Україна
Донецький окружний адміністративний суд
01 травня 2026 року Справа№200/9839/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Аляб'єва І.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
15.12.2025 до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якій позивач просить
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії за вислугу років з 86% від відповідних сум грошового забезпечення до 70% від відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 86% сум грошового забезпечення, з урахуванням довідки №ФС-80812/09/01/2994 від 09.09.2024 року, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , та з урахуванням раніше виплачених сум
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Позов обґрунтовував тим, що після перерахунку пенсії 01.04.2018 позивачу було зменшено відсоток від грошового забезпечення з 86% до 70%. На звернення щодо незаконності вказаних дій та прохання застосувати основний розмір пенсії 86% від грошового забезпечення відповідач відмовив.
Відповідач позов не визнав, подав відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю. В обґрунтування зазначив, що Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 № 1166-VII внесено зміни до статті 13 Закону № 2262, згідно яких максимальний розмір пенсії за вислугу років, не повинен перевищувати 70 % сум грошового забезпечення за будь-якою із підстав зазначеною в статті 63 Закону № 2262. Позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року виходячи з розміру 70% грошового забезпечення. У зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу (посадового окладу, окладу за військовим званням, тощо) змінився процент відповідних сум грошового забезпечення та на даний час складає 70% від грошового забезпечення.
Висновком Верховного Суду України, викладеного в постанові від 05.11.2013 (справа № 21-293а13), який є обов'язковим для врахування в силу приписів частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, порядок та строки нарахування та виплати пенсій можуть бути змінені за умови іншого законодавчого регулювання.
Крім того, відповідач наголошує, що позивачем пропущено строк звернення до суду. Зазначає, що незнання про порушення своїх прав через байдужість або небажання про це дізнатися не можуть розглядатися як поважна причина пропуску строку звернення до суду з адміністративним позовом, оскільки є результатом суб'єктивних дій самого Позивача, а не об'єктивно існуючими обставинами, що перешкоджають їй вчасно реалізувати своє право на судовий захист.
Таким чином, відповідно до статті 122 КАС України, Позивачем порушено шестимісячний строк звернення до суду та відповідно, за приписами статті 123 КАС України означені позовні вимоги залишаються без розгляду.
Аналогічна правова позиція висловлена в постановах Першого апеляційного адміністративного суду від 12.09.2023 по справі №200/1023/23. від 22.11.2023 по справі №200/3011/23, від 22.11.2023 по справі №200/3000/23, в постановах Верховного Суду від 04.07.2023 у справі №320/2938/21, від 13.07.2023 у справі №200/10431/2, від 25.09.2023 у справі №200/10870/20-а.
Ухвалою суду від 19.12.2025 позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з викладенням обставин та доказів поважності його пропуску.
Позивачем надано клопотання про поновлення пропущеного строку звернення до суду, яке обґрунтоване тим, що Пенсійний фонд України в квітні 2018 року самостійно відмінив відсоткове значення грошового забезпечення при перерахунку пенсії позивачу, про що позивач дізнався в січні 2024 року з особистого кабінету Пенсійного порталу.
Ухвалою суду адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії повернутий в частині позовних вимог про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 01.04.2019 по 18.06.2025 перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 86% сум грошового забезпечення, з урахуванням довідки №ФС-80812/09/01/2994 від 09.09.2024 року, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , та з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою суду від 22.12.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
За приписами частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Позивач: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , що підтверджується наявною в матеріалах справи копією паспорта громадянина України з електронним безконтактним носієм № НОМЕР_2 виданим від 17.07.2023 року, орган що видав 6327, та витягом з реєстру територіальної громади №2023/010444101 від 20.12.2023 року.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, що не заперечується сторонами по справі та підтверджується копією пенсійного посвідчення Серії НОМЕР_3 виданим Пенсійним фондом України від 28.08.2019 року.
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010) в даних правовідносинах є суб'єктом владних повноважень у відповідності до приписів п. 7 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України.
Як встановлено судом та не заперечується сторонами по справі 09 вересня 2024 року ІНФОРМАЦІЯ_1 була виготовлена довідка про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії станом на 05.03.2019 року.
Зазначена довідка про розмір грошового забезпечення №ФС-80812/09/01/2994 від 09.09.2024 року ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 05.03.2019 року за посадою: старший повітряний стрілець, яку він обіймав на день звільнення зі служби для проведення з 01.04.2019 року основного розміру пенсії становить:
- посадовий оклад (3%) - 2640,00 грн.;
- оклад за військовим званням майстер-сержант - 1340,00 грн.;
- надбавка за вислугу років (50%) - 1990,00 грн.;
- надбавка за особливості проходження служби (65%) - 3880,50 грн.;
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 264,00 грн.;
- премія (138%) - 3643,20 грн.
Всього: 13 757,70 грн.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 вищенаведену довідку було надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом від 09.09.2024 року за вих.№09/01/3030, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією листа.
Також, представником позивача адвокатом Скржешевським М.С. самостійно було надіслано заяву до відповідача з проханням провести перерахунок його пенсії на підставі виданої оновленої довідки.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області було надано відповідь від 07.10.2024 року, в якій було зазначено, що перерахунок раніше призначених пенсій передбачений статтею 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262). Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262 визначено, що перерахунку підлягають пенсії, які призначені за цим Законом, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262. На теперішній час постанов Кабінету Міністрів України щодо проведення перерахунку пенсій означеній категорії не приймалось. Інших умов щодо проведення перерахунку законодавством не передбачено. Враховуючи, що підстави для проведення перерахунку пенсії позивача відсутні, довідку ІНФОРМАЦІЯ_3 №ФС-80812/09/01/2994 від 09.09.2024 про розмір грошового забезпечення залишено без розгляду.
Суд зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення від 09.09.2024 №ФС-80812/09/01/2994 після особистого звернення представника позивача та надіслання ІНФОРМАЦІЯ_1 , не було проведено ані перерахунку, ані виплати пенсії.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 12.02.2025 у справі №200/8533/24 адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, буд.3, ЄДРПОУ: 13486010) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено повністю.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010) стосовно відмови щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) на підставі довідки №ФС-80812/09/01/2994 від 09.09.2024 року, виготовленої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Зобов'язато Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010) перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) на підставі довідки №ФС-80812/09/01/2994 від 09.09.2024, виготовленої ІНФОРМАЦІЯ_1 починаючи з 01.04.2019 року із врахуванням раніше виплачених сум.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, буд.3, ЄДРПОУ: 13486010) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 коп.
На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду 12.02.2025 у справі №200/8533/24 позивачу, в листопаді 2025 року була перерахована пенсія на підставі довідки №ФС-80812/09/01/2994 від 09.09.2024, виготовленої ІНФОРМАЦІЯ_1 починаючи з 01.04.2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з розрахунку основного розміру пенсії 70% грошового забезпечення, що підтверджується витягом з перерахунку пенсії по пенсійній справі №ФС80812-Міноборони від 01.11.2025.
05.11.2025 представник позивача звернувся до відповідача з заявою в якій просив здійснити гр. ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату з 01.06.2025 р. щомісячної доплати в розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» з урахуванням раніше виплачених сум; Про результати вжитих заходів прошу поінформувати мене особисто, надіславши письмову відповідь за адресою: 21021, м. Вінниця, проспект Космонавтів, 30-А, 4 пов., оф. 14 та за адресою електронної скриньки: ІНФОРМАЦІЯ_4
Листом ГУ ПФУ в Донецькій області від 06.09.2024 р. № 0500-0203-8/89614 та від 07.11.2025 р. № 0500-0203- 8/117730 представнику позивача надані протоколи про перерахунок пенсії позивача по справі №ФС80812-Міноборони від 01.01.2008, 01.05.2016, 01.05.2017, 01.04.2018, 06.09.2024, 01.11.2025.
Суд зазначає, що представник позивача не звертався до відповідача з заявою про перерахунок пенсії виходячи з 86% грошового забезпечення, а відповідач не відмовляв у здійсненні перерахунку пенсії виходячи з 86 % грошового забезпечення.
Не погодившись з діями відповідача, щодо розрахунку розміру пенсії з 70% сум грошового забезпечення та обмеження максимального розміру пенсії, позивач звернувся до суду за захистом свої прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до положень ст. 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі і на службі в органах внутрішніх справ мають право на довічну пенсію за вислугою строків служби.
Пунктом "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до ч.2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2, категорій 2 та 3 - 80 процентів.
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" від 04.07.2002 № 51-IV, у частині другій статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" цифри "85", "95" і "90" замінено відповідно цифрами "90", "100" і "95", а слова і цифри "до категорій 2 і 3" замінити словами і цифрою "до категорії 2".
У подальшому, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 № 1166-VII внесено зміни у ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з якими цифри "80" замінено цифрами "70".
Таким чином, суд зазначає, що Законами № 51-IV, № 3668-VІ та № 1166-VІІ були внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" щодо розміру відсотку грошового забезпечення з якого розраховується розмір пенсії.
Разом з тим, призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90 відсотків, а в подальшому 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначених пенсій, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення такої пенсії.
Відтак, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватись та норма, яка визначає розмір грошового забезпечення у відсотках на момент призначення пенсії.
Аналогічну позицію щодо застосування норм права висловив Верховний Суд у постанові від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17 (провадження № К/9901/849/17).
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду.
Однак при перерахунку пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», позивачу з 01 квітня 2018 року здійснено перерахунок пенсії з розрахунку основного розміру пенсії 70% грошового забезпечення.
Також, на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18.02.2025 у справі №200/8533/24 на підставі довідки позивачеві безпідставно зменшено суму пенсії до 70% грошового забезпечення з 01.04.2019.
Таким чином, при черговому перерахунку пенсії відповідачем безпідставно було зменшено розмір пенсії позивачу та здійснено із розрахунку 70%.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 86% до 70% сум грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, місто Слов'янськ, пл.Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) призначеної пенсії в основному розмірі 86% сум грошового забезпечення, починаючи з 18.06.2025.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, місто Слов'янськ, пл.Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 968,96 гривень.
Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 01.05.2026 року.
Суддя І.Г. Аляб'єв