61022, м. Харків, пр. Науки, 5
21.04.2026 Справа № 905/8/26
Господарський суд Донецької області у складі судді Харакоза К.С.,
секретар судового засідання Пелих Т.В.,
у справі за позовом Приватного акціонерного товариства “Національна енергетична компанія “Укренерго», м.Київ
до відповідача Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго», м.Краматорськ, Донецька область
про стягнення 2530503,59 грн,
представники:
від позивача - Грачов Є.О. (в режимі відеоконференції),
від відповідача - Жукова Л.А. (в режимі відеоконференції),
Приватне акціонерне товариство “Національна енергетична компанія “Укренерго» звернулося через систему Електронний суд до Господарського суду Донецької області з позовною заявою від 31.12.2025 (вх. №13/26 від 02.01.2026) до Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго» про стягнення 2530503,59 грн, з яких: 1737776,52 грн - інфляційні втрати, 792727, 07грн - 3% річних.
Рішенням Господарського суду Донецької області від 02.04.2026 позовні вимоги Приватного акціонерного товариства “Національна енергетична компанія “Укренерго» до відповідача Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго» про стягнення 2530503,59 грн, задоволені повністю. Стягнуто з Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго» (код ЄДРПОУ 23343582, вул.Тихого Олекси, 6, м.Краматорськ, Донецька обл., 84306) на користь Приватного акціонерного товариства “Національна енергетична компанія “Укренерго» (код ЄДРПОУ 00100227, вул.Симона Петлюри, 25, м.Київ, 01032) інфляційних втрат у розмірі 1737776,52 грн, 3% річних у розмірі 792727,07 грн, судовий збір у розмірі 30366,04грн.
03.04.2026 до Господарського суду Донецької області через підсистему “Електронний суд» від Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго» надійшла заява про відстрочення виконання рішення, в якій заявник посилаючись на наявність підстав, що ускладнюють виконання рішення суду, просить суд відстрочити виконання рішення Господарського суду Донецької області від 02.04.2026 у справі № 905/8/26 на 12 (дванадцять) місяців. До заяви додані додаткові документи.
Ухвалою від 06.04.2026 заяву Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго» призначено до розгляду заяву про відстрочення виконання рішення суду на 21.04.2026 року.
Позиція Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго».
Заява Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго» про відстрочення виконання рішення обґрунтована тим, що для відповідача існують виняткові обставини, які істотно ускладнюють та роблять неможливим негайне виконання рішення у справі №905/8/26, такими обставинами на думку заявника, зокрема, є: перебування єдиного на сьогодні виробничого активу ПАТ «Донбасенерго» Слов'янської ТЕС (виключно Слов'янська ТЕС забезпечує виконання Договору та виробляє 99% товарної продукції ПАТ «Донбасенерго») в місті Миколаївка Краматорського району Донецької області - на території ведення бойових дій; пошкодження залізничних шляхів та зупинення поставок вугілля на Слов'янську ТЕС ПАТ «Донбасенерго» з початком збройної агресії РФ, неможливість використання Слов'янською ТЕС в якості основного технологічного палива вугілля, переведення станції в режим роботи на природному газі на умовах, встановлених Урядом та у завідомо збитковому режимі; покладення державою на Слов'янську ТЕС ПАТ «Донбасенерго», яка є об'єктом критичної інфраструктури, виконання обов'язку із забезпечення загальносуспільних інтересів в умовах воєнного стану; ворожі обстріли з боку РФ, пошкодження Слов'янської ТЕС протягом 2022 - 2026 років, зупинення основного генеруючого обладнання станції з 25.12.2024, зупинення допоміжного генеруючого обладнання з 13.11.2025; необхідність відновлення пошкодженого внаслідок обстрілів обладнання та забезпечення сталої роботи Слов'янської ТЕС; періодичне пошкодження ліній електропередачі у зв'язку з проведенням воєнних дій; скрутне фінансове становище ПАТ «Донбасенерго» і загроза припинення його господарської діяльності (банкрутства), крім іншого, через критично низький рівень оплати споживачами за електричну і теплову енергію по місту Миколаївка Донецької області у зв'язку з воєнним станом та багатомільйонними боргами державних підприємств перед ПАТ «Донбасенерго».
Позиція Приватного акціонерного товариства “Національна енергетична компанія “Укренерго».
Приватне акціонерне товариство “Національна енергетична компанія “Укренерго» 21.04.2026 подало заперечення на заяву про відстрочення виконання рішення, в яких зазначає наступне: на позивача покладено критично важливі обов'язки та функції, які останній виконує по всій території України. Наказом Міністерства енергетики України від 23.02.2023 № 63 НЕК «Укренерго» віднесено до переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Велика кількість об'єктів як громадської так і енергетичної інфраструктури були обстріляні, серед яких - більшість належить позивачу. Відновлення об'єктів енергетичної інфраструктури потребує грошових коштів у великих розмірах, а отже своєчасне отримання плати за надані послуги є дуже важливим для позивача. Факт несвоєчасної оплати послуг відповідачем позивачу має вплив також на належне виконання позивачем своїх обов'язків перед контрагентами та суспільством, зокрема, що тягне за собою застосування до позивача господарських санкцій. Позивач звертає увагу на те, що згідно звіту про власний капітал за 2024 рік він має збиток у розмірі 37 160 209 000,00 грн, до якого входить у тому числі заборгованість і відповідача, що підтверджує перебування позивача також у скрутному фінансовому становищі. Позивач зазначає, що наведені відповідачем обставини не свідчать про неможливість виконання рішення суду у цій справі, а лише відображають поточну господарську діяльність, що не є обставинами, з якими закон пов'язує можливість розстрочення виконання судового рішення, а обставини на які посилається відповідач, лише вказують на несприйнятливість виконання рішення суду для нього у цей час та можливість настання негативних наслідків. При цьому фінансове становище відповідача є результатом його власної господарської діяльності, в ході якої відповідач мав планувати свої видатки. На державу покладено позитивне зобов'язання організувати систему виконання рішень таким чином, щоб гарантувати виконання
Джерела права, акти їх застосування та мотиви, з яких виходить господарський суд.
Частиною 1 ст. 331 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (ч. 3 ст. 331 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідно до ч. 4 ст. 331 Господарського процесуального кодексу України вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: ступінь вини відповідача у виникненні спору; стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, її матеріальний стан; стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови (ч. 5 ст. 331 Господарського процесуального кодексу України).
Згідно зі ст. 129-1 Конституції України та статтями 18, 326 Господарського процесуального кодексу України судові рішення є обов'язковими до виконання усіма органами, громадянами та юридичними особами на всій території України.
Конституційний Суд України у п. 2 мотивувальної частини рішення від 13.12.2012 року №18-рп/2012 зазначив, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави.
У пункті 3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 25.04.2012 року у справі №11-рп/2012 зазначено, що невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом.
Отже, право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Відстрочка - це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом.
Таким чином запроваджений процесуальними нормами права механізм відстрочення виконання судового рішення є винятковою мірою, який спрямований на досягнення кінцевої мети судового розгляду - виконання ухваленого судом рішення.
Підставою для відстрочки, розстрочки, можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом.
При цьому, згоди сторін на вжиття заходів, передбачених відповідною статтею Господарського процесуального кодексу України не вимагається. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Питання щодо надання відстрочки (розстрочки) виконання рішення суду повинно вирішуватись господарськими судами із дотриманням балансу інтересів сторін, які приймають участь у справі.
Системний аналіз норм чинного законодавства свідчить, що підставою для відстрочення, можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк.
Господарський процесуальний кодексу України не визначає переліку обставин, які свідчать про неможливість виконання рішення чи ускладнюють його виконання, тому суд оцінює докази, що підтверджують зазначені обставини за правилами, встановленими цим Кодексом.
Отже, можливість відстрочення виконання судового рішення у судовому порядку у будь-якому випадку пов'язується з об'єктивними, непереборними обставинами, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення.
Розглянувши матеріали справи та заяви Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго» про відстрочення виконання рішення суду, суд дійшов висновків про часткове задоволення заяви та відстрочення виконання рішення Господарського суду Донецької області від 02.04.2026 у справі №905/8/26 на 6 місяців.
Висновки суду обґрунтовані нижче наведеним.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні» введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. Строк воєнного стану неодноразово продовжувався і не скасований на дату постановлення цієї ухвали.
Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго» основним видом господарської діяльності відповідача є виробництво електричної енергії.
Наказом Міністерства енергетики України №4-ДСК від 16.12.2022 “Про внесення змін до Переліку об'єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури» підтверджується, що Слов'янська ТЕС є об'єктом критичної інфраструктури як в галузі виробництва електричної енергії, так і в галузі виробництва тепла.
Публічне акціонерне товариство “Донбасенерго» вказує, що з 2017 року й станом на дату подання цієї заяви Слов'янська ТЕС є основним його виробничим активом, який забезпечував 97-99% доходу відповідача. Виконання умов Договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління №0112-03015-ПД від 01.01.2024 забезпечує виключно Слов'янська ТЕС ПАТ “Донбасенерго».
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 (діяв до 20.03.2025), Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства розвитку громад та територій України №376 від 28.02.2025 (набрав чинності 20.03.2025) територія Миколаївської міської територіальної громади Краматорського району Донецької області, де знаходиться Слов'янська ТЕС, включена до переліку територій, можливих бойових дій - 24.02.2022.
За приписами ч. 3 ст. 75 Господарського процесуального кодексу України обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказування.
Загальновідомими суд вважає обставини пов'язані із активною фазою воєнних дій у місті розташування відповідача та його виробничих потужностей. Зокрема, Слов'янська ТЕС неодноразово зазнавала обстрілів з боку військ РФ, які нанесли значні пошкодження основним засобам підприємства.
З 2022 року Слов'янською ТЕС неодноразово зупинялась генерація електричної енергії через її пошкодження, що призвело до значних витрат ПАТ “Донбасенерго» на відновлення об'єктів, пошкоджених внаслідок обстрілів, що також позбавляло відповідача надходження обігових коштів на період таких ремонтів.
Рішенням Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків №4052/6/32-00-04-04-01-02 від 29.11.2022 визнано неможливість своєчасного виконання зобов'язань Публічним акціонерним товариством “Донбасенерго» перед державою по сплаті податків.
На сьогодні триває ліквідація наслідків обстрілів 2022 - 2026 років та пошкоджень обладнання Слов'янської ТЕС; Публічним акціонерним товариством “Донбасенерго», Приватним акціонерним товариством “Національна енергетична компанія “Укренерго», Міністерством енергетики України, НКРЕКП вчиняються заходи, направлені на відновлення Слов'янської ТЕС.
Фінансовий результат ПАТ «Донбасенерго» до оподаткування за 12 місяців 2025 року склав збиток в сумі 1 730 071 тис. грн.
Відповідач повідомляє, що листом №01-1.3/00853ПАТ «Донбасенерго» 02.07.2025 звернулося до Міністерства енергетики України щодо закупівлі трансформатора для Слов'янської ТЕС. За результатами засідання Комісії Міненерго з розгляду, затвердження та коригування планових річних та перспективних графіків ремонтів і модернізації (реконструкції) обладнання електростанцій енергогенеруючих компаній та теплоелектроцентралей, створеної згідно з наказом Міненерго від 07.10.2021 №232 (зі змінами), яке відбулося 17.07.2025 року було встановлено, що у зв'язку із небезпечними умовами, які пов'язані з розташуванням ТЕС на території можливих бойових дій та з урахуванням того, що трансформатор неодноразово піддавався прицільним обстрілам, виконання ремонтних робіт під відкритим небом чи транспортування великогабаритного вантажу залізничними коліями небезпечно.
Наразі проведені перемовини з заводом-виробником блочного трансформатора 17Т ПрАТ «Запоріжтрансформатор» стосовно додаткового обстеження для складання плану дій по виконанню ремонтно-відновлювальних робіт у якому буде визначено строк завершення ремонту, але знову отримано відмову. Також отримано від заводу-виробника комерційну пропозицію з виготовлення нового трансформатора меншої потужності (400 кВа). Компанією опрацьовується можливість отримання трансформатора в оренду та паралельного замовлення нового на заводі. У разі позитивного рішення щодо отримання трансформатора в оренду, для транспортування та монтажу необхідно близько трьох місяців, строк виготовлення нового трансформатора ПрАТ «Запоріжтрансформатор» становить від 8 місяців.
На виконання рішення Комісії Міненерго від 17.07.2025 року (Протокол №3) процедуру погодження запиту ПАТ «Донбасенерго» про фінансову підтримку і закупівлю нового трансформатора за рахунок коштів Енергетичного Співтовариства було успішно завершено. Між ПАТ «Донбасенерго» та ПрАТ «Запоріжтрансформатор» на підставі комерційної пропозиції виробника 23.10.2025 було укладено Контракт на виготовлення та поставку Відповідачу трансформатора ТЦ-1000000/330-У1 для енергоблоку №7 Слов'янської ТЕС, строк виготовлення трансформатора становить 10 місяців.
Також відповідач зазначає, що акти Регулятора відображають тенденцію поступового підвищення ціни на продукт, що також позначатиметься на підвищенні фінансово-економічних можливостей ПАТ «Донбасенерго» у разі відновлення роботи Слов'янської ТЕС.
Відповідач вказує, що у 2026 році - на початку 2027 року ПАТ «Донбасенерго» розраховує встановити на Слов'янській ТЕС новий трансформатор, відновити процес виробництва електричної енергії та отримувати дохід від господарської діяльності, що дозволить покращити фінансове становище підприємства відповідача і дозволить йому виконати рішення Господарського суду Донецької області у справі №905/8/26.
Суд погоджується з доводами відповідача, та враховує факт зупинення 25.12.2024 Слов'янською ТЕС генерації електричної енергії, значні витрати Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго» на відновлення об'єктів, пошкоджених внаслідок обстрілів з 2022 року, пріоритетність відновлення роботи Слов'янської ТЕС на сьогодні та забезпечення сталої роботи станції, тривалу збитковість господарської діяльності відповідача з об'єктивних обставин, у зв'язку з чим негайне виконання рішення суду у справі №905/8/26 створює додаткову загрозу банкрутства Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго», загрозу залишення населення у м. Миколаївки без світла. Негайне звернення стягнення на кошти і майно боржника у виконавчому провадженні хоча й може забезпечити виконання цього рішення, однак з великою вірогідністю не буде сприяти ефективному відновленню та може порушити господарську діяльність відповідача, яку останній здійснює, в тому числі, з метою забезпечення вирішення соціально важливих питань населення, таких як постачання електричної енергії і тепла на території розташування військових частин та мешканців територій, розташованих в зоні проведення бойових дій.
Судом при розгляді заяви про відстрочення рішення суду також враховано, що в заяві відповідач визнає наявність обов'язку сплати заборгованість, не відмовляється та не ухиляється від такого виконання.
Під час вирішення питання про відстрочення виконання рішення суду у даній справі судом враховано, що позивачем не надано до суду фінансової звітності, яка б підтверджувала збитковість підприємства, відсутність аналогічних звітних документів унеможливлює відстеження динаміки зростання або зменшення збитків. Доказів, що затримка виконання рішення суду призведе до наявності збитків у позивача та загрози його банкрутства, матеріали справи не містять, на відміну від підприємства відповідача.
Водночас, судом приймаються до уваги, що позивач також веде господарську діяльність в умовах війни, НЕК «Укренерго» віднесено до переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Оцінивши вказані обставини, проаналізувавши докази, надані позивачем та відповідачем в обґрунтування своєї позиції, враховуючи визнання відповідачем наявності обов'язку сплати заборгованості, доведення відповідачем обставини, що ускладнюють негайне виконання рішення суду та прогнозоване покращення фінансово-господарського стану підприємства, що зумовить можливість виконання грошових зобов'язань перед позивачем за цим рішенням після виготовлення та поставки відповідачу трансформатора для енергоблоку №7 Слов'янської ТЕС за укладеним контрактом, суд приходить до висновку про наявність підстав для відстрочення виконання рішення суду у даній справі на шість місяців до 02.10.2026 року.
З огляду на вище наведене, заява відповідача про відстрочення виконання рішення суду по даній справі підлягає частковому задоволенню.
Керуючись статтями 232-235, 331 Господарського процесуального кодексу України, суд
Заяву Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго" від 03.04.2026 про відстрочення виконання рішення Господарського суду Донецької області від 02.04.2026 у справі №905/8/26 на 12 місяців - задовольнити частково.
Відстрочити Публічному акціонерному товариству «Донбасенерго» (код ЄДРПОУ 23343582) виконання рішення Господарського суду Донецької області від 02.04.2026 у справі № 905/8/26 на 6 місяців до 02.10.2026.
У судовому засіданні 21.04.2026 складено вступну та резолютивну частини ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги у строки та порядку передбачені ст. 256- 257 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст ухвали складено та підписано 27.04.2026.
Суддя К.С. Харакоз