Рішення від 29.04.2026 по справі 300/8804/23

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" квітня 2026 р. справа № 300/8804/23

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Скільського І.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

адвокат Кубрак В.В. (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач, військовослужбовець, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач, військова частина, ВЧ НОМЕР_1 ) про визнання протиправним та скасування наказу командира Військової частини НОМЕР_1 від 01.09.2023 №550 в частині невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої постановою КМУ від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за серпень 2023 та зобов'язання Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, передбачену постановою КМУ від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за серпень 2023.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 проходить військову службу під час дії воєнного стану у складі Військової частини НОМЕР_1 , де останньому нараховувалась та виплачувалась додаткова винагорода, передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 за №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (далі - Постанова №168). Як стверджує позивач, відповідачем протиправно, всупереч вимог чинного законодавства, винесено наказ від 01.09.2023 за №550, яким накладено на військовослужбовця дисциплінарне стягнення у вигляді позбавлення премії та додаткової винагороди, передбаченої Постановою №168 за серпень 2023 року. За доводами позивача, з огляду на обставини того, що постановою Покровського районного суду Дніпропетровської області від 11.10.2023 у справі №180/2840/23 справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП закрито на підставі ст. 247 ч. 1 пункту 1 КУпАП, за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, то винесений командиром Військової частини НОМЕР_1 наказ від 01.09.2023 за №550 є протиправним та підлягає скасуванню, а військовослужбовець має право на виплату додаткової винагороди, передбаченої Постановою №168 за серпень 2023 року. Просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Івано-Франківський окружний адміністративний суд ухвалою від 29.12.2023 відкрив провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, в якому заперечив проти мотивів та доводів ОСОБА_1 , викладених в адміністративному позові, зважаючи на наступне. За аргументами ВЧ НОМЕР_1 відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 №546 від 30.08.2023 за особисту недисциплінованість, невиконання вимог статей 11, 49, 128 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статті 1.4 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України, перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, головному сержанту ОСОБА_1 стрільцю 1 стрілецького відділення 2 стрілецького взводу 1 стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 оголошено "Сувору догану", та позбавлено премії в повному розмірі за серпень 2023 року, додаткової грошової винагороди передбаченої постановою №168 за серпень 2023 року. Розділом XXXIV Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року №260, передбачено що виплата додаткової винагороди здійснюється па підставі наказів командирів (начальників) військових частин - особовому складу військової частини. До наказів про виплату додаткової винагороди не включаються військовослужбовці, зазначені у пункті 2 цього розділу, які: вживали алкогольні напої (наркотичні або психотропні речовини) на території військової частини як у службовий, так і в позаслужбовий час, прибували на службу та/або виконували обов'язки військової служби в стані алкогольного (наркотичного) сп'яніння, - за місяць, у якому здійснено таке порушення, оголошене наказом командира (начальника). Враховуючи наведене представник відповідача просив відмовити в задоволенні позову.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 проходить військову службу за призовом під час мобілізації в період дії воєнного стану у складі Військової частини НОМЕР_1 , що визнається і не заперечується сторонами.

Офіцером відділення ІНФОРМАЦІЯ_1 капітаном ОСОБА_2 відносно позивача 14.08.2023 складено протокол ДНЛ/П 2/01171 про військове адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 172-20 КУпАП, а саме: виявлений у стані алкогольного сп'яніння, під час виконання обов'язків військової служби, чим здійснив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 172-20 КУпАП, свою вину не визнав.

Відповідно до наказу командира Військової частини НОМЕР_1 за №546 від 30.08.2023 за особисту недисциплінованість, невиконання вимог статей 11, 49, 128 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статті 1.4 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України, перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, головному сержанту ОСОБА_1 стрільцю 1 стрілецького відділення 2 стрілецького взводу 1 стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 оголошено "Сувору догану", та позбавлено премії в повному розмірі за серпень 2023 року, додаткової грошової винагороди передбаченої постановою №168 за серпень 2023 року.

Постановою Покровського районного суду Дніпропетровської області від 11.10.2023 року у справі №189/2840/23, справу про адміністративне правопорушення відносно позивача ОСОБА_1 за частиною 3 статті 172-20 КУпАП закрито на підставі статті 247 частини 1 пункту 1 КУпАП, за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Вважаючи протиправним та таким, що підлягає скасуванню наказ командира Військової частини НОМЕР_1 від 01.09.2023 №550 в частині невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" за серпень 2023 року, позивач звернувся з цим позовом до суду з метою захисту своїх порушених прав на виплату додаткової винагороди, передбаченої Постановою №168.

Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступних підстав та мотивів.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.

Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався та діє на час розгляду цієї адміністративної справи.

Одночасно, військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування постановлено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (далі - Закон № 2232-XII) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній з обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі - Порядок № 260).

Так, відповідно до пункту 2 розділу І Порядку № 260 грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення. До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років. До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту; премія. До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди (крім винагороди військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту), а також додаткова винагорода на період дії воєнного стану; допомоги.

Пунктом 17 розділу I Порядку № 260 передбачено, що на період дії воєнного стану виплата грошового забезпечення особам офіцерського, старшинського, сержантського та рядового складу може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" та № 69 "Про загальну мобілізацію", Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 року прийнята постанова № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (далі - Постанова № 168), пунктом 1 якої (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2022 № 1146, яка застосовується з 01.09.2022) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Пунктом 1 Постанови № 168 (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.2023 № 43) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Відповідно до пункту 2-1 Постанови № 168 порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.

Так, з 24.02.2022 у військовослужбовців, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, виникло право на отримання додаткової винагороди в розмірі 100000,00 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Підставою для нарахування та виплати такої винагороди є відповідний наказ командира.

Як визнається і не заперечується сторонами, Військовою частиною НОМЕР_1 під час проходження ОСОБА_1 військової служби щомісячно виплачувалась додаткова винагорода, передбачена Постановою №168.

Законом України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» від 24.03.1999 №548-XIV затверджено Статут внутрішньої служби Збройних Сил України, яким визначено загальні права та обов'язки військовослужбовців Збройних Сил України і їх взаємовідносини, обов'язки основних посадових осіб полку і його підрозділів, правила внутрішнього порядку у військовій частині та її підрозділах (далі - Статут) та дія якого поширюється на військовослужбовців Служби зовнішньої розвідки України, Служби безпеки України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Управління державної охорони України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів спеціального призначення з правоохоронними функціями.

Відповідно до статті 11 Статуту необхідність виконання завдань оборони України захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов'язаннями України покладає на військовослужбовців такі обов'язки: сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України.

Відповідно до статті 13 Статуту військовослужбовець зобов'язаний додержуватися вимог безпеки, утримуватися від шкідливих для здоров'я звичок.

Статтею 241 Статуту передбачено, що кожний військовослужбовець повинен утримуватися від шкідливих звичок (куріння і вживання алкоголю).

Законом України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України» від 24.03.1999 №551-XIV затверджено Дисциплінарний статут Збройних Сил України, який визначає сутність військової дисципліни, обов'язки військовослужбовців щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг (Дисциплінарний статут).

Усі військовослужбовці Збройних Сил України незалежно від своїх військових звань, службового становища та заслуг повинні неухильно керуватися вимогами цього Статуту.

Дія цього Статуту поширюється на військовослужбовців Служби зовнішньої розвідки України, Служби безпеки України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Управління державної охорони України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів спеціального призначення з правоохоронними функціями.

Відповідно до статті 1 Дисциплінарного статуту військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених статутами Збройних Сил України та іншим законодавством України.

Абзацом 7 статті 4 Дисциплінарного статуту встановлено, що військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.

За змістом частини другої статті 45 Дисциплінарного статуту за вчинення адміністративних правопорушень військовослужбовці несуть дисциплінарну відповідальність за цим Статутом, за винятком випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення. За вчинення правопорушень, пов'язаних із корупцією, військовослужбовці несуть відповідальність згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення.

З метою врегулювання виплати військовослужбовцям додаткової винагороди, передбаченої Постановою №168, Міністром оборони України телеграмою від 25.03.2022 року №248/1298 доведено до відома Першому заступнику, заступникам Міністра оборони України, Державному секретарю Міністерства оборони України, Головнокомандувачу Збройних Сил України, начальнику Генерального штабу Збройних Сил України, голові Державної спеціальної служби транспорту, командувачам видів (родів військ, сил) Збройних Сил України/керівникам структурних-підрозділів апарату Міністерства оборони України, Головнокомандувача Збройних Сил України та Генерального штабу Збройних Сил України, командирам (начальникам) військових частин, установ, що до наказів про виплату додаткової винагороди в розмірі 100000,00 гривень або 30000,00 гривень не включаються ті військовослужбовці, які (зокрема) перебували у стані алкогольного (наркотичного) сп'яніння - за місяць, у якому здійснено таке правопорушення.

Наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі - Порядок № 260).

Згідно пункту 5 розділу XVI Порядку №260 військовослужбовцям щомісячні премії не виплачуються зокрема за вживання алкогольних напоїв (наркотичних речовин) на території військової частини як у службовий, так і в позаслужбовий час, прибуття на службу в нетверезому стані (у стані наркотичного сп'яніння) - за місяць, у якому здійснено таке порушення.

Згідно пункту 15 розділу XXXIV Порядку №260 до наказів про виплату додаткової винагороди не включаються військовослужбовці, зазначені у пункті 2 цього розділу, які вживали алкогольні напої (наркотичні або психотропні речовини) на території військової частини як у службовий, так і в позаслужбовий час, прибували на службу та/або виконували обов'язки військової служби в стані алкогольного (наркотичного) сп'яніння, - за місяць, у якому здійснено таке порушення, оголошене наказом командира (начальника).

З матеріалів адміністративної справи, суд встановив, що офіцером відділення ІНФОРМАЦІЯ_1 капітаном ОСОБА_2 відносно позивача 14.08.2023 складено протокол ДНЛ/П 2/01171 про військове адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 172-20 КУпАП, а саме: виявлений у стані алкогольного сп'яніння, під час виконання обов'язків військової служби, чим здійснив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 172-20 КУпАП, свою вину не визнав.

Відповідно до наказу командира Військової частини НОМЕР_1 за №546 від 30.08.2023 за особисту недисциплінованість, невиконання вимог статей 11, 49, 128 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статті 1.4 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України, перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, головному сержанту ОСОБА_1 стрільцю 1 стрілецького відділення 2 стрілецького взводу 1 стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 оголошено "Сувору догану", та позбавлено премії в повному розмірі за серпень 2023 року, додаткової грошової винагороди передбаченої постановою №168 за серпень 2023 року.

Постановою Покровського районного суду Дніпропетровської області від 11.10.2023 року справа № 189/2840/23, справу про адміністративне правопорушення відносно позивача ОСОБА_1 за частиною 3 статті 172-20 КУпАП закрито на підставі статті 247 частини 1 пункту 1 КУпАП, за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Щодо доводів позивача про те, що у відповідача була відсутня передбачена законом підстава - рішення суду, яке набрало законної сили, про визнання ОСОБА_1 винним у скоєнні військово-адміністративного правопорушення, відповідальність яке передбачено ч.3 ст.172-20 КУпАП для невиплати йому у серпні 2023 року, оскільки його вина не була встановлена у передбаченому законом порядку, суд зазначає, що відповідно до п.5 розділу XVI Порядку №260 та п.10 рішення Міністра оборони України №248/1298 однією із підстав позбавлення військовослужбовців премії та додаткової винагороди, передбаченої Постановою №168, є встановлення факту їх перебування як у службовий, так і в позаслужбовий час особи в стані алкогольного (наркотичного) сп'яніння, перебування на службі в стані алкогольного (наркотичного) сп'яніння.

При цьому, суд зазначає, що усі обставини перебування позивача 14.08.2023 в нетверезому стані зафіксовано у протоколі ДНЛ/П 2/01171 від 14.08.2023 про військове адміністративне правопорушення за ч.3 ст.172-20 КУпАП та не потребують додаткового встановлення.

Водночас, суд вважає за необхідне зазначити, що адміністративна і дисциплінарна відповідальність є різними видами юридичної відповідальності, мають різний склад порушення, і притягнення чи не притягнення до дисциплінарної відповідальності не може бути обумовлено наявністю чи відсутність складу іншого правопорушення чи фактом притягнення до іншого виду відповідальності.

Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду від 29.06.2021 у справі №826/7187/17, постанові Великої Палати Верховного Суду від 02.06.2021 у справі №9901/375/19.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина 5 статті 242 КАС України).

Також, суд вважає за необхідне зауважити, що кожен військовослужбовець, складаючи присягу, бере на себе відповідні зобов'язання, які передбачені Конституцією України та законами України, має виконувати свої обов'язки сумлінно, дотримуючись дисципліни, а також користується певними соціально-економічними та особистими правами і свободами. Результат дій військовослужбовця може вплинути на інших та на результати всієї служби в цілому, а тому військовослужбовці зобов'язані дотримуватися Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та Дисциплінарного статуту.

Військовослужбовці, особливо під час воєнного стану запровадженого у державі, відіграють важливу роль у забезпеченні національної безпеки та захисту територіальної цілісності країни, а тому під час виконання своїх обов'язків, вони повинні бути відповідальними та надійними, що вимагає обмежень у різних аспектах, включаючи вживання алкогольних напоїв (наркотичних речовин), оскільки будь-яке їх вживання під час служби може призвести до непередбачуваних наслідків, які можуть негативно вплинути на безпеку держави та діяльність в цілому військової частини.

В спірному випадку, ОСОБА_1 оскаржує наказ командира Військової частини НОМЕР_1 від 01.09.2023 №550 лише в частині невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої постановою КМУ від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" за серпень 2023 року. Жодних заперечень щодо винесення суворої догани військовослужбовець суду не надав.

Відповідно до підпункту 9.8 пункту 9 окремого доручення Міністра оборони України № 912/з/29 від 23.06.2022 до наказів про виплату додаткової винагороди в розмірі 100 000 гривень або 30 000 гривень не включати військовослужбовців, які вживали алкогольні напої (наркотичні та психотропні речовини) на території військової частини як у службовий, так і в позаслужбовий час, прибували на службу та/або виконували обов'язки військової служби в нетверезому стані (у стані наркотичного сп'яніння) - за місяць, у якому здійснено таке порушення, оголошеного наказом командира (начальника).

Отже, з урахуванням наведеного нормативного регулювання та встановлених обставин, відсутність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, зафіксованого постановою суду, сама по собі не свідчить про відсутність у його діях складу дисциплінарного правопорушення.

Водночас, положення підпункту 9.8 пункту 9 окремого доручення Міністра оборони України № 912/з/29 від 23.06.2022 прямо передбачають невключення військовослужбовців до наказів про виплату додаткової винагороди у разі вчинення відповідного порушення у місяці, в якому воно мало місце та було оформлене наказом командира. За таких обставин, факт увільнення від служби 14.08.2023 правового значення для вирішення питання щодо виплати додаткової винагороди не має, оскільки визначальним є сам факт вчинення дисциплінарного порушення у відповідному місяці.

Отже, наказ командира Військової частини НОМЕР_1 від 01.09.2023 №550 в частині невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої постановою КМУ від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" за серпень 2023 року, є таким, що винесений відповідачем на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та чинним законодавством України.

За приписами частини 2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (частини 1, 2 статті 77 КАС України).

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд за правилами статті 90 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що у спірному випадку відповідач діяв на підставі закону, із урахуванням усіх обставин, які мають значення для вірного вирішення порушеного позивачем питання, у зв'язку із чим позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають до задоволення.

Інші доводи учасників справи на спірні правовідносини не впливають та висновків суду по суті спору не змінюють.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ), АДРЕСА_1 ;

відповідач - Військова частина НОМЕР_1 (ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_3 ), АДРЕСА_2 .

Суддя /підпис/ Скільський І.І.