Ст. 1 із 4
Справа № 303/3472/26
Провадження № 1-кс/303/493/26
24 квітня 2026 року м.Мукачево
в особі слідчого судді ОСОБА_1
секретар судового засідання ОСОБА_2
розглядаючи скаргу представника ОСОБА_3 - адвоката ОСОБА_4 про зобов'язання вчинити певні дії,
До Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області звернувся адвокат ОСОБА_4 в інтересах ОСОБА_3 із скаргою про зобов'язання уповноваженої особи Мукачівського районного управління поліції ГУНП в Закарпатській області невідкладно внести відомості про скоєння посадовими особами військовослужбовцями ІНФОРМАЦІЯ_1 кримінального правопорушення, яке має ознаки складу злочинів, передбачених ч. 2 ст. 146 та ч.5 ст. 426-1 КК України, до Єдиного реєстру досудових розслідувань, на підставі заяви адвоката ОСОБА_5 , який діє в інтересах ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , (талон-повідомлення ЄО № 8977 від 22.04.2026 року) та розпочати за цією заявою досудове розслідування у формі досудового слідства.
Скаргу мотивує тим, що 22.04.2026 року о 23 год. 00 хв. він - ОСОБА_4 , який діє в інтересах ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , звернувся до Мукачівського РУП ГУНП в Закарпатській області, що знаходиться в м. Мукачево, вул. Ярослава Мудрого, 8, із заявою в порядку ст. 214 КПК України про скоєння посадовими особами військовослужбовцями ІНФОРМАЦІЯ_1 злочинів, передбачених ч. 2 ст. 146 та ч. 5 ст. 426-1 КК України, а саме: 18 квітня 2026 року близько 12 години 00 хвилин, викрали та незаконно позбавили волі громадянина України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованого в АДРЕСА_1 , якого незаконно утримують проти його волі в адмінбудівлі, а саме: в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , код НОМЕР_1 . Працівники - військовослужбовці ІНФОРМАЦІЯ_3 здійснюють без правових підстав для цього позбавлення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , свободи, незважаючи на те, що останній має відповідні документи щодо відстрочки по стану здоров'я. Дана заява була зареєстрована в інформаційно-телекомунікаційній системі «Інформаційний портал Національної поліції України» (журнал єдиного обліку) Мукачівського РУП ГУНП в Закарпатській області за № 8977 від 22.04.2026 року. Проте жодних дій, спрямованих на внесення наданих адвокатом ОСОБА_6 відомостей до ЄРДР та здійснення досудового слідства, даним органом досудового слідства не вчинялося. У зв'язку з чим є всі підстави на підставі ст. 214 КПК України зобов'язати уповноважену особу Мукачівського районного управління поліції ГУНП в Закарпатській області невідкладно внести відомості про скоєння посадовими особами - військовослужбовцями Тячівського районного територіального центру
Ст. 2 із 4
комплектування та соціальної підтримки кримінального правопорушення, яке має ознаки складу злочинів, передбачених ч. 2 ст. 146 та ч. 5 ст. 426-1 КК України, до Єдиного реєстру досудових розслідувань, на підставі заяви представника ОСОБА_3 - адвоката ОСОБА_4 від 22.04.2026 року та розпочати за цією заявою досудове розслідування у формі досудового слідства.
У судове засідання ОСОБА_3 та його представник ОСОБА_4 не з'явилися, про день, час і місце розгляду скарги повідомлялися належним чином.
Уповноважена службова особа Мукачівського РУП ГУНП в Закарпатській області до суду не з'явилася, про день, час і місце розгляду скарги повідомлялася належним чином.
Дослідивши скаргу і додані до неї матеріали, слідчий суддя прийшов до наступного.
Відповідно до статті 2 КПК України, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Згідно з п.1 ч.1 ст.303 Кримінального процесуального кодексу України, на досудовому провадженні може бути оскаржена бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Судом встановлено, що 22 квітня 2026 року адвокат ОСОБА_4 , який діє в інтересах ОСОБА_3 , звернувся до начальника Мукачівського РУП ГУНП в Закарпатській області із заявою (повідомлення) в порядку ст. 214 КПК України, про кримінальне правопорушення за ч. 2 ст. 146 та ч. 5 ст. 426-1 КК України, згідно якої просив внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань про скоєння посадовими особами - військовослужбовцями ІНФОРМАЦІЯ_1 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 146 та ч. 5 ст. 426-1 КК України, розпочати розслідування по викладеним фактам та прийняти міри, притягнути винних осіб до передбаченої законодавством України відповідальності; визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , потерпілим у кримінальному провадженні та допитати як потерпілого, визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , цивільним позивачем у кримінальному провадженні та повідомити його про прийняті рішення на електронну адресу.
Відповідно до талону-повідомлення Єдиного обліку № 8977 про прийняття і реєстрацію заяви (повідомлення) про кримінальне правопорушення та іншу подію від 22.04.2026 року, заяву адвоката ОСОБА_4 , який діє в інтересах ОСОБА_3 від 22.04.2026 року, зареєстровано 22.04.2026 року старшим інспектором - черговим Мукачівського РУП ГУНП в Закарпатській області в інформаційно-телекомунікаційній системі «Інформаційний портал Національної поліції України» (журнал єдиного обліку) Мукачівського РУП ГУНП в Закарпатській області за № 8977.
Із вищевказаного талону-повідомлення вбачається, що 22.04.2026 року о 23 год. 00 хв. надійшла заява до РУ про те, що до чергової частини в Закарпатській області з заявою звернувся адвокат ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який діє в інтересах громадянина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мешканця АДРЕСА_1 про те, що 18.04.2026 року близько 12:00 год. посадовими особами військовослужбовцями ІНФОРМАЦІЯ_3 , незаконно позбавили волі його клієнта громадянина ОСОБА_3 та утримують
Ст. 3 із 4
в адмін.будівлі (приміщенні) ІНФОРМАЦІЯ_3 , що за адресою: АДРЕСА_2 , оскільки останній має відповідні документи щодо відстрочки по стану здоров'я.
Згідно ч. 1 ст. 60 КПК України, заявником є фізична або юридична особа, яка звернулася із заявою або повідомленням про кримінальне правопорушення до органу державної влади, уповноваженого розпочати досудове розслідування, і не є потерпілим. Заявник має право: отримати від органу, до якого він подав заяву, документ, що підтверджує її прийняття і реєстрацію; отримувати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань; подавати на підтвердження своєї заяви речі і документи; отримати інформацію про закінчення досудового розслідування.
У відповідності до ч. 1 ст. 214 КПК України, слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 214 КПК України, здійснення досудового розслідування, крім випадків, передбачених цією частиною, до внесення відомостей до реєстру або без такого внесення не допускається і тягне за собою відповідальність, встановлену законом. У невідкладних випадках до внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань може бути проведений огляд місця події (відомості вносяться невідкладно після завершення огляду). Для з'ясування обставин вчинення кримінального проступку до внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань може бути: відібрано пояснення; проведено медичне освідування; отримано висновок спеціаліста і знято показання технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису; вилучено знаряддя і засоби вчинення кримінального проступку, речі і документи, що є безпосереднім предметом кримінального проступку, або які виявлені під час затримання особи, особистого огляду або огляду речей.
Згідно з вимогами ч.4 ст.214 КПК України, слідчий, дізнавач, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов'язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
Тобто Законом передбачено обов'язок дізнавача, слідчого, прокурора, іншої службової особи, уповноваженої на прийняття заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, прийняти і зареєструвати їх. Будь-яка відмова не допускається.
Зазначена норма закону є чіткою і безальтернативною, не містить жодних виключень. Отже, повідомлення про вчинення злочину повинно бути розглянуто в порядку КПК України, а не Закону України «Про звернення громадян».
Враховуючи, що уповноваженими службовими особами Мукачівського РУП ГУНП в Закарпатській області, всупереч положення ст.214 КПК України, не внесено відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою адвоката ОСОБА_4 , який діє в інтересах ОСОБА_3 , від 22 квітня 2026 року, яка містить відомості про вчинення посадовими особами військовослужбовцями ІНФОРМАЦІЯ_3 відносно ОСОБА_3 протиправних дій, що містять ознаки кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 146 та ч. 5 ст. 426-1 Кримінального кодексу України, що не спростовано уповноваженою службовою особою Мукачівського районного управління поліції ГУНП в Закарпатській області, яка до суду не з'явилася та не надала доказів з приводу спростування обставин, зазначених скаржником, тому слідчий суддя прийшов до висновку, що скарга підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 214, 303, 306, 307, 376 КПК України, слідчий суддя
Ст. 4 із 4
Скаргу представника ОСОБА_3 - адвоката ОСОБА_4 задовольнити.
Зобов'язати уповноважену службову особу Мукачівського районного управління поліції ГУНП в Закарпатській області невідкладно внести відомості про скоєння посадовими особами - військовослужбовцями ІНФОРМАЦІЯ_1 кримінального правопорушення, яке має ознаки складу злочинів, передбаченого ч. 2 ст. 146 та ч. 5 ст. 426-1 КК України, до Єдиного реєстру досудових розслідувань, на підставі заяви адвоката ОСОБА_5 , який діє в інтересах ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , (талон-повідомлення ЄО № 8977 від 22.04.2026 року) та розпочати за цією заявою досудове розслідування.
Ухвала суду апеляційному оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1