Ухвала від 30.04.2026 по справі 160/1145/26

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

30 квітня 2026 року Справа №160/1145/26

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Калугіної Н.Є., розглянувши матеріали справи №160/1145/26 за позовом ОСОБА_1 до Головнокомандувача Збройних Сил України про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- скасувати наказ Головнокомандувача Збройних Сил України від 27.06.2023 №1409 в частині призначення лейтенанта ОСОБА_1 слухача курсів перепідготовки та підвищення кваліфікації центру підвищення кваліфікації Національної академії сухопутних військ України імені гетьмана Петра Сагайдачного на посаду командира механізованого взводу механізованої роти військової частини НОМЕР_1 ;

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Генерального штабу Збройних Сил України на користь ОСОБА_1 судові витрати по справі, а саме - витрати на професійну правничу допомогу.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 січня 2026 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2026 року відмовлено у задоволенні клопотання Військової частини НОМЕР_2 про залучення співвідповідача. Залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Військову частину НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).

Представником відповідача 11.02.2026 подано клопотання про залишення без розгляду провадження у справі, згідно зі змісту якого останній зазначив, що позивач пропустив строк звернення до суду з цим позовом. Так, згідно з наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 06.07.2023 № 187, позивача, слухача курсів перепідготовки та підвищення кваліфікації центру підвищення кваліфікації Національної академії сухопутних військ імені Петра Сагайдачного (далі - НАСВ), призначеного наказом Головнокомандувача Збройних Сил України (по особовому складу) від 27.06.2023 № 1409 на посаду командира 1 механізованого взводу механізованої роти військової частини НОМЕР_1 , який прибув із НАСВ, з 06.07.2023 зараховано до списків особового складу та на всі види забезпечення. Також, зазначеним наказом позивачу надано три дні для приймання справ та посади. Проте, позивач відмовився від приймання справа та посади, на яку його було призначено оскаржуваним наказом, що підтверджується поясненнями позивача від 07.07.2023. Відтак, враховуючи, що позивача було зараховано до списків військової частини НОМЕР_1 06.07.2023, то днем, коли позивач повинен був дізнатися про порушення, як він вважає, своїх прав наступив з дня такого зарахування, а саме з 06.07.2023, а тому останнім днем для звернення до адміністративного суду з цим позовом було 06.08.2023. Натомість, позивач звернувся до суду з цим позовом 18.01.2026, тобто з очевидним пропуском місячного строку звернення до адміністративного суду.

Розглянувши подане клопотання, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, цим Кодексом або іншими законами.

Частина 5 статті 122 КАС України встановлює місячний строк для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.

Відповідно до частини 1 статті 120 Кодексу адміністративного судочинства України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

За приписами частини 6 зазначеної статті якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.

Таким чином, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Аналіз наведених норм Кодексу адміністративного судочинства України свідчить про те, що законодавець передбачив, що в разі, якщо особа не знала про допущене порушення, але з певної дати повинна була про нього дізнатись, перебіг строку обчислюється саме з моменту, коли особа повинна була дізнатись про відповідне порушення її прав. При цьому, поважними причинами пропуску строку звернення до адміністративного суду є наявність обставин, які створили об'єктивні перешкоди для звернення особи з позовом і подолання яких для цієї особи було неможливим або ускладненим.

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для звернення до суду з вказаним позовом є видача наказу від 27.06.2023 №1409 Головнокомандувача Збройних Сил України, яким ОСОБА_1 був призначений командиром механізованого взводу механізованої роти НОМЕР_4 окремого батальйону територіальної оборони Регіонального управління Сил територіальної оборони НОМЕР_5 окремої бригади територіальної оборони Регіонального управління Сил територіальної оборони " ІНФОРМАЦІЯ_1 " Сил територіальної оборони Збройних Сил України, ВОС - 0210003.

Так, не погоджуючись з цим наказом, позивач, звернувся до суду з цим позовом.

При цьому, в матеріалах справи наявні докази відмови позивача від приймання справ та посади, на яку його було призначено оскаржуваним наказом, а саме пояснення позивача від 07.07.2023 (а.с. 67 т.1).

Розглянувши матеріали справи, суд зазначає таке.

Судом встановлено, що спір виник з підстав проходження позивачем публічної служби, а тому при вирішенні питання щодо строків звернення до суду, слід застосовувати ч. 5 ст. 122 КАС України, якою встановлений місячний строк для звернення до суду.

При визначенні початку перебігу строку звернення до суду суд з'ясовує момент, коли особа фактично дізналася або мала реальну можливість дізнатися про наявність відповідного порушення (рішення, дії, бездіяльності), а не коли вона з'ясувала для себе, що певні рішення, дії чи бездіяльність стосовно неї є порушенням. Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися про дійсний стан свого права (інтересу) не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.

Як вже зазначено судом, в матеріалах справи наявні докази відмови позивача від приймання справ та посади, на яку його було призначено оскаржуваним наказом, а саме пояснення позивача від 07.07.2023.

Вказані докази підтверджують обізнаність позивача із оскаржуваним наказом станом на 07.07.2023.

Відтак, позивач мав до 08.08.2023 (включно) звернутися до суду за захистом своїх прав.

При цьому, до суду з позовною заявою позивач звернувся 18.01.2026, а отже, з пропуском місячного строку звернення до суду за період з 09.08.2023 по 17.01.2026.

Відповідно до частини 1 статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

Частиною 6 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

При цьому, до суду позивачем такої заяви не надано.

Суд зазначає, що інститут строків у адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності в публічно-правових відносинах та стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Дотримання строків звернення до адміністративного суду є однією з умов дисциплінування учасників публічно-правових відносин у випадку, якщо вони стали спірними.

У випадку пропуску строку звернення до суду, підставами для визнання поважними причин такого пропуску є лише наявність обставин, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.

Викладене узгоджується з позицією Великої Палати Верховного Суду у постанові від 24 лютого 2021 року у справі №9901/313/20, Верховного Суду у постановах від 17 березня 2021 року у справі №160/3121/20, від 18 березня 2021 року у справі №320/2915/20 та ін.

Частиною 1 статті 121 КАС України встановлено, що суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

Частиною 3 статті 123 КАС, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Відповідно до ч. 4 ст. 123 КАС України, якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Відтак, позивачу слід надати заяву про поновлення строку звернення до суду та доказів поважності причин його пропуску за період з 09.08.2023 по 17.01.2026.

На підставі викладеного та керуючись ст. 123, ст. 248, ст.256, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Позовну заяву залишити без руху.

Надати позивачеві термін - десять календарних днів з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання:

- заяви про поновлення строку звернення до суду та доказів поважності причин його пропуску за період з 09.08.2023 по 17.01.2026.

Роз'яснити позивачеві, що у разі невиконання вимог ухвали позовна заява може бути залишена без розгляду.

Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України та в самостійному порядку оскарженню не підлягає.

Суддя Н.Є. Калугіна