Постанова від 24.04.2026 по справі 440/401/26

Головуючий І інстанції: Г.В. Костенко

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2026 р. Справа № 440/401/26

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді Мінаєвої К.В.,

Суддів: Катунова В.В. , Ральченка І.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17.02.2026, вул. Пушкарівська, 9/26, м. Полтава, 36039, по справі № 440/401/26

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

І. Зміст позовних вимог та їх обґрунтування.

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області) , в якому просив суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо встановлення в протоколі від 03.06.2025 року про перерахунок пенсії ОСОБА_1 в графі особливості - "не підлягають МП, признач. за ріш.суду в тверд. розм. - з 07 жовтня 2009 року по довічно; призначення за рішенням суду - з 07 жовтня 2009 року по довічно" та здійснення розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 07.10.2009 без урахування мінімального розміру пенсії, встановленого законодавством, без осучаснення пенсії станом на 01.10.2017, без врахування індексації пенсії та коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати з 01.03.2019 -1,17, з 01.05.2020 -1,11, з 01.03.2021 -1,11, з 01.03.2022 - 1,14, з 01.03.2023 - 1,197, з 01.03.2024 - 1,0796, з 01.03.2025 - 1,115, без врахування підвищення до пенсії відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", щомісячної компенсаційної виплати особам, яким виповнилось 80 років та надбавок за понаднормований стаж, а також не проведення масових перерахунків пенсії позивача, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити нарахування пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 07.10.2009, без застосування особливості - "не підлягають МП, признач. за ріш.суду в тверд. розм. - з 07 жовтня 2009 року по довічно; призначення за рішенням суду - з 07 жовтня 2009 року по довічно", у розмірі не меншому за встановлений законодавством мінімальний розмір пенсії, з урахуванням підвищень відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із здійсненням осучаснення пенсії станом на 01.10.2017, індексації та коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати з 01.03.2019 - 1,17, з 01.05.2020 -1,11, з 01.03.2021 - 1,11, з 01.03.2022 - 1,14, з 01.03.2023 - 1,197, з 01.03.2024 - 1,0796, з 01.03.2025 - 1,115, з врахуванням підвищення до пенсії відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", щомісячної компенсаційної виплати особам, яким виповнилось 80 років, надбавки за понаднормовий стаж, та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) перерахований розмір пенсії, починаючи з 07.10.2009 року, з урахуванням виплачених сум, з одночасним нарахуванням та виплатою компенсації втрати частини доходів за період з 07.10.2009 по день фактичної виплати нарахованих сум;

- встановити судовий контроль, поклавши на Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зобов'язання подати протягом трьох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням звіт про його виконання.

В обґрунтування позовної заяви позивач зазначив, що рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 04.12.2024 у справі №440/4355/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області поновити виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , починаючи з 07.10.2009. На виконання вказаного рішення йому поновлено пенсію за вислугу років з 07.10.2009 в розмірі станом на 07.10.2009 - 59,86 грн. Позивач не погоджується із здійсненим відповідачем нарахуванням його поновленої за рішенням суду пенсії, оскільки ГУ ПФУ в Полтавській області не враховано визначений законодавством мінімальний розмір пенсії, який є значно більшим, аніж розмір поновленої пенсії ОСОБА_1 , не було нараховано надбавку як "дитині війни", не здійснено осучаснення пенсійної виплати, а також перерахунок пенсії позивачу з урахуванням індексацій та компенсаційних виплат, право на які встановлені законодавством.

ІІ. Зміст рішення суду першої інстанції.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 17.02.2026 позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо встановлення в протоколі від 03.06.2025 року про перерахунок пенсії ОСОБА_1 в графі особливості - "не підлягають МП, признач. за ріш.суду в тверд. розм. - з 07 жовтня 2009 року по довічно; призначення за рішенням суду - з 07 жовтня 2009 року по довічно.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити нарахування пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 07.10.2009, без застосування особливості - "не підлягають МП, признач. за ріш.суду в тверд. розм. - з 07 жовтня 2009 року по довічно; призначення за рішенням суду - з 07 жовтня 2009 року по довічно", у розмірі не меншому за встановлений законодавством мінімальний розмір пенсії, з урахуванням підвищень відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із здійсненням осучаснення пенсії станом на 01.10.2017, індексації та коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати з 01.03.2019 - 1,17, з 01.05.2020 -1,11, з 01.03.2021 - 1,11, з 01.03.2022 - 1,14, з 01.03.2023 - 1,197, з 01.03.2024 - 1,0796, з 01.03.2025 - 1,115, з врахуванням підвищення до пенсії відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", щомісячної компенсаційної виплати особам, яким виповнилось 80 років, надбавки за понаднормовий стаж, починаючи з 26.02.2025 року та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

В інший частин позовних вимог відмовлено.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1064,96 грн.

Ухвалюючи судове рішення про часткове задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що при поновленні позивачеві в 2025 року пенсії за віком з 07.10.2009 відповідачем безпідставно встановлено позивачеві розмір пенсії на дату поновлення - на 07.10.2009, що призвело до порушення права на підвищення розміру її пенсії відповідно до ст.ст.27, 28, ст.42 Закону №1058. Відповідачем не надано суду жодних належних і допустимих доказів, які б свідчили про правомірність його дій щодо поновлення виплати пенсії позивачеві із встановленням особливості - “Не підлягають МП, признач за ріш.суду в твердому розмірі. - з 07.09.2009 по довічно; Призначення за рішенням суду - з 07.09.2009 по довічно».

Також пенсійний орган, не здійснюючи перерахунки пенсії позивачу на підставі статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 із застосуванням коефіцієнтів збільшення 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796 та 1,115 відповідно до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивачу, допустив протиправну бездіяльність усупереч вимог чинного законодавства.

З метою відновлення порушеного права позивача (в межах шестимісячного строку звернення) суд вважав за необхідне зобов'язати відповідача з 26.02.2025 провести індексацію пенсії позивачу індексації та коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати з 01.03.2019 - 1,17, з 01.05.2020 -1,11, з 01.03.2021 - 1,11, з 01.03.2022 - 1,14, з 01.03.2023 - 1,197, з 01.03.2024 - 1,0796, з 01.03.2025 - 1,115.

Щодо доплати за понаднормовий стаж за кожен рік роботи, суд першої інстанції виходив з того, що пенсія позивачу призначена з 17.10.1994 в редакції, яка передбачала пільгове обчислення понаднормативного стажу без умови призначення пенсії на підставі частини другої статті 27 Закону №1058-IV, тому враховуючи положення статей 22, 58 Конституції України вважав, що ці зміни є такими, що звужують зміст та обсяг існуючих прав зазначеної категорії осіб (в яких таке право раніше виникло).

Щодо позовної вимоги позивача в частині доплати до пенсії надбавки як дитині війни, суд першої інстанції з копії наданого паспорту громадянина України для виїзду за кордон встановив, що позивач підпадає під категорію дітей війни, оскільки народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , тому він має право на нарахування щомісячного підвищення до пенсії як дитині війни.

Відмовляючи у задоволенні вимог щодо виплати компенсації втрати частини доходу з 07.10.2009 року, суд першої інстанції виходив з того, що доказів виплати пенсійних коштів належних позивачу не надано, тому позовні вимоги в цій частині є передчасними.

Щодо встановлення судового контролю, суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для його встановлення в даній справі, оскільки позивачем не наведено доводів та не надано доказів, які свідчать про те, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення суду.

ІІІ. Підстави апеляційного оскарження та їх обґрунтування.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

В доводах апеляційної скарги зазначає, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , отримував пенсію за вислугу років з 17.10.1994 по 18.12.1998. Виплату пенсії припинено у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання в Ізраїль. На виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 04.12.2024 по справі №440/4355/24 (набрало законної сили 26.02.2025) ОСОБА_1 поновлено пенсію за вислугу років з 07.10.2009 в розмірі, станом на 07.10.2009 - 59,86 грн. У зв'язку з відсутністю технічної можливості проведення поновлення пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення по справі №440/4355/24, зокрема, при поновленні пенсії з 07.10.2009 в підсистемі "Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи" (ППВП) розрахунок пенсії невірний; для забезпечення виплати пенсії у твердому розмірі (оскільки судовим рішенням не зобов'язано проводити перерахунок пенсії з подальшим урахуванням підвищень) управлінням було направлено запит до Пенсійного фонду України щодо надання дозволу на макетну обробку ЕПС. На виконання вищезазначеного рішення суду в режимі макетної обробки ОСОБА_1 з 07.10.2009 поновлено виплату пенсії за вислугу років в твердому розмірі. Застосовано особливість "не підлягають МП". Розрахунок розміру пенсії здійснено без урахування мінімального розміру пенсії, встановленого законодавством, без осучаснення пенсії станом на 01.10.2017, без врахування індексації пенсії та коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати з 01.03.2019 - 1,17, з 01.05.2020 - 1,11, з 01.03.2021 - 1,11, з 01.03.2022 - 1,14, з 01.03.2023 - 1,197, з 01.03.2024 - 1,0796, з 01.03.2025 - 1,115, без врахування підвищення до пенсії відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", щомісячної компенсаційної виплати особам, яким виповнилось 80 років та надбавок за понаднормований стаж, а також не проведення масових перерахунків пенсії позивача, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Розмір пенсії з 07.10.2009 - 59,86 грн.

Вважає, що пенсію ОСОБА_1 поновлено відповідно до покладених судом зобов'язань. Інших зобов'язань, у тому числі щодо проведення перерахунку пенсії у подальшому судове рішення не містить.

ІV. Провадження в суді апеляційної інстанції та виклад позиції інших учасників справи.

Позивач не скористався правом надання відзиву на апеляційну скаргу, що відповідно до частини четвертої статті 304 Кодексу адміністративного судочинства України не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції .

Згідно зі статтею 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розглядає справу без повідомлення учасників справи (у порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. З урахуванням вимог частини четвертої статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Враховуючи оскарження відповідачем рішення суду першої інстанції лише в частині задоволених вимог, апеляційним судом не надається оцінка рішенню суду в частині відмови.

V. Обставини, встановлені судом.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 з 17.10.1994 призначено пенсію за вислугу років відповідно до пункту "б" ст. 55 Закону України "Про пенсійне заюбезпечення.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 04.12.2024 у справі №440/4355/24 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, яка полягає у непоновленні та невиплаті ОСОБА_1 пенсії з 07.10.2009. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області поновити виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , починаючи з 07.10.2009.

На виконання вказаного рішення ОСОБА_1 поновлено пенсію за вислугу років з 07.10.2009 в розмірі станом на 07.10.2009 - 59,86 грн., а також зазначено, що ОСОБА_1 нараховано заборгованість пенсії за вислугу років за період з 07.10.2009 по 30.06.2025 в сумі 11301,95 грн., яку обліковано Головним управлінням в "Інтегрованій комплексній інформаційній системі" підсистеми "Реєстр судових рішень" для здійснення виплати за окремою бюджетною програмою.

Відповідно до протоколу перерахунку пенсії: вид перерахунку - макетна обробка; підстава - лист від 21.03.2025 № 1600-0306-5/22584; особливості - не підлягають МП, признач. за ріш. суду в тверд. розм. з 07.09.2009 по довічно; призначення за рішенням суду - з 07.10.2009 по довічно.

Позивач не погоджуючись із здійсненим відповідачем нарахуванням його поновленої за рішенням суду пенсії, оскільки не враховано визначений законодавством мінімальний розмір пенсії, не було нараховано надбавку як "дитині війни", не здійснено осучаснення пенсійної виплати та перерахунок пенсії позивачу з урахуванням індексацій і компенсаційних виплат, звернувся до суду з цим позовом.

VІ. Позиція суду апеляційної інстанції.

Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи, викладені у апеляційній скарзі, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права і правової оцінки обставин у справі у межах, визначених статтею 308 КАС України, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03.07. 1991 № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон України № 1282-ХІІ).

Відповідно до статті 1 Закону України № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно з приписами статті 2 Закону України № 1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.

Обов'язковий характер індексації визначається статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», у якій зазначається, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина друга статті 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»).

Економічною підставою для проведення індексації грошових доходів населення згідно зі статтею 4 Закону України № 1282-ХІІ є факт, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотки.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (частина друга статті 9 Закону України № 1282-ХІІ).

У зв'язку із необхідністю вдосконалення пенсійного забезпечення громадян, визначення дати щорічної індексації пенсії та кола осіб, яким пенсії індексуються, 15.02.2022 прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» № 2040-ІХ, яким частину п'яту статті 2 Закону України № 1282-ХІІ викладено в новій редакції.

Частиною п'ятою статті 2 Закону України № 1282-ХІІ в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців 2 і 3 частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій встановлені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV).

Преамбулою указаного Закону України закріплено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону України.

Відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону №1058-ІV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

За приписами частини третьої статті 42 Закону №1058-ІV з 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

З метою забезпечення ефективної реалізації права громадян на перерахунок їх пенсії Кабінет Міністрів України 20.02.2019 видав постанову № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», якою, серед іншого, затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України № 1058-ІV (далі - Порядок № 124).

Згідно з п. 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пунктом 4 Порядку № 124 визначено, що коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за такою формулою: К = (ЗСЦ + ЗСЗ) х 50% / 100% + 1%,

де ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);

ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою:

ЗСЗ = Псзп (1): Псзп(2) х 100% - 100%,

де Псзп (1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;

Псзп (2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування коефіцієнт щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, може бути збільшено, але він не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.

Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.

Запровадивши удосконалений механізм щорічної індексації пенсій, зокрема особам, пенсія яким призначена за Законом України № 1058-ІV, для сталості пенсійного забезпечення громадян та видатків на його фінансування держава взяла на себе зобов'язання забезпечити підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін шляхом підвищення пенсій із застосуванням нового уніфікованого механізму через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який враховувався для обчислення пенсії, який не є сталим, та підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів.

Кабінет Міністрів України постановою від 22.02.2021 № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» (далі - Постанова № 127) установив, що у 2021 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України № 1058-ІV, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.11.

Пунктом 2 Постанови № 127 передбачено, що якщо пенсії, призначені відповідно до Закону за зверненнями, які надійшли по 31 грудня 2020 року включно, не підвищувалися відповідно до пункту 1 цієї постанови, а також не підвищувалися із січня по липень 2021 року включно у зв'язку зі збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом, з урахуванням абзаців першого, третього частини першої та частини другої статті 28, абзацу другого пункту 4-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону, пункту 4 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 3 жовтня 2017 року № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», з 1 липня 2021 року до таких пенсій установлюється щомісячна доплата в розмірі 100 гривень у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до законодавства.

Кабінет Міністрів України постановою від 16 лютого 2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі по тексту - Постанова №118) з 01 березня 2022 року установив, що перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14 (п.1).

Пунктом 4 Постанови № 118 установлено з 1 березня 2022 року до пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2021 року включно, які не підвищуються з 1 березня 2022 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», щомісячну доплату до пенсії в розмірі 135 гривень, яка виплачується додатково до встановленої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» щомісячної доплати до пенсії, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» на 2023 рік зупинено дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». У свою чергу пунктом 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» установлено, що у 2023 році, зокрема, частина друга статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

З метою реалізації пункту 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» Кабінет Міністрів України 24.02.2023 прийняв постанову № 168 (далі - Постанова № 168), пунктом 1 якої установлено, що з 01.03.2023 перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України № 1058-ІV, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1.197.

Пунктом 6 Постанови № 168 установлено з 01.03.2023 до пенсій, призначених відповідно до Закону України № 1058-ІV за зверненнями, що надійшли до 31.12.2022 включно, які не підвищуються з 01.03.2023 згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України № 1058-ІV, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» та пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова № 185) з 01.03.2024 установлено, що перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.0796 (п. 1).

Підпунктом 6 пункту 2 Постанови № 185 установлено з 01.03.2024 до пенсій, призначених відповідно до Закону України № 1058-ІV за зверненнями, що надійшли до 31.12.2023 включно, які не підвищуються з 01.03.2024 згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», встановлюється щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» установлено, що з 1 березня 2025 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.

Підпунктом 6 ч. 2 цієї Постанови визначено, що з метою зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених у різні роки, пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2024 р. включно, які не підвищені згідно з пунктом 1 цієї постанови, перераховуються шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який використовувався для призначення/перерахунку їх пенсії, на коефіцієнт збільшення:

для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2021 році, - 1,0575;

для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2022 році, - 1,046;

для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2023 році, - 1,0345;

для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2024 році, - 1,023.

Перерахунок пенсій відповідно до цього підпункту проводиться із збереженням щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» і підпунктом 6 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», в межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час подальших перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Отже, індексація пенсій відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» проводиться згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році».

З огляду на принцип пріоритетності законів над підзаконними актами, при проведенні індексації пенсій, починаючи з 2020 року, абз. 1 в сукупності з абз. 2 п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124, повинні застосовуватися лише у відповідності з ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії під час її призначення (а не станом на 1 жовтня 2017 року, як зазначено в п. 5 вказаного Порядку).

Індексація пенсій проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, на відповідні коефіцієнти.

З аналізу наведених правових норм вбачається, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, та у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 Закону №1058, при цьому, перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати.

Судовим розглядом встановлено, що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 04.12.2024 по справі № 440/4355/24 ОСОБА_1 поновлено пенсію за вислугу років з 07.10.2009 в розмірі станом на 07.10.2009 - 59,86 грн.

Відповідно до протоколу перерахунку пенсії: вид перерахунку - макетна обробка; підстава - лист від 21.03.2025 № 1600-0306-5/22584; особливості - не підлягають МП, признач. за ріш. суду в тверд. розм. з 07.09.2009 по довічно; призначення за рішенням суду - з 07.10.2009 по довічно.

За позицією пенсійного органу, оскільки у рішенні суду інші зобов'язання щодо проведення перерахунків відсутні, тому розмір пенсії виплачується в твердому розмірі.

Колегія суддів зазначає, що з дня поновлення виплати пенсії (на підставі рішення суду по справі № 440/4355/24) позивач користується усіма правами на підвищення та перерахунок пенсії згідно вимог Закону України № 1058-IV, при цьому, будь-яких обмежень її прав, як пенсіонера, якій призначено виплату пенсії за рішенням суду, наведеним Законом не встановлено.

Крім того, Законами України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік передбачається зростання мінімальної заробітної плати, у зв'язку з чим, пенсійний орган в автоматичному режимі перераховує мінімальний розмір пенсійних виплат для непрацюючих пенсіонерів, що також підтверджує безпідставність доводів пенсійного органу про відсутність у рішенні суду про зобов'язання щодо проведення перерахунку пенсії.

Також з 01.10.2017 відповідно до Закону України від 03.10.2017 №2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» розпочато осучаснення (підвищення) пенсій в автоматичному режимі, без звернення пенсіонерів, за матеріалами пенсійних справ.

Слід наголосити, що виконання вимог закону, в тому числі, щодо проведення підвищення та перерахунку пенсій є обов'язком пенсійного органу.

Таким чином, при поновленні позивачеві в 2025 року пенсії за віком з 07.10.2009 відповідачем безпідставно встановлено йому розмір пенсії станом на дату поновлення, а саме: на 07.10.2009, що призвело до порушення права позивача на підвищення розміру її пенсії відповідно до ст.ст.27, 28, ст.42 Закону №1058 та протиправно не було здійснено перерахунок з 01.10.2017 поновленої пенсії, що призвело до зменшення розміру пенсії.

Крім того, відповідачем не проводилась індексація пенсії позивача за 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 роки.

Враховуючи наведене правове регулювання, пенсійний орган, не здійснюючи перерахунки пенсії позивачу на підставі статті 42 Закону №1058 у 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 із застосуванням коефіцієнтів збільшення 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796 та 1,115 відповідно до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії, допустив протиправну бездіяльність.

Крім того, відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Дитиною війни є особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років;

Також пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2020 № 849 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат для окремих категорій осіб у 2021 році та в подальшому" з метою здійснення послідовних заходів щодо підтримки найбільш вразливих категорій осіб, які досягли відповідного віку та мають тривалий страховий стаж, установлено з 1 березня 2021 р. особам, яким виповнилося 80 років і більше, у яких щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, не досягає розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2020 рік, щомісячну компенсаційну виплату в розмірі до 500 гривень у межах зазначеного розміру.

Щомісячна компенсаційна виплата особам, які отримують пенсію та досягли 80-річного віку після 1 березня 2021 р., встановлюється і виплачується з дати досягнення ними зазначеного віку.

Як встановлено судовим розглядом, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто є дитиною війни та у 2019 році йому виповнилась 80 років, тому він має право на підвищення до пенсії передбачене статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та щомісячну компенсаційну виплату особам, які отримують пенсію та досягли 80-річного віку.

Щодо доплати за понаднормовий стаж, колегія суддів зазначає наступне.

Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , отримував пенсію за вислугу років відповідно до пункту "б" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 17.10.1994.

Відповідно до статті 19 Закону України "Про державне пенсійне забезпечення" (в редакції станом на час призначення позивачу пенсії) за кожний повний рік роботи понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія збільшується на 1 процент заробітку, але не менш як на 1 процент мінімального розміру пенсії.

Абзацом другим частини першої статті 28 Закону №1058-IV (в редакції Закону № 2505-IV від 25.03.2005) за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

За приписами частини другої статті 27 Закону №1058-IV за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Водночас, оскільки пенсія позивачу призначена з 17.10.1994 за Законом України "Про державне пенсійне забезпечення", тому він має право на доплату за понаднормовий стаж, без вимоги щодо обчислення пенсії відповідно до статті 27 цього Закону.

Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що з метою відновлення порушеного права позивача необхідно зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити нарахування пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 07.10.2009, без застосування особливості - "не підлягають МП, признач. за ріш.суду в тверд. розм. - з 07 жовтня 2009 року по довічно; призначення за рішенням суду - з 07 жовтня 2009 року по довічно", у розмірі не меншому за встановлений законодавством мінімальний розмір пенсії, з урахуванням підвищень відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із здійсненням осучаснення пенсії станом на 01.10.2017, індексації та коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати з 01.03.2019 - 1,17, з 01.05.2020 -1,11, з 01.03.2021 - 1,11, з 01.03.2022 - 1,14, з 01.03.2023 - 1,197, з 01.03.2024 - 1,0796, з 01.03.2025 - 1,115, з врахуванням підвищення до пенсії відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", щомісячної компенсаційної виплати особам, яким виповнилось 80 років, надбавки за понаднормовий стаж, починаючи з 26.02.2025 року та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

В аспекті оцінки інших аргументів учасників справи колегія суддів враховує позицію Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав та основоположних свобод людини і зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, однак його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення від 09.12.1994 у справі «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain), заява № 18390/91, пункт 29; рішення від 18.07.2006 у справі «Проніна проти України» (Pronina v. Ukraine), заява № 63566/00, пункт 23; рішення від 28.01.2011 (остаточне) у справі «Трофимчук проти України», заява № 4241/03, пункт 54; рішення від 21.01.1999 у справі «Гарсія Руїз проти Іспанії» (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, пункт 26). Хоча національний суд і має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, але орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення від 01.07.2003 у справі «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), № 37801/97, пункт 36).

Наведене дає підстави для висновку, що доводи сторін у кожній справі повинні оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості у рамках відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду. Відтак, решта доводів та аргументів сторін, що наведена у заявах по суті справи, не потребує окремої оцінки суду, оскільки зроблених судом висновків не спростовують.

Відповідно до положень статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Підсумовуючи викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи, повно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення із дотриманням вимог матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржуване рішення слід залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 243, 250, 311, 315, 316, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області - залишити без задоволення.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17.02.2026 по справі № 440/401/26 залишити без змін .

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя-доповідач К.В. Мінаєва

Судді В.В. Катунов І.М. Ральченко