Рішення від 30.04.2026 по справі 420/36489/25

Справа № 420/36489/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючої судді - Бойко О.Я.,

розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання видалити інформацію та актуалізувати облікові дані, вирішив у задоволенні адміністративного позову відмовити.

І. Суть спору:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за адміністративним позовом позивача, ОСОБА_1 , до відповідача, ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому позивач просить:

(1).Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо виключення з Єдиного Державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про те, що ОСОБА_1 є військовозобов'язаним і зобов'язати зазначений суб'єкт владних повноважень вчинити наступні дії:

- видалити з Єдиного Державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про те, що ОСОБА_1 є військовозобов'язаним і здійснити внесення даних про те, що ОСОБА_1 є невійськовозобов'язаним;

- актуалізувати облікові дані ОСОБА_2 в системі ІНФОРМАЦІЯ_3 , мобільному за стосунку « ІНФОРМАЦІЯ_4 +», а також вилучити неправдиві записи з усіх пов'язаних баз, у тому числі з інформаційного ресурсу «Оберіг».

ІІ. Аргументи сторін

(а) Позиція позивача

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що згідно з пунктами 7, 13, 14 тимчасового посвідчення військовозобов'язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , серія НОМЕР_1 , виданому 19 жовтня 2022 року ІНФОРМАЦІЯ_6 відповідно ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» його визнано непридатним до військової служби і виключено з військового обліку про що зроблено відповідний запис у цьому посвідченні, який засвідчено підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 і печаткою цієї установи. При цьому, згідно з даними з реєстрів Міністерства оборони України від вересня поточного року позивач значиться військовозобов'язаним.

Вважаючи бездіяльність відповідача щодо виключення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про те, що позивач є військовозобов'язаним протиправною, позивач звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом.

(б) Позиція відповідача

18.11.2025 від позивача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

Зокрема, представник зазначив, що перевіркою облікових даних, які наявні у електронній базі єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, встановлено, що позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 . При цьому, відповідно до пункту 4 порядку оформлення (створення) та видачі військового облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін: у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку.

Таким чином, з метою приведення облікових даних відповідно до вимог чинного законодавства, позивачу необхідно звернутися за місцем перебування на військовому обліку, тобто, до ІНФОРМАЦІЯ_8 . Крім того, представником повідомлено, що в ІНФОРМАЦІЯ_6 відсутні документальні підтвердження щодо проходження позивачем ВЛК у 2022 році.

(в) Відповідь на відзив

28.11.2025 від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій він звернув увагу, що відповідач не надає доказів того, що він не вносив дані про військовий облік позивача. Більш того, відповідач безпідставно і бездоказово стверджує, що у нього немає документальних підтверджень щодо проходження ВЛК позивачем у 2022 році. Таким чином, всі твердження відповідача мають тільки заявочний характер. При цьому, відповідач на підставі представлених позивачем документів законно виключив позивача до військового обліку, але протягом останнього часу незаконно, всупереч діючому законодавству та наявних документів, поновив позивача на військовому обліку.

ІІІ. Процесуальні дії у справі

03.11.2025 ухвалою Одеський окружний адміністративний суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

IV. Обставини, встановлені судом

Відповідно до Довідки військово-лікарської комісії від 13.10.2022 № 6/199 позивачу 13.10.2022 проведено медичний огляд ВЛК та на підставі статті 61-А графи ІІ Розкладу хвороб, графи _ ТДВ визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

13.10.2022 позивачу у зв'язку з виключенням з військового обліку видано тимчасове посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 від 13.10.2022, де у п.7 зазначено про його непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку за ст. 61А гр.ІІ наказу МО України № 402-20081.

Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо виключення з Єдиного Державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про те, що позивач є військовозобов'язаним, а тому звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом.

V. Джерела права та висновки суду.

Дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не належить до задоволення. Свій висновок вмотивовує наступним чином.

Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Відповідно до частини 7 статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" №2262-ХІІ виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, центри надання адміністративних послуг, центри рекрутингу та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.

Згідно з пунктом 3 частини 6 статті 37 Закону №2262-ХІІ виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначений Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487).

Відповідно до пункту 2 Порядку №1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У силу пункту 16 Порядку №1487 військовий облік поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, з урахуванням обсягу та деталізації - на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Персонально-якісний військовий облік передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного військового обліку покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, органи СБУ, відповідні підрозділи розвідувальних органів.

За змістом пункту 79 Порядку №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пунктом 81 Порядку №1487 визначено, що взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.

Особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова.

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені в Законі України від 16.03.2017 №1951-VIII "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (далі - Закон №1951-VIII).

Статтею 1 Закону №1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Згідно з частиною 1 статті 6 Закону №1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Положеннями частини 1 статті 9 Закону №1951-VIII визначено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Пунктом 4 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів № 559 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Таким чином, у разі виявлення невідповідностей в документах (в електронному чи паперовому вигляді) військовозобов'язаний повинен звернутись до РТЦКСП із заявою про усунення таких невідповідностей.

Отже передбачений Порядком №559 спосіб звернення військовозобов'язаного є обов'язковою умовою для внесення РТЦКСП відповідних змін, а недотримання цього порядку виключає можливість покладення на орган військового обліку обов'язку щодо внесення відповідних змін.

При цьому, суд встановив, що доказів того, що позивачем подавалася відповідна заява до відповідача про внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, до суду надано не було.

Більше того, суд враховує, що відповідно до наданого відповідачем до суду витягу з Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_9 . За таких обставин відповідальною особою за ведення Реєстру до обов'язку яких належить, зокрема, внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру військовозобов'язаними, відносно позивача є ІНФОРМАЦІЯ_10 .

З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги не належать до задоволення.

VI. Судові витрати

Враховуючи, що суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заявлених позовних вимог, питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст 2, 139, 244-246 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Оскільки справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Оксана БОЙКО

.