Рішення від 30.04.2026 по справі 904/507/26

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.04.2026 Справа № 904/507/26

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Кеся Н.Б.

за позовом 2 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області з охорони об'єктів, м.Кам'янське Дніпропетровська область

до Приватного акціонерного товариства "ЮЖКОКС", м.Кам'янське Дніпропетровська область

про стягнення 226 931,70 грн

Представники сторін в судове засідання не викликались

СУД ВСТАНОВИВ:

1. Короткий зміст позовних вимог

2 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області з охорони об'єктів (далі-Позивач) 06.02.2026 року через систему "Електронний суд" звернувся з позовом до Приватного акціонерного товариства "ЮЖКОКС" (далі-Відповідач), в якому просить суд стягнути з Відповідача на свою користь суму заборгованості у розмірі 226931,70 грн та судовий збір у розмірі 3328,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог Позивач посилається на неналежне виконання Відповідачем грошових зобов'язань за Договором №01-14/25 про охорону від пожеж від 01.01.2025 року.

За подання позову Позивач сплатив судовий збір на суму 3328,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №76 від 03.02.2026.

06.02.2026 року 2 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області з охорони об'єктів через систему "Електронний суд" звернувся з позовом до Приватного акціонерного товариства "ЮЖКОКС" (далі-Відповідач), в якому просить суд стягнути з Відповідача на свою користь суму заборгованості у розмірі 226931,70 грн та судовий збір у розмірі 3328,00 грн.

2. Процесуальні питання, вирішені судом

11.02.2026 ухвалою суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Відповідач заперечення щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження та без виклику сторін не подав.

3. Позиції інших учасників справи

02.03.2026 року канцелярія суду зареєструвала відзив на позовну заяву (арк.с. 96-100, 135-140), в якому представник Відповідача посилається на таке:

ціна договору є фіксованою, Додаток 1 до Договору фактично є калькуляцією, яка підтверджує обґрунтованість формування цієї ціни (суми договору) на час укладання Договору;

згідно з законодавством кошти отримані в наслідок надання послуг за договорами про охорону від пожеж не є єдиним джерелом фінансування Позивача, оскільки юридична особа Позивача повинна фінансуватися, в тому числі за рахунок державного бюджету;

Відповідач не згодний з обґрунтуванням позовних вимог по суті. Зміна внутрішніх витрат Позивача на оплату грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту 2 ДПРЗ не впливає на вартість послуг. Очевидно, що на протязі дії договору частина працівників перебуває на лікарняному та отримає виплати за рахунок Пенсійного Фонду, інші частина може перебувати у відпустках без збереження заробітної плати, і в такому випадку коригування ціни Договору також не відбувається. Відповідно помилковою є логікою Позивача, що зміна корегування ціни договору можливо тільки в бік збільшення. Позивач не наводить будь-яких доказів, що сума визначена в договорі як сума послуг є недостатньої для фінансування витрат. Неважливим є чи сума на утримання персоналу була більшою чи меншою ніж зазначено у договорі. Важливим те, що Позивач спонукає Відповідача до виконання договору на таких умовах про які сторони не домовлялись;

в разі, якщо за певних обставин Виконавець мав намір ініціювати зміни ціни послуг, то він мав право запропонувати Відповідачу укласти Додаткову угоду. В разі якщо відповідач не акцептував цю Додаткову угоду, то в такому випадку між Позивачем і Відповідачем мав би місце спір стосовно необхідності укладення додаткової угоди та стосовно її змісту. В цьому разі Позивач мав би право за наявності підстав звернутися з позовом про спонукання до укладання Додаткової угоди. В такому разі цей спір був би вирішений судом з урахуванням аргументів сторін стосовно доцільності укладання такої угоди, стосовно підтвердження або не підтвердження підстав для укладання такої угоди. До моменту укладання Додаткової угоди вказані позивачем витрат на виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні не є складовою частиною вартості послуг за Договором, тому саме як прострочена заборгованість ця сума не може бути стягнена з Відповідача. Таким чином відповідач обрав не належний спосіб захисту своїх прав;

станом на момент звернення 2 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області з охорони об'єктів до суду з позовною заявою про стягнення заборгованості у розмірі 226931,70 грн ПРАТ «ЮЖКОКС» повністю виконані всі зобов'язання за договором №01-14/25 від 01.01.2025, заборгованість або порушення умов договору з боку Відповідач відсутні, відповідно позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

05.03.2026 року через систему "Електронний суд" представник Позивача подав відповідь на відзив на позовну заяву (арк.с. 181-187), в якій вказує про те, що виплата одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби цивільного захисту, відповідно до Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» є окремою складовою ціни Договору і не включається до вартості робіт/послуг з охорони від пожеж, відповідно до пункту 4.1 Договору;

Відповідач не заперечує, що Позивач відповідно до Положення про 2 державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області з охорони об'єктів, затвердженого наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 24.05.2013 №301 (у редакції наказу Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 25.08.2025 № 1055) (далі - Положення) є пожежно-рятувальним підрозділом зі статусом державної аварійно-рятувальної служби;

2 ДПРЗ утворено за рішенням Голови ДСНС з метою запобігання, реагування та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру, гасіння пожеж, що обслуговується на підставі договорів;

пунктом 1.13. Положення передбачено, що 2 ДПРЗ є бюджетною установою та утримується за рахунок коштів, що надходять за охорону об'єктів від пожеж та постійне і обов'язкове аварійно-рятувальне обслуговування на договірній основі;

Відповідач не заперечує, що Постановою Кабінету Міністрів України №716 від 14 серпня 2019 року затверджено Порядок організації та забезпечення охорони від пожеж підприємств, установ, організацій та інших об'єктів і дія цього Порядку поширюється на: суб'єктів господарювання, що включені до переліку суб'єктів господарювання, де утворюються державні пожежно-рятувальні підрозділи (частини) Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 листопада 2013р. №874. Відповідно до Статуту ПАТ «ЮЖКОКС» включений до вищезазначених суб'єктів господарювання;

охорона від пожеж суб'єктів господарювання здійснюється на підставі договору, який укладається між територіальним органом ДСНС і суб'єктом господарювання згідно з правилами, встановленими Цивільним кодексом України і Господарським кодексом України, іншими нормативно-правовими актами щодо специфіки окремих об'єктів суб'єктів господарювання (пункт 5 Порядку);

пунктом 10 Порядку встановлено, що утримання та матеріальне-технічне забезпечення державних пожежно-рятувальних підрозділів здійснюється за рахунок коштів суб'єктів господарювання, яким відповідно до договору надаються послуги з охорони від пожеж;

фінансування 22 ДПРЧ 2 ДПРЗ здійснює виключно ПРАТ «ЮЖКОКС», як єдине джерело фінансування;

вартість послуг була розрахована відповідно до переліку і складу статей калькулювання, що включаються до вартості послуг з охорони від пожеж визначеним Національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку в державному секторі 135 “Витрати», затвердженим наказом Мінфіну від 18 травня 2012р. № 568 Витрати включають такі елементи:

оплата праці (заробітна плата, грошове забезпечення, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань тощо);

відрахування на соціальні заходи (нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування);

при укладанні Договору про охорону від пожеж об'єктів ПРАТ «ЮЖКОКС» на 2025 рік сторони узгодили його істотні умови (положення), зокрема, питання виплати ПРАТ «ЮЖКОКС» (Замовником) одноразової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, що є юридичним фактом виникнення зобов'язань;

умову про порядок виплати одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту Замовник та Виконавець узгодили (передбачили) у пункті 4.3 Договору;

Замовник, зі своєї сторони, зобов'язався, що при звільненні особам рядового і начальницького складу 22 ДПРЧ 2 ДПРЗ, за окремим рахунком, який надається Виконавцем, та укладеної окремої Додаткової угоди до Договору, здійснити виплату Виконавцю суми грошової допомоги визначеної Виконавцем, згідно положень Інструкції № 623;

згідно пункту 8 розділу XХVІІ Інструкції № 623 грошове забезпечення та одноразова грошова допомога при звільненні зі служби цивільного захисту особам рядового і начальницького складу, які звільняються зі служби за віком, у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, систематичним невиконанням умов контракту керівником відповідного органу управління (підрозділу), за наявності вислуги 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога при звільненні зі служби цивільного захисту в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби;

сума для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби цивільного захисту сержанту служби цивільного захисту ОСОБА_1 , оператору 22 ДПРЧ 2 ДПРЗ, складає 226931,70 грн, яка визначена відповідно до Постанови КМУ від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та пункту 4.3 Договору;

виплати, передбачені п. 4.3. Договору не входять до складу кошторису видатків на утримання особового складу та працівників Виконавця, і здійснюються Замовником за окремим розрахунком. Тобто, Замовник, зі своєї Сторони, зобов'язався, що при звільненні особам рядового і начальницького складу 22 ДПРЧ 2 ДПРЗ, за окремим рахунком, який надається Виконавцем, та укладеної окремої Додаткової угоди до Договору, здійснити виплату Виконавцю суми грошової допомоги визначеної Виконавцем, згідно положень Інструкції № 623;

щодо звільнення зі служби цивільного захисту сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_2 , оператора 22 ДПРЧ 2 ДПРЗ (скорочення штату) та невиконання Відповідачем умов пункту 4.3 Договору. 13.11.2025 ПРАТ «ЮЖКОКС» (Відповідач) звернувся з листом (вих. № 667) до 2 ДПРЗ (Позивача) з проханням розглянути питання оптимізації штатної чисельності особового складу, зокрема скорочення посад операторів 22 ДПРЧ 2 ДПРЗ;

в свою чергу, 2 ДПРЗ (Позивач) у відповідь (вих. № 49-201-1927/49-204 від 16.12.2025) повідомив ПРАТ «ЮЖКОКС» про необхідність останньому передбачити додатковий кошторис для перерахування грошової допомоги при звільненні осіб рядового складу 22 ДПРЧ 2 ДПРЗ;

так, наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області від 29.12.2025 №726 (по особовому складу), згідно з Положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу звільнена із служби цивільного захисту за пунктом 176 підпунктом 4 (у зв'язку із скороченням штату) сержант служби цивільного захисту ОСОБА_1 , оператор 22 ДПРЧ 2 ДПРЗ, та виключена з кадрів Державної служби України з надзвичайних ситуацій 30 грудня 2025 року;

в межах дії Договору 2 ДПРЗ (Позивач) звернувся з листом (та з проектом Додаткової угоди до Договору) (вих. №49-201-2015/49-204 від 30.12.2025) до ПРАТ «ЮЖКОКС» стосовно виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби цивільного захисту сержанту служби цивільного захисту ОСОБА_1 , у розмірі 226931,70 грн;

29.01.2026 (вх. № 49/68) на адресу 2 ДПРЗ надійшла відповідь ПРАТ «ЮЖКОКС» (Відповідача) (вих. № 36 від 28.01.2026), в якій було повідомлено про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби цивільного захисту сержанту служби цивільного захисту Щербаковій О.А., оператору 22 ДПРЧ 2 ДПРЗ, посилаючись на закінчення терміну дії Договору про охорону від пожеж від 01.01.2025 № 01-14/25;

так, Позивач вважає відмову ПРАТ «ЮЖКОКС» у виплаті одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби цивільного захисту сержанту служби цивільного захисту Щербаковій О.А., оператору 22 ДПРЧ 2 ДПРЗ незаконною.

16.03.2026 року через систему "Електронний суд" представник Відповідача подав заперечення (на відповідь на відзив) (арк.с. 205-208), в яких просить суд долучити до матеріалів справи докази, а саме: платіжну інструкцію кредитового переказу коштів №4500005141 від 18.02.2025 (арк.с. 211), лист 2 ДПРЗ від 25.11.2025 вих.№49-201-1801/49-204 "Про надання послуг з охорони від пожеж у 2026 році" (арк.с. 213), лист ПРАТ «ЮЖКОКС» від 10.12.2025 вих.№726 "Щодо надання послуг з охорони від пожеж у 2026 році" (арк.с. 212), лист 2 ДПРЗ від 25.12.2025 вих.№49-201-1981/49-204 "Про оформлення Договору про охорону від пожеж на 2026 рік" (арк.с. 214);

розглянути справу №904/507/26 з врахуванням наданих заперечень, відмовити Позивачу в задоволенні позовних вимог; судові витрати покласти на Позивача.

23.03.2026 року через систему "Електронний суд" представник Позивача подав відповідь на заперечення (арк.с. 216-221), в якій просить суд відхилити відзив та заперечення ПАТ «ЮЖКОКС» на позовну заяву 2 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Дніпропетровській області з охорони об'єктів та стягнути з ПАТ «ЮЖКОКС» на користь 2 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області з охорони об'єктів суму боргу у розмірі 226 931,70 грн та 3328, 00 грн судового збору.

4. Обставини, встановлені судом під час розгляду справи по суті

29.12.2025 між Приватним акціонерним товариством “ЮЖКОКС» (далі - Замовник) та 2 державним пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області з охорони об'єктів (скорочена назва - 2 ДПРЗ, далі - Виконавець) був укладений Договір №12-22/25 про охорону від пожеж (далі - Договір) (арк.с. 27-31).

Відповідно до умов Договору:

1.1. Виконавець зобов'язується надавати послуги для забезпечення будівель, споруд та територій Замовника охороною від пожеж, а Замовник - прийняти та оплатити такі послуги.

4.1. Ціна цього Договору на рік складає 10900596,00 грн без ПДВ, щомісяця 908383,00 грн без ПДВ.

4.2. Перелік і склад статей калькулювання, що включаються до вартості послуг з охорони від пожеж, визначається Національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку в державному секторі 135 “Витрати» (затвердженим наказом Мінфіну від 18.05.2012 № 568).

4.3. Виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги здійснюються відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017р., №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

4.4. Утримання та матеріальне-технічне забезпечення 22 ДПРЧ здійснюється за рахунок коштів Замовника.

4.5. При зміні визначених чинним законодавством норм на утримання і підготовку особового складу та працівників Виконавця ціна Договору та кошторис підлягають перегляду, що оформлюється Додатковою угодою до цього Договору.

5.1. Розрахунки проводяться на підставі акту наданих послуг та Рахунку шляхом оплати Замовником наданих послуг Виконавцем щомісяця в національній валюті України не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним, шляхом перерахування належної до сплати суми на реєстраційний рахунок Виконавця.

10.1. Цей Договір набуває чинності з моменту його підписання сторонами та діє з 01.01.2026 по 31.12.2026 року.

10.2. Термін дії цього договору може бути продовжено з згодою сторін, що оформляється Додатковою угодою до цього Договору.

10.3. Припинення дії Договору не звільняє Сторони від виконання покладених на них відповідно до умов цього Договору зобов'язань, які не були ними виконані в період дії Договору.

10.5. Зміни та (або) доповнення, додаткові угоди та додатки до цього Договору є його невід'ємною частиною і мають юридичну силу у разі, якщо вони викладені у письмовій формі, підписані уповноваженими на те представниками сторін та засвідчені печатками сторін.

В Додатку №1 до Договору від 01.01.2025 №01-14/25 Позивач та Відповідач визначили штатний розклад та розрахунок грошового забезпечення з 01 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року 22ДПРЧ 2 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області з охорони об'єктів, що включаються до вартості послуг з охорони від пожеж на об'єктах Приватного акціонерного товариства "Южкокс" на загальну суму 10900597,00 грн (арк.с. 32).

В переліку складових вартості послуг з охорони від пожеж на об'єктах ПАТ "Южкокс" відсутня одноразова грошова допомога при звільненні у зв'язку із скороченням.

В Додатку №2 до Договору від 01.01.2025 №01-14/25 Позивач та Відповідач визначили перелік об'єктів ПрАТ "Южкокс", що охороняються від пожеж 22 державною пожежно-рятувальною частиною з охорони об'єктів 2 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Дніпропетровській області з охорони об'єктів (арк.с. 33).

Наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області від 29.12.2025 №726 (по особового складу), згідно з Положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, звільнена із служби цивільного захисту за пунктом 176 підпунктом 4 (у зв'язку із скороченням штату) сержант служби цивільного захисту Щербакова Олена Анатоліївна, оператор ДПРЧ 2 ДПРЗ, та виключена з кадрів Державної служби України з надзвичайних ситуацій 30 грудня 2025 року (арк.с. 35).

30.12.2025 року Позивач звернувся з листом вих. №49-201-2015/49-204 до Відповідача щодо виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби цивільного захисту сержанту служби цивільного захисту Щербаковій О.А., оператору 22 ДПРЧ 2 ДПРЗ, у розмірі 226931,70 грн (арк.с. 36-37). В додатку до листа Позивач додав Додаткову угоду №__ до Договору про охорону від пожеж від 01.01.2025 №01-14/25 (арк.с. 39).

29.01.2026 на адресу Позивача надійшла відповідь від Відповідача вих.№36 від 28.01.2026, в якій було повідомлено про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби цивільного захисту сержанту служби цивільного захисту Щербаковій О.А., оператору 22 ДПРЧ 2 ДПРЗ, посилаючись на закінчення терміну дії договору про охорону від пожеж від 01.01.2025 №01-14/25, а саме термін дії договору закінчився - 31.12.2025 року (арк.с. 38).

Відповідач не підписав проект Додаткової угоди №__ до Договору про охорону від пожеж від 01.01.2025 №01-14/25, який був запропонований Позивачем та не сплатив одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби цивільного захисту сержанту служби цивільного захисту Щербаковій О.А., оператору 22 ДПРЧ 2 ДПРЗ, у розмірі 226931,70 грн, що і стало підставою для подання позову до суду.

5. Норми права та мотиви, з яких виходить господарський суд при прийнятті рішення

Предметом доказування у даній справі є встановлення обставин, пов'язаних з виконанням Договору №01-14/25 про охорону від пожеж від 01.01.2025 року та встановлення факту відмови Відповідача в частині виплатити одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби цивільного захисту сержанту служби цивільного захисту ОСОБА_1 .

Відповідно до ч.1 статті 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують права та обов'язки.

Правовідносини, що виникли між сторонами у справі на підставі Договору №01-14/25 про охорону від пожеж від 01.01.2025 року є господарськими зобов'язаннями, тому до цих відносин мають застосовуватися відповідні положення Цивільного кодексу України.

Відповідно до ст.ст. 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором (ч.1 ст. 903 ЦК України).

Відповідно до пункту 4.1 Договору сторонами було погоджено та підписано, що ціна цього Договору на рік складає 10900596,00 грн без ПДВ, щомісяця 908383,00 грн без ПДВ.

Отже, Сторони погодили ціну Договору протягом його строку дії, є фіксованою, та складає тверду грошову суму.

Згідно з п. 4.2 Договору перелік і склад статей калькулювання, що включаються до вартості послуг з охорони від пожеж, визначається Національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку в державному секторі 135 “Витрати» (затвердженим наказом Мінфіну від 18.05.2012 № 568).

Утримання та матеріальне-технічне забезпечення 22 ДПРЧ здійснюється за рахунок коштів Замовника (п. 4.4 Договору).

Невід'ємною частиною Договору є Додаток №1 "Штатний розклад та розрахунок грошового забезпечення з 01 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року 22ДПРЧ 2 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області з охорони об'єктів, що включаються до вартості послуг з охорони від пожеж на об'єктах Приватного акціонерного товариства "Южкокс" (п. 12.1. Договору).

У Додатку №1 до Договору - Штатний розклад та розрахунок грошового забезпечення з 01 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року 22ДПРЧ 2 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області з охорони об'єктів, що включаються до вартості послуг з охорони від пожеж на об'єктах Приватного акціонерного товариства "Южкокс" сторони погодили місячний фонд грошового забезпечення військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб на 2025 рік у суму 10900597,00 грн на 2025 рік.

При цьому суд звертає увагу на те, що в переліку складових вартості послуг з охорони від пожеж на об'єктах ПАТ "Южкокс" відсутня одноразова грошова допомога при звільненні у зв'язку із скороченням.

Отже, сума одноразової грошової допомоги у розмірі 226931,70 грн, у зв'язку зі звільненням зі служби цивільного захисту ОСОБА_1 не передбачена окремо у Додатку №1 Штатний розклад та розрахунок грошового забезпечення з 01 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року 22ДПРЧ 2 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області з охорони об'єктів, що включаються до вартості послуг з охорони від пожеж на об'єктах Приватного акціонерного товариства "Южкокс".

Крім того пунктом 4.3 Договору сторони узгодили, що виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги здійснюються відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Проаналізував положення вказаної постанови суд встановив відсутність в переліку додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу в розмірах одноразову грошову допомогу при звільненні у зв'язку із скороченням.

Спірна грошова допомога передбачена Інструкцією про порядок виплати особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - Інструкція), яка затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2018 № 623.

Зокрема, пунктом 8 Розділу ХХУІІ Інструкції встановлено, що особам рядового і начальницького складу, які звільняються зі служби за віком, у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, систематичним невиконанням умов контракту керівником відповідного органу управління (підрозділу), за наявності вислуги 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога при звільненні зі служби цивільного захисту в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Отже, укладаючи договір, сторони узгодили складові вартості послуг з охорони об'єктів Відповідача тільки за постановою КМУ від 30.08.2017р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Відповідно до п.5.1 Договору Сторони погодили що розрахунки проводяться на підставі акту наданих послуг та Рахунку шляхом оплати Замовником наданих послуг Виконавцем щомісяця в національній валюті України не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним, шляхом перерахування належної до сплати суми на реєстраційний рахунок Виконавця.

В підтвердження виконання Договору Виконавцем було складено Акти виконаних робіт згідно договору №01-14/25 "Про охорону від пожеж" на об'єктах ПрАТ "ЮЖКОКС" від 01.01.2025 за період з 01.01.2025 по 31.12.2025 (щомісячно у кількості 12 штук арк.с. 147-158), підписані з обох боків без претензій та зауважень.

Крім цього, з боку Позивача були надані рахунки на оплату наданих послуг, які були оплачені ПрАТ "ЮЖКОКС", що підтверджується платіжними інструкціями кредитового переказу коштів (арк.с. 159-169).

Тож, суд зазначає, що матеріалами справи підтверджено, що Відповідачем в повному обсязі сплачені рахунки за протипожежне обслуговування, а отже заборгованість по договору №01-14/25 відсутня, зобов'язання виконано належним чином та в повному обсязі.

Сума одноразової грошової допомоги при звільненні є частиною грошового утримання осіб рядового і начальницького складу, що визначено Інструкцією про порядок виплати особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - Інструкція), яка затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2018 № 623.

Відповідно до Положення про 2 державний пожежно-рятувальний загін головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області з охорони об'єктів, затвердженого наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 24.05.2013 №301 (у редакції наказу Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 25.08.2025 №1055) є державним пожежно-рятувальним підрозділом зі статусом державної аварійно-рятувальної служби, який підпорядковується Головному управлінню ДСНС і належить до сфери управління Державної служби з надзвичайних ситуацій.

В свою чергу Відповідач є господарським товариством, діяльність якого регулюється Законом України «Про акціонерні товариства» та іншими нормативно-правовими актами цивільного законодавства.

Отже, Відповідач не повинен застосовувати у своїй діяльності Інструкцію про порядок виплати особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - Інструкція), яка затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2018 № 623, якщо під час укладення договору з Позивачем про охорону від пожеж не погодив її застосування при обрахуванні вартості послуг з охорони об'єктів.

Відповідно до пункту 4.3 Договору виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги здійснюються відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Відповідно до п. 10 Постанови Кабінету Міністрів України №716 від 14.08.2019 "Про затвердження Порядку організації та забезпечення охорони від пожеж підприємств, установ, організацій та інших об'єктів на підставі договорів" передбачено, що утримання та матеріально-технічне забезпечення державних пожежно-рятувальних підрозділів здійснюється за рахунок коштів суб'єктів господарювання, яким відповідно до договору надаються послуги з охорони від пожеж.

Водночас, відповідно до статті 1 ЦК України цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників. До майнових відносин, заснованих на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї сторони другій стороні, а також до податкових, бюджетних відносин цивільне законодавство не застосовується, якщо інше не встановлено законом.

Отже, при укладенні господарського договору сторони керуються власним розсудом та положеннями цивільного законодавства на підставі юридичної рівності, вільного волевиявлення та майновій самостійності їх учасників.

Зміст грошового зобов'язання в структурі господарських договорів набуває предметного виразу через поняття та механізм ціноутворення. Адже саме ціна в договорі є тією ланкою волевиявлення сторін зобов'язання, з дією якої пов'язане існування грошового зобов'язання.

Розкриття змісту поняття договірної ціни можливе лише в контексті цивільно-правової доктрини. Договірною є ціна, щодо якої сторони дійшли згоди при укладені договору як щодо оплати одним контрагентом іншому за виконання взятого на себе останнім зобов'язання.

Отже, договірною вважатиметься ціна, щодо розміру якої сторони спільно, обопільно домовилися, й така згода знайшла закріплення у відповідному договорі. Таким чином, критерієм для визначення "договірності" ціни слугуватиме наявність взаємної згоди сторін, яка формується на основі їхнього спільного й вільного волевиявлення.

Тобто, під поняття договірної ціни не підпадатимуть ціни, які формуються поза волею контрагентів, або ж така воля є дещо обмеженою.

Договірною ціною Договору, укладеного між ДСНС та Відповідачем, є саме ціна, що зафіксована в Договорі незалежно від причин, що вплинули на її утворення, а саме 10900597,00 грн і не може бути змінена без згоди сторін.

Зміни та (або) доповнення, додаткові угоди та додатки до цього Договору є його невід'ємною частиною і мають юридичну силу у разі, якщо вони викладені у письмовій формі, підписані уповноваженими на те представниками Сторін та засвідчені печатками Сторін (пункт 10.5 Договору).

Дана умова договору корелюється з приписами статті 629 ЦК України, в якій зазначено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Умови ч. 1 ст. 638 ЦК України зазначають, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Таким чином, відповідно до укладеного між ПрАТ "ЮЖКОКС" та 2 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області Договору №01-14/25 від 01.01.2025 зобов'язання сторін сформовано та встановлено на основі спільного й вільного волевиявлення сторін у Розділі VI Договору, відповідно до якого на ПрАТ "ЮЖКОКС" не покладено додаткових зобов'язань, крім тих, які визначені за згодою Сторін вказаним вище договором.

Оскільки сторони не уклали Додаткову угоду щодо виплати спірної суми, відсутні правові підстави для її стягнення за позовом Позивача.

6. Висновок господарського суду за результатами вирішення спору

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що обґрунтованість позовних вимог не доводиться матеріалами справи, а тому в позові повністю відмовляє.

За результатами вирішення спору понесені Позивачем судові витрати покладаються на Позивача.

Керуючись статтями 2,73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240,241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -

УХВАЛИВ:

Позов 2 Державного пожежно-рятувального загіну Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області з охорони об'єктів (51931, Дніпропетровська область, м.Кам"янське, вул.Садова, 22, код ЄДРПОУ 08681755) до Приватного акціонерного товариства "ЮЖКОКС" (51909, Дніпропетровська область, м.Кам"янське, вул.Вячеслава Чорновола, 1, код ЄДРПОУ 05393079) залишити без задоволення.

Понесені 2 Державним пожежно-рятувальним загіном Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області з охорони об'єктів судові витрати покласти повністю на Позивача.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (частина 1 статті 256 ГПК України).

Згідно з частиною 2 статті 256 ГПК України учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне рішення складено 30.04.2026

Суддя Н.Б. Кеся