справа № 380/18661/23
про заміну сторони у виконавчому листі
29 квітня 2026 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий-суддя Кедик М.В.,
секретар судового засідання Вонсович Х.М.,
за участю:
позивач (заявник) не прибув,
представник відповідача не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові заяву представника позивача про заміну боржника у виконавчому листі у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити дії,
представник ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій просить замінити відповідача (боржника) у справі № 380/18661/23 Головне управління Державної міграційної служби України у Львівській області (Код ЄДРПОУ: 37831493) його правонаступником - Західним міжрегіональним управлінням Державної міграційної служби (код ЄДРПОУ 45870769).
Заява обґрунтована тим, що ОСОБА_1 звернувся в добровільному порядку, без примусового звернення до Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби з метою виконання рішення суду у справі №380/18661/23. У відповіді від 20.03.2026 №4601.1-4335/46.1-26 Західне міжрегіональне управління Державної міграційної служби відмовило у виконанні рішення суду, мотивуючи це тим, що вони не є стороною у справі через ліквідацію первісного відповідача, а саме Головного управління Державної міграційної служби України. Постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2024 № 1160 "Про утворення міжрегіонального територіального органу та ліквідацію територіальних органів Державної міграційної служби" утворено як юридичну особу публічного права територіальний орган Державної міграційної служби - Західне міжрегіональне управління Державної міграційної служби.
Представник позивача подав заяву від 29.04.2026 (вх. № 35747) про розгляд заяви без його участі.
У судове засідання сторони не з'явились, хоча належним чином були повідомленні про дату, час і місце розгляду заяви.
Відповідно до ч. 2 ст. 379 КАС України, суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Суд вважає, що заяву можливо розглядати за відсутності сторін у справі на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи.
При прийнятті ухвали суд виходив з такого.
Згідно з ч. 1 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Відповідно до частини 4 статті 379 КАС України положення вказаної статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Львівський окружний адміністративний суд рішенням від 20.12.2023 у справі № 380/218661/23, залишеним без змін постановою Верховного Суду від 15.12.2025 позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області (вул. Січових Стрільців, 11, м. Львів, 79007, ЄДРПОУ 37831493) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії - задовольнив повністю; визнав протиправною відмову Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області у прийнятті від ОСОБА_1 декларації про відмову від іноземного громадянства замість документа про припинення громадянства російської федерації; зобов'язав Головне управління Державної міграційної служби України у Львівській області повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 09.06.2023 щодо прийняття декларації про відмову від іноземного громадянства, з урахуванням висновків суду; стягнув з Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань в користь ОСОБА_1 2147,20 грн судових витрат.
Львівський окружний адміністративний суд 17.03.2026 видав виконавчий лист № 380/18661/23.
Суд встановив, що постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2024 № 1160 "Про утворення міжрегіонального територіального органу та ліквідацію територіальних органів Державної міграційної служби" утворено як юридичну особу публічного права територіальний орган Державної міграційної служби - Західне міжрегіональне управління Державної міграційної служби.
У зв'язку із утворенням міжрегіонального територіального органу пунктом 2 цієї постанови ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної міграційної служби - Управління Державної міграційної служби в Івано-Франківській області та Головне управління Державної міграційної служби у Львівській області та установлено, що Управління Державної міграційної служби в Івано-Франківській області та Головне управління Державної міграційної служби у Львівській області, які ліквідуються, продовжують здійснювати покладені на них функції та повноваження до завершення здійснення заходів, пов'язаних з утворенням Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби, місцезнаходженням якого є м. Львів (пункти 3,4).
Відповідно до відомостей, наявних у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Західне міжрегіональне управління Державної міграційної служби значиться зареєстрованим за ідентифікаційним кодом юридичної особи: 45870769, місцезнаходження: вул. Січових Стрільців, буд. 11, м. Львів.
Крім того суд зазначає, що механізм здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі - органи виконавчої влади) та їх територіальних органів визначає Порядок здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074 (далі - Порядок № 1074).
Згідно з пунктами 5, 6 Порядку № 1074, орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.
Права та обов'язки органів виконавчої влади переходять: у разі злиття органів виконавчої влади - до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття; у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади; у разі поділу органу виконавчої влади - до органів виконавчої влади, утворених внаслідок такого поділу; у разі перетворення органу виконавчої влади - до утвореного органу виконавчої влади; у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.
Відповідно до п. 7 Порядку № 1074 майнові права та обов'язки органів виконавчої влади у разі їх злиття, приєднання або перетворення переходять правонаступникові на підставі передавального акта, а у разі їх поділу - згідно з розподільчим балансом.
Згідно з абз. 1 п. 8 Порядку № 1074 внаслідок реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) органів виконавчої влади припиняється той орган виконавчої влади, майнові права та обов'язки якого переходять його правонаступникам
Отже, публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок щодо відновлення порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід про перехід до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.
У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов'язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувалися ліквідованим органом, не можуть бути припинені та підлягають передачі іншим державним органам, за винятком того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.
Отже, правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
При цьому, вирішуючи питання публічного правонаступництва, Верховний Суд у постанові від 11.02.2021 в справі № 826/9815/18 виходив із специфіки публічно-правових відносин, а саме: тієї обставини, що повноваження відповідних державних органів не є статичними і можуть передаватись від одного органу до іншого у випадку зміни законодавства. При цьому, такий перехід може не збігатися у часі з юридичним припиненням суб'єкта владних повноважень унаслідок реорганізації чи ліквідації.
У цій постанові Верховний Суд сформулював правовий висновок, відповідно до якого, якщо спір виник з приводу реалізації суб'єктом владних повноважень, що припиняється, його компетенції, підстави для правонаступництва виникають з моменту його вибуття з правовідносин, щодо яких виник спір, унаслідок, зокрема, передачі відповідним розпорядчим актом його адміністративної компетенції іншому (іншим) суб'єктам владних повноважень. Якщо спір виник у відносинах, що не пов'язані з реалізацією суб'єктом владних повноважень його компетенції, підстави для правонаступництва виникають з моменту припинення сторони - суб'єкта владних повноважень (повне правонаступництво).
Такий підхід ґрунтується на конституційних принципах безперервності процесу державного управління та відповідальності держави перед людиною за свою діяльність.
Вирішуючи питання публічного правонаступництва в межах даних правовідносин суд враховує ту обставину, що наказом Державної міграційної служби України від 27.11.2024 № 311 затверджено Положення про Західне міжрегіональне управління Державної міграційної служби (далі - ЗМУ ДМС).
Відповідно до п. 3 Положення основними завданнями ЗМУ ДМС є:
- реалізація на території Івано-Франківської та Львівської областей державної політики у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту;
- внесення пропозицій ДМС щодо забезпечення реалізації державної політики у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.
З урахуванням того, що Головне управління ДМС у Львівській області перебуває у стані припинення, а його функції, майно та активи фактично передані новоствореному Західному міжрегіональному управлінню Державної міграційної служби, з метою належного захисту прав позивача, суд дійшов висновку за можливе замінити боржника у виконавчому листі № 380/18661/23, виданому 17.03.2026 Львівським окружним адміністративним судом, із Головного управління ДМС у Львівській області на Західне міжрегіональне управління Державної міграційної служби.
Керуючись статтями 243, 248, 379 КАС України, суд
п о с та н о в и в :
1. Заяву представника позивача про заміну боржника - задовольнити.
2. Замінити боржника у виконавчому листі, виданому Львівським окружним адміністративним судом 17.03.2026 № 380/18661/23, Головне управління Державної міграційної служби України у Львівській області (ЄДРПОУ 37831493) його правонаступником Західним міжрегіональним управлінням Державної міграційної служби України (вул. Січових Стрільців, будинок 11, м. Львів, 79007, код ЄДРПОУ 45870769).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Кедик М.В.