65618, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
"22" квітня 2026 р.м. Одеса Справа № 916/3155/24
Господарський суд Одеської області у складі судді Смелянець Г.Є.,
при секретарі судового засідання Лещенко Л.С.
розглянувши у судовому засіданні заяву Заступника керівника Одеської обласної прокуратури про зміну способу та порядку виконання рішення суду за вх.№2-650/26 від 06.04.2026
у справі №916/3155/24
за позовом Заступника керівника Одеської обласної прокуратури в інтересах держави
до відповідачів: 1. Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області
2. Товариства з обмеженою відповідальністю “Девелопмент Рені Термінал»
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів: Міністерство розвитку громад та територій України
про визнання недійсним договору оренди землі, скасування рішення про державну реєстрацію права оренди, зобов'язання повернути земельні ділянки та скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельних ділянок
за участю представників:
від прокуратури: не з'явився
від відповідача-1: не з'явився
від відповідача-2: не з'явився
від третьої особи: не з'явився
Рішенням Господарського суду Одеської області від 28.04.2025 у справі №916/3155/24 позов Заступника керівника Одеської обласної прокуратури в інтересах держави задоволено.
Визнано недійсним договір оренди, укладений 20.04.2023 між Ренійською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Девелопмент Рені Термінал», щодо земельних ділянок площею 8,1580 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0022 та площею 2,7876 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0021 для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (розміщення мультимодального терміналу), які розташовані за межами населеного пункту м. Рені Ізмаїльського району Одеської області.
Скасовано рішення державного нотаріуса Ренійської державної нотаріальної контори Одеської області Букатич Е.В. від 20.04.2023 № 67284799 про державну реєстрацію права оренди за товариством з обмеженою відповідальністю «Девелопмент Рені Термінал» на земельну ділянку площею 8,1580 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0022 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2723281051241, номер запису про інше речове право: 50001872).
Скасовано рішення державного нотаріуса Ренійської державної нотаріальної контори Одеської області Букатич Е.В. від 20.04.2023 № 67284267 про державну реєстрацію права оренди за товариством з обмеженою відповідальністю «Девелопмент Рені Термінал» на земельну ділянку площею 2,7876 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0021 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2723268151241, номер запису про інше речове право: 5 0001626).
Зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю «Девелопмент Рені Термінал» повернути Ренійській міській територіальній громаді в особі Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області земельні ділянки площею 8,1580 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0022 та площею 2,7876 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0021.
Скасовано у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельних ділянок площею 8,1580 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0022 та площею 2,7876 га з кадастровим номером 5124110100:01:005:0021 з одночасним закриттям Поземельних книг відносно цих земельних ділянок.
Стягнуто з Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області на користь Одеської обласної прокуратури витрати по сплаті судового збору у розмірі 7 570 грн.
Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю “Девелопмент Рені Термінал» на користь Одеської обласної прокуратури витрати по сплаті судового збору у розмірі 7 570 грн.
Постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 08.07.2025 апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю “Девелопмент Рені Термінал» та Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області на рішення Господарського суду Одеської області від 28.04.2025 у справі №916/3155/24 - залишено без задоволення. Рішення Господарського суду Одеської області від 28.04.2025 у справі №916/3155/24 - залишено без змін.
22.07.2025 на виконання рішення Господарського суду Одеської області від 28.04.2025 у справі №916/3155/24, залишеного без змін постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 08.07.2025, господарським судом видано відповідні накази.
Постановою Верховного Суду від 18.11.2025 касаційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Девелопмент Рені Термінал", Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області залишено без задоволення. Постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 08.07.2025 та рішення Господарського суду Одеської області від 28.04.2025 у справі № 916/3155/24 залишено без змін.
06.04.2026 за вх.№2-650/26 господарським судом одержано заяву про зміну способу та порядку виконання рішення суду, в якій Заступник керівника Одеської обласної прокуратури просить суд змінити порядок виконання судового рішення, на підставі якого був виданий наказ до Господарського суду Одеської області від 22.07.2025 у справі № 916/3155/24 та визначити його таким чином: «Стягнути з Боржника - Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області (68803, м. Рені Ізмаїльського району Одеської області, вул. Вознесенська, буд. 139, код ЄДРПОУ 35549578) через Виконавчий комітет Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області (68803, м. Рені Ізмаїльського району Одеської області, вул. Вознесенська, буд. 139, код ЄДРПОУ 04056990) на користь Стягувана - Одеської обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 03528552, м. Одеса, вул. Італійська (Пушкінська), 3; рахунок отримувача - ПА808201720343100002000000564, банк отримувача ДКСУ у м. Києві, код банку отримувача 820172, код класифікації доходів бюджету 22030101) 7570,00 грн витрат зі сплати судового збору.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 07.04.2026 заяву Заступника керівника Одеської обласної прокуратури про зміну способу та порядку виконання рішення суду за вх.№2-650/26 від 06.04.2026 у справі №916/3155/24 призначено до розгляду у судовому засіданні на 22.04.2026 о 14:20, із повідомленням учасників справи про судове засідання.
Учасники справи у судове засідання 22.04.2026 не з'явились, про дату, час і місце судового засідання повідомлені належним чином, про що в матеріалах справи наявні відповідні довідки про доставку електронного документу.
На підставі ст.233 ГПК України судовому засіданні 22.04.2026 за відсутності представників учасників справи, оголошено вступну та резолютивну частини ухвали суду.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Господарського суду Одеської області від 28.04.2025 у справі №916/3155/24, яке залишено без змін постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 08.07.2025 та постановою Верховного Суду від 18.11.2025, ухвалено, серед іншого, стягнути з Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області на користь Одеської обласної прокуратури витрати по сплаті судового збору у розмірі 7 570 грн.
На виконання рішення Господарського суду Одеської області від 28.04.2025 у справі №916/3155/24, залишеного без змін постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 08.07.2025, господарським судом видано відповідний наказ від 22.07.2025.
Супровідним листом від 31.07.2025 №12-1076ВИХ-25 Одеською обласною прокуратурою вказаний наказ пред'явлено до виконання Управлінню Державної казначейської служби України в Ізмаїльському районі Одеської області.
Листом Управління Державної казначейської служби України у Ренійському районі Одеської області від 29.08.2025 №02-63-08/753 повернуто наказ без виконання, у зв'язку з відсутністю відкритих рахунків боржника в Управлінні.
Згідно зі ст.18 ГПК України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до ч.1 ст.326 ГПК України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Згідно з ч.1 ст.327 ГПК України виконання судового рішення здійснюється на підставі наказу, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (п. 2 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2012 року N 18-рп/2012).
Невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (п. 3 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 25.04.2012 року N 11-рп/2012).
Держава зобов'язана організувати систему виконання судових рішень, яка буде ефективною як за законодавством, так і на практиці (рішення від 7 червня 2005 року у справі Фуклев проти України, заява N 71186/01, п. 84).
Саме на державу покладається обов'язок вжиття у межах її компетенції усіх необхідних кроків для того, щоб виконати остаточне рішення суду та, діючи таким чином, забезпечити ефективне залучення усього її апарату. Не зробивши цього, вона не виконає вимоги, що містяться у п.1 ст. 6 Конвенції.
Відповідно до ч.ч.1,3 ст.331 ГПК України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Спосіб виконання судового рішення - це спосіб реалізації та здійснення способу захисту, встановленого статтею 16 ЦК України. Отже, під зміною способу виконання рішення суду слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб. Зокрема, зміна способу виконання рішення можлива шляхом видозмінення зазначеної у рішенні форми виконання (грошової чи майнової), тобто за відсутності у боржника присудженого позивачеві майна в натурі або грошових коштів, достатніх для покриття заборгованості.
Зміна способу та порядку виконання рішення є однією з процесуальних гарантій захисту та відновлення захищених судом прав та інтересів фізичних і юридичних осіб. Зі змісту та призначення інституту зміни способу виконання рішення, ухвали, постанови, вбачається, що він є ефективним процесуальним засобом на гарантування виконання рішення (пункт 3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 25.04.2015 №11-рп/2012).
Зміна способу виконання рішення, здійснена судом в порядку, визначеному статтею 331 ГПК України, не є прийняттям нового рішення, яке підлягає окремому виконанню, але означає прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у спосіб встановлений у рішенні та припинення здійснення тих заходів, які були визначені рішенням та здійснення їх у спосіб, встановлений ухвалою, винесеною відповідно до норм процесуального права. Отже, така ухвала є допоміжним процесуальним актом реагування суду на перешкоди, які унеможливлюють або ускладнюють виконання судового рішення та спрямована на забезпечення повного виконання рішення суду і відповідного судового наказу.
Відповідно до пп.1 п. 9 Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України до законодавчого врегулювання безспірного списання коштів бюджету та відшкодування збитків, завданих бюджету, рішення суду про стягнення (арешт) коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) виконується виключно Казначейством України. Зазначені рішення передаються до Казначейства України для виконання..
Згідно з пп.3 п.9 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 03.08.2011 №845, орган Казначейства повертає виконавчий документ стягувачеві у разі, коли боржник не має відкритих рахунків в органі Казначейства або в органі Казначейства відкрито боржнику лише рахунок із спеціальним режимом використання, крім випадків виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за яким є державний орган згідно із Законом України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».
Статтею 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.11 Закону України «Про місцеве самоврядування» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Згідно зі ст.51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.
Відповідно до ч.2 ст.64 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські, районі в містах (у разі їх створення) ради та їх виконавчі органи самостійно розпоряджаються коштами відповідних місцевих бюджетів, визначають напрями їх використання.
При цьому, згідно з пп. 27 п. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: як прийняття рішень щодо передачі коштів з відповідного місцевого бюджету.
Статтею 2 Бюджетного Кодексу України визначено, що головні розпорядники бюджетних коштів - бюджетні установи в особі їх керівників, які відповідно до статті 22 цього Кодексу отримують повноваження шляхом встановлення бюджетних призначень.
Згідно зі ст.22 Бюджетного Кодексу України Головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно: 1) за бюджетними призначеннями, визначеними законом про Державний бюджет України, - установи, уповноважені забезпечувати діяльність Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України в особі їх керівників; міністерства, Національне антикорупційне бюро України, Конституційний Суд України, Верховний Суд, вищі спеціалізовані суди, Вища рада правосуддя та інші органи, безпосередньо визначені Конституцією України, в особі їх керівників, а також Державна судова адміністрація України, Національна академія наук України, Національна академія аграрних наук України, Національна академія медичних наук України, Національна академія педагогічних наук України, Національна академія правових наук України, Національна академія мистецтв України, інші установи, уповноважені законом або Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у відповідній сфері, в особі їх керівників; 2) за бюджетними призначеннями, визначеними рішенням про бюджет Автономної Республіки Крим, - уповноважені юридичні особи (бюджетні установи), що забезпечують діяльність Верховної Ради Автономної Республіки Крим та Ради міністрів Автономної Республіки Крим, а також міністерства та інші органи влади Автономної Республіки Крим в особі їх керівників; 3) за бюджетними призначеннями, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети, - місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників. Якщо згідно із законом місцевою радою не створено виконавчий орган, функції головного розпорядника коштів відповідного місцевого бюджету виконує голова такої місцевої ради.
Як вище зазначено господарським судом, з листа Управління Державної казначейської служби України у Ренійському районі Одеської області від 29.08.2025 №02-63-08/753 вбачається відсутність у Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області відкритих рахунків в органі Казначейства.
Отже, з урахуванням того, що Ренійська міська рада Ізмаїльського району Одеської області, не є розпорядником коштів місцевого бюджету відповідної територіальної громади та не має рахунків в органах державного казначейства, господарський суд вважає, що з метою реального виконання рішення суду у даній справі щодо стягнення судових витрат по сплаті судового збору в розмірі 7570 грн. необхідно здійснювати з рахунку розпорядника бюджетних коштів - Виконавчого комітету Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області.
Вказаний висновок суду узгоджується із правовою позицією, викладеною у постанові Верховного Суду від 14.05.2020 року у справі № 916/1952/17.
З огляду на вищевикладене, господарський суд дійшов висновку про задоволення заяви Заступника керівника Одеської обласної прокуратури про зміну способу та порядку виконання рішення суду за вх.№2-650/26 від 06.04.2026 у справі №916/3155/24.
Керуючись ст.ст.331, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
1.Заяву Заступника керівника Одеської обласної прокуратури про зміну способу та порядку виконання рішення суду за вх.№2-650/26 від 06.04.2026 у справі №916/3155/24 задовольнити.
2.Змінити порядок виконання судового рішення, на підставі якого був виданий наказ до Господарського суду Одеської області від 22.07.2025 у справі № 916/3155/24 та визначити його таким чином: «Стягнути з Боржника - Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області (68803, м. Рені Ізмаїльського району Одеської області, вул. Вознесенська, буд. 139, код ЄДРПОУ 35549578) через Виконавчий комітет Ренійської міської ради Ізмаїльського району Одеської області (68803, м. Рені Ізмаїльського району Одеської області, вул. Вознесенська, буд. 139, код ЄДРПОУ 04056990) на користь Стягувана - Одеської обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 03528552, м. Одеса, вул. Італійська (Пушкінська), 3; рахунок отримувача - ПА808201720343100002000000564, банк отримувача ДКСУ у м. Києві, код банку отримувача 820172, код класифікації доходів бюджету 22030101) 7570 грн витрат зі сплати судового збору.
Ухвала набирає законної сили 22.04.2026 та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня складання повної ухвали.
Повну ухвалу складено 27.04.2026.
Суддя Смелянець Ганна Євгенівна