Рішення від 23.04.2026 по справі 200/1169/26

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2026 року Справа№200/1169/26

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитрієва В.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за адвоката Куспися Євгенія Адамовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

19.02.2026 до Донецького окружного адміністративного суду, засобами поштового зв'язку, надійшов адміністративний позов адвоката Куспися Євгенія Адамовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з вимогами:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обчислення ОСОБА_1 пенсії за віком без застосування середньої заробітної плати (доходу) в Україні, якої сплачені страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначення пенсії, а саме за 2021, 2022, 2023 роки, починаючи з моменту призначення, - 27.05.2024;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2021, 2022, 2023 роки, починаючи з моменту призначення, - 27.05.2024.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач отримувала пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», у 2012 році позивач реалізувала своє право на відмову від подальшого отримання пенсії, у зв'язку з працевлаштуванням. Вказав, що за заявою про призначення пенсії за віком відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в травні 2024 року Відповідач призначив пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався при призначенні попереднього виду пенсії, а саме за 2007, 2008, 2009 роки, що суттєво зменшило розмір призначеної пенсії.

Вказав, що в грудні 2025 року Позивач повторно звернулася до Відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії із застосуванням актуального показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2021, 2022, 2023 роки., Відповідачем було здійснено перерахунок пенсії, однак не було застосовано показник середньої заробітної плати за 2021, 2022, 2023 роки, як це передбачено нормами чинного законодавства, що призвело до збереження заниженого розміру пенсійних виплат.

Відповідач позов не визнав, надав відзив на адміністративний позов за змістом якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Відповідач вказав, що з 31.08.2010 по 30.09.2012 ОСОБА_1 перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Донецькій області, як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» та з 27.05.2024, як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Згідно із заявою від 27.05.2024 ОСОБА_1 за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснено переведення на пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки.

Вказав, що відповідно до пункту 2-1 Розділу ХV «Прикінцевих положень» Закону № 1058 особам, які на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» мають вислугу років та стаж, необхідний для призначення пенсії за вислугу років, передбачений статтями 52, 54 та 55 Закону № 1788, пенсія за вислугу років призначається за їхнім зверненням з дотриманням умов, передбачених Законом № 1788. Зазначив, що пенсію ОСОБА_1 призначено за нормами Закону № 1058, в тому числі розрахунок заробітку для визначення розміру пенсії, а Закон № 1788 використовується лише для визначення умов, які дають право на пенсію за вислугу років.

Від сторони позивача надійшла відповідь на відзив у якій зазначено, що дії Відповідача щодо застосування застарілого показника середньої заробітної плати при призначенні та подальшому перерахунку пенсії є протиправними, такими, що порушують право Позивача на належне пенсійне забезпечення, гарантоване законодавством України, та стали підставою для звернення до суду з цим адміністративним позовом.

Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду від 09.03.2026 вирішено прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі, розгляд справи провести суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано у відповідача докази у справі.

Ухвалою суду від 23.04.2026 залишено без розгляду позовні вимоги в частині щодо зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2021, 2022, 2023 роки, починаючи з моменту призначення з 27.05.2024 по з 18.08.2025.

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_1 .

З 31.08.2010 по 30.09.2012 ОСОБА_1 перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Донецькій області, як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 05.11.1991 № 1788 «Про пенсійне забезпечення», що підтверджується матеріалами справи та не є спірним між сторонами.

За заявою позивача, з 27.05.2024 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

При цьому, при переведенні на пенсію за віком була застосована середня заробітна плата (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014, 2015 та 2016 роки у розмірі 3764,40 грн, що підтверджується рішенням (розпорядженням) про перерахунок пенсії та розрахунком заробітної плати.

15.12.2025 позивач через вебпортал Пенсійного фонду України подала заяву про призначення пенсії (зміна виду розрахунку).

Згідно з рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 25.12.2025 здійснено перерахунок пенсії з 01.12.2025, при цьому застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки у розмірі 3764,40 грн.

Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо незастосування при призначенні ОСОБА_1 пенсії відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2021-2023 роки, звернулася за захистом своїх прав до суду.

З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, визначенні Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

Відповідно до частини 1 статті 9, частини 1 статті 10 Закону № 1058-IV, в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:

1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності;

3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Частиною 1 статті 27 Закону № 1058-I встановлено, що розмір пенсії за віком розраховується із заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; коефіцієнту страхового стажу застрахованої особи, визначеного відповідно до статті 25 цього Закону.

Відповідно до частини 1 статті 40 Закону № 1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Згідно із частиною 1 статті 44 Закону № 1058-IV, звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Разом з тим, частиною 3 статті 45 Закону № 1058-ІV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 Закону № 1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

З аналізу зазначених вище норм законодавства слідує, що частиною 3 статті 45 Закону № 1058-IV установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 22.01.2019 у справі № 577/2457/17.

Так, матеріалами справи підтверджується, що позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення», а за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" остання звернулась вперше, а тому, в цьому випадку, мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного виду на інший вид пенсії в межах одного Закону відповідно до частини третьої статті 45 Закону №1058.

Зазначені висновки суду узгоджуються із правовою позицією Верховного Суду України, висловленої у постанові від 29.11.2016 у справі № 133/476/15-а (№ 21-6331а15), в якому Суд зазначив, що у випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV, має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно із частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV.

Вказана вище правова позиція підтримана Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 31.10.2018 у праві № 876/5312/17, Верховним Судом у постановах від 16.06.2020 у справі №127/7522/17, від 24.06.2021 у справі №243/8903/16-а від 19.01.2022 у справі №528/639/17, від 08.02.2024 у справі №500/1216/23.

Отже, при зверненні особи, якій було призначено пенсію за вислугу років у порядку Закону України "Про пенсійне забезпечення", із заявою про призначення пенсії за віком на підставі Закону №1058-IV, має місце саме призначення такого виду пенсії, а не переведення згідно з частини 3 статті 45 Закону № 1058-IV.

Оскільки позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону №1058-ІV позивач звернулась вперше, тому при обчисленні пенсії за віком вперше відповідно до Закону №1058 слід застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, при призначенні позивачу в травні 2024 року пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" необхідно застосовувати середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, згідно з частиною 2 статті 40 цього закону.

Суд зазначає, що відповідач не застосував при обчисленні пенсії в травні 2024 року розмір середньої заробітної плати по країні за 2021-2023 роки, а застосував розмір середньої заробітної плати по країні за 2014-2016 роки, відтак, такі дії є протиправними.

Таким чином, суд, ураховуючи залишення без розгляду позову в частині позовних вимог щодо зобов'язання відповідача здійснити та виплату пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2021, 2022, 2023 роки, починаючи з моменту призначення з 27.05.2024 по з 18.08.2025, вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якого сплачені страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, тобто за 2021- 2023 роки, починаючи з 19.08.2025.

Суд зазначає, що твердження відповідача щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії від 27.05.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області не підтверджено будь-якими доказами, отже до уваги судом не приймаються.

Відповідачем на вимоги ухвали суду надано копію рішення 914260812812 від 06.06.2024 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 , відповідно до якого саме Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області (м. Краматорськ) призначено позивачеві пенсію відповідно до Закону України «про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 27.05.2024. Іншого матеріали справи не містять.

Отже ураховуючи зазначене вище, а також те, що позивач перебуває на обліку у відповідача, суд зобов'язує саме Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2021, 2022, 2023 роки, починаючи з 19.08.2025.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, суд дійшов висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з такого.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з квитанцією від 18.02.2026 позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1331,20 грн. Проте, оскільки позов подано через систему Електронний суд, належний розмір судового збору за подання даного позову складає 1064,96 грн (1331,20 *0,8).

Таким чином, судовий збір у розмірі 1064,96 грн підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Разом з цим, відповідно до пункту 1 частини 1 статті 7 Закону України «Про судовий збір» позивач може звернутися до суду з клопотанням про повернення суми надмірно сплаченого судового збору.

Керуючись ст.ст. 2,5-10, 72-80, 159, 160, 171, 199-204, 205, 246, 250, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов адвоката Куспися Євгенія Адамовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обчислення ОСОБА_1 пенсії за віком без застосування середньої заробітної плати (доходу) в Україні, якої сплачені страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначення пенсії, а саме за 2021, 2022, 2023 роки.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) здійснити ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2021, 2022, 2023 роки, починаючи з 19.08.2025.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1064,96 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя В.С. Дмитрієв