Ухвала від 23.03.2026 по справі 757/16065/26-к

печерський районний суд міста києва

757/16065/26-к

1-кс-20759/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 березня 2026 року

Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

розглянувши у судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві клопотання про передачу в управління майна, на яке накладено арешт у кримінальному провадженні № 12022000000000281 від 09.04.2022,

УСТАНОВИВ:

У провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого слідчого в ОВС Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 , про передачу речових доказів Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів у кримінальному провадженні № 12022000000000281 від 09.04.2022.

У судове засідання слідчий/прокурор не з'явився, про місце і час розгляду клопотання повідомлений належним чином, слідчий у кримінальному провадженні подав до суду заяву про розгляд клопотання у його відсутності, вимоги підтримав.

Представник власника майна в судове засідання не викликався, оскільки слідчий суддя, враховуючи наявність обставин, зазначених у клопотанні (ризики вчинення перешкод, які унеможливлять передачу та забезпечення ефективного управління майном), дійшов висновку, що це є необхідним з метою забезпечення передачі в управління майна.

Згідно з нормою частини четвертої статті 107 КПК України фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.

У відповідності до положень статті 26 КПК України сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та спосіб, передбачених цим Кодексом.

Зважаючи на ці положення закону та враховуючи принцип диспозитивності, слідчий суддя визнав можливим прийняти рішення по суті клопотання у відсутності осіб, які не з'явились, оскільки їх не прибуття не перешкоджає розгляду клопотання на підставі наданих доказів.

Вивчивши клопотання та докази, якими обґрунтовується клопотання, слідчий суддя дійшов такого висновку.

Матеріали клопотання сторона обвинувачення обґрунтовує наступним.

Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування в кримінальному провадженні № 12022000000000281 від 09.04.2022 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених частиною четвертою статті 110-2, частиною сьомою статті 111-1, частиною третьою статті 209, частиною першою статті 263 Кримінального кодексу України.

Процесуальне керівництво у кримінальному провадженні здійснюється прокурорами Офісу Генерального прокурора.

Підставою для внесення відомостей до ЄРДР стали матеріали зібрані працівниками Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України.

Відповідно до наявної інформації в матеріалах кримінального провадження встановлено ряд суб'єктів господарської діяльності засновниками та учасниками яких є громадянами російської федерації які можуть бути причетними до фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України, легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, ухилення від сплати податків та зборів.

Крім того, відповідно до матеріалів наданих Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України установлено, що на території України знаходиться залізничний рухомий склад, який належить до об'єктів права власності російської федерації та її резидентів, а саме 20-ти та 40-ка футові універсальні контейнери у загальній кількості 94 одиниці.

Власниками вказаних універсальних контейнерів є наступні суб'єкти господарської діяльності - резиденти російської федерації: OJSC TRANSCONTAINER (Публичное акционерное общество «Центр по перевозке грузов в контейнерах «ТрансКонтейнер», ОГРН 1067746341024), LLC SYNTEZRAIL (Общество с ограниченной ответсвенностью «СИНТЕЗРЕЙЛ», ОГРН 5147746175066), LLC UNIVERSAL CONTAINER COMPANY 1520 (Общество с ограниченной ответсвенностью «Универсальная контейнерная компания 1520», ОГРН 1177847118932), JSC VAGON-K (Общество с ограниченной ответсвенностью «ВАГОН-К», ОГРН 1182468028335).

Досудовим розслідуванням установлено, що фактичними власниками відповідного рухомого залізничного складу є суб'єкти господарської діяльності - резиденти російської федерації, які отримуючи дохід від користування відповідним майном, здійснюють пряме фінансування економіки країни агресора російської федерації, що надає можливість використовувати отримані кошти для фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України.

Розміщення вказаних вагонів, їх приналежність до російської федерації та визначення права власності за резидентами російської федерації підтверджується інформацією наданою листом АТ «Укрзалізниця» № ЦЦБ-09/82 від 06.05.2022.

Зважаючи на повномасштабну агресивну війну, яку російська федерація розв'язала і веде проти України та Українського народу з порушенням норм міжнародного права, вчиняючи злочини проти людства, враховуючи Указ Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, затверджений Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-IX, з урахуванням потреби невідкладного та ефективного реагування на наявні загрози національним інтересам України, відповідні рухомі 20-ти та 40-ка футові універсальні контейнери у загальній кількості 94 одиниці, які перебувають у власності вищезазначених суб'єктів господарської діяльності - резидентів російської федерації відповідно до вимог Закону України від 03.03.2022 № 2116-IX «Про основні засади примусового вилучення в Україні об'єктів права власності російської федерації та її резидентів» може бути примусово вилучений в Україні з мотивів суспільної необхідності (включаючи випадки, за яких це настійно вимагається військовою необхідністю).

19.05.2022 ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_5 у справі № 757/11474/22-к накладено арешт на майно, універсальні контейнери, що належать суб'єктам господарської діяльності - резидентам російської федерації, а саме:

OJSC TRANSCONTAINER (Публичное акционерное общество «Центр по перевозке грузов в контейнерах «ТрансКонтейнер», ОГРН 1067746341024), універсальні контейнери із номерами: RZDU0429191, RZDU0608556, RZDU5269835, TKRU3035514, TKRU3094918, TKRU3110557, TKRU3125963, TKRU3178979, TKRU3186378, TKRU3203583, TKRU3209719, TKRU3218984, TKRU3254636, TKRU3265862, TKRU3273889, TKRU3276933, TKRU3296740, TKRU3380275, TKRU3398525, TKRU4035289, TKRU4053678, TKRU4280218;

LLC SYNTEZRAIL (Общество с ограниченной ответсвенностью «СИНТЕЗРЕЙЛ», ОГРН 5147746175066), універсальні контейнери із номерами: SZRU5100218, SZRU5100310, SZRU5100476, SZRU5100497, SZRU5100619, SZRU5102268, SZRU5103006, SZRU5103080, SZRU5103140, SZRU5103177, SZRU5103310, SZRU5103372, SZRU5103520, SZRU5103557, SZRU5103602, SZRU5104039;

LLC UNIVERSAL CONTAINER COMPANY 1520 (Общество с ограниченной ответсвенностью «Универсальная контейнерная компания 1520», ОГРН 1177847118932), універсальні контейнери із номерами: UCCU1520020, UCCU1520340, UCCU1521114, UCCU1521120, UCCU1522050, UCCU1522105, UCCU1522960, UCCU1523077, UCCU1523170, UCCU1523246;

JSC VAGON-K (Общество с ограниченной ответсвенностью «ВАГОН-К», ОГРН 1182468028335), універсальні контейнери із номерами: VGKU0000104, VGKU0000151, VGKU0000784, VGKU0001271, VGKU0001409, VGKU0001585, VGKU0002730, VGKU0003058, VGKU0003084, VGKU0003248, VGKU0003253, VGKU0005852, VGKU0007330, VGKU0007496, VGKU0007644, VGKU0007958, VGKU0010442, VGKU0010545, VGKU0010550, VGKU0011161, VGKU0011285, VGKU0011388, VGKU0011602, VGKU0011618, VGKU0011881, VGKU0011916, VGKU0013483, VGKU0013539, VGKU0015064, VGKU0015146, VGKU0015167, VGKU0015207, VGKU0016353, VGKU0016477, VGKU0018084, VGKU0018320, VGKU0021391, VGKU0021576, VGKU0022274, VGKU0022335, VGKU0022377, VGKU0022464, VGKU0022485, VGKU0022490, VGKU0022504, VGKU0022530, із забороною відчуження, розпоряджання та користування вказаним майном.

Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 08.06.2022 (справа № 757/13328/22-к) передано Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів майно для управління, а саме універсальні контейнери, що належать суб'єктам господарської діяльності - резидентам російської федерації.

Після чого, у період з 08.06.2022 по даний час Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами (АРМА) намагалось передати зазначені вагони для управління, однак до цього часу з об'єктивних причин цього зроблено не було (на ринку перевезення вантажів не знайшлось відповідного орендаря (управителя).

19.01.2026 за вих. № 107/6.1-26-26/6.2 АРМА звернулась із листом до органу досудового розслідування, в якому зазначалось наступне: з метою швидкого наповнення дохідної частини державного бюджету України, враховуючи наявний більш дієвий механізм для покриття витрат Державного бюджету України та неможливість управління Активом існує доцільність (без втручання АРМА в процесуальну самостійність слідчого та прокурора) звернення слідчого ГСУ НПУ за погодженням із прокурором відділу Офісу Генерального прокурора з клопотанням (в рамках здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12022000000000281 від 09.04.2022) до слідчого судді місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування, про зміну способу управління вищезазначеними (94 од.) універсальними контейнерами, які належать суб'єктам господарської діяльності - резидентам рф, шляхом передачі в управління АРМА для реалізації відповідно до вимог статі 216 Закону № 772-VІІІ, пункту 4 частини шостої та частини сьомої статті 100 КПК України.

Статтею 2 КПК України передбачено, що завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Положеннями статті 131 КПК України передбачено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Частиною 2 статті 100 КПК України визначено, що речовий доказ або документ, наданий добровільно або на підставі судового рішення, зберігається у сторони кримінального провадження, якій він наданий. Сторона кримінального провадження, якій наданий речовий доказ або документ, зобов'язана зберігати їх у стані, придатному для використання у кримінальному провадженні.

Відповідно до абзацу сьомого частини шостої статті 100 КПК України речові докази вартістю понад 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження, передаються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності - за рішенням слідчого судді, суду Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення заходів з управління ними з метою забезпечення їх збереження або збереження їхньої економічної вартості, а речові докази, зазначені в абзаці першому цієї частини, такої самої вартості - для їх реалізації з урахуванням особливостей, визначених законом.

Згідно з частиною сьомою статті 100 КПК України у випадках, передбачених пунктами 2, 4 та абзацом сьомим частини шостої цієї статті, слідчий за погодженням із прокурором або прокурор звертається з відповідним клопотанням до слідчого судді місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування, або до суду під час судового провадження, яке розглядається згідно із статтями 171-173 цього Кодексу. Прокурор у випадку, передбаченому абзацом сьомим частини шостої цієї статті, не пізніше наступного робочого дня з моменту постановлення ухвали слідчого судді, суду надсилає копію цієї ухвали Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, із зверненням щодо прийняття активів, а також вживає невідкладних заходів щодо передачі цих активів Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.

Частиною першою статті 2 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» (далі - Закон) передбачено, що Національне агентство є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері виявлення та розшуку активів, на які може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, та/або з управління активами, на які накладено арешт або які конфісковано у кримінальному провадженні.

У пункті 4 частини першої статті 9 Закону зазначається, що на Національне агентство покладено функцію з проведення оцінки, ведення обліку та управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні.

За абзацом четвертим частини першої статті 1 Закону управляючи активами, Національне агентство забезпечує збереження активів, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, та їх економічної вартості.

Відповідно до частини третьої статті 21 Закону управління активами, зазначеними у частині першій цієї статті, здійснюється Національним агентством на умовах ефективності, а також збереження та збільшення їх економічної вартості.

Абзацом першим частини першої статті 19 Закону встановлено, що Національне агентство здійснює управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, у тому числі як захід забезпечення позову - лише щодо позову, пред'явленого в інтересах держави, із встановленням заборони розпоряджатися та/або користуватися такими активами, сума або вартість яких дорівнює або перевищує 200 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року.

Відповідно до абзацу другого частини першої статті 19 Закону активи, визначені абзацом першим цієї статті, приймаються в управління на підставі ухвали слідчого судді, суду чи згоди власника активів.

Згідно з частиною другою статті 19 Закону, у разі прийняття в управління активів, які чи права на які та їх обтяження підлягають державній реєстрації, Національне агентство надсилає того самого дня інформацію про накладення арешту на активи органам, що ведуть державні реєстри таких активів, прав на них або їх обтяжень.

Частиною першою статті 21 Закону встановлено, що управління рухомим та нерухомим майном, цінними паперами, майновими та іншими правами здійснюється Національним агентством шляхом реалізації відповідних активів або передачі їх в управління.

Вимогами абзацу другого частини другої статті 21 Закону передбачено, що управління активами здійснюється на підставі договору, укладеного відповідно до глави 70 Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Згідно з частиною четвертою статті 21 Закону, рухоме майно може бути передано для реалізації без згоди власника за рішенням слідчого судді, суду за наявності хоча б однієї з таких підстав:

1) майно піддається швидкому псуванню;

2) майно швидко втрачає свою вартість;

3) витрати на зберігання рухомого майна протягом одного календарного року становлять більше 50 відсотків його вартості.

Нерухоме майно не може бути передано для реалізації без згоди власника такого майна до винесення обвинувального вироку суду, що набрав законної сили, або іншого судового рішення, що набрало законної сили, яке є підставою для застосування спеціальної конфіскації відповідно до Кримінального процесуального кодексу України, або судового рішення, яке набрало законної сили, про визнання активів необґрунтованими та їх стягнення в дохід держави.

Реалізація майна у порядку, передбаченому цією частиною, здійснюється за цінами, не нижчими за ринкові.

У разі надходження винесеного у межах наданих законом повноважень рішення прокурора або судового рішення, що набрало законної сили, якими скасовано арешт прийнятих в управління активів, за умови наявності судового рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень, Національне агентство протягом десяти робочих днів повертає їх законному власнику.

Вимогами статті 24 Закону встановлено, що на підставі міжнародних угод щодо розподілу та повернення активів в Україну, перераховуються до державного бюджету.

Частиною шостою статті 21 Закону передбачено, що одержані від реалізації активів кошти зараховуються на депозитні рахунки АРМА, а Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів щодо управління активами під час дії воєнного стану» тимчасово, з дня введення воєнного стану Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-IX, на період до припинення або скасування воєнного стану, а також протягом одного місяця з дня його припинення або скасування, центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом АРМА наділено правом (повноваженнями):

- відкривати рахунки в депозитарних установах, 100 відсотків акцій (часток) яких належать державі;

- приймати рішення про придбання, за рахунок грошових коштів, розміщених на рахунках АРМА у національній валюті, облігацій внутрішньої державної позики «Військові облігації» в обсягах, погоджених Кабінетом Міністрів України, але не більше ніж у розмірі, що становить 80 відсотків коштів, що обліковуються на депозитних рахунках АРМА.

Відтак, АРМА є єдиним центральним органом виконавчої влади уповноваженим на придбання військових облігацій, зокрема, за кошти, одержані від реалізації активів - арештованого майна у кримінальному провадженні.

Військові облігації - це різновид облігацій внутрішньої державної позики, тобто це цінні папери, які випускає держава під час воєнного стану для покриття дефіциту у державному бюджеті України та для підтримки економіки країни.

Указане в сукупності свідчить, що зазначені у клопотанні підстави для передачі майна на здійснення заходів з управління ним, мають місце та підтверджуються достатньою сукупністю даних, які наведені у клопотанні слідчого та доданих матеріалах.

Зважаючи на викладене, враховуючи при цьому процесуальну позицію сторони обвинувачення, яка вказує на неможливість самостійно здійснити управління вказаним майном, та враховуючи при цьому об'єктивну необхідність виключити прямий або опосередкований вплив та посягання на арештоване майно, запобігти можливості знищення, відчуження майна, слідчий суддя приходить до переконання про задоволення вимог клопотання щодо передачі майна на зберігання до Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів з метою досягнення завдань кримінального провадження.

На підставі викладеного, керуючись статтями 100, 107, 117, 131, 132, 171-173, 309 Кримінального процесуального кодексу України, статтями 1, 9, 19, 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» України, слідчий суддя

УХВАЛИВ:

Клопотання задовольнити.

Передати Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (код ЄДРПОУ 41037901), в управління для реалізації у порядку та на умовах, визначених статтями 1, 9, 19-24 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» арештовані відповідно до ухвали Печерського районного суду м. Києва від 19.05.2022 у справі № 757/11474/22-к універсальні контейнери, а саме:

OJSC TRANSCONTAINER (Публичное акционерное общество «Центр по перевозке грузов в контейнерах «ТрансКонтейнер», ОГРН 1067746341024), універсальні контейнери із номерами: RZDU0429191, RZDU0608556, RZDU5269835, TKRU3035514, TKRU3094918, TKRU3110557, TKRU3125963, TKRU3178979, TKRU3186378, TKRU3203583, TKRU3209719, TKRU3218984, TKRU3254636, TKRU3265862, TKRU3273889, TKRU3276933, TKRU3296740, TKRU3380275, TKRU3398525, TKRU4035289, TKRU4053678, TKRU4280218;

LLC SYNTEZRAIL (Общество с ограниченной ответсвенностью «СИНТЕЗРЕЙЛ», ОГРН 5147746175066), універсальні контейнери із номерами: SZRU5100218, SZRU5100310, SZRU5100476, SZRU5100497, SZRU5100619, SZRU5102268, SZRU5103006, SZRU5103080, SZRU5103140, SZRU5103177, SZRU5103310, SZRU5103372, SZRU5103520, SZRU5103557, SZRU5103602, SZRU5104039;

LLC UNIVERSAL CONTAINER COMPANY 1520 (Общество с ограниченной ответсвенностью «Универсальная контейнерная компания 1520», ОГРН 1177847118932), універсальні контейнери із номерами: UCCU1520020, UCCU1520340, UCCU1521114, UCCU1521120, UCCU1522050, UCCU1522105, UCCU1522960, UCCU1523077, UCCU1523170, UCCU1523246;

JSC VAGON-K (Общество с ограниченной ответсвенностью «ВАГОН-К», ОГРН 1182468028335), універсальні контейнери із номерами: VGKU0000104, VGKU0000151, VGKU0000784, VGKU0001271, VGKU0001409, VGKU0001585, VGKU0002730, VGKU0003058, VGKU0003084, VGKU0003248, VGKU0003253, VGKU0005852, VGKU0007330, VGKU0007496, VGKU0007644, VGKU0007958, VGKU0010442, VGKU0010545, VGKU0010550, VGKU0011161, VGKU0011285, VGKU0011388, VGKU0011602, VGKU0011618, VGKU0011881, VGKU0011916, VGKU0013483, VGKU0013539, VGKU0015064, VGKU0015146, VGKU0015167, VGKU0015207, VGKU0016353, VGKU0016477, VGKU0018084, VGKU0018320, VGKU0021391, VGKU0021576, VGKU0022274, VGKU0022335, VGKU0022377, VGKU0022464, VGKU0022485, VGKU0022490, VGKU0022504, VGKU0022530, для здійснення заходів з реалізації з метою забезпечення його збереження та збереження його економічної вартості з урахуванням особливостей, визначених Законом України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів».

Зобов'язати Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, прийняти та забезпечити управління переліченим майном.

Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора, який здійснює процесуальне керівництво у даному кримінальному провадженні.

Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає та виконується негайно.

Слідчий суддя ОСОБА_1