номер провадження справи 6/36/26
04.05.2026 Справа № 908/721/26
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Федько Олександри Анатоліївни, розглянувши без виклику представників сторін клопотання фізичної особи-підприємця Терещука Євгена Анатолійовича про зупинення провадження у справі № 908/721/26
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕЛЕС-АГРО ЛТД.» (65013, Одеська область, м. Одеса, вул. Миколаївська дорога, буд. 253)
до відповідача: Фізичної особи-підприємця Терещука Євгена Анатолійовича ( АДРЕСА_1 )
про стягнення грошової суми,
23.03.2026 до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява вх.№887/08-07/26 (документ сформований в системі «Електронний суд» 23.03.2026) Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕЛЕС-АГРО ЛТД.» до відповідача: Терещука Євгена Анатолійовича про стягнення суми 101 369,33 грн, яка складається з: 93000,00 грн - заборгованість, 2744,14 грн - 3% річних та 5625,19 грн - інфляційних втрат.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу від 23.03.2026, здійснено автоматизований розподіл судової справи між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/721/26 та визначено до розгляду судді Федько О.А.
Ухвалою суду від 27.03.2026 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕЛЕС-АГРО ЛТД.» (вхід. №887/08-07/26 від 23.03.2026) залишено без руху, надано позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
31.03.2026 від позивача надійшла заява про усунення недоліків (вх. №7062/08-08/26, документ сформований в системі Електронний суд 30.03.2026), в якій на виконання вимог ухвали суду позивач надав пояснення щодо наявності у відповідача статусу фізичної особи-підприємця та строку виготовлення товару.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 06.04.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/721/26, присвоєно справі номер провадження 6/36/26. Постановлено здійснювати розгляд справи без повідомлення (виклику) учасників справи. Розгляд справи по суті розпочати через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі № 908/721/26. Запропоновано відповідачу протягом 15 днів з дня отримання даної ухвали надати суду відзив на позовну заяву разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача або визнання позовних вимог, якщо такі докази не надані позивачем.
Особі, яка зареєструвала електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, суд вручає будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету такої особи, що не позбавляє її права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою (ч. 7 ст. 6 ГПК України).
Згідно з положеннями п. 2 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.
Ухвала суду про відкриття провадження у справі №908/721/26 від 06.04.2026 була направлена учасникам справи до їхніх електронних кабінетів в підсистемі Електронний суд та отримана ними 06.04.2026 о 13 год. 24 хв., про що свідчать довідки про доставку електронних листів.
30.04.2026 від відповідача до суду надійшло клопотання про зупинення провадження у справі (вх. № 9581/08-08/26, документ сформований в системі Електронний суд). В обґрунтування клопотання відповідач зазначив, що він є старшим солдатом Збройних Сил України. Згідно з довідкою від 19 грудня 2025 року за № 4115, проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 з 14.11.2025 року по теперішній час. Факт проходження військової служби підтверджується військовим квитком за № НОМЕР_2 , виданим ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також службовою характеристикою від 30.01.2026 року. Проходження військової служби та виконання обов'язків військовослужбовця, об'єктивно позбавляють відповідача можливості належним чином реалізовувати свої процесуальні права у даній справі. На підставі п. 3 ч.1 ст. 227 ГПК України просить зупинити провадження у справі №908/721/26 до припинення його перебування на військовій службі у складі Збройних Сил України.
01.05.2026 до суду від позивача надійшли заперечення на заяву про зупинення провадження у справі. Позивач зауважує, що надані до клопотання документи, зокрема, довідка, видана станом на 19.12.2025, не підтверджують актуальний стан Відповідача та не можуть бути достатньою підставою для зупинення провадження. Вважає, що приписи п. 3 ч. 1 ст. 227 ГПК України підлягають застосуванню лише у випадку, якщо перебування сторони у складі Збройних Сил України об'єктивно унеможливлює її участь у справі. Втім, оскільки відповідач має доступ до системи Електронний суд, а зобов'язання мали бути виконані відповідачем ще до моменту початку проходження військової служби, відсутні підстави для зупинення провадження у даній справі.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані відповідачем докази, суд дійшов висновку, що клопотання відповідача про зупинення провадження у справі підлягає задоволенню з огляду на таке.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.
У подальшому, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» дію воєнного стану неодноразово продовжено, та він триває на момент винесення цієї ухвали.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Відповідно до пункту 2 Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022, Військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
За змістом статті 16 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» за рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію в установленому порядку Указом Президента України, утворені відповідно до законів України військові формування залучаються разом із правоохоронними органами до вирішення завдань, пов'язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану, згідно з їх призначенням та специфікою діяльності.
Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_1 (відповідач у справі) з 14.11.2025 перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ). Вказаний факт підтверджується довідкою № 4115 від 19.12.2025, військовим квитком, виданим ІНФОРМАЦІЯ_2 серія НОМЕР_3 , службовою характеристикою від 30.01.2026.
Доводи позивача про не підтвердження перебування відповідача у складі Збройних Сил України суд відхиляє, оскільки відповідачем крім довідки № 4115 від 19.12.2025 до клопотання надано військовий квиток, виданий ІНФОРМАЦІЯ_2 серія НОМЕР_3 , в якому міститься запис про призов ОСОБА_1 у Збройні Сили України по мобілізації 21.05.2025. Запису про звільнення (демобілізацію) відповідача військовий квиток не містить. З огляду на викладене, надані відповідачем докази у своїй сукупності дозволяють суду дійти висновку про перебування відповідача у складі Збройних Сил України на час розгляду господарським судом Запорізької області даної справи.
У пункті 3 частини 1 статті 227 ГПК України передбачено, що суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у випадку перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 229 ГПК України, провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 3 частини першої статті 227 цього Кодексу - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 12.11.2025 у справі № 754/947/22 наведено такі висновки щодо підстав зупинення провадження згідно з п. 3 ч.1 ст. 227 ГПК України та права особи на участь у розгляді своєї справи.
« 62. Загальновідомим фактом є те, що 24 лютого 2022 року російська федерація розпочала чинити злочин агресії проти України у формі широкомасштабного військового нападу.
63. У зв'язку із цим Президент України Указом від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (далі - Указ), ввів в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який у подальшому неодноразово продовжувався. Станом на момент прийняття цієї постанови воєнний стан не скасований.
64. У пункті 2 Указу Президент України постановив: військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати визначені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
65. Крім того, Президент України у пункті 1 Указу від 24 лютого 2022 року № 65/2022 «Про загальну мобілізацію» постановив: оголосити та провести загальну мобілізацію (пункт 1).
66. Отже, враховуючи зазначені вище акти Президента України, з 24 лютого 2022 року та станом на момент прийняття цієї постанови в Україні (на всій її території) діє воєнний стан та проводиться загальна мобілізація. А отже, з настанням особливого періоду вся структура Збройних Сил України та інші військові формування як цілісний організм почали функціонувати в умовах особливого періоду та були переведені на організацію і штати воєнного часу».
Суд ураховує, що дотримання розумних строків розгляду справи є важливим та одним з пріоритетних принципів судочинства. Поряд із цим існують обставини, за яких суд має право або ж зобов'язаний зупинити провадження у справі.
Зупинення провадження у справі - це тимчасове припинення всіх процесуальних дій у справі, зумовлене настанням певних визначених законом обставин, що перешкоджають подальшому руху справи до їх усунення.
Зупинення провадження у справі не повинне розглядатися як невиправдане затягування строків розгляду справи і застосовується лише за обставин, визначених процесуальним законом в інтересах виконання завдань судочинства.
Оцінюючи доводи позивача про можливість відповідача реалізувати свої процесуальні права суд ураховує, що пунктом 3 частини 1 ст. 227 ГПК України передбачений обов'язок суду зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції. Наявність у відповідача зареєстрованого електронного кабінету в підсистемі Електронний Суд не є безумовною підставою для висновку про можливість відповідача належним чином реалізувати свої процесуальні права.
Наведена норма права покликана на забезпечення дотримання фундаментальних засад правосуддя, гарантованих як Конституцією України, так і статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), а саме: права на доступ до суду та права на справедливий розгляд справи. У цьому випадку це стосується реалізації процесуальних прав військовослужбовців у судочинстві. Особи, які мобілізовані на військову службу у період воєнного стану, виконують конституційний обов'язок із захисту України від збройної агресії. Військові формування у період воєнного стану діють у єдиній організаційній структурі з метою виконання завдань, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 12.11.2025 у справі № 754/947/22 також навела висновки щодо тлумачення терміну «переведені на воєнний стан» та зазначила, що з моменту оголошення загальної мобілізації та введення воєнного стану Збройні Сили України та інші утворені відповідно до закону військові формування переводяться в спеціальний правовий режим функціонування в цілому. Це виключає необхідність у додатковому з'ясуванні питання щодо переведення певної військової частини «на воєнний стан». Юридичний статус з'єднань, військових частин, підрозділів та інших складових структури ЗC України та інших військових формувань, що функціонують в умовах воєнного стану, не залежить від місця їх дислокації чи характеру виконуваних ними завдань, як-то перебування в районі воєнних (бойових) дій та участь в них.
Водночас приписи пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України (як і ГПК України) не пов'язують можливість застосування цієї норми права з умовою перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, -військовослужбовця у військовій частині, що залучена до ведення безпосередніх бойових дій. До того ж військовослужбовець упродовж особливого періоду може в будь-який момент бути відрядженим до військової частини, задіяної до таких дій (підпункт 4-1 пункту 251 розділу XIV Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008). Сучасні форми та способи ведення війни, виконання бойових завдань вимагають участі у бойових діях та захисті суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності України не тільки по умовній лінії фронту.
На підставі викладеного, оцінивши надані відповідачем докази, суд установив наявність підстав для зупинення провадження у справі № 908/721/26, передбачених п. 3. ч. 1 ст. 227 ГПК України, до припинення перебування фізичної особи-підприємця Терещука Євгена Анатолійовича у складі Збройних Сил України .
Керуючись ст. ст. 227, 229, 234, 235, 255 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Клопотання Фізичної особи-підприємця Терещука Євгена Анатолійовича про зупинення провадження у справі задовольнити.
2. Зупинити провадження у справі №908/721/26 за позовом ТОВ «ВЕЛЕС-АГРО ЛТД.» до відповідача: фізичної особи-підприємця Терещука Євгена Анатолійовича про стягнення суми 101 369,33 грн до припинення перебування Фізичної особи - підприємця Терещука Євгена Анатолійовича у складі Збройних Сил України.
3. Зобов'язати Фізичну особу - підприємця Терещука Євгена Анатолійовича повідомити суд про усунення обставин, які зумовили зупинення провадження у даній справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня складання повної ухвали.
Повний текст ухвали складено та підписано 04.05.2026.
Суддя О.А. Федько