Постанова від 16.04.2026 по справі 932/9481/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2026 року м. Дніпросправа № 932/9481/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),

суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,

розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Шевченківського районного суду міста Дніпра від 03.12.2025 року (суддя Салькова В.С., м. Дніпро, повний текст рішення виготовлено 03.12.2025 року) у адміністративній справі №932/9481/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа: Костянтинівський відділ державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, суд -

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2025 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі по тексту - відповідач), третя особа Костянтинівський відділ державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, в якому просив визнати протиправною та с касувати постанову, ухвалену відповідачем від 04.06.2025 року №14/3229 про притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення порушення, передбаченого ч.3 ст.210- КУпАП та закрити провадження у справі.

Рішенням Шевченківського районного суду міста Дніпра від 03.12.2025 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.

З рішенням суду першої інстанції не погодився ОСОБА_1 та подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення суду, яким задовольнити позовні вимоги. Свої вимоги обґрунтував тим, що рішення суду першої інстанції прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права. Апелянт зазначив, що він, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебував на військовому обліку у другому відділі ІНФОРМАЦІЯ_3 за місцем свого постійного мешкання. 0306.2025 року він з дружиною на власному автомобілі з майном евакуювалися з АДРЕСА_1 до безпечного регіону України. Під час руху на блок-пості в районі м. Добропілля Донецької області він був зупинений працівниками поліції та ТЦК, як йому повідомили, що він перебуває у розшуку, ця інформація не відповідає дійсності, так як він водій щоденно проходив аналогічну перевірку на інших блок-постах і ніяких порушень не було. Він був затриманий та його доставили до ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_2 ) як порушника правил військового обліку, де було вияснено, що він перебуває на військовому обліку в другому відділі ІНФОРМАЦІЯ_5 та йому було запропоновано написати заяву про взяття на військовий облік до місцевого ТЦК, що він зробив. Після написання заяви стосовно нього 03.06.2025 року було складено протокол про адміністративне правопорушення, який він відмовився підписувати, ознайомлюватися і отримувати. Суд прийшов до висновку про те, що він не оновив свої персональну дані в період з 18.05.2024 року до 16.07.2025 року. Апелянт зазначив, що в постанові від 04.06.2025 року не зазначено. які саме персональні дані він мав оновити та не оновив.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що 03.06.2025 року посадовою особою ІНФОРМАЦІЯ_6 складено протокол №529 про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 КпАП України за те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , без поважних причин не оновив свої персональні дані протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, а саме в період з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) ТЦК та СП, чим порушив вимоги абзацу 7 ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Протокол містить підпис ОСОБА_1 та друковані пояснення, що він не оновив свої персональні дані внаслідок незнання законодавства України. ОСОБА_1 отриманий другий примірник протоколу. 04.06.2025 начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 прийнято постанову №14/3229, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КпАП України, суть правопорушення за цією постановою відповідає відомостями вищенаведеного протоколу про адміністративне правопорушення №529 від 03.06.2025 року. На ОСОБА_1 накладено штраф у сумі 17000 грн. В постанові містяться відомості про отримання ОСОБА_1 її копії 04.06.2025 року та підпис від його імені. 01.07.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_7 до Костянтинівського ВДВС подано заяву про відкриття виконавчого провадження за цією постановою. Виконавче провадження №78687279 відкрите постановою головного державного виконавця від 23.07.2025 року і того ж дня постановою накладений арешт на грошові кошти/електронні гроші на всіх рахунках ОСОБА_1 . Зі скріншоту застосунка Резерв+ станом на 21.07.2025 року вбачається, що ОСОБА_1 є військовозобов'язаним, перебуває на обліку в 1 відділі ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_2 ), в званні старшого лейтенанта, ВОС 0421010. Дата уточнення даних - 08.06.2025 року. Суд врахував, що згідно скріншоту з додатку ОСОБА_2 , наданого ним суду, ОСОБА_1 оновив свої персональні дані 08.06.2025 року, тобто вже після притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КпАП України. ОСОБА_1 не доведено, що він, будучи військовозобов'язаним, був звільнений від виконання обов'язку з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року включно уточнити свої облікові дані у встановленому порядку. Суд врахував, щ згідно змісту протоколу від 03.06.2025 року ОСОБА_1 був присутній при його складанні, йому повідомлено під підпис, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться 04.06.2025 року о 8-30 в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_4 , кабінет №10. Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції керувався ч.3 ст.210-1 КУпАП; статтями 1, 42 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу»; ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»; Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 року; Закону України «Про оборону України»; Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 «Про введення в Україні воєнного стану»; абзацом 4 п.1 ч.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 №3633-IX; частинами 1, 5, 8, 9 ст.5, ч.1 ст.7, ч.3 ст.14 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів»; Порядком електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів і Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, затвердженим наказом Міністерства оборони України, Міністерства фінансів України від 21.08.2023 року№494/446; Порядком електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів і Державним реєстром актів цивільного стану громадян, затвердженим наказом Міністерства оборони України, Міністерства юстиції України від 10.08.2023 року №464/2887/5 та прийшов до висновку про те, що законодавство передбачає три шляхи, яким громадяни України, які перебувають на території України та які перебувають на військовому обліку, повинні були уточнити свої персональні дані з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року (включно), а саме: через центр надання адміністративних послуг; через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки. Суд вважав, що датою виявлення правопорушення є дата складання протоколу №529 від 03.06.2025 року. Після виявлення правопорушення 03.06.2025 року; оскаржувана постанова була прийнята 04.06.2025 року, а отже три місяці з моменту виявлення правопорушення не закінчилися. Суд врахував, що про дату, час та місце розгляду справи ОСОБА_1 був повідомлений шляхом зазначення відповідної інформації в протоколі про адміністративне правопорушення.

Матеріалами справи встановлено, що згідно військово-облікового документу «Резерв +», сформованого 21.07.2025 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , військовозобов'язаний перебуває на військовому обліку в 1 відділі ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_2 ), інформація про проходження ВЛК відсутня; проживає в АДРЕСА_3 ; дата уточнення даних 08.06.202 року.

Встановлено, що 03.06.2025 року посадовою особою ІНФОРМАЦІЯ_8 в м. Добропіллі Донецької області складено протокол №529 про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1 КпАП України, згідно якого ОСОБА_1 без поважних причин не оновив свої персональні дані протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, а саме в період з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) ТЦК та СП, чим порушив вимоги абзацу 7 ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Протокол містить підпис ОСОБА_1 та друковані пояснення, що він не оновив свої персональні дані внаслідок незнання законодавства України. ОСОБА_1 отриманий другий примірник протоколу.

Встановлено, що 04.06.2025 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_2 ) прийнято постанову №14/3229, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.3 ст.210-1 КпАП України, згідно якої ОСОБА_1 без поважних причин не оновив свої персональні дані протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, а саме в період з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) ТЦК та СП, чим порушив вимоги абзацу 7 ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». На ОСОБА_1 накладено штраф у сумі 17000 грн. В постанові містяться відомості про отримання ОСОБА_1 її копії 04.06.2025 року та підпис від його імені.

Відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 року №65/2022 «Про загальну мобілізацію» в Україні оголошено загальну мобілізацію.

Відповідно до частин 1, 3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані, зокрема, з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці. Під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися, зокрема, військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях. Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження. У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

Відповідно до ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які перебувають у запасі Збройних Сил України, зобов'язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до п.79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервісті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, у тому числі організовують оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям.

Згідно частин 1, 3 ст.210-1, ст.235 КУпАП порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію - тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період - тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України). Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Аналізуючи докази у справі та законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що законодавство передбачає три шляхи, яким громадяни України, які перебувають на території України та які перебувають на військовому обліку, повинні були уточнити свої персональні дані з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року (включно), а саме: через центр надання адміністративних послуг; через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки. На підставі матеріалів, які є у справі, суд обґрунтовано прийшов до висновку про те, що про дату, час та місце розгляду справи ОСОБА_1 був повідомлений шляхом зазначення відповідної інформації в протоколі про адміністративне правопорушення.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що згідно військово-облікового документу «Резерв+» ОСОБА_1 оновлено дані лише 08.06.2025 року, що свідчить про порушення ним ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», що передбачено ч.3 ст.210-1 КУпАП (порушення правил військового обліку в особливий період.

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, як таке, що прийняте з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись статтями 315, 316, 321, 322 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Шевченківського районного суду міста Дніпра від 03.12.2025 року у адміністративній справі №932/9481/25 - залишити без змін.

Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення у порядку статей 328, 329 КАС України.

Головуючий - суддя О.М. Лукманова

суддя Л.А. Божко

суддя Ю. В. Дурасова