Рішення від 29.04.2026 по справі 911/3933/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" квітня 2026 р. м. Київ

Справа № 911/3933/25

Господарський суд Київської області у складі:

cудді Ейвазової А.Р.,

розглянувши у спрощеному провадженні справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Публічного акціонерного товариства «Центренерго» про стягнення 145 058,51грн, без виклику представників сторін,

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі - позивач, НЕК «Укренерго») звернулось до Господарського суду Київської області з позовом до Публічного акціонерного товариства «Центренерго» (далі - відповідач, ПАТ «Центренерго») про стягнення 145 058,51грн - 3% річних за період з 19.09.2025 по 16.12.2025.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на порушення відповідачем зобов'язань за договором від 01.01.2024 №0423-03015-ПД про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, а саме - оплату послуг, наданих у період з вересня по листопад 2025 року, з порушенням встановленого договором строку (а.с.1-6).

Ухвалою Господарського суду Київської області від 05.01.2026: відкрито провадження у даній справі за відповідним позовом; вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження; встановлено строки для подання учасниками заяв по суті (а.с.189-190).

Зазначена ухвала доставлена до електронних кабінетів сторін, що підтверджується довідками про доставку електронного листа: 05.01.2026 о 15:24 - позивачу; 05.01.2026 о 15:28 - відповідачу (а.с.191-192).

Ухвала суду, як вбачається із змісту п.1 ч.1 ст.232 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), є видом судового рішення.

В силу п.2 ч.6 ст.242 ГПК України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.

Таким чином, відповідна ухвала вважається врученою сторонам 05.01.2026.

В силу ч.1 ст.251 ГПК України у справі, яка розглядається у спрощеному провадженні, відзив подається протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

21.01.2026 (сформовано в системі «Електронний суд» 19.01.2026) у строк, визначений ч.1 ст.251 ГПК України, відповідачем подано відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить у задоволенні позову відмовити (а.с.193-195).

Заперечуючи щодо задоволення заявлених вимог, ПАТ «Центренерго» вказує, що:

- позивачем не надано доказів, як розраховано планову вартість та обсяг послуг;

- позивачем невірно визначено дату з якої грошове зобов'язання є простроченим;

- розрахунок 3% річних є необґрунтованим в цілому, оскільки не визначено доказів на підтвердження суми боргу, та не вказано з чого складається борг на який здійснено нарахування.

Відповідь на відзив та заперечення до суду не надходили; із заявами про продовження строку для їх подання сторони до суду не звертались.

Відповідно до ч.1 ст.118 ГПК України право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку.

Граничний строк розгляду відповідної справи, визначений ч.1 ст.248 ГПК України, сплив.

Дослідивши зібрані у справі докази, суд встановив наступні обставини.

Відповідно до ліцензії, що видана на виконання постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 17.12.2021 №2624 НЕК «Укренерго» виконує функції оператора системи передачі (далі - ОСП), тобто, юридичної особи, відповідальної за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії (п.55 ч.1 ст.1 Закону України «Про ринок електричної енергії» в редакціє, чинній на момент надання послуг за період вересень-листопад 2025 року; далі - Закон №2019-VІІІ).

Відповідно до п.10 ч.1 ст.4 Закону №2019-VІІІ учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах; для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління.

Згідно ч.4 ст.33 Закону №2019-VIII ОСП надає послуги з передачі електричної енергії та послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління учасникам ринку на підставі договорів, укладених на основі типових договорів про надання послуг з передачі електричної енергії та про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління; типові договори про надання послуг з передачі електричної енергії та про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління затверджуються Регулятором.

Відповідно до абз.1 п.1.2 гл.1 розд.XI Кодексу системи передачі, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 14.03.2018 № 309 (далі - КСП у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) послуги з передачі електричної енергії та з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління надаються на договірних засадах на основі типових договорів згідно з порядком, визначеним цим Кодексом.

Типовий договір про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління визначений додатком 5 до Кодексу.

Згідно п.6.1 гл.6 розд.ХІ КСП: договір про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління визначає організаційні, технічні та фінансові умови, на яких ОСП здійснює диспетчерське (оперативно-технологічне) управління в ОЕС України; договір встановлює обов'язки та права сторін у процесі оперативного та перспективного планування, експлуатації обладнання, диспетчерського управління та балансування енергосистеми в реальному часі та її захисту в надзвичайних ситуаціях, а також формування, обробки, передачі та відображення даних під час регламентованого обміну інформацією.

Згідно абз.1 пп.7.2.1 п.7.2 гл.7 розд.III КСП замовник звертається до ОСП щодо наміру приєднатися до електричних мереж або збільшити потужність існуючих електроустановок, приєднаних до цих мереж, із заявою, типова форма якої наведена в додатку 1 до цього Кодексу.

З метою приєднання до умов договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління відповідач звернувся до позивача із заявою-приєднання, у якій визначив перелік об'єктів електроенергетики (а.с.15-18).

Повідомленням позивача від 24.11.2023 вих.№01/64298 проінформовано відповідача про те, що ПАТ «Центренерго» приєднано до умов договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, а саме: ідентифікатор договору: №0423-03015-ПД, дата акцептування 01.01.2024 (а.с.20-21). До відповідного договору долучено додаток №11 «Перелік об'єктів електроенергетики ПАТ «Центренерго» (а.с.22-24).

Наказом НЕК «Укренерго» від 06.08.2025 №627 затверджено умови договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління та організовано направлення користувачам системи передачі повідомлень щодо внесення змін до типової форми договору та затвердження його нових умов до 13.08.2025 (а.с.100).

Відповідно до п.1.1 договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління (тут і надалі у редакції наказу від 06.08.2025 №627; далі - договір; а.с.100,зворот - а.с.107): договір про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління (далі - договір) є публічним договором приєднання та встановлює порядок і умови надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління користувачам системи передачі (далі - користувач); договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання користувача до умов договору згідно з заявою-приєднання, що є додатком 1 до цього договору.

Договір регулює оперативно-технологічні відносини під час взаємодії сторін в умовах паралельної роботи у складі об'єднаної енергетичної системи (ОЕС) України (п.2.1 договору). В силу абз.2 цього пункту за договором ОСП безперервно надає послугу з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, а саме управління режимами роботи ОЕС України виробництва, передачі, забезпечення планових перетоків електричної енергії по міждержавних лініях зв'язку ОЕС України з енергосистемами суміжних країн, розподілу та споживання електричної енергії для забезпечення здатності енергосистеми задовольняти сумарний попит на електричну енергію та потужність у кожний момент часу з дотриманням вимог енергетичної, техногенної та екологічної безпеки (далі - послуга).

Згідно п.3.2 договору: оплата послуг здійснюється за тарифом, який встановлюється НКРЕКП відповідно до затвердженої ним методики (порядку) та оприлюднюється ОСП на офіційному вебсайті https://ua.energy/; тариф застосовується з дня набрання чинності постановою, якою встановлено тариф, якщо більш пізній строк не визначено такою постановою.

Обсяг наданої послуги визначається відповідно до розділу ХІ КСП (п.3.3 договору).

В силу п.3.5 договору: користувач здійснює поетапну оплату планової вартості послуги за кожну декаду розрахункового періоду згідно із зазначеною системою платежів і розрахунків: 1 платіж - до 18 числа розрахункового періоду в розмірі планової вартості послуги, наданої в першій декаді розрахункового періоду; 2 платіж - до 28 числа розрахункового періоду в розмірі планової вартості послуги, наданої в другій декаді розрахункового періоду; 3 платіж до 08 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, в розмірі планової вартості послуги, наданої в третій декаді розрахункового періоду.

Плановий обсяг послуги, що використовується для визначення планової вартості послуги, встановлюється на підставі даних адміністратора комерційного обліку (далі - АКО) за кожну декаду розрахункового періоду (п.3.6 договору).

Як передбачено п.3.7 договору: користувач здійснює розрахунок з ОСП за фактичний обсяг послуги до 15 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно), на підставі рахунків, актів надання послуги, наданих ОСП, або отриманих за допомогою сервісу електронного документообігу (далі - сервіс) (автоматизована система, яка забезпечує функціонування електронного документообігу), з використанням у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису особи, уповноваженої на підписання документів в електронній формі; вартість фактично наданої послуги за розрахунковий період визначається до 10 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно); акти надання послуги направляються користувачам до 12 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно); коригування обсягів та вартості фактично наданої послуги відповідного розрахункового періоду здійснюється за наступною версією даних комерційного обліку, що надається АКО протягом 10 календарних днів з дати проведення процесу врегулювання в «Системі управління ринком», що здійснюється на вимогу та в терміни, передбачені Правилами ринку; оплату вартості послуги, після коригування обсягів та вартості послуг, користувач здійснює до 15 числа місяця, наступного за місяцем, у якому отримано акт коригування до акта надання послуги (включно), або акт надання послуги щодо проведення донарахувань минулих періодах (включно); акти надання послуги та акти коригування до актів надання послуги та рахунки у відповідному розрахунковому періоді виконавець ОСП направляє користувачу в електронній формі з використанням електронного підпису (із застосуванням сервісу) або надає користувачу два примірники акта надання послуги та/або акта коригування до актів надання послуги в паперовому вигляді, підписані власноручним підписом зі своєї сторони.

Відповідно до абз.1 п.3.8 договору користувач здійснює підписання актів надання послуги та актів коригування до актів надання послуги відповідного розрахункового періоду протягом 3 робочих днів з дня їх отримання користувачем.

Як визначено пп.4.2.1 п.4.2 договору, користувач зобов'язується своєчасно та в повному обсязі здійснювати розрахунки за цим договором.

Договір в силу його п.13.1 набирає чинності з дати акцептування заяви-приєднання, зазначеної в повідомленні ОСП, і діє до 31 грудня (включно) року, у якому акцептована заява-приєднання; договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії цього договору жодною зі сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов, шляхом направлення відповідного повідомлення.

З матеріалів справи вбачається, що з метою здійснення поетапної оплати планової вартості послуги за кожну декаду розрахункового періоду відповідачу виставлені рахунки-фактури, які підписані позивачем шляхом накладання електронного підпису, а саме:

за вересень 2025 року від:

- 15.09.2025 №ДУ-0073456/0423-03015-ПД на суму 4 743 100,20грн (а.с.137);

- 24.09.2025 №ДУ-0074211/0423-03015-ПД на суму 4 481 387,21грн (а.с.138);

- 04.10.2025 №ДУ-0074968/0423-03015-ПД на суму 6 100 642,67грн (а.с.139);

за жовтень 2025 року від:

- 15.10.2025 №ДУ-0076508/0423-03015-ПД на суму 14 032 780,49грн (а.с.140);

- 24.10.2025 №ДУ-0077273/0423-03015-ПД на суму 16 084 323,25грн (а.с.141);

- 04.11.2025 №ДУ-0078036/0423-03015-ПД на суму 20 216 847,38грн (а.с.142);

за листопад 2025 року від:

- 14.11.2025 №ДУ-0079590/0423-03015-ПД на суму 14 532 368,62грн (а.с.143);

- 24.11.2025 №ДУ-0080358/0423-03015-ПД на суму 5 421 242,76грн (а.с.144);

- 04.12.2025 №ДУ-0081123/0423-03015-ПД на суму 7 611 541,18грн (а.с.145).

Також, позивачем для оплати послуг виставлені остаточні рахунки-фактури від: 11.10.2025 ДУ-0075731/0423-03015-ПД на суму 15 328 126,49грн за вересень 2025 року, 11.11.2025 ДУ-0078811/0423-03015-ПД на суму 36 300 828,12грн за жовтень 2025 року та 11.12.2025 ДУ-0081896/0423-03015-ПД на суму 13 033 416,82грн за листопад 2025 року (а.с.146-148).

Згадані вище рахунки направлені позивачем через систему електронного документообігу АСКОД до особового кабінету відповідача (а.с.161).

На виконання взятих на себе зобов'язань позивач надав, а відповідач прийняв без зауважень послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління за період вересень - листопад 2025 року на загальну суму 93 227 520,54грн з ПДВ, що підтверджується підписаними сторонами в електронному вигляді актами надання послуг, а саме від:

- 30.09.2025 №ДУА-0019607 за вересень 2025 року на суму 15 328 126,49грн (а.с.149-150);

- 31.10.2025 №ДУА-0020415 за жовтень 2025 року на суму 50 333 608,61грн (а.с.151-152);

- 30.11.2025 №ДУА-0021280 за листопад 2025 року на суму 27 565 785,44грн (а.с.153-154).

Як повідомив позивач, відповідач взяті на себе зобов'язання з оплати наданих послуг виконав у повному обсязі, однак з прострочення періодичних платежів, на підтвердження чого надав платіжні інструкції, а саме від: 31.10.2025 №4036 на суму 15 328 126,49грн - оплата послуги за вересень 2025 року; 31.10.2025 №4291 на суму 14 032 780,49грн та 27.11.2025 №4658 на суму 36 300 828,12грн - оплата послуги за жовтень 2025 року; 28.11.2025 №4700 на суму 14 532 368,62грн та 17.12.2025 №4994 на суму 13 033 416,82грн - оплата послуг за листопад 2025 року (а.с.155-159).

Предметом спору у даній справі є застосування до ПАТ «Центренерго» відповідальності, встановленої чинним законодавством, за порушення зобов'язання з оплати наданих послуг.

Заявлені вимоги є мотивованими з наступних підстав.

Подана заява-приєднання та повідомлення про акцептування заяви-приєднання разом підтверджують укладення сторонами договору, яким врегульовано порядок надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, а відтак, укладений сторонами договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов'язань, а саме майново-господарських зобов'язань в силу ст.ст.173, 174, ч.1 ст.175 ГК України (тут і надалі у редакції, що діяла на момент укладення договору та виникнення спірних правовідносин).

Згідно ч.1 ст.193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться; при цьому, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.

Так, як установлено ст.526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно ч.1 ст.530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Враховуючи зміст правовідносин, що склалися між сторонами за умовами укладеного договору, його предмет, права й обов'язки сторін за ним, укладений між сторонами договір за своєю правовою природою є договором про надання послуг.

Відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище регулює Закон №2019-VІІІ.

Згідно п.18 ч.1 ст.1 Закону №2019-VІІІ (в редакції, чинній на момент надання послуги - вересень-листопада 2025 року) диспетчерське управління - оперативно-технологічне управління об'єднаною енергетичною системою України із забезпеченням надійного і безперебійного постачання електричної енергії споживачам з додержанням вимог енергетичної безпеки.

В силу ч.1 ст.31 Закону №2019-VIII оператором системи передачі є суб'єкт господарювання, який отримав ліцензію на провадження діяльності з передачі електричної енергії.

Отже, за відповідним договором, предметом якого є послуга з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, виконавцем може бути лише суб'єкт господарювання, який отримав ліцензію на провадження діяльності з передачі електричної енергії, яким у спірних правовідносинах є НЕК «Укренерго».

Частиною 1 ст.53 Закону №2019-VIII передбачено, що функції адміністратора комерційного обліку покладаються на ОСП.

Таким суб'єктом, згідно прийнятого рішення НКРЕКП від 17.12.2021 №2589 «Про прийняття остаточного рішення про сертифікацію оператора системи передачі», визначено НЕК «Укренерго».

Отже, позивач, який є оператором системи передачі та на якого покладені функції адміністратора комерційного обліку, самостійно визначає планові обсяги послуги у спірному періоді, що також відповідає умовам п.3.6 договору.

До одного із обов'язків оператора системи передачі п.3 ч.1 ст.33 Закону №2019-VIII віднесено надання послуг з передачі електричної енергії та диспетчерського (оперативно-технологічного) управління на недискримінаційних засадах відповідно до вимог, встановлених цим Законом, кодексом системи передачі, кодексом комерційного обліку, з дотриманням встановлених показників якості надання послуг.

Відповідно до п.3 ч.2 ст.33 Закону №2019-VIII (у редакції, чинній на момент надання послуг, виникнення спірних правовідносин) оператор системи передачі має право своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за надані послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління.

Як установлено ч.5 ст.33 Закону №2019-VIII, оплата послуг з передачі електричної енергії та послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління здійснюється за тарифами, які визначаються Регулятором відповідно до затвердженої ним методики; тарифи на послуги з передачі електричної енергії та на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління оприлюднюються ОСП у порядку та строки, визначені нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

З урахуванням умов договору, враховуючи виконання позивачем зобов'язання з надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, що підтверджується підписаними сторонами актами, відповідач мав оплатити послуги, у строк, встановлений п.п.3.5, 3.7 договору: за визначеним графіком з урахуванням планового обсягу, а остаточний розрахунок здійснити до 15 числа місяця наступного за розрахунковим, а саме за рахунками від:

- 15.09.2025 №ДУ-0073456/0423-03015-ПД до 18.09.2025;

- 24.09.2025 №ДУ-0074211/0423-03015-ПД до 28.09.2025;

- 04.10.2025 №ДУ-0074968/0423-03015-ПД до 08.10.2025;

- 11.10.2025 ДУ-0075731/0423-03015-ПД до 15.10.2025;

- 15.10.2025 №ДУ-0076508/0423-03015-ПД до 18.10.2025;

- 24.10.2025 №ДУ-0077273/0423-03015-ПД до 28.10.2025;

- 04.11.2025 №ДУ-0078036/0423-03015-ПД до 08.11.2025;

- 11.11.2025 ДУ-0078811/0423-03015-ПД та 11.12.2025 ДУ-0081896/0423-03015-ПД до 15.11.2025;

- 14.11.2025 №ДУ-0079590/0423-03015-ПД 18.11.2025;

- 24.11.2025 №ДУ-0080358/0423-03015-ПД до 28.11.2025;

- 04.12.2025 №ДУ-0081123/0423-03015-ПД до 08.12.2025;

- 11.12.2025 ДУ-0081896/0423-03015-ПД до 15.12.2025.

Окрім того, суд зауважує, що фактично сторонами встановлено не строк оплати послуг, а термін, оскільки за умовами договору оплата має бути проведена до певної календарної дати, отже, положення ч.5 ст.254 ЦК України щодо перенесення останнього дня строку, який припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день на перший робочий день, зокрема, за рахунками від: 04.11.2025 №ДУ-0078036/0423-03015-ПД, 11.11.2025 ДУ-0078811/0423-03015-ПД та ДУ-0081896/0423-03015-ПД не застосовуються.

В силу ч.1 ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно ст.610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Оскільки відповідач не виконав взяті на себе зобов'язання з оплати наданих послуг у встановлений договором строк, він є таким, що порушив взяті на себе зобов'язання. При цьому, на даний час таке зобов'язання припинено виконанням.

Як визначено ч.1 ст.625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

Згідно ч.2 ст.625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Оскільки відповідач допустив порушення зобов'язання з оплати наданих послуг, вимоги позивача про стягнення процентів, нарахованих за борг, який існував в момент прострочення, є обґрунтованими.

За розрахунком суду, враховуючи період прострочення, розмір основного боргу, проведені оплати, розмір 3% річних за період з 19.09.2025 по 16.12.2025 становить 145 058,51грн.

Заперечення відповідача щодо невірного визначення позивачем дати, з якої здійснюється нарахування процентів є помилковими, оскільки за умови п.п.3.5, 3.7 договору визначений обов'язок відповідача при розрахунку за послуги дотримуватись як строку поетапної оплати планової вартості послуги, так і остаточного розрахунку одночасно. Так, відповідач зобов'язаний здійснити поетапну оплату планової вартості послуги на умовах попередньої оплати протягом розрахункового місяця, а по закінченню відповідного місяця - провести оплату фактичного обсягу послуги, отриманої за такий розрахунковий місяць до 15 числа місяця, наступного за розрахунковим.

Згідно висновку, викладеного у п.8.66 постанови Верховного Суду від 03.03.2026 у справі №910/16716/23: «невиконання або неналежне виконання користувачем як зобов'язання з оплати планового обсягу на умовах попередньої оплати, так і зобов'язання з оплати фактичного обсягу послуги, отриманої за розрахунковий місяць, є порушенням виконання грошового зобов'язання і передбачає застосування правових наслідків порушення зобов'язання та настання відповідальності за порушення грошового зобов'язання, зокрема, згідно з нормами статей 611, 625 Цивільного кодексу України».

В силу ч.4 ст.236 ГПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Твердження відповідача про необґрунтованість поданого розрахунку, не знайшли свого підтвердження, оскільки такий розрахунок містить всі вихідні дані, необхідні для його перевірки, а відповідні відомості відображені з урахуванням даних первинних документів, що підтверджують відповідні операції.

Враховуючи, що розрахунок 3% річних є таким, що здійснено позивачем вірно, з урахуванням розміру боргу, періоду прострочення, проведених оплат, вимоги у відповідній частині підлягають задоволенню у повному обсязі.

Отже, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню 145 058,51грн - 3% річних.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки заявлені вимоги задоволено повністю, позивачу підлягає відшкодуванню за рахунок відповідача судовий збір у розмірі 2 422,40грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 129, 232-233, 237-238, 240, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Центренерго» (ідентифікаційний код 22927045; 08711, Київська обл., Обухівський р-н, с-ще Козин, вул. Рудиківська, буд. 49) на користь Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (ідентифікаційний код 00100227; 01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, буд. 25) 145 058,51грн - 3% річних, а також 2 422,40грн в рахунок відшкодування витрат, понесених на оплату позову судовим збором.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення у порядку, встановленому ст.257 ГПК України.

Суддя А.Р. Ейвазова