30 квітня 2026 рокуСправа №500/2189/25 пров. №А/857/30094/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
судді-доповідача - Качмара В.Я.,
суддів - Гудима Л.Я., Онишкевича Т.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м.Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, провадження в якій відкрито за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 24 червня 2025 року (суддя Юзьків М.І., м.Тернопіль, повний текст складено 24 червня 2025 року), -
У квітні 2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (далі - ГУПФ) в якому просив:
визнати протиправними дії ГУПФ щодо відмови ОСОБА_1 у переведені на пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-XII із врахуванням змісту Довідки від 12.03.2024 № 26 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та Довідки від 12.03.2024 № 27 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державного служби з 15.03.2024 (далі - Довідка №№26, 27);
зобов'язати відповідача здійснити перерахунок розміру пенсійних виплат ОСОБА_1 на підставі усіх складових заробітної плати, зазначених в Довідках № 26, №27 з 15.03.2024, з урахуванням уже виплачених сум.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 24 червня 2025 року позов задоволено.
Не погодившись із ухваленим судовим рішенням його оскаржив відповідач, який із покликанням на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення суду та ухвалити нове, яким у задоволені позову відмовити.
В апеляційній скарзі вказує, що Довідки №№26, 27 видані Головним управлінням Держпродспоживслужби в Тернопільській області (далі - Головне управління) не можуть бути враховані при обчислені розміру пенсії.
Позивач у відзиві на апеляційну скаргу заперечує вимоги такої, вважає рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим, просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
У відповідності до частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС), суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, так як апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, що ухвалене в порядку письмового провадження (без повідомлення сторін) за наявними у справі матеріалами.
Переглянувши справу за наявними у ній матеріалами, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач безпідставно при призначені позивачу пенсії державного службовця не врахував Довідки №№26, 27 надані Головним управлінням.
Такі висновки суду першої інстанції, відповідають встановленим обставинам справи, зроблені з правильним застосуванням норм матеріального права і дотриманням норм процесуального права, з таких міркувань.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи те, що ОСОБА_1 , з 08.08.2012 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV).
15.03.2024 позивач звернувся із заявою про проведення перерахунку пенсії у зв'язку з переходом на інший вид (з пенсії за віком, призначеної у відповідності до Закону № 1058-IV на пенсію за віком згідно з нормами Закону Закон №3723-XII), долучивши Довідки № 26 та № 27, а також трудову книжку від 10.07.1979 серії НОМЕР_1 .
З 15.03.2024 по 30.09.2024 позивач одержував пенсію відповідно до Закону №3723-XII. З жовтня 2024 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV.
Листом від 12.02.2025 № 1036-770/В-02/8-1900/25 відповідачем повідомлено позивача, що за інформацією управління контрольно - перевірочної роботи Головного управління запит на проведення перевірки залишено без виконання, оскільки в Головному управлінні первинні документи відсутні. Водночас зазначено, що згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб станом на 13.01.2025 Головне управління не є правонаступником Державної інспекції сільського господарства, оскільки згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб станом на 02.12.2024 Державна інспекція сільського господарства в Тернопільській області перебуває у стані припинення. А тому, відсутні підстави для призначення йому пенсії як державному службовцю з урахуванням документів про заробітну плату, виданих Головним управлінням (а.с.13).
Листом про надання інформації Головне управлінням повідомило, що довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця видані на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 823 від 12.07.2024 (далі - Постанова №823), якою внесені зміни до Порядку № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» (далі - Порядок №622). Відповідно первинні документи в даному випадку не застосовувались. Крім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.06.2015 № 447 «Про ліквідацію територіальних органів Державної інспекції сільського господарства» (далі - Постанова №447), наказу Державної інспекції сільського господарства України № 3 від 07.07.2015 «Про утворення комісії з ліквідації територіальних органів Державної інспекції сільського господарства України» розпочато ліквідацію Державної інспекції сільського господарства в Тернопільській області. Наказом Державної інспекції сільського господарства України № 2 від 11.04.2018 «Про внесення змін до наказу Держсільгоспінспекції України від 07.07.2015 № 3» головами комісії з ліквідації територіальних органів Державної інспекції сільського господарства України призначено керівників територіальних органів Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. На сьогоднішній день процедура ліквідації триває. Отже, зважаючи на вищенаведене Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів є правонаступником Державної інспекції сільського господарства. Держпродспоживслужба утворена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 № 442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» (далі - Постанова №442). Постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 667 затверджено Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1092 утворено Територіальні органи Держпродспоживслужби - Головне управління. Зважаючи на вищенаведене - Головне управління є правонаступником Державної інспекцію сільського господарства в Тернопільській області.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначає Закон України «Про державну службу» (далі - Закон № 889-VIII).
Відповідно до пункту 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон № 3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Зокрема, пункти 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто, за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Частиною першою статті 37 Закону № 3723-XII передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацу 1 частини першої статті 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, після 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом № 889-VIII) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII, та мають передбачені частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ вік і страховий стаж.
Вказане узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 03.07.2018 у справі № 569/350/17, від 03.07.2018 у справі № 586/965/16-а, від 10.07.2018 у справі № 591/6970/16-а.
Звертаючись із заявою від 15.03.2025 про перехід на інший вид пенсії відповідно до Закону № 3723-ХІІ, позивач додав до неї довідки про заробітну плату для призначення пенсії державного службовця, а саме: Довідку №№26, 27 видані Головним управлінням.
Відповідно до листа Головного управлінням Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця позивачу видані на підставі Постанови № 823, якою внесені зміни до Порядку № 622. Відповідно первинні документи в даному випадку не застосовувались.
Згідно з частиною восьмою статті 37 Закон № 3723-ХІІ визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
- розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
- у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
- матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
Згідно з пунктом 5 вказаного Порядку, форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Постановою Правління Пенсійного фонду України № 1-3 від 17.01.2017, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 08.08.2017 за № 180/30048, затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям.
Зокрема, в додатку 1 даної Постанови затверджено форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), а в додатку 2 - затверджено форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією).
Кабінет Міністрів України 12.07.2024 прийняв постанову № 823 "Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб" (далі - Постанова № 823), яка набрала чинності 20.07.2024 та якою затверджені зміни до Порядку № 622.
Згідно з пунктом 3 Постанови № 823 вона набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 01.01.2024.
Постановою № 823 пункти 5 і 6 Порядку № 622 викладено в такій редакції:
« 5. Довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.
6. У разі ліквідації державного органу довідки видаються органом, який є правонаступником, а в разі його відсутності - у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із НАДС.
У разі перейменування посад, зокрема відсутності відповідних посад державної служби у штатних розписах на дату звернення особи за призначенням пенсії державного службовця, прирівняння (встановлення відповідності) посад державної служби після 1 січня 2024 р. здійснюється на основі визначеного державним органом класифікаційного коду, зазначеного в штатному розписі на дату звільнення особи.
За посадами державної служби, які не визначені класифікаційним кодом на дату звільнення особи, прирівняння (встановлення відповідності) посади працюючих державних службовців не здійснюється. Довідки видаються державним органом відповідно до умов, що діяли до 1 січня 2024 р. з урахуванням пункту 4 цього Порядку.»
Водночас, відповідно до постанови Верховного Суду від 30.05.2018 в справі № 174/658/16-а оцінюватися судом мають саме підстави відмови у призначенні пенсії, тобто, мотиви, з яких виходив відповідач, розглядаючи заяву про її призначення.
Відповідач відмовляючи позивачу у переведенні на пенсію державного службовця, законність своїх дії обґрунтовує тим, що згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб станом на 13.01.2025 Головне управління не є правонаступником Державної інспекції сільського господарства та згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб станом на 02.12.2024 Державна інспекція сільського господарства в Тернопільській області перебуває у стані припинення. А тому, відсутні підстави для призначення йому пенсії як державному службовцю з урахуванням документів про заробітну плату, виданих Головним управлінням.
З приводу цього потрібно зазначити наступне.
Відповідно до абзацу першого пункту 1 Постанови № 442 утворено Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, реорганізувавши шляхом перетворення Державну ветеринарну та фітосанітарну службу і приєднавши до Служби, що утворюється, Державну інспекцію з питань захисту прав споживачів і Державну санітарно-епідеміологічну службу та поклавши на Службу, що утворюється, функції з реалізації державної політики, які виконували органи, що припиняються (крім функцій з реалізації державної політики у сфері племінної справи у тваринництві, у сфері охорони прав на сорти рослин, у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження), у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників), а також функції із здійснення державного контролю (нагляду) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; здійснення державного нагляду (контролю) у сфері туризму і курортів.
Водночас, відповідно до абзацу сьомого пункту 2 Постанови № 442 ліквідовано Державну інспекцію сільського господарства, поклавши функції із здійснення реєстрації та обліку машин, державного нагляду (контролю) в частині експлуатації та технічного стану машин, функції із здійснення сертифікації насіння і садивного матеріалу, державного нагляду (контролю) у сферах охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва, здійснення державного контролю за якістю зерна та продуктів його переробки; здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованого організму у відкритих системах на підприємствах, в установах та організаціях агропромислового комплексу незалежно від їх підпорядкування і форми власності; здійснення радіаційного контролю за рівнем радіоактивного забруднення сільськогосподарської продукції і продуктів харчування - на Державну службу з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
Відповідно до Постанови № 447, наказу Державної інспекції сільського господарства України № 3 від 07.07.2015 «Про утворення комісії з ліквідації територіальних органів Державної інспекції сільського господарства України» розпочато ліквідацію Державної інспекції сільського господарства в Тернопільській області. Наказом Державної інспекції сільського господарства України № 2 від 11.04.2018 «Про внесення змін до наказу Держсільгоспінспекції України від 07.07.2015 № 3» головами комісії з ліквідації територіальних органів Державної інспекції сільського господарства України призначено керівників територіальних органів Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. На сьогоднішній день процедура ліквідації триває.
Отже, зважаючи на вищенаведене Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів є правонаступником Державної інспекції сільського господарства.
У свою чергу, Держпродспоживслужба утворена відповідно до Постанови № 442.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 667 затверджено «Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів». Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1092 утворено Територіальні органи Держпродспоживслужби - Головне управління.
Таким чином, Головне управління є правонаступником Державної інспекцію сільського господарства в Тернопільській області. Дані обставини щодо правонаступництва також підтверджуються Головним управлінням.
Отже, відповідач безпідставно при призначені позивачу пенсії за віком згідно із пунктом 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII не врахував Довідки №№26, 27 надані Головним управлінням.
Оцінюючи наведені скаржником доводи, апеляційний суд виходить з того, що всі конкретні, доречні та важливі доводи сторін були перевірені та проаналізовані судом першої інстанції, та їм було надано належну правову оцінку.
Відповідно до статті 316 КАС суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Підсумовуючи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС суд,
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області залишити без задоволення, а рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 24 червня 2025 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС.
Суддя-доповідач В. Я. Качмар
судді Л. Я. Гудим
Т. В. Онишкевич