30 квітня 2026 року м.Чернігів Справа № 620/1692/26
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Клопота С.Л.
розглянувши у спрощеному позовному провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області та просить наступне.
1. Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області щодо відмови включити відомості про доплату за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, передбачену статтею 40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2008 року № 831, до грошового атестату та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії за останні 24 календарні місяці служби, що подається для призначення пенсії ОСОБА_1 .
2. Зобов'язати Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області включити відомості про доплату за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, передбачену статтею 40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2008 року № 831, до грошового атестату та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії за останні 24 календарні місяці служби, що подається для призначення пенсії ОСОБА_1 .
Ухвалою судді від 23.02.2026 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення вказаної ухвали для подання відзиву на позов.
Відповідачем подано відзив на позов, у якому останній позовні вимоги не визнав, просив у їх задоволенні відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд враховує таке.
ОСОБА_1 (надалі по тексту - Позивач) проходив службу в Головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області на посаді інспектора відділу застосування санкцій та аналітичної роботи центру забезпечення діяльності ГУ ДСНС.
Відповідно до витягу з наказу ГУ ДСНС України у Київській області від 17.11.2025 року №836-НК Позивача звільнено 17 листопада 2025 року відповідно до підпункту 4 пункту 176 (у зв'язку із скороченням штату) Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу.
Позивач є пенсіонером та перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Чернігівській області.
Під час проходження служби, упродовж 24 місяців перед місяцем звільнення у складі щомісячного грошового забезпечення Позивачу нараховувалась та виплачувалась доплата за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, передбачена статтею 40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2008 року №831.
У січні 2025 року Позивач дізнався, що до документів, які готуються ГУ ДСНС у Київській області для призначення пенсії не включаються відомості про доплату за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, передбачену статтею 40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2008 року №831, що суттєво занижує розмір нарахованої та отримуваної пенсії.
У зв'язку з чим Позивач звернувся за правовою (правничою) допомогою до Адвокатського об'єднання «Канцелярія права», яким для надання юридичної допомоги Позивачу було призначено адвоката Прядка Олександра Анатолійовича (далі по тексту - Адвокат).
Адвокатом 22.01.2026 року було направлено запит №24 на адресу Відповідача з проханням повідомити, чи було включено до грошового атестату да довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення Позивача інформацію про нараховану доплату за роботу в зоні Чорнобильської АЕС; у випадку, якщо до грошового атестату та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії Позивача за останні 24 місяці інформацію про нараховану доплату за роботу в зоні Чорнобильської АЕС не було включено - внести відповідні зміни та направити грошовий атестат та довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії за останні 24 місяці служби підряд перед місяцем звільнення на адресу пенсійного органу за місцем проживання Позивача для здійснення перерахунку розміру пенсії.
У відповідь на адвокатський запит листом від 03.02.2026 року №56 01-1235/56 5 Відповідач повідомив, що доплата за роботу в зоні Чорнобильської АЕС не входить до складових грошового забезпечення, визначених Постановою КМУ №704, а також на цю доплату не нараховується єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне страхування, що передбачено ст. 43 Закону України від 09.04.1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно доплата за роботу в зоні Чорнобильської АЕС не включена до грошового атестату та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії за останні 24 місяці, що подається для призначення пенсії. Правової підстави для внесення змін до грошового атестату від 17.11.2025 №125 і довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії за останні 24 місяці, що подається для призначення пенсії, від 17.11.2025 №270, немає.
Вважаючи відмову Відповідача щодо включення доплати за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, передбаченої статтею 40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2008 року №831, до грошового атестату та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії за останні 24 місяці календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення неправомірною, Позивач звернувся до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно абзацу 1 Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (далі по тексту - Закон № 2262-XII) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, а також є, зокрема Закон № 2262-ХІІ.
Відповідно до частини 1 статті 125 Кодексу цивільного захисту України держава гарантує достатнє грошове забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту з метою створення умов для належного та сумлінного виконання ними службових обов'язків.
Розміри, порядок та умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 127 Кодексу цивільного захисту України визначено, що пенсійне забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту здійснюється у порядку та розмірах, встановлених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі по тексту - Закон №2262-ХІІ).
Згідно із частиною 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. У випадку Позивача для розрахунку розміру пенсії береться до уваги період з листопада 2023 року по жовтень 2025 року.
Отже, Закон №2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто, при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Відповідно до пункту 2 Постанови КМУ від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Аналогічний зміст стосовно осіб рядового і начальницького складу містить п. 3 розділу І Інструкції, затвердженої наказом МВС України від 20.07.2018 року №623.
Частиною 1 статті 40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що військовослужбовцям, які несуть службу на територіях радіоактивного забруднення, підвищення оплати праці провадиться шляхом нарахування на оклади грошового утримання надбавок, встановлених статтею 39 цього Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2008 року № 831 «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження» установлена особам, які постійно працюють, а також особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і підрозділів служби цивільного захисту Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, військовослужбовцям внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки, Державної прикордонної служби, які постійно виконують службові обов'язки у зоні відчуження доплата у розмірі 150 відсотків мінімальної заробітної плати.
Згідно наданих Відповідачем інформаційних довідок про грошове забезпечення Позивач у період з квітня 2024 року до дати звільнення отримував доплату у зв'язку з виконанням службових обов'язків у зоні відчуження Чорнобильської АЕС.
Доплата за несення служби в зоні відчуження Чорнобильської АЕС була щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, яку отримував Позивач під час проходження служби. Ця доплата мала постійний характер для осіб, які несуть службу в зоні радіоактивного забруднення Чорнобильської АЕС та виплачувалась у квітні 2024 року у розмірі 13626,00 грн (виплачена у квітні за попередні місяці), у травні, червні, серпні, грудні 2024 року, січні, квітні, червні та листопаді 2025 року - у розмірі 4542,00 грн, у жовтні 2024 року - 8813,83 грн, у листопаді 2024 року - 5383,12 грн, у травні 2025 року - 9084,00 грн, у грудні 2025 року - 9470,19 грн. Проведеним аналізом отриманих від Відповідача відомостей про грошове забезпечення можна зробити висновок, що у випадках, коли зазначена доплата не була виплачена у поточному місяці, вона виплачувалась у наступні місяці.
Ураховуючи наведене, отримувана Позивачем, згідно з інформаційними довідками Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області, доплата за роботу в зоні відчуження з квітня 2024 року по жовтень 2025 року має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії. Однак, органами Пенсійного фонду України обрахунок пенсії здійснюється на підставі документів, отриманих з останнього місця роботи перед призначенням пенсії. Тому, для включення доплати відповідно до Постанови КМУ від 10 вересня 2008 року №831, її має бути зазначено у грошовому атестаті та довідці про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення.
Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією висловленою Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 6 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17.
Відмова Відповідача зазначити у грошовому атестаті та довідці про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення відомостей про отримувану Позивачем доплату за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, передбачену статтею 40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2008 року №831, призвела до неправильного обрахунку розміру пенсії Позивача.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 26.11.2020 року по справі №372/224/16-а з аналогічного питання дійшов висновку про неправомірність невключення до грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії доплату за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, яка носила постійний характер.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області (вул. Межигірська, 8, м. Київ, 04071) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області щодо відмови включити відомості про доплату за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, передбачену статтею 40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2008 року № 831, до грошового атестату та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії за останні 24 календарні місяці служби, що подається для призначення пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області включити відомості про доплату за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, передбачену статтею 40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2008 року № 831, до грошового атестату та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії за останні 24 календарні місяці служби, що подається для призначення пенсії ОСОБА_1 .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 1064,96 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.
Повний текст рішення виготовлено 30 квітня 2026 року.
Суддя Сергій КЛОПОТ