65618, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
"25" березня 2026 р.м. Одеса Справа № 916/3578/25
Господарський суд Одеської області у складі судді Бездолі Ю.С.
при секретарі судового засідання: Степанюк А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні позовні вимоги Стрюківської сільської ради Березівського району Одеської області (67050, Одеська обл., Березівський р-н, с. Стрюкове, вул. Ламброва, буд. 40, код ЄДРПОУ 04380169)
до відповідачів:
1.Товариства з обмеженою відповідальністю “Раліївка» (67010, Одеська обл., Березівський р-н, с. Олексіївка, вул. Молодіжна, буд. 29А, код ЄДРПОУ 30605742)
2.Товариства з обмеженою відповідальністю “Пальміра Грейн» (67050, Одеська обл., Березівський р-н, с. Стрюкове, вул. Максименка, буд. 47, код ЄДРПОУ 43690308)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Головне управління Держгеокадастру в Одеській області (65078, Одеська обл., м. Одеса, вул. Космонавтів, буд. 36, код ЄДРПОУ 39765871)
про розірвання договору, усунення перешкод у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою, -
за участю учасників справи:
від позивача: Чапуріна С.І., адвокат, діє на підставі ордеру
від відповідачів: не з'явились
віл третьої особи: Михайлов В.В., діє в порядку самопредставництва
Суть спору: Стрюківська сільська рада Березівського району Одеської області звернулась до Господарського суду Одеської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Раліївка» та Товариства з обмеженою відповідальністю “Пальміра Грейн», в якому просить суд:
- розірвати договір оренди землі №326 від 13.11.2019, укладений між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області (код ЄДРПОУ 39765871) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Раліївка» (код ЄДРПОУ 30605742);
- усунути перешкоди територіальній громаді с. Стрюкове в особі Стрюківської сільської ради Березівського району Одеської області у користуванні та розпорядженні майном шляхом зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю “Пальміра Грейн» (код ЄДРПОУ 43690308) повернути спірну земельну ділянку з кадастровим номером: 5123584500:01:003:0347 загальною площею 15,9403 га, у тому числі 15,9403 га ріллі, що розташована на території Одеської області, Березівського (Миколаївського) району, Стрюківської сільської ради (за межами населених пунктів) на користь територіальної громади с. Стрюкове в особі Стрюківської сільської ради Березівського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04380169);
- усунути перешкоди територіальній громаді с. Стрюкове в особі Стрюківської сільської ради Березівського району Одеської області у користуванні та розпорядженні майном шляхом скасування державної реєстрації права оренди за Товариством з обмеженою відповідальністю “Пальміра Грейн» (код ЄДРПОУ 43690308) на земельну ділянку з кадастровим номером: 5123584500:01:003:0347 загальною площею 15,9403 га, у тому числі 15,9403 га ріллі, що розташована на території Одеської області, Березівського (Миколаївського) району, Стрюківської сільської ради (за межами населених пунктів), внесеної до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 18.03.2020 на підставі рішення державного реєстратора Ігнатовського Миколи Анатолійовича, Зеленогірської селищної ради Любашівського району Одеської області від 23.03.2020, індексний номер 51731613, номер запису 36043329, та припинити за Товариством з обмеженою відповідальністю “Пальміра Грейн» (код ЄДРПОУ 43690308) речове право оренди на вказану земельну ділянку.
Позовні вимоги Стрюківської сільської ради Березівського району Одеської області обґрунтовані тим, що Товариство з обмеженою відповідальністю “Раліївка» в порушення вимог ст. 8-1 Закону України №161-XIV, ст.ст. 116, 124 ЗК України, протиправно відчужило Товариству з обмеженою відповідальністю “Пальміра Грейн» право оренди земельної ділянки, що зареєстровано за договором оренди землі за №326 від 13 листопада 2019 року, укладеним між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області та ТОВ “Раліївка», на підставі розподільчого балансу від 30.06.2020, укладеного між ТОВ “Раліївка» та ТОВ Пальміра Грейн» та інших документів, а тому на думку позивача право оренди підлягає припиненню, державна реєстрація права оренди від 18.03.2020 за №36043329 та рішення державного реєстратора Ігнатовського М.А. Зеленогірської селищної ради Любашівського району Одеської області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 23.03.2020 за індексним номером 51731613 - скасуванню, а земельна ділянка площею 15,9403 га, з кадастровим номером 5123584500:01:003:0347 - поверненню Стрюківської сільської ради Березівського району Одеської області.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 08.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №916/3578/25; розгляд справи вирішено здійснювати в порядку загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 25.09.2025 о 14:45; залучено Головне управління Держгеокадастру в Одеській області до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача; витребувано у Центра надання адміністративних послуг Зеленогірської селищної ради Подільського району Одеської області належним чином засвідчену копію матеріалів реєстраційної справи відносно реєстрації права оренди та інших речових прав на ТОВ “Пальміра Грейн» стосовно земельної ділянки з кадастровим номером: 5123584500:01:003:0347 загальною площею 15,9403 га, у тому числі 15,9403 га ріллі, що розташована на території Одеської області, Березівського (Миколаївського) району, Стрюківської сільської ради (за межами населених пунктів), яка є предметом договору оренди землі за №326 від 13.11.2019, укладеного між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області та Товариством з обмеженою відповідальністю “Раліївка», а також належним чином засвідчену копію рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень з індексним номером 51731613 від 23.03.2020, прийнятого Ігнатовським Миколою Анатолійовичем, Зеленогірської селищної ради Подільського (Любашівського) району Одеської області.
23.09.2025 за вх.№29532/25 до суду від відповідача-2 надійшов відзив на позовну заяву, який прийнято судом до розгляду та додаткові документи, які долучено судом до матеріалів справи. У поданому відзиві відповідач-2 просить суд відмовити у задоволенні позову та вказує, зокрема, наступне:
- ТОВ “Раліївка» набуло право користування спірною ділянкою за результатами відкритих земельних торгів та на підставі договору оренди землі №326 від 13.11.2019; право оренди на земельну ділянку було зареєстроване в Державному реєстрі прав на нерухоме майно: запис про інше речове право №36043329; отже, твердження позивача, що за ТОВ “Раліївка» право оренди на земельну ділянку не реєструвалось - не відповідає дійсності; таким чином, відповідач-2 вважає встановленим, що договір оренди №326 укладено на конкурентних засадах (земельні торги), що виключає доводи про набуття права оренди поза належною процедурою;
- ТОВ “Пальміра Грейн» створено шляхом виділу з ТОВ “Раліївка»; у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань у розділі дані про юридичних осіб, правонаступником яких є зареєстрована юридична особа, прямо зазначено попередника - ТОВ “Раліївка» та зазначені відомості підтверджують, що спосіб створення ТОВ “Пальміра Грейн» - реорганізація (виділ), а також наявність правонаступництва щодо ТОВ “Раліївка»; отже, виділ підтверджує саме реорганізаційний, а не договірно-відчужувальний характер переходу прав і обов'язків;
- згідно з Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №443792846 від 16.09.2025 право оренди за договором №326 від 13.11.2019, первісно зареєстроване за ТОВ “Раліївка» (запис про інше речове право №36043329), було змінено 17.08.2020 шляхом внесення до цього ж запису відомостей про нового орендаря - ТОВ “Пальміра Грейн»; підстави внесення змін: розподільчий (видільний) баланс від 30.06.2020, акт приймання-передачі частки від 06.07.2020, рішення учасників; індексний номер рішення про внесення змін 53644331 від 17.08.2020; зазначені реєстрові відомості підтверджують, що відбулася реєстрація наслідків правонаступництва внаслідок реорганізації (виділу);
- ч.4 ст. 32 Закону України “Про оренду землі» прямо встановлено: перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або припинення договору, якщо інше не передбачено самим договором; договір №326 від 13.11.2019 містить аналогічну умову (п.11.6), що узгоджується з цією нормою і додатково підтверджує стабільність правовідносин оренди між сторонами; водночас цивільне законодавство визначає виділ як перехід за розподільчим балансом частини майна, прав і обов'язків до нової юрособи (ст. 109 ЦК України), а при реорганізації майно, права та обов'язки переходять до правонаступника (ст. 104 ЦК України); отже, виділ - це форма правонаступництва, а не відчуження прав оренди на договірній основі;
- реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або припинення договору, якщо інше не передбачено договором; договір оренди землі №326 від 13.11.2019 узгоджується із законом і передбачає, що перехід права власності на орендовану ділянку до іншої особи, а також реорганізація орендаря не є підставою для зміни умов чи розірвання договору; отже, навіть на рівні волевиявлення сторін спірні правовідносини мають бути стабільними у випадку правонаступництва;
- заборона, встановлена ст. 8-1 Закону України “Про оренду землі» (щодо передачі (відчуження) права оренди земель державної/комунальної власності орендарем), стосується саме правочинів із передачі права оренди третій особі, а не універсального або часткового правонаступництва внаслідок реорганізації; фактично у справі має місце внесення змін до того самого реєстрового запису про інше речове право з підстав правонаступництва (розподільчий баланс, акт приймання-передачі, рішення учасників), що підтверджує правомірність переходу прав і не утворює складу відчуження;
- позивач не навів і не довів обставин, які б свідчили про наявність будь-якого з передбачених законом чи договором випадків для дострокового розірвання, зокрема: доказів істотного порушення умов договору з боку орендаря; доказів невиконання обов'язків орендаря, визначених ст. 24-25 Закону; доказів випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, що істотно перешкоджає використанню; будь-яких інших договірних підстав для дострокового припинення;
- вимоги про усунення перешкод у користуванні та розпорядженні не можуть підміняти собою передбачені законом і договором підстави розірвання; право оренди як похідне речове право законно обмежує спосіб реалізації повноважень власника в межах строку і умов договору, що є нормальною та передбаченою законом конструкцією, а не порушенням, яке треба усувати; для задоволення такої вимоги позивач мав би довести протиправну поведінку відповідача та порушення свого права, чого не зроблено; з огляду на вищевикладене, відповідач-2 вважає, що правові підстави для розірвання договору оренди землі №326 від 13.11.2019 відсутні, а отже похідні вимоги про скасування державної реєстрації права оренди та припинення речового права не підлягають задоволенню.
25.09.2025 за вх.№29931/25 до суду від позивача надійшло клопотання про витребування доказів.
У підготовчому засіданні 25.09.2025 судом у протокольній формі задоволено клопотання від 25.09.2025 за вх.№29931/25 про витребування доказів та витребувано у Центра надання адміністративних послуг Зеленогірської селищної ради Подільського району Одеської області (66513, Одеська обл., Подільський р-н, селище Зеленогірське, просп. Миру, буд. 12, код ЄДРПОУ 04527135) у строк до 20.10.2025 наступні документи: - належним чином засвідчену копію матеріалів реєстраційної справи відносно реєстрації права оренди та інших речових прав на ТОВ “РАЛІЇВКА» (код ЄДРПОУ 30605742) стосовно земельної ділянки з кадастровим номером: 5123584500:01:003:0347 загальною площею 15,9403 га, у тому числі 15,9403 га ріллі, що розташована на території Одеської області, Березівського (Миколаївського) району, Стрюківської сільської ради (за межами населених пунктів), яка є предметом договору оренди землі за №326 від 13.11.2019 року укладеного між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області та Товариством з обмеженою відповідальністю “РАЛІЇВКА»; - належним чином засвідчену копію рішення про державну реєстрацію речового права оренди та інших речових прав на ТОВ “РАЛІЇВКА» (код ЄДРПОУ 30605742); - належним чином засвідчену копію рішення про державну реєстрацію речового права оренди та інших речових прав з індексним номером 53644331 від 17.08.2020 р., прийнятого Ігнатовським Миколою Анатолійовичем, Зеленогірської селищної ради Подільського (Любашівського) району Одеської області.
У підготовчому засіданні 25.09.2025 судом у протокольній формі винесено ухвалу у порядку ст. 177 ГПК України про продовження строків підготовчого провадження на 30 днів та у порядку ст. 183 ГПК України про відкладення підготовчого засідання на 24.10.2025 о 14:00.
23.10.2025 за вх.№33466/25 до суду від третьої особи надійшли письмові пояснення, які залучено судом до матеріалів справи. У поданих поясненнях третя особа вказує, зокрема, наступне:
- між Головним управлінням та ТОВ “РАЛІЇВКА» 13.11.2019 був укладений договір оренди землі №326, відповідно до якого забороняється передача у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки;
- наказом “Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» №54-ОТГ від 10.12.2020 Головне управління передало Стрюківській сільській раді Миколаївського району Одеської області у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 3714,0250 га, які розташовані на території Березівського (Миколаївського) району Одеської області; вищезазначеним наказом була передана у комунальну власність земельна ділянка сільськогосподарського призначення, площею 15,9403 га із кадастровим номером 5123584500:01:003:0347, яка розташована на території Стрюківської сільської ради Березівського (Миколаївського) району Одеської області;
- внаслідок передачі права оренди земельної ділянки за розподільчим балансом (активу, що формує вступний баланс), укладеним між ТОВ “РАЛІЇВКА» та ТОВ “Пальміра Грейн», фактично відбулось відчуження права оренди земельної ділянки за договором оренди землі за №326 від 13.11.2019, тоді як нормою частини першої статті 8-1 Закону прямо заборонено орендарю на власний розсуд здійснювати розпорядження правом оренди земельної ділянки державної або комунальної власності.
Ухвалою суду від 24.10.2025 відкладено підготовче засідання на 13.11.2025 о 15:45.
28.10.2025 за вх.№34032/25 до суду від Зеленогірської селищної ради надійшли пояснення щодо витребуваних судом документів, а також додаткові документи, які залучено судом до матеріалів справи.
11.11.2025 за вх.№35841/25 до суду від позивача надійшло клопотання про витребування доказів у відповідачів та Головного управління ДПС в Одеській області.
У підготовчому засіданні 13.11.2025 судом у протокольній формі задоволено клопотання позивача від 11.11.2025 за вх.№35841/25 та витребувано у строк до 02.12.2025 наступні документи: 1) витребувати у Товариства з обмеженою відповідальністю “Раліївка» (67010, Одеська обл., Березівський р-н, с. Олексіївка, вул. Молодіжна, буд. 29А, код ЄДРПОУ 30605742) та Товариства з обмеженою відповідальністю “Пальміра Грейн» (67050, Одеська обл., Березівський р-н, с. Стрюкове, вул. Максименка, буд. 47, код ЄДРПОУ 43690308): - належним чином засвідчену повну копію “Розподільчого балансу між ТОВ “Раліївка» та ТОВ “Пальміра Грейн» на 30 квітня 2020 року» разом з усіма без винятку додатками до нього, додатку №8, що затверджено рішенням учасника ТОВ “Раліївка» №30/06/20 від 30.06.2020; - належним чином засвідчену копію Акту приймання-передачі частини майна, прав та обов'язків, укладеного між ТОВ “Раліївка» та ТОВ “Пальміра Грейн» (або інший первинний документ), що складений до розподільчого балансу станом на 30.04.2020, який фіксує передачу земельної ділянки з кадастровим номером: 5123584500:01:003:0347 загальною площею 15,9403 га, у тому числі 15,9403 га ріллі, що розташована на території Одеської області, Березівського (Миколаївського) району, Стрюківської сільської ради (за межами населених пунктів), яка є предметом договору оренди землі за №326 від 13.11.2019, укладеного між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області та Товариством з обмеженою відповідальністю “Раліївка»; - належним чином засвідчену копію Акту приймання-передачі частки майна у статутному капіталі, укладеного між ТОВ “Раліївка» та ТОВ “Пальміра Грейн» (або інший первинний документ) станом на 30.04.2020, яким фіксується передача земельної ділянки з кадастровим номером: 5123584500:01:003:0347 загальною площею 15,9403 га, у тому числі 15,9403 га ріллі, що розташована на території Одеської області, Березівського (Миколаївського) району, Стрюківської сільської ради (за межами населених пунктів), яка є предметом договору оренди землі за №326 від 13.11.2019, укладеного між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області та Товариством з обмеженою відповідальністю “Раліївка» до статутного капіталу ТОВ “Пальміра Грейн»; - належним чином засвідчену копію Акту оцінки чи звіту про незалежну оцінку майна станом на 30.04.2020 (як негрошового вкладу для внесення у статутний капітал), а саме: земельної ділянки з кадастровим номером: 5123584500:01:003:0347 загальною площею 15,9403 га, у тому числі 15,9403 га ріллі, що розташована на території Одеської області, Березівського (Миколаївського) району, Стрюківської сільської ради (за межами населених пунктів), яка є предметом договору оренди землі за №326 від 13.11.2019, укладеного між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області та Товариством з обмеженою відповідальністю “Раліївка»; - належним чином засвідчену копію Рішення про затвердження грошової оцінки негрошового вкладу, а саме: земельної ділянки з кадастровим номером: 5123584500:01:003:0347 загальною площею 15,9403 га, у тому числі 15,9403 га ріллі, що розташована на території Одеської області, Березівського (Миколаївського) району, Стрюківської сільської ради (за межами населених пунктів), яка є предметом договору оренди землі за №326 від 13.11.2019, укладеного між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області та Товариством з обмеженою відповідальністю “Раліївка»; - належним чином засвідчену копію Деталізованого вступного балансу ТОВ “Пальміра Грейн» на дату державної реєстрації ТОВ “Пальміра Грейн», а саме: на 02.07.2020; - належним чином засвідчену копію Рішення учасника ТОВ “Пальміра Грейн» в редакції станом на 02.07.2020 про внесення майна у статутний капітал ТОВ “Пальміра Грейн», у тому числі земельної ділянки чи права оренди на земельну ділянку з кадастровим номером: 5123584500:01:003:0347 загальною площею 15,9403 га, у тому числі 15,9403 га ріллі, що розташована на території Одеської області, Березівського (Миколаївського) району, Стрюківської сільської ради (за межами населених пунктів), яка є предметом договору оренди землі за №326 від 13.11.2019 року, укладеного між Головне управління Держгеокадастру в Одеській області та Товариством з обмеженою відповідальністю “Раліївка»; - належним чином засвідчену копію Статуту ТОВ “Пальміра Грейн» на дату державної реєстрації ТОВ “Пальміра Грейн», а саме: в редакції станом на 02.07.2020; - належним чином засвідчену копію Рішення єдиного учасника ТОВ “Раліївка» від 20.02.2020 про виділ з ТОВ “Раліївка» нової юридичної особи у формі Товариства з обмеженою відповідальністю; 2) витребувати у Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, буд. 5, код ЄДРПОУ 44069166) наступні документи: - належним чином засвідчені копії документів про реєстрацію ТОВ “Раліївка» (67010, Одеська обл., Березівський р-н, с. Олексіївка, вул. Молодіжна, буд. 29А, код ЄДРПОУ 30605742) у якості платника орендної плати за земельну ділянку комунальної власності з кадастровим номером: 5123584500:01:003:0347 загальною площею 15,9403 га, у тому числі 15,9403 га ріллі, що розташована на території Одеської області, Березівського (Миколаївського) району, Стрюківської сільської ради (за межами населених пунктів), яка є предметом договору оренди землі за №326 від 13.11.2019, укладеного між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області та Товариством з обмеженою відповідальністю “Раліївка»; - належним чином засвідчені копії податкових декларацій орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності з додатком 1 та 2 поданих ТОВ “Раліївка» (67010, Одеська обл., Березівський р-н, с. Олексіївка, вул. Молодіжна, буд. 29А, код ЄДРПОУ 30605742) за оренду земельної ділянки комунальної власності з кадастровим номером: 5123584500:01:003:0347 загальною площею 15,9403 га, у тому числі 15,9403 га ріллі, що розташована на території Одеської області, Березівського (Миколаївського) району, Стрюківської сільської ради (за межами населених пунктів), яка є предметом договору оренди землі за №326 від 13.11.2019, укладеного між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області та Товариством з обмеженою відповідальністю “Раліївка» за період з 23.03.2020 по 31.08.2020; - належним чином засвідчені копії документів про реєстрацію ТОВ “Пальміра Грейн» (67050, Одеська обл., Березівський р-н, с. Стрюкове, вул. Максименка, буд. 47, код ЄДРПОУ 43690308) у якості платника орендної плати за земельну ділянку комунальної власності з кадастровим номером: 5123584500:01:003:0347 загальною площею 15,9403 га, у тому числі 15,9403 га ріллі, що розташована на території Одеської області, Березівського (Миколаївського) району, Стрюківської сільської ради (за межами населених пунктів), яка є предметом договору оренди землі за №326 від 13.11.2019, укладеного між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області та Товариством з обмеженою відповідальністю “Раліївка»; - належним чином засвідчені копії податкових декларацій орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності з додатком 1 та 2 поданих ТОВ “Пальміра Грейн» (67050, Одеська обл., Березівський р-н, с. Стрюкове, вул. Максименка, буд. 47, код ЄДРПОУ 43690308) за оренду земельної ділянки комунальної власності з кадастровим номером: 5123584500:01:003:0347 загальною площею 15,9403 га, у тому числі 15,9403 га ріллі, що розташована на території Одеської області, Березівського (Миколаївського) району, Стрюківської сільської ради (за межами населених пунктів), яка є предметом договору оренди землі за №326 від 13.11.2019, укладеного між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області та Товариством з обмеженою відповідальністю “Раліївка» за період з 17.08.2020 по 31.10.2025.
У підготовчому засіданні 13.11.2025 судом у протокольній формі винесено ухвалу у порядку ст. 183 ГПК України про відкладення підготовчого засідання на 02.12.2025 о 15:15.
01.12.2025 за вх.№28290/25 до суду від Головного управління ДПС в Одеській області надійшли витребувані судом документи, які залучено судом до матеріалів справи.
02.12.2025 за вх.№38449/25 до суду від відповідача-2 надійшли додаткові документи, які залучено судом до матеріалів справи.
Ухвалою суду від 02.12.2025 відкладено підготовче засідання на 23.12.2025 о 15:15.
23.12.2025 за вх.№41250/25 до суду від відповідача-2 надійшло клопотання про відкладення підготовчого засідання та додаткові документи.
У підготовчому засіданні 23.12.2025 судом у протокольній формі відмовлено у задоволенні клопотання від 23.12.2025 за вх.№41250/25 у зв'язку з його необґрунтованістю та ненаданням відповідачем-2 доказів поважності причин неявки у підготовче засідання.
У підготовчому засіданні 23.12.2025 судом у протокольній формі винесено ухвалу у порядку ст. 185 ГПК України про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 22.01.2026 об 11:00.
19.01.2026 за вх.№1801/26 до суду від позивача надійшли письмові пояснення, які залучено судом до матеріалів справи. У поданих поясненнях позивач вказує, зокрема, наступне:
- у додатках до розподільчого балансу зазначається перелік майнових прав, що передаються, включаючи права оренди на земельну ділянку (п.271 додаток 8 до розподільчого балансу) з кадастровим номером: 5123584500:01:003:0347 загальною площею 15,9403 га, у тому числі 15,9403 га ріллі, що розташована на території Одеської області, Березівського (Миколаївського) району, Стрюківської сільської ради (за межами населених пунктів) відповідно до договору оренди землі №326 від 13.11.2019; згідно з розподільчим балансом ТОВ “Раліївка» передало, а ТОВ “Пальміра Грейн» прийняло активи та зобов'язання у процесі реорганізації шляхом виділу, однак об'єктом передачі є право оренди на земельну ділянку комунальної власності і така передача є протиправною, оскільки: відсутнє волевиявлення власника; наявний обхід процедури аукціону; з боку позивача рішення про припинення права оренди на спірну земельну ділянку за ТОВ “Раліївка» не приймалося, також і рішення про передання права оренди на спірну земельну ділянку за ТОВ “Пальміра Грейн» позивачем не приймалося і аукціон не проводився;
- реорганізація шляхом виділу (на підставі рішення №30/06/20 та рішення №30/06/20-1) не тягне за собою автоматичного переходу права оренди на земельну ділянку комунальної власності; у розподільчому балансі вказано, що ТОВ “Пальміра Грейн» отримує лише частину майна (на суму 16549618,80 грн.); оскільки земельна ділянка є комунальною власністю, право користування нею не є власністю ТОВ “Раліївка», а отже не може бути включене до статутного капіталу новоствореного товариства ТОВ “Пальміра Грейн» без відповідного рішення органу місцевого самоврядування про переоформлення договору оренди; передача права оренди на земельну ділянку за розподільчим балансом без рішення відповідної ради та поза процедурою аукціону є порушенням ст. 116, 124 Земельного кодексу України; відсутність грошового виразу вартості ділянки, права оренди на земельну ділянку (як нематеріального активу) в балансі додатково підтверджує фіктивність такої передачі як господарської операції;
- у контексті спірних правовідносин, які стосуються відчуження орендарем виділеній з нього юридичній особі права оренди земельної ділянки комунальної власності, норми ст. 8-1 Закону України “Про оренду землі» (що встановлюють спеціальні обмеження для відчуження орендарем права оренди земельної ділянки державної чи комунальної власності) є спеціальними щодо загальної норми ч.4 ст. 32 цього Закону про те, що реорганізація юридичної особи орендаря не є підставою для зміни умов договору або його припинення;
- підставою для дострокового розірвання договору оренди землі може бути невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24, 25 Закону №161-XIV та умовами договору; абзацом третім частини другої статті 25 Закону №161-XIV встановлено, що орендар земельної ділянки зобов'язаний виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі; таким законодавчо встановленим обмеженням щодо земельної ділянки комунальної (державної) власності є заборона на відчуження права її оренди відповідно до норми частини першої статті 8-1 Закону №161-XIV; при цьому заборона встановлена безвідносно до способу, в який право оренди відчужується; з аналізу викладеного відповідач-1 усупереч встановленій законом забороні відчужив відповідачу-2 право оренди земельної ділянки комунальної власності, тобто повівся недобросовісно як щодо орендодавця (позивача), так і щодо виконання імперативних вимог закону; відповідач-1 не виконав свого обов'язку орендаря, встановленого нормою абзацу третього частини другої статті 25 Закону №161-XIV, що, у свою чергу, є підставою для дострокового розірвання договору оренди землі відповідно до частини першої статті 32 цього ж Закону;
- розірвання як наслідок протиправної поведінки орендаря, враховуючи вимоги абзацу другого статті 1 Першого протоколу до Конвенції є не лише заходом, передбаченим законом і таким, що переслідує легітимну мету контролю за користуванням майном відповідно до загальних інтересів, але й пропорційним цій меті, оскільки в такий спосіб орендодавець забезпечує відповідний контроль, а орендар, укладаючи договір оренди землі, погодився з відповідними умовами й обмеженнями та має їх дотримувати; у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором; орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.
Судове засідання 22.01.2026 об 11:00 не відбулось на підставі акту Господарського суду Одеської області від 22.01.2026, складеного керівником апарату і відповідальними працівниками суду із засвідченням того факту, що в будівлі суду сталась розгерметизація системи опалення і наступне різке охолодження повітря в адміністративній будівлі, у зв'язку з чим з 22.01.2026 до усунення відповідних несправностей було призупинено як реєстрацію вхідної кореспонденції, так і проведення призначених судових засідань. Ухвалою суду від 26.01.2026 судове засідання призначено на 11.02.2026 о 12:30.
11.02.2026 за вх.№5057/25 до суду від позивача надійшла уточнена позовна заява, у якій позивач зазначив, що через технічну помилку у позовній заяві в первісній редакції - виконання рішення суду, у випадку прийняття його на користь позивача, буде унеможливлене, з урахуванням цього просив прийняти до розгляду уточнену позовну заяву. Окрім того, у прохальній частині заяви позивач просив суд повернутись до стадії підготовчого провадження та прийняти до розгляду уточнену позовну заяву в редакції від 11.02.2026 (в остаточної редакції), а саме:
- розірвати договір оренди землі №326 від 13 листопада 2019 року, укладений між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області та Товариством з обмеженою відповідальністю “Раліївка»;
- усунути перешкоди територіальній громаді с. Стрюкове в особі Стрюківської сільської ради Березівського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04380169, адреса: 67050, Одеська обл., Березівський р-н, с. Стрюкове, вул. Ламброва, буд. 40) у користуванні та розпорядженні майном шляхом зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю “Пальміра Грейн» (код ЄДРПОУ 43690308, адреса: 67050, Україна, Одеська область, Березівський р-н, с. Стрюкове, вул. Максименка, буд. 47) повернути спірну земельну ділянку з кадастровим номером: 5123584500:01:003:0347 загальною площею 15,9403 га, у тому числі 15,9403 га ріллі, що розташована на території Одеської області, Березівського (Миколаївського) району, Стрюківської сільської ради (за межами населених пунктів) на користь територіальної громади с. Стрюкове в особі Стрюківської сільської ради Березівського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04380169, адреса: 67050, Одеська обл., Березівський р-н, с. Стрюкове, вул. Ламброва, буд. 40);
- усунути перешкоди територіальній громаді с. Стрюкове в особі Стрюківської сільської ради Березівського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04380169, адреса: 67050, Одеська обл., Березівський р-н, с. Стрюкове, вул. Ламброва, буд. 40) у користуванні та розпорядженні майном шляхом скасування державної реєстрації права оренди за Товариством з обмеженою відповідальністю “Пальміра Грейн» (код ЄДРПОУ 43690308, адреса: 67050, Україна, Одеська область, Березівський р-н, с. Стрюкове, вул. Максименка, буд. 47) на земельну ділянку з кадастровим номером: 5123584500:01:003:0347 загальною площею 15,9403 га, у тому числі 15,9403 га ріллі, що розташована на території Одеської області, Березівського (Миколаївського) району, Стрюківської сільської ради (за межами населених пунктів), внесеної до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 17.08.2020 на підставі рішення державного реєстратора Ігнатовського Миколи Анатолійовича Зеленогірської селищної ради Любашівського району Одеської області, індексний номер 53644331, номер запису 36043329, та припинення за Товариством з обмеженою відповідальністю “Пальміра Грейн» (код ЄДРПОУ 43690308, адреса: 67050, Україна, Одеська область, Березівський р-н, с. Стрюкове, вул. Максименка, буд. 47) речового права оренди на вказану земельну ділянку.
У судовому засіданні 11.02.2026 суд у протокольній формі ухвалив повернутися до стадії підготовчого провадження та у протокольній формі прийняв до розгляду уточнену позовну заяву за вх.№5057/26.
У підготовчому засіданні 11.02.2026 судом у протокольній формі винесено ухвалу у порядку ст. 183 ГПК України про відкладення підготовчого засідання на 06.03.2026 о 10:45.
02.03.2026 за вх.№7315/26 до суду від позивача надійшла заява про закриття підготовчого провадження без участі представника позивача.
06.03.2026 за вх.№8076/26 до суду від відповідача-2 надійшло клопотання, в якому заявник просив суд відкласти розгляд справи на іншу дату у зв'язку з неможливістю представника бути присутнім у судовому засіданні.
У підготовчому засіданні 06.03.2026 господарський суд дійшов висновку про відсутність підстав для відкладення підготовчого засідання, оскільки судом було ухвалено повернутися до стадії підготовчого провадження виключно для прийняття до розгляду уточненої позовної заяви позивача у зв'язку з виявленням технічної описки, натомість у клопотанні за вх.№8076/26 про відкладення розгляду справи відповідач-2 не навів підстав для відкладення саме підготовчого засідання, не вказав суду про свій намір та/або неможливість вчинити дії, вчинення яких пов'язується саме зі стадією підготовчого провадження, судом також враховується, що після прийняття у засіданні 11.02.2026 уточненої позовної заяви судом відкладалось підготовче засідання саме з метою надання відповідачам можливості прореагувати на уточнення позову, чим відповідачі не скористались. Відповідно суд ухвалив, що підстави для відкладення підготовчого засідання відсутні та є підстави для повернення на стадію розгляду справи по суті. Ухвалою суду від 06.03.2026 закрито підготовче провадження у справі №916/3578/25; призначено справу №916/3578/25 до розгляду по суті в засіданні суду на 25.03.2026 о 16:30.
25.03.2026 за вх.№10455/26 до суду від відповідача-2 надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, у зв'язку з неможливістю представника бути присутнім у судовому засіданні, у задоволенні якого судом у судовому засіданні 25.03.2026 у протокольній формі відмовлено у зв'язку з його необґрунтованістю та ненаданням відповідачем-2 доказів на підтвердження причин неявки.
У судовому засіданні 25.03.2026 позивач та третя особа просять суд задовольнити позов.
Відповідач-1 у підготовчі та судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином шляхом направлення ухвал суду на адресу, яка зазначена у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що підтверджується наявними в матеріалах справи поштовими повідомленнями, в тому числі про вручення поштового відправлення. Відповідно до п.5 ч.6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси. Відтак, господарський суд констатує, що відповідач-1 належним чином повідомлений про розгляд даної справи господарським судом, судом було надано час для забезпечення відповідачу-1 процесуальних прав на подання позиції у справі, заяв, клопотань. Натомість відповідач-1 відзив на позов і жодних доказів, заяв/клопотань до суду не надав, про розгляд справи повідомлений належним чином, відтак у відповідності до ч.9 ст. 165 ГПК України за відсутністю позиції відповідача-1 суд дійшов до висновку про розгляд справи за наявними матеріалами.
Відповідач-2 у підготовчі та судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином шляхом направлення та доставлення ухвал суду до його електронного кабінету, про що свідчать відповідні довідки про доставку електронного документу. Відповідно до п.2 ч.6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи. Таким чином, суд дійшов до висновку про розгляд справи за наявними матеріалами, з урахуванням поданого відповідачем-2 та прийнятого до розгляду відзиву.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, в Україні було введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався, зокрема, Указом Президента України від 12 січня 2026 року №40/2026, затвердженим Законом України від 14.01.2026 №4757-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 03 лютого 2026 року строком на 90 діб.
Справа №916/3578/25 розглядається судом в період оголошеного на всій території України воєнного стану через військову агресію російської федерації проти України.
Жодних заяв та/або клопотань, пов'язаних з неможливістю вчинення якихось процесуальних дій у зв'язку з воєнним станом, про намір вчинити такі дії до суду від учасників справи не надійшло.
Відзив на позовну заяву від відповідача-1 до суду не надійшов, з огляду на що суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за наявними матеріалами в порядку ч.9 ст. 165 ГПК України.
У відповідності до вимог статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод - кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку. Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним слід вважати строк, який необхідний для вирішення справи у відповідності до вимог матеріального та процесуального законів.
В судовому засіданні 25.03.2026 господарський суд дійшов висновку про можливість розгляду справи по суті.
Відповідно до ст. 240 ГПК України в судовому засіданні 25.03.2026 оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Натомість повне рішення складено 24.04.2026 у зв'язку з введенням в м. Одесі графіків відключень електроенергії через масовані атаки країни-агресора, обстріл об'єктів критичної інфраструктури, тривалу відсутність електроенергії у суді. Відповідні процесуальні строки на апеляційне оскарження вказаного рішення обчислюються з дати складання повного тексту (24.04.2026), на що суд звертає увагу учасників справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників позивача та третьої особи, господарський суд встановив:
13.11.2019 між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області (орендодавець, третя особа) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Раліївка» (орендар, відповідач-1) був укладений договір оренди землі №326.
Відповідно до п.1.1 договору орендодавець, на підставі протоколу проведення земельних торгів за лотом №1219 від 13 листопада 2019 року №1/1219 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Одеської області, Миколаївського району, Стрюківської сільської ради (за межами населених пунктів), кадастровий номер земельної ділянки 5123584500:01:003:0347.
Згідно з п.п. 2.1, 2.2 договору в оренду передається земельна ділянка із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 15,9403 га, у тому числі: 15,9403 га ріллі, що розташована на території Одеської області, Миколаївського району, Стрюківської сільської ради (за межами населених пунктів); кадастровий номер земельної ділянки: 5123584500:01:003:0347; категорія земель: землі сільськогосподарського призначення; код використання згідно з класифікатором видів цільового призначення земель (КВЦПЗ): А.01.01 - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
За п.п. 3.1, 3.2 договору договір укладено на строк 7 років; право оренди земельної ділянки виникає у орендаря з моменту державної реєстрації відповідно до закону.
Відповідно до п.п. 5.1-5.3 договору земельна ділянка передається в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; цільове призначення земельної ділянки: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства.
Згідно з п.8.3 договору права орендаря: самостійно господарювати на земельній ділянці з дотриманням умов договору та чинного законодавства; отримувати продукцію і доходи; орендар має право витребувати орендовану земельну ділянку з будь-якого незаконного володіння та користування, усунення перешкод у користуванні нею, відшкодування збитків, заподіяних земельній ділянці громадянами та юридичними особами; за згодою орендодавця орендар має право передавати орендовану земельну ділянку або її частину іншій особі у суборенду за умови забезпечення використання її за цільовим призначенням та умовам договору; орендар має переважне право на поновлення договору оренди землі за умов виконання вимог цього договору; орендар має право на закладання багаторічних насаджень у разі виконання ним умов пункту 5.6 розділу 5 договору; в такому разі орендар зобов'язується впродовж 6 місяців забезпечити виконання пункту 5.5 цього договору.
За п.8.4.3 договору обов'язки орендаря, зокрема: використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення та умов договору, дотримуючись при цьому вимог чинного земельного, екологічного законодавства, законодавства про охорону довкілля, державних стандартів, норм і правил; не допускати, під час здійснення господарської діяльності, забруднення земельної ділянки радіоактивними і хімічними речовинами, відходами, стічними водами, захищаючи її від водної та вітрової ерозії, погіршення якісного стану ґрунтів, їх зміни внаслідок господарської діяльності.
Відповідно до п.11.2 договору дія договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; ліквідації юридичної особи-орендаря; смерті фізичної особи-орендаря та відмови або відсутності спадкоємців орендаря, а також осіб, які використовували цю земельну ділянку разом з орендарем від виконання укладеного договору; засудження фізичної-особи орендаря до позбавлення волі або обмеження його дієздатності за рішенням суду та відмови або відсутності членів його сім'ї, а також осіб, які використовували цю земельну ділянку разом з орендарем від виконання укладеного договору; договір припиняється також в інших випадках, передбачених законодавством.
Згідно з п.11.3 договору дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, у тому числі вимог пунктів 5.5, 8.4.5, 8.4.13, а також внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, несплати, несвоєчасної або неповної сплати орендарем орендної плати.
За п.11.6 договору перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору.
Відповідно до п.13.1 договору забороняється передача у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.
Згідно з п.п. 14.1-14.3 договору цей договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами; реєстрація права оренди здійснюється відповідно до закону та після виконання орендарем обов'язків, встановлених п.8.4.1 цього договору; земельна ділянка вважається переданою орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди відповідно до закону.
Додатками до договору є наявні в матеріалах справи: кадастровий план земельної ділянки; акт прийомки-передачі межових знаків на зберігання; агрохімічний паспорт земельної ділянки.
Наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області №54-ОТГ від 10.12.2020 передано Стрюківській сільській раді Миколаївського району Одеської області (нині - Стрюківська сільська рада Березівського району Одеської області) (позивач) у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 3714,0250 га, які розташовані на території Березівського (Миколаївського) району Одеської області згідно з актом приймання-передачі.
10.12.2020 між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області та Стрюківською сільською радою Миколаївського району Одеської області (нині - Стрюківська сільська рада Березівського району Одеської області) укладено акт приймання-передачі земельної ділянки сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність. Додатком до акту від 10.12.2020 є перелік земельних ділянок, серед яких: земельна ділянка за кадастровим номером 5123584500:01:003:0347, площею 15,9403 га, відомості про обтяження речових прав на земельну ділянку - оренда.
Рішенням Стрюківської сільської ради Миколаївського району Одеської області від 03.11.2021 №215 змінено назву органу місцевого самоврядування Стрюківська сільська рада Миколаївського району Одеської області на Стрюківська сільська рада Березівського району Одеської області.
З Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо ТОВ “Раліївка» (код ЄДРПОУ 30605742) (відповідач-1) вбачається: дата державної реєстрації - 23.10.2003; дані про юридичних осіб-правонаступників - відомості відсутні.
З Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо ТОВ “Пальміра Грейн» (код ЄДРПОУ 43690308) (відповідач-2) вбачається: дата державної реєстрації - 02.07.2020; дані про юридичних осіб, правонаступником яких є зареєстрована юридична особа - ТОВ “Раліївка» (код ЄДРПОУ 30605742).
В матеріалах справи наявні:
- рішення учасника ТОВ “Раліївка» від 30.06.2020, в якому вказано, що 20.02.2020 було прийнято рішення про виділ з ТОВ “Раліївка» нової юридичної особи у формі ТОВ та в якому вирішено, зокрема: затвердити розподільчий баланс станом на 30.06.2020 та зменшити розмір статутного капіталу ТОВ “Раліївка» у зв'язку із виділом частки статутного капіталу у розмірі згідно розподільчого балансу станом на 30.04.2020 для формування статутного капіталу ТОВ “Пальміра Грейн»
- рішення учасника ТОВ “Пальміра Грейн» №30/06/20-1 від 30.06.2020, яким вирішено, зокрема: створити ТОВ “Пальміра Грейн» шляхом виділу за розподільчим балансом частини майна, прав та обов'язків ТОВ “Раліївка»; прийнято до відома, що ТОВ “Пальміра Грейн» є правонаступником ТОВ “Раліївка» в частині виділеного майна, прав та обов'язків згідно розподільчого балансу; затвердити статутний капітал ТОВ “Пальміра Грейн» в розмірі 100000 грн., сформований за рахунок частки статутного капіталу ТОВ “Раліївка» згідно розподільчого балансу;
- розподільчий баланс між ТОВ “Раліївка» та ТОВ “Пальміра Грейн» на 30.04.2020 від 30.06.2020, відповідно до якого ТОВ “Раліївка» передало, а ТОВ “Пальміра Грейн» прийняло наведений перелік активів та пасивів; додатками до розподільчого балансу є: №1-7 (розшифровки статей бухгалтерських рахунків) до передавального акту; №8 (перелік майнових (інших речових прав), що передаються новоствореному підприємству) до передавального акту; у додатку №8 до розподільчого балансу наведено перелік кадастрових номерів земельних ділянок, площі, номери записів про реєстрацію прав, дати реєстрації прав та термін дії прав, серед яких: 5123584500:01:003:0347, площею 15,9403 га, номер запису - 36043329, дата реєстрації прав - 18.03.2020, термін дії права - 13.11.2026 (п.271);
- акт приймання-передачі частки у статутного капіталу ТОВ “Пальміра Грейн» від 06.07.2020, яким продавець - ОСОБА_1 передав, а покупець - ОСОБА_2 прийняв частку у статутному капіталі ТОВ “Пальміра Грейн» у розмірі 100%, яка в грошовому еквіваленті становить 100000 грн.;
- рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №53644331 державного реєстратора Ігнатовського Миколи Анатолійовича від 17.08.2020, яким вирішено провести державну реєстрацію іншого речового права, зміна орендаря в зв'язку з створенням нової юридичної особи шляхом виділу, на земельну ділянку з реєстраційним номером 1897700451235, кадастровий номер 5123584500:01:003:0347, за суб'єктом - ТОВ “Пальміра Грейн».
З Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна (номер інформаційної довідки: 438745468 від 08.08.2025) щодо земельної ділянки за кадастровим номером 5123584500:01:003:0347 вбачається наступне:
- реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1897700451235; кадастровий номер: 5123584500:01:003:0347; опис об'єкта: площа (га): 15,9403, дата державної реєстрації земельної ділянки: 19.07.2019, орган, що здійснив державну реєстрацію земельної ділянки: Відділ у Миколаївському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області; адреса: Одеська обл., Миколаївський р., с/рада Стрюківська;
- актуальна інформація про речове право: номер відомостей про речове право - 40759395; тип речового права - право власності; дата державної реєстрації - 23.02.2021; державний реєстратор - Ігнатовський Микола Анатолійович, Зеленогірська селищна рада, Одеська обл.; підстава внесення запису - рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 56841640 від 26.02.2021, Ігнатовський Микола Анатолійович, Зеленогірська селищна рада, Одеська обл.; документи, подані для державної реєстрації - наказ, серія та номер: 54-ОТГ, виданий 10.12.2020, видавник: Головне управління Держгеокадастру в Одеській області; акт приймання-передачі земельної ділянки, серія та номер: б/н, виданий 10.12.2020, видавник: Головне управління Держгеокадастру в Одеській області та Стрюківська сільська рада; власник - територіальна громада, Стрюківська сільська рада Одеської області, код ЄДРПОУ: 04380169;
- актуальна інформація про державну реєстрацію іншого речового права: номер запису про інше речове право - 36043329; дата державної реєстрації - 18.03.2020; державний реєстратор - Ігнатовський Микола Анатолійович, Зеленогірська селищна рада, Одеська обл.; документи, подані для державної реєстрації - договір оренди землі, серія та номер: 326, виданий 13.11.2019, видавник: Головне управління Держгеокадастру в Одеській області та товариство з обмеженою відповідальністю “Раліївка»; розподільний баланс, додаток №8, серія та номер: б/н, виданий 30.06.2020, видавник: ТОВ “Раліївка» та ТОВ “Пальміра Грейн»; акт приймання-передачі частки у статутному капіталі, серія та номер: б/н, виданий 06.07.2020, видавник: ТОВ “Пальміра Грейн»; рішення учасника ТОВ “Пальміра Грейн», серія та номер: 30/06/20-1, виданий 30.06.2020, видавник: ТОВ “Пальміра Грейн»; наказ, серія та номер: 54-ОТГ, виданий 10.12.2020, видавник: Головне управління Держгеокадастру в Одеській області; акт приймання-передачі земельної ділянки, серія та номер: б/н, виданий 10.12.2020, видавник: Головне управління Держгеокадастру в Одеській області та Стрюківська сільська рада; підстава внесення запису - рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 51731613 від 23.03.2020, ОСОБА_3 , Зеленогірська селищна рада, Одеська обл.; вид іншого речового права - право оренди земельної ділянки; зміст, характеристика іншого речового права - строк дії 13.11.2026, з правом пролонгації; відомості про суб'єкта іншого речового права: орендар: Товариство з обмеженою відповідальністю “Пальміра Грейн», код ЄДРПОУ: 43690308; територіальна громада, орендодавець: Стрюківська сільська рада Одеської області, код ЄДРПОУ: 04380169; опис об'єкта іншого речового права: орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею - 15.9403 га, з кадастровим номером - 5123584500:01:003:0347, яка розташована на території Стрюківської сільської ради Миколаївського району Одеської області. В матеріалах справи наявний витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (індексний номер 246215709) щодо державної реєстрації іншого речового права (номер запису 36043329). Також в матеріалах справи наявний витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (індексний номер 246215328) щодо державної реєстрації іншого речового права (номер запису 40759395).
В матеріалах справи також наявні копії податкових декларацій з орендної плати за 2020-2025 роки по ТОВ “Раліївка» та ТОВ “Пальміра Грейн», а також редакції Статуту ТОВ “Пальміра Грейн», затверджені рішенням №30/06/20-1 від 30.06.2020 та рішенням №22/11/22 від 22.11.2022.
Вважаючи, що внаслідок передачі права оренди земельної ділянки за розподільчим балансом (активу, що формує вступний баланс) від 30.06.2020, укладеним між ТОВ “Раліївка» та ТОВ “Пальміра Грейн», фактично відбулось відчуження права оренди земельної ділянки за договором оренди землі за №326 від 13 листопада 2019 року, укладеним між ГУ Держгеокадастру в Одеській області та ТОВ “Раліївка», тоді як нормою частини першої статті 8-1 Закону України №161-XIV прямо заборонено орендарю на власний розсуд здійснювати розпорядження правом оренди земельної ділянки державної або комунальної власності, позивач як власник земельної ділянки звернувся до господарського суду з даним позовом про розірвання договору, усунення перешкод у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою.
Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про повне задоволення позову, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно з ч.ч. 1,2 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Відповідно до ст. 14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Реалізовуючи передбачене ст. 55 Конституції України право на судовий захист, звертаючись до суду, особа вказує в позові власне суб'єктивне уявлення про порушене право чи охоронюваний інтерес та спосіб його захисту.
Статтею 4 ГПК України передбачено, що право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини (п.1 ч.2 ст. 11 ЦК України).
Згідно зі ст. 80 ЦК України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.
Відповідно до ч.1 ст. 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Статтею 109 ЦК України передбачено, що виділом є перехід за розподільчим балансом частини майна, прав та обов'язків юридичної особи до однієї або кількох створюваних нових юридичних осіб. Після прийняття рішення про виділ учасники юридичної особи або орган, що прийняв рішення про виділ, складають та затверджують розподільчий баланс. Суд, що прийняв рішення про виділ, у своєму рішенні визначає учасника юридичної особи або вищий орган юридичної особи (власника), який зобов'язаний скласти та затвердити розподільчий баланс. Юридична особа, що утворилася внаслідок виділу, несе субсидіарну відповідальність за зобов'язаннями юридичної особи, з якої був здійснений виділ, які згідно з розподільчим балансом не перейшли до юридичної особи, що утворилася внаслідок виділу. Юридична особа, з якої був здійснений виділ, несе субсидіарну відповідальність за зобов'язаннями, які згідно з розподільчим балансом перейшли до юридичної особи, що утворилася внаслідок виділу. Якщо юридичних осіб, що утворилися внаслідок виділу, дві або більше, субсидіарну відповідальність вони несуть спільно з юридичною особою, з якої був здійснений виділ, солідарно. Якщо після виділу неможливо точно встановити обов'язки особи за окремим зобов'язанням, що існувало у юридичної особи до виділу, юридична особа, з якої здійснено виділ, та юридичні особи, що були створені внаслідок виділу, несуть солідарну відповідальність перед кредитором за таким зобов'язанням.
Відповідно до ст. 115 ЦК України господарське товариство є власником: 1) майна, переданого йому учасниками товариства у власність як вклад до статутного (складеного) капіталу; 2) продукції, виробленої товариством у результаті господарської діяльності; 3) одержаних доходів; 4) іншого майна, набутого на підставах, що не заборонені законом. Вкладом до статутного (складеного) капіталу господарського товариства можуть бути гроші, цінні папери, інші речі або майнові чи інші відчужувані права, що мають грошову оцінку, якщо інше не встановлено законом. Грошова оцінка вкладу учасника господарського товариства здійснюється за згодою учасників товариства, а у випадках, встановлених законом, вона підлягає незалежній експертній перевірці.
Згідно зі ст. 386 ЦК України держава забезпечує рівний захист прав усіх суб'єктів права власності. Власник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню. Власник, права якого порушені, має право на відшкодування завданої йому майнової та моральної шкоди.
За ч.1 ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За вимогами ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно зі ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.
За ст. 792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.
Згідно з ч.1 ст. 93 ЗК України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам, іноземцям і особам без громадянства, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.
Частиною 1 ст. 116 ЗК України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
За ч.1 ст. 117 ЗК України передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.
Згідно з ч.1 ст. 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Статтею 125 ЗК України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
За ч.1 ст. 134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності продаються або передаються в користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) окремими лотами на конкурентних засадах (на земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Згідно з ч.1 ст. 141 ЗК України підставами припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема: а) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою.
Відповідно до ч.2 ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
За ст. 1, ч.1 ст. 2 Закону України “Про оренду землі» (в редакції на дату укладення договору оренди землі) оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно з ч.ч. 1,5 ст. 6 Закону України “Про оренду землі» (в редакції на дату укладення договору оренди землі) орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
У відповідності до ст. 8-1 Закону України “Про оренду землі» (в редакції на дату державної реєстрації іншого речового права, зміна орендаря в зв'язку з створенням нової юридичної особи шляхом виділу) право на оренду земельної ділянки державної або комунальної власності не може бути відчужено її орендарем іншим особам, внесено до статутного капіталу, передано у заставу, крім передбачених частиною другою цієї статті випадків. Право на оренду земельної ділянки державної або комунальної власності, наданої для будівництва житлового будинку, може бути відчужене орендарем за згодою орендодавця у разі, якщо таке будівництво розпочате, на строк та на умовах, визначених первинним договором оренди, або якщо таке відчуження передбачено первинним договором оренди. Орендар, що має намір відчужити право оренди земельної ділянки за згодою орендодавця, подає особисто або надсилає рекомендованим листом орендодавцеві відповідну заяву. Орендодавець у місячний строк з дня отримання заяви письмово надає орендарю згоду на відчуження права оренди земельної ділянки або вмотивовану відмову в наданні такої згоди. У разі якщо в установлений цією статтею строк орендодавець не надав згоди на відчуження права оренди земельної ділянки або вмотивованої відмови в її наданні, орендар може відчужувати право оренди земельної ділянки через десять робочих днів з дня закінчення цього строку. Відчужене право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації у встановленому законодавством порядку.
Статтею 16 Закону України “Про оренду землі» (в редакції на дату укладення договору оренди землі) передбачено, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону. Укладення договору оренди земельної ділянки може бути здійснено на підставі цивільно-правового договору або в порядку спадкування. Зміна найменування сторін договору оренди землі, зокрема внаслідок реорганізації юридичної особи або зміни типу акціонерного товариства, не є підставою для внесення змін до договору оренди землі та/або його переоформлення.
Відповідно до ч.2 ст. 25 Закону України “Про оренду землі» (в редакції на дату державної реєстрації іншого речового права, зміна орендаря в зв'язку з створенням нової юридичної особи шляхом виділу) орендар земельної ділянки зобов'язаний: приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, але не раніше державної реєстрації відповідного права оренди; виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі; дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення; у п'ятиденний строк після державної реєстрації права оренди земельної ділянки державної або комунальної власності надати копію договору відповідному податковому органу.
Згідно зі ст. 31 Закону України “Про оренду землі» договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи-орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи-орендаря; припинення дії договору, укладеного в рамках публічно-приватного партнерства, у тому числі концесійного договору (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства/концесії); припинення (розірвання) спеціального інвестиційного договору, укладеного відповідно до Закону України "Про державну підтримку інвестиційних проектів із значними інвестиціями"; примусового відчуження земельної ділянки в порядку, визначеному статтею 14-1 Закону України "Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану". Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом. Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. Правочин про розірвання договору оренди (суборенди) землі сільськогосподарського призначення, орендарем (суборендарем) за яким є юридична особа приватного права (крім акціонерного товариства, повного та командитного товариства), є значним правочином та потребує попереднього прийняття загальними зборами учасників або іншим вищим органом такої юридичної особи рішення про надання згоди на його вчинення (крім випадку, якщо статутом юридичної особи прямо передбачено, що такий правочин не є значним). У разі неприйняття загальними зборами учасників або іншим вищим органом юридичної особи рішення про надання згоди на вчинення такого значного правочину (крім випадку, якщо статутом юридичної особи прямо передбачено, що такий правочин не є значним) такий правочин є нікчемним. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором. Особа, яка набула право власності на земельну ділянку, що перебуває в оренді, протягом одного місяця з дня державної реєстрації права власності на неї зобов'язана повідомити про це орендаря в порядку, визначеному статтею 148-1 Земельного кодексу України.
Статтею 32 Закону України “Про оренду землі» встановлено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи (у тому числі в порядку спадкування), реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або припинення договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі. Договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення, яка передається в оренду для закладання та/або вирощування багаторічних насаджень (плодових, ягідних, горіхоплідних, винограду), не може містити положень про зміну його умов або припинення договору у зв'язку з переходом права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи (у тому числі в порядку спадкування), реорганізацією юридичної особи.
Згідно з ч.1 ст. 34 Закону України “Про оренду землі» у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.
Відповідно до ч.1 ст. 4 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державній реєстрації прав підлягають речові права на нерухоме майно, похідні від права власності: право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки.
Згідно з ч.ч. 1,2,5 ст. 12 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстр прав містить відомості про зареєстровані речові права на нерухоме майно, об'єкти незавершеного будівництва, майбутні об'єкти нерухомості та їх обтяження, а також про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна і ціну (вартість) нерухомого майна, об'єкта незавершеного будівництва, майбутнього об'єкта нерухомості та речових прав на нього чи розмір плати за користування нерухомим майном за відповідними правочинами, відомості та електронні копії документів, подані у паперовій формі, або документи в електронній формі, на підставі яких проведено реєстраційні дії, а також документи, сформовані за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав під час проведення таких реєстраційних дій, та відомості реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, отримані державним реєстратором шляхом безпосереднього доступу до них чи в порядку інформаційної взаємодії таких систем з Державним реєстром прав. Відомості, що містяться у Державному реєстрі прав, повинні відповідати відомостям, що містяться в документах, на підставі яких проведені реєстраційні дії. У разі їх невідповідності пріоритет мають відомості, що містяться в документах, на підставі яких проведені реєстраційні дії. Відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою до моменту державної реєстрації припинення таких прав, обтяжень у порядку, передбаченому цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст. 26 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» за результатом розгляду документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор на підставі прийнятого ним рішення про державну реєстрацію прав вносить відомості про речові права, обтяження речових прав до Державного реєстру прав.
Згідно з ч.3 ст. 26 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню, крім випадків, передбачених пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону. У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи визнання його прийнятим з порушенням цього Закону та анулювання у випадку, передбаченому пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію набуття речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження припиняються. У разі якщо в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід'ємній архівній складовій частині, наявні відомості про речові права, обтяження речових прав, припинені у зв'язку з проведенням відповідної державної реєстрації, або якщо відповідним судовим рішенням також визнаються речові права, обтяження речових прав, одночасно з державною реєстрацією припинення речових прав чи обтяжень речових прав проводиться державна реєстрація набуття відповідних прав чи обтяжень. При цьому дата і час державної реєстрації набуття речових прав, обтяжень речових прав, що були припинені у зв'язку з проведенням відповідної державної реєстрації та наявні в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід'ємній архівній складовій частині, залишаються незмінними. У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи визнання його прийнятим з порушенням цього Закону та анулювання у випадку, передбаченому пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію зміни, припинення речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження повертаються у стан, що існував до відповідної державної реєстрації, шляхом державної реєстрації змін чи набуття таких речових прав, обтяжень речових прав, що здійснюється державним реєстратором або, у випадку скасування рішення Міністерства юстиції України, прийнятого відповідно до пункту 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, посадовою особою Міністерства юстиції України. При цьому дата і час державної реєстрації набуття речових прав, обтяжень речових прав, що були припинені у зв'язку з проведенням відповідної державної реєстрації та наявні в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід'ємній архівній складовій частині, залишаються незмінними. Державна реєстрація прав у випадках, передбачених цією частиною, проводиться у порядку, визначеному цим Законом, крім випадку визнання її вчиненою з порушенням цього Закону та анулювання рішення державного реєстратора про державну реєстрацію на підставі рішення Міністерства юстиції України, що виконується посадовою особою Міністерства юстиції України відповідно до статті 37 цього Закону.
У відповідності до ч.1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з вимогами ч.ч. 1, 2 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов?язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.
Відповідно до ст.ст. 76-78 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Відповідно до ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Обов'язок з доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи. Важливим елементом змагальності процесу є стандарти доказування - спеціальні правила, яким суд має керуватися при вирішення справи. Ці правила дозволяють оцінити, наскільки вдало сторони виконали вимоги щодо тягаря доказування і наскільки вони змогли переконати суд у своїй позиції, що робить оцінку доказів більш алгоритмізованою та обґрунтованою. На сьогодні у праві існують такі основні стандарти доказування: “баланс імовірностей» (balance of probabilities) або “перевага доказів» (preponderance of the evidence); “наявність чітких та переконливих доказів» (clear and convincing evidence); “поза розумним сумнівом» (beyond reasonable doubt). Тлумачення змісту цієї статті свідчить, що нею покладено на суд обов'язок оцінювати докази, обставини справи з огляду на їх вірогідність, яка дозволяє дійти висновку, що факти, які розглядаються скоріше були (мали місце), аніж не були (постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 27.01.2022 у справі №917/996/20). Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 рішення Європейського суду з прав людини у справі “Салов проти України» від 06.09.2005).
У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі “Надточий проти України» від 15.05.2008 зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.
Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.
Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об'єктивного з'ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.
Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Визначальним критерієм для розмежування позовів власника про витребування майна з володіння іншої особи і про усунення перешкод у користуванні та розпорядженні майном є відсутність або наявність у позивача володіння майном. Такі відсутність або наявність визначаються виходячи з принципу реєстраційного підтвердження володіння, відповідного до якого володіння нерухомим майном підтверджують відомості Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про державну реєстрацію права власності (див. mutatis mutandis постанови Великої Палати Верховного Суду від 04.07.2018 у справі №653/1096/16-ц (пункт 89), від 07.11.2018 у справах №488/5027/14-ц (пункти 95, 121) і №488/6211/14-ц (пункт 84), від 14.11.2018 у справі №183/1617/16 (пункт 114), від 28.11.2018 у справі №504/2864/13-ц (пункт 67), від 13.11.2019 у справі №755/9215/15-ц, від 21.01.2020 у справі №908/2606/18 (пункт 34), від 23.11.2021 у справі №359/3373/16-ц (пункт 60), від 13.07.2022 у справі №199/8324/19, від 18.01.2023 у справі №488/2807/17 (пункт 92), від 01.03.2023 у справі №522/22473/15-ц (пункт 124)). На відміну від вимоги про витребування майна з володіння його набувача, негаторний позов застосовується для захисту від порушень, не пов'язаних з позбавленням володіння (див. mutatis mutandis постанови Великої Палати Верховного Суду від 04.07.2018 у справі №653/1096/16-ц (пункт 39), від 23.11.2021 у справі №359/3373/16-ц (пункти 71, 72), від 18.01.2023 у справі №488/2807/17 (пункти 88, 97, 100)).
Інакше кажучи, відсутність фізичного володіння, зокрема можливості фактично користуватися земельною ділянкою, не означає, що власник втратив володіння цим його майном. Для підтвердження того, що він володіє нерухомим майном, фізичне володіння останнім не є обов'язковим. Власник, який передав земельну ділянку в оренду, не втрачає володіння нею, оскільки в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно не з'являються відомості про державну реєстрацію права власності на цю ділянку за іншим суб'єктом.
Державна реєстрація права оренди нерухомості, а тим більше надання її власником у користування (найм) без такої реєстрації чи самовільне зайняття відповідного майна не змінює його володільця. Ним залишається той, за ким зареєстроване право власності на об'єкт нерухомості. Державна реєстрація права оренди такого об'єкта, надання його в користування без вчинення відповідної реєстраційної дії чи зайняття без дозволу власника зумовлюють появу опосередкованого володіння та відповідного тимчасового володільця (орендаря, наймача, користувача), що не виводить власника з безпосереднього володіння цим майном (див. mutatis mutandis постанови Великої Палати Верховного Суду від 04.07.2018 у справі №653/1096/16-ц (пункт 91 - щодо тимчасового володіння житлом, отриманим у найм), від 21.01.2020 у справі №908/2606/18 (пункт 34 - щодо тимчасового володіння фермерським господарством земельною ділянкою одного з його членів на період такого членства)).
Тому зайняття земельної ділянки фактичним користувачем треба розглядати як таке, що не є пов'язаним з позбавленням власника його володіння цим об'єктом. Тобто зайняття останнього не є заволодінням ним (див. mutatis mutandis постанови Великої Палати Верховного Суду від 16.06.2020 у справі №145/2047/16-ц (пункт 7.27), від 23.11.2021 у справі №359/3373/16-ц (пункти 70, 71), від 18.01.2023 у справі №488/2807/17 (пункт 99)). Такий власник, зберігаючи володіння його майном, може заявити негаторний позов, тобто просити суд усунути перешкоди в користуванні та розпорядженні відповідним об'єктом, зокрема шляхом повернення останнього (стаття 391 ЦК, частина друга статті 152 ЗК ).
Велика Палата Верховного Суду вже звертала увагу на те, що не можна розглядати як єдиний позов вимогу, в якій одночасно поєднаний позов про витребування майна з незаконного володіння із позовом про усунення перешкод у користуванні та розпорядженні ним (див. mutatis mutandis постанову Великої Палати Верховного Суду від 18.01.2023 у справі №488/2807/17 (пункт 102). У випадку поєднання в одній вимозі віндикаційного та негаторного позовів суд має визначити, яку мету переслідує позивач, і застосувати належні норми права, зокрема, задовольняючи такий позов частково. Зазначений підхід узгоджується з принципом jura novit curia («суд знає закони»), згідно з яким неправильна юридична кваліфікація сторонами спірних правовідносин не звільняє суд від обов'язку застосувати для вирішення спору належні приписи юридичних норм (див. mutatis mutandis постанови Великої Палати Верховного Суду від 12.06.2019 у справі №487/10128/14-ц (пункти 83, 144), від 25.06.2019 у справі №924/1473/15 (пункт 7.43), від 04.09.2019 у справі №265/6582/16-ц (пункт 44), від 11.09.2019 у справі №487/10132/14-ц (пункт 101), від 04.12.2019 у справі №917/1739/17 (пункт 84), від 16.06.2020 у справі №145/2047/16-ц (пункт 8.1), від 08.06.2021 у справі №662/397/15-ц, від 15.06.2021 у справі №904/5726/19 (пункт 6.56-6.58), від 07.09.2022 (пункт 10.76), від 18.01.2023 у справі №488/2807/17 (пункт 103)).
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 15.11.2023 у справі №918/119/21 вказано наступне:
- виділ є видом реорганізації, який не має наслідком припинення юридичної особи, яка реорганізується, оскільки остання залишається суб'єктом права, однак зі зменшеним обсягом майна, прав та/або обов'язків;
- у контексті спірних правовідносин, які стосуються відчуження орендарем виділеній з нього юридичній особі права оренди земельної ділянки державної власності, норми статті 8-1 Закону №161-XIV (що встановлюють спеціальні обмеження для відчуження орендарем права оренди земельної ділянки державної чи комунальної власності) є спеціальними щодо загальної норми частини четвертої статті 32 цього Закону про те, що реорганізація юридичної особи - орендаря не є підставою для зміни умов або припинення договору;
- під час виділу юридична особа, яка реорганізується, продовжує свою діяльність за зменшеного обсягу активів (майна, майнових прав) і пасивів (обов'язків); передача майна, прав і обов'язків за розподільчим балансом новоствореній юридичній особі відображається в бухгалтерському обліку, в якому нова юридична особа формує вступний баланс на підставі розподільчого балансу, відображаючи передані їй активи й пасиви; отже, внаслідок передачі Кооперативом Товариству права оренди земельної ділянки за розподільчим балансом (активу, що формує вступний баланс) фактично відбулось відчуження цього права, тоді як нормою частини першої статті 8-1 Закону №161-XIV прямо заборонено орендарю на власний розсуд здійснювати розпорядження правом оренди земельної ділянки державної власності; суди першої та апеляційної інстанцій не установили обставин щодо передачі Кооперативом права оренди земельної ділянки Товариству на певний строк або інших обставин, які б виключали висновок, що внаслідок передачі цього права Товариству за розподільчим балансом мало місце його відчуження;
- підставою для дострокового розірвання договору оренди землі може бути невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24, 25 Закону №161-XIV та умовами договору; абзацом третім частини другої статті 25 Закону №161-XIV встановлено, що орендар земельної ділянки зобов'язаний виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі; таким законодавчо встановленим обмеженням щодо земельної ділянки державної власності є заборона на відчуження права її оренди відповідно до норми частини першої статті 8-1 Закону №161-XIV. При цьому заборона встановлена безвідносно до способу, в який право оренди відчужується. Така заборона є чіткою, була доступною як для Кооперативу, так і для Товариства, а наслідки її порушення - передбачуваними для них, зокрема, з огляду на вимоги договору оренди землі, абзацу третього частини другої статті 25 та частини першої статті 32 Закону №161-XIV.
Проаналізувавши наявні матеріали справи, господарський суд вбачає наступні обставини:
- 13.11.2019 між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області (орендодавець, третя особа) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Раліївка» (орендар, відповідач-1) був укладений договір оренди землі №326, відповідно до якого ТОВ “Раліївка» набуло право оренди на земельну ділянку площею 15,9403 га за кадастровим номером 5123584500:01:003:0347;
- умовами договору №326 передбачено, зокрема, що: орендар зобов'язується, зокрема: використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення та умов договору, дотримуючись при цьому вимог чинного земельного, екологічного законодавства, законодавства про охорону довкілля, державних стандартів, норм і правил; перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору; забороняється передача у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки; дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, у тому числі вимог пунктів 5.5, 8.4.5, 8.4.13, а також внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, несплати, несвоєчасної або неповної сплати орендарем орендної плати;
- на підставі наказу №54-ОТГ від 10.12.2020 Головного управління Держгеокадастру в Одеській області було передано Стрюківській сільській раді Миколаївського району Одеської області (нині - Стрюківська сільська рада Березівського району Одеської області) (позивач) у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 3714,0250 га, які розташовані на території Березівського (Миколаївського) району Одеської області згідно з актом приймання-передачі, в тому числі земельну ділянку за кадастровим номером 5123584500:01:003:0347, площею 15,9403 га;
- у рішенні учасника ТОВ “Раліївка» від 30.06.2020 вказано, що 20.02.2020 було прийнято рішення про виділ з ТОВ “Раліївка» нової юридичної особи у формі ТОВ та в якому вирішено, зокрема: затвердити розподільчий баланс станом на 30.06.2020 та зменшити розмір статутного капіталу ТОВ “Раліївка» у зв'язку із виділом частки статутного капіталу у розмірі згідно розподільчого балансу станом на 30.04.2020 для формування статутного капіталу ТОВ “Пальміра Грейн»;
- рішенням учасника ТОВ “Пальміра Грейн» №30/06/20-1 від 30.06.2020 було вирішено, зокрема: створити ТОВ “Пальміра Грейн» шляхом виділу за розподільчим балансом частини майна, прав та обов'язків ТОВ “Раліївка»; прийняти до відома, що ТОВ “Пальміра Грейн» є правонаступником ТОВ “Раліївка» в частині виділеного майна, прав та обов'язків згідно розподільчого балансу; затвердити статутний капітал ТОВ “Пальміра Грейн» в розмірі 100000 грн., сформований за рахунок частки статутного капіталу ТОВ “Раліївка» згідно розподільчого балансу;
- відповідно до розподільчого балансу між ТОВ “Раліївка» та ТОВ “Пальміра Грейн» на 30.04.2020 від 30.06.2020 ТОВ “Раліївка» передало, а ТОВ “Пальміра Грейн» прийняло наведений перелік активів та пасивів; додатками до розподільчого балансу є, зокрема, додаток №8 (перелік майнових (інших речових прав), що передаються новоствореному підприємству) до передавального акту; у додатку №8 до розподільчого балансу наведено перелік кадастрових номерів земельних ділянок, площі, номери записів про реєстрацію прав, дати реєстрації прав та термін дії прав, серед яких: 5123584500:01:003:0347, площею 15,9403 га, номер запису - 36043329, дата реєстрації прав - 18.03.2020, термін дії права - 13.11.2026 (п.271);
- рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №53644331 державного реєстратора Ігнатовського Миколи Анатолійовича від 17.08.2020 було вирішено провести державну реєстрацію іншого речового права, зміна орендаря в зв'язку зі створенням нової юридичної особи шляхом виділу - на земельну ділянку з реєстраційним номером 1897700451235, кадастровий номер 5123584500:01:003:0347, за суб'єктом - ТОВ “Пальміра Грейн»;
- у актуальній інформації про державну реєстрацію іншого речового права містяться відомості про вид іншого речового права - право оренди земельної ділянки за орендарем - ТОВ “Пальміра Грейн».
Проаналізувавши наявні матеріали справи, враховуючи встановлені судом обставини, господарський суд дійшов висновку, що внаслідок передачі від ТОВ “Раліївка» до ТОВ “Пальміра Грейн» права оренди земельної ділянки за розподільчим балансом та додатком №8 до нього фактично відбулось відчуження цього права оренди, тоді як нормою ч.1 ст. 8-1 Закону України “Про оренду землі» прямо заборонено орендарю на власний розсуд здійснювати розпорядження правом оренди земельної ділянки комунальної власності. Окрім того, умовами договору також було заборонено передачу у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.
Господарський суд зауважує, що ТОВ “Раліївка» усупереч встановленій законом забороні відчужило право оренди земельної ділянки комунальної власності, тобто відповідач-1 повівся недобросовісно як щодо орендодавця, так і щодо виконання імперативних вимог закону. Так само поведінка ТОВ “Пальміра Грейн», яке не могло не знати про чітку законодавчу заборону на будь-яке відчуження права оренди, у тому числі за розподільчим балансом, теж не є добросовісною. Таким чином, ТОВ “Раліївка» не виконало свого обов'язку орендаря, встановленого нормою абзацу третього частини другої статті 25 Закону України “Про оренду землі» та п.8.4.3 договору, що в свою чергу є підставою для дострокового розірвання договору оренди землі відповідно до частини першої статті 32 Закону України “Про оренду землі».
При цьому, таке розірвання як наслідок протиправної поведінки орендаря, враховуючи вимоги абзацу другого статті 1 Першого протоколу до Конвенції, є не лише заходом, передбаченим законом і таким, що переслідує легітимну мету контролю за користуванням майном відповідно до загальних інтересів, але й пропорційним цій меті, оскільки в такий спосіб орендодавець забезпечує відповідний контроль, а орендар, укладаючи договір оренди землі, погодився з відповідними умовами й обмеженнями та мав їх дотримуватися.
Господарський суд зауважує, що у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.
Приймаючи до уваги обставини щодо наявності підстав для розірвання договору оренди та перебування спірної земельної ділянки у фактичному користуванні ТОВ “Пальміра Грейн», належним способом захисту порушеного права комунальної власності територіальної громади буде повернення спірної земельної ділянки. Як і розірвання договору оренди землі, таке повернення прямо передбачене законом, переслідує легітимну мету контролю за користуванням відповідним майном згідно із загальними інтересами і є пропорційним цій меті, оскільки у такий спосіб орендодавець може відновити його право власності, порушене недобросовісними, такими, що прямо суперечили законодавчим обмеженням на відчуження права оренди земельної ділянки комунальної власності, діями орендаря та виділеного з нього товариства.
Враховуючи вищевикладене, приймаючи до уваги вищевстановлені обставини справи та наведену правові позиції Верховного Суду, господарський суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог Стрюківської сільської ради Березівського району Одеської області в повному обсязі шляхом: розірвання договору оренди землі №326 від 13 листопада 2019 року, укладеного між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області та Товариством з обмеженою відповідальністю “Раліївка»; усунення перешкод територіальній громаді с. Стрюкове в особі Стрюківської сільської ради Березівського району Одеської області у користуванні та розпорядженні майном шляхом зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю “Пальміра Грейн» повернути спірну земельну ділянку з кадастровим номером: 5123584500:01:003:0347 загальною площею 15,9403 га, у тому числі 15,9403 га ріллі, що розташована на території Одеської області, Березівського (Миколаївського) району, Стрюківської сільської ради (за межами населених пунктів) на користь територіальної громади с. Стрюкове в особі Стрюківської сільської ради Березівського району Одеської області; усунення перешкод територіальній громаді с. Стрюкове в особі Стрюківської сільської ради Березівського району Одеської області у користуванні та розпорядженні майном шляхом скасування державної реєстрації права оренди за Товариством з обмеженою відповідальністю “Пальміра Грейн» на земельну ділянку з кадастровим номером: 5123584500:01:003:0347 загальною площею 15,9403 га, у тому числі 15,9403 га ріллі, що розташована на території Одеської області, Березівського (Миколаївського) району, Стрюківської сільської ради (за межами населених пунктів) внесеної до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 17.08.2020 на підставі рішення державного реєстратора Ігнатовського Миколи Анатолійовича Зеленогірської селищної ради Любашівського району Одеської області, індексний номер 53644331, номер запису 36043329, та припинення за Товариством з обмеженою відповідальністю “Пальміра Грейн» речового права оренди на вказану земельну ділянку.
Іншого відповідачами не доведено.
Доводи відповідача-2, які викладені у відзиві, спростовуються матеріалами справи, вищевикладеними висновками суду та вище викладеними правовими позиціями Верховного Суду, зокрема викладеними у постанові Великої Палати Верховного Суду від 15.11.2023 у справі №918/119/21.
Інші наявні в матеріалах справи документи вищевикладених висновків суду не спростовують.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати по сплаті судового збору за подання позовної заяви в електронній формі покладаються на відповідачів рівними частинами.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1.Позовні вимоги Стрюківської сільської ради Березівського району Одеської області - задовольнити повністю.
2.Розірвати договір оренди землі №326 від 13 листопада 2019 року, укладений між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області (65078, Одеська обл., м. Одеса, вул. Космонавтів, буд. 36, код ЄДРПОУ 39765871) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Раліївка» (67010, Одеська обл., Березівський р-н, с. Олексіївка, вул. Молодіжна, буд. 29А, код ЄДРПОУ 30605742).
3.Усунути перешкоди територіальній громаді с. Стрюкове в особі Стрюківської сільської ради Березівського району Одеської області (67050, Одеська обл., Березівський р-н, с. Стрюкове, вул. Ламброва, буд. 40, код ЄДРПОУ 04380169) у користуванні та розпорядженні майном шляхом зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю “Пальміра Грейн» (67050, Одеська обл., Березівський р-н, с. Стрюкове, вул. Максименка, буд. 47, код ЄДРПОУ 43690308) повернути спірну земельну ділянку з кадастровим номером: 5123584500:01:003:0347, загальною площею 15,9403 га, у тому числі 15,9403 га ріллі, що розташована на території Одеської області, Березівського (Миколаївського) району, Стрюківської сільської ради (за межами населених пунктів) на користь територіальної громади с. Стрюкове в особі Стрюківської сільської ради Березівського району Одеської області (67050, Одеська обл., Березівський р-н, с. Стрюкове, вул. Ламброва, буд. 40, код ЄДРПОУ 04380169).
4.Усунути перешкоди територіальній громаді с. Стрюкове в особі Стрюківської сільської ради Березівського району Одеської області (67050, Одеська обл., Березівський р-н, с. Стрюкове, вул. Ламброва, буд. 40, код ЄДРПОУ 04380169) у користуванні та розпорядженні майном шляхом скасування державної реєстрації права оренди за Товариством з обмеженою відповідальністю “Пальміра Грейн» (67050, Одеська обл., Березівський р-н, с. Стрюкове, вул. Максименка, буд. 47, код ЄДРПОУ 43690308) на земельну ділянку з кадастровим номером: 5123584500:01:003:0347, загальною площею 15,9403 га, у тому числі 15,9403 га ріллі, що розташована на території Одеської області, Березівського (Миколаївського) району, Стрюківської сільської ради (за межами населених пунктів), внесеної до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 17.08.2020 на підставі рішення державного реєстратора Ігнатовського Миколи Анатолійовича Зеленогірської селищної ради Любашівського району Одеської області, індексний номер 53644331, номер запису 36043329, та припинити за Товариством з обмеженою відповідальністю “Пальміра Грейн» (67050, Одеська обл., Березівський р-н, с. Стрюкове, вул. Максименка, буд. 47, код ЄДРПОУ 43690308) речове право оренди на вказану земельну ділянку.
5.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Раліївка» (67010, Одеська обл., Березівський р-н, с. Олексіївка, вул. Молодіжна, буд. 29А, код ЄДРПОУ 30605742) на користь Стрюківської сільської ради Березівського району Одеської області (67050, Одеська обл., Березівський р-н, с. Стрюкове, вул. Ламброва, буд. 40, код ЄДРПОУ 04380169) 3633 /три тисячі шістсот тридцять три/ грн. 60 коп. судового збору.
6.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Пальміра Грейн» (67050, Одеська обл., Березівський р-н, с. Стрюкове, вул. Максименка, буд. 47, код ЄДРПОУ 43690308) на користь Стрюківської сільської ради Березівського району Одеської області (67050, Одеська обл., Березівський р-н, с. Стрюкове, вул. Ламброва, буд. 40, код ЄДРПОУ 04380169) 3633 /три тисячі шістсот тридцять три/ грн. 60 коп. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги у строки, визначені ст. 256 ГПК України.
Повне рішення складено 24 квітня 2026 р. у зв'язку з введенням в м. Одесі графіків відключень електроенергії через масовані атаки країни-агресора, обстріл об'єктів критичної інфраструктури, тривалу відсутність електроенергії у суді.
Суддя Ю.С. Бездоля