Справа № 727/2105/26
Провадження № 2/727/1327/26
01 травня 2026 року Шевченківський районний суд м. Чернівці, в складі:
головуючого судді - Слободян Г.М.
за участю:
секретаря судового засідання - Бабин А.О.
сторін по справі:
представника позивача - Струцинської К.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в залі суду м. Чернівці цивільну справу за позовом Чернівецького обласного центру зайнятості (код ЄДРПОУ:05392708 місце знаходження: м. Чернівці вул.. Університетська, 31) до ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; адреса зареєстрована місця проживання: АДРЕСА_1 ) про стягнення коштів, -
Короткий зміст позову.
Позивач Чернівецький обласний центр зайнятості звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів. Позовні вимоги мотивовані тим, що 20 березня 2025 року ОСОБА_1 звернулась до Чернівецької філії Чернівецького обласного центру зайнятості із заявою про надання (поновлення) статусу безробітного та 21 березня 2025 року із заявою про призначення (поновлення) виплати допомоги по безробіттю. Вказують на те, що на момент звернення до Філії, ОСОБА_1 підтвердила, що не відноситься до зайнятого населення, про що свідчить особистий підпис в заяві про надання (поновлення) статусу безробітного. Зазначають, що ОСОБА_1 зобов'язалась своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення, надання соціальних послуг та припинення реєстрації. Посилаються на те, що 12 червня 2025 року в результаті проведення обміну з державним реєстром загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також на підставі акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості призначення і виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття № 22, фахівцями Філії зайнятості встановлено, що під час перебування на обліку в Філії, як безробітна, з 24 квітня 2025 р. ОСОБА_1 перебувала у трудових відносинах з Товариством з обмеженою відповідальністю «МАГНАТ ОІЛ», чим приховала відомості про віднесення її до категорії зайнятого населення. Вказують на те, що ОСОБА_1 не мала законного права перебувати на обліку в Філії та отримувати допомогу по безробіттю, а тому вважає, що сума отриманої допомоги по безробіттю, є такою, що незаконно отримана та підлягає поверненню. Зазначають, що за час перебування на обліку з 24 квітня 2025 р. по 11 червня 2025 року на розрахунковий рахунок ОСОБА_1 перераховано допомогу по безробіттю в сумі 12432.59 грн., які підлягають поверненню. Вказують за те, що 18 липня 2025 р. ОСОБА_1 повернуто кошти в сумі 3000,00 грн. та 23 вересня 2025 року повернуто кошти в сумі 3000,00 грн. на рахунок Чернівецького ОЦЗ. Разом з цим, на момент звернення до суду, залишок коштів до сплати становить 6432,59 грн. Просять, стягнути з ОСОБА_1 на користь Чернівецького обласного центру зайнятості коштів у сумі 6 432,59 грн., а також стягнути судові витрати в рахунок відшкодування сплаченого судового збору у розмірі 2662,40 грн.
Рух справи та позиція сторін.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 23.02.2026 року відкрито провадження по справі за правилами загального позовного провадження.
Відзиву по справі до суду не надходило.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 16.03.2026 року закрито підготовче провадження по справі.
Представник позивача ОСОБА_2 в судовому засіданні підтримала заявлені позовні вимоги і у наданих суду поясненнях посилалася на обставини викладені в позові, який просила задовольнити в повному обсязі та не заперечувала проти ухваленні в справі заочного рішення.
Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання повторно не з'явилася. Про час, дату та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, що підтверджується рекомендованими повідомленнями.
У відповідності до ст.ст. 174,178 ЦПК України відповідач не скористався своїм правом та не направив до суду відзив на позовну заяву, із викладенням заперечень проти неї.
Згідно положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Згідно до вимог частини 4 статті 223 та статей 280, 281 ЦПК України, суд вважає за можливе провести заочний розгляд справи.
Суд вважав з урахуванням позиції представника позивача, за можливе розглянути справу у відсутності відповідача, на підставі наявних в матеріалах справи доказів, з урахуванням того, що сторони повідомлені про розгляд справи належним чином у встановленому законом порядку.
Вивчивши матеріали справи, розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно дослідивши і оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зважає на наступне.
Положеннями ст. 4 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до положень ст.ст.12,13,81 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках, а кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Суд, дослідивши матеріали справи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Досліджені судом докази та застосовані норми права.
Судом належними та допустимими доказами по справі встановлено, що 20 березня 2025 року ОСОБА_1 звернулась до Чернівецької філії Чернівецького обласного центру зайнятості (далі - Філія) із заявою про надання (поновлення) статусу безробітного та 21 березня 2025 року із заявою про призначення (поновлення) виплати допомоги по безробіттю (а.с.17-19).
12 червня 2025 року в результаті проведення обміну з державним реєстром загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також на підставі акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості призначення і виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття № 22, фахівцями Філії зайнятості встановлено, що під час перебування на обліку в Філії, як безробітна, з 24 квітня 2025 р. ОСОБА_1 перебувала у трудових відносинах з Товариством з обмеженою відповідальністю «МАГНАТ ОІЛ» (код ЄДРПОУ 43247501), чим приховала відомості про віднесення її до категорії зайнятого населення (ст.4 Закону України «Про зайнятість населення») (а.с.12-16).
25 червня 2025 року Чернівецьким обласним центром зайнятості Чернівецький ОЦЗ) видано наказ №293 про повернення незаконно отриманого матеріального забезпечення у сумі 12432,59 грн. (а.с.24).
Позивачем надано також копію персональної картки № НОМЕР_2 відповідачки ОСОБА_1 з додатками (а.с.25).
26 червня 2025 року фахівцями Філії до ОСОБА_1 надіслано повідомлення за вих. № 1520/2403.01-25 про повернення суми 12432,59 грн. у добровільному порядку та повідомлено, що у разі відмови сплатити у добровільному порядку, питання щодо стягнення зазначеної суми буде вирішуватись у судовому порядку згідно чинного законодавства України (а.с.27).
18 вересня 2025 року Чернівецьким ОЦЗ надіслано до ОСОБА_1 рекомендованим листом з повідомленням претензію вих. № 2676/24.06.02-25 від 17 вересня 2025 року щодо повернення коштів у сумі 9432,59 грн. (а.с.28).
Жодних даних щодо повернення суми 6432.59 грн. позивачу в добровільному порядку коштів відповідачкою не вчинено та доказів їх повернення суду не надано.
У силу ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів .
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення» до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймам на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.
Згідно з ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати її забезпечення та надання соціальних послуг.
Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 27-1 від 10.09.2024 року,визначено механізм проведення центрами зайнятості розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення.
Відповідно до п. 5 вказаного Порядку розслідування здійснюється шляхом звіряння відомостей, поданих особою під час реєстрації або перереєстрації як безробітного та протягом перебування особи у статусі зареєстрованого безробітного, на підставі яких надається (поновлюється) статус зареєстрованого безробітного (особа перебуває у статусі зареєстрованого безробітного), та/або даних, зазначених у документах страхувальника, що вносяться до Єдиної інформаційно-аналітичної системи державної служби зайнятості та впливають на умови отримання (поновлення) статусу зареєстрованого безробітного, перебування у статусі зареєстрованого безробітного, призначення та виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття, з реєстром страхувальників та реєстром застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, а також здійснення інформаційного обміну з Міністерством фінансів України щодо встановлення відповідності таких відомостей та/або даних, що впливають на визначення права особи на призначення та виплату їй матеріального забезпечення на випадок безробіття, даним, що обробляються стосовно такої особи в інформаційно-аналітичній платформі електронної верифікації та моніторингу відповідно до Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат», інформаційного обміну з Адміністрацією Державної прикордонної служби України щодо знаходження за межами України осіб, які перебувають у статусі зареєстрованого безробітного або бажають отримати статус зареєстрованого безробітного, проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників (у разі потреби).
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, 12 червня 2025 року в результаті проведення обміну з державним реєстром загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також на підставі акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості призначення і виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття № 22, фахівцями Філії зайнятості встановлено, що під час перебування на обліку в Філії, як безробітна, з 24 квітня 2025 р. ОСОБА_1 перебувала у трудових відносинах з Товариством з обмеженою відповідальністю «МАГНАТ ОІЛ» (код ЄДРПОУ 43247501), чим приховала відомості про віднесення її до категорії зайнятого населення (ст.4 Закону України «Про зайнятість населення»). Так, 20 березня 2025 року ОСОБА_1 звернулась до Чернівецької філії Чернівецького обласного центру зайнятості із заявою про надання (поновлення) статусу безробітного та 21 березня 2025 року із заявою про призначення (поновлення) виплати допомоги по безробіттю. Зокрема, ОСОБА_1 на момент звернення до Філії, підтвердила, що не відноситься до зайнятого населення, про що свідчить особистий підпис в заяві про надання (поновлення) статусу безробітного. Одночасно з реєстрацією, відповідач ОСОБА_1 також зобов'язалась своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення, надання соціальних послуг та припинення реєстрації.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст.44 Закону України «Про зайнятість населення» зареєстровані безробітні зобов'язані інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про зайнятість населення» реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі зайнятості особи.
Як визначено ч. 3 ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення», відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.
З матеріалів справи вбачається, що 25 червня 2025 року Чернівецьким обласним центром зайнятості видано наказ №293 про повернення незаконно отриманого матеріального забезпечення у сумі 12432,59 грн. 18 липня 2025р. ОСОБА_1 повернуто кошти в сумі 3000,00 грн. на рахунок Чернівецького ОЦЗ. 23 вересня 2025 року ОСОБА_1 повернуто кошти в сумі 3000,00 грн. на рахунок Чернівецького ОЦЗ. Таким чином, на момент звернення до суду, залишок коштів до сплати становить 6432,59 грн.(шість тисяч чотириста тридцять дві гривні, 59 копійок).
З огляду на встановлені обставини, суд дійшов висновку, що позивачем вчинено дії щодо встановлення обставин, які впливають на порядок виплати матеріальної допомоги по безробіттю, прийнято рішення в межах повноважень та відповідно до встановленого порядку та з визначених законом підстав про повернення допомоги по безробіттю. Разом з цим, відповідач в повному обсязі не повернула незаконно отриманні кошти.
Статтею 12 ЦПК України встановлено принцип змагальності сторін в цивільному процесі, який полягає в тому, що кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи, і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, прямо встановлених Законом.
Обов'язок доведення своєї позиції за допомогою належних та допустимих доказів міститься і в ст. 81 ЦПК України. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Небажання відповідача надати докази дає суду право при розгляді справи обмежитися доказами, наданими позивачем, що повністю відповідає положенням частини першої статті 280 ЦПК України.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлена позивачем вимога про стягнення з відповідача коштів на суму 6432,59 грн. є законною, обґрунтованою та підлягає задоволенню, оскільки ці кошти були виплачені в якості допомоги по безробіттю в період зайнятості відповідача.
Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, відповідно до ст. 141 ЦПК України, судові витрати понесені позивачем у виді судового збору у розмірі 2662,40 грн. підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття»,Законом України «Про зайнятість населення», ст.ст.4,12,81,89,141,263-265, 280 ЦПК України, суд,-
Заочне рішення по справі.
Позовні вимоги Чернівецького обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; адреса зареєстрована місця проживання: АДРЕСА_1 ) на користь Чернівецького обласного центру зайнятості (код ЄДРПОУ:05392708 місце знаходження: м. Чернівці вул.. Університетська, 31) безпідставно отриману допомогу по безробіттю в розмірі 6 432,59 грн. та судовий збір в розмірі 2662 грн. 40 коп.
На рішення може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його ухвалення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом 30 днів з дня його підписання не подана заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи. Заочне рішення може бути переглянуте судом першої інстанції за письмовою заявою відповідача, оформленою згідно зі ст. 285 ЦПК України та поданою протягом 30 днів з дня його підписання. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом 20 днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржено відповідачем в загальному порядку безпосередньо до апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Повний текст судового рішення складено 01.05.2026 р.
Суддя Слободян Г.М.