Справа №522/18823/25
Провадження №2/522/4554/26
27 квітня 2026 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді Донцова Д.Ю.,
за участю секретаря судового засідання Смоковій А.В.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеної особи,
До Приморського районного суду м. Одеси надійшла позовна заява Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеної особи у розмірі 32000 грн. та судовий збір у розмірі 3028 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що згідно із заявою, сформованою засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (Портал Дія) та згідно з Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 року №332, ОСОБА_1 та її дітям було призначено грошову допомогу на проживання з 01.03.2022 року у розмірі 8000,00 грн. щомісячно. Розпорядженням УСЗН у Приморському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради №471877 від 20.12.2023 року припинено з 01.01.2024 року виплату допомоги ОСОБА_1 у зв'язку з тим, що остання має у власності житлове приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , яке розташоване на території, не включеній до переліку територій, щодо яких визначено дату завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації. Цим же розпорядженням передбачено стягнення надміру виплачених коштів у сумі 32 000 грн за період з 01.09.2023 року по 31.12.2023 року. У зв'язку із неповерненням відповідачем надміру виплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеної особи, відповідач звернувся до суду із позовом.
Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 22.08.2025 р. відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження.
15.04.2026 р. від позивача надійшла заява про проведення судового засідання за її відсутності, позовні вимоги визнала в повному обсязі та просила суд їх задовольнити.
15.04.2026 р. від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за відсутності сторони позивача, позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
У судове засідання учасники справи не з'явились, про дату, час та місце повідомлялись належним чином.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч. 4,5 ст. 268 ЦПК України, у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що відповідно до Положення про Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 08.02.2023 року №1099-VIII, Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради - є виконавчим органом Одеської міської ради і створюється відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування».
Основними завданнями Департаменту є призначення та виплата соціальних допомог, компенсацій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством України.
Відповідно до Положення про управління соціального захисту населення в Приморському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради територіальним структурним підрозділом Департаменту без права юридичної особи. Управління підпорядковується директору Департаменту. Координує діяльність управління директор Департаменту.
26.04.2022 р. ОСОБА_1 самостійно з використанням мобільного додатку через Єдиний державний вебпортал електронних послуг (Портал Дія) подала заяву про взяття на облік та включення до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб себе та дітей: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №509.
Згідно із заявою, сформованою засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (Портал Дія) та згідно з Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 року №332, ОСОБА_1 та її дітям було призначено грошову допомогу на проживання з 01.03.2022 року у розмірі 8000,00 грн. щомісячно.
15.07.2023 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 11.07.2023 року №709 «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб» (далі - Постанова), якою внесені зміни до Порядку №332.
Відповідно до внесених змін, з 01.09.2023 року виплата допомоги на проживання припиняється, якщо внутрішньо переміщена особа має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташовані на територіях, не включених до переліку територій, або територіях, включених до переліку територій, щодо яких визначено дату завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації (крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що документально підтверджується органом місцевого самоврядування, або інформації (за технічної можливості), внесеної до Реєстру пошкодженого та знищеного майна, або житлового приміщення (частини житлового приміщення площею менш як 13,65 метра на одного члена сім'ї).
20.12.2023 року під час здійснення контролю за цільовим використанням коштів, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2023 року №709 «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб» було отримано інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна про наявність у ОСОБА_1 з 31.05.2023 року житла, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав ОСОБА_1 на праві власності належить нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_1 , дата державної реєстрації права власності 31.05.2023 р.
Розпорядженням УСЗН у Приморському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради № 471877 від 20.12.2023 року припинено з 01.01.2024 року виплату допомоги ОСОБА_1 у зв'язку з тим, що остання має у власності житлове приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , яке розташоване на території, не включеній до переліку територій, щодо яких визначено дату завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації. Цим же розпорядженням передбачено стягнення з ОСОБА_1 надміру виплачених коштів у сумі 32 000 грн за період з 01.09.2023 року по 31.12.2023 року.
Позивач направляв відповідачу за адресою ВПО вимогу, у якій просив повернути надміру сплачені грошові кошти, що підтверджується копією вимоги та поштових документів.
Згідно з частиною першою статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.
Тобто зобов'язання з повернення безпідставного набуття, збереження майна виникають за наявності трьох умов:
а) набуття або збереження майна;
б) набуття або збереження за рахунок іншої особи;
в) відсутність правової підстави для набуття або збереження майна.
Відсутність правової підстави - це такий перехід майна від однієї особи до іншої, який або не ґрунтується на прямій вказівці закону, або суперечить меті правовідношення i його юридичному змісту. Тобто відсутність правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином.
Набуття чи збереження майна буде безпідставним не тільки за умови відсутності відповідної підстави з самого початку при набутті майна, а й тоді, коли первісно така підстава була, але у подальшому відпала.
Разом з тим у статті 1215 ЦК України передбачено загальне правило, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню.
Згідно з частиною першою зазначеної статті не підлягає поверненню заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
При цьому правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Доказами, як встановлено ст.76 ЦПК України, є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Враховуючи викладені обставини справи, досліджені судом докази у їх сукупності, а також визнання відповідачем позову у повному обсязі, суд доходить висновку про наявність передбачених законом підстав для задоволення позову в повному обсязі.
Щодо судового збору суд зазначає наступне.
Згідно ч.1 ст.133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Позивачем сплачено в якості судового збору грошову суму у розмірі 3028 гривень.
Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Згідно ч. 1 ст. 142 ЦПК України у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, а в разі якщо домовленості про укладення мирової угоди, відмову позивача від позову або визнання позову відповідачем досягнуто сторонами за результатами проведення медіації - 60 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Таким чином, враховуючи визнання позову відповідачкою, суд вважає за можливе повернути позивачу з державного бюджету 1514,00 грн. та стягнути з відповідачки на користь позивача судовий збір у розмірі 1514,00 грн.
Керуючись ст. ст.49, 81, 141, 142, 223, 258, 259, 263-265, 280-282, 284, 289 ЦПК України, суд,
Позовну заяву Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеної особи - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_2 ) на користь Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської (65022, м. Одеса, вул. Косовська, 2-Д, код ЄДРПОУ 36290160) надміру виплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеної особи у розмірі 32000 (тридцять дві тисячі) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_2 ) на користь Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської (65022, м. Одеса, вул. Косовська, 2-Д, код ЄДРПОУ 36290160) суму сплаченого судового збору у розмірі 1 514 (одна тисяча п'ятсот чотирнадцять) гривень.
Повернути Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (65022, м. Одеса, вул. Косовська, 2-Д, код ЄДРПОУ 36290160) з державного бюджету 50% судового збору, сплаченого при поданні позову за платіжною інструкцією №95 (внутрішній номер №441859198) від 18.08.2025 р. у розмірі 1 514 (одна тисяча п'ятсот чотирнадцять) гривень.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом. Рішення може бути оскаржене позивачем безпосередньо до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складання.
Текст рішення складено та підписано 27.04.2026 р.
Суддя Донцов Д.Ю.