27 квітня 2026 року м. Київ справа №320/6168/26
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Кочанової П.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АВТОМАГІСТРАЛЬ-ЗАХІД» до Антимонопольного комітету України, третя особа Управління житлово-комунального господарства та капітального будівництва Гірської сільської ради Бориспільського району Київської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «АВТОМАГІСТРАЛЬ-ЗАХІД» звернулось до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Антимонопольного комітету України, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель № 651 -р/пк-пз від 20.01.2026 року,
- зобов'язати Комісію Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель повторно розглянути Скаргу ТОВ "АВТОМАГІСТРАЛЬ-ЗАХІД" №09/01 від 09 січня 2026 року на рішення Замовника про відхилення тендерної пропозиції ТОВ «АВТОМАГІСТРАЛЬ-ЗАХІД», з урахуванням висновків суду наведених у судовому рішенні.
В обґрунтуванні позовних вимог представник позивача зазначає, що не надавши належної оцінки аргументам позивача у скарзі про порушення зі сторони Замовника, комісія Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель прийняла безпідставне та необґрунтоване рішення №651-р/пк- пз від 20.01.2026, яким постановила відмовити у задоволенні скарги від 09 січня 2026 року.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2026 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Залучено в якості третьої особи без самостійних вимог щодо предмету спору: Управління житлово-комунального господарства та капітального будівництва Гірської сільської ради Бориспільського району Київської області (08324, Бориспільський р-н, Київська обл., село Гора, вулиця Центральна, будинок 5, ЄДРПОУ 44094449).
Представник відповідача подав відзив на позовну заяву, в якому заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав, що переможцем процедури закупівлі не виконано обов'язкові вимоги тендерної документації щодо надання забезпечення виконання договору, а тому за висновком відповідача, замовник обґрунтовано відхилив тендерну пропозицію позивача. Як наслідок, прийняте рішення про відмову в задоволенні скарги є обґрунтованим та правомірним.
В письмових поясненнях третя особа зазначала, що він, як замовник, діяв виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений законодавством у сфері публічних закупівель, а рішення про відхилення тендерної пропозиції позивача було прийнято на виконання імперативних вимог пункту 44 Особливостей. Отже, Комісія Антимонопольного комітету України, розглянувши скаргу Позивача, дійшла обґрунтованого висновку про правомірність дій Замовника та правомірність відхилення тендерної пропозиції Позивача, що підтверджується рішенням №651-р/пк- пз від 20.01.2026.
У відповіді на відзив позивач наголошував, що позивач виконав всі вимоги тендерної документації добросовісно, а замовник ж навмисно ухилявся від укладання договору. При цьому, Комісія АМКУ не дослідила причинно-наслідковий зв'язок між діями Замовника та неможливістю укладення договору, не оцінила добросовісність Позивача, не надала оцінку порушенням Тендерної документації Замовником.
Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Управлінням житлово-комунального господарства та капітального будівництва Гірської сільської ради Бориспільського району Київської області, як замовником, 30.10.2025 оголошено процедуру закупівлі «Будівництво середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступеня на 24 класи (600 учнів) по вул. Центральна, 3 в с. Гора Бориспільського району Київської області. Коригування 2» (ідентифікатор закупівлі UA-2025-10-30-012068-a).
18.12.2025 ТОВ «АВТОМАГІСТРАЛЬ-ЗАХІД» визначено переможцем процедури закупівлі. Відповідно до вимог тендерної документації та пункту 49 Особливостей здійснення публічних закупівель, переможець процедури закупівлі зобов'язаний надати забезпечення виконання договору про закупівлю у вигляді банківської гарантії в електронній формі, підписаної кваліфікованим електронним підписом банку-гаранта, шляхом завантаження такого документа в електронну систему закупівель, не пізніше кінцевого строку укладення договору.
Кінцевим строком для укладення договору та надання забезпечення виконання договору було 02.01.2026 включно.
Відповідно до інформації, що міститься на веб-порталі Уповноваженого органу, 18.12.2025 Замовником розміщено Протокол № б/н, відповідно до якого прийнято рішення про намір укласти договір про закупівлю з ТОВ "АВТОМАГІСТРАЛЬ-ЗАХІД".
Інформація про відхилення Пропозиції Скаржника оприлюднена на веб- порталі Уповноваженого органу 06.01.2026.
Підставою відхилення слугувало те, що під час перевірки наданих переможцем документів замовником встановлено, що забезпечення виконання договору не було надано. Зокрема, станом на 02.01.2026 включно ТОВ «АВТОМАГІСТРАЛЬ-ЗАХІД» не завантажило до електронної системи закупівель банківську гарантію, підписану кваліфікованим електронним підписом банку-гаранта. Таким чином, переможцем процедури закупівлі не виконано обов'язкові вимоги тендерної документації щодо надання забезпечення виконання договору.
Позивачем через електронну систему закупівель до органу оскарження була подана скарга від 09 січня 2026 № UA-2025-10-30-012068-a.a2 щодо порушення Управлінням житлово-комунального господарства та капітального будівництва Гірської сільської ради Бориспільського району Київської області порядку проведення процедури закупівлі за предметом "Будівництво середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступеня на 24 класи (600 учнів) по вул. Центральна, 3 в с. Гора Бориспільського району Київської області. Коригування 2", оголошення про проведення якої оприлюднене на веб-порталі Уповноваженого органу за № UA-2025- 10-30-012068-a.
Комісія Антимонопольного комітету України за наслідком розгляду скарги позивача прийняла рішення №651-р/пк- пз від 20.01.2026, в якому виснувала про правомірність дій Замовника та правомірність відхилення тендерної пропозиції позивача.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади врегульовані Законом України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі по тексту - Закон № 922-VIII), метою якого є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Пунктом 3-7 пункту Розділу X "Прикінцевих та перехідні положень" Закону № 922-VIII, установлено, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених цим Законом, визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз (Особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 (далі - Особливості).
Статтею 5 Закону № 922-VIII визначено принципи здійснення закупівель: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія, ефективність та пропорційність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників та рівне ставлення до них; об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням.
Приписами частини першої статті 18 Закону № 922-VIII передбачено, що Антимонопольний комітет України як орган оскарження з метою неупередженого та ефективного захисту прав і законних інтересів осіб, пов'язаних з участю у процедурах закупівлі, утворює Комісію (комісії) з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель та здійснює інші повноваження, визначені цим Законом та Законом України «Про Антимонопольний комітет України». Рішення Комісії з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель ухвалюються від імені Антимонопольного комітету України.
Відповідно до пункту 55 Особливостей, оскарження відкритих торгів відбувається відповідно до статті 18 Закону з урахуванням цих особливостей.
Згідно пункту 56 Особливостей, скарга до органу оскарження подається суб'єктом оскарження у формі електронного документа через електронну систему закупівель. Якщо оскаржуються умови тендерної документації, разом із скаргою повинно бути завантажене документальне підтвердження/докази.
Пунктом 57 Особливостей передбачено, що після здійснення оплати скарга автоматично вноситься до реєстру скарг і формується її реєстраційна картка, яка разом із скаргою автоматично оприлюднюється в електронній системі закупівель.
Відповідно до частини шістнадцятої статті 18 Закону орган оскарження розглядає скаргу та приймає рішення на підставі інформації, розміщеної в електронній системі закупівель станом на момент подання скарги, та інформації, одержаної за скаргою.
Для розгляду скарг орган оскарження має право запитувати і отримувати в електронному вигляді у замовників, учасників процедури закупівлі, контролюючих органів, Уповноваженого органу, інших осіб відповідні інформацію, документи та матеріали щодо проведення процедур закупівель. Порядок організації формування таких запитів та отримання інформації через електронну систему закупівель визначається органом оскарження.
Відповідно до пункту 66 Особливостей Замовники, учасники процедури закупівлі, контролюючі органи, Уповноважений орган, інші особи протягом двох робочих днів з дня отримання запиту органу оскарження, але не пізніше дня, що передує дню розгляду скарги, повинні подати до органу оскарження шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель відповідні інформацію, документи та матеріали щодо проведення відкритих торгів.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель.
Тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації.
Відповідно до пункту 24 Особливостей Замовник самостійно та безоплатно через авторизований електронний майданчик оприлюднює в електронній системі закупівель відповідно до Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 11 червня 2020 р. № 1082, та цих особливостей оголошення про проведення відкритих торгів та тендерну документацію не пізніше ніж за сім днів до кінцевого строку подання тендерних пропозицій.
Тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей.
Відповідно до частини третьої статті 22 Закону тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації.
Відповідно до пункту десятого частини першої статті 1 Закону забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції - надання забезпечення виконання зобов'язань учасником перед замовником, що виникли у зв'язку з поданням тендерної пропозиції/ пропозиції, у вигляді такого забезпечення, як гарантія.
Відповідно до пункту п'ятнадцять частини другої статті 22 Закону у тендерній документації зазначаються такі відомості, зокрема, розмір та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати).
Статтею 25 Закону передбачено, що Замовник має право зазначити в оголошенні про проведення конкурентної процедури закупівлі та в тендерній документації/ оголошенні про проведення спрощеної закупівлі вимоги щодо надання забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції.
У разі якщо замовник вимагає надання забезпечення тендерної пропозиції/ пропозиції, у тендерній документації/оголошенні про проведення спрощеної закупівлі повинні бути зазначені умови його надання, зокрема, розмір, строк дії та застереження щодо випадків, коли забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції не повертається учаснику. У такому разі учасник під час подання тендерної пропозиції/ пропозиції одночасно надає забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції.
Розмір забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції у грошовому виразі не може перевищувати 0,5 відсотка очікуваної вартості закупівлі у разі проведення тендеру/спрощеної закупівлі на закупівлю робіт та 3 відсотків у разі проведення тендеру/спрощеної закупівлі на закупівлю товарів чи послуг на умовах, визначених тендерною документацією/оголошенням про проведення спрощеної закупівлі.
Згідно до статті 26 Закону тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель. Документ з тендерною пропозицією подається в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, наявність/відсутність підстав, установлених у статті 17 цього Закону і в тендерній документації, та завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації.
Відповідно до пункту 31 Особливостей тендерні пропозиції подаються відповідно до порядку, визначеного статтею 26 Закону, крім положень частин першої, четвертої, шостої та сьомої статті 26 Закону.
Тендерна пропозиція подається в електронній формі через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, у яких зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям (у разі їх (його) встановлення, наявність/відсутність підстав, установлених у пункті 47 цих особливостей і в тендерній документації, та шляхом завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації.
Відповідно до пункту 37 Особливостей Замовник розглядає найбільш економічно вигідну тендерну пропозицію відповідно до вимог статті 29 Закону (положення частин другої, п'ятої - дев'ятої, дванадцятої, шістнадцятої, абзацу першого частини чотирнадцятої, абзаців другого і третього частини п'ятнадцятої статті 29 Закону не застосовуються) з урахуванням положень пункту 43 цих особливостей.
Замовник розглядає найбільш економічно вигідну тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі відповідно до цього пункту щодо її відповідності вимогам тендерної документації.
Розділом VI Результати торгів та укладання договору про закупівлю Документації передбачено:
2. Документи, які переможець процедури закупівлі повинен надати замовнику закупівлі Переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує 4 (чотири) дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених підпунктами 3, 5, 6 і 12 пункту 47 Особливостей, а також інші документи, визначені в додатку № 2 "Перелік документів та/або інформації, які подаються переможцем процедури закупівлі" до цієї тендерної документації.
Згідно з пунктом 17 Особливостей переможець процедури закупівлі під час укладення договору про закупівлю повинен надати відповідну інформацію про право підписання договору про закупівлю відповідно до додатка № 2 "Перелік документів та/або інформації, які подаються переможцем процедури закупівлі" до цієї тендерної документації".
3. Строк укладання договору про закупівлю Замовник укладає договір про закупівлю у строк та в порядку, що визначені пунктом 49 Особливостей
4. Порядок погодження договірної ціни до укладання договору про закупівлю Порядок розрахунку договірної ціни переможця процедури закупівлі повинен відповідати вимогам щодо формування ціни тендерної пропозиції (договірної ціни), установленим у пункті 3.8 цієї тендерної документації.
З метою узгодження замовником договірної ціни переможця процедури закупівель, що передбачено Загальними умовами укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 № 668, замовник установлює порядок розрахунку та погодження договірної ціни переможця процедури закупівлі для забезпечення її узгодження замовником до моменту підписання договору про закупівлю відповідно до додатка № 2 "Перелік документів та/або інформації, які подаються переможцем процедури закупівлі" до цієї тендерної документації".
5. Проєкт договору про закупівлю Договір про закупівлю повинен відповідати проєкту договору, зазначеному в додатку № 3 "Проєкт договору про закупівлю робіт (договір підряду)" до цієї тендерної документації.
6. Умови договору про закупівлю та порядок внесення до нього змін Договір про закупівлю укладається відповідно до пунктів 17 і 18 Особливостей. Унесення змін до договору про закупівлю здійснюється відповідно до пунктів 19 і 20 Особливостей.
Договір про закупівлю є нікчемним у разі настання умов, визначених пунктом 21 Особливостей. Примітка. Замовник у договорі підряду може передбачати інші важливі для регулювання взаємовідносин умови.
7. Дії замовника в разі відмови переможця процедури закупівлі підписати договір про закупівлю та в деяких інших випадках Замовник відхиляє тендерну пропозицію переможця процедури закупівлі із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель на підставі підпункту 3 пункту 44 Особливостей та визначає переможця процедури закупівлі серед тих учасників, тендерна пропозиція (строк дії якої ще не минув) яких відповідає критеріям та умовам, що визначені в цій тендерній документації, і може бути визнана найбільш економічно вигідною відповідно до вимог Закону та Особливостей, та приймає рішення про намір укласти договір про закупівлю в порядку та на умовах, визначених статтею 33 Закону та пунктом 49 Особливостей.
8. Забезпечення виконання договору про закупівлю
Банківська гарантія (відповідно до додатку 2 до цієї документації)
Додаток № 2 до Документації містить перелік документів та/або інформації, які подаються переможцем закупівлі.
Замовник не вимагав документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації" та/або міститься у відкритих публічних електронних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель, крім випадків, коли доступ до такої інформації є обмеженим на момент оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів. 1. Відповідно до пункту 6.2 тендерної документації переможець процедури закупівлі на підтвердження відсутності підстав, передбачених підпунктами 3, 5, 6 та 12 пункту 47 Особливостей, повинен протягом чотирьох днів з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю надати замовнику:
1) витяг з інформаційно-аналітичної системи "Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості", сформований у паперовій або електронній формі, що містить інформацію про відсутність судимості щодо фізичної особи, яка є учасником, або керівника учасника.
Документ повинен бути виданий / сформований / отриманий не раніше ніж за 14 днів до кінцевої дати подання тендерних пропозицій, визначеної в оголошенні про проведення відкритих торгів.
Доступ до інформаційно-аналітичної системи (ІАС), як і можливість отримати витяг, відкритий на порталі МВС: https://vytiah.mvs.gov.ua/app/landing. Витяг засвідчується електронною печаткою служби Єдиної інформаційної системи МВС.
Кожен витяг повинен містити QR-код, за яким можна знайти відповідний підтверджувальний запис в електронних ресурсах ІАС;
2) довідка з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення на підтвердження відсутності підстави для відмови, передбаченої підпунктом 3 пункту 47 Особливостей щодо керівника учасника процедури закупівлі.
Примітка. На підтвердження відсутності підстав для відмови, передбачених підпунктом 3 пункту 47 Особливостей щодо фізичної особи, яка є учасником, замовник приймає/переглядає довідку, що сформована електронною системою закупівель автоматично завдяки інтеграції електронної системи закупівель із Єдиним державним реєстром осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення, що реалізована на підставі наказу Національного агентства з питань запобігання корупції та Міністерства економіки України від 18.01.2023 №13/23/395 "Про затвердження Порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення, та електронною системою закупівель", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.01.2023 за № 159/39215 (далі - наказ).
На підтвердження відсутності підстав для відмови, передбачених підпунктом 3 пункту 47 Особливостей щодо керівника учасника замовник установлює вимогу щодо надання переможцем процедури закупівлі довідки з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення.
Довідка надається в період відсутності функціональної можливості відображення інформації в електронній системі закупівель, що реалізована на підставі наказу.
2. Переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотирьох днів з моменту оприлюднення повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику, шляхом надсилання на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 договірну ціну, сформовану за результатами аукціону або з урахуванням пункту 37 Особливостей, відповідно до пункту 6.4 Документації з розрахунками у форматі обміну даними спеціалізованих електронних систем (.ibs, .idc (ІБД-6.x), .bsdu, .bdcu (ІБД-5.х) тощо), а саме: договірну ціну за формою, передбаченою відповідним додатком до Настанови залежно від виду договірної ціни; пояснювальну записку; локальні кошториси (повинні бути складені відповідно до технічної специфікації з урахуванням технологічного процесу) із зазначенням технічних характеристик матеріалів, устаткування та ін. (локальні кошториси не надаються в разі застосування твердої ціни за укрупненими показниками вартості); документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси (щодо інформації про найменування матеріального ресурсу (з характеристиками), одиниці його виміру, кількості, відпускної ціни, вартості транспортування та заготівельно - складських витрат та інформації про країну походження товару щодо кожної номенклатурної позиції; розрахунок загальновиробничих витрат та коштів на покриття адміністративних витрат (крім випадків застосування твердої ціни за укрупненими показниками вартості); інших підтверджувальних розрахунків витрат, включених до складу договірної ціни відповідно до Настанови.
Замовник протягом чотирьох робочих днів перевіряє надану переможцем процедури закупівлі договірну ціну з розрахунками на відповідність зазначеним вимогам та в разі наявності невідповідностей повідомляє про це переможця процедури закупівлі, надіславши відповідний електронний лист на електронну адресу переможця процедури закупівлі, зазначену ним як контактну в тендерній пропозиції, а в разі її відсутності - на електронну адресу, зазначену переможцем процедури закупівлі під час реєстрації на майданчику електронної системи закупівель, чи в інший узгоджений з переможцем процедури закупівлі спосіб, з переліком усіх невідповідностей та надає не менше трьох робочих днів на їх усунення.
У разі якщо протягом чотирьох робочих днів з дати надання переможцем процедури закупівлі договірної ціни у вищезазначеному складі замовник не надає обґрунтованих зауважень щодо невідповідностей, вважається, що замовник погодив договірну ціну та відповідні кошторисні розрахунки.
Після отримання зауважень замовника щодо невідповідностей переможець процедури закупівлі протягом трьох робочих днів (чи визначеного замовником часу, якщо він перевищує три робочі дні) надсилає виправлену договірну ціну з розрахунками на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 та сторони підписують договір про закупівлю з усіма додатками, у тому числі договірну ціну. Підписання договору про закупівлю з додатком - узгодженою сторонами договірною ціною - є підтвердженням виправлення переможцем процедури закупівлі зауважень замовника до договірної ціни.
Якщо переможець процедури закупівлі не усуне повідомлені йому замовником невідповідності в розрахунку договірної ціни чи не надасть вчасно розрахунок, який відповідає вимогам цієї тендерної документації, він буде вважатися таким, що відмовився від підписання договору про закупівлю (згідно з підпунктом 3 пункту 44 Особливостей). 3. У разі, якщо очікувана вартість закупівлі перевищує 20 (двадцять) млн. грн.:
- антикорупційну програму переможця процедури закупівлі. (яка прийнята на основі Типової антикорупційної програми юридичної особи, затвердженої наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 15 січня 2024 року № 22/24, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19 січня 2024 року за № 99/41444)
- документ про призначення уповноваженого з реалізації антикорупційної програми.
4. Переможець процедури закупівлі під час укладення договору повинен надати такі копії документів: 1) для посадових (службових) осіб учасника, що уповноважені підписувати договір про закупівлю - розпорядчий документ про призначення (обрання) на посаду відповідної особи (наказ про призначення та/або протокол зборів засновників тощо), установчий (статутний) документ;
2) для осіб, що уповноважені підписувати договір про закупівлю та які не входять до кола осіб, які представляють інтереси учасника без довіреності - довіреність, оформлену відповідно до вимог законодавства, із зазначенням повноважень повіреного разом з документами, що відповідно до цього пункту підтверджують повноваження посадової (службової) особи учасника, що підписала від імені учасника вказану довіреність. 3.1. У разі наявності обмежень у підписанта договору про закупівлю (уповноваженої особи переможця процедури закупівлі) щодо укладання таких договорів згідно з вимогами Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" та/або установчих (статутних) документів переможець процедури закупівлі зобов'язаний додатково надати копію одного з таких документів: 1) оригінал рішення загальних зборів учасників про надання згоди на вчинення значного правочину - договору про закупівлю (у формі протоколу загальних зборів або рішення єдиного учасника) або його копію, посвідчену підписом, печаткою учасника (або нотаріально завірена копія), у якому зазначено посилання на номер оголошення про проведення відкритих торгів, суму договору відповідно до цінової пропозиції та підписанта договору, якому надаються повноваження на укладення (підписання) договору;
2) довіреність на підписанта договору про закупівлю, оформлена належним чином з урахуванням статуту. 3.2. Якщо відповідно до установчих (статутних) документів переможця процедури закупівлі в підписанта договору про закупівлю наявні обмеження щодо укладання договору про закупівлю, які залежать від відсотка майна юридичної особи та/або відсотка балансу юридичної особи, та переможець процедури закупівлі не надає відповідного протокольного рішення учасників (акціонерів, власників) з наданням повноважень на укладання договору про закупівлю, такий переможець процедури закупівлі додатково надає копії балансу підприємства (форма № 1 відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 07.02.2013 № 73 "Про затвердження Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 "Загальні вимоги до фінансової звітності", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.02.2013 за № 336/22868) за останній звітний період з відповідним підтвердженням його одержання адресатом фінансової звітності, передбаченим постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2000 № 419 "Про затвердження Порядку подання фінансової звітності".
Для суб'єктів малого підприємництва подається фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва за останній звітний період.
Переможець процедури закупівлі, який зареєстрований пізніше 1 січня поточного року, у складі пропозиції подає вищезазначені документи за останній проміжний звітний період з відповідним підтвердженням його одержання адресатом фінансової звітності, передбаченим постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2000 № 419 "Про затвердження Порядку подання фінансової звітності". 4. Забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо вимагається згідно з пунктом 6.8 Документації).
Замовник вимагає від переможця процедури закупівель надати замовнику не пізніше дати укладення договору про закупівлю, але в будь-якому разі до кінцевого строку укладення договору про закупівлю, передбаченого пунктом 49 Особливостей, забезпечення виконання договору про закупівлю - оригінал банківської гарантії в електронному вигляді.
Розмір забезпечення (банківської гарантії) становить 1% 3% вартості договору про закупівлю. Банківська гарантія повинна бути надана з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги". Банківська гарантія повинна бути підписана кваліфікованим електронним підписом банку- гаранта та надана замовнику шляхом прикріплення на веб-порталі Уповноваженого органу (prozorro.gov.ua) у відповідній закупівлі.
Банківська гарантія оформляється:..Додаток № 2.1 до додатка № 2 до тендерної документації (у разі встановлення такої вимоги) ВИМОГИ до забезпечення виконання договору про закупівлю БАНКІВСЬКА ГАРАНТІЯ № (примірна форма банківської гарантії) Відповідно до додатку 2 Документації Замовник вимагає від переможця процедури закупівель надати замовнику не пізніше дати укладення договору про закупівлю, але в будь-якому разі до кінцевого строку укладення договору про закупівлю, передбаченого пунктом 49 Особливостей, забезпечення виконання договору про закупівлю - оригінал банківської гарантії в електронному вигляді.
Банківська гарантія повинна бути підписана кваліфікованим електронним підписом банку-гаранта та надана замовнику шляхом прикріплення на веб-порталі Уповноваженого органу (prozorro.gov.ua) у відповідній закупівлі.
Відповідно до пункту 49 Особливостей замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем процедури закупівлі, протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 15 днів з дати прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі. У випадку обґрунтованої необхідності строк для укладення договору може бути продовжений до 60 днів. У разі подання скарги до органу оскарження після оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю перебіг строку для укладення договору про закупівлю зупиняється.
Судом встановлено, що ТОВ «АВТОМАГІСТРАЛЬ-ЗАХІД» як переможець закупівлі 22 грудня 2025 року за вказаною електронною адресою в додатку - ІНФОРМАЦІЯ_1, надіслав договірну ціну та усі розрахунки.
25 грудня 2025 року Замовником були надіслані зауваження до наданих ТОВ «АВТОМАГІСТРАЛЬ-ЗАХІД» розрахунків, із наступним текстом:
«Добрий день!
Зауваження до договірної ціни по об'єкту «Будівництво середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступеня на 24 класи (600 учнів) по вул. Центральна, 3 в с. Гора Бориспільського району Київської області. Коригування 2» 1. Надати розрахунки заробітної плати, загальновиробничих, адміністративних витрат по підприємству за 2024 рік. 2. Підтвердити перевезення сміття договором зі сміттєзвалищем; 3. Відкоригувати розділ «Будівельні машини і механізми», прописати конкретну назву техніки, виставити ознаку «оренди» з аналізом доцільності використання певних машин/механізмів (увага на автомобілі бортові в розцінках, де дані машини не будуть використовуватись); Надати для підтвердження договори оренди на техніку або підтверджуючі документи наявної техніки на підприємстві. 4. Відкоригувати розділ «Будівельні машини враховані в складі загальновиробничих витрат». Надати підтверджуючі документи наявності даних машин на підприємстві.»
26 грудня 2025 року виправлено наявні зауваження на надіслано перелік необхідних документів із виправленнями на адресу Замовника, що підтверджується долученим скріншотом. Тема листа: «Скориговані Кошторисні розрахунки у відповідності до наданих Зауважень щодо закупівлі: Будівництво середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступеня на 24 класи (600 учнів) по вул. Центральна, 3 в с. Гора Бориспільського району Київської області. Коригування 2. UA-2025-10-30-012068-a»
Зважаючи на виконання умов та виправлення усіх зауважень Замовника щодо надання договірної ціни та розрахунків, ТОВ «АВТОМАГІСТРАЛЬ-ЗАХІД» 26 грудня 2025 року було надіслано проєкт банківської гарантії (забезпечення виконання договору) Замовнику для його погодження. Тема листа: «Проєкт на погодження Замовнику Банківської гарантії забезпечення виконання договору щодо закупівлі: Будівництво середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступеня на 24 класи (600 учнів) по вул. Центральна, 3 в с. Гора Бориспільського району Київської області. Коригування 2. UA-2025-10-30- 012068-a» із додаванням проєкту банківської гарантії забезпечення виконання договору
Замовник у відповідь на надані ТОВ «АВТОМАГІСТРАЛЬ-ЗАХІД» скориговані розрахунки, надав ще одне зауваження (зауваження №2) 30 грудня 2025 року, тобто на 5 робочий день після наданих ТОВ «АВТОМАГІСТРАЛЬ-ЗАХІД» скоригованих договірної ціни та розрахунків.
ТОВ «АВТОМАГІСТРАЛЬ-ЗАХІД», у відповідь 31 грудня 2025 року надіслало скориговані договірну ціну та розрахунки до неї. Також ТОВ «АВТОМАГІСТРАЛЬ-ЗАХІД» 31 грудня 2025 року було надіслано Проєкт Договору та додатки.
Тема листа: «Проєкт Договору з додатками на погодження Замовнику щодо закупівлі: Будівництво середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступеня на 24 класи (600 учнів) по вул. Центральна, 3 в с. Гора Бориспільського району Київської області.
Коригування 2. UA-2025-10-30-012068-a». Текст листа: «Добрий день. Прохання погодити проєкт договору з додатками щодо закупівлі: Будівництво середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступеня на 24 класи (600 учнів) по вул. Центральна, 3 в с. Гора Бориспільського району Київської області. Коригування 2. UA-2025-10-30- 012068-a.
Додатково просимо вказати Ваші реквізити у Договорі для своєчасного укладання договору.».
Також, 31 грудня 2025 року ТОВ «АВТОМАГІСТРАЛЬ-ЗАХІД» було повторно надіслано Банківську гарантію забезпечення виконання договору із проханням її погодження. Тема листа: «Re: Проєкт на погодження Замовнику Банківської гарантії забезпечення виконання договору щодо закупівлі: Будівництво середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступеня на 24 класи (600 учнів) по вул. Центральна, 3 в с. Гора Бориспільського району Київської області.
Коригування 2. UA-2025-10-30-012068-a». Текст листа: «Добрий день. Повторно просимо погодити Проєкт Банківської гарантії забезпечення виконання договору щодо закупівлі: Будівництво середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступеня на 24 класи (600 учнів) по вул. Центральна, 3 в с. Гора Бориспільського району Київської області. Коригування 2. UA-2025-10-30-012068-a».
Проте, Замовником 02 січня 2026 року надіслано лист, в якому зазначено, що надісланий позивачем проєкт договору не відповідає вимогам постанови КМУ від 1 серпня 2005 р. № 668 «Про затвердження Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві». План фінансування складається з урахуванням календарних графіків виконання робіт. За наданим проєктом календарного графіку не видається можливим скласти план фінансування. Немає всіх додатків до договору.».
Отже, підтверджується, що після визначення ТОВ «АВТОМАГІСТРАЛЬ-ЗАХІД» переможцем процедури закупівлі Замовник системно вчиняв дії, спрямовані не на укладення договору, а на штучне затягування процедури з метою створення формальних підстав для відмови від підписання договору з переможцем.
Зокрема, Замовник надіслав друге коло зауважень до договірної ціни 30 грудня 2025 року, тобто з порушенням встановленого тендерною документацією строку у чотири робочі дні, що прямо суперечить пункту 2 Додатку №2 до ТД; Замовник, отримавши від ТОВ «АВТОМАГІСТРАЛЬ-ЗАХІД» усунення всіх зауважень вже 31 грудня 2025 року, фактично не вчинив жодних дій, спрямованих на погодження договірної ціни, договору та банківської гарантії, хоча строк для цього ще дозволяв укласти договір у межах пункту 49 Особливостей; Замовник не надав жодної мотивованої відмови або зауважень до проєкту банківської гарантії забезпечення виконання договору, який був надісланий ТОВ «АВТОМАГІСТРАЛЬ-ЗАХІД» ще 26 грудня 2025 року та повторно 31 грудня 2025 року.
Натомість, лише 02 січня 2026 року, тобто в останній день, відведений законом для укладення договору, Замовник направив формальну відповідь щодо невідповідності проєкту договору.
Водночас, суд бере до уваги, що ТОВ «АВТОМАГІСТРАЛЬ-ЗАХІД» були вжиті всі необхідні та передбачені тендерною документацією дії для укладення договору про закупівлю, а саме: усувались всі зауваження Замовника до договірної ціни та кошторисних розрахунків; направлялись Замовнику проєкт договору з усіма додатками; надавались проєкт банківської гарантії забезпечення виконання договору; 05.01.2026 в електронній системі закупівель було завантажено банківську гарантію забезпечення виконання договору № ОГ2025-0266 від 31.12.2025, при цьому таку, що була фактично видана до закінчення граничного строку укладення договору - 02.01.2026.
Отже, позивач фактично виконав вимогу щодо надання забезпечення виконання договору у встановлений законом строк та у спосіб, який повністю відповідає умовам тендерної документації та пункту 49 Особливостей.
Проте, у рішенні № 651-р/пк-пз Комісія АМКУ не надала оцінки сукупності вказаних обставин та не дослідила причинно-наслідковий зв'язок між діями Замовника та фактичною неможливістю завершити процедуру укладення договору у строк, а також обмежилася виключно перевіркою формальної відповідності способу подання банківської гарантії, ігноруючи контекст та поведінку сторін.
Також, відповідачем безпідставно не взято до уваги, щодо існування банківської гарантії, виданої 31.12.2025, однак розмір такої банківської гарантії напряму залежить від ціни Договору, погодження якої має узгодити Замовник, яким було створити обставини неможливості надати Переможцем банківської гарантії в розмірі, який би відповідав ціні Договору.
На підставі наведеного, суд дійшов висновку, що рішення відповідача від 20.01.2026 № 651-р/пк-пз, яким було відмовлено Позивачу у задоволенні скарги від 09 січня 2026 № UA-2025-10-30-012068-a.a2 є протиправним та підлягає скасуванню.
Як наслідок, суд вважає за належне зобов'язати Комісію Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель повторно розглянути Скаргу ТОВ "АВТОМАГІСТРАЛЬ-ЗАХІД" №09/01 від 09 січня 2026 року на рішення Замовника про відхилення тендерної пропозиції ТОВ «АВТОМАГІСТРАЛЬ-ЗАХІД», з урахуванням висновків суду наведених у судовому рішенні.
Інші доводи та заперечення сторін не спростовують вище встановленого судом та не мають визначального значення для вирішення спору по суті.
Судом враховується, що згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно положень ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 3328,00 грн, що підтверджується наявною в матеріалах справи платіжною інструкцією.
Враховуючи задоволення позову, на користь позивача слід присудити понесені ним судові витрати в розмірі 3328,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 72-77, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «АВТОМАГІСТРАЛЬ-ЗАХІД» до Антимонопольного комітету України, третя особа Управління житлово-комунального господарства та капітального будівництва Гірської сільської ради Бориспільського району Київської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель № 651 -р/пк-пз від 20.01.2026.
Зобов'язати Комісію Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель повторно розглянути Скаргу ТОВ "АВТОМАГІСТРАЛЬ-ЗАХІД" №09/01 від 09 січня 2026 року на рішення Замовника про відхилення тендерної пропозиції ТОВ «АВТОМАГІСТРАЛЬ-ЗАХІД», з урахуванням висновків суду, наведених у судовому рішенні.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АВТОМАГІСТРАЛЬ-ЗАХІД» (59420, Чернівецька обл., Чернівецький р- н, село Веренчанка, вул.Шевченка, будинок 23 ЄДРПОУ 37246416) за рахунок бюджетних асигнувань Антимонопольного комітету України (03035, м.Київ, вул. Митрополита Василя Липківського, 45 ЄДРПОУ 00032767) понесені судові витрати у вигляді судового збору у розмірі у розмірі 3328,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено та підписано 27 квітня 2026 року.
Суддя Кочанова П.В.