Постанова від 21.04.2026 по справі 607/17644/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.04.2026 Справа №607/17644/25 Провадження №3-в/607/27/2026

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді Мостецької А.А.

за участю секретаря с/з Ярош Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі подання заступника начальника Тернопільського районного відділу філії ДУ «Центр пробації» в Тернопільській області Довгополої М. про вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови суду стосовно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 ,

ВСТАНОВИВ:

Заступник начальника Тернопільського районного відділу філії ДУ «Центр пробації» в Тернопільській області Довгопола М. звернулася до суду із поданням про заміну невідбутої частини адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт, призначених ОСОБА_1 , штрафом.

В обґрунтування поданого подання зазначено, що 17.10.2025 в Тернопільський районний відділ філії ДУ «Центр пробації» в Тернопільській області надійшла на виконання постанова Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 27 серпня 2025 року стосовно порушниці ОСОБА_1 для виконання адміністративного стягнення у виді 40 годин громадських робіт.

Порушниці за місцем проживання надіслано виклик до уповноваженого органу з питань пробації на 24.10.2025, остання на виклик не з?явилася, а тому 27.10.2025 виклик надіслано повторно на 03.11.2025. 05.11.2025 на адресу реєстрації в АДРЕСА_1 направлено виклик до уповноваженого органу з питань пробації (рекомендованим листом із врученням).

На адресу Тернопільського РУП ГУПП в Тернопільській області направлені повідомлення щодо здійснення перевірки за місцем проживання і при позитивній відповіді посприяти у явці до відділу пробації, а також направлено запит в УДМС в Тернопільській області.

24.11.2025 з УДМС в Тернопільській області отримано відповідь про те, що за обліками УДМС у Тернопільській області місце проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованим не значиться, із заявою про оформлення документів щодо виїзду за кордон на постійне проживання не зверталася. Паспорт громадянина України НОМЕР_1 , виданий 29.07.2025 органом 6132.

25.11.2025 з Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області отримано матеріали відносно превірки гр. ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 .В матеріалах зазначено про те, що: «....було проведено перевірку гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою АДРЕСА_2 , яка не реагує на виклики та не з?являється до УОзПП для виконання рішення суду. В ході перевірки встановлено, що за адресою: АДРЕСА_2 дверей ніхто не відчиняє та місцезнаходження гр. ОСОБА_1 встановити не вдалося».

03.12.2025 до відділу пробації повернувся лист із позначкою повертається поштове відправлення за закінченням терміну зберігання (м.Київ, вул. Щербаківського,3).

03.12.2025 Тернопільським районним відділом здійснювався вихід на адресу проживання порушниці згідно рішення суду, а саме: АДРЕСА_2 . В ході відвідування даної адреси дверей квартири ніхто не відчинив, сусіди від будь- яких пояснень відмовились в категоричній формі, лише усно повідомили, що гр. ОСОБА_1 їм невідома. У дверях квартири залишено записку із необхідністю з?явитися до відділу пробації із зазначенням контактних телефонів відділу пробації.

11.02.2026 року з Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області отримано копію постанови суду стосовно ОСОБА_1 від 10.06.2025 року про визнання винуватої у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 51 КУпАП та накладено на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 850 грн. (адреса проживання зазначена: АДРЕСА_2 ).

Станом на 20.03.2026 порушниця до Тернопільського районного відділу філії ДУ «Центр пробації» в Тернопільській області не приходила і місцезнаходження її не відоме.

ОСОБА_1 та представник Тернопільського районного відділу філії ДУ «Центр пробації» в Тернопільській області в судове засідання не з'явилися з невідомих суду на те причин, хоча про дату, час та місце розгляду подання повідомлялися судом належним чином, що не перешкоджає розгляду подання по суті.

Ознайомившись з поданням та дослідивши матеріали особової справи № 21/2025 р., суд вважає, що подання слід задовольнити з таких підстав.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст. 304 КУпАП - питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.

Постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами - ст. 298 КУпАП.

Судом встановлено, що постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 27 серпня 2025 року ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 51 КУпАП та накладено на неї адміністративне стягнення у виді громадських робіт на строк 40 (сорок) годин.

Зі змісту долучених до подання матеріалів вбачається, що постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 27 серпня 2025 року одержано Тернопільським районним відділом філії ДУ «Центр пробації» в Тернопільській області та прийнято до виконання 17 жовтня 2025 року. Після цього за місцем проживання ОСОБА_1 неодноразово направлялись виклики до уповноваженого органу з питань пробації, вживалися заходи щодо встановлення її місця знаходження, однак ОСОБА_1 до відділу пробації не з'являлася, документального підтвердження поважності причин таких неявок не надала.

Порядок та процедура виконання постанов про накладення усіх видів адміністративних стягнень детально регламентується розділом V КУпАП, зокрема провадження по виконанню постанови про застосування громадський робіт передбачене главою 30-А.

Так, відповідно до положення статті 321-1 КУпАП постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про накладення адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт надсилається на виконання органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, не пізніше дня, наступного за днем набрання нею законної сили. Виконання стягнення у вигляді громадських робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, види якої визначаються органами місцевого самоврядування.

Громадські роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, у вільний від роботи чи навчання час безоплатних суспільно корисних робіт, вид яких визначають органи місцевого самоврядування. Громадські роботи призначаються районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судом (суддею) на строк від двадцяти до шістдесяти годин і відбуваються не більш як чотири години на день. Громадські роботи не призначаються особам, визнаним інвалідами першої або другої групи, вагітним жінкам, жінкам, старше 55 років та чоловікам, старше 60 років (ст. 30-1 КУпАП).

Згідно з ст. 321-4 КУпАП у разі ухилення порушника від відбування громадських робіт постановою суду (судді) за поданням органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, невідбутий строк громадських робіт може бути замінено штрафом або адміністративним арештом.

Заміна громадських робіт штрафом застосовується за умови, що санкція статті, за якою на порушника накладено адміністративне стягнення, передбачає можливість застосування штрафу. Розмір штрафу в такому разі визначається із розрахунку, що чотири години невідбутих громадських робіт дорівнюють одному неоподатковуваному мінімуму доходів громадян.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 8 КУпАП, закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів.

Беручи до уваги вищевикладене, зокрема те, що ОСОБА_1 ухиляється від відпрацювання накладеного судом стягнення, що унеможливлює виконання адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт, але не є свідченням об'єктивної неможливості виконання судового рішення, тому суд вважає за можливе невідбутий строк громадських робіт призначений порушниці ОСОБА_1 замінити штрафом.

Так, ч. 3 ст. 51 КУпАП передбачено відповідальність за адміністративне правопорушення, склад якого полягає у повторному протягом року вчиненні порушень, передбачених частиною першою або другою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, за яке передбачена відповідальність у вигляді штрафу від трьохсот до шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за доцільне задовольнити подання Тернопільського районного відділу філії ДУ «Центр пробації» в Тернопільській області та замінити ОСОБА_1 невідбуті громадські роботи строком 40 годин, на штраф із розрахунку чотири години невідбутих громадських робіт, що дорівнюють одному неоподатковуваному мінімуму доходів громадян.

Керуючись ст.ст. 23, 298, 302-305, 321-1-321-4 КУпАП, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Подання заступника начальника Тернопільського районного відділу філії ДУ «Центр пробації» в Тернопільській області Довгополої М. про вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 27 серпня 2025 року - задовольнити.

Замінити ОСОБА_1 , невідбуте адміністративне стягнення у виді 40 годин громадських робіт, призначене постановою Тернопільського міськрайонного суду від 27 серпня 2025 року, штрафом у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170 (сто сімдесят) гривень.

Штраф має бути сплачений ОСОБА_1 не пізніше, як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У випадку несплати штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом .

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з ОСОБА_1 стягується подвійний штраф в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 340,00 (триста сорок гривень 00 копійок) в дохід держави та витрати на облік зазначеного правопорушення, розмір яких визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу підлягає примусовому виконанню після закінчення строку, установленого частиною першою статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, шляхом звернення до виконання протягом трьох місяців з дня винесення. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги. У разі відстрочки виконання постанови відповідно до статті 301 Кодексу України про адміністративні правопорушення перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 КУпАП.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.

Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.

Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.

Головуючий суддяА. А. Мостецька