Ухвала від 23.04.2026 по справі 308/6007/26

Справа № 308/6007/26

1-кс/308/2408/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2026 року м. Ужгород

Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , у присутності: прокурора ОСОБА_3 , захисника підозрюваної ОСОБА_4 - адвоката ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгороді клопотання слідчого 1-го відділення слідчого відділу УСБ України в Закарпатській області майора юстиції ОСОБА_6 , погоджене прокурором відділу Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні № 22026070000000095, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 22.04.2026 року, за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо підозрюваної громадянки України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , -

ВСТАНОВИВ:

23 квітня 2026 року до слідчого судді надійшло клопотання слідчого 1-го відділення слідчого відділу УСБ України в Закарпатській області майора юстиції ОСОБА_6 , погоджене прокурором відділу Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні № 22026070000000095, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 22.04.2026 року, за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо підозрюваної громадянки України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Подане клопотання мотивує тим, що досудовим розслідуванням встановлено, що 24.02.2022 російською федерацію здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, чим самим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території. Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався і діє на даний час на підставі Указу Президента України від 06.11.2023 № 734/2023.

В той же час окупаційною владою на тимчасово окупованій території Херсонської області створено систему незаконних органів державної влади, в тому числі правоохоронних.

Зокрема, 05.10.2022 року в «Едином государственном реестре юридических лиц рф» офіційно зареєстроване т. зв. «управление федеральной налоговой службы по Херсонской области» (юридична адреса: Херсонська область, м. Скадовськ, вул. Олександрівська, буд. 32А, ОГРН: 1227700634590, на час внесення відомостей тимчасово виконуючий обов'язки керівника ОСОБА_7 ).

Поряд з цим, формування вказаної окупаційної структури здійснювалося орієнтовно в червні 2022 року з використанням матеріально-технічної бази та приміщення ГУ ДКС України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 37959779, м. Херсон, вул. Старообрядницька, 21), після захоплення м. Херсон рф та створення окупаційної адміністрації. Штат наповнювався шляхом набору місцевих жителів та вербування діючих працівників ГУ ДПСУ в Херсонській області, АРК та м. Севастополі.

10.07.2022 року т. зв. «управление федеральной налоговой службы по Херсонской области» розпочало «офіційну роботу» в адміністративній будівлі ГУ ДПС регіону (код ЄДРПОУ 43143201, м. Херсон, просп. Ушакова, 75), де перебуваючи до жовтня 2022 року, початку де окупації м. Херсон.

У точно не встановлений досудовим розслідуванням час - у липні-серпні 2022 року, але не пізніше 01.08.2022, громадянку України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 прийнято на службу у т. зв. «управление федеральной налоговой службы по Херсонской области» на посаду «инспектора налоговой службы Херсонской области». До кола службових обов'язків ОСОБА_4 входило проведення виїзних податкових перевірок, аналізування результатів та застосування фінансових санкцій до порушників.

Зазначає, що таким чином, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , являючись громадянкою України, діючи умисно, всупереч вимогам діючого законодавства, достовірно знаючи про збройну агресією рф проти України як обставину, яка є загальновідомим фактом, а також достеменно знаючи про факт захоплення частини Херсонської області, в т.ч. м. Херсон, збройними формуваннями рф, у точно не встановлений досудовим розслідуванням час - у липні - серпні 2022 року, але не пізніше 01.08.2022, перебуваючи у м. Херсон, з метою переслідування своїх особистих інтересів, підтримуючи воєнну агресію та окупаційну політику рф на території України, в порушення вимог Конституції та законів України, добровільно зайняла посаду «инспектора налоговой службы Херсонской области», створеного представниками держави-агресора на території м. Херсон, тобто зайняла посаду в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території. Одночасно з цим ОСОБА_4 , усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, керуючись раніше виниклим корисливим мотивом, 01.08.2022, перебуваючи у м. Херсон, приступила до виконання своїх службових обов'язків у незаконному правоохоронному органів - «управление федеральной налоговой службы по Херсонской области».

Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, а саме добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території.

Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованого їй кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:

- рапортом про виявлений злочин від 02.04.2024 з додатними матеріалами;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_8 від 09.04.2026;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_9 від 08.04.2026;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 09.04.2026;

- протоколом пред'явлення для впізнання по фотознімку ОСОБА_8 від 09.04.2026;

- протоколом пред'явлення для впізнання по фотознімку ОСОБА_9 від 08.04.2026;

- протоколом пред'явлення для впізнання по фотознімку ОСОБА_10 від 09.04.2026;

- відповідями на доручення з оперативного підрозділу УСБУ в Херсонській області;

- штатним розписом працівників незаконного «управление федеральной налоговой службы по Херсонской области»;

15 квітня 2026 року гр. України ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, тобто добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території, яке останній не вручене у зв'язку з її перебуванням на тимчасово окупованій території Херсонської області.

15.04.2026 року повідомлено ОСОБА_4 про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України. Зокрема, у зв'язку зі збройною агресією російської федерації, воєнним станом в Україні, тимчасовою окупацією території Херсонської області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території України, повідомлення про підозру ОСОБА_4 опубліковано на веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в газеті "Урядовий кур'єр", аналогічним чином опубліковано повістки про виклик підозрюваної ОСОБА_4 на 20.04.2026, 21.04.2026 та 22.04.2026 до слідчого відділу УСБУ в Закарпатській області для отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, у даному кримінальному провадженні, допиту в якості підозрюваної, а також проведення інших слідчих та процесуальних дій у зазначеному кримінальному провадженні.

Прокурор зазначає, що про наявність ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме ризик переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду свідчать такі обставини:

- тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_4 , в разі визнання її винною у кримінальному правопорушенні, в якому вона підозрюється, санкція ч. 7 ст. 111-1 КК України передбачає покарання у вигляді позбавленням волі на строк від дванадцяти до п'ятнадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої;

- переховування ОСОБА_4 від органу досудового розслідування на окупованій державою-агресором території, про що свідчить неприбуття на виклик до СВ УСБУ в Закарпатській області три рази та не повідомлення слідчому, прокурору про причини та неможливість прибуття на виклик, у зв'язку з чим її оголошено у розшук;

На думку сторони обвинувачення, про наявність ризику, передбаченого п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України, який пов'язаний із можливістю знищити, сховати або спотворити підозрюваним будь-яку із речей чи документів (уставні, реєстраційні документи, накази, розпорядження, кадрова документація, функціональні обов'язки), які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, також свідчать вище перелічені обставини.

Окрім того, підозрювана ОСОБА_4 може продовжувати добровільно співпрацювати із окупаційною владою держави-агресора і далі здійснювати протиправну діяльність на тимчасово окупованій території Херсонської області;

Підозрювана ОСОБА_4 може продовжувати займати зазначену вище посаду, перебуваючи на території України, яка перебуває під контролем окупаційної адміністрації.

У зв'язку із переховуванням від органів досудового розслідування, постановою слідчого від 22.04.2026 року на підставі ст. 281 КПК України, підозрювану ОСОБА_4 оголошено в розшук.

На підставі викладеного, орган досудового розслідування просить слідчого суддю обрати у кримінальному провадженні № 22026070000000095 від 22.04.2026 відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки смт. Партизани, Генічеського району, Херсонської області, громадянина України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави.

Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав з підстав та мотивів, зазначених у ньому, просив клопотання задовольнити.

Захисник підозрюваного в судовому засіданні клопотання залишив на розсуд суду.

Заслухавши думку прокурора про доцільність обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою, пояснення захисника, перевіривши докази, якими обґрунтовується клопотання, слідчий суддя приходить до наступного висновку.

Як встановлено слідчим суддею, слідчим відділом УСБУ в Закарпатській області проводиться досудове розслідування по кримінальному провадженні № 22026070000000095 від 22.04.2026 внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань відносно підозрюваної ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.

Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України, слідчий суддя, суд може розглянути клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого, лише у разі, якщо прокурором, крім наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, буде доведено, що підозрюваний, обвинувачений оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

Згідно ч. 1 ст. 177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

Згідно ч. 1 ст. 183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу, крім випадків, передбачених частинами шостою та сьомою статті 176 цього Кодексу.

Відповідно до ч.6 ст. 176 КПК України під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті.

Слідчим суддею встановлено, що у межах вказаного кримінального провадження 15 квітня 2026 року гр. України ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, тобто добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території, яке останній не вручене у зв'язку з її перебуванням на тимчасово окупованій території Херсонської області.

Повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення громадянці ОСОБА_4 , відповідно до вимог ст. ст. 135, 276-278 КПК України, опубліковано в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора.

У зв'язку із перебуванням ОСОБА_4 на тимчасово окупованій території Херсонської області, в порядку ст. 135-138 КПК України, у офіційному державному друкованому виданні "Урядовий кур'єр" та на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора розміщено повістки про виклик останнього в слідчий відділ УСБУ в Закарпатській області для участі в слідчих (розшукових) та процесуальних діях на 20.04.2026, 21.04.2026 та 22.04.2026. Однак в призначені дні та час ОСОБА_11 не з'явилась на виклики слідчого та не повідомила про причини неявки.

Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованого їй кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:

- рапортом про виявлений злочин від 02.04.2024 з додатними матеріалами;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_8 від 09.04.2026;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_9 від 08.04.2026;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 09.04.2026;

- протоколом пред'явлення для впізнання по фотознімку ОСОБА_8 від 09.04.2026;

- протоколом пред'явлення для впізнання по фотознімку ОСОБА_9 від 08.04.2026;

- протоколом пред'явлення для впізнання по фотознімку ОСОБА_10 від 09.04.2026;

- відповідями на доручення з оперативного підрозділу УСБУ в Херсонській області;

- штатним розписом працівників незаконного «управление федеральной налоговой службы по Херсонской области»;

Слідчим суддею встановлено, що у зв'язку із переховуванням від органів досудового розслідування, постановою слідчого від 22.04.2026 року на підставі ст. 281 КПК України, підозрювану ОСОБА_4 оголошено в розшук.

З матеріалів клопотання слідує, що станом на теперішній час підозрюваний ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території Херсонської області.

Слідчий суддя також бере до уваги тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_4 , в разі визнання її винною у кримінальному правопорушенні, в якому вона підозрюється. Санкція ч. 7 ст. 111-1 КК України передбачає покарання у вигляді позбавленням волі на строк від дванадцяти до п'ятнадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої, враховує можливість переховування ОСОБА_4 , від органу досудового розслідування на території Херсонської області, про що свідчить неприбуття на виклик до СВ УСБУ в Закарпатській області більше трьох разів та не повідомлення слідчому, прокурору про причини та неможливість прибуття на виклик, у зв'язку з чим її оголошено у розшук.

Окрім того слідчий суддя також бере до уваги спосіб вчинення злочину у якому підозрюється ОСОБА_4 , який має підвищений суспільний інтерес в умовах воєнного стану, оскільки має негативні наслідки для державності України в цілому.

Відтак, з огляду на викладені обставини у сукупності, слідчий суддя приходить до переконання, що ризики, передбачені п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, у вигляді переховування підозрюваної ОСОБА_4 від органу досудового розслідування та суду в рамках даного кримінального провадження об'єктивно існує.

Про наявність ризику, передбаченого п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється ОСОБА_12 або вчинити інше кримінальне правопорушення свідчать те, що ОСОБА_4 продовжує добровільно співпрацювати із окупаційною владою, залишившись на тимчасово окупованій території Херсонської області. Всі ці обставини в своїй сукупності свідчать про те, що перебуваючи без запобіжного заходу підозрювана зможе продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, або вчинити інше кримінальне правопорушення проти основ національної безпеки України.

Про наявність ризику, передбаченого п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України, який пов'язаний із можливістю знищити, сховати або спотворити підозрюваним будь-яку із речей чи документів то слідчий суддя вважає, що вказані твердження прокурора не знайшли свого документального підтвердження. Прокурором доказами не доведено наявність ризику передбаченого п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України.

Відповідно до ч. 6 ст. 176 КПК України під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті.

За такого, вказана норма права унеможливлює застосування відносно ОСОБА_4 більш м'якого запобіжного заходу.

За правилами ч. 3 ст. 183 КПК України слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою зобов'язаний визначити розмір застави, достатньої для забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим обов'язків, передбачених цим Кодексом, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.

Таким чином, дослідивши матеріали, додані слідчим та прокурором до клопотання докази, слідчий суддя приходить до переконання, що прокурором під час розгляду клопотання доведено наявність ризиків, передбачених п.п. 1, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, та наявність підстав для обрання ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Згідно з ч. 4 ст. 183 КК України, при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, розмір застави не визначається. Під час дії воєнного стану слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 402-405, 407, 408, 429, 437-442 Кримінального кодексу України.

Беручи до уваги інкриміноване підозрюваній ОСОБА_4 кримінальне правопорушення та факт перебування останньої на тимчасово окупованій території Херсонської області, слідчий суддя зауважує про відсутність підстав для визначення застави з огляду на вимоги абз. 8 ч. 4 ст. 183 КПК України.

Керуючись ст. ст. 177-178, 183, 186, 193, 194, 309, 376, 392, 395, 615 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання слідчого - задовольнити.

Застосувати (обрати) до підозрюваної громадянки України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки смт. Партизани, Генічеського району, Херсонської області, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, - запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави.

На підставі ч. 6 ст. 193 КПК України після затримання ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не пізніш як через 48 (сорок вісім) годин з часу її доставки до місця кримінального провадження розглянути за його участі питання про подальше застосування обраного запобіжного заходу підозрюваному у вигляді тримання під вартою, або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановити ухвалу.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'яти днів з дня її оголошення, а підозрюваним, який перебуває під вартою, у той же строк з моменту вручення копії ухвали.

Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Слідчий суддя Ужгородського

міськрайонного суду ОСОБА_1