Україна
Донецький окружний адміністративний суд
04 травня 2026 року Справа №200/2813/26
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Молочна І.С., ознайомившись з матеріалами позовної заяви адвоката Зачепіло Зоряни Ярославівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
адвокат Зачепіло Зоряна Ярославівна в інтересах ОСОБА_1 , позивача, звернулась з позовом до Донецького окружного адміністративного суду з вимогами до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо неправомірного перерахунку та як наслідку зменшення розміру нарахування пенсії в більше, ніж 50% на підставі втрати паперової трудової книжки на тимчасово окупованій території;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повернути пенсійні виплати у розмірі 23610,00 грн. та виплатити ОСОБА_1 недоплачену пенсію, починаючи з вересня 2025 року по теперішній час.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20 квітня 2025 року позовну заяву залишено без руху, позивачу встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання до суду:
- належних документів, які зазначені у пункті 1 частини першої статті 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», на підставі яких суд буде мати змогу встановити особу ОСОБА_1 , встановити її адміністративну правосуб'єктність;
- документів, що підтверджують відомості, зазначені у позовній заяві, щодо місця проживання/перебування позивача;
- виправленого позову з визначенням належних відповідачів по справі та позовними вимогами, викладеними у відповідності до КАС України із зазначенням чіткого та зрозумілого змісту позовних вимог, стосовно кожного визначеного ним відповідача;
- докази доплати судового збору, у разі уточнення позовних вимог та зміни їх кількості.
30 квітня 2026 року до суду, з метою виконання вимог ухвали суду від 20 квітня 2025 року, надійшла заява представника позивача про усунення недоліків, до якої представник позивача долучив копію паспорта позивача та уточнений адміністративний позов, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо неправомірного перерахунку та як наслідку зменшення розміру нарахування пенсії в більше, ніж 50% на підставі втрати паперової трудової книжки на тимчасово окупованій території;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повернути пенсійні виплати у розмірі 23610,00 грн. та виплатити ОСОБА_1 недоплачену пенсію, починаючи з вересня 2025 року по теперішній час.
Водночас, не зважаючи на те, що в уточненій позовній заяви не змінено зміст позовних вимог та сформульовано виключно до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, представник позивача знову визначає другим відповідачем у справі Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Отже, представником позивача не виконано в повному обсязі вимоги ухвали суду від 20 квітня 2025 року про залишення позовної заяви без руху.
Щодо форми і змісту позовної заяви, суддя зазначає наступне.
Частинами першою-другою статті 2 КАС України гарантовано, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з приписами частини першої статті 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Частиною п'ятою статті 160 КАС України, серед іншого, передбачено, що в позовній заяві зазначаються, зокрема, зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача; власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
У позовній заяві можуть бути вказані й інші відомості, необхідні для правильного вирішення спору (частина дев'ята статті 160 КАС України).
Згідно з пунктом 3 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій.
Згідно з частиною дев'ятою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Вимоги позовної заяви повинні бути викладені чітко і зрозуміло, з урахуванням правил, встановлених процесуальним законодавством, і узгоджуватись з наданими суду повноваженнями за наслідками розгляду справи, та мають бути спрямовані на захист конкретних прав, свобод та інтересів позивача з зазначенням способу їх захисту, який не допускає неоднозначного, довільного тлумачення змісту позовних вимог і дозволить суду максимально якісно здійснити правосуддя.
При цьому, згідно з частиною другою статті 44 КАС України учасники справи зобов'язані неухильно виконувати процесуальні обов'язки, в тому числі й щодо належного оформлення позовної заяви у відповідності до положень статті 160, 161 КАС України, а тому вимоги суду щодо належного оформлення позовної заяви не обмежують право позивача на доступ до правосуддя.
Суд зауважує, що статтею 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У пункті 8 частини першої статті 4 КАС України визначено зокрема, що позивач - це особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду.
Відповідно до частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Аналіз наведених вище норм свідчить про те, що завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи у публічно-правових відносинах, у яких відповідач реалізує владні управлінські функції щодо заявника.
Отже, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Із наведених вище законодавчих положень слідує, що особа, яка вважає, що порушені її права, свободи чи інтереси, і яка у зв'язку із цим звертається за їх захистом до адміністративного суду, має зазначити в позовній заяві: хто, який саме суб'єкт владних повноважень (а якщо відповідачем може бути суб'єкт господарювання, то який саме) порушив її права чи інтереси, яким чином, якими діями (рішенням чи бездіяльністю) відбулося втручання в її права, які саме права були порушені, чи належать вони позивачу, які обставини про це свідчать.
Згідно із пунктом 9 частини першої статті 4 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Отже, відповідачем у справі може бути особа, до якої звернена вимога позивача, а у позовній заяві позивач повинен зазначити зміст позовних вимог до такого відповідача (в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів).
Як вбачається з уточненої позовної заяви, представник позивач знову визначив відповідачами у справі Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві та Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Разом із цим, з позовних вимог вбачається, що представник позивача просить суд, зокрема, протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо неправомірного перерахунку та як наслідку зменшення розміру нарахування пенсії в більше, ніж 50% на підставі втрати паперової трудової книжки на тимчасово окупованій території, та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повернути пенсійні виплати у розмірі 23610,00 грн. та виплатити ОСОБА_1 недоплачену пенсію, починаючи з вересня 2025 року по теперішній час.
Тобто, представником позивача знову не заявлено позовні вимоги до другого відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Відтак, представником позивача не зазначено, чим саме Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області порушило права та охоронювані законом його інтереси, що суперечить вимогам КАС України.
Отже, представнику позивача необхідно уточнити зміст позовних вимог у зобов'язальній частині, оскільки ним визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області другим відповідачем у справі, до якого відсутні позовні вимоги.
Закон не передбачає вимог щодо обсягу, повноти чи слушності доводів позовної заяви, але вимагає щонайменше сформулювати суть (зміст) порушення, яким чином воно негативно позначилось на правах особи, яка звертається з позовом, яким чином може бути відновлено порушене право. Таким чином, у порядку усунення недоліків позовної заяви позивач має подати до суду виправлену позовну заяву, складену згідно з вказаними вище положеннями Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чином, представнику позивача необхідно уточнити зміст позовних вимог та чітко викласти зміст позовних вимог із належним визначенням суб'єктного складу сторін.
Відповідно до частини першої статті 118 КАС України процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом.
Згідно з правилами частини другої статті 121 КАС України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Враховуючи наведені обставини, суддя вважає необхідним продовжити строк для усунення вказаних недоліків на десять днів, з урахуванням висновків, наведених у цій ухвалі.
Керуючись статтями 2, 118, 121, 160, 169, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ухвалив:
1. Продовжити строк для усунення недоліків позовної заяви за позовом адвоката Зачепіло Зоряни Ярославівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 днів з дня отримання копії ухвали, шляхом надання до суду виправленої позовної заяви з викладенням позовних вимог у відповідності до КАС України із зазначенням чіткого та зрозумілого змісту позовних вимог та належним визначенням суб'єктного складу сторін.
3. У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута позивачу.
4. Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.
5. Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.
Суддя І.С. Молочна