванням перекладу змісту цього додатку, міститься інформація про загальну кількість транзакцій за 2022 рік щодо аканта з ідентифікаційним номером 186915178 користувача платформи OnlyFans, який має ідентифікатор ID00065, та вартість таких транзакцій в доларах США, а саме: проведено 77 транзакцій на суму 170 732,00 дол. США.
Також, у цьому додатку вказано про відсутність утримань податків з сум виплат.
Враховуючи вищевикладене та наявну інформацію, що міститься у листі контролюючого органу, суд вважає, що інформація отримана на підставі міжнародного запиту від компетентного органу іноземної держави і яка містить конкретні дані про платника підпадає під ознаки податкової інформації.
В зв'язку з цим є безпідставними доводи позивача про те, що інформація ДПС України не є первинним документом в розумінні норм Податкового кодексу України, а є засобом листування між Державною податковою службою України та відповідачем.
У розумінні положень статей 72-73 ПК України інформація, отримана від компетентних органів іноземних держав відповідно до міжнародних договорів, що містять положення про обмін інформацією для податкових цілей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або укладених на їх підставі міжвідомчих договорів, є податковою інформацією, а тому використовується контролюючими органами як підстава для проведення документальних перевірок.
З огляду на зазначене, у спірному випадку контролюючий орган мав усі правові підстави для призначення перевірки, оскільки отримав в установленому законом порядку податкову інформацію про можливі порушення платником податків норм податкового законодавства.
Окремо суд зауважує, що згадані норми Конвенції, Податкового кодексу України, а також Порядку обміну податковою інформацією з компетентними органами іноземних країн, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 16.04.2022 № 118, не містять жодних вимог щодо необхідності додаткового підтвердження первинно наданої інформації для її обов'язкового врахування податковими органами; достатнім є сам факт отримання офіційних даних від компетентного органу іншої держави.
Як вбачається з матеріалів справи, в ході проведення перевірки контролюючим органом з'ясовано, що позивачем податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2022 не подано.
Головним управління ДПС у Київській області за місцем податкової адреси фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 надіслано письмовий запит від 08.10.2024 № 19363/12/10-36-24-05 про надання інформації та її документального підтвердження.
У запиті відповідач просив надати інформацію та її документальні підтвердження з приводу отриманих доходів протягом 2022 року, зокрема, але не вичерпно: письмові пояснення щодо причини неподання декларацій про майновий стан і доходи за 2022 рік; документальне підтвердження походження отриманих доходів; копії документів, що підтверджують сплату податку на доходи з фізичних осіб та військового збору; інші документи за 2022 рік, які не увійшли до зазначеного переліку, але безпосередньо пов'язані із отриманням доходу.
Вказаний запит надіслано на адресу позивача: АДРЕСА_2 , рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Відповідно до копії конверта, поштове відправлення повернуто до податкового органу з відміткою «за закінченням терміну зберігання», що, у відповідності до пункту 42.2 статті 42 ПК України, вважається належним чином врученим платнику податків.
Відповідно до пункту 42.5. статті 42 ПК України, у разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).
У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
Отже, відповідач виконав усі необхідні умови щодо формування запиту про надання пояснень та документів, здійснив надіслання такого запиту на належну адресу платника податків у визначені нормами ПК України спосіб та порядку.
Вищевказане спростовує доводи позивача про те, що відповідач не направив позивачу письмовий запит на отримання інформації.
Платником податків фізичною особою ОСОБА_1 пояснень та їх документального підтвердження до контролюючого органу не подано.
Посилання представника позивача про те, що податковий орган не вчинив належних дій з метою перевірки походження вказаних коштів, встановлення осіб, які їх перераховували, не встановив рахунки, з яких надходили ці кошти, є безпідставним оскільки, такі обставини не спростовують факту надходження вищевказаних сум грошових коштів на банківські рахунки, які належать саме позивачу, а не будь-яким іншим особам.
Суд звертає увагу на те, що платник податків, який не згоден із відповідністю одержаної податковим органом інформації дійсним обставинам справи або ж вважає, що розмір заниженого ним податкового зобов'язання є меншим, вправі подати до контролюючого органу в ході перевірки або ж в ході судового розгляду справи відповідні докази, що спростовують доводи суб'єкта владних повноважень.
Це зумовлено специфікою поставленого в провину платнику податків порушення, а саме заниження загального оподатковуваного доходу, у зв'язку з чим контролюючому органу достатньо довести саме факт отримання останнім доходу у періоді, що перевірявся.
Поряд з цим, у разі заперечення таких обставин платник податків повинен надати докази, які свідчитимуть про: відсутність такого доходу взагалі; наявність підстав вважати його неоподатковуваним або його зменшення; застосування ставки податку, відмінної від базової тощо. Це узгоджується з нормою абз.1 п.85.2 ст.85 ПК України, згідно з якою платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Водночас, у разі надання контролюючим органом доказів, які свідчать про те, що задекларовані платником податків податкові зобов'язання не відповідають дійсності або ж він не виконав обов'язок щодо подання декларації за наявності об'єкта для декларування, платник податків має спростовувати ці доводи.
Позивачем в ході розгляду справи не надано жодних пояснень щодо джерела походження зазначених коштів та правову підставу їх отримання, не надано і жодних документів, які підтверджували б підстави отримання позивачем вказаної суми грошових коштів та нездійснення їх декларування, що вказує на неспроможність документально спростувати висновки податкового органу про отримання у 2022 році доходів, без їх належного обліку, звітності і оподаткування.
Посилання представника позивача на наявні у позивача банківські рахунки та виписки з них, загальна сума надходжень на яких є меншою від суми, вказаної податковим органом, не спростовують встановлені вище обставини та не може підтверджувати факт відсутності у позивача будь-яких інших рахунків.
До того ж, як вбачається із податкової інформації, отриманої від компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, розрахунки здійснені через електронний гаманець «eWallet».
Отже, позивачем не спростовано обставин про отримання нею доходу від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans, не надала суду належних і допустимих доказів.
Ураховуючи вищевикладене, суд вважає доведеним факт отримання позивачем доходу джерелом походження за межами України, при тому, що вказаний дохід позивача не декларувався, обов'язкові податки і платежі не були сплачені.
Згідно з підпунктом 170.11.1 пункту 170.11 статті 170 ПК України у разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку - отримувача, який зобов'язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 цього Кодексу.
Підпунктом 170.11.2 пункту 170.11 статті 170 ПК України визначено, що у разі якщо згідно з нормами міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, платник податку може зменшити суму річного податкового зобов'язання на суму податків, сплачених за кордоном, він визначає суму такого зменшення за зазначеними підставами у річній податковій декларації.
Ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами (п.167.1. ст.167 ПК України).
Згідно з підпунктом 168.2.1 пункту 168.2 статті 168 ПК України платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів.
Окрім того, приписами пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлено військовий збір.
Відповідно до підпункту 1.1 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу, до яких відноситься позивач, відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу, до яких також відноситься позивач.
Як зазначено у підпункті 1.2 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України об'єктом оподаткування збором є, зокрема, для платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, - доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу.
Згідно з підпунктом 1.3 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту.
Враховуючи вищевикладене суд вважає доведеним факт отримання позивачем доходу джерелом походження за межами України, але при цьому вказаний дохід позивачем не декларувався, обов'язкові податки і платежі не сплачено.
Згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо: дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, або завищення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Зважаючи на встановлення порушення позивачем вимог податкового законодавства, суд приходить до висновку, що, приймаючи оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 10.03.2025 № 8972/10-36-24-05/374105442, від 10.03.2025 № 8974/10-36-24-05/3741005442, контролюючий орган діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб визначений законом.
Щодо правомірності накладення штрафу за неподання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2022 рік згідно з податковим повідомленням-рішенням від 10.03.2025 № 8976/10-36-24-05/3741005442.
В ході судового розгляду, як зазначено вище, у 2022 році позивач отримала доходи від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans.
Вказані обставини належними і допустимими доказами позивачем не спростовано.
При цьому, доказів сплати позивачем податків з отриманого доходу в країні його походження, з метою застосовування положень Конвенції між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на дохід і на приріст вартості майна, яка набула чинності 11.08.1993, позивачем не надано.
Зазначене також підтверджено додатком №2 до листа компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії від 02.09.2024, у якому вказано про відсутність утримань податків з сум виплат.
Відповідно до підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 ПК України, платник податків зобов'язаний: подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
За приписами підпункту 49.18.4 пункту 49.18. статті 49 ПК України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб, у тому числі самозайнятих осіб, - до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IV цього Кодексу.
Підпунктом 170.11.1 пункту 170.11 статті 170 ПК України визначено, що у разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку - отримувача, який зобов'язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 цього Кодексу.
Підпунктом «в» пункту 176.1. статті 176 ПК України визначено, що платники податку зобов'язані: подавати податкову декларацію за встановленою формою у визначені строки у випадках, коли згідно з нормами цього Кодексу таке подання є обов'язковим.
Відповідно до пункту 179.1. статті 179 ПК України, платник податку зобов'язаний подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) відповідно до цього Кодексу.
Податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2022 рік до податкового органу не подано, податок на доходи фізичних осіб та військовий збір із суми отриманого доходу не нараховано і не сплачено.
За правилами пункту 120.1 статті 120 ПК України неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 статті 49 цього Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, платежі, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов'язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 340 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Враховуючи викладене, контролюючим органом правильно встановлено, що позивачем, як платником податків, за період, що перевірявся податкова декларація за 2022 рік до ГУ ДПС у Київській області в порушення підпункту 49.18.4 пункту 49.18 статті 49, підпункту 170.11.1 пункту 170.11 статті 170, пункту 176.1 статті 176, пункту 179.1 статті 179 ПК України, не подавалась.
Щодо правомірності накладення штрафу за ненадання відповіді на запит згідно з податковим повідомленням-рішенням від 10.03.2025 № 8977/10-36-24-05/3741005442.
Як уже було встановлено судом, відповідачем направлено запит від 08.10.2024 № 19363/12/10-36-24-05 про надання інформації та її документального підтвердження з метою підтвердження отриманих доходів від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans.
Головним управління ДПС у Київській області за місцем податкової адреси фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 надіслано письмовий запит від 08.10.2024 № 19363/12/10-36-24-05 про надання інформації та її документального підтвердження.
У запиті відповідач просив надати інформацію та її документальні підтвердження з приводу отриманих доходів протягом 2022 року, зокрема, але не вичерпно: письмові пояснення щодо причини неподання декларацій про майновий стан і доходи за 2022 рік; документальне підтвердження походження отриманих доходів; копії документів, що підтверджують сплату податку на доходи з фізичних осіб та військового збору; інші документи за 2022 рік, які не увійшли до зазначеного переліку, але безпосередньо пов'язані із отриманням доходу.
Вказаний запит надіслано на адресу позивача: АДРЕСА_2 , рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Відповідно до копії конверта, поштове відправлення повернуто до податкового органу з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Пунктом 42.2 статті 42 ПК України передбачено, що документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Відповідно до пункту 42.5. статті 42 ПК України, у разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).
У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
У постанові від 09 жовтня 2018 року у справі № 820/1864/17 Верховний Суд зазначив, що добросовісний платник податків зобов'язаний забезпечити отримання ним кореспонденції за адресою місцезнаходження, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі невиконання цього обов'язку платник не вправі посилатись на неотримання ним документів як на обставину, що звільняє його від настання у зв'язку з цим негативних для такого платника наслідків.
Аналогічний висновок викладено Верховним Судом в постанові від 24 вересня 2019 у справі №826/1109/15 та підтримано Судовою палатою з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду в постанові від 23 травня 2022 року у справі №810/3116/18
У цій же постанові Судова палата зробила висновок, що обов'язку контролюючого органу щодо направлення платнику податків, зокрема податкового повідомлення - рішення у спосіб, визначений статтями 42, 58 ПК України, кореспондує також і обов'язок такого платника добросовісно ставитись до отримання відповідної кореспонденції.
Отже, відповідач виконав усі необхідні умови щодо формування запиту про надання пояснень та документів, здійснив надіслання такого запиту на належну адресу платника податків у визначені нормами ПК України спосіб та порядку.
За приписами підпункту 73.3.3 пункту 73.3 статті 73 ПК України платники податків зобов'язані надавати інформацію, визначену в запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом), у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Згідно з пунктом 121.1 статті 121 ПК України незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.
Оскільки позивач у встановлені строки запитувані документи не подала, вищевказаним податковим повідомленням-рішенням до неї правомірно застосовано штрафні санкції на підставі пункту 121.1 статті 121 ПК України.
Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На переконання суду, винесені податкові повідомлення-рішення не підлягають скасуванню, оскільки є правомірними, прийнятими в межах повноважень відповідача та у спосіб визначений законодавством, натомість позивачем не спростовано доводів податкового органу та не доведено відсутність виявлених порушень.
Враховуючи вищевикладене, системно проаналізувавши норми законодавства, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає.
Враховуючи те, що суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову, судові витрати зі сплати судового збору відшкодуванню позивачу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 72-77, 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Київській області (03151, м. Київ, вул. Святослава Хороброго, буд. 5а, код ЄДРПОУ ВП 44096797) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, - відмовити.
2. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Марич Є.В.