Постанова від 20.04.2026 по справі 127/10932/26

Справа № 127/10932/26

Провадження № 3/127/2240/26

ПОСТАНОВА

20 квітня 2026 року м. Вінниця

Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Вохмінова О.С., розглянувши матеріали, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 172-6 ч. 1 КУпАП

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , прож.: АДРЕСА_1

ВСТАНОВИВ:

старший сержант ОСОБА_1 , будучи звільненим 26.09.2025 року з посади головного сержанта-командира 1 відділення охорони взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , являючись згідно пп. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин, а саме лише 16.07.2025 року подав щорічну декларацію за минулий рік (2024), яку зобов'язаний був подати до 31.03.2025 року.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав, підтвердив, що подав щорічну декларацію за 2024 рік із запізненням, лише 16.07.2025 року, оскільки не знав правил її заповнення. Просив призначити йому штраф у мінімальному розмірі.

Прокурор Добровольська В.В. вважає, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП, оскільки він знав про свій обов'язок подати до 31.03.2025 року шляхом заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК щорічну декларацію за 2024 рік, яку подав із запізненням, лише 16.07.2025 року. Просила суд визнати ОСОБА_1 винним за ст. 172-6 ч. 1 КУпАП та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» корупційне правопорушення - діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 вказаного Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність. Правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно вимог ст. 38 ч. 4 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Датою вчинення ОСОБА_1 правопорушення, пов'язаного з корупцією є 16.07.2025 року, датою виявлення - 01.04.2026 року - дата складення протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 295.

Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 № 31 від 30.03.2025 року ОСОБА_1 прийнято на посаду головного сержанта-командира 1 відділення охорони взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , а наказом № 271 від 26.09.2025 року - звільнено з військової служби.

Частиною 12 ст. 6 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено: військові посадові особи - це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов'язків згідно із законодавством.

Військовослужбовці, визначені ЗУ «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в порядку та строки, встановлені ЗУ «Про запобігання корупції» (ч. 9 ст. 20 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу»).

Згідно п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та зобов'язаний подавати декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, отже він також, є суб'єктом відповідальності за порушення вимог вказаного Закону.

Статтею 65-1 Закону визначено, що за вчинення корупційних або пов'язаних із корупцією правопорушень особи, зазначені в ч. 1 ст. 3 цього Закону притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

Згідно ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені в п.1 п.п. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Згідно п. 15 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції надає рекомендаційні роз'яснення, методичну та консультаційну допомогу, зокрема щодо застосування положень Закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів.

З метою реалізації цього повноваження та на виконання п. 3 розд. ІІ Закону України від 20.09.2023 року № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в умовах воєнного стану» Національне агентство підготувало Роз'яснення від 13.11.2023 року № 4 щодо типів існування декларацій, коли їх слід подавати та який звітний період вони охоплюють.

Згідно Роз'яснення щорічна декларація подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону, абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону в період з 00 год. 00 хв. 01 січня до 00год. 00 хв. 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Тобто, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати щорічну декларацію за 2024 рік до 31.03.2025 року.

Згідно письмових пояснень ОСОБА_1 , наданих власноруч в протоколі, його пізно повідомили за місцем роботи про обов'язок подати щорічну декларацію за 2024 рік.

Незалежно від наявності умислу законодавцем встановлено відповідальність суб'єкта декларування безпосередньо за неподання або несвоєчасне подання декларації.

За даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, ОСОБА_1 подав щорічну декларацію за 2024 рік лише 16.07.2025 року.

Дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП доведена його усними та письмовими поясненнями, відомостями з Єдиного державного реєстру, декларацією за 2024 рік, поданою з порушенням встановленого строку 16.07.2025 року, повідомленням Південного відділу з питань запобігання та виявлення корупції, протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 295 від 01.04.2026 року.

При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, обставини, що обтяжують та пом'якшують відповідальність, і вважає необхідним накласти на ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу.

Відповідно до вимог ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 на користь держави слід стягнути судовий збір в сумі 665,60 грн., за ставками, що діють з 01.01.2026 року.

Керуючись ст.ст. 280, 283 КУпАП, суд,

ПОСТАНОВИВ:

визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. 00 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 665,60 грн.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: