Справа № 308/3126/26
3/308/1301/26
15.04.2026 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Зарева Н.І., за участю представника Закарпатської митниці держмитслужби - Зубенка І.І., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, запроваджену Закарпатською митницею Держмитслужби щодо ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 ; місце проживання - ВЕЛИКОБРИТАНІЯ ПЕРНІФ, 3 ЛЕЙДІ ЕНН КОРТЗ; паспорт громадянина Великобританії - НОМЕР_1 ; про порушення митних правил за ч. 6 ст. 481 МК України,
Восьмого січня 2026 року на електронну адресу Закарпатської митниці надійшла заява від 08.01.2026 б/н громадянина Великобританії ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ) щодо правового статусу та обставин ввезення ним на митну територію України транспортного засобу. У своїй заяві ОСОБА_1 ( ОСОБА_4 ) зазначив, що він 29.06.2024 ввіз на митну територію України транспортний засіб марки Ford, державний реєстраційний знак Великобританії НОМЕР_2 як гуманітарну допомогу та 07.01.2026 передав його благодійній організації Благодійній організації «Благодійний фонд «Хаймарс»».
22 січня 2026 року Закарпатською митницею надіслано лист Благодійній організації «Благодійний фонд «Хаймарс»» щодо надання інформації про отримання транспортного засобу марки Ford, реєстраційний номер НОМЕР_2 у якості гуманітарної допомоги по акту приймання-передачі від 07.01.2026, реєстрації зазначеного транспортного засобу в автоматизованій системі реєстрації гуманітарної допомоги (інформаційній системі Мінсоцполітики), передачі зазначеного транспортного засобу кінцевому набувачу - військовій частині або підрозділу Збройних Сил України та стосовно того, чи укладався та підписувався зі сторони БО БФ "ХАЙМАРС" Акт приймання-передачі в якості благодійної (гуманітарної) допомоги транспортного засобу Ford реєстраційний номер НОМЕР_2 , зокрема від 07.01.2026.
Закарпатська митниця листом від 23.01.2026 року № 7.7-6/20-07/10/722 повідомила громадянина Великобританії ОСОБА_1 ( ОСОБА_4 ) про порядок декларування вантажу як гуманітарної допомоги під час перетину митного кордону та відсутність правових підстав у митниці щодо можливості визнання ввезеного ним транспортного засобу гуманітарного допомогою.
30 січня 2026 року на електронну поштову адресу Закарпатської митниці надійшов лист Благодійної організації «Благодійний фонд «Хаймарс»» від 29.01.2026, в якому зазначено, що вказаний транспортний засіб не проходив по єдиному реєстру гуманітарної допомоги, тому унікальний номер йому не був присвоєний. Інша інформація в листі Благодійній організації «Благодійний фонд «Хаймарс»» не надана.
Під час здійснення аналітично-перевірочних заходів з використанням баз даних АСМО «Інспектор» та ЄАІС ДМСУ встановлено, що 29.06.2024 через митний пост «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці громадянином Великобританії ОСОБА_1 ( ОСОБА_4 ) в митному режимі «тимчасове ввезення до 1 року» було ввезено на митну територію України транспортний засіб марки Ford, модель Fusion, державний реєстраційний номер Великобританії НОМЕР_2 , VIN-код НОМЕР_3 .
За наявними у Закарпатській митниці даними, станом на 06.02.2026 ромадянин Великобританії ОСОБА_1 ( ОСОБА_4 ) не звертався відповідними зверненнями до митного органу із письмовою заявою щодо продовження строків тимчасового ввезення транспортного засобу та не надав будь-яких документальних підтверджень дії обставин непереборної сили.
Відповідно до бази даних АСМО «Інспектор» та ЄАІС ДМСУ станом на 06.02.2026 вказаний транспортний засіб вивезеним за межі митної території України не значиться.
Згідно з інформацією, отриманою з мережі Інтернет (сайт www.mobile.de), вартість аналогічного/подібного транспортного засобу марки Ford, модель Fusion, 2008 року випуску становить 2990 євро, що згідно з курсом НБУ складає 152182,63 грн. (сто п?ятдесят дві тисячі сто вісімдесят дві грн 63 коп).
Таким чином, громадянин Великобританії ОСОБА_1 ( ОСОБА_4 ) перевищив строк тимчасового ввезення на митну територію України транспортного засобу особистого користування, а саме: автомобіля марки Ford, модель Fusion, д.р.з Великобританії НОМЕР_2 , VIN-код НОМЕР_3 2008 року виготовлення, більше ніж на тридцять діб.
У судовому засіданні представник Закарпатської митниці підтримав обставини, викладені в протоколі про порушення митних правил, просив визнати ОСОБА_1 ( ОСОБА_4 ) винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України, та застосувати до нього адміністративне стягнення відповідно до санкції статті.
ОСОБА_1 ( ОСОБА_4 ), будучи належним чином повідомленим про час, дату та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явився, заяви про розгляд справи у його відсутності не подав, причини неявки судді не відомі, у зв'язку з чим суддя розглянув справу у його відсутності.
Заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці держмитслужби, дослідивши матеріали справи, оцінивши належним чином зібрані у справі докази, суддя дійшов таких висновків.
Згідно з ч. 6 ст. 481 МК України, відповідальність настає за дії, спрямовані на перевищення встановленого статтею 95 МК України строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування
У відповідності до ч. 1 ст. 380 МК України, тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов'язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом.
Згідно з ч. 2 ст. 380 МКУ, транспортні засоби особистого користування, що тимчасово ввозяться на митну територію України громадянами-нерезидентами, не підлягають письмовому декларуванню та звільняються від подання документів, що видаються державними органами, уповноваженими здійснювати види контролю, зазначені у статті 319 цього Кодексу. Пропуск таких транспортних засобів через митний кордон України здійснюється без застосування до них заходів гарантування, передбачених розділом X цього Кодексу.
Відповідно до ч. 6 ст. 380 МКУ, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.
За ч. 5 ст. 380 МКУ, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб. Транспортні засоби особистого користування, що класифікуються за товарною позицією 8903 згідно з УКТ ЗЕД , можуть використовуватися громадянами, які ввезли їх в Україну, а також громадянами-резидентами та громадянами-нерезидентами, які мають належний дозвіл користувача права на тимчасове ввезення, за умови використання транспортного засобу від імені і згідно з інструкціями користувача права на тимчасове ввезення.
Як вбачається з матеріалів справи, громадянин Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_4 ) перевищив строк тимчасового ввезення на митну територію України транспортного засобу марки Ford, модель Fusion, д.р.з Великобританії НОМЕР_2 , VIN-код НОМЕР_3 2008 року виготовлення, що перебуває під митним контролем, до митного органу призначення (а при переміщенні в межах зони діяльності однієї митниці - від одного підрозділу цієї митниці до іншого), більше ніж на тридцять діб.
Вина громадянина Великобританії ОСОБА_1 ( ОСОБА_4 ) у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України, повністю підтверджується протоколом № 0144/UA305000/2026 від 06.02.2026, доповідною запискою від 06.02.2026, електронним листуванням з ОСОБА_1 ( ОСОБА_4 ), витягом з ЄАІС, АСМО «Інспектор», а також іншими зібраними доказами.
Статтею 460 Митного кодексу України визначено, що вчинення порушення митних правил, передбачених в тому числі статтею 481 Митного кодексу України, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої Митним кодексом України, однак, у ході розгляду справи доказів, які б свідчили про існування вказаних обставин, суддею не здобуто.
Суддею також встановлено, що рішення про продовження строку тимчасового ввезення транспортного засобу з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин митним органом, у порядку ч. 1 ст. 380 МК України, не приймалось.
Обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, суддею не встановлено.
Визначаючи вид та розмір адміністративного стягнення, яке слід застосувати до ОСОБА_1 ( ОСОБА_4 ), суддя врахував характер та обставини вчиненого адміністративного правопорушення у їх сукупності, особу порушника, ступінь його вини, вчинення ним адміністративного правопорушення вперше, та прийшов до висновку, що до нього слід застосувати адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч. 6 ст. 481 МК України у виді штрафу.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП, у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір підлягає стягненню з порушника, а тому з ОСОБА_1 ( ОСОБА_4 ) також належить стягнути в дохід держави судовий збір у розмірі 0,2 від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір".
На підставі наведеного, керуючись ч. 6 ст. 481, ч. 2 ст. 519, ст.ст. 520, 527 МК України, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суддя-
ОСОБА_1 ( ОСОБА_4 ) визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 8000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 136 000,00 грн (сто тридцять шість тисяч гривень 00 копійок).
Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_4 ) в дохід держави судовий збір у розмірі 665,60 грн (шістсот шістдесят п'ять гривень 60 копійок).
Відповідно до ч. 1 ст. 307 та ч. 2 ст. 308 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
При здійсненні примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя Н.І. Зарева