Ухвала від 01.05.2026 по справі 346/224/26

Справа № 346/224/26

Провадження № 22-ц/4808/1050/26

Головуючий у 1 інстанції Васильковський В. В.

Суддя-доповідач Барков В. М.

УХВАЛА

01 травня 2026 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський апеляційний суд в складі:

судді-доповідача Баркова В. М.,

суддів: Василишин Л. В., Максюти І. О.,

ознайомившись із апеляційною скаргою представника ІНФОРМАЦІЯ_1 Фербея Юрія Миколайовича на рішення Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 23 березня 2026 року, у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Тернопільського відділення державної виконавчої служби Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про стягнення суми перерахованих коштів, як таких, які утримуються у бюджеті без достатньої правової підстави,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 23 березня 2026 року задоволено позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Тернопільського відділення державної виконавчої служби Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про стягнення суми перерахованих коштів, як таких, які утримуються у бюджеті без достатньої правової підстави. Постановлено стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 кошти у розмірі 17 000 грн., 1700 грн. суми виконавчого збору та 255 грн. розміру мінімальних витрат виконавчого провадження.

Не погоджуючись з даним рішенням суду представник ІНФОРМАЦІЯ_1 Фербей Ю. М. подав апеляційну скаргу.

Перевіривши матеріали апеляційної скарги, апеляційний суд дійшов висновку, що її необхідно повернути скаржнику, зважаючи на таке.

Здатність особисто здійснювати цивільні процесуальні права та виконувати свої обов'язки у суді (цивільна процесуальна дієздатність) мають фізичні особи, які достягли повноліття, а також юридичні особи ( ч.1 ст.47 ЦПК України).

Згідно з п. 7 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства. Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя. З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Положення про районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки затверджуються керівниками відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя. Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки має печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.

Аналіз наведеної правової норми свідчить, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а відтак не мають статусу юридичних осіб.

У п.1 вказаного Положення зазначено, що залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Отже, районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, до категорії яких відноситься також ІНФОРМАЦІЯ_2 , є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а відтак не мають статусу юридичних осіб.

У Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутні відомості щодо юридичної особи - ІНФОРМАЦІЯ_2 . Також відсутність статусу юридичної особи у скаржника підтверджується долученою до апеляційної скарги довідкою з відомчого обліку Міністерства оборони України в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №176/22.

Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а відтак не мають статусу юридичних осіб; філії та представництва, які не є юридичними особами, не наділені цивільною процесуальною дієздатністю та не можуть виступати стороною у цивільному процесі.

Юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді (частини перша, друга статті 80 ЦК України).

Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх утворила, і діють на підставі затвердженого нею положення або на іншій підставі, передбаченій законодавством іноземної держави, відповідно до якого утворено юридичну особу, відокремленими підрозділами якої є такі філії та представництва (третя статті 95 ЦК України).

Схожі висновки висловлені Верховним Судом у постанові від 27 березня 2024 року в справі № 344/6751/22 (провадження № 61-671св23), постанові від 12 листопада 2025 року у справі №524/7691/23.

Відповідно до пункту 1 частини п'ятої статті 357 ЦПК України апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом апеляційної інстанції також, якщо апеляційна скарга подана особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписана, або підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено.

На підставі викладеного, згідно з пунктом 1 частини п'ятої статті 357 ЦПК України, апеляційна скарга представника ІНФОРМАЦІЯ_1 Фербея Ю. М. на рішення Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 23 березня 2026 рокупідлягає поверненню у зв'язку з тим, що подана особою, яка не має процесуальної дієздатності.

На підставі наведеного, керуючись статтями 356, 357, 389 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу представника ІНФОРМАЦІЯ_1 Фербея Юрія Миколайовича на рішення Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 23 березня 2026 року визнати неподаною та повернути.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання, однак може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів.

Судді: В. М. Барков

Л. В. Василишин

І. О. Максюта