Справа № 707/721/26
номер провадження 2-о/695/98/26
27 квітня 2026 рокум. Золотоноша
Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області в складі
судді Апанасенко К.І.,
присяжних Щербина Ю.О., Жалобна Т.М.,
за участю секретаря судового засідання Козлова Б.О.,
розглядаючи у відкритому судовому засіданні справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: військова частина НОМЕР_1 , Черкаський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Черкаському районі Черкаської області Київського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, ОСОБА_2 , про оголошення померлим ОСОБА_3 ,
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про оголошення померлим ОСОБА_3 (заінтересовані особи: військова частина НОМЕР_1 , Черкаський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Черкаському районі Черкаської області Київського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, ОСОБА_2 ).
У судове засідання з'явилася представник заявника адвокат Сак М.Р.
Заінтересовані особи в судове засідання не з'явилися, були належним чином повідомлені про розгляд справи.
Заінтересована особа Черкаський відділ ДРАЦС надала заява про розгляд справи за її відсутності.
Представник заявника адвокат Сак М.Р. подала до суду заяву про зміну предмета заяви (шляхом уточнення прохальної частини).
Заяву про зміну предмета заяви представник заявника обгрунтовує тим, що прохальна частина заяви не узгоджується з положеннями постанови КМУ від 25.12.2013 № 975. Тому з метою ефективного захисту прав заявниці, уникнення неоднозначного тлумачення судового рішення органами державної влади та забезпечення реалізації права родини на соціальні гарантії виникла необхідність в уточненні прохальної частини заяви. Зокрема, в резолютивній частині рішення суду необхідно зазначити обставини загибелі військовослужбовця.
Розглядаючи по суті процесуальне питання про прийняття до розгляду заяви про уточнення заяви про оголошення фізичної особи померлою, суд зазначає про таке.
Частиною 3 ст.294 ЦПК України передбачено, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Пунктом 3 ч.1 ст.43 ЦПК України передбачено, що учасники справи мають право подавати заяви та клопотання.
У зв'язку з цим та беручи до уваги, що заява про зміну предмета заяви (шляхом уточнення прохальної частини) про оголошення фізичної особи померлою подана представником заявника до початку розгляду справи по суті, копія якої попередньо направлена усім заінтересованим особам, а також те, що уточнення заяви не стосується безпосередньо зміни предмету заяви - оголошення померлою фізичної особи, суд, з метою забезпечення доступу до правосуддя заявника, дійшов висновку про можливість прийняття до розгляду заяви про зміну предмета заяви про оголошення особи померлою.
У судовому засіданні суд поставив на обговорення питання про необхідність залучення до участі в справі в якості заінтересованої особи Міністерства оборони України. При цьому суд виходить із такого.
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (частина перша статті 293 ЦПК України).
Окреме провадження як вид цивільного судочинства характеризується певною специфікою процесуальної форми. Крім того, в окремому провадженні специфічне коло суб'єктів цивільного процесу - заявник і заінтересована особа (частина третя статті 42 ЦПК України). Заявник - це особа, яка порушує справу окремого провадження. Заінтересовані особи за змістом статті 4 ЦПК України, є особи, які беруть участь у справі, і які мають юридичну зацікавленість. Це коло осіб визначається взаємовідношеннями із заявником у зв'язку з обставинами, які підлягають встановленню, і які можуть вплинути на їх права та обов'язки.
Згідно з частиною третьою статті 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Згідно з ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Відповідно до ч. 4 ст. 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Як зазначається в постанові Верховного Суду від 12.03.2025 у справі №235/1547/24, справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб. Права заінтересованих осіб знаходяться у юридичному зв'язку із суб'єктивними правами заявників і зумовлюються встановленням юридичного факту. Інтереси заінтересованих осіб можуть суперечити інтересам заявника. Отже, притягнення (вступ) цих заінтересованих осіб має важливе практичне значення, оскільки вони мають можливість у процесі розгляду справи про встановлення юридичного факту заявити про порушення чи оспорювання їхніх суб'єктивних прав.
Заінтересовані особи беруть участь у справах окремого провадження з метою захисту своїх інтересів або інтересів держави. Але на відміну від заявника ці особи самі не звертаються до суду із заявою, а вступають у вже розпочатий процес з власної ініціативи або притягуються до участі у справі судом.
Як зазначено в заяві про оголошення фізичної особи померлою та заяві про зміну предмета, метою звернення є, у тому числі, реалізація соціальних гарантій, передбачених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Згідно з ч. 6 ст. 16-3 Закону "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
З огляду на вказані вимоги законодавства рішення суду в даній цивільній справі може вплинути на права й обов'язки Міністерства оборони України як центрального органу влади, що володіє повноваженнями з призначення одноразової грошової допомоги військовослужбовцям.
Керуючись ст. 258-261, 263, 294, 308, 353 ЦПК України, суд
Прийняти до розгляду заяву ОСОБА_1 про зміну предмета заяви (шляхом уточнення прохальної частини) про оголошення померлим ОСОБА_3 .
Розгляд цивільної справи №707/721/26 здійснювати на підставі прохальної частини, що викладена в заяві ОСОБА_1 про зміну предмета заяви про оголошення фізичної особи померлою.
Залучити як заінтересовану особу Міністерство оборони України.
Зобов'язати заявника направити Міністерству оборони України копії заяви з урахуванням зміни предмета заяви і доданих до неї документів протягом трьох днів з дня отримання даної ухвали суду та надати суду докази такого направлення документів.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Апанасенко К.І.