Подільський районний суд міста Києва
Справа № 758/6438/26
22 квітня 2026 року м. Київ
Подільський районний суд м. Києва у складі слідчого судді ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання, подане прокурором Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 , в кримінальному провадженні № 42025102070000055, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 07.04.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, про арешт майна ,-
Слідчим відділом Подільського УП ГУНП у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42025102070000055 від 07.04.2025.
Процесуальне керівництво у вказаному кримінальному провадженні здійснюється Подільською окружною прокуратурою міста Києва.
Вказане кримінальне провадження розпочато на підставі інформації ГУ «Д» ДЗНД СБ України, відповідно до якої встановлено, що посадові особи комунальних некомерційних закладів охорони здоров'я, клінік та медичних установ з різних регіонів України та м. Києва, створюють умови для надання переваг підприємству, зокрема: ТОВ «Олестас Еко» (код ЄДРПОУ 38469527) у визначенні переможцем під час проведення закупівель з виконання послуг із управління, збирання, перевезення, оброблення, утилізації, знешкодження небезпечних відходів. При цьому економічно вигідніші пропозиції інших учасників відхиляються через формальні підстави. Лише за період 2024-2025 років ТОВ «Олестас Еко» обрано переможцем під час проведення державних торгів на виконання робіт з утилізації клінічних відходів, що утворюються у закладах охорони здоров'я на загальну суму понад 69 млн. грн. При цьому потужності з переробки відходів (методом спалення) ТОВ «Олестас Еко» за своїми технічними характеристиками не дозволяють переробляти весь об?єм відходів, які надходять з медичних закладів. Крім того, службові особи зазначеного суб?єкта підприємницької діяльності, зловживаючи своїм службовим становищем, привласнювали кошти, виділені на утилізацію медичних та інших відходів. Замість належної утилізації, передбаченої договорами, вони організовували вивезення відходів на обласні полігони твердих побутових відходів, що суттєво зменшувало витрати, але не відповідало умовам договорів та вимогам екологічного законодавства.
Також відповідно до інформації ГУ «Д» ДЗНД СБ України встановлено, що посадові особи ТОВ «Олестас Еко» за попередньою змовою з ФОП ОСОБА_4 (ІПН: НОМЕР_1 ), підробили документи щодо придбання обладнання, а саме шредеру двовального із внесенням недостовірних відомостей про результати технічного огляду, які були надані Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України, що стало підставою для видачі Ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами ТОВ «Олестас Еко».
У подальшому, посадовими особами ТОВ «Олестас Еко», з метою отримання неправомірної вигоди тa розподілення учасниками протиправної схеми, отримані від розпорядників безготівкові грошові кошти переводяться у готівку.
На виконання доручення працівниками ГУ «Д» ДЗНД СБ України встановлено, що з 01.01.2023 по теперішній час ТОВ «ОЛЕСТАС ЕКО» були переможцем 580 тендерних закупівель, пов'язаних з «наданням послуг з перевезення та знешкодження небезпечних відходів» із загальною сумою договорів понад 128 млн. грн. з різними закладами охорони здоров'я.
При цьому, відповідно до зареєстрованих податкових накладних ТОВ «ОЛЕСТАС ЕКО» здійснило фінансово-господарські операції з реалізації/надання послуг «з перевезення та знешкодження небезпечних відходів» на загальну суму майже 90 млн. грн. з ПДВ, яка майже на 40 млн.грн. менше від їх реального розміру, що у свою чергу призводить до зменшення сплати податків та інших обов'язкових платежів до державного бюджету, а також подальшого привласнення вказаних грошових коштів.
Разом з тим, у ході проведення досудового розслідування проведено дослідження фінансово-господарської діяльності ТОВ «Олестас Еко» (код ЄДРПОУ 38469527) за період з 01.01.2023 по 30.04.2025 на предмет ймовірного здійснення фінансово-господарських операцій зокрема з найбільшими замовниками: КНП «Київський міський клінічний онкологічний центр» ВО КМР (КМДА), КНП «Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради», Національний інститут раку, КНП «Міська клінічна лікарня №6» Дніпровської міської ради, КНП «Третя міська лікарня швидкої медичної допомоги», Національна дитяча спеціалізована лікарня «Охмадит» МОЗ Україна, КНП «Обласна клінічна лікарня Івано-Франківської обласної ради», ПрАТ «Сентравіс Продакшн Юкрейн», КНП «КМКЛ №7» ВО КМР (КМДА), ТОВ «Еко Нова», КНП «КМКЛ №6» ВО КМР (КМДА), КНП «Сарненська центральна районна лікарня» Сарненської міської ради, КП «Полтавська обласна клінічна лікарня ім. М.В. Скліфософського Полтавської обласної ради, КНП КОР «Київська обласна клінічна лікарня», КНП «Перинатальний центр м. Києва ВО КМР (КМДА), КНП КМКЛ №3 ВО КМР (КМДА), КП «Київський метрополітен», спрямованих на привласнення/розтрату коштів державного бюджету, а також можливого ухилення від сплати податків.
Відповідно до висновку спеціаліста ТОВ «Олестас Еко» при здійсненні в період з 01.01.2023 по 30.04.2025 господарських операцій з суб'єктами господарювання, ймовірно на порушення пункту 201.1 статті 201 ПК України не зареєструвало податкових накладних на загальну суму 24 887 053,69 гривень, внаслідок чого занизило податкові зобов'язання та відповідно ухилилось від сплати податків до державного бюджету на загальну суму 7 877 733,67 гривень, з яких: 4 146 175, 62 гривень - податку на додано вартість та 3 731 558,05 гривень - податку на прибуток.
Також співробітниками ГУ «Д» ДЗНД СБ України в ході досудового розслідування встановлено, що офіс ТОВ «Олестас Еко» (код ЄДРПОУ 38469527) знаходиться за адресою: місто Черкаси, бульвар Тараса Шевченка, будинок 190 (який на праві приватної власності належить - ТОВ «Олестас», код ЄДРПОУ 30146931). Промисловий майданчик ТОВ «Олестас Еко» знаходиться за адресою: Черкаська область, місто Черкаси, проїзд Енергобудівельників, земельна ділянка 4, за кадастровим номером: 7110136400:05:005:0031 (який на праві приватної власності належить - ТОВ «Променергострой», код ЄДРПОУ 38764866), на території якої знаходяться виробничі потужності для термічного знищення небезпечних відходів. Крім того, встановлено, що суб'єкт господарювання зберігає медичні відходи категорії В, які їм передають заклади охорони здоров'я згідно з укладеними договорами, на відкритій місцевості, а також в неспеціалізованих приміщеннях, що розташовуються на земельній ділянці з кадастровим номером: 7110136400:05:005:0030 (яка на праві приватної власності належить Черкаській міській раді (ЄДРПОУ 25212542).
16.04.2026, на підставі ухвали слідчого судді Подільського районного суду м. Києва по справі № 758/5583/26 від 07.04.2026 за адресою: м. Черкаси, бульвар Т. Шевченка, 190, за місцем розташування ТОВ «Олестас ЕКО», було виявлено та вилучено низку речей, що визнано речовими доказами у кримінальному провадженні постановою старшого слідчого СВ Подільського УП ГУНП у м. Києві від 16.04.2026.
Тільки запобігши реальній загрозі протиправного впливу (заборони відчуження, розпорядження та користування) на вказане майно шляхом накладення арешту можливо досягти мети щодо швидкого, повного та неупередженого досудового розслідування, а також настанню будь-яких негативних наслідків.
В органу досудового розслідування, як вказано у клопотанні, є всі підстави вважати, що вилучений речі мають важливе значення для встановлення всіх обставин вчинення кримінального правопорушення.
Метою накладення арешту на вказане вище майно є збереження речових доказів.
Прокурор в судовому засіданні вказав, що клопотання підтримує та просить задовольнити за вказаних у ньому підстав.
Представник власника майна в судовому засіданні не заперечував проти задоволення клопотання та зазначив, що під час обшуку процедуру не порушено.
Дослідивши додані до клопотання матеріали, якими обґрунтовано доводи, інші письмові докази, заслухавши учасників судового засідання, суд дійшов висновку про те, що клопотання слід задовольнити з наступних підстав.
Про факти, встановлені під час досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні, зазначено вище.
Вказані у клопотанні обставини справи відповідають долученим до нього матеріалам. Зокрема, в ході досудового розслідування в кримінальному провадженні № 42025102070000055 від 07.04.2025 в ході проведення 16.04.2026, на підставі ухвали слідчого судді Подільського районного суду м. Києва у справі № 758/5583/26 від 07.04.2026, за адресою: м. Черкаси, бульвар Т. Шевченка, 190, за місцем розташування ТОВ «Олестас ЕКО», було виявлено та вилучено низку речей, що визнано речовими доказами у кримінальному провадженні постановою старшого слідчого СВ Подільського УП ГУНП у м. Києві від 16.04.2026, та щодо яких внесено вказане клопотання.
Згідно з п. 7 ч. 2 ст. 131 КПК України арешт майна є заходом забезпечення кримінального провадження.
Загальні правила (засади) застосування заходів забезпечення визначені ст. 132 КПК України, за змістом частини 3 якої: застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням; а за змістом частини 5 якої: для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 171 КПК України у клопотанні слідчого, прокурора про арешт майна повинно бути зазначено підстави і мету відповідно до положень статті 170 цього Кодексу та відповідне обґрунтування необхідності арешту майна.
Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Згідно із ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення:
1) збереження речових доказів;
2) спеціальної конфіскації;
3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи;
4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Згідно з ч. 3 ст. 170 КПК України, у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 98 КПК України, речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
З огляду на положення ст. 170 КПК України майно, яке має ознаки речового доказу, повинно арештовуватися незалежно від того, хто являється його власником, у кого і де воно знаходиться, чи належить воно підозрюваному чи іншій зацікавленій особі, оскільки в протилежному випадку не будуть досягнуті цілі застосування цього заходу - запобігання можливості протиправного впливу (відчуженню, передачі, перетворенню, використанню, втрати, приховуванню) на певне майно, що, як наслідок, перешкодить встановленню істини у кримінальному провадженні.
Відповідно до вимог ч.ч. 10, 11 ст. 170 КПК України арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку, зокрема, на нерухоме майно. Не може бути арештовано майно, якщо воно перебуває у власності добросовісного набувача, крім арешту майна з метою забезпечення збереження речових доказів. Заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до його відчуження, передачі, приховування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.
За змістом ч. 2 ст. 173 КПК України при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати: 1) правову підставу для арешту майна; 2) можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої статті 170 цього Кодексу); 3) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність (якщо арешт майна накладається у випадках, передбачених пунктами 3, 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); 3-1) можливість спеціальної конфіскації майна (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 2 частини другої статті 170 цього Кодексу); 4) розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); 5) розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; 6) наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.
У даному випадку виявлені та вилучені предмети ймовірно були об'єктом, знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зокрема, й можуть зберігати на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, матимуть значення для проведення досудового розслідування та судового розгляду у даному кримінальному провадженні.
Таким чином вилучені речі підпадають під ознаки речових доказів, визначені ст. 98 КПК України.
Метою застосування заходу забезпечення - арешту майна є збереження речових доказів.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Натомість, під час розгляду клопотання про арешт майна слідчий суддя уповноважений оцінити можливість використання майна, на яке слідчий, прокурор бажає накласти арешт, як доказу в кримінальному провадженні.
З урахуванням викладеного, враховуючи обставини кримінального провадження, та того, що вилучене майно являється речовими доказами, з метою досягнення дієвості кримінального провадження виникла необхідність у накладенні арешту на майно, що було вилучено під час обшуку, проведеного 16.04.2026.
Дослідивши матеріали, які обґрунтовують вимоги клопотання про арешт майна, приходжу до висновку про наявність достатнього обґрунтування стороною обвинувачення відповідності вилучених речей критеріям, викладеним у ст. 98 КПК України, зокрема, що вони могли зберегти на собі сліди вчинення кримінального правопорушення або містить інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі, чи є вони знаряддям кримінально протиправних дій, речами, набутими кримінально протиправним шляхом. Накладення арешту на зазначене вилучене майно може вплинути на досягнення дієвості кримінального провадження, що згідно зі ст. 131 КПК України є загальною метою забезпечення заходу кримінального провадження. Клопотання подано в строки, визначені ч. 5 ст. 171 КПК України.
Таким чином, наявні підставі для арешту майна, визначені ст. 170 КПК України.??
Зазначене дає підстави для задоволення клопотання.
Окремо звертається увага, що відповідно до ч. 1 ст. 174 КПК України підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження - судом.
Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 98, 131-132, 168, 170-173, 309 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання, подане прокурором Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 , в кримінальному провадженні № 42025102070000055, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 07.04.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, про арешт майна - задовольнити.
Накласти арешт на майно, що було виявлено та вилучено 16.04.2026 в ході проведення обшуку за адресою: м. Черкаси, бульвар Т. Шевченка, 190, за місцем розташування ТОВ «Олестас ЕКО», а саме: Договір № 2407230-П від 12.07.2024 (КП ПОКЛ ім.СКЛІФОСОФСЬКОГО) на 3 арк.; Договір № 2407241-П від 12.09.2024 між Полтавською обл. клінічною лікарнею; Договір № 55 від 24.09.24 між КНП Сарнинською ЦРЛ Сарнинської міської ради та ТОВ "Олестас ЕКО" на 5 арк.; Договір № 240-24 від 20.05.24 між КНП Сарнинською ЦРЛ Сарнинської міської ради та ТОВ "Олестас ЕКО"; Договір № 307 про Закупівлю послуг від 27.05.2024 між КНП Обласна клінічна лікарня Івано-Франківської обласної ради та ТОВ "Олестас ЕКО"; Договір № 86 про закупівлю послуг від 05.02.24 між Обласна клінічна лікарня Івано-Франківської обласної ради та ТОВ "Олестас ЕКО"; Договір №24/23 від 11.04.23 між Державним НП Інститут раку та ТОВ "Олестас ЕКО"; Додаткова угода № 1 про надання послуг №116 від 03.04.24 (угода від 12.06.24) між ТОВ "Олестас ЕКО" та КНП КМКЛ № 4; Договір № 76 від 13.02.23 між КНП "Київський міський онкологічний центр" та ТОВ "Олестас ЕКО"; Додаткову угоду № 4 від 07.01.2023 до договору № 6258 від 28.11.2022 між КНП Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради та ТОВ "Олестас ЕКО"; Договір № 5892 від 13.02.23 між КНП Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради та ТОВ "Олестас ЕКО"; Договір № Е_23 від липня 2023 року між КП Київський метрополітен та ТОВ "Олестас ЕКО"; Додаткову угоду № 1 до договору №313-Е-23 від серпня 2023 року між КП Київський метрополітен та ТОВ "Олестас ЕКО"; Договір № 10252 від 28.11.2023 між КНП Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради та ТОВ "Олестас ЕКО"; Договір № 337-23 від 24.10.2023 року між КНП Саринської ЦРЛ Саринської міської ради та ТОВ "Олестас ЕКО"; ДОГОВІР № 277 від 02.08.23 між КНП Київський онкологічний центр та ТОВ "Олестас ЕКО"; Додаткову угоду № 1 від 29.12.2024 договору про закупівлю послуг на збирання перевезення зберігання вивезення відходів категорії B UA-2023-01-16-004-777-а між КНП Київська міська лікарня № 6 Дніпровської міської ради та ТОВ "Олестас ЕКО"; Додаткову угоду № 3 від 12.01.2024 до договору про закупівлю послуг на збирання перевезення зберігання вивезення відходів категорії B UA-2023-01-16-004-777-а між КНП Київська міська лікарня № 6 Дніпровської міської ради та ТОВ "Олестас ЕКО"; Договір про надання послуг № 116 від 03.04 між ТОВ "Олестас ЕКО" та КНП КМКЛ №4 ВО КМДА; Договір № 199/06/23 від 09.06.2023 про надання послуг між КНП Київської обласної ради КОКЛ та ТОВ "Олестас ЕКО"; акт ОУ-012545 здачі прийняття робіт надання послуг; Акт передавання відходів № 2 від 23.11.23 року; Акти передавання відходів ТОВ "Олестас ЕКО" та КНП КМКЛ № 6 ; Акт передавання відходів ТОВ "Олестас ЕКО" та МДСЛ Охматдит; Акт передавання відходів ТОВ "Олестас ЕКО" та КМКЛ 6.
Копію ухвали вручити слідчому - для виконання.
Ухвала підлягає негайному виконанню.
Роз'яснити, що підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження - судом.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1