29 квітня 2026 року м.Київ №320/10556/25
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Шевченко А.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Голови Державної судової адміністрації України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся через систему Електронний суд до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Голови Державної судової адміністрації України (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
визнати неправомірною бездіяльність Голови Державної судової адміністрації України, яка полягає в тому, що ним не було проведено з позивачем особистий прийом віч-на-віч за місцем знаходження Державної судової адміністрації України (початок перебігу строку звернення до суду я пов'язую із 03 грудня 2024 року - датою, коли було вручено відповідь Державної судової адміністрації України від 02 грудня 2024 року №К2670-24-2671-24-2515/24;
зобов'язати Голову Державної судової адміністрації України провести особистий прийом віч-на-віч за місцем знаходження Державної судової адміністрації України.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що 20 листопада 2024 року він звернувся до Голови Державної судової адміністрації України зі скаргою від 20 листопада 2024 року. Вказана скарга була надіслана електронною поштою. У скарзі позивач просив, зокрема, провести з ним особистий прийом у найближчий прийомний день (за місцем знаходження Державної судової адміністрації України, віч-на-віч), про дату проведення особистого прийому просив проінформувати не менше ніж за тиждень на електронну пошту. У відповідь на скаргу від Державної судової адміністрації надійшла відповідь від 02.12.2024, де в частині проведення особистого прийому повідомлено, що графік особистого прийому громадян керівництвом Державної судової адміністрації України затверджено наказом ДСА України від 01.04.2024 № 134 «Про затвердження графіка особистого прийому громадян керівництвом Державної судової адміністрації України». Водночас пунктом 2 цього наказу тимчасово встановлено, що в період дії надзвичайного чи воєнного стану та протягом 30 днів після дня його скасування чи припинення особистий прийом громадян здійснювати відповідно до Порядку особистого прийому громадян посадовими особами Державної судової адміністрації України та її територіальних управлінь в режимі відеоконференції (далі - Порядок), затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 26.03.2020 № 141.
Позивач вважає, що Законом України «Про звернення громадян» не передбачено такої форми особистого прийому як у режимі відеоконференції, з огляду на що пропозиція Державної судової адміністрації України про запис на особистий прийом у режимі відеоконференції, а відповідно, і відмова провести особистий прийом віч-на-віч Головою Державної судової адміністрації України, є неправомірними.
Ухвалою суду від 11.03.2025 відкрито провадження у справі та постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) без повідомлення учасників справи.
Відповідачу ухвалу про відкриття провадження доставлено до Електронного кабінету 12.03.2025, про що складено довідку про доставку електронного листа. Відповідач правом на подачу відзиву на позовну заяву не скористався відтак, суд, керуючись положеннями частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішив розгляд справи здійснювати за наявними матеріалами.
Розглянувши подані представниками сторін документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
20 листопада 2024 року позивач звернувся до Голови Державної судової адміністрації України зі скаргою від 20 листопада 2024 року. Вказана скарга була надіслана електронною поштою. Скарга від 20 листопада 2024 року направлялася на електронну пошту Державної судової адміністрації України у вигляді Pdf-файлу, на який було накладено кваліфікований електронний підпис.
У скарзі позивач просив, зокрема, провести з ним особистий прийом у найближчий прийомний день (за місцем знаходження Державної судової адміністрації України, віч-на-віч), про дату проведення особистого прийому проінформувати не менше ніж за тиждень на електронну пошту, що зазначена вище.
03 грудня 2024 року позивачу на електронну пошту надійшла відповідь Державної судової адміністрації України від 02 грудня 2024 року № К2670-24-2671-24-2515/24. Зазначена відповідь Державної судової адміністрації України від 02 грудня 2024 року була відповіддю на скаргу від 20 листопада 2024 року. Прохання про особистий прийом віч-на-віч Головою Державної судової адміністрації України не було задоволено.
Як вбачається з відповіді від 02 грудня 2024 року, відмовляючи у проведенні особистого прийому, відповідач зазначив таке.
Графік особистого прийому громадян керівництвом Державної судової адміністрації України затверджено наказом ДСА України від 01.04.2024 № 134 «Про затвердження графіка особистого прийому громадян керівництвом Державної судової адміністрації України». Водночас пунктом 2 цього наказу тимчасово встановлено, що в період дії надзвичайного чи воєнного стану та протягом 30 днів після дня його скасування чи припинення особистий прийом громадян здійснювати відповідно до Порядку особистого прийому громадян посадовими особами Державної судової адміністрації України та її територіальних управлінь в режимі відеоконференції (далі - Порядок), затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 26.03.2020 № 141. Згідно з пунктом 4.1 розділу 4 Порядку проведення особистого прийому розгляду звернень громадян у режимі відеоконференції здійснюється між заявником та посадовою особою Державної судової адміністрації України та її територіальних управлінь за наявності у заявника необхідних технічних засобів: обладнання доступом до мережі Інтернет, веб-камери, гарнітури або гучномовців з мікрофоном, а також наявності комунікаційного з'єднання з системою відеоконференції Державної судової адміністрації України та її територіальних управлінь. Відповідно до пункту 2.1. Порядку реєстрація осіб, які бажають записатися на особистий прийом або подати звернення у режимі відеоконференції здійснюється на веб-порталі електронних сервісів Державної судової адміністрації України щодо прийому громадян та розгляду їх звернень у режимі відеоконференції. Пунктом 2.9 розділу 2 Порядку подання заявок на особистий прийом у режимі відеоконференції здійснюється не пізніше ніж за 3 (три) робочих дні до дати прийому посадової особи відповідно до графіка.
Вважаючи таку бездіяльність протиправною та такою, що порушує права та інтереси позивача, останній звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 40 Конституції України встановлено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів регулюються Законом України «Про звернення громадян». Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
Частинами четвертою і п'ятою статті 5 Закону України «Про звернення громадян» встановлено, що звернення може бути усним чи письмовим, усне звернення викладається громадянином на особистому прийомі або за допомогою засобів телефонного зв'язку через визначені контактні центри, телефонні «гарячі лінії» та записується (реєструється) посадовою особою.
Статтею 22 Закону України «Про звернення громадян» передбачено, що керівники та інші посадові особи органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян зобов'язані проводити особистий прийом громадян.
Прийом проводиться регулярно у встановлені дні та години, у зручний для громадян час, за місцем їх роботи і проживання. Графіки прийому доводяться до відома громадян.
Порядок прийому громадян в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, об'єднаннях громадян визначається їх керівниками. За їхнім рішенням особистий прийом громадян може бути призупинено на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб (частина третя статті 22 в редакції Закону № 3302-IX від 09.08.2023).
Усі звернення громадян на особистому прийомі реєструються. Якщо вирішити порушені в усному зверненні питання безпосередньо на особистому прийомі неможливо, воно розглядається у тому ж порядку, що й письмове звернення. Про результати розгляду громадянину повідомляється письмово або усно, за бажанням громадянина.
Наказом ДСА України від 01.04.2024 № 134 затверджено графік особистого прийому громадян керівництвом Державної судової адміністрації України.
У преамбулі вказано наказу зазначено, що цей графік затверджено відповідно до статті 22 Закону України «Про звернення громадян», частини п'ятої статті 153 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Указу Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (зі змінами), підпункту 42 пункту 6 Положення про Державну судову адміністрацію України, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 січня 2019 року № 141/0/15-19, з метою належної організації використання громадянами права на особистий прийом у Державній судовій адміністрації України та у зв'язку з кадровими змінами.
У пункту 2 цього наказу вказано: «Тимчасово встановити, що в період дії надзвичайного чи воєнного стану та протягом 30 днів після дня його скасування чи припинення особистий прийом громадян здійснювати відповідно до Порядку особистого прийому громадян посадовими особами Державної судової адміністрації України та її територіальних управлінь в режимі відеоконференції, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 26.03.2020 № 141».
Суд зазначає, що Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України у зв'язку з відміною карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» 09.08.2023 № 3302-IX частину третю статті 22 Закону України «Про звернення громадян» було викладено у наступній редакції: «Порядок прийому громадян в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, об'єднаннях громадян визначається їх керівниками. За їхнім рішенням особистий прийом громадян може бути призупинено на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб».
З пояснювальної записки до вказаного проєкту Закону вбачається, що його метою є внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України у зв'язку з завершенням карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову Уряду України від 25 квітня 2023 року № 383 «Про внесення змін до розпорядження Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 року № 338 і постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 року № 1236», якою дію карантину на території України, спрямованого на запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, продовжено до 30 червня 2023 року.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 червня 2023 року № 651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 відмінено.
Отже, враховуючи, що стаття 22 Закону України «Про звернення громадян» дозволяє призупиняти особистий прийом громадян виключно на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб, які станом на день звернення позивача зі скаргою про проведення особистого прийому були відмінені, а інших карантинних обмежень не було запроваджено, суд доходить висновку про протиправну бездіяльність відповідача щодо не проведення особистого прийому з посиланням на Порядок особистого прийому громадян посадовими особами Державної судової адміністрації України та її територіальних управлінь в режимі відеоконференції від 26.03.2020 № 141, який був прийнятий саме з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19.
Відповідно до статті 3 указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (зі змінами) у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Суд у цій частині також зазначає, що права і свободи людини і громадянина, гарантовані статтею 40 Конституції України, на особисте звернення до органів державної влади, місцевого самоврядування, їх службових і посадових осіб не були обмежені. Доказів того, що воєнним командуванням разом із військовою адміністрацією було обмежено доступ до Державної судової адміністрації України матеріали справи не містять і судом не встановлено.
Відповідно до частин першої - третьої статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Отже у даному випадку підлягають застосуванню норми статті 22 Закону України «Про звернення громадян» як акта, який має вищу юридичну силу, а не норми наказу ДСА України від 01.04.2024 № 134 «Про затвердження графіку особистого прийому громадян керівництвом Державної судової адміністрації України».
Частиною першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Отже суд доходить висновку, що вказана бездіяльність є протиправною з огляду на те, що відповідач діяв у супереч нормам Закону України «Про звернення громадян».
Враховуючи вищевикладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, положень проаналізованого законодавства, наявних у матеріалах справи доказів та встановлених судом обставин справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до статті 5 Закону України «Про судовий збір», судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 159, 162, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Голови Державної судової адміністрації України щодо непроведення з громадянином ОСОБА_1 особистого прийому за місцем знаходження Державної судової адміністрації України.
Зобов'язати Голову Державної судової адміністрації України провести особистий прийом з ОСОБА_1 за місцем знаходження Державної судової адміністрації України у порядку, визначеному Законом України «Про звернення громадян».
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Шевченко А.В.