Дата документу 24.04.2026
Справа № 334/7374/24
Провадження № 2/334/79/26
24 квітня 2026 року м. Запоріжжя
Дніпровський районний суд м. Запоріжжя в складі:
головуючого судді Новікової Н.В.,
секретар судового засідання Сухова С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду за правилами загального позовного провадження цивільну справу №334/7374/24за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз», в особі представника позивача Швайковського Анатолія Анатолійовича до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого (необлікованого) об'єму природного газу,
за участі: представника позивача Швайковського А.А., відповідача ОСОБА_1 , представника відповідача Дронь О.І.,
встановив:
Представник позивача звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого природного газу,в якій просив стягнути з ОСОБА_1 донарахований необлікований об'єм та обсяг природного газу і його вартості на користь AT«ЗАПОРІЖГАЗ» в сумі 150 238 грн. 02 коп.
Позовні вимоги обґрунтовує, тим що правовідносини між газорозподільними підприємствами та споживачами природного газу (населенням) урегульовано Законом України «Про захист прав споживачів», Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність», Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року №2494, а також договорами про приєднання споживача до газорозподільної системи.
31 травня 2022 року представниками AT«ЗАПОРІЖГАЗ» був оглянутий газовий лічильник, який знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Леонтовича, буд. 132, за результатами чого представником AT«ЗАПОРІЖГАЗ» було встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: розділ XI гл. 2 п. 1.3 несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); розділ XI гл. 2 п. 3.1 пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрати (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
За результатами вказаної перевірки працівниками AT«ЗАПОРІЖГАЗ» було складено акт про порушення №ZP000716 від 31.05.2022 року. Акт у порядку визначеному Кодексом ГРМ підписано працівниками AT«ЗАПОРІЖГАЗ» та представником відповідача без зауважень.
Згідно п.п. 1, 2 глави 10 розділу X Кодексу ГРМ, якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.
Після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбу вальний матеріал (далі - пломба), в присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та за бажанням пломбою споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони).
На виконання зазначених правових норм, 31.05.2022 року лічильник демонтовано для проведення його експертизи, про що складено протокол №001870 направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу, який підписано представниками Оператора ГРМ та представником відповідача.
08 червня 2022 року проведено експертизу ЗВТ про що складено Акт №0211 експертизи лічильника газу, за результатами якої, виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ прихованими заходами внаслідок яких здійснюється не обліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які не можливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ: пошкодження конструктивних елементів вихідного патрубка лічильника - в вихідному патрубку лічильника наявний сторонній отвір (непередбачений конструкцією завода-виробника), внаслідок чого об'єм газу, що проходить через лічильник не обліковується або обліковується частково (не в повному обсязі). Позаштатний режим роботи ЗВТ (відсутність зміни показань при фактичній витраті). В наслідок виявлених порушень здійснюється викривлення даних обліку природного газу. Витрата природного газу комерційним ВОГ обліковується з порушенням законодавства. ЗВТ експлуатується з порушенням законодавства. Під час проведення експертизи застосовувалась фото та відео фіксація. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні. Лічильник упаковано в пакет, опломбовано пломбою № R34704881.
Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення (пункт 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ).
Відповідно до пункту 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
За фактом втручання відповідача в роботу ЗВТ, комісією AT«ЗАПОРІЖГАЗ» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення акту про порушення № ZP000716 від 31.05.2022 року частково, а саме в частині несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ прихованими заходами, що відображено у протоколі № 480 від 15.06.2022 року.
Згідно пункту 11 Глави 5 Розділу XI Кодексу газорозподільних систем розрахунок здійснено за цінами закупівлі природного газу протягом періоду не облікованого природного газу.
Ціни на транспортування викладені на ресурсі AT Укртрансгаз http://utg.ua/utg/business- nfo/tariffs.html; ціна природного газу викладена на ресурсі НАК Нафтогазhttp://www.naftogaz.com.
Відповідно до п. 12. Глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу(несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправлення разом із супровідним листом, що оформлюється в довільній формі.
На підставі вказаної правової норми, AT«ЗАПОРІЖГАЗ» на адресу Відповідача рекомендованим листом з повідомленням направлено Акт-розрахунок не облікованого об'єму природного газу і його вартості та рахунок на оплату не облікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу та його вартості, з пропозицією погашення вартості не облікованого об'єму природного газу у сумі 150 238,02 грн. протягом 10 днів з дати отримання цього повідомлення, який був отриманий відповідачем 08.09.2022 року.
Споживач станом на момент подання позову не сплатив вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за вищевказаних обставин на суму 150 238 (сто п'ятдесят тисяч двісті тридцять вісім) грн. 02 коп. за окремим рахунком AT«ЗАПОРІЖГАЗ» на оплату вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу.
20.09.2024 ухвалою суду відкрите провадження у справі, розгляд справи призначений у порядку загального провадження з викликом сторін.
03.12.2024 ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено цивільну справу до судового розгляду по суті.
18.04.2025 представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому представник просить відмовити в задоволені позовних вимог, з наступних підстав. Відповідач дійсно використовувала природний газ для опалення власного помешкання та приготування їжі. Використання газу обліковувалося лічильником газу RS|2001-lLA«Самгаз», тип лічильника G-4, рік виготовлення 2006 рік, повірка даного лічильника була здійснена в липні -серпні 2014 року. Відповідно до Акту встановлення побутового лічильника після проведення повірки від 25 серпня 2014 року лічильник було встановлено на житловому будинку по АДРЕСА_1 , який належить відповідачу на праві власності. Дані обставин підтверджуються актом від 26.08.2014 року про встановлення побутового лічильника, копія якого була надана позивачу. Лічильник було опломбовано і відповідача було зобов'язано забезпечити збереження пломб.
Відповідач разом з членами своєї сім'ї проживала і використовувала газ для опалення приміщень будинку та приготування їжі до кінця лютого 2022 року. Коли розпочалися військові дії в Україні у зв'язку із військовою агресією росії, відповідач в кінці лютого 2022 року виїхала в м. Чернівці, де 02.03.2022 року зареєстрована, як ВПО разом із членами своєї сім'ї. З часу виїзду, як ВПО, із Запоріжжя в Чернівці, в житловому будинку ніхто не проживав.
В кінці травня 2022 року, а саме 31 травня 2022 року представники позивача прийшли перевіряти лічильник і в присутності відповідача представника ОСОБА_2 зняли лічильник зазначаючи, що є порушення в роботі лічильника ,склали акт про порушення № ZP000716, вказавши в ньому, що є несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, повідомивши, що лічильник газу направляється на експертизу.
08 червня 2022 року комісією було складено акт №0211 експертизи лічильника. В даному акті зазначено, що при проведенні експертизи при огляді лічильника газу було встановлено, що фактичне розташування пломб відповідає місцям, зазначеним у протоколі, цілісність та місцезнаходження пломб не порушено,цілісність заводського та повірочного тавра ЗВТ не порушено, цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ не порушено, але встановлено, що порушена цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ -встановлено, що є отвір, копія акту експертизи є в матеріалах справи.
На засіданні комісії з розгляду актів про порушення кодексу ГРМ AT«Запоріжгаз», яке проходило 15.06.2022 року, яке проходило в присутності мого представника ОСОБА_2 було вирішено було прийнято рішення про часткове задоволення акту про порушення від 31.05.2022 року,але в чому частково не було роз'яснено відповідача представнику. Крім того, члени комісії не змогли пояснити, яким чином відповідач здійснила порушення цілісності конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ, якщо пломби не порушені, що підтверджує, той факт, що після встановлення і опломбування лічильника газу 25 травня 2014 року, відповідач не здійснювала жодного втручання в роботу лічильника газу.
Члени комісії відповідачу не могли пояснити дану ситуацію, а почали зазначати, що дані обставини не мають значення, тому що доведено факт втручання і даних обставин достатньо, щоб нарахувати відповідачу суму необлікованої вартості природного газу.
Відповідач вважає, що позивач не зазначає і не надає доказів саме відповідача втручання в роботу лічильника газу. Відповідач вважає, що в акті від 25.08.2014 зазначені прізвища працівників ПАО «Запоріжгаз», які опломбували лічильник в серпні 2014 року, і актом перевірки встановлено,що відсутні будь які втручання у пломби на лічильнику,а тому відповідач вважає, що відсутні будь які докази, що втручання було допущено відповідачем.
Відповідач вважає, що позивач не зазначає в який спосіб відповідач могла здійснити порушити цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ, а тому відсутні будь які докази втручання відповідача в роботу лічильника газу.
Крім того, позивач не зазначив чому саме така сума підлягає стягненню,оскільки відповідач в період з жовтня 2021 року по лютий 2022 року сплачувала кошти за використаний природний газ.
25.04.2025 представником позивача подано відповідь на відзив наступного змісту.
AT«ЗАПОРІЖГАЗ» в повному обсязі відхиляє аргументи щодо наведених відповідачем у відзиві заперечень.
Правовідносини між газорозподільними підприємствами та споживачами природного газу (населенням) урегульовано Законом України «Про захист прав споживачів», Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність», Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року №2494, а також договорами про приєднання споживача до газорозподільної системи.
Споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) у відповідності пункту 2 Глави 6 розділу X Кодексу газорозподільних систем, зобов'язаний допустити уповноважених представників Оператора ГРМ (разом з їх відповідними засобами) за пред'явленням ними службових посвідчень на власну територію (у приміщення), де встановлений комерційний ВОГ, та забезпечити їм доступ до елементів комерційного ВОГ для виконання зазначених заходів, у тому числі огляду газопроводу перед та після ВОГ. У випадку відмови в доступі чи незабезпечення допуску Оператор ГРМ має право здійснити заходи, передбачені цим Кодексом.
Відповідно до пункту 4 Глави 1 Розділу І Кодексу ГРМ, контрольний огляд вузла обліку - виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності ЗВТ (корпусу, скла, кріплення, з'єднання тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, зняття показань ЗВТ, а також з метою виявлення без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів несанкціонованого втручання в роботу ГРМ та/або ЗВТ/ лічильника газу, а несанкціоноване втручання в роботу газорозподільної системи це втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом несанкціонованого відновлення газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або під'єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу.
Згідно з пунктом 1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема, наявність несанкціонованого газопроводу.
Відповідно до пункту 4 Глави 1 Розділу І Кодексу ГРМ визначено, що несанкціоноване втручання в роботу газорозподільної системи - втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом несанкціонованого відновлення газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або під'єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу.
Відповідно до п. 1 гл. 5 розділу XI Кодексу ГРМ, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеного в додатку 20 до цього Кодексу.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.
В контексті зазначеного, 31 травня 2022 року представниками AT«ЗАПОРІЖГАЗ» був оглянутий газовий лічильник, який знаходиться за об'єктом споживання відповідача за адресою: м. Запоріжжя, вул. Леонтовича, буд. 132.
За результатами вказаної перевірки працівниками AT«ЗАПОРІЖГАЗ» було складено акт про порушення №ZP000716 від 31.05.2022 року. Акт у порядку визначеному Кодексом ГРМ підписано працівниками AT«ЗАПОРІЖГАЗ» та представником відповідача.
В акті встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: розділ XI глава 2 п. 1 п.п. 3 несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); розділ XI глава 2 п.3 п.п.1 пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Згідно п.п. 1, 2 глави 10 розділу X Кодексу ГРМ, якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.
Після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), в присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та за бажанням пломбою споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони).
На виконання зазначених правових норм, 31.05.2022 року лічильник демонтовано для проведення його експертизи, про що складено протокол №001870 направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу, який підписано представниками Оператора ГРМ та представником відповідача.
08 червня 2022 року проведено експертизу ЗВТ про що складено Акт №0211 експертизи лічильника газу, за результатами якої, виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ прихованими заходами в наслідок яких здійснюється не обліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які не можливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ: пошкодження конструктивних елементів вихідного патрубка лічильника - в вихідному патрубку лічильника наявний сторонній отвір (непередбачений конструкцією завода-виробника), внаслідок чого об'єм газу, що проходить через лічильник не обліковується або обліковується частково (не в повному обсязі). Позаштатний режим роботи ЗВТ (відсутність зміни показань при фактичній витраті). Внаслідок виявлених порушень здійснюється викривлення даних обліку природного газу. Витрата природного газу комерційним ВОГ обліковується з порушенням законодавства. ЗВТ експлуатується з порушенням законодавства. Під час проведення експертизи застосовувалась фото та відео фіксація. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні. Лічильник упаковано в пакет, опломбовано пломбою № R34704881.
Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення (пункт 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ).
Відповідно до пункту 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
За фактом втручання відповідача в роботу ЗВТ, комісією AT«ЗАПОРІЖГАЗ» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення акту про порушення №ZP000716 від 31.05.2022 року частково, а саме в частині несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ здійснене шляхом прихованих заходів, що відображено у протоколі №480 від 15.06.2022 року.
Згідно пункту 11 Глави 5 Розділу XI Кодексу газорозподільних систем розрахунок здійснено за цінами закупівлі природного газу протягом періоду не облікованого природного газу.
Ціни на транспортування викладені на ресурсі ATУкртрансгазhttp://utg.ua/utg/business- info/tariffs.html; ціна природного газу викладена на ресурсі НАК Нафтогазhttp://www.naftogaz.com.
Відповідно до п. 12. Глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, вартість не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправлення разом із супровідним листом, що оформлюється в довільній формі.
На підставі вказаної правової норми, AT«ЗАПОРІЖГАЗ» на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням направлено Акт-розрахунок не облікованого об'єму природного газу і його вартості та рахунок на оплату не облікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу та його вартості, з пропозицією погашення вартості не облікованого об'єму природного газу у сумі 150 238,02 грн. протягом 10 днів з дати отримання цього повідомлення, яке було отримано 08.09.20225 р.
У підсумку дії позивача за вказаних обставин цілковито ґрунтуються та відповідають приписам законодавства і правовій позиції Касаційного цивільного суду Верховного Суду.
Так, в пункті 4 глави І розділу І Кодексу ГРМ деякі терміни вживаються у таких значеннях:
- абзац 38 - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу;
- абзац 65 - пошкодження ЗВТ/лічильника газу - механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з'єднання.
Звертаючи увагу, що експертизою лічильника газу від 08.06.2022 року, результати якої викладені в Акті №0802, встановлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: пошкодження конструктивних елементів вихідного патрубка лічильника - в вихідному патрубку лічильника наявний сторонній отвір (непередбачений конструкцією завода-виробника), в розумінні правових приписів, а саме абзаців 38 і 65 глави 1 розділу І, абзацу 3 пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ, кваліфікується як порушення з вини споживача - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Частиною четвертою статті 263 ЦПК України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до частини 5 та 6 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус судді» від 02.06.2016 р. встановлено, що висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права та враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної Верховним Судом, тільки з одночасним наведенням відповідних мотивів.
Велика Палата Верховного Суду при розгляді справи № 755/10947/17 зазначила, що незалежно від того, чи перераховані усі постанови, у яких викладена правова позиція, від якої відступила Велика Палата, суди під час вирішення тотожних спорів мають враховувати саме останню правову позицію Великої Палати.
Не можна застосовувати аналогічні висновки Верховного Суду України, викладені в його рішеннях, ухвалених за результатами розгляду інших судових справ, незалежно від того, чи перераховані у відповідній постанові Великої Палати всі рішення ВСУ, в яких викладена правова позиція, від якої відступила Велика Палата.
Згідно останньої правової позиції Верховного Суду, що викладена у постанові від 08.02.2023 року у справі ЄУН 210/7480/21, Товариство надало належні та допустимі докази щодо наявності всіх трьох складових порушення, а саме, що встановлені на підставі акта № 0802 від 06 грудня 2023 року експертизи лічильника газу (встановлено факт пошкодження конструктивних елементів вихідного патрубка лічильника - в вихідному патрубку лічильника наявний сторонній отвір (непередбачений конструкцією завода-виробника) і довідки ДП «ЗАПОРІЖЖЯСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» про непридатність засобу вимірювальної техніки №2-0146-22 від 08 червня 2022 року (відносна похибка лічильника перевищує допустиму), встановив неможливість подальшої експлуатації лічильника газу G4 «САМГАЗ RS/2001-21», заводський номер 2692494, що зумовлено несанкціонованим втручанням в роботу лічильника газу.
До наведеного, у відповідності до пункту 10 глави 10 розділу X Кодексу ГРМ, після проведення експертизи ЗВТ проводиться його позачергова повірка відповідно до Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 08 лютого 2016 року № 193 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 лютого 2016 року за №278/28408.
Тому на виконання зазначених правових приписів, була проведена позачергова повірка лічильника газу G4 «САМГАЗ RS/2001-21», заводський номер 2692494, внаслідок чого було встановлено викривлення даних обліку природного газу, що знайшло своє відображення в результатах позачергової повірки похибка лічильника, за об'ємної витрати становить: Qmin: -100,00%; 0.2Qmax: -14,11%; Qmax: -8,78%; (абзац перший після пункту 9 акту №0211 експертизи лічильника газу від 08.06.2022 р.).
Щодо доводів відповідача про пропущення строку повірки лічильника газу зазначено наступне.
Зважаючи, що навіть у випадку прострочення терміну міжповірочного інтервалу, то таке прострочення не має будь-яких юридичних наслідків у випадку недотримання з вини Оператора ГРМ строків періодичної повірки лічильника газу при виявленні у побутового споживача пошкодження лічильника газу та/або пломб на ньому та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу, передбачені главою 3 розділу XI Кодексу ГРМ.
Такі юридичні наслідки, тобто не здійснення розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і його вартості у випадку недотримання з вини Оператора ГРМ строків періодичної повірки лічильника газу при виявленні у побутового споживача пошкодження лічильника газу та/або пломб на ньому та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу розрахунки, існували (п. 11 гл. 2 розд. XI Кодексу ГРМ), але втратили чинність 28 грудня 2018 року внаслідок прийняття постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1918 від 14 грудня 2018 року «Про внесення змін до Кодексу газорозподільних систем».
Щодо твердження відповідача про наявність всіх пломб та тавр на лічильнику, які є непошкодженими, свідчать про об'єктивну неможливість потрапляння всередину лічильника, в тому числі з метою несанкціонованого впливу на його роботу, спростовується правовою позицією Верховного Суду, що викладена в постанові від 17 листопада 2021 року у справі ЄУН 317/1864/19, провадження № 61-19693св20, встановлено, що порушення, яке зафіксовано в акті про порушення від 06 березня 2019 року підтверджується актом експертизи лічильника газу від 14 березня 2019 року, яка проведена відповідно до вимог глави 10 розділу X Кодексу газорозподільних систем, а наявність непошкоджених пломб ще не свідчить про відсутність несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.
Також, Касаційний цивільний суд Верховного Суду у своїй постанові від 19 квітня 2024 року у справі ЄУН 314/932/23 зазначив, «78. Посилання в касаційній скарзі на те, що оскільки жодних ознак несанкціонованого втручання споживача в роботу ЗВТ шляхом підроблення пломб чи пошкодження корпусу лічильника немає, тому відсутня вина споживача, колегія суддів відхиляє, оскільки наявність непошкоджених пломб ще не свідчить про відсутність несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ (див. постанову Верховного Суду від 17 листопада 2021 року у справі №317/1864/19), а порушення, яке зафіксовано в акті про порушення від 31 жовтня 2022 року №ZP004438, підтверджено актом експертизи лічильника газу від 23 листопада 2022 року №0403, яка проведена відповідно до вимог глави 10 розділу X КГС.», а тому посилання відповідача на постанову Верховного Суду від 26 січня 2022 року у справі ЕУН 210/673/18 некоректно, так як вона постановлена зовсім з інших підстав та обставинах справи, і не стосуються предмету спору чи обставин у цій справі.
Аргументи відповідача про недоведеність вини саме споживача у порушенні пломб суперечить вимогам кодексу газорозподільних систем, що саме п. 4 глави 6 розділу X Кодексу ГРМ яким визначено, що за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування та позиції Верховного суду викладених у рішеннях під час розгляду аналогічних справ.
Як вбачається з матеріалів справи на момент виявлення порушення, об'єкт споживання забезпечений вузлом обліку «САМГАЗ RS/2001-21» типорозміру G-4, зав. № 2692494. Зазначений лічильник встановлено та прийнято до експлуатації 25.08.2014 року, що підтверджується актом встановлення побутового лічильника газу після виконання повірки та ремонту.
У відповідності до зазначеного акту відповідальність за збереження і цілісність встановлених у споживача лічильника газу та пломб на ньому несе споживач, (копія акту наявна у матеріалах справи).
Отже обов'язок збереження лічильника покладено саме на споживача.
Аналогічні висновки викладені у постановах Верховного суду у справі № 321/1287/18 від 11.12.2019 року та у справі №314/259/18 від 17.03.2021 року. Так Верховний суд ухвалюючи рішення у межах справи № 321/1287/18 від 11.12.2019 року прийшов до наступного висновку: «Касаційним судом відхилені посилання заявника про недоведеність його вини у несанкціонованому втручанні в роботу ЗВТ та його пошкодженні, виходячи з наступного
Згідно з пункту 4 глави 6 розділу X КГС за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.
Враховуючи викладене, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про наявність в діях споживача природного газу, на якого покладено обов'язок збереження цілісності засобу вимірювальної техніки, ознак несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, що призвело до необлікованого споживання природного газу».
Також у постанові Верховного суду від 17.03.2021 року №314/259/18 суд прийшов до наступного висновку:
«Доводи касаційної скарги про те, що несанкціоноване втручання в роботу лічильника відбулося не з його вини, оскільки пломби цілі, тому він не повинен нести відповідальність - не узгоджуються з положеннями, викладеними в пункті 4 глави 6 розділу X Кодексу газорозподільних систем, оскільки за збереження і цілісність комерційних та дублюючих вузлів обліку газу (далі - ВОГ) та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені.».
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, з підстав, викладених в позові.
Представник відповідача та відповідач в судовому засіданні позовні вимоги не визнали, просили відмовити в позові в повному обсязі, посилаючись на обставини викладені у відзиві на позовну заяву.
В судовому засіданні свідок ОСОБА_3 - інженер з метрології другої категорії ДП «Запоріжжястандартметрологія», суду пояснила, що в п. 2.3 Акту зазначено, що не було порушено цілісність пломби та заводські пломби, однак пояснити як це могло відбутися не в її компетенції. Її роль це метрологічні характеристики лічильника і цілісність пломби. Вона не є експертом, вона є метрологічним працівником, вона дивилася тільки візуально на пломбу. Пломба візуально не була порушена. Чи знімалася пломба, чи стояла пломба, вона не знає, її потрібно було здавати на експертизу. Вона не встановлювала порушення пломби, це встановлювали працівники Запоріжгазу, це в їхньому Кодексі встановлено, як проходить процес встановлення всіх порушень, вони відповідають за це, вони відкривають лічильник газу і дивляться зі всіх сторін, оглядають, виявляють чи не виявляють так звані приховані заходи. Вона не входить до складу інженерно-технічного оператора ГРЕМ, це інша юридична організація. Вона входила в комісію, яка робила експертизу газового лічильника, як інженер метролог. В її обов'язки входить чи пломба присутня, цілісність пломби, цілісність заводської пломби або метрологічні характеристики, огляд. Далі все роблять представники Запоріжгаза, вони там діють по своїх правилах. Комісія при ній знімала ці пломби, щоб подивитися конструктивні елементи. Пломби знімати обовязково, бо так вони б не виявили втручання в роботу ГРЕМ, прихованими заходами. При дослідженні газового лічильника досліджувалася пломба, вона була не порушена. Пломба повинна була приходити окремо. Заводські пломби не порушені, місце розташування пломби, цілісність не порушена. У вихідному патрубку пошкодження виявити не знімаючи пломбу не можна.
Заслухавши доводи сторін, пояснення свідка, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Відповідач ОСОБА_1 зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується Відповіддю Департаменту адміністративних послуг Запорізької міської ради від 16.09.2024.
За вказаною адресою послуги з газопостачання здійснює АТ"Оператор газорозподільної системи "Запоріжгаз", що не оспорюється сторонами.
Абзацом 2 пункту 1 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРС та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов'язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об'єкт. Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.
У відповідності до пункту 3 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.
Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору (пункту 4 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем).
Пунктом 5 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено) що для забезпечення приєднання до договору розподілу природного газу всіх фактично підключених до/через ГРМ споживачів (у тому числі побутових споживачів) Оператор ГРМ в установленому цією главою порядку направляє кожному споживачу супровідним листом за формою додатка 3 до типового договору розподілу природного газу сформовану заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу з персоніфікованими даними споживача та його об'єкта, що складається за формою додатка 1. (для побутових споживачів) або додатка 2 (для споживачів, що не є побутовими) до типового договору розподілу природного газу.
Згідно з вимогами цього пункту здійснюється приєднання до договору розподілу природного газу споживачів-замовників, які отримують технічний доступ до ГРМ.
Пунктом 7 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.
У відповідності до пункту 2.3. Договору при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов'язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов'язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.
У відповідності до пункту 1 глави 1 розділу X Кодексу газорозподільних систем приладовий облік природного газу в ГРМ організовується та здійснюється з метою отримання та реєстрації за допомогою комерційного ВОГ інформації про об'єми передачі (розподілу, споживання) природного газу в точках вимірювання та подальшого її використання при забезпеченні комерційного обліку природного газу між суб'єктами ринку природного газу.
Комерційний ВОГ, згідно п. 4 глави 1 Розділу І (визначення основних термінів та понять) це вузол обліку природного газу, організований відповідно до вимог цього Кодексу для комерційного обліку природного газу при визначенні об'єму (обсягу передачі) та розподілу (споживання/постачання) природного газу в точці комерційного обліку.
Лічильник газу - засіб вимірювальної техніки, який використовується для вимірювання, запам'ятовування та відображення об'єму (обсягу) природного газу, що проходить через нього, та є складовою комерційного (дублюючого) вузла обліку.
Облік природного газу па об'єкті споживача організований на базі комерційного ВОГ з використанням побутового лічильника газу RS/2001-1 LA«Самгаз», тип лічильника G-4, рік виготовлення 2006 рік, зав. №2962494.
Зазначений лічильник встановлено та опломбовано пломбою Оператора ПАО «Запоріжгаз», лічильник опломбований пломбою Люмісіл №RI2996057, пломбою Бар'єр №7261442, 25.08.2014, що підтверджується актом установки побутового лічильника газу після виконання перевірки, ремонту.
У відповідності до пункту 4 Глави 1 Розділу І Кодексу газорозподільних систем контрольний огляд вузла обліку - виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності ЗВТ (корпусу, скла, кріплення, з'єднання тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, зняття показань ЗВТ, а також з метою виявлення без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів несанкціонованого втручання в роботу ГРМ та/або ЗВТ/ лічильника газу.
Порядок проведення перевірок вузлів обліку та їх складових визначений главою 9 розділу X Кодексу газорозподільних систем.
Згідно пункту 7 глави 9 розділу X Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про:
пошкодження пломб;
пошкодження ЗВТ (лічильника газу);
наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу;
непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору;
наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ;
наявність несанкціонованого газопроводу;
несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
31.05.2022 працівниками AT«ЗАПОРІЖГАЗ» на об'єкті споживання, який знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Леонтовича, буд.132 виявлено факт несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу), пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується не коректно.
Несанкціоноване втручання в роботу газорозподільної системи - це втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом несанкціонованого відновлення газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або під'єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу.
Несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/ коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризации внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу;
Пошкодження пломб - відсутність чи пошкодження цілісності пломб, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, у тому числі відсутність чи пошкодження на ЗВТ (лічильнику газу) пломб з відбитками тавр про їх повірку або індикаторів дії впливу постійного магнітного поля (далі - магнітні індикатори), або підтверджений факт підробки пломби за умови наявності акта про пломбування (іншого документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗВТ/лічильника газу та установлених пломб і магнітних індикаторів).
У відповідності до пункту 1 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
З урахуванням виявлених порушень представниками Оператора ГРМ у присутності представника споживача Станкевич А.А. складено акт про порушення №Z000716 від 31.05.2022 року. Акт у порядку визначеному Кодексом газорозподільних систем підписано працівниками AT«Запоріжгаз» та представником споживача без зауважень та заперечень.
Крім того, як вбачається з вказаного Акту про порушення №Z000716 від 31.05.2022, а саме в п. 4 «Відмітка про усунення порушення на дату складання Акту» знято ЗВТ.
У відповідності до абзацу 1 пункту 8 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність ті приймає щодо них відповідне рішення.
Споживач (несанкціонований споживач), згідно п. 10 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
Пунктом 11 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, визначено що за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
З урахуванням виявленням факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ, комісією AT«Запоріжгаз» з розгляду акту про порушення, було прийнято рішення про направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу, що відображено у протоколі №001870 від 31.05.2022 р.
08.06.2022 проведено експертизу лічильника газу лічильника газу RS/2001-1 LA «Самгаз», тип лічильника G-4, рік випуску 2006 рік про що складено Акт №0211 за результати якої, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ прихованими заходами внаслідок яких здійснюється не обліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які не можливо виявити без використання спеціальних технічних заходів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ: пошкодження конструктивних елементів вихідного патрубка лічильника в вихідному патрубку лічильника - в вихідному патрубку лічильника наявний сторонній отвір (непередбачений конструкцією завода-виробника), внаслідок чого об'єм газу, що проходить через лічильник не обліковується або обліковується частково (не в повному обсязі). Позаштатний режим роботи ЗВТ (відсутність зміни показань при фактичній витраті). Внаслідок виявлених порушень здійснюється викривлення даних обліку природного газу. Витрата природного газу комерційним ВОГ обліковується з порушенням законодавства. ЗВТ експлуатується з порушенням законодавства. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні.
15.06.2022 Комісією Оператора ГРМ АТ «Запоріжгаз» було розглянуто обставини порушення, та задоволено Акт про порушення №ZP000716 від 31.05.2022 частково в частині несанкціонованого втручання в роботу ЗАТ прихованими заходами та оформлено Протоколом №480 від 15.06.2022 р. Присутнім був представник споживача Статкевич А.А.
Фахівцем 1 категорії відділу з продажів АТ «Запоріжгаз» було складено розрахунок не облікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного і його вартості за виявлення порушення, а саме втручання в роботу ЗВТ здійснення шляхом прихованих заходів за адресою: АДРЕСА_1 .
На адресу відповідача, рекомендованим поштовим відправленням із супровідним листом було направлено Акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і його вартості, рахунок на оплату вартості не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу в сумі 150 238,02 грн., який був отриманий ОСОБА_4 08.09.2022 року.
Пунктом 1 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем передбачено, що у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення. Якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів або фізичною особою, яка є несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (фізичною особою) права власності/користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення.
Правовідносини між газорозподільними підприємствами та споживачами природного газу (населенням) урегульованоЗаконом України "Про захист прав споживачів",Законом України "Про житлово-комунальні послуги",Законом України "Про метрологію та метрологічну діяльність",Законом України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу", Кодексом ГРС, а також договорами про приєднання споживача до газорозподільної системи.
Згідно із розділом XI гл.2 п.1.3 несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); розділ XIгл. 2 п. 3.1 пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрати (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем несанкціонований газопровід - самовільно під'єднаний газопровід (газовий відвід, штуцер, патрубок), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізично з'єднаний, зокрема вварений, врізаний, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу).
Термін, вказаний в Кодексі ГРМ - «приховані заходи» - означає несанкціоновані заходи, здійснені споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу засобу вимірювальної техніки або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик засобу вимірювальної техніки.
Враховуючи наведене, дії AT «Запоріжгаз» щодо нарахування боргу у розмірі 150 238,02 грн. у зв'язку з виявленням несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ прихованими заходами внаслідок яких здійснюється не обліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу,відповідають вимогам закону та здійснені відповідно до положень Кодексу газопровідних систем, оскільки відповідачем здійснювався несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ прихованими заходами, внаслідок яких здійснюється не обліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу.
Крім того, судом враховані висновки викладені в Постанові ВП ВС від 11 березня 2026 року у справі № 542/881/19 відповідно до яких ВП ВС зауважила, що правові відносини між оператором газорозподільної мережі (ГРМ) і споживачем чітко регулюються Кодексом газорозподільних систем (ГРС) та будь-яке несанкціоноване втручання в роботу засобу газового лічильника із сторони споживача тягне наслідки, передбачені цим Кодексом.
ВП ВС, згідно з повідомленням Суду, прийшла до висновку, що оператор ГРМ після виявлення втручання в лічильник газу та після низки питань, має право нарахувати споживачу заборгованість відповідно до того втручання, яке здійснив він чи інша особа, і за той період, що прямо передбачений Кодексом ГРС.
"Викривлення даних обліку газу, передумовою для якого є несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу / засобу вимірювальної техніки, після проведення всіх процедурних питань доведення цього Оператором ГРМ є підставою для нарахування споживачу необлікованого спожитого газу за той період та відповідно до того втручання, яке відбулося". Тож ВП ВС підтвердила сформований Верховним Судом правовий висновок про те, що будь-яке стороннє втручання в лічильник газу, що призводить до викривлення даних, є відповідальністю саме споживача, якому переданий цей лічильник газу на відповідальне зберігання, доводити ж складники цього порушення - дію, спосіб та наслідки - не потрібно.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є законними, обґрунтованими, доведеними та вказують на наявність підстав для задоволення позовної заяви Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до відповідача про стягнення вартості донарахованого необлікованого об'єму та обсяг природного газу і його вартості.
Доводи відповідача про те, що пломби на лічильнику не було порушено, у зв'язку з чим неможливо було здійснити і виявлене порушення, не підтверджено висновком експертизи.
Відповідно до ст.264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує, у тому числі, питання щодо розподілу між сторонами судових витрат.
Відповідно до ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи те, що позивачем при зверненні до суду було сплачено судовий збір у розмірі 3028 грн., сума сплаченого судового збору, в зазначеному розмірі підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. ст.4,11,12,13,77,81,141,142,263-265,268,352,354 ЦПК України, суд,-
ухвалив:
позов - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь AT«ЗАПОРІЖГАЗ» вартість донарахованого (необлікованого) об'єму природного газу у сумі 150 238 грн. 02 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь AT«ЗАПОРІЖГАЗ» судовий збір в розмірі 3028 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду через Дніпровський районний суд м. Запоріжжя шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складений 24.04.2026.
Реквізити сторін:
Позивач: акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «ЗАПОРІЖГАЗ», місцезнаходження: м.Запоріжжя, вул. Заводська, 7, ЄДРПОУ 03345716.
Представник позивача: Швайковський Анатолій Анатолійович, місцезнаходження:м.Запоріжжя, вул. Заводська, 7, ЄДРПОУ 03345716.
Відповідач: ОСОБА_1 , рнокпп НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 .
Представник відповідача: Дронь Ольга Іванівна, місцезнаходження: АДРЕСА_2 .
Суддя: