30 квітня 2026 року Справа № 480/9808/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/9808/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання бездіяльності протиправною, скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 18.07.2024 № 184250004597 про відмову в проведенні перерахунку пенсії згідно з положеннями статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити обчислення та донарахування розміру пенсії ОСОБА_1 з дати її призначення у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря відповідно до вимог статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
В обґрунтування позову, позивач посилається на протиправну відмову у застосуванні при обчисленні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», оскільки має достатнього підтвердженого пільгового стажу.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнав, просив суд відмовити у їх задоволенні, зазначивши, що пенсія позивачу була нарахована за рішенням суду, яке не містить вказівок щодо застосування при призначенні пенсії ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці". Таким чином, рішення суду було виконано в межах покладених судом зобов'язань.
Позивач подав до суду відповідь на відзив, в якій з аргументами відповідача не погодився, наполягав на задоволенні позовних вимог з підстав, зазначених у позовній заяві.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 10.03.2020 року по справі № 480/99/20 (набрало законної сили 07.08.2020 року), зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву від 26.07.2019 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 та зарахувати до пільгового стажу роботи за Списком 1 періоди роботи з 15.01.1988 по 15.05.1988, з 23.07.1990 по 09.02.1997, з 10.02.1997 по 25.10.2000, з 27.10.2000 по 15.10.2001 на відокремленому підрозділі “Шахта “Калинівська-Східна» Державного підприємства “Макіїввугілля», а також періоди роботи на відокремленому підрозділі “Шахта “Чайкіно» Державного підприємства “Макіїввугілля» з 15.10.2001 по 07.05.2005.
На виконання рішення суду від 10.03.2020 по справі № 480/99/20 пенсійним органом призначено ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 з 29.04.2019.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 21.06.2023 року по справі № 480/1196/23 (набрало законної сили 24.07.2023 року), зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, зарахувавши до страхового стажу періоди роботи з січня по грудень 2004 року на відокремленому підрозділі “Шахта “Чайкіно» Державного підприємства “Макіїввугілля».
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 09.04.2024 у справі № 480/13549/23 (набрало законної сили 10.05.2024 року) зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити ОСОБА_1 з 07.08.2020 перерахунок та виплату пенсії за віком по Списку № 1, з врахуванням заробітної плати за період роботи з 01.01.2004 по 31.12.2004 на відокремленому підрозділі “Шахта “Чайкіно» Державного підприємства “Макіїввугілля».
Як вбачається із трудової книжки позивача НОМЕР_1 (а.с. 11-21) та підтверджено вищевказаними рішеннями суду, які набрали законної сили, стаж роботи ОСОБА_1 на підземних роботах за Списком № 1 становить більше 15 років.
Позивач 09.07.2024 звернувся через веб-портал електронних послуг до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до положень ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80%.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 18.07.2024 № 184250004597 позивачу відмовлено у перерахунку з тих підстав, що рішенням суду не зобов'язано проводити розрахунок пенсії позивача відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (а.с. 28-29).
Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно із преамбулою Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 року №345-VI (далі - Закон №345-VI), цей Закон спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Згідно з абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 7,5 років для жінок за Списком №1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці») така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
При цьому, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку №1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день. Тобто, державою встановлено додаткову соціальну гарантію отримання пенсійної виплати особам, на яких поширюється дія Закону №345-VI, і застосовується такий механізм безпосередньо під час розрахунку розміру пенсії.
Відповідний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 26.10.2022 року у справі №200/591/19-а (провадження №К/9901/19494/19), який підлягає врахуванню судом відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України.
У постанові Верховного Суду від 26 травня 2020 року по справі №205/8712/16-а, зазначено: - «43. Колегія суддів зауважує, що статтею 8 Закону України «Про підвищення шахтарської праці» передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію. При цьому розмір пенсії обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і під час такого обчислення враховуються відповідні доплати і підвищення, передбачені цим Законом.
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 13.11.2019 року у справі №345/763/17.».
Слід зазначити, що відповідач при обрахунку пенсії позивача має встановити чи відноситься він до осіб на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як зокрема 15 років для чоловіків за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Встановивши, що позивач має необхідний стаж за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України на якого поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», відповідач має обрахувати його пенсію з урахуванням приписів абзацу 3 ч.1 ст. 28 Закону України №1058-ІV та ст. 8 Закону України №345-VI.
Суд зауважує, що на даний час, підтверджений пільговий стаж позивача за Списком №1 складає більше 15 років.
Виходячи з положень норм, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать працівники, зазначені у Списку №1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.
При цьому, таке право не пов'язано з поданням заяви про перерахунок пенсії, що також кореспондується з нормою, викладеною у ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка встановлює, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, позивач має право на обчислення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно вимог статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 18.07.2024 № 184250004597 про відмову в проведенні перерахунку пенсії згідно з положеннями статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з дати її призначення у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря відповідно до вимог статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" підлягають задоволенню.
Водночас суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача, оскільки у даному випадку права позивача були порушені індивідуальним актом суб'єкта владних повноважень - рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 18.07.2024 № 184250004597, а тому скасування вказаного рішення і зобов'язання здійснити перерахунок пенсії є належним і достатнім способом захисту прав позивача.
Відповідно до статті 139 КАС України, на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 1211,20 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання бездіяльності протиправною, скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 18.07.2024 № 184250004597 про відмову в проведенні перерахунку пенсії згідно з положеннями статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (Майдан Волі, 3, м. Тернопіль, 46001, ідентифікаційний код 21157094) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) з дати її призначення у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря відповідно до вимог статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (Майдан Волі, 3, м. Тернопіль, 46001, ідентифікаційний код 21157094) судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах