Рішення від 01.05.2026 по справі 240/24663/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 травня 2026 року м. Житомир справа № 240/24663/25

категорія 113080000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Капинос О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 26.08.2025 про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Зобов'язати комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути заяву про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" ОСОБА_2 від 26.08.2025 та за результатами розгляду вказаної заяви надати (оформити) ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації шляхом направлення йому на поштову адресу: АДРЕСА_1 довідки про оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 3 ч. 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

В обґрунтування позову зазначає, що засобами поштового зв'язку направив заяву відповідачу про надання відстрочки від призову на військову службу по мобілізації. Вказана заява у встановленому порядку розглянута не була. Лише на адвокатський запит відповідач надіслав лист, в якому повідомлено, що для надання такої відстрочки не обхідно особисто з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Проте, такий лист не є рішенням за результатами розгляду заяви надісланої поштою.

Провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач у відзиві просить у задоволенні позову відмовити. Вказує, що 16.09.2025 ІНФОРМАЦІЯ_3 було перевірено документи подані позивачем. Під час перевірки встановлено, що відповідно до інформації яка міститься в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно позивача, останній з 16.03.2009 перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_4 та відповідно не перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_5 . В свою чергу позивач на військовий облік військовозобов'язаних не ставав в ІНФОРМАЦІЯ_5 в строки та у порядку визначеному Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р., а також не звертався до ІНФОРМАЦІЯ_6 за постановкою на військовий облік військовозобов'язаних. Отже, заява про надання відстрочки позивачем була подана не за місцем перебування на військовому обліку та з порушенням порядку який визначений п.58 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16 травня 2024 р. У зв'язку з чим заяву позивача залишено без розгляду і повернуто.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

26.08.2025 ОСОБА_1 (далі - позивач) засобами поштового зв'язку направив до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_6 ) заяву з доданими документами про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.3 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", оскільки є багатодітним батьком та має на утриманні трьох неповнолітніх дітей.

Не отримавши рішення за наслідками розгляду заяви, представник позивача звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_6 та ІНФОРМАЦІЯ_6 з адвокатським запитом, в якому просила надати інформацію про результати розгляду заяви про оформлення довідки про відстрочку від призову на військову службу по мобілізації від 26.08.2025. У разі відмови у наданні відстрочки, надати письмову відмову за формою, визначеною постановою КМУ №560.

ІНФОРМАЦІЯ_3 на адвокатський запит надіслав лист від 16.09.2025, у якому повідомив, що для надання відстрочки від призову на військову службу по мобілізації необхідно особисто з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_6 та надати документи, що підтверджують право на відстрочку.

Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо не розгляду його заяви про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, тому звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово був продовжений і триває на даний час.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів встановлено Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21 жовтня 1993 року №3543-XII (далі - Закон №3543-XII, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно зі статтею 1 Закону №3543-XII мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Статтею 23 Закону №3543-XII визначені категорії громадян, для яких встановлена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.

Так, відповідно до пункту 3 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII (в редакції, що діяла станом на час звернення позивача до відповідача з відповідною заявою) призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року №154 затверджено Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - Положення №154), пунктом 1 якого визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.

Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізовуються Міноборони.

Згідно з абзацом 9 пункту 11 Положення №154 (в редакції, що діяла станом на час звернення позивача до відповідача з відповідною заявою) районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок №560), яким, зокрема визначено процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.

Відповідно до пунктів 56, 57 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:

- голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);

- члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

Згідно з пунктом 58 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.

Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (пункт 59 Порядку №560).

Відповідно до пункту 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Таким чином, наведеними нормами визначено, що військовозобов'язаний має право на особисте подання на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки заяви за встановленою формою з доданими до неї документами, які підтверджують право на відстрочку, а комісії, утворені при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період зобов'язані, зокрема, вивчити отриману заяву та додані до неї документи, оцінити законність підстав для надання відстрочки, й фактично розглянути такі документи протягом семи днів з дати їх надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. Така комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, що оформляються протоколом. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за встановленою формою.

Відтак, у даних правовідносинах суб'єкт владних повноважень не може утриматись від прийняття рішення, за результатами розгляду звернень військовозобов'язаних, що відповідно, входить до його виключної компетенції.

Як вбачається з матеріалів справи, 26.08.2025 позивач засобами поштового зв'язку направив до ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі по тексту - ІНФОРМАЦІЯ_6 ) заяву з доданими документами про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.3 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", оскільки є багатодітним батьком та має на утриманні трьох неповнолітніх дітей.

Разом з тим, доказів прийняття відповідачем одного з передбачених Порядком №560 рішень матеріали справи не містять. Протилежного відповідачем не доведено.

Лише після звернення представника позивача до ІНФОРМАЦІЯ_6 та ІНФОРМАЦІЯ_6 з адвокатським запитом про надання інформації про результати розгляду заяви про оформлення довідки про відстрочку від призову на військову службу по мобілізації від 26.08.2025, ІНФОРМАЦІЯ_3 на надіслав на адресу адвоката лист від 16.09.2025, у якому повідомив, що для надання відстрочки від призову на військову службу по мобілізації необхідно особисто з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_6 та надати документи, що підтверджують право на відстрочку.

Разом з тим, вказаний лист не є належним доказом прийняття рішення за наслідками розгляду заяви позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, оскільки він був надісланий адвокату на наслідками розгляду адвокатського запиту.

Встановлені обставини справи доводять, що відповідачем заяву позивача не розглянуто та не прийнято відповідного рішення щодо надання відстрочки від призову під час мобілізації або обґрунтованої відмови в її наданні.

Суд відхиляє посилання у відзиві на те що заява про надання відстрочки позивачем була подана не за місцем перебування на військовому обліку та з порушенням порядку який визначений п.58 постанови Кабінету Міністрів України № 560 від 16 травня 2024 року, оскільки доказів прийняття будь якого рішення за наслідками розгляду заяви позивача та направлення на його адресу не надано. Крім того, вказані доводи суперечать доводам, викладеним у відповіді на адвокатський запит, у якому вказано саме про необхідність особистої явки позивача до приміщення ІНФОРМАЦІЯ_6 з відповідним переліком документів та заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого належить вирішення питання щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, після отримання від позивача заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та документів на підтвердження цього права повинен був прийняти рішення за наслідком розгляду цієї заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивовану відмову в наданні відстрочки від призову, із зазначенням причин неврахування тих чи інших доказів.

Отже, відсутність належним чином оформленого рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивованої відмови у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, свідчить про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень щодо не розгляду заяви позивача.

Відповідно до правового висновку Верховного Суду, викладеного у постановах від 23 грудня 2021 року у справі № 480/4737/19 та від 08 лютого 2022 року №160/6762/21, ефективний спосіб захисту прав та інтересів особи в адміністративному суді має відповідати таким вимогам: забезпечувати максимально дієве поновлення порушених прав за існуючого законодавчого регулювання; бути адекватним фактичним обставинам справи; не суперечити суті позовних вимог, визначених особою, що звернулася до суду; узгоджуватися повною мірою з обов'язком суб'єкта владних повноважень діяти виключно у межах, порядку та способу, передбаченого законом.

Враховуючи встановлений судом факт не розгляду заяви позивача від 26.08.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити шляхом зобов'язання відповідача розглянути заяву позивача від 26.08.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації , за результатом чого прийняти відповідне рішення.

Вимоги про зобов'язання відповідача надати (оформити) ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації шляхом направлення йому на поштову адресу: АДРЕСА_1 довідки про оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 3 ч. 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" задоволенню не підлягають, оскільки є передчасними. Крім того, прийняття конкретного рішення є дискреційними повноваженнями відповідача.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.

Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Враховуючи часткове задоволення позову, понесені судові витрати підлягають задоволенню пропорційно задоволеним вимогам.

Керуючись статтями 242-246, 295 КАСУ,

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ), про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії, задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 26.08.2025 про надання відстрочки від призову під час мобілізації на підставі пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_7 розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.08.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", за результатом чого прийняти відповідне рішення.

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 484,48 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Капинос

01.05.26