30 квітня 2026 рокусправа № 380/21496/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Грень Н.М. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, в якому просить :
- визнати протиправними дії відповідача у зв'язку з відмовою позивачу в проведенні перерахунку пенсії з 18.06.2025;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії позивача по втраті годувальника з 18.06.2025, встановивши позивачу 30% грошового забезпечення чоловіка ОСОБА_2 , яке визначено на підставі довідки від 29.05.2023 № 6473, виданої ДУ "ТМО МВС України у Львівській області", з нарахуванням та виплатою щомісячної доплати в сумі 2000 грн, встановленої постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021, доплат на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 849 у сумі 258,40 грн та 197,60 грн.
В обґрунтування позову вказує, що ОСОБА_1 з 18.06.2025 року отримує пенсію по втраті годувальника, розмір якої, згідно зі ст. 45 Закону № 2262, має обчислюватися з того ж грошового забезпечення, з якого вона була нарахована її померлому чоловіку, ОСОБА_2 . За життя годувальника, на виконання рішення суду у справі № 380/16039/23, відповідач провів перерахунок його пенсії на підставі довідки № 6473 від 29.05.2023 року, виходячи з оновленого грошового забезпечення у сумі 16 410,61 грн. Проте при призначенні пенсії позивачу ГУ ПФУ протиправно використало застарілі дані про грошове забезпечення в розмірі 5 881,65 грн, ігноруючи фактичний розмір заробітку, з якого отримував виплати померлий. Позивач наголошує, що оскільки право на перерахунок було підтверджене судом та реалізоване чоловіком, вона має законне право на обчислення основної пенсії (30% від грошового забезпечення) саме з суми 16 410,61 грн із врахуванням щомісячних доплат за постановами КМУ № 713 та № 849. Просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою від 03.11.2025 суддею Кисильовою О.Й, відкрито спрощене провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідно до Розпорядження керівника апарату Львівського окружного адміністративного суду від №7/р від 26.01.2026 “Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу судових справ» та відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, здійснено повторний автоматизований розподіл судових справ.
Після автоматизованого розподілу для розгляду цієї справи визначено суддю Грень Н.М.
Ухвалою від 30.01.2026 справу прийнято до розгляду.
На адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 2543ел від 18.02.2026) у якому проти позову заперечив. В обґрунтування вказує, що формування та видача довідок про грошове забезпечення не входить до його компетенції, а здійснюється уповноваженими підрозділами відповідних міністерств. Перерахунок пенсії померлому ОСОБА_2 на підставі довідки № 6473 від 29.05.2023 року був проведений ГУ ПФУ на виконання конкретного рішення суду у справі № 380/16039/23, яке не містило жодних зобов'язань щодо обчислення виплат іншим особам, зокрема позивачу. Крім того, згідно з нормами Постанови КМУ № 713, щомісячна доплата у сумі 2000 грн не підлягає виплаті у разі, якщо після 01.03.2018 року розмір пенсії переглядався або збільшився внаслідок перерахунку на суму понад 2000 грн. Оскільки пенсія ОСОБА_1 неодноразово переглядалася після зазначеної дати, підстави для встановлення такої доплати та проведення перерахунку на основі довідки, виданої іншій особі, на думку відповідача, відсутні. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд дослідив матеріали справи, всебічно і повно з'ясував усі фактичні обставини, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті та встановив таке.
ОСОБА_3 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію по втраті годувальника, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», починаючи з 18.06.2025.
Пенсія призначена у розмірі 30% грошового забезпечення її померлого чоловіка - ОСОБА_2 визначено станом на 2018 - 5881,65 грн.
На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 07.09.2023 у справі №380/19039/23 чоловіку позивачки - ОСОБА_2 проведено перерахунок пенсії на підставі довідки від 29.05.2023 № 6473, починаючи з 01.11.2019.
Пенсія ОСОБА_2 станом на дату його смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 становив - 16410,61 грн.
07.08.2025 позивачка звернулась до відповідача із запитом у якому просила здійснити перерахунок її пенсії у розмірі 30% грошового забезпечення її померлого чоловіка у розмірі 16410,61 грн., замість призначеної у розмірі 30% виходячи з грошового забезпечення її померлого чоловіка у розмірі 5881,65 грн.
Листом від 14.08.2025 позивачці відмовлено у здійсненні такого перерахунку, оскільки перерахунок пенсії померлому ОСОБА_2 на підставі довідки № 6473 від 29.05.2023 року був проведений ГУ ПФУ на виконання конкретного рішення суду у справі № 380/16039/23, яке не містило жодних зобов'язань щодо обчислення виплат іншим особам, зокрема позивачу.
Позивач не погодився із такою відмовою відповідача у проведенні перерахунку її пенсії, відтак звернулася до суду із цим позовом.
При вирішенні спору по суті суд керується таким.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Також суд вказує на те, що адміністративний суд перевіряє рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень ретроспективно, тобто зважаючи на ті обставини, які існували у минулому на момент прийняття оспорюваного рішення.
Отже, суд, оцінюючи оспорювані рішення, виходить лише з тих мотивів, якими керувався суб'єкт владних повноважень при їх прийнятті.
Такий підхід неодноразово відображений у практиці Верховного Суду при вирішенні публічно-правових спорів, зокрема, у постанові від 21.05.2019 у справі № 0940/1240/18.
Так, правове регулювання пенсійного забезпечення позивача здійснюється Законом України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у редакції зі змінами, внесеними, зокрема, Законом України від 24.03.2022 №2146-IX, який набрав чинності 02.04.2022 року.
Законом України «Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо пенсій в разі втрати годувальника» від 24 березня 2022 року № 2146-IX (далі - Закон №2146-IX у редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин) було змінено, зокрема, статті 30, 36, 37 і 41 Закону №2262-XII, у частині пенсій у разі втрати годувальника.
У редакції, чинній станом на 02.10.2024:
стаття 36 Закону №2262-XII визначає, що пенсії в разі втрати годувальника призначаються в таких розмірах: а) членам сімей військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули (померли) внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи або виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях та підпільних організаціях і групах, визнаних такими законодавством України, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи участю у бойових діях у мирний час, а саме батькам (одному з батьків), дружині (чоловікові), іншому непрацездатному члену сім'ї загиблого (померлого) годувальника, якщо право на пенсію має один непрацездатний член сім'ї, - у розмірі 70 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї; якщо право на пенсію мають два і більше непрацездатних членів сім'ї (крім батьків, дружини (чоловіка) - у розмірі 50 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї. У таких самих розмірах, незалежно від причини смерті годувальника, обчислюються пенсії членам сімей померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни та членам сімей, до складу яких входять діти, які втратили обох батьків; б) сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби, - 30 процентів заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї;
стаття 37 Закону №2262-XII передбачає, що пенсія в разі втрати годувальника (або частина спільної пенсії кожного непрацездатного члена сім'ї), що призначається членам сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, з розрахунку на кожного непрацездатного члена сім'ї не може бути меншою ніж два визначені законом розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Отже, суд зазначає про таке.
Стаття 36 Закону №2262-XII встановлює формулу розрахунку пенсії (процент від грошового забезпечення), а стаття 37 цього Закону мінімальний допустимий розмір цієї пенсії (як пенсійної виплати в цілому) на одного непрацездатного члена сім'ї.
Так, позивач стверджує, що, їй при призначенні пенсії по втраті годувальника - 18.06.2025 відповідачем помилково взято грошове забезпечення її померлого чоловіка ОСОБА_2 станом на 2018 рік:
посадовий оклад - 2470,00 грн;
оклад за військовим званням - 1000,00 грн;
процентна надбавка за вислугу років - 1735,00 грн;
премія - 676,65 грн.
Всього- 5881,65 грн.
Крім цього, судом встановлено, що померлому чоловіку позивачки ОСОБА_2 видана довідка ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» №6473 від 29.05.2023 для проведення перерахунку пенсії з 01.11.2019 року.
На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 07.09.2023 у справі №380/19039/23 чоловіку позивачки - ОСОБА_2 з 01.11.2023 проведено перерахунок пенсії на підставі довідки від 29.05.2023 № 6473.
Розмір такої пенсії ставив 16041,61 грн та складався з :
Посадового окладу - 2470,00 грн;
Окладу за спеціальним званням - 1000,00 грн;
Надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції - 2081,48 грн;
Надбавки за стаж служби в поліції - 1735,00 грн;
Премії - 9124,13 грн.
Такий розмір пенсії виплачувався померлому чоловіку позивачки - ОСОБА_2 на дату його смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно зі ст. 37 Закону України № 2262-XII, пенсії у разі втрати годувальника призначаються у відповідних відсотках від грошового забезпечення годувальника.
Згідно протоколу призначення пенсії ОСОБА_1 їй призначену пенсію у розмірі 30% грошового забезпечення її померлого чоловіка. Це питання не оспорюється сторонами.
Суд критично оцінює доводи відповідача у частині, що судове рішення щодо перерахунку пенсії ОСОБА_2 мало індивідуальний характер і не створює автоматичного права на перерахунок для позивача.
Спеціальним законом, який регулює ці правовідносини, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 цього Закону, сім'ям пенсіонерів із числа військовослужбовців пенсії у разі втрати годувальника обчислюються з того ж грошового забезпечення (заробітку), з якого було обчислено пенсію самому годувальникові.
Пенсія у зв'язку з втратою годувальника обчислюється, як правило, виходячи з розміру пенсії за віком (або за вислугу років), яку отримував або мав право отримувати померлий.
Якщо за життя годувальника база (грошове забезпечення) була перерахована (наприклад, за рішенням суду або оновленою довідкою), вона стає основою для розрахунку пенсії у зв'язку з втратою годувальника.
Верховний Суд неодноразово підтверджував, що перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною грошового забезпечення (особливо для військових) має відбуватися автоматично, і ПФУ не має права занижувати розмір забезпечення.
Верховний Суд у зразковій справі наголосив, що з 05.03.2019 - дня набрання чинності рішенням суду у справі № 826/3858/18 - виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-XII, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.
Верховний Суд у постанові № 520/11311/2021 підтвердив, що право на отримання пенсії у належному розмірі є об'єктом захисту за ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Суд зазначає, що оскільки годувальник за життя реалізував право на перерахунок пенсії з актуального грошового забезпечення, то при призначенні пенсії у зв'язку з втратою годувальника ПФУ не має права самостійно змінювати або занижувати цю базу обчислення.
Відтак суд висновує про задоволення позовних вимог у частині зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії позивача по втраті годувальника з 18.06.2025, встановивши позивачу 30% грошового забезпечення чоловіка ОСОБА_2 , яке визначено на підставі довідки від 29.05.2023 № 6473, виданої ДУ "ТМО МВС України у Львівській області".
Щодо доплати 2000 грн за Постановою №713 позивачу, то суд зазначає про таке.
З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України ухвалив постанову №713, пунктом 1 якої установив з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону № 2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн., яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000,00 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000,00 грн, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.
Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови №713 прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн.
Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн., виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.
Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови №713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.
Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений відповідачем на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн, відповідно до Постанови №713, яка має виплачуватися для досягнення мети прийняття Постанови №713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.
При цьому, суд звертає увагу, що аналогічних правових висновків, щодо подібних правовідносин дійшов Верховний Суд в постановах від 08.11.2022 у справі №420/2473/22, від 02.03.2023 у справі № 600/870/22-а, від 04.04.2023 у справі № 380/25987/21, та від 18.04.2023 у справі № 560/6528/22.
Крім цього судом враховано висновки Верховного Суду у зразковій справі №400/6542/24 від 16.12.2024.
У відповідності до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відмова відповідача у нарахуванні цієї доплати та доплат за Постановою № 849 без належного перерахунку основної суми є передчасною та необґрунтованою. Таким чином, дії ГУ ПФУ щодо ігнорування актуальних відомостей про грошове забезпечення, які вже містяться у пенсійній справі, визнаються протиправними.
У частині вимог щодо конкретних сум доплат суд вважає їх передчасними до моменту фактичного здійснення перерахунку відповідачем.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи з меж позовних вимог, оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову частково.
Відповідно до ст. 139 КАС України Судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 72-77, 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд
1. Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, Львівська обл., Львівський р-н, 79016; ЄДРПОУ 13814885) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 18.06.2025 року на підставі довідки про грошове забезпечення № 6473 від 29.05.2023 року..
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з втратою годувальника, виходячи з 30% грошового забезпечення ОСОБА_2 у розмірі 16 410,61 грн, з нарахуванням щомісячних доплат за Постановами КМУ № 713 та № 849, з урахуванням раніше виплачених сум.
4.У задоволені решти позовних вимог відмовити.
5. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області ( ЄДРПОУ 13814885) судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
СуддяГрень Наталія Михайлівна