27 квітня 2026 р. № 400/71/26
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Дерев'янко Л.Л. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаЗбройні сили України, військова частина НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 , Снігурівська міська лікарня ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_1 , м. Снігурівка,Баштанський р-н, Миколаївська обл.,57303, ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_3 , АДРЕСА_3
провизнання протиправним та скасування висновку від 22.12.2025 року; зобов'язання вчинити певні дії,
І. Зміст позовних вимог
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Збройних сил України, військової частини НОМЕР_1 , Снігурівської міської лікарні, ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить суд:
визнати протиправним висновок Снігурівської міської лікарні ВЛК 2-го відділу ІНФОРМАЦІЯ_4 від 22.12.2025 про визнання ОСОБА_1 придатним до військової служби;
зобов'язати Снігурівську міську лікарню ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 скасувати висновок Снігурівської міської лікарні ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 від 22.12.2025. про визнання ОСОБА_1 придатним до військової служби;
визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо мобілізації ОСОБА_1 ;
зобов'язати командування ВЧ НОМЕР_1 виключити зі списків особового складу ОСОБА_1 та звільнити його з військової служби.
ІІ. Виклад позицій учасників справи
В обґрунтування позову позивач зазначає, що 19.12.2025 року ним отримана повістка від ІНФОРМАЦІЯ_7 про виклик до РТЦК на 30.01.2026 року для уточнення даних, оскільки його фізичний стан та перебування на реабілітації унеможливлює в даний момент проходження ВЛК та визначення його придатності до служби. Проте, 22.12.2025 року ОСОБА_1 , був затриманий працівниками ІНФОРМАЦІЯ_8 та примусово направлений на проходження ВЛК в лікарня м.Снігурівка. При цьому жодних пояснень від нього працівники ІНФОРМАЦІЯ_1 не слухали, медичні документи щодо проведеного оперативного втручання та повістку про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_9 на 30.01.2026 року до уваги не прийняли. За твердженням позивача, ВЛК було проведено неналежним чином, зокрема та невиключно, неврахування наявних у нього захворювань та перебування на реабілітації внаслідок хірургічного втручання. Позивач вважає висновок ВЛК від 22.12.2025 та похідну від висновку ВЛК - наказ про його призов на військову службу під час загальної мобілізації протиправними.
ІНФОРМАЦІЯ_10 проти позову заперечив, у відзиві зазначив, що позивачем не доведено, що на момент направлення на військово-лікарську комісію існував чинний, не спливлий у часі висновок ВЛК із чітко визначеним строком тимчасової непридатності, який би унеможливлював проведення повторного огляду. Так само не надано доказів наявності медичних протипоказань або прямих заборон, встановлених нормативно-правовими актами, щодо проведення такого огляду. Натомість доводи позову зводяться до суб'єктивної оцінки позивачем власного стану здоров'я та припущень щодо неправомірності дій відповідача.
Інші відповідачі відзиви до суду не надали.
ІІІ. Рух справи
Ухвалою суду від 07.01.2026 позовну заяву позивача залишено без руху та запропоновано позивачу усунути недоліки позовної заяви шляхом приведення позовних вимог у відповідність до вимог ст. 5, 160, 245 КАС України.
09.01.2026 року від позивача надійшла уточнена позовна заява
Ухвалою від 14.01.2026 Миколаївський окружний адміністративний суд відкрив спрощене провадження у справі, визначив, що розгляд справи буде здійснюватися без виклику сторін, встановив строк для подання сторонами заяв по суті.
Справу розглянуто в письмовому провадженні.
ІV. Фактичні обставини справи, встановлені судом
Відповідно до картки обстеження та медичного огляду військово-лікарською комісією від 18.06.2025 позивача визнано тимчасово непридатним і таким, що потребує лікування на 2 місяці до 18.08.2025.
Виписним епікризом № 2250/2025, складеним КНП «Херсонська МКЛ ім. Афанасія та ОСОБА_2 » в період з 11.08.2025 по 22.08.2025 позивач знаходився на стаціонарному лікуванні (реабілітаційне лікування після артроскопії)
Повісткою №6085727 позивача викликано до ІНФОРМАЦІЯ_9 для уточнення даних. Зазначену повістку вручено позивачу 19.12.2025.
В листі № 8/1/139 ІНФОРМАЦІЯ_11 підтвердив, що відповідно до даних з Єдиного державного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», ОСОБА_1 18.06.2025 дійсно був визнаний тимчасово непридатним до військової служби, з переоглядом 18.08.2025 року. В зв'язку з тим, що ОСОБА_1 не пройшов у встановлений строк медичний огляд, було прийнято рішення про направлення його на проходження медичного огляду військово лікарською комісією, з метою визначення ступеня придатності до військової служби.
Довідка № 2025-1222-1536-2404-0 від 22.12.2025 свідчить про те, що військо-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_12 22.12.2025 проведено медичний огляд ОСОБА_1 і визнано його придатним до військової служби.
Картка обстеження та медичного огляду містить відмітку про проведення дослідження флюорографії органів грудної клітки, результати аналізу крові, написи, зроблені 22.12.2025 терапевтом, хірургом, невропатологом, офтальмологом, лором, психіатром. Картка підписана головою, членами і секретарем ВЛК.
Між сторонами не є спірним, що 22.12.2025 позивач призваний на військову службу під час мобілізації і направлений до військової частини НОМЕР_1 .
Не погоджуючись з довідкою ВЛК і призовом на військову службу позивач звернувся до суду.
V. Джерела права.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України "Про військову службу і військовий обов'язок".
Відповідно до частини 10 статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі по тексту - Положення №402).
Згідно з абз.1-7 п.2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
ВЛК приймають постанови у тому числі на виїзних засіданнях та, в окремих випадках (лікування за кордоном) - дистанційно.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.
Постанова ВЛК скасовується у випадках, коли попередня постанова ВЛК на дату її прийняття не відповідала законодавству та/або була прийнята на підставі недійсних документів.
Постанова ВЛК відміняється у випадках, коли необхідно привести зміст попередньої постанови ВЛК (яка була прийнята правильно) у відповідність до чинного законодавства.
Відповідно до абз.1-3 п. 2.2 глави 2розділу І Положення № 402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать:
Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК);
ВЛК регіону.
Згідно з положеннями підпункту 2.5.1, 2.5.4 пункту 2.5 глави 2 розділу І Положення № 402 до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ВЛК Сухопутних військ Збройних Сил України; Сил спеціальних операцій Збройних Сил України ; ВЛК ТЦК та СП; ВЛК інших закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності.
Штатні і позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) з питань військово-лікарської та лікарсько-льотної експертизи підпорядковуються вищим штатним ВЛК.
Як передбачено вимогами п.п. 2.3.4 п. 2.3 глави 2 розділу I Положення № 402 ЦВЛК має право оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України; надавати роз'яснення щодо формулювання постанов ВЛК (ЛЛК).
Згідно з п.п. 2.3.5 п. 2.3 глави 2 розділу I Положення № 402 рішення, постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Відповідно до пп. 2.4.5 п. 2.4 глави 2 розділу І Положення № 402 ВЛК регіону має право: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати, відміняти або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК.
Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку (п. 2.4.10. п. 2.4 глави 2розділу І Положення № 402).
Згідно з п.п. 2.5.11. п.2.5 глави 2розділу І Положення № 402 документи позаштатних ВЛК скріплюються печаткою закладу охорони здоров'я (установи), військової частини, в яких ці комісії утворені.
Відповідно до п.п. 2.8.1., 2.8.2. п.2.8 глави 2 розділу І Положення № 402 ВЛК ТЦК та СП створюється при районному (міському) ТЦК та СП.
Для керівництва і контролю за діяльністю цих комісій при ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя створюються відповідно Кримська республіканська, обласні, Київська міська та Севастопольська міська ВЛК.
Роз'яснення ВЛК регіону та ЦВЛК з питань військово-лікарської експертизи є обов'язковими для виконання ВЛК ТЦК та СП.
ВЛК ТЦК та СП має право приймати постанови відповідно до цього Положення.
Згідно з пп.2.8.3., 2.8.4. п.2.8 глави 2розділу І Положення № 402 ВЛК ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва мають право переглядати постанови ВЛК районного (міського) ТЦК та СП, крім постанов, які згідно з цим Положенням підлягають розгляду, контролю та затвердженню ЦВЛК, ВЛК регіону.
На ВЛК районного (міського) ТЦК та СП покладається огляд громадян відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу I, пункту 1.4 глави 1 розділу II цього Положення. Рішенням ВЛК регіону на ВЛК ТЦК та СП покладається огляд інших громадян.
Разом з тим, згідно із п.п.3.3. та 3.4 глави 3 розділу І Положення № 402 скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».
Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій, а також наявних медичних записів та висновків у відповідних реєстрах електронної системи охорони здоров'я.
Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_13 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим.
Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_14 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК.
Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.
У разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (відміни, скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, штатна ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК.
Таким чином, із наведених вище норм Положення № 402 слідує, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються штатні та позаштатні військово-лікарські комісії, які проводять медичний огляд осіб, передбачених п. 1.2 розділу І Положення № 402, зокрема, з метою визначення ступеня придатності до військової служб, за результатами якого приймають постанови, що оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання ВЛК. До штатних ВЛК належать, зокрема, ВЛК регіону, до повноважень яких належить розгляд скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи. ВЛК регіону також мають право оглядати військовослужбовців, скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК та направляти військових на контрольний медичний огляд, а також за їх рішенням може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд. Постанови регіональних ВЛК можуть бути оскаржені до ЦВЛК або до суду.
Пунктом 3.2 розділу ІІ Положення № 402 визначено, що під час дії правового режиму воєнного стану кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей.
Під час дії правового режиму воєнного стану ЕКГ виконується після 40-річного віку та за наявності медичних показань. Інші дослідження виконуються за показаннями.
Відповідно до п. 3.8 розділу ІІ Положення № 402 Постанови ВЛК ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу, зокрема: «Придатний до військової служби»; «Непридатний до військової служби», «Тимчасово непридатний до військової служби».
Отже, законодавством регламентовано чітку процедуру проведення військово-лікарської експертизи військовослужбовця ВЛК, яка передбачає здійснення медичного огляду особи відповідними лікарями за загальним переліком та лікарями інших спеціальностей за наявності медичних показань.
У відповідності до п.20.1-20.2. розділу ІІ Положення №402 постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов'язані дотримуватися вимог Положення.
Голова або члени ВЛК відповідають за прийняте рішення та видачу документів про встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв).
Постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, контролюються, а за необхідності переглядаються відповідною штатною ВЛК.
VІ. Оцінка суду
Предметом позову є визнання протиправним рішення № 2025-1222-1536-2404-0 від 22.12.2025 військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_12 .
Зазначена ВЛК є позаштатною. В зв'язку з цим, суд звертає увагу, що Положення № 402 не передбачає право особи, що проходила медичний огляд, оскаржувати постанови позаштатних постійно діючих ВЛК у судовому порядку.
Згідно із нормами Положення № 402, у разі непогодження із постановами позаштатних ВЛК, особа має право звернутися до ВЛК вищого рівня із скаргою на дії чи рішення ВЛК.
У свою чергу, ВЛК регіону мають право скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК та направляти військових на контрольний медичний огляд, а також за їх рішенням може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.
Оскарженню у судовому порядку, за приписами п. 2.4.10. розділу І Положення № 402 підлягають тільки постанови ВЛК регіонів та постанови ЦВЛК.
Аналіз вказаних приписів Положення №402 вказує на існування чіткої ієрархічної структури закладів, що здійснюють військово-лікарську експертизу, де ЦВЛК та ВЛК регіонів є штатними ВЛК та військово-медичними установами. При цьому, Положення №402 встановлює чіткий алгоритм оскарження дій (бездіяльності) чи постанови ВЛК районного ТЦК та СП, відповідно до якого, такі дії можуть бути предметом перегляду у ВЛК обласного ТЦК та СП та у подальшому у ВЛК регіонів та у ЦВЛК. В свою чергу, в судовому порядку можуть бути оскаржені лише постанови ВЛК регіонів та ЦВЛК.
Таким чином, Положення №402 визначає позасудовий порядок оскарження дій (бездіяльності) чи постанови ВЛК районного ТЦК та СП.
Суд враховує, що у матеріалах справи відсутні жодні докази звернення ОСОБА_1 зі скаргою на рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_12 , що є предметом цього спору, до ВЛК регіону, тому звернення із цим позовом до суду не відповідає порядку оскарження, встановленому Положенням №402, яким передбачено, що у судовому порядку оскаржуються постанови саме ВЛК регіонів та ЦВЛК, а не постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП.
Крім того, питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями військово-лікарських комісій, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.
Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки, як вже зазначалося, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.
Отже, перевіряючи спірне рішення ВЛК у зазначених межах, тобто в частині дотримання процедури його прийняття, суд зазначає наступне.
Так, із наданої до суду картки обстеження та медичного огляду від 22.12.2025 року вбачається, що позивач оглянутий лікарями: терапевтом, хірургом, невропатологом, офтальмологом, лором, психіатром, проведено відповідні дослідження.
За таких обставин, у суду відсутні належні та достовірні докази того, що огляд позивача проведений не в повному обсязі усіма лікарями, як того вимагає абз. 2 пункту 3.2 глави 3 розділу II Положення № 402 або не проведено всі дослідження, обов'язковість яких передбачена пунктом 3.4 глави 3 розділу II Положення №420
Суд зауважує, що позивач не заперечив проведення огляду в повному обсязі.
Натомість, позивач наголошує, що огляд ВЛК 22.12.2025 проведений при наявності іншої довідки, якою визначено тимчасову непридатність позивача.
Суд встановив, що дійсно, 18.06.2025 позивач був визнаний тимчасово непридатним до військової служби до 18.08.2025.
Доказів того, що після 18.08.2025 відбувся переогляд і позивач був визнаний тимчасово непридатним на інший строк, матеріали справи не містять.
Отже, на час проведення спірної ВЛК (22.12.2025) позивач не мав статусу особи, визнаної тимчасово непридатною.
Відтак, суд не знаходить підстав вважати, що проведення медичного огляду 22.12.2025 є неправомірним.
При цьому, визнання протиправними інших оскаржуваних дій відповідачів позивач пов'язує саме з неправомірним висновком ВЛК і вважає їх похідними від нього.
VII. Висновки за результатами розгляду справи
Частинами першою та другою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість основних доводів сторін, оцінивши докази, надані стороною позивача, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.
VIII. Судові витрати
Враховуючи відсутність підстав для задоволення позову, розподіл судового збору не здійснюється.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_2 ) ( ) відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Л.Л. Дерев'янко