8-й під'їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"15" квітня 2026 р.м. ХарківСправа № 922/4744/25
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Трофімова І.В.
при секретарі судового засідання Сидоренко О.В.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Приватного підприємства "Інвестпром" (61058, м. Харків, вул. Данілевського, 34)
до Комунального підприємства "Харківські теплові мережі" (61068, м. Харків, вул. Мефодіївська, 11)
про визнати незаконним та протиправним припинення дії тимчасового договору
за участю представників:
позивача - Чернишова К.О.;
відповідача - Свинаренка М.С.,
Приватне підприємство "Інвестпром" звернулося до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до Комунального підприємства "Харківські теплові мережі", в якій просить суд:
- визнати незаконним та протиправним припинення КП "Харківські теплові мережі" дії Тимчасового договору від 01.02.2007 № 11600 про постачання теплової енергії;
- визнати чинним та діючим Тимчасовий договір від 01.02.2007 № 11600 про постачання теплової енергії укладений між КП "Харківські теплові мережі" (Енергопостачальна організація) та ПП "Інвестпром".
Витрати по сплаті судового збору позивач просить покласти на відповідача.
Ухвалою суду від 15.01.2026 позовна заява була прийнята до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено про розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 04 лютого 2026 року о 14:00.
23.01.2026 відповідач надав до суду відзив на позов (вх. № 1961), в якому відповідач не визнає позовні вимоги з посиланням на спеціальне законодавство у сфері надання комунальних послуг, а саме на Закон України "Про житлово-комунальні послуги" від 09.11.2017 № 2189-VIII (далі Закон 2189), постанову Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 830 "Про затвердження Правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії", постанову Кабінету Міністрів "країни від 08.09.2021 № 1022 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 830", та зазначає, що на виконання вимог Закону 2189 на офіційному веб-сайті КП "Харківські теплові мережі" в мережі Інтернет www.hts.kharkov.ua 31 жовтня 2021 року оприлюднений Індивідуальний договір про надання послуги з постачання теплової енергії, який є публічним договором приєднання та до якого приєднався власник спірного приміщення, внаслідок чого спірний договір припинив свою дію з 01.12.2021.
04.02.2026 від представника відповідача надійшло клопотання (вх. 2871) про долучення додаткових документів, які були досліджені та долучені судом до матеріалів справи.
19.02.2026 від представника відповідача надійшли додаткові пояснення (вх. 4262), в яких останній зазначає, що при розгляді цієї справи необхідно врахувати правові висновки в аналогічних правовідносинах, викладені у постановах Верховного Суду від 09.04.2024 у справі № 908/710/23 та від 14.12.2023 у справі № 908/2078/22. Також відповідач зазначив, що оскільки об'єкт споживання позивача (нежитлові приміщення підвальної частини № 7, 8, VI, VIа та 1-го поверху № 1-14 літ. "А-6") розташовано в багатоквартирному будинку за адресою: м . Харків, вул. Данилевського, 34 та його теплоспоживче устаткування приєднано до внутрішньобудинкової ситеми опалення будинку, а не до місцевою (розподільчої) теплової мережі, правовідносини між позивачем як споживачем та відповідачем як теплопостачальною організацією за Тимчасовим договором про постачання теплової енергії № 11600 від 01.02.2007 підпадають під регулювання Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 09.11.2017 № 2189-VIII. Пунктом 3 розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Закону 2189 (в редакції Закону № 1060-IX від 03.12.2020) передбачено, що договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом. Отже, з набранням чинності Індивідуального договору про надання послуг з постачання теплової енергії з 01 грудня 2021 року згідно з приписами пункту 3 розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про житлово комунальні послуги" припинив дію Тимчасовий договір про постачання теплової енергії № 11600 від 01.02.2007.
18.03.2026 від представника позивача надійшли додаткові пояснення (вх. 6457), в яких позивач заперечує стосовно доводів відповідача та вказує, що посилання відповідача на норми Закону України "Про житлово комунальні послуги" та те, що Тимчасовий договір від 01.02.2007 № 11600 в силу закону припинив свою дію є безпідставними, оскільки до матеріалів справи відповідачем не надано жодного документа, що може беззаперечно підтвердити чи було обрано одну з моделей організації договірних відносин чи знову КП "ХТМ" на власний розсуд вирішив вказане питання. Крім того, пунктом 3 розділу VI Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначено, що договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом. Таким чином, позивач вважає, що вказана постанова є нерелевантна до даної справи, оскільки по справі № 908/2078/22 розглядалось питання де позивач по справі є власником і безпосереднім користувачем нерухомого майна і оскаржується скасування старого і укладення нового договору щодо однієї і тієї ж особи - ТОВ. В даному ж випадку позивач не є власником нерухомого майна, а є його користувачем, власником є інша особа.
01.04.2026 від представника відповідача надійшли додаткові пояснення (вх. 7777), які були досліджені та долучені судом до матеріалів справи.
Протокольною ухвалою від 01.04.2026 підготовче засідання було закрито та призначено справу до судового розгляду по суті на 15 квітня 2026 року о 14:30.
Представник позивача в судовому засіданні 15.04.2026 позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні 15.04.2026 підтримав свій відзив, проти позову заперечував у повному обсязі.
З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані учасниками справи докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд установив такі обставини.
08.07.2011 між Семікоп Миколою Івановичем (ОРЕНДОДАВЕЦЬ) та Приватним підприємством "Інвестпром" (ОРЕНДАР) було укладено Договір № 1 оренди нерухомого майна.
Згідно з п.п. 1.1.2, 1.1.3. пункту 1.1. вказаного Договору оренди визначено зокрема, що ОРЕНДОДАВЕЦЬ передає належне йому на праві приватної власності власності, а ОРЕНДАР приймає у строкове платне користування нерухоме майно за адресою: 61058, м. Харків, вул. Данилевського, 34, загальною площею 296 м2.
Згідно з п. 1 додаткового договору № 1 від 07.07.2012 до Договору оренди нерухомого майна № 1 від 08.07.2011 передбачено, що доповнити Роздiл 2 Договору п. 2.6. та п. 2.7. та викласти їх в наступнiй редакцiї:
- п. 2.6. в розмiр орендної плати не входить сплата комунальних послуг;
- п. 2.7. уci витрати за користування комунальними послугами (електропостачання, теплопостачання, водопостачання, водовiдведення, утримання будинкiв i споруд та прибудинкових територiй), телефонами, послугами iнтернет оплачуються ОРЕНДАРЕМ самостiйно вiдповiдно до укладених ним договорiв з спецiальними службами.
Позивач зазначає, що вказаний вище Договір оренди діє до 31.08.2026 (даний факт підтверджується пунктом 2 додаткового договору № 6 від 01.10.2023 до Договору оренди нерухомого майна № 1 від 08.07.2011).
01.02.2007 між КП "Харківські теплові мережі" (далі - відповідач, Постачальник) та ПП "ІНВЕСТПРОМ" (далі - позивач, Споживач) було укладено Тимчасовий договір №11600 про постачання теплової енергії (далі - Договір або Тимчасовий договір).
Згідно з п. 1.1. вказаного Тимчасового договору передбачено, що за цим договором Енергопостачальна організація бере на себе зобов'язання постачати Споживачеві теплову енергію в гарячій воді в потрібних йому обсягах, а Споживач зобов'язується оплачувати одержану теплову енергію за встановленими тарифами (цінами) в терміни, передбачені цим договором.
Згідно з п. 8.1. Договору визначено, що розбіжності та спори між сторонами, пов'язані з виконанням, зміною, та розірванням цього договору , вирішується шляхом проведення переговорів, обміну листами (телеграмами, факсами), укладенням додаткових угод.
Згідно з п. 10.2. Тимчасового договору наведено вичерпний перелік підстав для припинення його дії, а саме: Закінчення строку, на який він був укладений; Взаємної згоди сторін про його порушення; Прийняття рішення Господарським судом Харківської області; Ліквідації сторін.
Згідно з п. 10.4. передбачено, що Договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення строку його дії про його припинення не буде письмово заявлено однією із сторін.
Позивач зазначає, що будь-яких повідомлень з приводу припинення, зміни або розірвання до ПП "ІНВЕСТПРОМ" від відповідача не надходило.
З моменту укладення Тимчасового договору та до кінця 2021 року ПП "ІНВЕСТПРОМ" справно виконувало свої зобов'язання.
З кінця 2021 року на початку 2022 року у ПП "ІНВЕСТПРОМ" відбулися проблеми у господарській діяльності, які вплинули на обсяги заробітку, а також до цих проблем було додано ще й збройну агресію російської федерації до України.
З 2022 року по липень 2025 року постійно відбувалося листування ПП "ІНВЕСТПРОМ" та КП "ХТМ" з приводу заборгованості та зменшення оплати за опалення та способи такого зменшення.
Позивач вказує, що 02.07.2025 у відповідь на звернення ПП "ІНВЕСТПРОМ" було отримано лист від КП "ХТМ" в якому стало відомо, що Тимчасовий договір від 01.02.2007 № 11600 нібито діяв до 30.11.2021, а з 01.12.2021 по нежитловим приміщенням, користувачем яких є ПП "ІНВЕСТПРОМ", діє індивідуальний договір про надання послуг з постачання теплової енергії від 31.10.2021, ідентифікатор договору № 51100443, особовий рахунок 17301-1309 зі споживачем Семікоп М.І.
Таким чином, позивач стверджує, що дії КП "Харківські теплові мережі" щодо самостійного визнання припинення дії договору є незаконними та такими, що вчинені в порушення умов Тимчасового договору у зв'язку з вищезазначеним.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог і заперечень проти них, суд виходить з наступного.
Згідно з положеннями ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 179 Господарського кодексу України, укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Згідно з ч. 2 ст. 275 ГК України (який був чинний на момент виникнення спірних правовідносин) відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.
Відповідно до ст. 275 ГК України відпуск енергії (електричної енергії, пару, гарячої і перегрітої води) без оформлення договору енергопостачання не допускається.
Відповідно до приписів ст. ст. 3, 4 Закону України "Про теплопостачання" від 02.05.2005 № 2633-IV відносини між суб'єктами діяльності у сфері теплопостачання регулюються цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Проектування, будівництво, реконструкція, ремонт, експлуатація об'єктів теплопостачання, виробництво, постачання теплової енергії регламентуються нормативно-правовими актами, які є обов'язковими для виконання всіма суб'єктами відносин у сфері теплопостачання.
Укладання договору на постачання теплової енергії передбачено ст. 24, 25 Закону України "Про теплопостачання" та є обов'язковим для сторін на підставі закону.
За змістом ст. 25 цього Закону теплогенеруюча, теплотранспортна та теплопостачальна організації мають право укладати договори купівлі-продажу теплової енергії із споживачами, водночас своєчасне укладання договору з теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії є основними обов'язками споживача теплової енергії (ст. 24 Закону).
Положеннями ст. 1 Закону України "Про теплопостачання" визначено, що:
- споживач теплової енергії - фізична або юридична особа, яка використовує теплову енергію на підставі договору;
- теплова енергія - це товарна продукція, яка виробляється на об'єктах сфери теплопостачання для опалення, підігріву питної води, інших господарських і технологічних потреб споживачів, призначена для купівлі-продажу;
- теплова мережа - це сукупність енергетичних установок, обладнання і трубопроводів, яка забезпечує транспортування теплоносія від джерела теплової енергії, центрального теплового пункту або магістральної теплової мережі до теплового вводу споживача.
Отже, обов'язковою ознакою споживача теплової енергії, а саме споживачем теплової енергії може бути особа (ОСББ, житлово-комунальні організації, виконавці послуг), теплоспоживче обладнання якої (внутрішньобудинкові системи, мережі, устаткування тощо) через тепловий ввід приєднане або має технічні можливості для приєднання до місцевої (розподільчої) теплової мережі.
У офіційному виданні Голос України № 231 від 09.12.2017 був опублікований Закон України "Про житлово-комунальні послуги" від 09.11.2017 № 2189-VІІІ (далі - Закон).
Відповідно до п. 1 розділу VI Прикінцеві та перехідні положення цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 10.12.2017), та вводиться в дію з 1 травня 2019 року, крім окремих його положень, які вводяться в дію пізніше.
Згідно з ч. 1, 3 статтею 2 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 09.11.2017 №2189-VІІІ предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках. Норми цього Закону застосовуються з урахуванням особливостей, встановлених законами, що регулюють відносини у сферах постачання та розподілу електричної енергії і природного газу, постачання теплової енергії, централізованого постачання гарячої води, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
У статті 1 Закону № 2189-VІІІ визначено, що житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" до житлово-комунальних послуг, зокрема, належать: комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Згідно з ч. 1-4 ст. 19 зазначеного Закону відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. Виробник послуг може бути їх виконавцем. Виконавцем послуг з централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води для об'єктів усіх форм власності є суб'єкт господарювання з постачання теплової енергії (теплопостачальна організація).
За приписами ч. 1, 2 ст. 12 даного Закону надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Такі договори можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір, індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньо-будинкових систем, колективний договір) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач, колективний споживач).
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: 1) споживачі (індивідуальні та колективні); 2) управитель; 3) виконавці комунальних послуг.
Виконавець комунальної послуги - суб'єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору. Виконавцями комунальних послуг з постачання теплової енергії є теплопостачальна організація (ст. 1, ч. 2 ст. 6 Закону).
Індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги (ст. 1 Закону).
У даному випадку власником спірного нерухомого майна є ОСОБА_1 , який і є індивідуальним споживачем в розумінні Закону.
Відповідно до приписів ч. 2 ст. 7, ч. 2 ст. 8 Закону індивідуальний споживач зобов'язаний, зокрема, укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом; оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами. Виконавець комунальної послуги зобов'язаний, зокрема: забезпечувати своєчасність надання, безперервність і відповідну якість комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договорів про їх надання; готувати та укладати із споживачем договори про надання комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов їх виконання згідно з типовим договором.
Згідно з ч. 2, 3, 7 ст. 21 Закону виконавець послуги з постачання теплової енергії повинен забезпечити постачання теплоносія безперервно, з гарантованим рівнем безпеки, обсягу, температури та величини тиску. Постачання теплової енергії для потреб опалення здійснюється в опалювальний період. Послуга з постачання теплової енергії надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами правил надання послуг з постачання теплової енергії, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, якщо інше не передбачено законом.
Статтею 24 Закону України "Про теплопостачання" встановлені права та обов'язки споживача теплової енергії і, зокрема, обов'язок своєчасного укладення договору з теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії.
Згідно з частиною 1 статті 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до частини 1 статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно з частиною 1 статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 610 Цивільного кодексу України встановлено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до частин 3, 6 ст. 19 Закону України "Про теплопостачання" споживач або суб'єкт теплоспоживання має право вибирати (змінювати) теплопостачальну організацію, якщо це технічно можливо; споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.
01.05.2021 набрав чинності Закон України від 03.12.2020 № 1060-ІХ Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг. Згідно із цим Законом внесено зміни до Законів України що регулюють житлово-комунальні відносини, в тому числі і до Закону України Про житлово-комунальні послуги, зокрема до пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону.
Статтею 651 ЦК України встановлено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Пунктом 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про житлово-комунальні" послуги передбачено, що договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом.
У частині 1 статті 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (в редакції Закону № 1060-IX від 03.12.2020) встановлено, що за рішенням співвласників багатоквартирного будинку, прийнятим відповідно до закону, з виконавцем відповідної комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії) укладається договір про надання комунальних послуг, а саме:
1) індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем, що укладається кожним співвласником багатоквартирного будинку самостійно, за умови що співвласники прийняли рішення про вибір відповідної моделі організації договірних відносин та дійшли згоди з виконавцем комунальної послуги щодо розміру плати за обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку;
2) колективний договір, що укладається від імені та за рахунок усіх співвласників багатоквартирного будинку управителем або іншою уповноваженою співвласниками особою;
3) договір про надання комунальних послуг з колективним споживачем, що укладається з об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку або іншою юридичною особою, яка об'єднує всіх співвласників такого будинку та в їхніх інтересах укладає відповідний договір.
Співвласники багатоквартирного будинку (об'єднання співвласників багатоквартирного будинку) самостійно обирають одну з моделей організації договірних відносин, визначених цією частиною, за кожним видом комунальних послуг (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії).
У межах одного багатоквартирного будинку дозволяється обрання різних моделей організації договірних відносин за різними видами комунальних послуг.
Згідно із частиною 7 статті 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" до дати обрання співвласниками багатоквартирного будинку однієї з моделей організації договірних відносин, визначених частиною першою цієї статті, між виконавцем відповідної комунальної послуги та кожним співвласником укладається публічний договір приєднання відповідно до вимог частини п'ятої статті 13 цього Закону.
За приписами ч. 5 ст. 13 цього Закону у разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії), з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання.
Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги. При цьому розміщується повідомлення про місце опублікування тексту договору у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг.
Відповідно до абз. 2 п. 3 розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 09.11.2017 № 2189-VIII (в редакції від 01.05.2021) договори про надання комунальних послуг, у тому числі із співвласниками багатоквартирних будинків, які не прийняли рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг, мають бути укладені виконавцями відповідних комунальних послуг протягом двох місяців з дня набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України про затвердження типових публічних договорів приєднання про надання комунальних послуг.
Постановою Кабінету Міністрів України № 830 від 21.08.2019 затверджено Правила надання послуги з постачання теплової енергії та Типові договори про надання послуги з постачання теплової енергії.
Постановами Кабінету Міністрів України № 1022 від 08.09.2021 та № 1023 від 08.09.2021 внесено зміни до Правил надання послуги з постачання теплової енергії, Правил надання послуги з постачання гарячої води та типових форм договорів, відповідно до яких згідно із Законом України "Про житлово-комунальні послуги" договори за новими правилами мають бути укладені виконавцями відповідних комунальних послуг протягом двох місяців з дня набрання чинності зазначених постанов.
Відповідно до Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 830 від 21.08.2019 (в редакції постанови КМУ №1022 від 08.09.2021) ці Правила регулюють відносини між суб'єктом господарювання, що провадить господарську діяльність з постачання теплової енергії (далі - виконавець), та індивідуальним і колективним споживачем (далі - споживач), який отримує або має намір отримати послугу з постачання теплової енергії (далі - послуга), та визначають вимоги до якості послуги, одиниці вимірювання обсягу спожитої споживачем теплової енергії, порядок оплати.
Відповідно до п. 13 цих Правил надання послуги здійснюється виключно на договірних засадах.
Послуга надається споживачеві згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових договорів про надання послуги відповідно до статей 13 і 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
Індивідуальний договір вважається укладеним із споживачем, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем.
Фактом приєднання споживача до умов індивідуального договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуги.
31.10.2021 на виконання вимог Закону відповідач (КП "Харківські теплові мережі") оприлюднив на власному офіційному веб-сайті індивідуальний договір про надання послуги з постачання теплової енергії, який є публічним договором приєднання (за посиланням в мережі Інтернет www.hts.kharkov.ua).
Згідно з абзацами 1, 2 частини 5 статті 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" у разі, якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії), з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання.
Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги. При цьому розміщується повідомлення про місце опублікування тексту договору у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг.
Відповідно до п. 5 Індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії фактом приєднання споживача до умов договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка за надану послугу, факт отримання послуги.
Виходячи з наведених норм Закону України "Про житлово-комунальні послуги" на всіх споживачів - власників житлових чи нежитлових приміщень, фізичних чи юридичних осіб, що розташовані у багатоквартирних будинках та які не обрали одну з моделей організації договірних відносин, визначених частиною 1 статті 14 цього Закону, розповсюджується дія Індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії, який є публічним договором приєднання.
Оскільки співвласники багатоквартирного будинку № 34 по вул. Данилевського у м. Харкові станом на 01.12.2021 не повідомили КП "Харківські теплові мережі" про обрання однієї з моделей організації договірних відносин за послугою з постачання теплової енергії, з 01.12.2021 на них розповсюджується дія Індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії, який є публічним договором приєднання.
Тобто з 01.12.2021 з кожним співвласником багатоквартирного будинку № 34 по вул. Данилевського у м. Харкові, у тому числі з власником нежитлових приміщень підвальної частини № 7, 8, VI, VIа та 1-го поверху № 1-14 загальною площею 296 кв.м Семікоп М.І., укладений Індивідуальний договір про надання послуги з постачання теплової енергії, який є публічним договором приєднання. Фактом приєднання до умов зазначеного договору є факт отримання послуги, що не заперечується сторонами.
Отже, з набранням чинності Індивідуального договору про надання послуг з постачання теплової енергії з 01 грудня 2021 року згідно з приписами пункту 3 розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про житлово-комунальні послуги" припинив дію Тимчасовий договір про постачання теплової енергії № 11600 від 01.02.2007.
Умови договору оренди нерухомого майна від 08.07.2011, укладеного між власником нежитлових приміщень ОСОБА_1 як орендодавцем та ПП "Інвестпром" як орендарем, жодним чином не впливають на факт укладення з власником спірних приміщень ( ОСОБА_1 ) індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії, оскільки його укладено в силу приписів закон, а саме Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
Суд звертає увагу, що помилкове зазначення відповідачем в своїх листах позивача в якості власника спірних приміщень також не впливає на факт припинення дії Тимчасовий договір про постачання теплової енергії № 11600 від 01.02.2007, оскільки він припинив свою дію в силу приписів Закону України "Про житлово-комунальні послуги", у зв'язку з укладенням з власником спірних приміщень ( ОСОБА_1 ) індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії.
Суд наголошує, що в даному випадку правовідносини з постачання теплової енергії можуть бути врегульовані між власником спірних приміщень ( ОСОБА_1 ) та відповідачем саме за моделлю індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії, який і був оприлюднено відповідачем. Доказів того, що власник спірних приміщень ( ОСОБА_1 ) підпадає під ознаки можливості укладення з ним іншого типового договору із визначеного вище переліку не надано.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду від 09.04.2024 у справі №908/710/23.
З урахуванням наведеного, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Вирішуючи питання розподілу судового збору, суд керується ст. 129 ГПК України та покладає витрати зі сплати судового збору на позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 4, 11, 12, 13, 53, 73, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 91, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
У задоволенні позову відмовити.
Витрати зі сплати судового збору залишити за позивачем.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено у порядку і строки, встановлені ст. 254, 256, 257 ГПК України.
Учасники справи:
Позивач - Приватне підприємство "Інвестпром" (61058, м. Харків, вул. Данілевського, 34).
Відповідач - Комунальне підприємство "Харківські теплові мережі" (61068, м.Харків, вул. Мефодіївська, 11).
Повний текст рішення складено 24.04.2026.
СуддяІ.В. Трофімов