Ухвала від 15.04.2026 по справі 695/700/26

ЗОЛОТОНІСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 695/700/26 рік

номер провадження 2/695/1583/26

фізичній особі, яка потерпіла від кримінального правопорушення

УХВАЛА
ПРО ВІДКРИТТЯ ПРОВАДЖЕННЯ У СПРАВІ

15 квітня 2026 року м. Золотоноша

Суддя Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області Степченко М.Ю., вивчивши матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про відшкодування моральної шкоди, завданої вчиненням злочину , -

ВСТАНОВИВ:

25.02.2026 р. до Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про відшкодування моральної шкоди, завданої вчиненням злочину.

Ухвалою від 03.03.2026 позовну заяву було залишено без руху та зазначено про необхідність сплатити судовий збір у сумі 2250,00 грн. або надати документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону, та надано позивачу строк для усунення недоліків.

10.04.2026 на адресу суду від позивачки ОСОБА_1 надійшла заява про усунення недоліків, в якій вона просить звільнити її від сплати судового збору відповідно до вимог п.6 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», посилаючись на те, що вказана правова норма підлягає до застосування щодо позовів про відшкодування будь-якої шкоди (майнової та моральної), завданої в результаті її заподіяння, за які відповідач несе цивільну відповідальність згідно із законом. Отже, цивільні позивачі у кримінальних провадженнях звільняються від сплати судового збору за подання позовів про відшкодування будь-якої шкоди, завданої в результаті вчинення кримінального правопорушення, незалежно від об'єкта посягань, що також узгоджується з практикою Верховного Суду (судові рішення в справах №619/1425/15-к, №462/5779/15-к, №713/1275/16-к, №750/12591/18, №740/5507/14, №644/7193/17).

Законом України «Про судовий збір» визначені правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.

Згідно п.6 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Враховуючи правову позицію Верховного Суду щодо застосування положень п.6 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» суд вважає за доцільне звільнити позивачку від сплати судового збору в зв'язку з тим, що нею заявлена вимога відшкодування моральної шкоди, завданої вчиненням злочину.

Суд зазначає, що строки, визначені судом для подання заяви про усунення недоліків, позивачем не пропущені.

Позовна заява пред'явлена з дотриманням правил підсудності та вимог, передбачених ст.ст. 175, 177 ЦПК України. При вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження враховано вимоги ч.ч.2, 3 ст. 274 ЦПК України.

Частинами 2,3 статті 274 ЦПК України визначено, що при вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) ціну позову; 2) значення справи для сторін; 3) обраний позивачем спосіб захисту; 4) категорію та складність справи; 5) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо; 6) кількість сторін та інших учасників справи; 7) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 8) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

У порядку спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах:1) що виникають з сімейних відносин, крім спорів про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів, зміну способу їх стягнення, розірвання шлюбу та поділ майна подружжя;2) щодо спадкування;3) щодо приватизації державного житлового фонду;4) щодо визнання необґрунтованими активів та їх витребування відповідно до глави 12 цього розділу;5) в яких ціна позову перевищує двісті п'ятдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;6) інші вимоги, об'єднані з вимогами у спорах, вказаних у пунктах 1-5 цієї частини.

При вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження враховано вимоги ч.ч. 2, 3 ст. 274 ЦПК України, тому вважаю, що вказану справу необхідно розглядати в порядку загального позовного провадження.

Керуючись ст. 187 ЦПК України, -

УХВАЛИВ:

Звільнити позивача від сплати судового збору.

Прийняти до розгляду та відкрити провадження в справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про відшкодування моральної шкоди, завданої вчиненням злочину.

Справу розглядати в порядку загального позовного провадження.

Призначити підготовче засідання на 08.06.2026 року о 14 год. 00 хв.

Встановити відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. У зазначений строк відповідачі мають право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 178 ЦПК України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову. Відповідно до вимог ч. 4 ст. 178 ЦПК України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 8 ст. 178 ЦПК України).

Встановити позивачу п'ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.

Встановити відповідачу п'ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення, копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.

Ухвалу про відкриття провадження направити учасникам справи, а відповідачу копію позовної заяви з додатками.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Учасники процесу можуть отримати інформацію щодо розгляду даної справи на веб-сторінці Золотоніського міськрайонного суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет.

Суддя М.Ю. Степченко

Попередній документ
136184219
Наступний документ
136184221
Інформація про рішення:
№ рішення: 136184220
№ справи: 695/700/26
Дата рішення: 15.04.2026
Дата публікації: 04.05.2026
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них; про відшкодування шкоди, з них; фізичній особі, яка потерпіла від кримінального правопорушення
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Відкрито провадження (15.04.2026)
Дата надходження: 25.02.2026
Предмет позову: про відшкодування моральної шкоди, заподіяної вчиненням злочину
Учасники справи:
головуючий суддя:
СТЕПЧЕНКО МИХАЙЛО ЮРІЙОВИЧ
суддя-доповідач:
СТЕПЧЕНКО МИХАЙЛО ЮРІЙОВИЧ
відповідач:
Міхова Галина Іванівна
позивач:
Гуліч Тетяна Іванівна