Рішення від 27.04.2026 по справі 400/1786/26

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2026 р. № 400/1786/26

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув упорядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаГоловного управління ДФС у Миколаївській області, вул. Героїв Рятувальників, 6,м. Миколаїв,54005,

провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДФС у Миколаївській області про визнання протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Миколаї вській області, яка полягає у не оформленні та не направленні на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області і ОСОБА_1 оновле ної довідки про розмір грошового забезпечення останнього станом на 01.01.2026 року для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2026 року, та зобов'язати вчинити ці дії.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач допустив протиправну бездіяльність та не надіслав йому та до ПФУ оновле ної довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2026 року для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2026 року з урахуванням того, що прожитковий мінімум у 2026 році підвищився.

Відповідач відзив суду не надав. Ухвала суду від 12.03.2026 була ним отримана 18.03.2026, що підтверджується повідомлення про вручення поштового відправлення.

Відповідно до ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд дійшов висновку:

Позивач у позові зазначив, що він є підполковником податкової міліції у запасі, пенсіонер Державної податкової служби України, який перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області з 2010 року.

Відповідач на звернення позивача від 04.02.2026 надав відповідь від 09.02.2026 № 25/6р, в якій зазначив, що «статтею 6 та 19 Конституції України передбачено, що органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діють у межах повноважень та спосіб, визначені Конституцією та законами України. Перерахунок пенсій здійснюється відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45. З огляду на зазначене, на даний час у ГУ ДФС у Миколаївській області відсутні підстави для підготовки та надання Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2026».

Не погоджуючись із відмовою у видачі довідки позивач звернувся до суду з позовом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Норма статті 43 Закону №2262-ХІІ міститься в розділі V “Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

При цьому, питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст.63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 №45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393» затвердив Порядок №45.

П.2 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію, зокрема ДФС (комісіям з реорганізації ДФС/територіальних органів ДФС).

Абзац другий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1498 від 19.11.2025}

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів, комісіям з реорганізації ДФС/територіальних органів ДФС (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії Абзац другий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1498 від 19.11.2025}.

П.3 На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби:

в контролюючих органах, у складі яких діяли підрозділи податкової міліції, - комісіями з реорганізації ДФС/територіальних органів ДФС. {Абзац другий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1498 від 19.11.2025}

У разі ліквідації зазначених державних органів довідки видаються правонаступниками таких органів, а в разі їх відсутності - державними органами, визначеними відповідними актами Кабінету Міністрів України.

25.03.2021 набув чинності Закон України “Про Бюро економічної безпеки України» згідно до якого Бюро економічної безпеки - це центральний орган виконавчої влади, на який покладаються завдання щодо протидії правопорушенням, що посягають на функціонування економіки держави. Відповідно до покладених завдань Бюро економічної безпеки України виконує правоохоронну, аналітичну, економічну, інформаційну та інші функції.

Пунктом 4 “Прикінцевих та Перехідних положень» Закону №1150-ХІ передбачено, що за колишніми працівниками податкової міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб, встановлені Законом України “Про Національну поліцію».

Пунктом 5 “Прикінцевих та Перехідних положень» Закону №1150-ХІ внесено зміни, зокрема, у ч.3 ст.63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» слова “(міліції), які» замінити словами “(міліції та податкової міліції)».

Тобто, ч.3 ст.63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» набула наступної редакції: “Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.».

Пункт 5 “Прикінцевих та Перехідних положень» Закону №1150-ХІ набрав чинності з дня оголошення Кабінетом Міністрів України про початок діяльності Бюро економічної безпеки України, тобто, з моменту прийняття Кабінетом Міністрів України розпорядження від 24.11.2021 №1493-р “Про початок діяльності бюро економічної безпеки».

11.11.2015 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №988, пунктом 2 якої встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до ст.94 Закону України “Про Національну поліцію», Постанови №988 наказом МВС України від 06.04.2016 №260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (надалі - Порядок №260).

Позивач обґрунтовує позов тим, що відповідач протиправно не надіслав до ПФУ довідку про грошове забезпечення відповідно до постанови КМУ №704 із зазначенням прожиткового мінімуму станом на 01.01.2026 для перерахунку пенсії позивачу.

Стосовно цих доводів позивача суд зазначає, що визначення розмірів грошового забезпечення працівників податкової міліції з 01.03.2018 було врегульовано постановою КМУ від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу те деяких інших осіб» (зі змінами).

Але приписами пункту 4 Розділу VI «Прикінцевих та перехідних положень» Закону №1150-IX та ч.3 ст.63 Закону України №2262 передбачено, що за колишніми працівниками податкової міліції зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені для колишніх поліцейських, встановлені Законом України "Про Національну поліцію" та перерахунок пенсій працівникам податкової міліції, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, встановлених законодавством для поліцейських.

Отже, з моменту набрання чинності Законом № 1150-IX 25.03.2021 працівники податкової міліції/поліції прирівняні в соціальних гарантіях до працівників національної поліції.

Працівники Національної поліції отримують грошове забезпечення відповідно до

постанови КМУ №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», оклад яких визначений в твердій сумі без прив'язки до прожиткового мінімуму, як було відповідно до постанови КМУ №704 для військовослужбовців, тому правових підстав для видачі позивачу оновленої довідки грошового забезпечення з прожитковим мінімумом встановленим станом на 01.01.2026 немає.

Позивач, всупереч ст.77 КАС України не довів суду належними та допустимими доказами, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, тому позов задоволенню не підлягає.

Судові витратипокладаються на позивача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Т. О. Гордієнко