Рішення від 29.04.2026 по справі 380/24709/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2026 рокусправа № 380/24709/25

Львівський окружний адміністративний суд, у складі судді Карп'як Оксана Орестівна, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ФРУТ ПРО" до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про скасування рішення, зобов"язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ФРУТ ПРО» (вул. Артищівська, буд.9, корпус 1, м. Городок, Львівський район, Львівська область, код ЄДРПОУ - 44920043) (далі - позивач) звернулося з вказаним позовом до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська 35; код ЄДРПОУ - 43968090) (далі - відповідач-1), Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа,8; код ЄДРПОУ - 43005393) (далі - відповідач-2), з вимогами:

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області 19.12.2024 № 12228773/44920043 про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 31.10.2024 № 29, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «ФРУТ ПРО» датою її первинного подання платником податків на реєстрацію.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем-1 безпідставно прийнято рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, оскільки позивачем було надано у повному обсязі документи, які підтверджують реальне здійснення господарської операції за податковою накладною. Також вказує, що для відновлення порушених прав позивача необхідно зобов'язати відповідача-2 зареєструвати податкову накладну, складену позивачем.

Представник відповідача-1 подав відзив на позовну заяву, просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. Вказує, що Платником податку було надано пояснення та копії документів проте платник не надав первинних документів передбаченими договорами щодо постачання/ придбання товарів/послуг та розрахункових документів а також інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних. Контролюючим органом у межах повноважень, визначених Податковим кодексом України та Порядком зупинення реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, було здійснено автоматизований моніторинг податкової накладної, поданої позивачем на реєстрацію. Після зупинення реєстрації податкових накладних позивачем подано пояснення та копії документів. Водночас надані матеріали не містили достатнього та повного переліку документів, які у своїй сукупності могли б підтвердити реальність здійснення господарських операцій у обсягах, задекларованих у податковій накладній. В такому випадку Позивач не довів реальність здійснення господарської операції належним чином.

Представник відповідача подав відзив на позовну заяву, просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. Вказує, що якщо платник податків не надав належних підтверджувальних документів, що підтверджують правомірність господарських операцій, або ж якщо подані документи не відповідають даним, що містяться в інших офіційних джерелах, контролюючий орган має право застосувати механізм негативної дискреції. У такому разі відмова в реєстрації податкової накладної є правомірною та відповідає вимогам податкового законодавства. Отже, на підтвердження фактичного здійснення господарських операцій, платник повинен мати відповідні первинні документи, які мають бути належно оформленими, містити всі необхідні реквізити, бути підписані уповноваженими особами та, які в сукупності з встановленими обставинами справи, зокрема, і щодо можливостей здійснення господарюючими суб'єктами відповідних операцій з урахуванням часу, місця знаходження майна, обсягу матеріальних та трудових ресурсів, економічно необхідних для виконання умов, обумовлених договорами, мають свідчити про беззаперечний факт реального вчинення господарських операцій, що і є підставою для формування платником податкового обліку. Позивач не виконав в повному обсязі вимоги повідомлення від 12.12.2024 року про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, передбачених для належного розгляду питання комісією регіонального рівня щодо реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Зокрема, платником податку не надано копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, а саме первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків, інших документів, що підтверджують відображені у податковій накладній показники. Вказане рішення комісії відповідає вимогам Порядку № 1165, критеріям ризиковості здійснення операцій та загальним принципам податкового контролю, оскільки податковий орган діяв у межах наданих повноважень з метою перевірки фактичності господарських операцій та недопущення реєстрації накладних за операціями, реальність яких не підтверджена.

Ухвалою від 18.12.2025 зазначена позовна заява була залишена без руху, позивачу надано строк для усунення недоліків поданої позовної заяви протягом 10 днів з моменту отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Ухвалою від 06.01.2026 визнано неповажними причини пропуску строку звернення до суду, викладені у заяві позивача від 26.12.2025. Продовжено представнику позивача процесуальний строк для усунення недоліків позовної заяви, встановлений ухвалою від 18.12.2025, в частині надання суду заяви про поновлення строку звернення до суду із зазначенням поважних причин пропуску процесуального строку позивачем на 10 днів з дня отримання цієї ухвали суду.

19.01.2026 представником позивача подано заяву про поновлення строку звернення до суду.

Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України, суд зазначає, ухвалою судді від 28.01.2026 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін, за наявними у справі доказами.

Ухвалою від 29.04.2026 поновлено позивачу строк звернення до суду з вказаним позовом, у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позову без розгляду відмовлено.

Суд, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ФРУТ ПРО» (Виконавець), здійснюючи господарську діяльність, уклало з Товариством з обмеженою відповідальністю «ГАЛІЦІЯ-ТРЕЙД» (Замовник) договір надання послуг із приймання стічних вод № 31/07/24 від 31 липня 2024 року.

Відповідно до п.1.1. Договору Виконавець зобов'язується надавати Замовником послуги із приймання стічних вод, у яких не перевищено допустимі концентрації забруднюючих речовин, а Замовник зобов'язується оплатити надані йому послуги. Послуги надаються шляхом приймання стічних вод Замовника в мережу водовідведення Виконавця у пункті приймання стічних вод.

Вартість послуг визначається згідно п. 2.1. Договору в залежності від кількості стічних вод, прийнятих Виконавцем впродовж звітного періоду.

Відповідно до п.2.3. Договору кількість скинутих у мережу водовідведення Виконавця стічних вод визначається щомісячно на підставі відповідного акта, підписаного сторонами, в якому вказується об'єм скинутих стічних вод та періоди скиду.

Згідно п. 2.4. Договору оплата послуг здійснюється Замовником на підставі виставлених рахунків відповідно до діючих тарифів у безготівковій формі, шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок Виконавця протягом 30 днів з моменту виставлення рахунку.

31.10.2024 Сторони підписали Акт про кількість скинутих стічних вод, яким зафіксували, що за період з 1 по 31 жовтня 2024 року Виконавцем було прийнято від Замовника стічні води у кількості 6920 м.куб., та одночасно підписали Акт здачі приймання робіт № 329 на вказаний об'єм, та Виконавець виставив Замовнику рахунок № 49 на суму 996 480,00 грн., в тому числі ПДВ 166 080,00 грн., який була повністю оплачений Замовником 01.11.2024 в сумі 500 000, 00 грн. та 06.11.2024 в сумі 1 000 000,00 грн.

За результатами господарської операції (підписання Акту здачі-приймання робіт (надання послуг) №329 від 31 жовтня 2024 року) позивачем було складено податкову накладну від 31.10.2024 № 29 та направлено її засобами електронного зв'язку до Державної податкової служби України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з отриманою квитанцією від 12.11.2024 реєстрацію податкової накладної від 31.10.2024 № 29 було зупинено відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України. Обсяг постачання товару/послуги 37.00 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операцій; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/ послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг), з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Після отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, Позивач направив до контролюючого органу повідомлення від 06.12.2024 № 6 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено до податкової накладної від 31.10.2024 № 29, до якого було долучено копії документів, а саме:

1. Договір №31/07/24 від 31 липня 2024 року надання послуг з приймання стічних вод (Документ довільного формату №1 від 06.12.2024).

2. Картка рахунку №361 за період з 01.10.2024 по 21.11.2024 (Документ довільного формату №2 від 06.12.2024).

3. Акт здачі-приймання робіт (надання послуг) №329 від 31.10.2024 (Документ довільного формату №3 від 06.12.2024).

4) Акт про кількість скинутих стічних вод до Договору №31/07/24 від 31 липня 2024 року від 31.10.2024 (Документ довільного формату №4 від 06.12.2024).

5) Рахунок на оплату № 49 від 31.10.2024 (Документ довільного формату №5 від 06.12.2024).

6) Банківську виписку по рахунку за 30.10.2024 (Документ довільного формату № 6 від 06.12.2024).

7) Банківську виписку по рахунку за 01.11.2024 (Документ довільного формату № 7 від 06.12.2024).

8) Банківську виписку по рахунку за 06.11.2024 (Документ довільного формату № 8 від 06.12.2024).

Після подання вказаних документів позивачем було отримано Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 12.12.2024 №121993476/44920043.

У вказаному Повідомленні значиться, що у зв'язку з необхідністю подання додаткових пояснень та/або документів для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних запропоновано надати такі додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування: копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування:- первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів,- первинних документів щодо постачання, придбання товарів, послуг, - розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.

Позивач направив до контролюючого органу Повідомлення від 17.12.2024 № 3 про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, до якого було долучено копії наступних документів, а саме:

1) Договір №31/07/24 від 31 липня 2024 року надання послуг з приймання стічних вод (Документ довільного формату № 1 від 17.12.2024).

2) Акт здачі-приймання робіт (надання послуг) №329 від 31.10.2024 (Документ довільного формату № 2 від 17.12.2024).

3) Акт про кількість скинутих стічних вод до Договору №31/07/24 від 31 липня 2024 року, від 31.10.2024 (Документ довільного формату № 3 від 17.12.2024).

4) Банківську виписку по рахунку за 01.11.2024 (Документ довільного формату № 4 від 17.12.2024).

5) Банківську виписку по рахунку за 06.11.2024 (Документ довільного формату № 5 від 17.12.2024).

6) Банківську виписку по рахунку за 30.10.2024 (Документ довільного формату № 6 від 17.12.2024).

7) Договір оренди № 0108/2024-1 від 01.08.2024, укладений із ТОВ «Галіндастрі», з Актом приймання-передачі нерухомого майна (Документ довільного формату № 4 від 17.12.2024).

8) Акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 55 від 30.09.2024 до договору оренди № 0108/2024-1 від 01.08.2024 (Документ довільного формату № 8 від 17.12.2024).

За результатом розгляду поданих позивачем документів комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області прийняла рішення від 19.12.2024 №12228773/44920043 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. У рішенні значиться, що рішення про відмову в реєстрації податкової накладної прийнято у зв'язку з ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отримання повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Вважаючи рішення відповідача-1 про відмову у реєстрації податкової накладної протиправним, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.

Відповідно до абзацу першого пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 ПК України).

За правилами абзаців першого, п'ятого пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку (абзаци десятий, дванадцятий пункту 201.10 статті 201 ПК України).

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пунктом 1 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі - Порядок №1165, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.

Пунктом 7 Порядку №1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

За приписами пунктів 10, 11 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.

Аналіз наведених правових норм дає підстав для висновку, що рішення Комісії регіонального рівня повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.

Відповідно до пункту 25 Порядку №1165 комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, скарги на рішення комісій регіонального рівня про неврахування таблиці даних платника податку та скарги на рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (далі - скарга). Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Додатком 1 до Порядку № 1165 визначені критерії ризиковості платника податку на додану вартість, у пункті 8 яких вказано: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 (далі - Порядок №520).

Відповідно до пункту 2 Порядку №520 рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

За правилами пункту 4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №520 встановлено, що платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

Згідно із пунктом 6 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Згідно з пунктом 10 Порядку №520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Отже, з аналізу наведених вище норм (з урахуванням внесених до них змін) видно, що з метою вирішення питання про наявність / відсутність підстав для реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з 08.03.2023 було встановлено алгоритм взаємодії платника податків та контролюючого органу.

За наслідками отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН пункт 4 Порядку № 520 надає право платнику податків подати на розгляд комісії регіонального рівня письмові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Загальний перелік таких документів визначений пунктом 5 Порядку № 520.

Якщо платник податків скористався правом подання письмових пояснень та копій документів, то за результатами розгляду останніх комісія регіонального рівня приймає одне із трьох рішень:

1) рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо надані платником податків документи та письмові пояснення підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування;

2) про направлення Повідомлення - якщо наданих платником податків документів та письмових пояснень недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування. При цьому зміст форми указаного Повідомлення (Додаток 2 до Порядку № 520) свідчить, що у ньому мають бути вказані конкретні документи, які пропонується надати платнику податків;

3) рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо платник податків надав письмові пояснення та достатній обсяг документів, передбачених пунктом 5 Порядку № 520, але вони не відповідають вимогам законодавства, внаслідок чого не можуть вважатися такими, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній / розрахунку коригування.

У випадку направлення платнику податків Повідомлення, такий платник має право подати контролюючому органу додаткові пояснення та копії документів, зазначені у Повідомленні, за результатами розгляду яких комісія регіонального рівня приймає одне з рішень: 1) про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН; 2) про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН. Реалізація такого права має бути здійснена протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Неподання платником податків додаткових пояснень та копій документів, зазначених у Повідомленні, або їх неповне подання протягом означеного строку має наслідком прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.

При цьому, із змісту пункту 10 Порядку № 520 та форми Рішення (Додаток 1 до Порядку №520) видно, що комісія регіонального рівня у випадку, якщо подані платником податків пояснення / додаткові пояснення та копії документів не підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/ розрахунку коригування, проставляє відмітку у графі "надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства".

У випадку ж ненадання платником податків у встановлені строки додаткових пояснень і копій документів, встановлених абзацом шостим пункту 9 Порядку №520, комісія регіонального рівня проставляє відмітку у графі "ненадання / часткове надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку".

Як убачається із матеріалів справи, оскаржуване рішення Комісії ГУ ДПС у Львівській області від 19.12.2024 № 12228773/44920043 про відмову у реєстрації ПН в ЄРПН були прийняті у зв'язку з: ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отримання повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Суд не погоджується із вказаною підставою прийняття оскаржуваного рішення, з огляду на таке.

У спірних правовідносинах зі змісту квитанції про зупинення реєстрації спірної ПН встановлено, що реєстрацію ПН від 31.10.2024 № 29 зупинено внаслідок того, що обсяг постачання товару/послуги перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Суд зазначає, що надіслана позивачу квитанція містила пропозицію щодо надання пояснень та копій документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.

Сформована у такий спосіб пропозиція щодо надання документів є загальною та формальною, вона за своїм змістом дублює припис підпункту 3 пункту 11 Порядку №1165. Така пропозиція щодо надання документів не є конкретизованою, що може свідчити про наявність у платника податків вільного розсуду щодо переліку документів, які слід надати. Разом з тим, платник податків зобов'язаний на підтвердження підстав для реєстрації податкової накладної в ЄРПН за результатами здійснення господарської операції подати податковому органу документи, що безпосередньо підтверджують подію, за наслідками якої складено податкову накладну.

Так, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг, відповідно до положень пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.

Підставою для складання ПН від 31.10.2024 № 29 та першою подією є надання послуг.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ФРУТ ПРО» (Виконавець), здійснюючи господарську діяльність, уклало з Товариством з обмеженою відповідальністю «ГАЛІЦІЯ-ТРЕЙД» (Замовник) договір надання послуг із приймання стічних вод № 31/07/24 від 31 липня 2024 року.

31.10.2024 Сторони підписали Акт про кількість скинутих стічних вод, яким зафіксували, що за період з 1 по 31 жовтня 2024 року Виконавцем було прийнято від Замовника стічні води у кількості 6920 м.куб., та одночасно підписали Акт здачі приймання робіт № 329 на вказаний об'єм, та Виконавець виставив Замовнику рахунок № 49 на суму 996 480,00 грн., в тому числі ПДВ 166 080,00 грн., який була повністю оплачений Замовником 01.11.2024 в сумі 500 000, 00 грн. та 06.11.2024 в сумі 1 000 000,00 грн.

За результатами господарської операції (підписання Акту здачі-приймання робіт (надання послуг) №329 від 31 жовтня 2024 року) позивачем було складено податкову накладну від 31.10.2024 № 29 та направлено її засобами електронного зв'язку до Державної податкової служби України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Отже, на переконання суду, подані позивачем документи підтверджують факт настання події з реалізації товару/надання послуги, та є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію ПН від 31.10.2024 № 29 в ЄРПН.

Виконавець виставив замовнику рахунок № 49 на суму 996480,00 грн, в тому числі ПДВ 166080,00 грн, який була повністю оплачений Замовником 01.11.2024 в сумі 500000,00 грн та 06.11.2024 в сумі 1000000,00 грн.

Відповідач-1 та відповідач-2 у відзивах на позовну заяву вказали, що відповідно до яких загальна сума здійснених оплат становить 1500000,00 грн, що суттєво перевищує суму виставленого рахунку (996 480,00 грн.). Позивачем не надано: пояснень щодо природи такої переплати; актів звірки взаєморозрахунків; документів, які б підтверджували, що частина коштів стосується інших господарських операцій; документального підтвердження зарахування переплати. Отже, фінансові документи не кореспондуються із первинними документами щодо конкретної господарської операції, що ставить під сумнів її економічну визначеність та реальний зміст. По-друге, Акт про кількість скинутих стічних вод та Акт №329 не містять: розрахунку обсягу 6920 м2; показників вимірювальних приладів; технічних даних щодо способу фіксації об'єму; посилання на журнали обліку; підтвердження місця та технічної можливості приймання такого обсягу стоків.

Суд вказує на те, що вказані твердження не були зазначені ані у квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних, ані у повідомленні про необхідність подання додаткових пояснень, а також не були покладені відповідачем-1 в основу оскарженого рішення, а тому суд їх відхиляє як безпідставні.

Суд також наголошує на тому, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій платника податку на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом (вказана правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 03.10.2023 у справі № 380/4146/22, від 13.12.2023 у справі №500/4191/22).

Також, Верховний Суд неодноразово наголошував на тому, що можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків з зазначенням необхідності надання документів за переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд. Аналогічний підхід застосований Верховним Судом в постанові від 12.03.2025 у справі № 420/35189/23.

Як встановив суд, після отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, Позивач направив до контролюючого органу повідомлення від 06.12.2024 № 6 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено до податкової накладної від 31.10.2024 № 29, до якого було долучено копії документів, а саме:

1. Договір №31/07/24 від 31 липня 2024 року надання послуг з приймання стічних вод (Документ довільного формату №1 від 06.12.2024).

2. Картка рахунку №361 за період з 01.10.2024 по 21.11.2024 (Документ довільного формату №2 від 06.12.2024).

3. Акт здачі-приймання робіт (надання послуг) №329 від 31.10.2024 (Документ довільного формату №3 від 06.12.2024).

4) Акт про кількість скинутих стічних вод до Договору №31/07/24 від 31 липня 2024 року від 31.10.2024 (Документ довільного формату №4 від 06.12.2024).

5) Рахунок на оплату № 49 від 31.10.2024 (Документ довільного формату №5 від 06.12.2024).

6) Банківську виписку по рахунку за 30.10.2024 (Документ довільного формату № 6 від 06.12.2024).

7) Банківську виписку по рахунку за 01.11.2024 (Документ довільного формату № 7 від 06.12.2024).

8) Банківську виписку по рахунку за 06.11.2024 (Документ довільного формату № 8 від 06.12.2024).

Після подання вказаних документів позивачем було отримано Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 12.12.2024 №121993476/44920043.

У вказаному Повідомленні значиться, що у зв'язку з необхідністю подання додаткових пояснень та/або документів для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних запропоновано надати такі додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування: копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування:- первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів,- первинних документів щодо постачання, придбання товарів, послуг, - розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.

Позивач направив до контролюючого органу Повідомлення від 17.12.2024 № 3 про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, до якого було долучено копії наступних документів, а саме:

1) Договір №31/07/24 від 31 липня 2024 року надання послуг з приймання стічних вод (Документ довільного формату № 1 від 17.12.2024).

2) Акт здачі-приймання робіт (надання послуг) №329 від 31.10.2024 (Документ довільного формату № 2 від 17.12.2024).

3) Акт про кількість скинутих стічних вод до Договору №31/07/24 від 31 липня 2024 року, від 31.10.2024 (Документ довільного формату № 3 від 17.12.2024).

4) Банківську виписку по рахунку за 01.11.2024 (Документ довільного формату № 4 від 17.12.2024).

5) Банківську виписку по рахунку за 06.11.2024 (Документ довільного формату № 5 від 17.12.2024).

6) Банківську виписку по рахунку за 30.10.2024 (Документ довільного формату № 6 від 17.12.2024).

7) Договір оренди № 0108/2024-1 від 01.08.2024, укладений із ТОВ «Галіндастрі», з Актом приймання-передачі нерухомого майна (Документ довільного формату № 4 від 17.12.2024).

8) Акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 55 від 30.09.2024 до договору оренди № 0108/2024-1 від 01.08.2024 (Документ довільного формату № 8 від 17.12.2024).

Суд звертає увагу на те, що відповідач надіслав повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних після отримання пояснень від 06.12.2024.

Суд встановив, що первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг; банківські виписки з особових рахунків було надано позивачем ще 06.12.2024, тому у відповідача були відсутні підстави для витребування зазначених документів.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що оскаржуване рішення Комісії ГУ ДПС у Львівській області від 19.12.2024 № 12228773/44920043 прийняте без наявності правових та фактичних підстав, позаяк платник надав пояснення та первинні документи щодо господарських операцій, по яких складена спірна ПН від 31.10.2024 № 29, та поданих після зупинення реєстрації ПН позивачем вказаних вище первинних документів є достатньо для прийняття рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН. Вказані первинні документи відповідають встановленим вимогам щодо форми та змісту, узгоджуються між собою, у суду відсутні підстави ставити під сумнів достовірність відображених у цих документах відомостей про господарську операцію. Передбачених законом підстав для позбавлення права позивача на реєстрацію спірних ПН в ЄРПН судом під час розгляду цієї справи не встановлено.

Відтак, з наведених вище мотивів, враховуючи надані суду статтею 245 КАС України повноваження, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у реєстрації ПН підлягають до задоволення.

Крім того, підлягають до задоволення позовні вимоги про зобов'язання вчинити дії, з огляду на таке.

За приписами частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Пунктом 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (зі змінами) передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання такої події, як набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення).

Таким чином, оскільки суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваного рішення, а подані позивачем документи, на думку суду, підтверджують здійснення господарської операції, по якій складена спірна ПН, ознак порушення вимог законодавства щодо їх складення вони не містять та є достатніми для прийняття рішень про реєстрацію ПН, тому з метою повного та ефективного захисту прав позивача похідні позовні вимоги про зобов'язання зареєструвати ПН від 31.10.2024 № 29 в ЄРПН належить також задовольнити.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За подання позовної заяви в електронній формі позивач сплатив судовий збір в сумі 2422,40 грн згідно із платіжною інструкцією від 22.12.2025 № 2526.

Відтак, на користь позивача необхідно стягнути судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 2422,40 грн. При цьому, на думку суду, судові витрати необхідно стягнути саме з ГУ ДПС у Львівській області, позаяк судом задоволена самостійна позовна вимога немайнового характеру, та саме внаслідок прийняття комісією регіонального рівня спірного рішення були порушені права позивача, а звернена до ДПС України позовна вимога про зобов'язання вчинити дії щодо реєстрації ПН є похідною від вимоги про визнання протиправним та скасування рішення.

Керуючись ст.ст. 72,77,94, 241 -246, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління Державної податкової служби у Львівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 19.12.2024 № 12228773/44920043.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складену Товариством з обмеженою відповідальністю "ФРУТ ПРО" податкову накладну від 31.10.2024 № 29 датою її первинного подання на реєстрацію.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ - 43968090, місцезнаходження: 79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ФРУТ ПРО» (вул. Артищівська, буд.9, корпус 1, м. Городок, Львівський район, Львівська область, код ЄДРПОУ - 44920043) судовий збір у розмірі 2422,40 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяКарп'як Оксана Орестівна