Рішення від 01.05.2026 по справі 360/443/26

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

01 травня 2026 рокум. ДніпроСправа № 360/443/26

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтеренергосервіс» (місцезнаходження: вул. Фанатська, 20, м. Запоріжжя, 69006, ЄДРПОУ 34063592) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: вул. Шевченка, буд. 9, місто Сіверськодонецьк, 93404, ЄДРПОУ 21782461) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 09.03.2026 через підсистему «Електронний суд» надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтеренергосервіс» (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якій просить визнати протиправними та скасувати розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до п. «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п. 2-8 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», видані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області від 07.10.2025 № 3437/р та від 22.01.2026 № 624/р.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області (далі орган ПФУ) складено розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до п. «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п. 2-8 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі спірні розрахунки): від 07.10.2025 № 3437/р (спірний розрахунок з жовтня 2025 року); від 22.01.2026 № 624/р (спірний розрахунок з січня 2026 року).

Вищезазначені спірні розрахунки направлені ТОВ ««Інтеренергосервіс» для відшкодування згідно з нормами п. 2 розділу ХV “Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV (далі - Закон 1058).

Позивач вважає, що спірні розрахунки не відповідають чинному законодавству України, оскільки відповідачем у спірних розрахунках зазначено суми до відшкодування, що явно перевищують суму пенсії, належної до покриття по пенсіонерам, а саме щодо ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в частині включення до розрахунків підвищення пенсії після визначення її первинного розміру.

Відповідач позов не визнав та 26.03.2026 через підсистему «Електронний суд» надав до суду відзив на позов, у якому зазначив, що покриття витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 Закону №1788-XII до набрання чинності Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій та призначених відповідно до частин другої і третьої статті 114 цього Закону до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 цього Закону, здійснюється у такому порядку: підприємства та організації (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України; на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини другої статті 114 цього Закону, - до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону за раніше діючим порядком.

Відтак витрати на виплату та доставку пенсій, призначених особам, відповідно до пунктів а, б - з частини першої статті 13 Закону України №1788-ХІІ за списком №1 та списком № 2 покриваються підприємствами та організаціями. При цьому обов'язок підприємств та організацій з відшкодування цих витрат, понесених Пенсійним фондом України після 01 січня 2004 року, не пов'язаний з датою призначення такої пенсії чи часом набуття необхідного для цього пільгового стажу.

Пунктом 6.4 Інструкції № 21-1 визначено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону №1058-IV (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.

За приписами пункту 6.7 Інструкції №21-1 підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону №1058-IV, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Отже, обов'язок з відшкодування у повному розмірі витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону №1058-IV, в частині пенсій, призначених у порядку статті 13 Закону №1788-ХІІ та статті 114 Закону №1058-IV, покладений на позивача.

Щодо позиції позивача про включення у розрахунки по пенсіонерам ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до сум відшкодування суми підвищення пенсії зазначає, що згідно із статтею 1 Закону № 1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (абзац перший).

Також положеннями Закону № 1058-IV передбачено й інші доплати та підвищення пенсії, які є складовими частинами поняття пенсія.

З огляду на зазначене просить суд відмовити у задоволенні позову.

Позивачем відповідь на відзив не подано.

Ухвалою від 12.03.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній адміністративній справі. Вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідач не скористався правом на подачу відзиву.

Дослідивши електронні матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтеренергосервіс», скорочена назва ТОВ «Інтеренергосервіс», (код ЄДРПОУ 34063592), зареєстроване як юридична особа 06.06.2006, адреса місцезнаходження: 69006, Запорізька обл., місто Запоріжжя, вул. Фанатська, будинок 20, основним видом діяльності є 33.12 Ремонт і технічне обслуговування машин і устатковання промислового призначення.

Згідно з розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з червня 2021 року (розрахунок від 10.06.2021 № 200-0304-9/15743) місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій складав 24435,54 грн, у тому числі щодо пенсіонера ОСОБА_1 розмір пенсії становить 7796,59 грн, частка плати підприємства - 55,93 %, сума, яка підлягає відшкодуванню - 4360,63 грн.

Згідно з розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з лютого 2025 року (розрахунок від 12.02.2025 № 12.02.2025 1019/P), місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій складав 19393,90 грн, у тому числі щодо пенсіонера ОСОБА_2 розмір пенсії становить 9272,57 грн, частка плати підприємства - 16,16%, сума, яка підлягає відшкодуванню - 1498,45 грн.

Щодо пенсіонера ОСОБА_3 розмір пенсії становить 13757,66 грн, частка плати підприємства - 20,02 %, сума, яка підлягає відшкодуванню - 2754,28 грн.

Згідно з розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з жовтня 2025 року (розрахунок від 07.10.2025 № 07.10.2025 3437/P), місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій складав 11863,12 грн, у тому числі щодо пенсіонера ОСОБА_1 розмір пенсії становить 9533,65 грн, частка плати підприємства - 55,93 %, сума, яка підлягає відшкодуванню - 5332,17 грн, щодо пенсіонера ОСОБА_2 розмір пенсії становить 9581,99 грн, частка плати підприємства - 16,16%, сума, яка підлягає відшкодуванню - 1548,45 грн, щодо пенсіонера ОСОБА_3 розмір пенсії становить 14074,09 грн, частка плати підприємства - 20,02 %, сума, яка підлягає відшкодуванню - 2817,63 грн.

Згідно з розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з січня 2026 року (розрахунок від 22.01.2026 № 624/P), місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій складав 2817,63 грн, у тому числі щодо пенсіонера ОСОБА_3 розмір пенсії становить 14074,09 грн, частка плати підприємства - 20,02 %, сума, яка підлягає відшкодуванню - 2817,63 грн.

Відповідно до наданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 останньому 22.02.2021 призначено пенсію за віком за списком № 2, загальний стаж складає 39 років 2 місяці 7 днів, з яких пільговий стаж за списком № 2 - 12 років 6 місяців. При цьому стаж роботи на ТОВ «Інтеренергосервіс» становить 6 років 11 місяців та 27 днів (55,93), що також підтверджено записами у трудовій книжці.

Згідно протоколу перерахунку пенсії ОСОБА_1 (Рішення 124050003951 від 18.10.2021) перерахунок здійснено у зв'язку з уточненням даних в ЕПС, 22.02.2021 та розмір пенсії становить 8655,40 грн, доплата за понаднормовий стаж - 70,76 грн, загальний розмір пенсії - 8726,16 грн.

Згідно протоколу перерахунку пенсії від 26.02.2025 (Рішення 124050003951) ОСОБА_1 з 01.03.2025 становить: розмір пенсії - 9445,20 грн, доплата за понаднормовий стаж - 88,45 грн, загальний розмір пенсії - 9533,65 грн, індексація на 01.03.2022 - 135,00 грн, індексація на 01.03.2023 - 100,00 грн, індексація на 01.03.2024 - 100,00 грн, розмір пенсії з надбавками - 9868,65 грн.

Згідно протоколу перерахунку пенсії від 26.02.2025 (Рішення 124050003951) ОСОБА_1 з 01.03.2025 становить: розмір пенсії - 9445,20 грн, доплата за понаднормовий стаж - 88,45 грн, загальний розмір пенсії - 9533,65 грн, індексація на 01.03.2022 - 135,00 грн, індексація на 01.03.2023 - 100,00 грн, індексація на 01.03.2024 - 100,00 грн, розмір пенсії з надбавками - 9868,65 грн.

Відповідно до наданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області матеріалів пенсійної справи ОСОБА_2 останньому з 02.09.2023 призначено пенсію за віком за списком № 2, загальний стаж складає 38 років 4 місяці 29 днів, з яких пільговий стаж за списком № 2 - 21 років 10 місяців 26 днів. При цьому стаж роботи на ТОВ «Інтеренергосервіс» становить 2 роки 0 місяців та 07 днів (16,16 відсотків), що також підтверджено записами у трудовій книжці.

Згідно протоколу перерахунку пенсії ОСОБА_2 (Рішення 124050005943 від 17.09.2024) розмір пенсії становить 9201,74 грн, доплата за понаднормовий стаж - 62,79 грн, загальний розмір пенсії - 9264,53 грн.

Згідно протоколу перерахунку пенсії від 16.04.2025 (Рішення 124050005943) ОСОБА_2 з 01.03.2025 становить: розмір пенсії - 9519,20 грн, доплата за понаднормовий стаж - 62,79 грн, загальний розмір пенсії - 9581,99 грн, індексація на 01.03.2024 - 100,00 грн, розмір пенсії з надбавками - 9681,99 грн.

Відповідно до наданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області матеріалів пенсійної справи ОСОБА_3 останньому 27.06.2024 призначено пенсію за віком за списком № 2, загальний стаж складає 35 років 2 місяці 18 днів, з яких пільговий стаж за списком № 2 - 23 років 11 місяців 2 дні. При цьому стаж роботи на ТОВ «Інтеренергосервіс» становить 2 роки 6 місяців та 1 день, що також підтверджено записами у трудовій книжці.

Згідно рішення № 124050005978 від 17.12.2024 про призначення пенсії ОСОБА_3 розмір пенсії з 27.06.2024 встановлено у сумі 13757,66 грн.

Згідно протоколу перерахунку пенсії від 26.02.2025 (Рішення 124050005978) ОСОБА_3 з 01.03.2025: розмір пенсії становить - 14074,09 грн.

Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законами України “Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-ХІІ), “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV), Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 (далі - Інструкція № 21-1).

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом № 1058-ІV.

Статтею 5 Закону № 1058-IV визначено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до статті 23 Закону № 1058-IV спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.

У відповідності до частини другої «Прикінцевих положень Закону» № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №400/97-ВР) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Згідно з абзацом 4 пункту 1 статті 2 Закону № 400/97-ВР для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та призначених після дня набрання чинності зазначеним Законом відповідно до пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у період до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з пунктом 2 розділу ХV «Прикінцевих положень» Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, встановлено розділом 6 «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663; далі - Інструкція).

Відповідно до пункту 6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень «Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Згідно з пунктом 6.6 Інструкції додаткові пенсії, додаткові витрати на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», доплати, надбавки та підвищення, призначені відповідно до законодавства України, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню.

Згідно п. 6.7 Інструкції № 21-1 підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії.

Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Відповідно до п. 6.8 Інструкції № 21-1 у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї глави для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства (крім підприємств, місцезнаходженням яких є вільна економічна зона «Крим»). Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства.

У разі ліквідації підприємства без правонаступників або визнання банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури відповідно до Кодексу України з процедур банкрутства розрахунки для відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, органу Пенсійного фонду України за місцезнаходженням такого підприємства та безпосередньо підприємству не направляються.

Підприємствам та організаціям, які мають місцезнаходження на території вільної економічної зони «Крим», розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, визначені в пункті 6.4 цієї глави, не надсилаються.

Відомості по особах, які набули пільговий стаж на таких підприємствах, організаціях, обліковуються в органах Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії та відображаються в окремій відомості згідно з додатком 8а.

Аналіз вказаних вище норм дає підстави для висновку, що обов'язок визначення сум відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, а відповідач - підприємство, зобов'язаний здійснити відшкодування зазначених витрат у розмірах, визначених позивачем.

Підставою для відшкодування підприємством органам Пенсійного фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за відповідний період.

Отже, відшкодуванню підлягають саме фактичні витрати, здійснені Пенсійним фондом із виплати та доставки пільгових пенсій.

Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 18 червня 2020 року у справі № 813/1375/17, від 29 вересня 2020 року у справі № 808/669/17, від 29 вересня 2020 року у справі № 820/1957/18, від 22 червня 2023 року у справі № 0440/5637/18 тощо.

Щодо посилань позивача на те, що відповідачем до спірних розрахунків по пенсіонерам ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до відшкодування визначено збільшені розміри пенсій з урахуванням їх підвищень після визначення її первинного розміру, а також включено суми індексації пенсії по вказаним пенсіонерам суд зазначає таке.

Дослідженням рішень про призначення пенсії та протоколів перерахунків пенсії за пенсіонерами ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 встановлено, що до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» включено лише розмір пенсії за віком та доплата за понаднормовий стаж. Суми індексації пенсії за вказаними пенсіонерами до спірних розрахунків фактичних витрат не включено, а тому доводи позивача в цій частині судом визнаються необгрунтованими.

Стосовно посилання позивача на відсутність законодавчих підстав для включення суми підвищення пенсії (індексації) до суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, суд зазначає таке.

Згідно зі статтею 1 Закону № 1058, пенсійні виплати - грошові виплати в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, що здійснюються у вигляді пенсії, довічної пенсії або одноразової виплати.

Пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Згідно з положеннями частин 3, 4 статті 42 Закону № 1058-IV з 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846.

Відповідно до абз. 7 пункту 4.3 Порядку № 22-1 у разі якщо відомості про нарахування та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за місяць, що передує місяцю подання особою заяви про призначення, переведення з одного виду пенсії на інший, перерахунок пенсії згідно з абзацами першим-третім частини четвертої статті 42 Закону або досягнення особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону,- у разі автоматичного призначення пенсії за віком (без звернення особи), надійшли протягом чотирьох місяців з дня звернення особи відповідно за призначенням, переведенням з одного виду пенсії на інший, перерахунком пенсії або у разі автоматичного призначення пенсії за віком (без звернення особи) - досягнення особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону, орган, що призначає пенсію, протягом місяця з дня надходження цих відомостей, переглядає прийняте рішення. При цьому, якщо за результатами перегляду рішення про призначення пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі здійснюється з місяця, наступного за місяцем надходження відомостей. Рішення про перерахунок пенсії переглядається на найбільш вигідних умовах відповідно до абзаців першого-третього частини четвертої статті 42 Закону.

Судовим розглядом встановлено, що таке підвищення розміру пенсій пенсіонерів відбувається у зв'язку з тим, що після виплати пенсій за певний період відповідні суми, належні до відшкодування, коригуються під час проведення перевірок (у випадку, якщо підприємством було сплачено більше, пенсійним органом зменшуються відповідні суми, та навпаки).

Окрім того, суд звертає увагу, що питання наявність або відсутність у осіб права на перерахунок призначеної пенсії та її збільшення не є предметом розгляду у цій справі.

Системний аналіз вищевказаних законодавчих приписів свідчить, що законодавство передбачає відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, тобто, всіх виплачених особі сум пенсії, які є складовими пенсійних виплат.

З аналогічних підстав суд не приймає твердження позивача про неправомірне включення до розрахунку сум відшкодування доплати за понаднормовий стаж, визначений ст. 28 Закону № 1058-IV.

Таким чином, відповідач при складенні розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених пільгових умовах від 07.10.2025 № 3437/р та від 22.01.2026 № 624/р діяв на підставі і відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», отже заявлені в спірних розрахунках до відшкодування суми є обґрунтованими.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 13.01.2011 у справі "Чуйкіна проти України" (Chuykina v. Ukraine) зазначив, що процесуальні гарантії, викладені у ст. 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов'язків. Таким чином ст. 6 Конвенції втілює "право на суд", в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (рішення у справі "Голдер проти Сполученого Королівства" (Golder v. the United Kingdom). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог п. 1 ст. 6 Конвенції.

Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати "вирішення" спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для п. 1 ст. 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (рішення у справах "Мултіплекс проти Хорватії" (Multiplex v. Croatia) та "Кутіч проти Хорватії" (Kutic v. Croatia).

Згідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Згідно ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

З огляду на вищенаведене, дослідивши і оцінивши усі наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про безпідставність доводів позивача та відсутність підстав для задоволення позову.

Відповідно до положень статті 139 КАС України у випадку відмови у задоволенні позову розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтеренергосервіс» (місцезнаходження: вул. Фанатська, 20, м. Запоріжжя, 69006, ЄДРПОУ 34063592) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: вул. Шевченка, буд. 9, місто Сіверськодонецьк, 93404, ЄДРПОУ 21782461) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Т.В. Смішлива