Рішення від 30.04.2026 по справі 380/1122/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2026 рокусправа № 380/1122/25

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Грень Н.М., розглянувши в письмовому провадженні, у м. Львові, в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

до Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції у Львівській області, в якому просить суд (мовою оригіналу):

" 1. Відкрити провадження по справі.

2. Визнати протиправною бездіяльність Державної екологічної інспекції у Львівській області, а саме:

- нездійснення ефективного, послідовного та належного контролю, щодо своєчасного та повного здійснення заходів із захисту земель від засмічення та забруднення відходами по факту виявленого мною сміттєзвалища, про яке я повідомляв в заяві від 07.04.2021 року.

3.Зобов'язати Відповідача вжити заходи контролю щодо своєчасного та повного здійснення заходів із захисту земель від засмічення та забруднення відходами відносно сміттєзвалища, про яке я повідомляв в заяві від 07.04.2021 року та щодо порушень вимог законодавства про відходи Личаківською РА яка три роки не вживала абсолютно жодних заходів для забезпечення ліквідації сміттєзвалища.

4.Прийняти рішення щодо судового збору.

5.Справу прошу розглядати за правилами загального позовного провадження з викликом сторін.".

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що він повідомив Держекоінспекцію про факт створення несанкціонованого сміттєзвалища, однак Держекоінспекція скерувала листи Личаківській РА з проханням вжити заходів згідно із законом, але ця влада протягом трьох років не реагувала, не проводила засідань комісії з питань поводження з безхазяйними відходами, не передавала акти щодо відходів відповідним структурам, а Держекоінспекція при цьому не контролювала її дії. Листи Держекоінспекції повторювалися, однак заходи по ліквідації сміттєзвалища не здійснювалися. Позивач подав ряд скарг, запитів та звернень до суду, також звертав увагу на порушення прав людини на безпечне довкілля. Частково сміттєзвалище ліквідовано лише через кілька років після початку справи, під тиском позивача у суді.

Ухвалою від 27.01.2025 позовну заяву залишено без руху.

28.01.2025 на адресу суду надійшло клопотання на виконання вимог ухвали.

Ухвалою від 10.02.2025 відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Ухвалою від 05.03.2025 у задоволенні клопотання Державної екологічної інспекції у Львівській області про заміну відповідача відмовлено.

Ухвалою від 11.03.2025 у задоволенні клопотання Державної екологічної інспекції у Львівській області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження відмовлено.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 08.04.2025 провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Державна екологічна інспекція у Львівській області про оскарження рішень закрито.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.10.2025 скасовано ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 08.04.2025 у справі № 380/1122/25 та направлено справу для продовження розгляду в суд першої інстанції.

Справа надійшла до Львівського окружного адміністративного суду 30.10.2025.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30.10.2025 суддю Грень Н.М. було призначено головуючим суддею.

Ухвалою від 03.11.2025 прийнято справу №380/1122/25 до розгляду.

Ухвалою від 08.12.2025 відмовлено у задоволенні клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Ухвалою від 16.12.2025 відмовлено у клопотанні про зупинення провадження.

Відповідач правом на подачу відзиву не скористався.

Відповідно до ч.6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив таке.

07 квітня 2021 року позивач звернувся до Державної екологічної інспекції у Львівській області з повідомленням про виявлення несанкціонованого сміттєзвалища на території Личаківського району м. Львова, додавши фотоматеріали.

08 квітня 2021 року відповідач на підставі цього звернення направив лист №03-1804 до Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради із вимогою вжити заходів згідно зі статтею 12 Закону України «Про відходи» та пунктами 4- 7 Порядку виявлення та обліку безхазяйних відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1217 від 03.08.1998. Водночас матеріали справи №380/23360/24, на які посилається позивач, підтверджують, що звернення позивача не було розглянуто комісією з питань поводження з безхазяйними відходами ні у 2021 році, ні у 2023 році, а акт відповідно до вимог п. 7 Порядку №1217 не складався.

Судом встановлено, що після спливу трьох років - у 2024 році - Державна екологічна інспекція у Львівській області направила другий лист №03-2313 від 04.07.2024 року до Личаківської районної адміністрації та Львівської міської ради з повторним повідомленням про сміттєзвалище. Проте цей документ також є формальним і не містить жодних вимог або приписів щодо строків та обов'язковості виконання дій із ліквідації звалища.

Відповідач не ініціював перевірок, не застосував приписів чи інших заходів примусу, передбачених Законом України «Про державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності» та Положенням про Державну екологічну інспекцію у Львівській області, затвердженим наказом ДЕІ України №51 від 02.02.2021 року.

Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.

Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.

Згідно з ч.1 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.34 Конституції України, кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.

Відповідно до пункту «а» частини першої статті 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, належить організація та здійснення державного нагляду (контролю) за органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, у тому числі за дотриманням вимог щодо поводження з відходами.

Згідно із пунктом 2 Розділу ІІ Положення про Державну екологічну інспекцію у Львівській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України №51 від 02.02.2021, Інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства, у тому числі щодо своєчасності та повноти виконання заходів із запобігання засміченню земель відходами.

Стаття 12 Закону України «Про відходи» зобов'язує органи місцевого самоврядування після отримання повідомлення про виявлення відходів визначити їх склад, кількість, рівень небезпеки і вжити заходів для виявлення власника та ліквідації звалища.

Відповідно до ст. 23-2 Закону України "Про відходи" - До компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері поводження з відходами належить здійснення державного нагляду (контролю) .... пункт і щодо своєчасного та повного виконання заходів із захисту земель від засмічення та забруднення відходами.

Водночас стаття 21 цього Закону (в редакції, чинній на час подій) покладає обов'язок ліквідації несанкціонованих звалищ на органи місцевого самоврядування. Відповідач, як територіальний орган ДЕІ, мав контролювати виконання цих норм і вимагати звітування, що передбачено як Законом №1264-XII, так і підзаконними нормативно-правовими актами.

Порядок дій таких органів визначено Постановою Кабінету Міністрів України №1217 від 03.08.1998 року, згідно з якою підставою для виявлення та обліку безхазяйних відходів може бути заява громадянина, а відповідна комісія повинна розглянути її на черговому або позачерговому засіданні та скласти акт, що передається органу місцевого самоврядування.

Відповідно до пункту 5 Порядку виявлення та обліку безхазяйних відходів затвердженого Постановою КМ України №1217 від 3 серпня 1998 року - Заяви (повідомлення) про факти виявлення відходів розглядаються на черговому (позачерговому) засіданні постійно діючої комісії з питань поводження з безхазяйними відходами.

Відповідно до пункту 7 Порядку виявлення та обліку безхазяйних відходів затвердженого Постановою КМ України №1217 від 3 серпня 1998 року - За результатами своєї роботи комісія складає акт, який передається до місцевої державної адміністрації чи органу місцевого самоврядування для вирішення питання про подальше поводження з відходами.

Відповідно до п.п 26 п.а ст.30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" - до власних повноважень належить забезпечення ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ у межах населених пункті.

Відповідно до Відповідно до пункту 6 Порядку виявлення та обліку безхазяйних відходів затвердженого Постановою КМ України №1217 від 3 серпня 1998 року Комісія визначає кількість, склад, властивості, вартість відходів, ступінь їх небезпеки для навколишнього природного середовища і здоров'я людини.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» екологічні права громадян гарантуються здійсненням державного та громадського контролю за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Згідно з пунктом 2 Розділу 2 Положення №51 Державна екологічна інспекція у Львівській області здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, в тому числі:

- із питань про охорону земель, надр, зокрема, щодо здійснення заходів із запобігання забрудненню земель хімічними і радіоактивними речовинами, відходами, стічними водами;

- з питань поводження з відходами, зокрема, щодо: збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження, видалення, захоронення відходів (у тому числі недопущення змішування та захоронення відходів, які можуть бути утилізовані), своєчасного та повного здійснення заходів із захисту земель від засмічення та забруднення відходами, погодження схем санітарного очищення населених пунктів.

Відповідно до п. 3 Положення №51 Державна екологічна інспекція у Львівській області проводить перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов'язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням і здійснює лабораторні вимірювання (випробування).

Відповідно до ч. 1 ст. 20-2 Закону № 1264-XII до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища, зокрема, належить:

а) організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, в тому числі із питань про використання та охорону земель, про поводження з відходами;

г) складання протоколів про адміністративні правопорушення та розгляд справ про адміністративні правопорушення, накладення адміністративних стягнень у випадках, передбачених законом;

е) надання обов'язкових до виконання приписів щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань, що належать до його компетенції, інформування дозвільних органів про надані приписи суб'єктам господарювання, що здійснюють діяльність на підставі дозволів у сфері охорони навколишнього природного середовища, та здійснення контролю за їх виконанням;

і) внесення в установленому порядку до органів державної влади та органів місцевого самоврядування вимог щодо приведення у відповідність із законодавством прийнятих ними рішень у сфері охорони навколишнього природного середовища, використання, відтворення та охорони природних ресурсів.

Згідно з пунктом 1 Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженого наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 07.04.2020 року № 230 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.04.2020 року за № 350/34633, Державна екологічна інспекція відповідної області (далі - Інспекція) є територіальним органом Держекоінспекції та їй підпорядковується.

Пунктом 1,2 розділу І Положення про Державну екологічну інспекцію у Львівській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 02.02.2021 № 51 (далі Положення №51), встановлено, що Державна екологічна інспекція у Львівській області (далі - Інспекція) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України (далі -Держекоінспекція) та їй підпорядковується. Повноваження Інспекції поширюються на територію Львівської області. Основними завданнями Інспекції є реалізація повноважень Держекоінспекції у межах Львівської області.

Судом встановлено, що 07 квітня 2021 року позивач звернувся до Державної екологічної інспекції у Львівській області з повідомленням про виявлення несанкціонованого сміттєзвалища на території Личаківського району м. Львова, додавши фотоматеріали.

08 квітня 2021 року відповідач на підставі цього звернення направив лист №03-1804 до Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради із вимогою вжити заходів згідно зі статтею 12 Закону України «Про відходи» та пунктами 4- 7 Порядку виявлення та обліку безхазяйних відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1217 від 03.08.1998. Водночас матеріали справи №380/23360/24, на які посилається позивач, підтверджують, що звернення позивача не було розглянуто комісією з питань поводження з безхазяйними відходами ні у 2021 році, ні у 2023 році, а акт відповідно до вимог п. 7 Порядку №1217 не складався.

Таким чином, у сукупності норми вказаних актів покладають на Державну екологічну інспекцію обов'язок здійснювати контроль за додержанням цих процедур та вживати заходів реагування, включно із складанням приписів, актів перевірок, винесенням протоколів про адміністративні правопорушення.

Матеріалами справи підтверджено, що Інспекцією було направлено лист №03-1804 від 08.04.2021 року до Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради.

Втім, згідно з доказами, наведеними у справі №380/23360/24, комісією з питань поводження з безхазяйними відходами не було розглянуто звернення Позивача ні 20.07.2021, ні 03.04.2023 року, чим фактично було порушено вимоги Порядку №1217 та ст. 12 Закону України "Про відходи".

Відповідач, маючи в розпорядженні відомості про бездіяльність органу місцевого самоврядування, не вчинив дій щодо контролю виконання власного листа, не здійснив перевірку, не застосував передбачені законодавством заходи впливу чи припису. Лише у 2024 році, після повторних звернень Позивача, було скеровано другий лист №03-2313 від 04.07.2024 року, зміст якого є формальним та не містить конкретних вимог і строків.

Суд вважає, що подібна форма реагування не відповідає принципам належного адміністрування, закріпленим у статтях 2 та 19 Кодексу адміністративного судочинства України, і свідчить про прояв протиправної бездіяльності у розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України, оскільки Відповідач не реалізував надані йому законом контрольні повноваження.

Європейський суд з прав людини у справі «Рисовський проти України» (2011) наголосив, що державні органи повинні діяти послідовно, своєчасно та з дотриманням принципу належного урядування, а їхня бездіяльність або надмірна формальність становлять порушення принципу верховенства права та підривають довіру громадян до інституцій влади.

Аналогічну позицію неодноразово висловлював Верховний Суд - зокрема, у постановах від 28.08.2019 року у справі №539/369/19, від 02.10.2019 року у справі №826/9432/17, від 07.07.2021 року у справі №9901/345/20, де суд зазначив, що бездіяльністю суб'єкта владних повноважень слід вважати невиконання дій, які були об'єктивно необхідні для реалізації його компетенції та забезпечення прав громадян.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що Державна екологічна інспекція у Львівській області не дотрималася належного стандарту поведінки органу державного нагляду (контролю), проявила непослідовність у реагуванні, не забезпечила дієвість державного контролю у сфері охорони довкілля, чим фактично порушила права Позивача, гарантовані статтею 50 Конституції України (право на безпечне довкілля).

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що дії Державної екологічної інспекції у Львівській області були несумісні з принципами верховенства права, пропорційності, належного урядування і своєчасності вчинення дій, передбачених ч.2 ст.2 КАС України.

Відповідач не забезпечив ефективного контролю за дотриманням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, унаслідок чого тривалий час не було реакції на системне порушення закону органом місцевого самоврядування, що призвело до багаторічного існування сміттєзвалища.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Щодо судових витрат, то питання щодо їх розподілу суд не вирішує, оскільки позивач ухвалою суду від 10.02.2025 року звільнений від сплати судового збору у даній адміністративній справі.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

1.Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної екологічної інспекції у Львівській області (м. Львів, вул. Стрийська 98, ЄДРПОУ 38057086) про оскарження рішень - задовольнити повністю.

2.Визнати протиправною бездіяльність Державної екологічної інспекції у Львівській області, що полягала у невжитті ефективних, послідовних та належних заходів контролю щодо виконання вимог законодавства про відходи та захисту земель від засмічення відходами за фактом несанкціонованого сміттєзвалища, про яке позивач повідомив у заяві від 07.04.2021 року.

3.Зобов'язати Державну екологічну інспекцію у Львівській області у межах своїх повноважень здійснити передбачені законом дії державного контролю, спрямовані на забезпечення виконання вимог законодавства у сфері поводження з відходами, складення відповідних актів перевірки, приписів, матеріалів адміністративного реагування та інформування позивача про вжиті заходи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяГрень Наталія Михайлівна