30 квітня 2026 рокуЛьвівСправа № 140/6826/24 пров. № А/857/32289/24
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Пліша М.А.,
суддів Курильця А.Р., Мікули О.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2024 року (головуючий суддя Каленюк Ж.В., м. Луцьк) по справі за адміністративним позовом Відділу освіти, молоді та спорту Любомльської міської ради до Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю «Деражнянський молочний завод» про визнання протиправним та скасування висновку,-
Відділ освіти, молоді та спорту Любомльської міської ради звернувся в суд першої інстанції з адміністративним позовом до Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю «Деражнянський молочний завод» про визнання протиправним та скасування висновку про результати моніторингу закупівлі від 19 червня 2024 року UA-2023-12-08-007748-а.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2024 року позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано висновок Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області про результати проведення моніторингу процедури закупівлі від 19 червня 2024 року UA-2023-12-08-007748-а.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області оскаржило його в апеляційному порядку, просить таке скасувати, та прийняти нове яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
В апеляційній скарзі зазначає, що відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26 січня 1993 року № 2939- XII (далі - Закон № 2939-ХІІ) здійсненім державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалі таці ю державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).
Орган державного фінансового контролю у своїй діяльності керується Конституцією України, Бюджетним кодексом України, цим Законом, іншими законодавчими актами, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.
Відповідно до ст. 5 Закону № 2939-ХІІ контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України «Про публічні закупівлі» № 922-УІІІ (даті - Закон 922-УІІІ). проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту- та інспектування.
Моніторинг закупівлі здійснюється за місцезнаходженням органу державного Фінансового контролю.
Статтею 8 Закону № 922-VIII передбачено порядок здійснення моніторингу публічних закупівель органом державного фінансового контролю.
Згідно ч. 1 ст. 8 Закону № 922-УПІ моніторинг закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політик) у сфері державного фінансового контролю, та його територіальні органи
Підстави для проведення моніторингу публічних закупівель викладені в ч. 2 ст. 8 Закону № 922-У1ІЇ, а саме: дані автоматичних індикаторів ризиків: інформація, отримана від органі» державної влади, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; повідомлення в засобах масової інформації, що містять відомості про наявність ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель: інформація, отримана від громадських обґєднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель відповідно до статті 8 цього Закону.
За наявності однієї або декількох таких підстав, як визначено ч. 2 ст. 8 Закону № 922-УИІ, керівник органу державного фінансового контролю або його заступник приймає рішення про початок моніторингу закупівлі та відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону № 922-УПІ таке рішення оприлюднюється протягом двох робочих днів з дня його прийняття в електронній системі закупівель органом державного фінансового контролю із зазначенням унікального номера оголошення про проведення процедури закупівлі, присвоєного електронною системою закупівель, та дати його оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу та/або унікального номера повідомлення про намір укласти договір та дати його оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу, а також опису підстав для здійснення моніторингу закупівлі.
Відповідно до ч. 4 ст. 8 Закону № 922-УІІІ строк здійснення моніторингу закупівлі не може перевищувати 15 робочих днів з дати оприлюднення рішення про початок моніторингу закупівлі в електронній системі закупівель.
Згідно ч. 6, 7 ст. 8 Закону № 922-УІІІ за результатами моніторингу закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу закупівлі (далі - висновок), що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закцупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.
Частиною 8 ст. 8 Закону № 922-VIII передбачено, що Замовник має право протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення висновку одноразово звернутися до органу державного фінансового контролю за роз'ясненням змісту висновку та його зобов'язань, визначених у висновку.
Отже, законодавець передбачив можливість звернення Замовника до органу державного фінансового контролю за роз'ясненнями змісту висновку, зокрема, в частині покладених ним зобов'язань, якщо їх суть є для Замовника незрозумілою.
У даному випадку, покликаючись на незрозумілість висновку Замовник своїм правом не скористався, що є суб'єктивним відношенням Позивача, останній оскаржив його в судовому порядку.
Протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення органом державного фінансового контролю висновку замовник оприлюднює через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.
Відповідно до ч. 9, 10, 11 ст. 8 Закону № 922-V111 у разі підтвердження органом державного фінансового контролю факту усунення замовником порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, про що цей орган зазначає и електронній системі закупівель протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення замовником відповідної інформації в електронній системі закупівель, службова (посадова) особа замовника та/або уповноважена особа замовника не притягаються до адміністративної відповідальності за порушення законодавства у сфері закупівель з порушень, що були усунуті замовником відповідно до висновку.
У разі незгоди замовника з інформацією, викладеною у висновку, він має право оскаржити висновок до суду протягом 10 робочих днів з дня його оприлюднення, про що зазначається в електронній системі закупівель протягом наступного робочого дня з дня оскарження висновку до суду. Замовник зазначає в електронній системі закупівель про відкриття провадження у справі протягом наступного робочого дня з дня отримання інформації про відкриття такого провадження та номер такого провадження.
Якщо замовник не усунув визначене у висновку порушення, що призвело до невиконання ним вимог, передбачених цим Законом, а також висновок не оскаржено до суду, орган державного фінансового контролю після закінчення строку на оскарження до суду, визначеного у частині десятій цієї статті, за результатами моніторингу вчиняє дії щодо притягнення до адміністративної відповідальності за порушення законодавства у сфері публічних закупівель. Номер протоколу зазначається в електронній системі закупівель наступного робочого дня з дня складання протоколу, а також зазначаються дата та номер відкриття провадження у справі протягом наступного робочого дня з дня отримання інформації про відкриття такого провадження.
Згідно ч. 17 ст. 8 Закону № 922-У1ІІ обмін інформацією між органом державного фінансового контролю та замовником, встановлений цією статтею, здійснюється в електронному вигляді через електронну систему закупівель.
Частиною 19 ст. 8 Закону № 922-VIII передбачено, що форма висновку та порядок його заповнення визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Порушення виявлені під час моніторингу процедури закупівлі зафіксовано у висновку про результати моніторингу процедури закупівлі UА-2023-12-08-007748-а від 19 червня 2024 року, який оприлюднений на офіційному веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель «Рrоzоrrо» 19.06.2024.
Під час моніторингу проаналізовано: річний план закупівель Відділу освіти, молоді та спорту Любомльської міської ради на 2024 рік; оголошення про проведення відкритих торгів з особливостями; тендерну документацію, затверджену рішенням уповноваженої особи Замовника від 08.12.2023 № 43 (далі - тендерна документація); тендерні пропозиції ФОП « ОСОБА_1 », ФОП ОСОБА_2 , ТОВ «Деражнянський молочний завод»; протоколи щодо прийняття рішення уповноваженою особою Замовника від 25.12.2023 № 63, від 27.12.2023 № 74. від 27.12.2023 № 75; повідомлення про намір укласти договір від 27.12.2023; договір про закупівлю від 02.01.2024 № 8-ВТ на суму 131 364,00 грн укладений з ТОВ «Деражнянський молочний завод»; Додаткова угода №1 від 06.05.2024; пояснення надані від 10.06.2024 та 13.06.2024 через електронну систему закупівель, на запити Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області від 05.06.2024 та 10.06.2024 відповідно.
За результатами аналізу питання щодо розгляду Замовником тендерної пропозиції ТОВ «Деражнянський молочний завод» встановлено наступне.
Відповідно до вимог Додатку 1 до тендерної документації для підтвердження кваліфікаційного критерій «Наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід» учасник повинен надати:
«- надати довідку в довільній формі, про наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід та будуть залучені до постачання товару, що є предметом закупівлі, в тому числі водії, або водії-експедитори (не менше двох), вантажники, комірник та/або завідувач складом із зазначенням у такій довідці інформації про ПІБ, посаду, освіту, загальний стаж роботи, форма трудових відносин (штатний/ найманий);
- надати особові медичні книжки на всіх працівників, визначених довідкою довільної форми про наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід, відповідно до Наказу МОЗ України віл 21.02.2013 № 150 - перша та остання сторінки, шо миє бути підтверджено проходження саме останньою медогляду із додаванням копії медичних карт огляду осіб для визначення спроможності займатися відповідним видом діяльності за станом здоров'я. В медичних книжках повинно бути зазначено, що дані працівники працюють в учасника, або у перевізника (водії)».
У складі тендерної пропозиції ТОВ «Деражнянський молочний завод» надано довідку про наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід (далі - Довідка) зазначено 20 працівників, в тому числі 4 водія, комірник та вантажник.
Відповідно до Наказу МОЗ України від 21.02.2013 № 150 працівники, які зазначені в Довідці, підлягають періодичному профілактичному медичним оглядам, оскільки дані професії визначені в Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним медичним оглядам, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2001 року № 559,
Однак, у складі тендерної пропозиції ТОВ «Деражнянський молочний завод» наявні медичні книжки лише 4 водіїв, комірника та вантажника.
На запит Управління по даному факту Замовником надано пояснення, зокрема: «..У складі тендерної пропозиції ТОВ «Деражнянський молочний завод» наявні медичні книжки на 4 водіїв, комірника та вантажника, адже саме власне ці працівники залучені до постачання товару. А тому уповноваженою особою прийнято рішення щодо відповідності тендерної пропозиції ТОВ «Деражнянський молочний завод» умовам тендерної документації в цій частині...».
Отже, Замовником в Додатку І до тендерної документації «Кваліфікаційні критерії» затверджено чітку вимогу щодо надання особових медичних книжок на всіх працівників, визначених довідкою довільної форми про наявність працівників відповідної кваліфікації. Також, затверджено вимогу, що в медичних книжках повинно бути зазначено, що дані працівники працюють в учасника, або у перевізника (водії).
В медичних книжках повинно бути зазначено, що дані працівники працюють в учасника, або у перевізника (водії))» стосуються водіїв перевізника у разі залучення, а для учасника всіх працівників, визначених довідкою довільної форми про наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід»
Тому тендерна документація ТОВ «Деражнянський молочний завод» не відповідає вимогам Додатку 1, до тендерної документації, а саме кваліфікаційному критерію «Наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід».
Крім т ого, в складі тендерної пропозиції ГОВ «Деражнянеький молочний завод» наявний сертифікат по стандарту ДСТУ ІSO 22000:2014 Системи управління безпечністю харчових продуктів від 10.11.2023 № 01І9FSМS23. який виданий на ім'я ТОВ «Деражнянеький молочний завод» органом сертифікації ТОВ «Сертифікаційним центром «СТАНДАРТ», однак, відсутні завірені Учасником копій документів, що підтверджують акредитацію цієї установи.
Під час проведення моніторингу закупівлі проаналізовано інформацію та встановлено, щодо інформації про акредитацію ТОВ «Сертифікаційний центр «СТАНДАРТ» не має доступу « 404 КАТЕГОРИЯ НЕ НАЙДЕНА».
Отже, про вимогу в тендерній документації щодо перевірки в реєстрах видачі сертифікату у висновку про результати моніторингу процедури закупівлі не йшлося.
Водночас, в складі тендерної пропозиції ФОП « ОСОБА_2 » наявний сертифікат ССМ МS Stadart НАССР «Схема сертифікації система управління безпечністю харчових продуктів НАССР, що базується на вимогах Кодексу Аліментаріус (Продовольчою кодексу): Система аналізу ризиків, небезпечних чинників та контролю(критичних точок) та керівництво з її впровадження і Загальні принципи харчової гігієни(САС/RCP 1-1969, ред. 4-2003).
Судом першої інстанції досліджено лише доводи Позивача, проте вимоги Замовника в Додатку 1 до тендерної документації судом до уваги не взято.
Оскільки проведеним моніторингом встановлено порушення Замовником вимог абзацу п'ять п.п. 2 п. 44 Особливостей № 1178, а саме: не відхилення тендерної пропозиції учасника закупівель ТОВ «Деражнянський молочний завод», як такої, що не відповідає вимогам Додатку № 1 до тендерної документації, а саме: кваліфікаційному критерію Управлінням зазначено зобов'язання здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом розірвання договору та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.
Зі змісту оскаржуваного у даній справі висновку вбачається, що останній у своєму змісті містить зобов'язання щодо усунення порушення законодавства у сфері публічних закупівель та зазначення про те, яким .чином такі порушення мають бути усунуті.
З огляду на зазначене вище, Західний офіс Держаудитслужби в особі Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області вважає, що Волинський окружний адміністративний суд неповно та неправильно з'ясував обставини, що мають значення для справи та ухвалив судове рішення з неправильним застосуванням норм матеріального права та з порушенням норм процесуального права.
Згідно п. 3 ч.1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Згідно ч.1 та ч. 2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи, та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних міркувань.
Судом першої інстанції встановлено, що 08 грудня 2023 року Відділом освіти, молоді та спорту Любомльської міської ради в електронній системі закупівель оприлюднено оголошення про закупівлю «Масло вершкове жирністю 72,5%, ДК 021:2015:15530000-2 - Вершкове масло; 492 кг; строк поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг - до 31 грудня 2024 року»; ідентифікатор закупівлі - UA-2023-12-08-007748-а (а.с.234). Очікувана вартість закупівлі - 132348,00 грн.
За результатами проведеної закупівлі протоколом від 27 грудня 2023 року №75 (а.с.12) переможцем було визнано ТзОВ «Деражнянський молочний завод», з яким замовником Відділом освіти, молоді та спорту Любомльської міської ради укладено договір від 02 січня 2024 року №8-ВТ на поставку масла вершкового жирністю 72,5% у кількості 492 кг на суму 131364,00 грн (а.с.98-102).
На підставі наказу Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області від 03 червня 2024 року №29-з «Про початок моніторингу процедур закупівель» (а.с.127-128) проведено моніторинг процедури закупівлі UA-2023-12-08-007748-а.
За наслідками моніторингу закупівлі UA-2023-12-08-007748-а Управлінням Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області складено висновок, який оприлюднено 19 червня 2024 року на офіційному веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель «Prozorro» (а.с.129-133).
За змістом пункту 1 розділу ІІ «Констатуюча частина» висновку під час моніторингу проаналізовано річний план закупівель Відділу освіти, молоді та спорту Любомльської міської ради на 2024 рік; оголошення про проведення відкритих торгів з особливостями; тендерну документацію, затверджену рішенням уповноваженої особи замовника від 08 грудня 2023 року №43 (далі - тендерна документація); тендерні пропозиції фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 , фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 , ТзОВ «Деражнянський молочний завод»; протоколи щодо прийняття рішення уповноваженою особою замовника від 25 грудня 2023 року №63, від 27 грудня 2023 року №74, від 27 грудня 2023 року №75; повідомлення про намір укласти договір від 27 грудня 2023 року; договір про закупівлю від 02 січня 2024 року №8-ВТ на суму 131364,00 грн, укладений із ТзОВ «Деражнянський молочний завод»; додаткову угоду від 06 травня 2024 року №1; пояснення, надані від 10 червня 2024 року та 13 червня 2024 року через електронну систему закупівель на запити Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області від 05 червня 2024 року та 10 червня 2024 року.
Вивченням питання щодо розгляду замовником тендерної пропозиції ТзОВ «Деражнянський молочний завод» Управлінням Західного офісу у Волинській області встановлено, що в складі тендерної пропозиції учасник надав довідку про наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід, у якій зазначено 20 працівників, в тому числі 4 водія, комірник та вантажник. Відповідно до наказу Міністерства охорони здоров'я України від 21 лютого 2013 року №150 працівники, які зазначені в довідці, підлягають періодичному профілактичному медичному огляду, оскільки дані професії визначені в Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним медичним оглядам, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2001 року №559. Однак в складі тендерної пропозиції ТзОВ «Деражнянський молочний завод» наявні медичні книжки лише чотирьох водіїв, комірника та вантажника. З цього зроблено висновок, що тендерна пропозиція ТзОВ «Деражнянський молочний завод» не відповідає вимогам додатка 1 до тендерної документації, а саме кваліфікаційному критерію «Наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід». Крім того, відповідно до підпункту 3.3.3 розділу 3 додатка 2 до тендерної документації учасник повинен надати сканований оригінал сертифікату (сертифікатів) по стандарту ДСТУ ISО 22000:2019 Системи управління безпечністю харчових продуктів, виданого на ім'я учасника відповідно до виду діяльності (у разі якщо учасник виробник: виробництво, зберігання, торгівля, транспортування; у разі якщо учасник не виробник: зберігання, складування, торгівля, транспортування), виданого (виданих) акредитованою Національним агентством з акредитації України установою (з наданням завірених учасником копій документів, що підтверджують акредитацію цієї установи) або довідку у довільній формі, яка містить опис всіх обов'язкових процедур, які реалізують усі принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів, що засновані на принципах системи аналізу небезпечних факторів контролю у критичних точках (НАССР), які підтверджують, що учасник розробив, впровадив та застосовує постійно діючі процедури, що засновані на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках (НАССР). В складі тендерної пропозиції ТзОВ «Деражнянський молочний завод» наявний сертифікат по стандарту ДСТУ ISО 22000:2019 Системи управління безпечністю харчових продуктів від 10 листопада 2023 року №0119FSMS23, виданий органом сертифікації ТзОВ «Сертифікаційний центр «Стандарт», однак відсутні завірені учасником копії документів, що підтверджують акредитацію цієї установи. Відповідно до пояснень замовника інформація про акредитацію ТзОВ «Сертифікаційний центр «Стандарт» міститься у відкритому доступі за посиланням http://www.standart-center.com.ua. Під час проведення моніторингу закупівлі встановлено, що до інформації немає доступу (« 404 категорія не найдена»), також вказано: «У зв'язку з поточною ситуацією реєстри були закриті для вільного доступу. За необхідності ви можете звернутись в СЦ «Стандарт» для перевірки наданого сертифікату».
Відповідно до пункту 2 розділу ІІ «Констатуюча частина» висновку за результатами аналізу питання розгляду тендерної пропозиції ТзОВ «Деражнянський молочний завод» встановлено порушення вимог підпункту 2 пункту 44 Особливостей №1178 (визнано переможцем ТзОВ «Деражнянський молочний завод» та укладено з ним договір від 02 січня 2024 року №8-ВТ).
У пункті 3 розділу ІІ «Констатуюча частина» висновку з огляду на встановлене порушення законодавства у сфері публічних закупівель, яке є значущим, через необ'єктивне та упереджене визначення переможця процедури закупівлі, Відділу освіти, молоді та спорту Любомльської міської ради зобов'язано здійснити заходи щодо усунення виявленого порушення шляхом розірвання договору та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.
Не погодившись із зазначеним висновком Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області позивач звернувся до суду з позовом.
Постановляючи рішення суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до частини першої статті 1 Закону України від 26 січня 1993 року №2939-ХІІ «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі - Закон №2939-XII) здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2016 року №43 (зі змінами і доповненнями), Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів та який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи (пункт 7 Положення).
Згідно із пунктом 1 Положення про Західний офіс Держаудитслужби, затвердженого наказом Державної аудиторської служби України від 02 червня 2016 року №23 (зі змінами), Західний офіс Держаудитслужби (далі - Офіс) підпорядковується Держаудитслужбі та є її міжрегіональним територіальним органом. У складі Офісу утворюються як структурні підрозділи управління у Волинській, Закарпатській, Івано-Франківській, Рівненській, Тернопільській, Чернівецькій, Хмельницькій областях (далі - управління). Управління здійснюють свої повноваження на території адміністративно-територіальної одиниці за їх місцезнаходженням відповідно.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі (частина друга статті 2 Закону №2939-XII).
Контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України «Про публічні закупівлі», проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування (стаття 5 цього ж Закону).
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад визначає Закон №922-VIII.
Згідно з частиною першою статті 8 Закону №922-VIII, моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю). Моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії.
Моніторинг процедури закупівлі - аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель (пункт 14 частини першої статті 1 Закону №922-VIII).
Порядок проведення моніторингу процедури публічних закупівель визначено статтею 8 Закону №922-VIII.
Приписами пункту 4 частини другої статті 8 Закону №922-VIII передбачено, що рішення про початок моніторингу процедури закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник (або уповноважена керівником особа) за наявності однієї або декількох із таких підстав, зокрема, виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель.
Моніторинг процедури закупівлі UA-2023-12-08-007748-а проведено на підставі наказу Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області від 03 червня 2024 року №29-з «Про початок моніторингу процедур закупівель» у зв'язку з виявленням органом державного фінансового контролю ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель інформації, оприлюдненій електронній системі закупівель (а.с.127-128).
Підстави та порядок проведення моніторингу закупівлі позивачем не оскаржуються.
Згідно з частинами шостою, сьомою статті 8 Закону №922-VIII за результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі (далі - висновок), що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання. У висновку обов'язково зазначаються: 1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, щодо якого здійснювався моніторинг процедури закупівлі; 2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності) та його очікувана вартість; 3) унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, та/або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі; 4) опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу процедури закупівлі; 5) зобов'язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель. У висновку може зазначатися додаткова інформація, визначена органом державного фінансового контролю.
Форму висновку про результати моніторингу процедури закупівлі та порядок його заповнення затверджено наказом Міністерства фінансів України від 08 вересня 2020 року №552 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01 жовтня 2020 року за №958/35241; далі - Порядок №552).
У розділі ІІІ Порядку №552 встановлені вимоги до заповнення констатуючої частини форми висновку. Так у пункті 2 констатуючої частини висновку заповнюється висновок про наявність чи відсутність порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель за кожним із питань, що аналізувалися. У разі виявлення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель пункт 3 констатуючої частини висновку має містити посилання на структурну одиницю компетенційного нормативно-правового акта, на підставі якого орган державного фінансового контролю зобов'язує замовника усунути у встановленому законодавством порядку такі порушення, а також зобов'язання щодо їх усунення.
Частинами десятою статті 8 Закону №922-VIII установлено, що у разі незгоди замовника з інформацією, викладеною у висновку, він має право оскаржити висновок до суду протягом 10 робочих днів з дня його оприлюднення, про що зазначається в електронній системі закупівель протягом наступного робочого дня з дня оскарження висновку до суду.
Згідно висновку Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області про результати моніторингу закупівлі UA-2023-12-08-007748-а («Масло вершкове жирністю 72,5%, 132348 UAН, 15530000-2, ДК021, 492 кг») орган державного фінансового контролю встановив порушення позивачем вимог абзацу п'ятого підпункту 2 пункту 44 Особливостей №1178, за змістом якого замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли тендерна пропозиція не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону.
Інформація про відхилення тендерної пропозиції, у тому числі підстави такого відхилення (з посиланням на відповідні положення цих особливостей та умови тендерної документації, яким така тендерна пропозиція та/або учасник не відповідають, із зазначенням, у чому саме полягає така невідповідність), протягом одного дня з дати ухвалення рішення оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається учаснику процедури закупівлі/переможцю процедури закупівлі, тендерна пропозиція якого відхилена, через електронну систему закупівель (пункт 46 Особливостей №1178).
Надаючи оцінку доводам сторін, суд першої інстанції виходив із того, що Особливості №1178 встановлюють порядок та умови здійснення публічних закупівель (далі - закупівлі) товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі» (далі - замовники), із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.
За приписами пункту 48 Особливостей №1178 під час здійснення закупівлі товарів замовник може не застосовувати до учасників процедури закупівлі кваліфікаційні критерії, визначені статтею 16 Закону.
Частинами першою, другою статті 16 Закону №922-VIII установлено, що замовник вимагає від учасників процедури закупівлі подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям. Замовник установлює один або декілька з таких кваліфікаційних критеріїв: 1) наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій; 2) наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід; 3) наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів); 4) наявність фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю.
Пунктом 28 Особливостей №1178 установлено, що тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей.
Згідно з пунктом 2 частини другої статті 22 вказаного Закону у тендерній документації зазначаються, зокрема, один або декілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 цього Закону, підстави, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність підставам, встановленим статтею 17 цього Закону, у разі якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації», та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.
За визначеннями, наведеними в пунктах 31, 32 частини першої статті 1 Закону №922-VIII, тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель; тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації.
Частиною четвертою статті 22 Закону №922-VIII установлено, що тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників, а також вимог щодо документального підтвердження інформації про відповідність вимогам тендерної документації, якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації» та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.
З огляду на вказане, правильним є твердження суду першої інстанції, що вимоги тендерної документації та перелік документів, якими учасник повинен підтвердити свою відповідність таким вимогам, визначаються замовником самостійно, виходячи зі специфіки предмета закупівлі, керуючись принципами здійснення закупівель, закріпленими у статті 3 вказаного Закону та з дотриманням законодавства у цілому. Невиконання учасником вимог щодо надання інформації та її документального підтвердження є підставою для відхилення тендерної пропозиції. Натомість за приписами частини четвертої статті 22 Закону №922-VIII замовник не повинен вимагати документального підтвердження інформації, яка є публічною (оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації»), та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель.
Згідно матеріалів справи, позивач як замовник затвердив та оприлюднив тендерну документацію щодо відкритих торгів (з особливостями) на закупівлю товару «ДК 021:2015:15530000-2-Вершкове масло (масло вершкове жирністю 72,5%)» (а.с.70-83). У тендерній документації замовник встановив, що тендерна пропозиція подається в електронній формі через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, у яких зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним критеріям (у разі їх встановлення) та шляхом завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації.
У пункті 1 розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» замовник вказав, що інформація, яка підтверджує відповідність учасника кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, подається згідно з додатком 1 до цієї тендерної документації.
У пункті 2 додатку 1 до тендерної документації (а.с.43 зворот) встановлено, що для підтвердження кваліфікаційного критерію «Наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід»» необхідно надати:
довідку в довільній формі, про наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід та будуть залучені до постачання товару, що є предметом закупівлі, в тому числі водії або водії-експедитори (не менше двох), вантажники, комірник та/або завідувач складом із зазначенням у такій довідці інформації про ПІБ, посаду, освіту, загальний стаж роботи, форма трудових відносин (штатний/найманий);
особисті медичні книжки на всіх працівників, визначених довідкою, відповідно до наказу Міністерства охорони здоров'я України від 21 лютого 2013 року №150 - перша та остання сторінки, якими має бути підтверджено проходження саме останнього медогляду із додаванням копії медичних карт огляду осіб для визначення спроможності займатися відповідним видом діяльності за станом здоров'я. В медичних книжках повинно бути зазначено, що дані працівники працюють в учасника або у перевізника (водії).
В матеріалах справи наявна довідка ТзОВ «Деражнянський молочний завод» про наявність 20 працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні звання та досвід (а.с.176-177). У довідці наведено інформацію про працівників сировинного відділу, приймально-апаратного та цільномолочного цеху, контрольно-виробничої лабораторії, зокрема, за посадами начальник відділу, майстер, апаратник виробництва молока та кисломолочних продуктів, інженер-мікробілолог, лаборант, помічник майстра маслоцеху, головний інженер, менеджер зубу, представник торгівельний.
При цьому суд слушно зауважив, що включення у довідку відомостей про таких працівників носить інформативний характер з огляду на те, що ТзОВ «Деражнянський молочний завод» є виробником продукції, яка є предметом закупівлі (масло вершкове), та ці працівники залучені до виготовлення продукції, а не до її постачання, а тому ця інформація не є обов'язковою за вимогами пункту 2 додатку 1 до тендерної документації, адже замовником вимагалася інформація про наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід та будуть залучені до постачання продукції, що є предметом закупівлі.
Постачання продукції - це операції, які здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу права власності на такі товари за компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатної поставки товарів.
Проектом договору (а також укладеним договором за результатами процедури закупівлі від 02 січня 2024 року №8-ВТ) (а.с.49-53, 98-103) передбачено, що постачальник зобов'язується в порядку та на умовах, визначених цим договором, протягом 2024 року поставити та передати у власність замовника товар належної якості та кількості (вершкове масло жирністю 72,5%), а замовник зобов'язується прийняти і оплатити такий товар (пункт 1.1); місце поставки (передачі) товару згідно з додатком 2 до договору - за адресами закладів освіти Любомльської міської ради згідно з додатком 2 до договору (пункт 6.2); товар поставляється окремими партіями транспортом постачальника (пункт 6.3).
Отже, виходячи з умов договору постачання, суд підставно вважав, що начальник сировинного відділу, майстер приймально-апаратного та цільномолочного цеху, апаратник виробництва молока та кисломолочних продуктів, начальник контрольно-виробничої лабораторії, інженер-мікробіолог, лаборант, майстер та помічник майстра маслоцеху, начальник виробництва, головний інженер не будуть задіяні у процесі постачання товару, який є предметом закупівлі.
Замовник у пункті 2 додатку 1 до тендерної документації саме акцентував на тому, що у довідці необхідно зазначити інформацію, зокрема, про водіїв або водіїв-експедиторів (не менше двох), вантажника, комірника та/або завідувача складом, передбачаючи, що саме такі працівники безпосередньо будуть залучені до постачання товару.
Відповідно, ТзОВ «Деражнянський молочний завод» у довідку включило відомості про працівників за посадами менеджер збуту, представник торгівельний, вантажник, водії-експедитори, комірник. Одночасно завантажено скановані копії особистих медичних книжок працівників: вантажника ОСОБА_4 (а.с.54-56), водіїв (на яких одночасно покладено обов'язки експедитора) ОСОБА_5 (а.с.56 зворот-58), ОСОБА_6 (а.с.61-66), ОСОБА_7 (а.с.67-69) та ОСОБА_8 (а.с.61 зворот - 63), комірника складу готової продукції ОСОБА_9 (а.с.59-61), які перебувають у трудових відносинах із ТзОВ «Деражнянський молочний завод».
Відповідно до Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним медичним оглядам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2001 року №559 (зі змінами), працівники складів, холодильників, вантажники у харчовій та переробній промисловості, водії, зайняті транспортуванням харчової продукції (на всіх видах транспорту) зобов'язані проходити профілактичний медичний огляд; менеджер збуту, представник торгівельний у цьому переліку не значиться.
При цьому суд слушно вказав, що у включення у довідку інформацію про інших працівників (зайнятих у виробництві продукції), не вказує на те, що учасник повинен був надавати особисті медичні книжки також і на цих працівників, оскільки суть вимоги про підтвердження кваліфікаційного критерію зводилася до надання інформації саме про працівників, які будуть залучені до постачання продукції.
У своїх поясненнях Відділ освіти, молоді та спорту Любомльської міської ради на запит Управління повідомляв, що у тендерній документації ТзОВ «Деражнянський молочний завод» наявні медичні книжки працівників, які безпосередньо залучені до постачання товару (на чотирьох водіїв, комірника, вантажника), а тому уповноваженою особою прийнято рішення про відповідність умовам тендерної документації в цій частині (а.с.139).
Відтак суд підставно погодився з доводами позивача, що зміст довідки учасника ТзОВ «Деражнянський молочний завод» (а.с.176-177) та аналіз завантажених додатків - особистих медичних книжок, у яких наявні відомості про проходження останнього медогляду, результати обстежень та визначено спроможність займатися відповідним видом діяльності за станом здоров'я, є достатнім та належним виконанням пункту 2 додатку 1 до тендерної документації. У цьому випадку необхідно виходити із суті відносин із постачання товару та мети надання відомостей про досвід та знання працівників учасника закупівлі - підтвердити спроможність постачати продукцію (а не її виготовлення), а також забезпечення безпечності харчових продуктів постачальником на етапі постачання, а інше тлумачення відповідачем положень додатка 1 до тендерної документації вказує на надмірний формалізм - необхідність механічного надання особистих медичних книжок на працівників, щодо яких хоч і вказано відомості у довідці учасника про наявність працівників відповідної кваліфікації, однак без урахування доцільності надання такої інформації у контексті відносин постачання продукції, виходячи з конкретних обставин.
За наведених обставин вірним є висновок суду першої інстанції, що відсутні підстави вважати, що учасник ТзОВ «Деражнянський молочний завод» не підтвердив такий кваліфікаційний критерій, як наявність у нього працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні досвід і знання та будуть залучені до постачання товару, який є предметом закупівлі. Відтак, у позивача не було підстав відхиляти пропозицію учасника ТзОВ «Деражнянський молочний завод» з підстав його невідповідності кваліфікаційному критерію, а відповідач дійшов помилкового висновку про необхідність відхилення замовником тендерної пропозиції такого учасника.
У пункті 1 розділу ІІ «Констатуюча частина висновку» також йдеться про невідповідність пропозиції учасника ТзОВ «Деражнянський молочний завод» пункту 3.3.3 розділу 3 додатка 2 до тендерної документації.
З цього приводу, суд вірно врахував, що у пункті 1 розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» замовник установив, що технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі мають відповідати додатку 2 до тендерної документації (а.с.72).
Відповідно до підпункту 3.3.3 розділу 3 додатка 2 до тендерної документації учасник повинен надати сканований оригінал сертифікату (сертифікатів) по стандарту ДСТУ ISО 22000:2019 Системи управління безпечністю харчових продуктів, виданого на ім'я учасника відповідно до виду діяльності (у разі якщо учасник виробник: виробництво, зберігання, торгівля, транспортування; у разі якщо учасник не виробник: зберігання, складування, торгівля, транспортування), виданого (виданих) акредитованою Національним агентством з акредитації України установою (з наданням завірених учасником копій документів, що підтверджують акредитацію цієї установи) або довідку у довільній формі, яка містить опис всіх обов'язкових процедур, які реалізують усі принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів, що засновані на принципах системи аналізу небезпечних факторів контролю у критичних точках (НАССР), які підтверджують, що учасник розробив, впровадив та застосовує постійно діючі процедури, що засновані на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках (НАССР).
Отже, замовник установив необхідність надання одного із документів - або сканованого оригіналу сертифіката (сертифікатів) по стандарту ДСТУ ISО 22000:2019 Системи управління безпечністю харчових продуктів, виданого на ім'я учасника відповідно до виду діяльності акредитованою Національним агентством з акредитації України установою (у цьому разі учасник також надає завірену копію документа, що підтверджує акредитацію цієї установи), або довідки (у довільній формі), яка містить опис всіх обов'язкових процедур, які реалізують усі принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів, що засновані на принципах системи аналізу небезпечних факторів контролю у критичних точках (НАССР). Кожен із вказаних документів є альтернативним в питанні підтвердження дотримання принципів та вимог до безпечності та якості харчових продуктів.
Згідно матеріалів справи, ТзОВ «Деражнянський молочний завод» надав сертифікат по стандарту ДСТУ ISО 22000:2019 Системи управління безпечністю харчових продуктів від 10 листопада 2023 року №0119FSMS23, який виданий ТзОВ «Сертифікаційним центром «Стандарт» (а.с.42). Не є спірним, що завірену копію документа, що підтверджує акредитацію цієї установи, не завантажено у систему.
Як свідчать надані на запит відповідача пояснення Відділу освіти, молоді та спорту Любомльської міської ради (а.с.139), ним самостійно зроблено перевірку документів, що підтверджують акредитацію ТзОВ «Сертифікаційний центр «Стандарт», оскільки така інформація міститься у відкритому доступі.
Відповідач вважає, що замовник не повинен був самостійно здійснювати перевірку документів, які підтверджують акредитацію органу сертифікації. Також покликається на ту обставину, що тендерну пропозицію учасника - фізична особа-підприємець ОСОБА_2 (більш економічно вигідна) позивач відхилив у зв'язку із ненаданням документа про акредитацію органу сертифікації (сертифікат CCM MS Stadart НАССР «Схема сертифікації система управління безпечністю харчових продуктів НАССР, що базується на вимогах Кодексу Аліментаріус (Продовольчого кодексу): Система аналізу ризиків, небезпечних чинників та контролю (критичних точок) та керівництво з її впровадження і Загальні принципи харчової гігієни (CAC/RCP 1-1969, ред. 42003)», виданий ТзОВ «Центр сертифікації та метрології») (а.с.239).
Матеріали справи містять роздруківку за посиланням http://www.standart-center.com.ua (а.с.85-87). Відповідно до інформації в розділі «Про центр» орган із сертифікації СЦ «Стандарт» надає послуги із сертифікації Систем менеджменту на відповідність різних стандартів. На сторінці міститься гіперпосилання на акредитацію у відповідних сферах. Проте при переході за посиланням з'являється повідомлення « 404 категорія не знайдена». При цьому суд підставно зауважив, що з якого часу відсутній доступ до сторінки (та чи був він станом на день розгляду пропозиції ТзОВ «Деражнянський молочний завод» та прийняття рішення уповноваженою особою про визнання учасника переможцем), не представляться можливим встановити, а отже спростувати проведення перевірки документа про акредитацію органу сертифікації Національним агентством з акредитації України.
Натомість на веб-порталі Національного агентства з акредитації України, за посиланням https://www.naau.org.ua/3-reiestr-akreditovanikhoov у відкритому доступі в Реєстрі акредитованих органів з оцінки відповідності (ООВ) є інформація про акредитацію ТзОВ «Сертифікаційний центр «Стандарт», а у файлі «Органи з сертифікації систем менеджменту (ДСТУ EN ISO/IEC 17021-1)» (а.с.166-175) наявне гіперпосилання (https://drive.google.com/file/d/1TPj9eSJRo4LO6MJmmUh4JEHBWyRCTFwl/view), за яким розміщений додаток від 10 травня 2024 року до атестата про акредитацію №8О045 ТзОВ «Сертифікаційний центр «Стандарт» на заміну виданого від 16 листопада 2023 року у зв'язку із внесенням змін (а.с.236-237).
Національне агентство з акредитації України (НААУ) є національним органом України з акредитації органів з оцінки відповідності, державною організацією, яка належить до сфери управління Міністерства економіки України, та до функцій НААУ належить, зокрема, ведення реєстру акредитованих органів з оцінки відповідності та реєстру персоналу з акредитації; організація інформаційного забезпечення з питань акредитації, у тому числі оприлюднення на вебсайті НААУ переліку назв і позначень нормативно-правових актів у сфері акредитації, національних стандартів з питань акредитації, гармонізованих з відповідними міжнародними та європейськими, а також інших документів з питань акредитації, прийнятих міжнародними та європейськими організаціями з акредитації, відповідно до вимог яких здійснюється акредитація, текстів нормативно-актів з питань акредитації, а також текстів інших документів з питань акредитації, прийнятих НААУ, інформації про результати його взаємного оцінювання, види діяльності з оцінки відповідності, щодо яких НААУ здійснює акредитацію та про будь-які пов'язані з цим зміни, що визначено Положенням про НАУУ, затвердженим наказом Міністерства економіки України від 21 серпня 2023 року №11549.
Отже, з реєстру акредитованих органів з оцінки відповідності, а також з наявних у відкритому доступі документів з питань акредитації, прийнятих НААУ (інформація є публічною, міститься у відкритих реєстрах, доступ до яких є вільним) видається можливим перевірити чинність атестата про акредитацію ТзОВ «Сертифікаційний центр «Стандарт», тоді як відомості про акредитацію ТзОВ «Центр сертифікації та метрології» (яким видано сертифікат фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 ) у реєстрі відсутні, тому протокольним рішенням уповноваженої особи замовника від 27 грудня 2023 року №74 визнано, що сертифікат не відповідає тендерній документації - вимогам, передбаченим пунктом 3.3.3 додатка 2, оскільки виданий не акредитованим НААУ органом сертифікації; учаснику процедури надано строк для усунення невідповідностей, однак відповідь учасника відсутня (а.с.238).
Суд першої інстанції також вірно врахував, що крім сертифікату, виданого акредитованим органом, учасником ТзОВ «Деражнянський молочний завод» було завантажено файл «Акт Дердпродспоживслужби від 09.12.2022 НАССР.pdf», який містить опис обов'язкових процедур, які реалізують усі принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів, що засновані на принципах системи аналізу небезпечних факторів контролю у критичних точках (НАССР) (а.с.88-97), який можна вважати альтернативним документом, який підтверджує, що такий учасник розробив, впровадив та застосовує постійно діючі процедури, засновані на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках (НАССР).
За таких обставин правильним є твердження суду про те, що відсутні підстави стверджувати, що позивач діяв необґрунтовано чи упереджено при виборі переможця.
Зважаючи на встановлені у справі обставини, суд обґрунтовано вважав, що висновок Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області про результати проведення моніторингу процедури закупівлі від 19 червня 2024 року UA-2023-12-08-007748-а (як в частині виявлених порушень підпункту 2 пункту 44 Особливостей №1178, так і в частині здійснення заходів щодо усунення виявлених порушень шляхом розірвання договору) є протиправним та підлягає скасуванню.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а рішення відповідає нормам матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст. 322, ст. 325, ст. 329 КАС України, суд, -
апеляційну скаргу Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області - залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2024 у справі №140/6826/24 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя М.А. Пліш
судді А. Р. Курилець
О. І. Мікула