Рішення від 16.04.2026 по справі 580/7572/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2026 року справа № 580/7572/25

м. Черкаси

11 година 55 хвилин

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Орленко В.І.,

за участю:

секретаря судового засідання - Рибак Є.К.,

представника позивача: Самофал М.С.- згідно виписки з ЄДР

представника відповідача: Плахи О.В. (згідно довіреності),

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці до приватного акціонерного товариства “Черкаське хімволокно» про застосування заходів реагування,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов приватного акціонерного товариства “Черкаське хімволокно» (далі - позивач) до відокремленого підрозділу “Черкаська ТЕЦ» ПрАТ “Черкаське хімволокно» (далі - відповідач), в якому позивач просить:

- застосувати до відокремленого підрозділу “Черкаська ТЕЦ» ПрАТ “Черкаське хімволокно» (код ЄДРПОУ 33282969) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю), а саме зобов'язати зупинити:- експлуатацію машин, механізмів підвищеної небезпеки, а саме: експлуатацію посудини, що працює під тиском, що зазначені у пункті 2 Технічного регламенту простих посудин високого тиску, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. № 1025 (котли парові, котли водогрійні, трубопроводи подачі пари та відводу живильної води, трубопровід конденсату, трубопровід всмоктування, колектор вирівнювання води, підігрівачі високого тиску, сепаратор безперервного продування, балони для зріджених вуглеводневих газів (пропан-бутан)),- експлуатацію машин, механізмів підвищеної небезпеки, а саме: обладнання та захисні системи, призначені для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, зазначені у додатку 1 до Технічного регламенту обладнання та захисних систем, призначених для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах;- виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: вантажно розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів;- виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра;- виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: роботи в діючих електроустановках і на кабельних лініях напругою понад 1000 В, в зонах дії струму високої частоти;- виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: роботи в охоронних зонах діючих магістральних трубопроводів та ліній електропередачі;- експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (турбогенератори, трансформатори, електродвигуни);- виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: технічний огляд, випробування, експертне обстеження (технічне діагностування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки; - експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, а саме: вантажопідіймальні крани і машини, ліфти, підйомники для підіймання працівників;- експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, а саме: таль та електротельфер; на об'єктах, які підпорядковані ВП "ЧЕРКАСЬКА ТЕЦ" ПрАТ "ЧЕРКАСЬКЕ ХІМВОЛОКНО", та зареєстрована за адресою:проспект Хіміків, 76, м. Черкаси 18036, до усунення порушень, які створюють загрозу життю і здоров'ю працюючих (пункти №№ 4 - 13 опису виявлених порушень вимог законодавства згідно акту перевірки від 09.04.2025 № Ц/ЧК/6214/445).

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду Каліновської А.В. від 04.07.2025 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження, 04.09.2025 замінено первинного відповідача у справі №580/7572/25 - відокремлений підрозділ “Черкаська ТЕЦ» ПрАТ “Черкаське хімволокно» на належного відповідача - приватне акціонерне товариство “Черкаське хімволокно».

Розпорядженням керівника апарату Черкаського окружного адміністративного суду №172 від 20.11.2025, адміністративну справу № 580/7572/25 передано для визначення іншого складу суду автоматизованою системою документообігу суду.

За результатами проведення повторного автоматичного розподілу 20.11.2025 справа призначена судді Орленко В.І.

Ухвалою суду від 25.11.2025 прийнято до свого провадження матеріали адміністративної справи №580/7572/25 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Постановлено розгляд справи проводити спочатку.

Ухвалою суду від 03.02.2026 постановлено здійснити перехід із спрощеного провадження до загального, призначене підготовче судове засідання на 17.02.2026 - протокольною ухвалою суду закрите підготовче провадження та призначене судове засідання для розгляду справи по суті на 02.03.2026, 16.03.2026, 06.04.2026, 16.04.2026.

В обгрунтування позовних вимог зазначено, що у зв'язку з настанням нещасного випадку зі смертельним наслідком, який стався 20.03.2025 року із слюсарем з ремонту паро газотурбінного устаткування 6 розряду ВП «Черкаська ТЕЦ» ПрАТ Черкаське хімволокно Авдєєвим Геннадієм Михайловичем, уповноваженими посадовими особами Міжрегіонального управління відповідно до направлення на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) від 26.03.2025 № Ц/2/10589-25, виданого на підставі наказу від 25.03.2025 № 302/Ц-ЗК, у період з 27.03.2025 по 09.04.2025 року було проведено позапланову перевірку ВП «Черкаська ТЕЦ» ПрАТ «Черкаське хімволокно» на предмет додержання вимог законодавства з охорони праці, гігієни праці та законодавства про працю. За результатами проведеної перевірки посадовими особами Міжрегіонального управління виявлено та зафіксовано ряд порушень, 10 з яких (пункти 4-13 опису виявлених порушень вимог законодавства згідно акту перевірки) створюють загрозу життю і здоров'ю працюючих. Встановлені порушення, вимгають негайного зупинення виконання робіт та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Відповідач позов не визнав, надав до суду письмовий відзив на позов, в якому зазначив, що на момент проведення позапланової перевірки не було завершене спеціальне розслідування нещасного випадку, яке проводилось Комісією утвореною наказом Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці від 24.03.2025 №251/Ц, що не дає можливості зв'язати діяльність підприємства з настанням нещасного випадку. Додатково зазначено, що згідно п.9 Лікарського свідоцтва про смерть № 414 від 21.03.25р. (було включено в матеріали розслідування за рішенням спеціальної комісії з розслідування), - смерть ОСОБА_1 настала внаслідок: «захворювання - 1», а не «нещасного випадку у зв'язку з виробництвом - 4».

Представником Відповідача додатково зазначено, що в своєму позові Позивач зауважує на тому, що з боку ВП «Черкаська ТЕЦ» ПРАТ «Черкаське хімволокно» не було надано зауваження до акту перевірки протягом трьох робочих днів. Дане твердження не відповідає дійсності, адже листом №02/2756 були направлені до Центрального міжрегіональногоуправління Державної служби з питань праці зауваження до акту перевірки. Також вказано, що задоволення позову та зупинка експлуатації машин, механізмів та зупинка виконання робіт призведе до зриву ремонтної програми та як наслідок зриву опалювального сезону 2025-2026 років, що в свою чергу негативно вплине на 60% мешканців м. Черкаси та на соціальну інфраструктуру міста.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Матеріалами справи встановлено, що у зв'язку з настанням нещасного випадку зі смертельним наслідком, який стався 20.03.2025 року із слюсарем з ремонту паро газотурбінного устаткування 6 розряду ВП Черкаська ТЕЦ ПрАТ «Черкаське хімволокно» Авдєєвим Геннадієм Михайловичем, уповноваженими посадовими особами Міжрегіонального управління відповідно до направлення на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) від 26.03.2025 № Ц/2/10589-25, виданого на підставі наказу від 25.03.2025 № 302/Ц-ЗК, у період з 27.03.2025 по 09.04.2025 року було проведено позапланову перевірку ВП Черкаська ТЕЦ ПрАТ «Черкаське хімволокно» на предмет додержання вимог законодавства з охорони праці, гігієни праці та законодавства про працю.

Результати перевірки оформлені актом від 09.04.2025 року № Ц/ ЧК/6214/445, яким зафіксовано ряд порушень, 10 з яких створюють загрозу життю і здоров'ю працюючих, а саме:

1. Роботодавець ВП «Черкаська ТЕЦ» ПрАТ «Черкаське хімволокно» не набув права на експлуатацію машин, механізмів підвищеної небезпеки, а саме: обладнання, що працює під тиском, яке зазначене: у пункті 2 Технічного регламенту простих посудин високого тиску, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. № 1025.

2. Роботодавець ВП «Черкаська ТЕЦ» ПрАТ «Черкаське хімволокно» не набув права на експлуатацію машин, механізмів підвищеної небезпеки, а саме: обладнання та захисні системи, призначені для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, зазначені у додатку 1 до Технічного регламенту обладнання та захисних систем, призначених для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. № 1055.

3. Роботодавець ВП «Черкаська ТЕЦ» ПрАТ «Черкаське хімволокно» не набув права на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: вантажно-розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів.

Додаток 2 п.20 група АПорядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011 р. № 1107 (Із змінами, внесеними згідно від 03.02.2021 № 77).

4. Роботодавець ВП «Черкаська ТЕЦ» ПрАТ «Черкаське хімволокно» не набув права на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра. Додаток 2 п.З група Б Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011 р. № 1107 (Із змінами, внесеними згідно від 03.02.2021 № 77)

5. Роботодавець ВП "ЧЕРКАСЬКА ТЕЦ" ПрАТ "ЧЕРКАСЬКЕ ХІМВОЛОКНО" не набув права на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: роботи в діючих електроустановках і на кабельних лініях напругою понад 1000 В, в зонах дії струму високої частоти. Додаток 2 група А п.9 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011 р. № 1107 ( Із змінами, внесеними згідно від 03.02.2021 № 77).

6 . Роботодавець ВП "ЧЕРКАСЬКА ТЕЦ" ПрАТ "ЧЕРКАСЬКЕ ХІМВОЛОКНО" не набув права на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: роботи в охоронних зонах діючих магістральних трубопроводів та ліній електропередачі.

7. Роботодавець ВП "ЧЕРКАСЬКА ТЕЦ" ПрАТ "ЧЕРКАСЬКЕ ХІМВОЛОКНО" не набув права на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, а саме: Турбогенератори; Трансформатори; Електродвигуни.

8. Роботодавець ВП "ЧЕРКАСЬКА ТЕЦ" ПрАТ "ЧЕРКАСЬКЕ ХІМВОЛОКНО" не набув права на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: Технічний огляд, випробування, експертне обстеження (технічне діагностування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки.

9. Роботодавець ВП "ЧЕРКАСЬКА ТЕЦ" ПрАТ "ЧЕРКАСЬКЕ ХІМВОЛОКНО" не набув права на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, а саме: Вантажопідіймальні крани і машини, ліфти, підйомники для підіймання працівників.

10. Роботодавець ВП "ЧЕРКАСЬКА ТЕЦ" ПрАТ "ЧЕРКАСЬКЕ ХІМВОЛОКНО"не набув права на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки.

За результатами проведеного позапланового заходу державного нагляду (контролю), посадовою особою Міжрегіонального управління було винесено припис про усунення виявлених порушень законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, зайнятості населення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснення державного гірничого нагляду № Ц/ЧК/6214/445/П від14.04.2025,.

Оскільки у визначені строки виявлені порушення не були усунуті у строки, які були зазначені у приписі № Ц/ЧК/6214/445/П від14.04.2025, це спонукало позивача звернутись до суду з відповідним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.

Статтею 43 Конституції України передбачено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку він вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.

Відповідно до статті 4 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) законодавство про працю складається з Кодексу законів про працю України та інших актів законодавства України, прийнятих відповідно до нього.

Частиною 1 статті 259 КЗпП України визначено, що державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, та його територіальні органи у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.04.2021 у справі №640/17424/19, залишеною без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 14.09.2021, було визнано протиправною та нечинною постанову Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №823 "Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю".

Отже, станом на момент виникнення спірних правовідносин, порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю чинним законодавством не визначений.

Водночас, відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Першого віце-прем'єр-міністра України - Міністра економіки, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Підпунктами 6, 13, 16, 27, 51 пункту 4 цього Положення передбачено, що Держпраці відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю; здійснює контроль за своєчасністю та об'єктивністю розслідування нещасних випадків на виробництві, їх документальним оформленням і веденням обліку, виконанням заходів з усунення причин нещасних випадків; здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці, зокрема в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення та перевірки їх знань; проводить: розслідування та веде облік аварій і нещасних випадків, які підлягають спеціальному розслідуванню, аналізує їх причини, готує пропозиції щодо запобігання таким аваріям і випадкам; складає у випадках, передбачених законом, протоколи про адміністративні правопорушення, розглядає справи про такі правопорушення і накладає адміністративні стягнення.

Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом. (п. 7 Положення).

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року № 877-V (далі Закон №877-V).

Відповідно до статті 1 Закону №877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Згідно положень статті 2 Закону № 877-V дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Заходи контролю здійснюються, зокрема органами державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами.

Відповідно до частин 1, 3, 4, 10, 11, 12, 15 статті 4 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Планові та позапланові заходи здійснюються в робочий час суб'єкта господарювання, встановлений його правилами внутрішнього трудового розпорядку.

Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.

Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).

Посадові особи органу державного нагляду (контролю) з метою з'ясування обставин, які мають значення для повноти проведення заходу, здійснюють у межах повноважень, передбачених законом, огляд територій або приміщень, які використовуються для провадження господарської діяльності, а також будь-яких документів чи предметів, якщо це передбачено законом.

Плановий чи позаплановий захід щодо суб'єкта господарювання - юридичної особи має здійснюватися у присутності керівника або особи, уповноваженої керівником. Плановий чи позаплановий захід щодо фізичної особи - підприємця має здійснюватися за його присутності або за присутності уповноваженої ним особи.

Перед початком здійснення державного нагляду (контролю) посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить запис до журналу реєстрації заходів державного нагляду (контролю) (за наявності такого журналу у суб'єкта господарювання).

При здійсненні заходів державного нагляду (контролю) посадові особи органів державного нагляду (контролю) зобов'язані використовувати виключно уніфіковані форми актів.

Статтею 6 Закону № 877-V визначено, що підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема настання аварії, пожежі, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.

Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).

Суб'єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю).

Строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - двох робочих днів. Продовження строку здійснення позапланового заходу не допускається.

Статтею 7 Закону № 877-V визначені розпорядчі документи органів державного нагляду (контролю).

Для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.

У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу (рішення, розпорядження), на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).

Посвідчення (направлення) є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення заходу.

Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення).

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання.

Суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею.

За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

У разі створення суб'єктом господарювання перешкод органу державного нагляду (контролю) чи його посадовим особам при здійсненні заходів державного нагляду (контролю) в акті обов'язково зазначається опис дій чи бездіяльності, що призвели до створення таких перешкод, з посиланням на відповідні норми закону.

В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.

Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.

Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).

У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.

Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).

На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Розпорядження або інший розпорядчий документ органу державного нагляду (контролю) - обов'язкове для виконання письмове рішення органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень у визначені строки. Розпорядження видається та підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу).

Розпорядчий документ органу державного нагляду (контролю) щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, повинен містити такі відомості: дату складення; тип заходу (плановий чи позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); термін усунення порушень; посилання на акт, у якому були зазначені виявлені під час заходу державного нагляду (контролю) порушення; найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування та місцезнаходження суб'єкта господарювання, а також прізвище, ім'я та по батькові його керівника чи уповноваженої ним особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід; прізвище, ім'я та по батькові інших осіб, які взяли участь у здійсненні заходу.

Розпорядчий документ органу державного нагляду (контролю) щодо усунення порушень складається у двох примірниках: один примірник не пізніше п'яти робочих днів з дня складення акта надається суб'єкту господарювання чи уповноваженій ним особі для виконання, а другий примірник з підписом суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи щодо погоджених термінів усунення порушень вимог законодавства залишається в органі державного нагляду (контролю).

У разі відмови суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи від отримання розпорядчого документа щодо усунення порушень вимог законодавства він направляється рекомендованим листом або у випадках, передбачених законом, - за допомогою електронного кабінету або іншої інформаційної системи, користувачами якої є відповідний орган державного нагляду (контролю) та суб'єкт господарювання, який ним перевірявся, а на копії розпорядчого документа, який залишається в органі державного нагляду (контролю), проставляються відповідний вихідний номер і дата направлення.

Розпорядчі документи щодо усунення порушень вимог законодавства можуть бути оскаржені до відповідного центрального органу виконавчої влади або суду в установленому законом порядку.

Права суб'єкта господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені статтею 10 Закону № 877-V.

Відповідно до цієї статті суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) має право, зокрема: бути поінформованим про свої права та обов'язки; вимагати від посадових осіб органу державного нагляду (контролю) додержання вимог законодавства; перевіряти наявність у посадових осіб органу державного нагляду (контролю) службового посвідчення та посвідчення (направлення) і одержувати копію посвідчення (направлення) на проведення планового або позапланового заходу; бути присутнім під час здійснення заходів державного нагляду (контролю), залучати під час здійснення таких заходів третіх осіб; одержувати та ознайомлюватися з актами державного нагляду (контролю); надавати органу державного нагляду (контролю) в письмовій формі свої пояснення, зауваження або заперечення до акта; оскаржувати в установленому законом порядку неправомірні дії органів державного нагляду (контролю) та їх посадових осіб.

Обов'язки суб'єкта господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) передбачені статтею 11 Закону № 877-V. Суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний: допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом; не створювати перешкоди органам державного нагляду (контролю) чи їх посадовим особам при здійсненні ними заходів державного нагляду (контролю), за умови що зазначені заходи здійснюються такими особами відповідно до вимог закону; виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; одержувати примірник акта та/або припису органу державного нагляду (контролю) за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 №303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 "Про введення воєнного стану в Україні".

Пунктом 2 цієї Постанови визначено, що за наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, а також для виконання міжнародних зобов'язань України протягом періоду воєнного стану дозволити здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) на підставі рішень центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у відповідних сферах.

З огляду на викладені норми, та виходячи із основних засад та принципів, визначених Законом №877-V позапланова перевірка є особливою формою контролю. Спрямованого на попередження у майбутньому подій, що передували нещасному випадку, що здійснюється незалежно від інших заходів, що проводяться у таких випадках.

Так, як вбачається з матеріалів справи, у наказі Центрального міжрегіонального управління від 25.03.2025 №302/Ц-ЗК «Про проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) у ВП «Черкаська ТЕЦ» ПрАТ«Черкаське хімволокно» зазначено, що перевірку призначено у зв'язку з настанням нещасного випадку зі смертельним наслідком, який стався 20.03.2025 о 10 год. 35 хв. за адресою: проспект Хіміків, 76, м. Черкаси, з ОСОБА_1 , слюсарем з ремонту парогазотурбіиного устаткування 6 розряду ВП «Черкаська ТЕЦ» ПрАТ «Черкаське хімволокно» (код ЄДРПОУ 33282969),

В той же час судом встановлено, на момент проведення позапланової перевірки спеціальне розслідування нещасного випадку, яке проводилось Комісією утвореною наказом Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці від 24.03.2025 №251/Ц, не завершене.

Крім того, суд бере до уваги, що згідно п. 9 Лікарського свідоцтва про смерть №414 від 21.03.2025 (на момент проведення перевірки вже була копія у комісії з розслідування) смерть настала внаслідок: «захворювання -1»,а не «нещасного випадку у зв'язку з виробництвом - 4».

З вищенаведеного слідує, що проведення позапланового заходу, за результатами якого було складено оскаржуваний Припис та подано відповідний позов у даній справі, проведено за відсутності виключної підстави, визначених ст.6 Закону №877 з урахуванням з урахуванням положень наказу Мінекономіки від 16.06.2023 №5782.

Надаючи оцінку доводам позивача, що при прийнятті на роботу слюсарем з ремонту парогазотурбінного устаткування в ремонтно-будівельний цех з 06.12.2021 ОСОБА_1 не пройшов попередній медичний огляд, суд зазначає таке.

Згідно копії наказу від 06.12.2021, ОСОБА_1 пройшов періодичний медичний огляд за професією і мав медичну довідку про проходження медичного огляду працівника (видана 07.07.2021, дійсна до 07.07.2023 згідно Додатку 8 до пункту 2.16 наказу МОЗ України Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій від 21.05.2007 №246.

Крім того, у Акті від 09 квітня 2025 року з посиланням на порушення норми Закону №2694 ХІІ визначені 10 порушення, які були виявлені у ході проведення позапланового заходу з посиланням на те, що наслідком стала шкода, завдана життю та здоров'ю працюючого, при цьому всі порушення були допущено ВП "ЧЕРКАСЬКА ТЕЦ" ПрАТ "ЧЕРКАСЬКЕ ХІМВОЛОКНО", як роботодавцем.

В своєму позові позивач покликається на те, що з боку ВП «Черкаська ТЕЦ» ПРАТ «Черкаське хімволокно» не було надано зауваження до акту перевірки протягом трьох робочих днів, проте вказане твердження спростовується листом відповідача №02/2756, що скерований до Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці зауваження до акту перевірки.

Крім того, суд зазначає, що припис від 14.04.2025 було винесено без врахування розгляду наданих до акту від 09.04.2025 зауважень.

Щодо посилання у пунктах 1, 2, 3, 14, 15 «Опису виявлених порушень вимог законодавства» вказано, що роботодавець ВП «Черкаська ТЕЦ» ПрАТ «Черкаське хімволокно» не забезпечив функціонування системи управління охороною праці, суд зазначає таке.

Як встановлено судом, створені служби (наказ №44 від 31.10.2024 Про затвердження та введення в дію структурної схеми ПРАТ «Черкаське хімволокно», структурної схеми ВП «Черкаська ТЕЦ» ПРАТ «Черкаське хімволокно»). У тому числі Служба охорони праці («Положення про Службу охорони праці» затверджене директором 25.09.2018).

Щодо посилання у п.1 «Опису виявлених порушень вимог законодавства»: «Роботодавець ВП «Черкаська ТЕЦ» ПрАТ «Черкаське хімволокно» (код ЄДРПОУ 33282969) не забезпечив функціонування системи управління охороною праці, а саме: відсутнє навчання і перевірка знань з питань охорони праці ОСОБА_1 , слюсара з ремонту парогазотурбінного устаткування 6 розряду ВП «Черкаська ТЕЦ» ПрАТ Черкаське хімволокно» Порушено п.3.1, НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», суд зазначає таке.

Згідно протокол перевірки знань № 86 від 08.11.2024 ОСОБА_1 було проведено навчання і перевірка знань.

Щодо покликання відповідача в акті перевірки, що ВП «Черкаська ТЕЦ» ПрАТ «Черкаське хімволокно» не забезпечено функціонування системи управління охороною праці, а саме: відсутнє навчання і перевірка знань з питань охорони праці, яка повинна проводиться за нормативно-правовими актами з охорони праці, додержання яких входить до їхніх функціональних обов'язків ОСОБА_1 , слюсара з ремонту парогазотурбінного устаткування 6 розряду ВП «Черкаська ТЕЦ» ПрАТ «Черкаське хімволокно». Порушено п. 3.8, НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», суд зазначає таке.

У Протоколі перевірки знань № 86 від 08.11.2024 ОСОБА_1 , вказано, що перевірка проводилась на знання додатку 1 до «Робочої інструкції слюсаря з ремонту парогазотурбінного устаткування» (копія була надана під час перевірки), яка є нормативним актом з охорони праці, затвердженим відповідно до вимог «Порядку опрацювання і затвердження роботодавцем нормативних актів з охорони праці, що діють на підприємстві», затверджено наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці 21.12.1993 №132.

Щодо посилання у пунктах 4, 5, 10, 12, 13 та 6, 7, 8, 9, 11 «Опису виявлених порушень вимог законодавства» що роботодавець ВП «Черкаська ТЕЦ» ПрАТ «Черкаське хімволокно» не набув права на експлуатацію машин, механізмів підвищеної небезпеки/на виконання робіт підвищеної небезпеки, суд зазначає таке.

Суд встановив, що бладнання зазначене в даних пунктах, експлуатується згідно Декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці, яка зареєстрована у журналі обліку суб'єктів господарювання у територіальному органі Держпраці 21.05.2020 р. №01236, а роботи зазначені в даних пунктах проводяться згідно Декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці, яка зареєстрована у журналі обліку суб'єктів господарювання у територіальному органі Держпраці 21.05.2020р. №01237, що надаволось відповідачем під час проведення позапланової перевірки

Надаючи оцінку встановлених у п.14,15 «Опису виявлених порушень вимог законодавства» щодо не забезпечення ВП "ЧЕРКАСЬКА ТЕЦ" ПрАТ "ЧЕРКАСЬКЕ ХІМВОЛОКНО" функціонування системи управління охороною праці, а саме: працівники підприємства ( ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ) та Керівник робіт з випробування та вимірювання опору ізоляції електрообладнання ( ОСОБА_4 ) ВП "ЧЕРКАСЬКА ТЕЦ" ПрАТ "ЧЕРКАСЬКЕ ХІМВОЛОКНО" Електролабораторія ( ОСОБА_4 ), яке виконувало роботи з вимірювання мегомметром, не пройшли спеціальну підготовку і перевірку знань схем випробувань і вимірювань та НПАОП 40.1- 1.21-98 «Правила експлуатації електроустановок споживачів» в обсязі Розділу 7.6 «Проведення випробувань. Вимірювання» (Протокол засідання комісії №176 від 28.06.2024 та №184 від 28.02.2025). Порушено п. 7.6.2. та п. 7.6.27. НПАОП 40.1 - 1.21-98 «Правила експлуатації електроустановок споживачів», суд зазначає таке.

Згідно протоколів №44, 46 від 04.09.2024, ОСОБА_2 і ОСОБА_3 пройшов навчання та перевірку знань згідно вимог «Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів».

Згідно протоколу №41 від 30.08.2024 ОСОБА_4 пройшов навчання та перевірку знань згідно вимог «Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів».

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частиною 1 статті 94 КАС України встановлено, що письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.

Відповідно до частини 1 статті 73 КАС України належними є докази, що містять інформацію щодо предмета доказування.

Частиною 2 статті 73 КАС України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з частиною 4 статті 73 КАС України суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Відтак, враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позивач, приймаючи спірний припис, не надав оцінку усім обставинам справи, діяв необґрунтовано, нерозсудливо та не довів належними та допустимими доказами порушення відповідачем Закону України «Про охорону праці», тому адміністративний позов Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці про застосування заходів реагування задоволенню не підлягає.

Відповідно до 139 КАС України судові витрати зі сплати судового збору до розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 2, 5-16, 90, 139, 242-246, 250, 255, 293-295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Судові витрати не розподіляються.

Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення може бути оскаржене у апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду у зв'язку із початком функціонування модулів Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням підпунктів 15.1, 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням рішення ВРП від 17.08.2021 № 1845/О/15-21.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення складене та підписане 01.05.2026.

Суддя Валентина ОРЛЕНКО