Вирок від 23.04.2026 по справі 521/14755/23

521/14755/23

1-кп/521/636/26

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2026 року м.Одеса

Хаджибейський районний суд міста Одеси у складі головуючого судді ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисника обвинуваченої - адвоката ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Одеси кримінальне провадження, відомості про яке внесені до ЄРДР за №22023230000000172 від 29.03.2023 року, за обвинуваченням

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки м.Херсон, з вищою освітою, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 та проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимої,

у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.111-2, ч.3 ст.111-1 КК України,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_5 будучи достеменно поінформованою, що у 2014 році розпочалася збройна агресія РФ проти України, що переросла у широкомасштабне вторгнення військ Російської Федерації на територію суверенної держави, до громадянства якої вона належить, об'єктивно розуміючи зміст загальновідомих подій про те, що збройні формування РФ, шляхом вчинення воєнного нападу 24.02.2022 року захопили місто Херсон, а в травні 2022 року (більш точну дату під час судового розгляду не встановлено), а також, що всупереч законному порядку встановленому Конституцією України, Законами України «Про національну безпеку України», «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими чинними нормативно-правовими актами, на тимчасово окупованій території Херсонської міської територіальної громади Херсонського району Херсонської області, державою-агресором цілеспрямовано створена підпорядкована, керована та фінансована російською федерацією окупаційна адміністрація - «Военно-гражданская администрация Херсонской области» (далі - ВГА Херсонской области), в яку входили органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованою територією України, з метою подальшого утримання адміністративно політичного контролю на захопленій військовим шляхом території, незважаючи на вказані факти, усвідомлюючи, що Україна є унітарною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, знаходячись у м.Херсон Херсонської області вчинила умисні дії, спрямовані на допомогу державі-агресору (пособництво), окупаційній адміністрації держави-агресора, з метою завдання шкоди Україні, шляхом реалізації, підтримки рішень та дій окупаційної адміністрації держави-агресора, за наступних обставин.

Так, починаючи з 25.04.2022 року представниками військових формувань РФ захоплено приміщення Херсонської міської ради за адресою: м.Херсон, проспект Ушакова, 37, та фактично заблоковано діяльність міської влади.

18.05.2022 року віце-прем'єр РФ ОСОБА_6 , так званий «глава Крыму» ОСОБА_7 та так званий «глава ВГА Херсонской области» ОСОБА_8 , перебуваючи у м.Херсон, публічно заявили, що до основних завдань так званого «ВГА Херсонской области», зокрема відноситься організація освітнього процесу Херсонського регіону.

З метою інтеграції системи освіти на окупованій території Херсонської області з системою освіти РФ та роботи учбових та виховних закладів на тимчасово окупованій частині території Херсонської області, 26.05.2022 створено незаконний орган в окупаційній адміністрації держави-агресора, так званий «департамент образования и науки ВГА Херсонской области», який розпочав свою роботу та який від окупаційної влади очолила громадянка України ОСОБА_9

10.06.2022 року так званий «глава ВГА Херсонской области» ОСОБА_8 публічно заявив, що установи, які надають освітні послуги мають бути збережені, керівники, які приймають правила та погоджуються, що Херсонська область завжди буде частиною РФ, будуть працювати далі, а керівники, які з цим не погоджуються, будуть замінені на інших.

Основним завданням так званого «департамента образования и науки ВГА Херсонской области» є реалізація та підтримка рішень та дій держави-агресора шляхом впровадження на території Херсонської області стандартів освіти держави-агресора, а саме РФ, зокрема з метою підтримання окупаційної політики у вказаному напрямку та створення її позитивного іміджу серед місцевого населення.

14.06.2022 року так звана «начальник департамента образования и науки ВГА Херсонской области» ОСОБА_9 публічно заявила про інтеграцію навчальних закладів Херсонської області в освітню систему РФ, про надання РФ підручників, про формування викладацького складу.

В подальшому, постановою так званою «ВГА Херсонской области» № 15-пп від 29.08.2022 року «О создании Министерства образования и науки Херсонской области» вищевказаний «департамент» реорганізований в так зване «министерство образования и науки Херсонской области», виконувачем обов'язків так званого «заместителя» вказаного «министра» призначено ОСОБА_9

3 метою завдання шкоди Україні, а також вчинення умисних дій спрямованих на завдання шкоди національним інтересам у сфері освіти та науки, створення серед місцевого населення на тимчасово окупованих територіях позитивного іміджу окупаційної адміністрації держави-агресора та РФ в цілому, у тому числі за допомогою впровадження стандартів освіти, окупаційною адміністрацією держави-агресора, так званою «ВГА Херсонской области» видано наказ № 128-р, 5-к від 27.06.2022 року на підставі якого створено «Государственное бюджетное образовательное учреждение (далі - ГБОУ) «Херсонская общеобразовательная школа № 48».

Таким чином, 27.06.2022 року на базі комунального закладу Херсонський загальноосвітній навчально-виховний комплекс № 48 Херсонської міської ради, код СДРІ1ОУ: 24115038, юридична адреса: Херсонська область, м. Херсон, вул. 28 Армії, 14, створено навчальний заклад «ГБОУ «Херсонская общеобразовательная школа № 48» Херсонской области», підпорядкований так званому «департаменту образования и науки ВГА Херсонской области», що 22.12.2022 зареєстровано в «Едином государственном реестре юридических лиц» на території РФ, як юридичну особу держави-агресора за номером 1229500007450.

ОСОБА_5 , перебуваючи в м. Херсон (точного місця під час судового розгляду не встановлено), але не пізніше 1 липня 2022 року, діючи умисно передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки своїх дій та бажаючи їх настання, з метою завдання шкоди Україні та підтримки дій та рішень окупаційної адміністрації так званого «департамента образования и науки ВГА Херсонской области», надала згоду на її призначання «директором ГБОУ «Херсонская общеобразовательная школа №48 Херсонской области», чим підтримала та реалізувала рішення окупаційної адмінстрації, що також відображено в «Едином государственном реестре юридических лиц» РФ.

Відповідно до пп. 1.21 п.1 указу так званої «ВГА Херсонской области» № 308 від 03.08.2022 року «Об определении статуса «Базовое образовательное учреждение» государственным бюджетным образовательным учреждениям города Херсона» за так званим «ГБОУ Херсонской области «Школа № 48 города Херсона» визначено статус базового навчального закладу, який планується відкрити 01.09.2022 року.

Крім того, відповідно до пп.4.13 п.4 наказу так званого «министерства образования и науки Херсонской области» № 368 від 14.10.2022 року «Об определении статуса «Базового образовательного учреждения» ГБОУ города Херсона» за «ГБОУ Херсонская общеобразовательная школа № 48» визначено статус базового навчального закладу, п.п.5, 5.11 цього ж наказу, закріплено цілісні земельно-майнові комплекси: Херсонської загальноосвітньої школи І-ІП ступенів №53 Херсонської міської ради, ЄДРПОУ 24115564, за адресою по вул.Шовкуненка, 86а м.Херсон, Херсонського навчально-виховного комплексу «Дошкільний навчальний заклад комбінованого типу - спеціальна загальноосвітня школа І ступеня» № 29 Херсонської міської ради, ЄДРПОУ 24123658, за адресою по вул. 28 Армії, 21 м.Херсон, Молодіжної загальноосвітньої школи-сад І-ІІ ступенів № 40 Херсонської міської ради, ЄДРПОУ 24114607, за адресою по вул. Мічуріна, 6 селище Молодіжне Херсонської області, сонячного навчально- виховного комплексу «Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа І-ИІ ступенів» № 43 Херсонської міської ради, ЄДРПОУ 24952426, за адресою по вул. Робітничій, 3 селище Сонячне м. Херсон, Наддніпрянської загальноосвітньої школи І-ІП ступенів №42 Херсонської міської ради, ЄДРПОУ 37465186, за адресою смт Наддніпрянське м. Херсон.

ОСОБА_5 , перебуваючи за адресою: Херсонська область, м.Херсон, вул. 28 Армії, 14, у період з 1 липня по листопад 2022 року (більш точної дати під час судового розгляду не встановлено), передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки своїх дій та бажаючи їх настання здійснювала повноваження так званого «директора «ГБОУ «Херсонская общеобразовательная школа № 48» достовірно розуміючи, що підтримує та реалізує рішення окупаційної адміністрації, оскільки Херсонський загальноосвітній навчально-виховний комплекс № 48 Херсонської міської ради, є власністю Херсонської міської територіальної громади держави України, та її функціонування забезпечується державними органами та органами місцевого самоврядування України відповідно до Закону України «Про повну загальну середню освіту», в тому числі відповідно до наказу управління освіти Херсонської міської ради №51-т від 08.09.2022 «Про деякі питання організації освітнього процесу в 2022/2023 навчальному році на період дії воєнного стану», достовірно знаючи що педагогічні працівники здійснюють дистанційно освітній процес, забезпечила реалізацію рішення окупаційної адміністрації щодо впровадження стандартів освіти держави-агресора в очолюваному нею закладі, забезпечивши перехід освітнього процесу у закладі на російську програму освіти.

Так, ОСОБА_5 в умовах воєнного стану введеного по всій території України, під час тимчасової окупації м. Херсон, з середини липня по серпень 2022 року включно (більш точної дати та часу під час судового розгляду не встановлено), використовуючи повноваження так званого «директора школи», у приміщенні Херсонського загальноосвітнього навчально-виховного комплексу №48 Херсонської міської ради розташованого за адресою: м. Херсон, вул. 28 Армії, 14, діючи умисно, з метою завдання шкоди Україні, а також вчинення умисних дій спрямованих на завдання шкоди національним інтересам у сфері освіти та науки, в порушення норм Законів України «Про національну безпеку України», «Про повну загальну середню освіту», реалізуючи свій протиправний умисел, спрямований на допомогу окупаційній адміністрації держави-агресора, вчиняла дії спрямовані на підтримку та реалізацію рішення так званих «Херсонской городской территориальной громады Херсонского района Херсонской области», «ВГА Херсонской области», «департамента образования и науки ВГА Херсонской области» та «министерства образования и науки Херсонской области» щодо інтеграції навчальних закладів Херсонської області в освітню систему РФ та впровадження стандартів освіти держави-агресора, добровільно забезпечила розміщення у приміщені навчального закладу символіки держави-агресора, шкільних підручників виробництва РФ, а також ведення документації виключно на російській мові.

Крім того, викликала на індивідуальні бесіди працівників вказаної школи, та повідомила про підтримку дій та рішень окупаційної адміністрації держави-агресора, щодо інтеграції школи в освітню систему РФ та впровадження відповідних стандартів освіти, про пошук кадрів, які забезпечать виконання рішення окупаційної адміністрації шодо впровадження стандартів освіти держави-агресора.

Також, ОСОБА_5 для забезпечення ефективного виконання задач покладених на неї окупаційними органи влади, щодо стабілізації та розвитку сфери освіти і науки у відповідності до стандартів освіти держави-агресора РФ, та функціонування підпорядкованого їй закладу освіти, у період з 1 липня по 3 жовтня 2022 року, прийняла на роботу: бібліотекарів, вчителів, інженерів та іншого обслуговуючого персоналу.

Також, для реалізації злочинного умислу спрямованого на підтримку рішення окупаційної адміністрації держави-агресора щодо інтеграції програми закладу освіти до стандартів освіти держави-агресора ОСОБА_5 , вжила заходів по організації встановлення охорони з представників окупаційної адміністрації держави-агресора з метою обмеження доступу до навчального закладу проукраїнського педагогічного та технічного персоналу до приміщення навчального закладу Херсонський загальноосвітній навчально-виховний комплекс № 48 Херсонської міської ради, розташованого за адресою: м. Херсон, вул. 28 Армії, 14.

Крім того, починаючи з 7 липня по 13 вересня 2022 року ОСОБА_5 , в якості «директора ГБОУ Херсонская общеобразовательная школа №48» посилаючись на вимоги законодавства РФ зарахувала на навчальний рік 2022/2023 учнів з 1 по 11 клас.

Крім того, ОСОБА_5 з метою підтримки дій та рішень окупаційної адміністрації 31.08.2022 перебуваючи за адресою: Херсонська область, м. Херсон, вул. 28 Армії, 14 для забезпечення ефективного навчання за стандартами освіти держави-агресора видала наказ № 6 «Про деление классов на группы для изучения отдельных предметов», який підписала власноруч.

Також, ОСОБА_5 з метою реалізації рішення окупаційної адміністрації «Об утверждении Положения о системе оплаты труда работников государственных бюджетных образовательных организаций (учреждений) г.Херсона и Херсонской области» затвердженого «Постановлением Совета министров - правительства ВГА Херсонской области» № 37-кк від 20.09.2022 року, забезпечила виплату заробітної плати працівникам очолюваної нею школи в грошових одиницях РФ (рублях).

Таким чином, ОСОБА_5 перебуваючи на території тимчасово окупованого військами держави-агресора міста Херсон, діючи з метою завдання шкоди Україні, у період часу з 1 липня 2022 року по листопад 2022 року (більш точної дати під час судового розгляду не встановлено), з метою завдання шкоди національній безпеці України, в порушення норм чинного законодавства України, а саме Законів України «Про національну безпеку України», «Про повну загальну середню освіту», підтримувала та реалізовувала рішення так званих «Херсонской городской территориальной громады Херсонского района Херсонской области», «ВГА Херсонской области», «департамента образования и науки ВГА Херсонской области» та «министерства образования и науки Херсонской области», тобто окупаційної адміністрації держави-агресора щодо інтеграції навчальних закладів Херсонської області в освітню систему російської федерації та впровадження стандартів освіти держави-агресора.

Кримінальна відповідальність за вчинений злочин передбачена ч.1 ст.111-2 КК України, а саме за пособництво державі-агресору, тобто умисні дії, спрямовані на допомогу державі-агресору (пособництво) та окупаційній адміністрації держави-агресора, вчиненому громадянином України з метою завдання шкоди Україні шляхом підтримки рішень та дій держави-агресора та окупаційної адміністрації держави-агресора.

Крім того, не пізніше 1 липня по листопад 2022 року (більш точної дати та часу під час судового розгляду не встановлено), знаходячись в тимчасово окупованому військами РФ місті Херсон - ОСОБА_5 , будучи громадянкою України, маючи досвід у сфері освіти, діючи умисно в інтересах та на користь держави-агресора - РФ, з метою завдання шкоди Україні, а також вчинення умисних дій спрямованих на завдання шкоди національним інтересам у сфері освіти та науки, діючи шляхом реалізації, підтримки рішень та дій держави-агресора та окупаційної адміністрації держави-агресора в особі так званих «ВЦА Херсонської області» та «департаменту освіти і науки Херсонської області» та «министерства образования и науки Херсонской области» почала впроваджувати стандарта освіти держави-агресора Херсонського загальноосвітнього навчально-виховного комплексу № 48 Херсонської міської ради по вул. 28 Армії, 14 у м.Херсон, за наступних обставин.

Так, ОСОБА_5 у вищевказаний період здійснювала організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції на вказаній посаді, які спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора в очоленому нею навчальному вкладі та підпорядкуванні його окупаційній адміністрації держави-агресора.

ОСОБА_5 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, діючи як «директор ГБОУ «Херсонская общеобразовательная школа № 48 Херсонской области», створеного окупаційною адміністрацією, достовірно знаючи, що Херсонський загальноосвітній навчально-виховний комплекс № 48 Херсонської міської ради, код ЄДРПОУ: 24115038, юридична адреса: Херсонська область, м.Херсон, вул. 28 Армії, 14 є власністю Херсонської міської територіальної громади на території України, та її функціонування забезпечується державними органами та органами місцевого самоврядування Україні, в тому числі відповідно до наказу управління освіти Херсонської міської ради №51-т від 09.2022 «Про деякі питання організації освітнього процесу в 2022/2023 навчальному ці на період дії воєнного стану», що педагогічні працівники держави України забезпечують дистанційно освітній процес відповідно до вимог Закону України «Про повну загальну середню освіту» вчинила дії спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора в очоленому нею навчальному закладі та підпорядкуванні його окупаційній адміністрації держави-агресора, зокрема добровільно забезпечила розміщення у приміщені навчального закладу символіки держави-агресора, шкільних підручників виробництва РФ, а також ведення документації виключно на російській мові.

ОСОБА_5 з метою реалізації свого кримінально-протиправного наміру спрямованого на здійснення дій щодо впровадження стандартів освіти держави-агресора вкладі освіти, визначених «Федеральным законом «Об образовании в РФ» від 29.12.2012 № 273-ФЗ, в період часу з липня 2022 по листопад 2022 року (більш точної дати та часу під час судового розгляду не встановлено) отримала від окупаційної адміністрації держави-агресора навчальні підручники російською мовою за освітньою програмою РФ, які відповідно до змісту та довідкових відомостей, зазначених у них, відповідають стандартам освіти держави-агресора, зазначеним у ФГОС № 287 та ФГОС № 413 та забезпечила розміщення підручників видавництва «Москва «Просвещение» 2022», завезених з території РФ, в очоленому нею закладі освіти для подальшого використання під час освітнього процесу за стандартами освіти РФ.

Також, ОСОБА_5 після зайняття посади так званого «директора ГБОУ Херсонская общеобразовательная школа № 48 Херсонской области», в період часу з 1 липня 2022 по листопад 2022 року (більш точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено) для реалізації вищевказаного злочинного умислу на впровадження стандартів освіти держави-агресора вжила заходів по прийому учнів до очолюваного нею закладу освіти на навчальний 2022-2023 рік, погодила програму навчання, розділила класи на групи для вивчення окремих предметів (англійської мови, німецької мови, російської мови, рідної мови, інформатики, трудового навчання, фізкультури) відповідно до російських стандартів освіти, чим забезпечила початок навчання в очолюваному нею закладі з вересня 2022 року за стандартами освіти держави-агресора з загальним застосуванням російської мови, як офіційної, що суперечить вимогам ст.10 Конституції України, ст.ст. 6, 9, 21 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», ст.ст. 7, 12 Закону України «Про освіту», ст.ст. 5, 44 Закону України «Про повну загальну середню освіту».

Кримінальна відповідальність за вчинений злочин передбачена ч.3 ст.111-1 КК України, а саме за вчинення громадянином України дій, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти.

Згідно вимог, передбачених ч.2 ст.7 КПК України зміст та форма кримінального провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у частині першій цієї статті, з урахуванням особливостей, встановлених законом.

Відповідно до положень ч.5 ст.374 КПК України у разі ухвалення вироку за наслідками кримінального провадження, у якому здійснювалося спеціальне досудове розслідування або спеціальне судове провадження (in absentia), суд окремо обґрунтовує, чи були здійснені стороною обвинувачення всі можливі передбачені законом заходи щодо дотримання прав підозрюваного чи обвинуваченого на захист та доступ до правосуддя з урахуванням встановлених законом особливостей такого провадження.

З огляду на положення КПК України та Резолюції (75) 11 Комітету Міністрів Ради Європи, суд зазначає про таке.

АТ «Укрпошта» припинено приймання всіх видів міжнародних поштових відправлень призначенням до Російської Федерації, а також поштових відправлень до тимчасово окупованої території з 24.02.2022 року .

Відповідно до ч.4 ст.548 КПК України оригінал запиту про міжнародно-правову допомогу надсилається за кордон поштою, то в умовах припинення АТ «Укрпошта» приймання всіх видів поштових відправлень призначенням до Російської Федерації та поштових відправлень до тимчасово окупованої території, виконати вимоги КПК України та міжнародних договорів щодо вжиття необхідних заходів з метою отримання правової допомоги у кримінальному провадженні на території Російської Федерації та тимчасово окупованої території немає можливості.

Повістки про виклик ОСОБА_5 , повідомлення про підозру, повідомлення про початок здійснення спеціального досудового розслідування надсилались та публікувались відповідно до вимог КПК України, шляхом публікування на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. На стадії судового розгляду виклики обвинуваченої в судові засідання здійснювалися шляхом публікації у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - у газеті «Урядовий кур'єр» та ДП «Голос України» в рубриці «Оголошення», на сайті Судової влади України та направлялися засобами зв'язку за останнім відомими місцем проживання ОСОБА_5 , а копію процесуальних документів, що підлягали врученню ОСОБА_5 , на виконання вимог ч.2 ст.297-5 КПК України направлялись захиснику.

Крім того, ухвалами суду від 28.01.2025 року та 09.04.2025 року за клопотанням сторони обвинувачення було надано доручення в порядку вимог ст.333 КПК України органу досудового розслідування вжити заходи щодо встановлення місця знаходження та сповіщення обвинуваченої ОСОБА_5 про дане кримінальне провадження відносно неї. На виконання доручення УСБУ в Херсонській області надано відповідь про переховування ОСОБА_5 на тимчасово окупованій території Херсонської області, наявність у останньої мобільного телефону та зареєстрований Телеграм-аккаунт, на який було направлено повідомлення - сканкопію судової повістки про виклик в судове засідання.

Будь-які клопотання від обвинуваченої на адресу суду не надходили.

Дорученням центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги від 17.03.2023 року адвоката ОСОБА_4 уповноважено у межах процесуальних прав і обов'язків, визначених ст.ст.46,47 КПК України, забезпечити безоплатну вторинну правову допомогу обвинуваченій ОСОБА_5 .

Під час досудового розслідування підозрювану ОСОБА_5 було оголошено у розшук постановою слідчого від 28.03.2023 року, оскільки остання переховувалась від органу досудового розслідування. Ухвалою слідчого судді Центрального районного суду м.Миколаєва від 03.05.2023 року надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування відносно підозрюваної ОСОБА_5 у кримінальному провадженні №22023230000000172 від 29.03.2023 року, оскільки остання перебуває у розшуку та на тимчасово окупованій території України.

Органом досудового розслідування вживалося всіх можливих, передбачених вимогами КПК України заходів для виклику та розшуку ОСОБА_5 , щоб забезпечити останній можливість безпосередньо та через обраного захисника реалізовувати права підозрюваної на стадії досудового розслідування.

Після постановлення ухвали слідчого судді про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування стосовно ОСОБА_5 , відповідно до вимог ч.4 ст. 46 КПК України, ст.42 КПК України, п.8 ч.2 ст.51 КПК України та ч.2 ст. 297-5 КПК України реалізацію прав підозрюваного (обвинуваченого) здійснював її захисник, який отримував необхідні процесуальні документи, захисник знайомився з матеріалами кримінального провадження.

Крім цього, відповідно до ухвали Хаджибейського (Малиновського) районного суду міста Одеси від 12.09.2023 року здійснювалось спеціальне судове провадження у кримінальному провадженні за обвинуваченням ОСОБА_5 , в судовому засіданні приймала участь захисник ОСОБА_4 , яка була ознайомлена з матеріалами кримінального провадження.

Під час здійснення спеціального судового провадження судом вживалися заходи про виклик обвинуваченого для забезпечення її доступу до правосуддя, яка у кожне судове засідання викликався у порядку ст.323 КПК України шляхом розміщення публікацій оголошень про виклик обвинуваченого у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - у газеті «Урядовий кур'єр» та ДП «Голос України», на сайті «Судова влада України» та шляхом направлення судових повісток про виклик обвинуваченої за останнім відомим місцем її проживання а саме за адресою: м.Херсон, Бериславське шосе, буд.24а, кв.25, які поверталися до суду з відмітками поштового відділення АТ «Укрпошти» про відсутність адресата за вказаною адресою.

Захисник обвинуваченої здійснювала захист обвинуваченої: приймала участь у дослідженні доказів під час судового розгляду, виступала у дебатах.

Враховуючи наведене, з урахуванням здійснення у цьому кримінальному провадженні спеціального досудового розслідування та спеціального судового провадження, суд вважає, що стороною обвинувачення вжито достатніх заходів щодо дотримання прав підозрюваної та обвинуваченої ОСОБА_5 на захист та доступ до правосуддя.

У свою чергу суд звертає увагу на те, що всі наведені вжиті заходи вказують на те, що обвинувачена була поінформована належним чином про дати слухання справи, а також дотримані її права на належне представництво у суді.

Суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про обізнаність ОСОБА_5 про розпочате кримінальне провадження та її відмову від здійснення свого права постати перед Українським судом за діяння, вчинені на території суверенної України, і захищати себе безпосередньо в суді, що свідчить про наявність у неї наміру ухилитись від кримінальної відповідальності. Ухилення обвинуваченої від правосуддя суд розцінює як реалізацію останньою її невід'ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п «g» п.3 ст.14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст.63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості. Вказані висновки ґрунтуються і на правовій позиції Європейського суду з прав людини (справа «Колоцца проти Італії» від 12 лютого 1985 року, «Шомоді проти Італії» від 18 травня 2004 року та ін.), за якою суд при розгляді справи в порядку спеціального судового провадження зобов'язаний обґрунтувати, чи були здійснені всі можливі, передбачені законом, заходи щодо дотримання прав обвинуваченої на захист та доступ до правосуддя.

Захисник обвинувачуваної ОСОБА_5 - адвокат ОСОБА_4 зазначила, що не мала можливості зв'язатися з підзахисною та з'ясувати її позицію щодо пред'явленого обвинувачення.

За таких обставин, відповідно до вимог ст.323 КПК України, суд вважає що є всі правові підстави проводити розгляд цього кримінального провадження за правилами спеціального судового провадження.

Враховуючи порядок, визначений вимогами КПК України, здійснення спеціального судового провадження, яке проводиться за відсутністю обвинуваченої, суд, зберігаючи неупередженість та безсторонність, надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченої, як учасника кримінального провадження, забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду. При цьому судом забезпечено застосування до обвинуваченої належної правової процедури в контексті приписів вимог ст.2 КПК України з дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом, які вимагають від суду прискіпливої оцінки кожного поданого доказу обвинувачення, а тому поріг вимогливості до доказування у цьому випадку має бути підвищений.

Прокурором долучено у судовому засіданні під час судового розгляду процесуальні документи, складені під час проведення досудового розслідування, на підтвердження законності вчинення процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень.

У судових дебатах захисник, не заперечуючи проти факту зайняття ОСОБА_5 відповідної посади директора школи під час окупації, висловила свою позицію з приводу недоведеності стороною обвинувачення вини обвинуваченої ОСОБА_5 у висунутому обвинуваченні, посилаючись на недоведеність надання добровільної згоди ОСОБА_5 на призначення її директором школи, оскільки відсутня така її зщаява та не доведено добровільність вчинення усіх дій обвинуваченою, оскільки згідно пояснень свідків у навчальному закладі були присутні військові РФ, що може свідчити про примус ОСОБА_5 до вчинення певних дій.

Під час здійснення спеціального судового провадження судом безпосередньо досліджено зібрані докази в порядку вимог ст. 94.КПК України, якими підтверджується вина обвинуваченої ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.111-2, ч.3 ст.111-1 КК України.

Свідок ОСОБА_10 суду пояснив, що на момент 2022 року він працював керівником спортивного гуртка, був орендатором приміщення у навчальному закладі Херсонський загальноосвітній навчально-виховний комплекс № 48 Херсонської міської ради. Зі ОСОБА_5 він не знайомий та раніше її ніколи не бачив. Коли він в травні 2022 року прийшов до свого робочого місця він з вернув увагу, що на вході до школи вже висів прапор РФ, вже потім дізнався, що навчальний заклад захоплено окупаційною владою. Він зустрів особу, яка раніше працювала в цій школі електриком, ця особа йому повідомила, що новим директором школи є ОСОБА_5 , а він займає посаду заступника директора. Ця особа запропонувала йому зачекати поки з'явиться новий директор ОСОБА_5 та він буде матиме змогу поспілкуватися. На його питання чи може він відмовитись від цього спілкування, йому повідомили, що не може, оскільки в закладі нове керівництво і тому що і як тут тепер працює знає тільки воно. Він дочекався ОСОБА_5 , вона запросила його до свого кабінету. Під час спілкування із ОСОБА_5 він задав їй питання хто вона та що вона тут робить, на що ОСОБА_5 йому представилась та надала відповідь, що вона новий директор школи. Також ОСОБА_5 запропонувала йому роботу, видала заяву на російській мові про зарахування на роботу, яку він не підписав. На пропозицію він відповів відмовою, оскільки він не був працівником цього навчального закладу, а був лише орендатором приміщення в будівлі школи. ОСОБА_5 це не бентежило, вона все одно намагалась умовити його працювати в школі. Він продовжував відмовлятись. Коли він спитав у ОСОБА_5 , як йому продовжити свою роботу, вона йому відповіла, що оскільки він працювати не бажає, йому потрібно шукати інше приміщення для оренди. В кабінеті ОСОБА_5 поводила себе дуже впевнено, хизувалась, що вона з новим колективом буде відкривати школу до нового навчального року, повідомляла, що заробітна плата буде високою та в російських рублях. До травня місяця він частіше приходив до школи та ще працювала директор від української влади та в школі була українська символіка та прапори. Коли він прийшов до школи в травні, вже української символіки не було, висіли тільки стенди на українській мові, на вході до школи висів прапор РФ. Військових РФ в школі він не бачив, була тільки шкільна охорона. Більше до школи він не приходив, договір оренди закінчувався в травні та в червні він виїхав з Херсону. Виїхати з міста було складно, проте можливо, хто бажав виїхати, мали змогу це зробити. Також, йому відомо від батьків дітей, які ходили до нього в спортивний гурток, що ОСОБА_5 повідомляла батькам про те, що з 01.07.2022 буде розпочато прийом документів для зарахування дітей до школи з 01.09.2022 року та діти будуть навчатися за російською шкільною програмою. Крім того, з публікацій в інтернеті він бачив, що ОСОБА_5 отримувала відзнаки від окупаційної влади за належне виконання своїх обов'язків. З директором школи від української влади він ще деякий час спілкувався, вона працювала дистанційно, потім вона виїхала з Херсону, коли та куди йому не відомо. На досудовому розслідуванні слідчий надавав йому фото для впізнання, він впізнав на фото ОСОБА_5 .

Свідок ОСОБА_11 суду пояснила, що до окупації м.Херсона працювала в Херсонському загальноосвітньому навчально-виховному комплексі №48 Херсонської міської ради на посаді медичної сестри, директором закладу була ОСОБА_12 , до якого моменту вона була директором не пам'ятає. Під час окупації вона ходила на роботу, директор ОСОБА_12 зателефонувала їй та казала, щоб вона приходила на роботу хоча б раз на тиждень. Коли вона приходила до школи, в школі був тільки технічний персонал. Коли вона була в школі прапору українського вже не було, взагалі ніякого не було прапору. Директором під час окупації була ОСОБА_13 , прізвище на літеру ОСОБА_14 20 серпня 2022 року їй зателефонувала жінка, представилась директором школи та запропонувала роботу, вона сказала, що подумає, оскільки на той час в неї було погане матеріальне становище, вона прийняла цю пропозицію та погодилась на роботу. Коли вона прийшла до школи, директор вийшла до неї, зустріла її та запросила до свого кабінету. Кабінет був той самий в якому сиділа директор від української влади. Ця жінка була добре вдягнута, темненька, коротка стрижка. Вони пройшли до неї в кабінет, на дверях кабінету табличок ніяких не було. Під час спілкування ця директор запропонувала їй посаду на який вона працювали при український владі. Вона написала заяву російською мовою, на бланку заяви не було на чиє ім'я заява, було просто зазначено директору 48 школи. Після чого вона, приблизно з 20.08.2022 року, вийшла на роботу. Під час роботи вона бачила директора, проте до неї вона відношення ніякого не мала. Ніяких наказів директор їй не видавала, всі накази в неї були українські, по яким і працювала. В школі був загальний режим роботи з 08:00 год. до 15:00 год. Заробітну плату отримувала два рази готівкою в російських рублях, яку видавала особисто директор під підпис у відомостях. 01.09.2022 року в школу прийшли діти на навчання. Коли надавала медичну допомогу дитині з першого класу, бачила, що на партах лежали підручники на російський мові, звідки ці підручники з'явились їй не відомо, в інших класах ніяких підручників вона не бачила. Лінійка до 01.09.2022 року в школі була, але вона на ній не була присутня. Символіка змінилася перед 01.09.2022 року, була вже російська символіка. Приходив якийсь чоловік, якого вона не знає, кричав що потрібно зняти українську символіку. На лінійці звучав гімн РФ. На 01.09.2022 року вийшло багато вчителів, вчителя були не ті, які навчали в школі при українській владі. Дітей було приблизно 300-400 осіб, в школі було сформовано класи з першого по одинадцятий. Директор їй не повідомляла за якою програмою школа буде працювати, вона в своїй роботі керувалась українськими наказами, будь-яких інших наказів в неї не було. Особисто їй ніхто не скаржився, що їх хтось примушує ходити до школи або вони ходять в школу через погрози. Взагалі вона майже не спілкувалась ні з батьками, ні з персоналом школи. Школа працювала приблизно до кінця жовтня, куди потім всі ділись їй не відомо. Військових на території школи вона бачила, ймовірно це була охорона, вони проживали на території школи на першому поверсі, шеврони у цих осіб були російські. Вона не бачила щоб ці охоронці когось ображали. Слідчий на досудовому розслідуванні показував їй фото для впізнання, на яких вона впізнала цю жінку. Директора школи вона раніше не знала, ніколи з нею не бачилась. Чи директор займала цю посаду добровільно або під примусом або через загрози їй не відомо.

Свідок ОСОБА_15 суду пояснила, що на час окупації м.Херсона вона працювала прибиральницею в Херсонському загальноосвітньому навчально-виховному комплексі №48 Херсонської міської ради за адресою: м.Херсон, вул. 28 Армії, 14. До окупації навчальний заклад очолювала директор ОСОБА_12 . Вже після окупації школу очолила ОСОБА_5 . Хто представляв ОСОБА_5 на посаді директора школи їй не відомо. Приблизно в серпні місяці 2022 року під час бесіди з нею ОСОБА_5 особисто повідомила, що вона новий директор школи та що вона буде керувати школою. При цьому ніяких загальних зборів з персоналом школи ані з приводу того, що вона новий директор, ані з приводу того, як буде працювати школа та за якими стандартами, остання не проводила. ОСОБА_5 працювала в кабінеті директора школи, в тому самому, в якому до окупації працювала ОСОБА_12 . Точно не пам'ятає, але заяву про прийом на роботу начебто вона писала, заяву писала на російській мові. Заробітну плату отримували в кабінеті директора в російський рублях у сумі 20 тисяч, за серпень і вересень, розписувались у відомостях. ОСОБА_5 давала вказівки про прибирання приміщень школи, зокрема після ремонту холу школи, дала вказівки щоб привели все до ладу в цьому холі. Вчителі в школі всі були нові, цих осіб вона не знає та не знала раніше. Символіка в школі змінилася, на вході до школи та біля кабінету директора висів російській прапор. Будь-якої іншої символіки РФ вона не бачила. Куди ділась та хто прибрав українську символіку їй не відомо. Хто надавав вказівки щодо прибирання української символіки їй також не відомо. 01.09.2022 року в школі була урочиста лінійка, на лінійці була присутня ОСОБА_5 та лунав гімн РФ. На території школи вона бачила військових, напевно російські, виконували обов'язки охорони школи, стояли на території школи на вході, на воротах до школи та надворі. Школа працювала під керівництвом ОСОБА_5 серпень та вересень. У жовтні вона вже сиділа вдома, виходила на роботу день-два прибрати, потім школа припинила працювати у зв'язку з обстрілами. Школа працювала за російськими стандартами, вона це чула від інших осіб, коли прибирала приміщення, чула з кабінетів, що навчання на російській мові було. Також вона бачила, що до школи завозили російські підручники та в класах, коли прибирала, на партах учнів бачила російські підручники. Приблизно в жовтні місяці 2022 року коли вона прийшла на роботу, ОСОБА_5 в школі в же не було, куди вона ділась їй не відомо та більше вона її не бачила. Зі ОСОБА_5 вона раніше знайома не була. ОСОБА_5 була повненька, коротка зачіска, була більш старшого віку, виглядала приблизно на 50 років. Під час досудового розслідування слідчий показував фото, на яких вона впізнала ОСОБА_5 .

Крім того, під час судового розгляду за клопотанням прокурора був досліджений відеозапис допиту свідка ОСОБА_12 під час досудового розслідування в порядку вимог ч.11 ст.615 КПК України, де свідок пояснила, що вона наразі та під час окупації м.Херсон працює директором в Херсонському загальноосвітньому навчально-виховному комплексі №48 Херсонської міської ради за адресою: м.Херсон, вул. 28 Армії, 14, навчання здійснюється дистанційно. Під час окупації ніяких контактів з представниками окупаційної влади в неї не було. Вона залишилась в місті та продовжила виконувати свої обов'язки на посаді директора навчального закладу від української влади, проводила бесіди з персоналом школи, щодо недопущення співпраці з окупаційною владою. Школа в той час працювала дистанційно, вчителя та учні до школи не приходили. Одного дня до неї додому увірвалися озброєні особи в масках та чорному одязі, перевернули все її майно, шукали технічні засоби, перевіряли їх, читали її переписки. З розмов між тими особами вона зрозуміла, що на неї хтось доповів, за те, що вона попереджала технічних працівників про недопустимість співпраці з окупаційною владою. Після цього її затримала та вона майже добу провела в СІЗО, де на неї чинився тиск задля спонукання її перейти на бік окупаційної влади. Поки була в СІЗО вона чула російські пісні та гімн РФ. Фізичного насильства в СІЗО до неї не застосовувалось. З СІЗО її відпустили тільки після її обіцянки, що вона буде співпрацювати з окупаційної владою, а саме їй повідомили, що потрібно буде записати відео про впровадження освітньої програми РФ, яка є кращою ніж українська. Також їй повідомили, що їй потрібно буде набрати персонал до школи, проводи збори вчителів та батьків, прийняти дітей до школи. Перед тим як її відпустити з СІЗО в неї відбулась зустріч з ОСОБА_16 , яка була керівником так званого «департамента образования и науки ВГА Херсонской области». Під час бесіди ОСОБА_16 їй повідомила, що вона повинна була одразу погодитись на співпрацю, ще коли всіх директорів шкіл запрошували на зустріч з ОСОБА_17 , оскільки на ту зустріч вона не ходила, тому зараз в школі є новий директор, а вона повинна допомогти сформувати колектив школи. Також, ОСОБА_16 їй повідомила, що техніка, яка була школі, буде використана для друку атестатів та свідоцтв РФ для учнів. Після цього її відпустили додому та вона одразу знайшла перевезника та виїхала з м.Херсонна, на наступний ранок вона вже була ум.Запоріжжя. Вона особисто не володіє інформацією, які саме заходи окупаційна влада вживала щодо впровадження освітніх стандартів РФ. Їй відомо, що окупаційної владою було створено так званий «департамент образования и науки ВГА Херсонской области» керівником якого була ОСОБА_18 та кількість співробітників цього департаменту вона не знає. Як працює школа за стандартами РФ їй не відомо, вона тільки знає, що це навчальний заклад. В якийсь момент вона перестала приходити до школи, боячись за своє життя. Про те, що ОСОБА_5 новий директор школи при окупаційній владі, вона дізналась від свого заступника, яка продовжувала ходити до школи та слідкувала за технічним станом будівлі. Вона їй розповіла, що одного дня до школи прийшли декілька жінок, одна з них представилась новим директором школи, хто були інші, їй не відомо. Того дня новий директор школи запропонувала технічному персоналу працювати на окупаційну владу, тим хто не бажає цього запропонувала покинути школу. Їй відомо, що декілька осіб з числа технічного персоналу погодились на співпрацю. Вчителів в той час вже в школі не було. Також, вона бачила в мережі інтернет відео, в якому показували про ремонт школи №48, де серед інших вона помітила ОСОБА_5 . Зі ОСОБА_5 вона ніколи не була знайома, стала цікавитись її особою, коли стало відомо, що вона новий директор школи. Їй відомо, що ОСОБА_5 раніше працювала в одному із навчальних закладів м.Херсон на посаді вчителя фізики, більше їй про неї нічого не відомо. Ніяких наказів або розпоряджень від імені або за підписом ОСОБА_5 вона особисто не бачила.

Крім того, вина обвинуваченої підтверджується дослідженими судом письмовими доказами - документами.

Відповідно до витягу з ЄРДР №22023230000000172 від 29.03.2023 року у наслідок виділення матеріалів досудового розслідування 08.08.2022 року до реєстру були внесені відомості про вчинення ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.111-2 КК України та про вчинення ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.111-1 КК України.

Постановою прокурора Херсонської окружної прокуратури від 29.03.2023 року виділено матеріали досудового розслідування за підозрою ОСОБА_5 з кримінального провадження №22022230000000301 від 09.08.2022 року в окреме провадження за №22023230000000172 від 29.03.2023 року.

Відповідно до повідомлення про виявлення кримінального правопорушення від 02.08.2022 року №1/34-1477 та рапорту про виявлення кримінального правопорушення від 02.08.2022 року №1/34-1476 особи з числа громадян України мешканців Херсонської області вживають заходів з відновлення роботи освітніх установ на території регіону. У цьому контексті відомо, що надати сприяння у вказаному напрямку висловили готовність наступні учбові заклади, зокрема: «Херсонський загальноосвітній навчально-виховний комплекс №48», «новий директор- ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , НОМЕР_2 ). Керівники наведених учбових закладів планують відновити навчальний процес у відповідності до законодавства РФ, а також проводять відповідно роз'яснювальну роботу та схиляють педагогів до необхідності співпраці з окупаційною владою.

Згідно витягу з ЄРДР №22023230000000043 (виділення матеріалів досудового розслідування) від 19.01.2023 року до реєстру були внесені відомості про вчинення, зокрема ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.111-1 КК України.

Постановою про об'єднання матеріалів досудових розслідувань від 19.01.2023 року матеріали кримінальних проваджень, внесених до ЄРДР за №22023230000000043 від 19.01.2023 року та №22022230000000301 від 09.08.2022 року об'єднано в одне провадження за №22022230000000301 від 09.08.2022 року за попередньою правовою кваліфікацією, передбаченою ч.3 ст.111-1 ,ч.1 ст.111-2 КК України.

Відповідно до протоколу огляду від 15.08.2022 року оглянуто відкритий ресурс мережі Інтернет за посиланням https://t.me/VTVpusKherson/6821, після чого здійснено перехід до Інтернет-платформи YouTube за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 . Проведеним оглядом встановлено наявність відео сюжету з назвою «14 07 22 ПЕРВЫЕ АТЕСТАТЫ ХЕСОНА». Під час детального огляду вказаного сюжету встановлено, що Міністр просвітницва РФ представляє ОСОБА_5 директором «Херсонской общеобразовательной школы номер 48». В ході огляду вказаної сторінки підтверджено факт її розміщення в мережі інтернет. Судом переглянуто додатки до зазначеного протоколу у виді скріншотів, зміст яких відповідає змісту протоколу.

Відповідно до протоколу огляду від 15.09.2022 року оглянуто відкритий ресурс мережі інтернет за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_3 , за вищевказаним посиланням встановлено наявність публікації, де міститься фото «нового» заступника директора «Школи №48 м.Херсона». Судом переглянуто додаток до зазначеного протоколу у виді скріншоту, зміст якого відповідає змісту протоколу.

Відповідно до протоколу огляду від 11.02.2023 року оглянуто відкритий ресурс мережі інтернет за посиланням - https://ergul.nalog.ru/index.html. Так, за вищезазначеним посиланням встановлено наявність сайту «Федеральной налоговой службы рф», який має вбудовану можливість перегляду зареєстрованих на території Росії юридичних та фізичних осіб. Під час використанню функціоналу сайту у полі «Поисковвый запрос» введено прізвище фігуранта « ОСОБА_19 » та здійснено пошук по сайту. Під час огляду результатів пошуку встановлено, що на ньому зафіксовано наявність запису з наступним текстом : «Государственное бюджетное образовательное учреждение «Херсонская общеобразовательная школа №48» Херсонской области Россия, Херсонская область, Херсонский г.о., Херсон г., 28-й Армии ул., д.14, ОГРН: 1229500007450, Дата присвоения ОГРН: 22.12.2022, ИНН: 9500007473, КПП:950001001, Руководитель юридического лица: ОСОБА_19 » та наявність активної кнопки «Получить выписку». Судом переглянуто додатки до зазначеного протоколу у виді скріншотів, зміст яких відповідає змісту протоколу.

Відповідно до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 23.09.2022 року, свідок ОСОБА_10 впізнає особу, яка зображена на фотознімку під №1, на якому зображена ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Свідок ОСОБА_10 впізнав ОСОБА_5 , як ОСОБА_5 . Судом переглянуті відеозапис до зазначеного протоколу, зміст якого відповідає змісту протоколу.

Згідно протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 20.02.2023 року, свідок ОСОБА_20 впізнає особу, яка зображена на фотознімку під №2, на якому зображена ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Свідок ОСОБА_20 впізнала ОСОБА_5 , як ОСОБА_5 , яка була директором школи №48 під час окупації. Судом переглянуті відеозапис до зазначеного протоколу, зміст якого відповідає змісту протоколу.

Відповідно до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 20.02.2023 року, свідок ОСОБА_21 впізнає особу, яка зображена на фотознімку під №2, на якому зображена ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Свідок ОСОБА_21 впізнала ОСОБА_5 , як ОСОБА_5 , яка представлялась директором школи №48 під час окупації. Судом переглянуті відеозапис до зазначеного протоколу, зміст якого відповідає змісту протоколу.

Згідно протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 13.02.2023 року, свідок ОСОБА_22 впізнає особу, яка зображена на фотознімку під №2, на якому зображена ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Свідок ОСОБА_22 впізнала ОСОБА_5 , як ОСОБА_5 , яка була директором школи №48 під час окупації. Судом переглянуті відеозапис до зазначеного протоколу, зміст якого відповідає змісту протоколу.

Відповідно до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 18.02.2023 року, свідок ОСОБА_23 впізнає особу, яка зображена на фотознімку під №2, на якому зображена ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Свідок ОСОБА_23 впізнала ОСОБА_5 , як ОСОБА_5 , яка була директором школи №48 під час окупації. Судом переглянуті відеозапис до зазначеного протоколу, зміст якого відповідає змісту протоколу.

Згідно протоколу огляду від 25.10.2022 року оглянуто відкритий ресурс мережі інтернет, а саме публікації з назвою: «ВОПРОСЫ ОБРАЗОВАНИЯ НА ХЕРСОНЩИНЕ», розміщене на каналі «ВТВ плюс». В ході перегляду зазначеного відеозапису встановлено, що на ньому присутня так звана «начальник департамента образования и науки ВГА Херсонской области» ОСОБА_24 , яка надає інтерв'ю: « 1 сентября все школы должны заработать, в связи с чем готовится указ военно-гражданской администрацией Херсонской области, согласно которому все учебные заведения будут входить под юрисдикцию военно-гражданской администрации, готовятся кандидаты на должности директоров садиков»). Відеозапис який підтверджує створення незаконного органу від окупаційної влади - «департамента образования и науки ВГА Херсонской области», який очолила ОСОБА_24 , яка призначена на посаду представниками окупаційної влади, яка призиває до співпраці, до прийняття незаконних дій і рішень, які в подальшому підтримала обвинувачена ОСОБА_5 . В ході огляду вказаної сторінки підтверджено факт її розміщення в мережі інтернет. Судом переглянуто додаток відеозапису до зазначеного протоколу, зміст якого відповідає змісту протоколу.

Відповідно до протоколу огляду від 25.10.2022 року оглянуто відкритий ресурс мережі інтернет, а саме публікації з назвою: «ГЛАВА ВГА ХЕРСОНСКОЙ ОБЛАСТИ ИНТЕРВЬЮ», розміщене на каналі «ВТВ плюс». В ході огляду встановлено, що так званий голова ВГА Херсонской области ОСОБА_17 надає інтерв'ю. Відеозапис підтверджує створення незаконної «Херсонської ВЦА від окупаційної влади, яку очолив ОСОБА_17 , який призиває до співпраці керівників учбових закладів, і вказані рішення були підтримані обвинуваченою ОСОБА_5 . В ході огляду вказаної сторінки підтверджено факт її розміщення в мережі інтернет. Судом переглянуто додаток відеозапису до зазначеного протоколу, зміст якого відповідає змісту протоколу.

Згідно до згоди начальника відділу організаційної роботи та з питань персоналу Управління освіти ХМР ОСОБА_25 , остання надає добровільну згоду на проведення слідчої дії, а саме огляду в робочому кабінеті №201 Управління освіти ХМР (м.Херсон, вул.Воронцовська, 15А).

Відповідно до протоколу огляду від 02.12.2022 року предметом огляду є кабінет №201, де розміщувались представники так званого «Министерства образования и науки Херсонской области», розташованого за адресою: м.Херсон, вул.Воронцовська, 15А. Під час огляду було виявлено та вилучено: «Аттестаты об основном образовании», медалі «За особые успехи в учении», грамоти підписані «Министром образования и науки Херсонской области» ОСОБА_26 , «Благодарственные письма», таблички з назвами освітніх установ, накази та укази «ВГА Херсонской области» та «Министерства образования и науки Херсонской области», довідник підконтрольних закладів «Министерства образования и науки Херсонской области», журнали вхідної документації, журнал відвідувачів «Министерства образования и науки Херсонской области», «Акты об отказе о сотрудничестве директоров школ», запакований прапор РФ, посвідчення до медалі «За особые успехи в учении», флеш носії.

Згідно протоколу огляду від 08.02.2023 року оглянуто сейф-пакет №90656616, який є додатком до протоколу огляду від 02.12.2022 року, при відкритті вказаного пакету виявлено: 1.Коробку з бланками «Аттестатов об основном образовании»; 2.Коробку з медалями «За особые успехи в учении»; 3. грамоти підписані «Министром образования и науки Херсонской области» ОСОБА_26 9 шт.; 4. «Благодарственное письмо» на ім'я ОСОБА_27 та ОСОБА_28 ; 5. Таблички синього кольору «Государственных бюджетных общеобразовательных учреждений в Херсонской области» 7 шт.; 6. Теку зеленого кольору з «Приказами и указами «ВГА Херсонской области» та «Министерства образования и науки Херсонской области»; 7.Теку зеленого кольору з довідниками підконтрольних закладів «Министерства образования и науки Херсонской области»; 8.«Журнал входящей документации»; 9.«Журнал регистрации посетителей Министерства образования и науки Херсонской области»; 10. Теку сірого кольору в якій містяться «Акты о отказе о сотрудничестве иректоров школ»; 11.Теку синього кольору з написом «Служебная документация министерства»; 12.Запакований прапор рф 1 шт.; 13.Посвідчення червоного кольору (пустий бланк) до медалі «За особые успехи в учении». 14.Флеш носій чорного кольору «PNY» об'ємом 8 GB 1 шт.; 15.Папку прозору на кнопці. Судом переглянуто додаток до зазначеного протоколу, зміст якого відповідає змісту протоколу.

Відповідно до «Постановления Совета министров - правительства Херсонской области» від 29.08.2022 року за підписом голови ОСОБА_29 створено «Министерство образования и науки Херсонской области» та затверджено «Положение о Министерстве образования и науки Херсонской области».

Згідно виписці від 08.08.2022 року №02/095 з «Указу ВГА Херсонской области» від 03.08.2022 року «Об определении статуса «Базовое образовательное учреждение» государственным бюджетным образовательным учреждениям города Херсона» без підпису постановлено «Определить статус «Базовое образовательное учреждение» следующим государственным бюджетным образовательным учреждениям города Херсона: Государственное бюджетное образовательное учреждение ГБОУ Херсонской области «Школа №48 города Херсона» та визначено «Закрепить за базовыми образовательными учреждениями города Херсона целостные имущественные комплексы следующих учреждений: за ГБОУ Херсонской области «Школа №48 города Херсона» - целостный имущественный комплекс Херсонской общеобразовательной школы І-ІІІ ступеней №53 Херсонского городского совета, адрес: Херсонская область, г.Херсон, ул.Шовкуненка, 86а.».

Згідно акту, складеного комісією «отдела общего образования», встановлено, що директор Херсонського загальноосвітнього навчально-виховного комплексу № 48 Херсонської міської ради ОСОБА_12 у телефонній розмові повідомила, що відмовляється від своїх функційних обов'язків у зв'язку із виїздом за межі міста Херсон.

Постановою слідчого від 08.02.2023 року предмети та документи, які є додатком до протоколу огляду від 08.02.2023 року, сейф-пакети за №90656616, визнано речовими доказами.

Згідно протоколу огляду від 24.10.2022 року оглянуто відкритий ресурс мережі інтернет, а саме публікації з назвою: « НОМЕР_3 ОСОБА_30 », розміщена на каналі ВТВ плюс. В ході перегляду зазначеного відеозапису встановлено, що на ньому присутні віце-прем'єр рф ОСОБА_6 , так званий «голова Криму» ОСОБА_7 і так званий «голова Херсонщини» ОСОБА_31 . Зі змісту відеозапису, розміщеному за вищевказаним посиланням, вбачається виступи зазначених осіб стосовно визначення завдань на підтримку сільського господарства, бізнесу та освіти Херсонського краю, про допомогу «російського криму», можливості вступу до російських вищих закладів освіти після закінчення школи, допогу «звільненій території». Судом переглянуто додаток відеозапис до зазначеного протоколу, зміст якого відповідає змісту протоколу.

Відповідно до протоколу огляду від 28.12.2022 року за добровільною згодою заступника директора з ОСОБА_32 загальноосвітнього навчального виховного комплексу №48 ХМР Маслової у робочому кабінеті директора НВК №48 ХМР (м. Херсон, вул.28-й Армії, буд.14) виявлено та вилучено: прикази (розпорядження) про прийом працівника на роботу №№68-к,79-к,71-к,82-к,76-к,75-к,73-к,70-к,55-к,6-к,7-к,84-к,3-к,8-к,80-к,78-к,61-к,77-к, прикази (розпорядження) про припинення (розірвання) трудового договору з працівником (звільненні) №№74-к,77-к,81-к,80-к, приказ «Про деление классов на группы. Для изучения отдельных предметов» №6, приказ «О зачислении в школу для освоения программы начального общего образования», прикази «О зачислении в школу для освоения программы среднего общего образования», прикази «О зачислении в школу для освоения программы основного общего образования», приказ «О зачислении в школу» №02-у, заяви, грамоти, виписки, та інші документи, які складені від імені окупаційної влади та від імені та за підписом ОСОБА_5 . Судом переглянуто додаток до зазначеного протоколу, зміст якого відповідає змісту протоколу.

Згідно протоколу огляду від 27.02.2023 року оглянуто виявлені та вилучені документи в ході огляду робочого кабінету директора НВК №48 ХМР, які підтверджують створення та незаконне функціонування незаконного «Министерства образования и науки Херсонской области «ВГА Херсонской области» і реалізацію та підтримку рішень та дій держави агресора шляхом впровадження на території Херсонської області в освітню систему рф. Серед оглянутих документів містяться "прикази" (розпорядження) про прийом працівників на роботу, "прикази" (розпорядження) про припинення (розірвання) трудового договору з працівниками (звільненні), "приказ" «Про деление классов на группы. Для изучения отдельных предметов», "прикази" «О зачислении в школу для освоения программы начального общего образования», "прикази" «О зачислении в школу для освоения программы среднего общего образования», "прикази" «О зачислении в школу для освоения программы основного общего образования», "прикази" «О зачислении в школу» №02-у, заяви, грамоти, виписки, та інші документи, які складені від імені окупаційної влади та від імені та за підписом ОСОБА_5 . Судом переглянуто додаток до зазначеного протоколу, зміст якого відповідає змісту протоколу.

Постановою слідчого від 27.02.2023 року речі та документи, які були виявлені та вилучені документи в ході огляду робочого кабінету директора НВК №48 ХМР, визнані речовими доказами

Згідно протоколу обшуку та огляду від 18.04.2023 року об'єктом обшуку та огляду є домоволодіння за адресою: АДРЕСА_2 в ході якого виявлено та вилучено: «Аттестат об основном общем образовании», про закінчення «ГБОУ «Херсонскую общеобразовательную школу №48» Херсонской области г. Херсон» від «14 июля 2022 года»; «Приложение к аттестату об основном общем образовании» від «14 июля 2022 года»; «Расписка-уведомление (отрывной талон) о принятии заявления и документов»; «Заявления на материальную помощь в связи с прекращением выплат заработной платы» до «Херсон В.Г.А.»; Реквізити рахунків у «ПАО «Промсвязьбанк»; Реквизиты счета ПСБ; Заявления» до «ПСБ»; Копія паспорта ОСОБА_33 ; График отработки рабочего времени сторожами ГБОУ «ХОШ №48» Херсонской области 2022 год», затверджений ОСОБА_5 ; Список сотрудников ГБОУ «Херсонская общеобразовательная школа №48» Херсонской области»; Список сотрудников ГБОУ «Херсонская общеобразовательная школа №48» Херсонской области»; Заявление Главе ВГА г. Херсона ОСОБА_34 » від «Директора ГБОУ «Херсонская общеобразовательная школа №48» Херсонской области ОСОБА_5 »; Заявление директору ГБОУ «Херсонская общеобразовательная школа №48» Херсонской области ОСОБА_5 »; «Заявление о назначении единовременной выплаты»; Служебная записка № 01-31/05 от 09 сентября 2022 года», Лист «Главе ВГА ХГТГ Херсонского района Херсонской области ОСОБА_35 » підписана: «Директором ГБОУ «Херсонская общеобразовательная школа №48» Херсонской области ОСОБА_5 »; Приказ ГБОУ «Херсонская общеобразовательная школа №48» Херсонской области «О режиме работы школы»; копія «Распоряжение ВГА № 128-р от 27.06.2022 г. О реорганизации государственных образовательных учреждений Херсонской области; Ведомость для получения заработной платы за август 2022 г. ГБОУ «Херсонская общеобразовательная школа №48» Херсонской области»; Ведомость для начисления единоразовой материальной помощи сотрудникам ГБОУ «ХОШ №48» Херсонской области за август 2022 года»; Ведомость для начисления единоразовой материальной помощи сотрудникам ГБОУ «ХОШ №48» Херсонской области за июль 2022 года; Ведомость начисления премии ко дню учителя работникам ГБОУ «Херсонская общеобразовательная школа № 48» Херсонской области»; Штатное расписание ГБОУ «Херсонская общеобразовательная школа №48» Херсонской области (педагогический состав) за август 2022 года»; Штатное расписание ГБОУ «Херсонская общеобразовательная школа №48» Херсонской области (обслуживающий персонал) за август 2022 года»; Штатное расписание ГБОУ «Херсонская общеобразовательная школа №48» Херсонской области (педагогический состав) за август 2022 года»; «Штатное расписание ГБОУ «Херсонская общеобразовательная школа №4

Відповідно до протоколу огляду від 21.04.2023 року оглянуто виявлені та вилучені речі та документи в ході обшуку та огляду домоволодіння за адресою: м.Херсон, Бериславське шосе, 24а, кв.25, які підтверджують створення та незаконне функціонування незаконного «ГБОУ Херсонская общеобразовательная школа № 48» і реалізацію та підтримку рішень та дій держави агресора шляхом впровадження на території Херсонської області в освітню систему рф.

Постановою слідчого від 18.04.2023 року речі та документи, які були виявлені та вилучені в ході обшуку та огляду домоволодіння за адресою: АДРЕСА_2 визнані речовими доказами.

Відповідно до протоколу огляду від 23.11.2022 року оглянуто кабінет головного бухгалтера так званого «Департамента образования и науки Херсонской области «ВГА Херсонской области», який знаходиться у приміщенні офісу АТ КБ «Приватбанк» за адресою: м.Херсон, вул.Потьомкінська, 20, за добровільної згоди СБ АТ КБ «Приватбанку» ОСОБА_36 від 23.11.2022 року. В ході огляду виявлено та вилучено: теги з документами «Департамента образования и науки Херсонской области «ВГА Херсонской области»: регистраційні документи, ліцензирування «образовательной деятельности», нормативно-правові документи, договори, зарплата, печатку з написом «Департамент образования и науки Херсонской области «ВГА Херсонской области», велику кількість «Георгіївських стрічок», прапор з надписом «Русь», прапор рф, червоний прапор з комуністичною символікою, пакет з запакованими пакетами з рублями рф, номіналом 1 та 2 рублі у вигляді монет, блокноти. Судом переглянуто додаток до зазначеного протоколу, зміст якого відповідає змісту протоколу.

Відповідно до протоколу огляду від 28.02.2023 року оглянуто виявлені та вилучені документи в ході огляду приміщення АТ КБ «Приватбанк» від 23.11.2022 року за адресою: м.Херсон, вул. Потьомкінська, 20, які підтверджують створення та незаконне функціонування незаконного «Министерства образования и науки Херсонской области «ВГА Херсонской области» і реалізацію та підтримку рішень та дій держави агресора шляхом впровадження на території Херсонської області в освітню систему рф. Серед оглянутих документів містяться копія письма "Депертамента образования и науки Херсонской области» від 04.08.2022 року № 36 "О финансировании сотрудников ГБОУХО «школа №48 города Херсон" за підписом начальника "образования и науки" ОСОБА_37 , «заявка на бюджетное финансирование в августе 2022 ГБОУ ХО «школа №48» за підписом директора ОСОБА_5 , копія листа " Депертамента образования и науки Херсонской области» від 09.08.2022 року №56 "О финансировании ГБОУ «Херсонская общеобразовательная школа №48" за підписом начальника "образования и науки" ОСОБА_37 , "Положение № 057-р от 01.06.2022 г. Об утверждении Положения о Департаменте образования и науки Херсонской области" та "Положение о Департаменте образования и науки Херсонской области", «ведомость для получения зароботной платы за июль 2022 г.» за підписом директора «ГБОУ «Херсонская общеобразовательная школа № 48» Херсонской области ОСОБА_5 , «заявка на бюджетно финансирование в августе 2022 г.» узгоджене директором школи ОСОБА_5 , "Акт приема-передачи денежных средств от 21.09.2022" від "Начальника отдела финансового обеспечения - Главного бухгалтера Министерства образования и науки Херсонской области ОСОБА_38 " до "ГБОУ Херсонская общеобразовательная школа № 48". Судом переглянуто додаток до зазначеного протоколу, зміст якого відповідає змісту протоколу.

Постановою слідчого від 28.02.2022 року у кримінальному провадженні №22022230000000301 від 09.08.2022 року вилучені документи були визнані речовими доказами за 287 пунктами.

Судом під час судового розгляду переглянуто речові докази, серед яких, грамоти, «прикази» (розпорядження) про прийом працівників на роботу, «прикази» (розпорядження) про припинення (розірвання) трудового договору з працівником (звільненні), «прикази «О зачислении в школу для освоения программы начального общего образования», «прикази «О зачислении в школу для освоения программы среднего общего образования», «прикази «О зачислении в школу для освоения программы основного общего образования», «приказ «О зачислении в школу» №02-у, заяви, виписки, атестати та додатки до них від окупацівйної влади, планшет, георгієвська стрічка, вилчені у обвинуваченої, та інші документи, які складені від імені окупаційної влади та від імені та за підписом ОСОБА_5 .

Під час судового розгляду стороною захисту не ставилось питання щодо визнання будь-яких доказів сторони обвинувачення недопустимими та недостовірними. Будь-яких інших доказів у ході судового розгляду сторонами з боку обвинувачення та захисту, які були вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачений КПК України, суду надано не було.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюючи кожний доказ з точки зору належності, достовірності, а сукупність зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення, що ґрунтується на вимогах ст.94 КПК України.

Вважаючи достатньо забезпеченими в ході судового розгляду процесуальні права сторони захисту та сторони обвинувачення на надання ними доказів на підтвердження та спростування висунутого обвинувачення, суд виходить із принципів реалізації права особи на справедливий суд, який закріплений в ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, за яким винуватість особи у вчиненні злочину має бути доведена поза розумним сумнівом.

Стандарт доведення поза розумним сумнівом означає, що сукупність обставин справи, встановлена під час судового розгляду, виключає будь-яке інше розумне пояснення події, яка є предметом судового розгляду, крім того, що інкримінований злочин був вчинений і обвинувачений є винним у вчиненні цього злочину.

Поза розумним сумнівом має бути доведений кожний з елементів, які є важливими для правової кваліфікації діяння: як тих, що утворюють об'єктивну сторону діяння, так і тих, що визначають його суб'єктивну сторону. Це питання має бути вирішено на підставі безстороннього та неупередженого аналізу наданих сторонами обвинувачення і захисту допустимих доказів, які свідчать за чи проти тієї або іншої версії подій.

Обов'язок всебічного і неупередженого дослідження судом усіх обставин справи у цьому контексті означає, що для того, щоб визнати винуватість доведеною поза розумним сумнівом, версія обвинувачення має пояснювати всі встановлені судом обставини, що мають відношення до події, яка є предметом судового розгляду. Суд не може залишити без уваги ту частину доказів та встановлених на їх підставі обставин лише з тієї причини, що вони суперечать версії обвинувачення. Зазначена правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у справі № 750/11509/18 від 01 квітня 2020 року.

Аналізуючи вище перелічені докази в їх сукупності, провівши судовий розгляд в межах висунутого обвинувачення, відповідно до обвинувального акту, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому досліджені всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюючи кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів, з точки зору достатності та взаємозв'язку, а також в сукупності з показаннями свідків, суд приходить до висновку, що вказані докази належні, оскільки вони підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню, допустимі, оскільки вони отримані в порядку встановленому КПК України, достовірні, оскільки фактичні дані отримані з цих доказів, не спростовані жодним іншим доказом, наданим сторонами кримінального провадження.

Свідки, які надали свої пояснення суду, були попереджені про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиві свідчення відповідно до вимог ст.384 КК України та були приведені до присяги свідків, тому у суду відсутні підстави не приймати до уваги надані покази свідками саме суду. Самі покази свідків також не викликають сумніву у їх змісті, як окремо так і їх сукупності. Покази свідків узгоджуються між собою та з іншими доказами, дослідженими судом. Судом не встановлено даних, які б давали підстави вважати, що свідки з будь-яких підстав могли омовити обвинувачену. Покази свідків в судовому засіданні були послідовними щодо обставин, які мали істотне значення для правильного вирішення справи, часу, місця, способу вчинення кримінальних правопорушень та особи, яка їх вчинила.

Судом визнається загальновідомим і таким, що не потребує доказуванню в межах даного провадження, що починаючи з 24.02.2022 року Указом Президента України, у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який неодноразово продовжено. Відповідно до положень ч.1 ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року, тимчасово окупована Російською Федерацією територія України, є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Починаючи з 24.02.2022 року до 11.11.2022 року частина території Херсонської області та м.Херсон перебувало під окупацією РФ.

Досліджені судом докази та документи підтверджують, що на тимчасово окупованій території Херсонської області державою - агресором РФ після повномасштабного вторгнення на територію України 24.02.2022 року незаконно були створені органи окупаційної влади, серед яких «департамент образования и науки ВГА Херсонской области», яким видано наказ № 232-р «О создании государственных бюджетных образовательных учреждений Херсонской области», на підставі якого створено так зване «Государственное бюджетное образовательное учреждение (далі - ГБОУ) Херсонской области «Школа № 48 города Херсона».

Також з досліджених доказів судом встановлено, що громадянка України ОСОБА_5 , перебуваючи на окупованій території України, не пізніше липня 2022 року погодилась на пропозицію та добровільно зайняла посаду в незаконному органі, створеному на тимчасово окупованій території України, директора ГБОУ «Херсонская общеобразовательная школа № 48 Херсонской области», пов'язану з виконанням дій, які були спрямовані на підтримку та реалізацію рішень і дій окупаційної адміністрації, щодо інтеграції навчальних закладів Херсонської області в освітню систему РФ та впровадження стандартів освіти держави-агресора, що підтверджено як показаннями свідків, так і вищезазначеними письмовими доказами - документами, наведеними судом вище.

А саме судом встановлено, що ОСОБА_5 добровільно забезпечила розміщення у приміщені навчального закладу символіки держави-агресора, прапора РФ, шкільних підручників виробництва РФ, здійснювала ведення документації виключно на російській мові, навчальний процес здійснювався на російській мові та за російськими підручниками, забезпечувала охорону приміщення школи за допомогою військових РФ. Викликала на індивідуальні бесіди колишніх працівників вказаної школи, яких схиляла до роботи в так званому ГБОУ «Херсонская общеобразовательная школа №48» Херсонской области», зазначивши при цьому, що навчання дітей буде здійснюватися за стандартами освіти РФ.

ОСОБА_5 видала проекти "приказов" (розпорядження) про прийом працівника на роботу №№68-к, 79-к, 71-к, 82-к, 76-к, 75-к, 73-к, 70-к, 55-к, 6-к, 7-к, 84-к, 3-к, 8-к, 80-к, 78-к, 61-к, 77-к, "приказов" (розпорядження) про припинення (розірвання) трудового договору з працівником (звільненні) №№74-к, 77-к, 81-к, 80-к, "приказов" «Про деление классов на группы. Для изучения отдельных предметов» №6, "приказов" «О зачислении в школу для освоения программы начального общего образования», "приказов" «О зачислении в школу для освоения программы среднего общего образования», "приказов" «О зачислении в школу для освоения программы основного общего образования», "приказов" «О зачислении в школу» №02-у, якими до школи зараховані учні з 1 по 11 клас, якими здійснювалося забезпечення прийняття до так званого ГБОУ «Херсонская общеобразовательная школа № 48» Херсонской области» учнів та працівників, школою під її головуванням здійснювався навчальний процес за стандартами РФ до звільнення міста Херсону ЗСУ.

Крім того, ОСОБА_5 забезпечила виплату заробітної плати працівникам очолюваної нею школи в грошових одиницях РФ - рублях. Зверталася із заявками до «главы ВГА городской териториальной громады Херсонского района, Херсонской области ОСОБА_39 » на виділення коштів для ГБОУ «Херсонская общеобразовательная школа № 48» Херсонской области» та отримала грошові кошти в сумі 140000 російських рублів для організації виплат.

Пояснення свідків та документи підтверджують виготовлення ОСОБА_5 під час обіймання нею посади директора школи від окупаційної влади розпорядчих документів, здійснення набору кадрів та отримання заробітної плати від окупаційної влади в російських рублях.

Крім того, ОСОБА_5 отримала від окупаційної адміністрації держави-агресора навчальні підручники російською мовою за освітньою програмою РФ, та забезпечила розміщення підручників, завезених з території РФ, в очоленому нею закладі освіти для подальшого використання під час освітнього процесу за стандартами освіти РФ. Обвинувачена вжила заходів по прийому учнів до очолюваного нею закладу освіти на навчальний 2022-2023 рік, забезпечила початок навчання в очолюваному нею закладі з вересня 2022 року за стандартами освіти держави-агресора з загальним застосуванням російської мови, як офіційної, проводила урочисту лінейку з нагоди початку навчального року 01.09.2022 року, на якому лунав гімн РФ. Під час судового розгляду встановлено на підставі досліджених доказів, що обвинуваченою у школі, яку вона очолила, було прийнято учнів відповідно до заяв їх батьків до школи з 1го по 11й класи, організовано роботу кружків.

Перелічені дії підтверджують вчинення ОСОБА_5 пособництва державі-агресору та дій, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти

При цьому суд відхиляє посилання сторони захисту на недоведеність вини ОСОБА_5 у зв'язку із відсутністю її особистої заяви про прийом на посаду директора школи та наявність охоронців військових РФ, як підставу для вчинення дій ОСОБА_5 під примусом.

Досліджені судом докази спростовують позицію сторони захисту та не доводять, що ОСОБА_5 є особою яка опинилася на окупованій території та вимушена була вживати заходів щодо свого порятунку та виживання, діяла під примусом, погрозами тощо. З показів свідків вбачається, що ОСОБА_5 поводила себе впевнено, підбирала персонал для роботи школи та організації навального процесу, здійснювала вплив на осіб, розмістила символіку держави-агресора РФ, забезпечувала фінансування навчального закладу за рахунок коштів окупаційної влади у російських рублях та його охорону. Пропонувала колишнім працівникам школи роботу у навчальному закладі, обгрунтовуючи гідною зароботною платою від окупаціної влади у російських рублях.

Судом також оцінюється поведінка ОСОБА_5 після звільнення м.Херсона Збройним Силами України, а саме, що остання виїхала на тимчасово окуповану територію, не залишилася на звільненій Українською владою території м.Херсон з метою доведення вчинення своїх дій під можливим примусом, погрозах тощо. Наведені дії, ОСОБА_5 , досліджені судом докази, вказують на її прихильність до окупаційної влади та бажання здійснювати освітню діяльність, саме за стандартами держави-агресора.

Так, судом встановлено, що до обіймання посади в органах окупаційної влади, ОСОБА_5 , яка має вищу освіту, займала посаду вчителя фізики в іншому навчальному закладі міста Херсон, що вказує на її освідченість та обізнаність, серед іншого і правову, спроможність орієнтуватися як у процесах, які відбуваються у державі та надати належну оцінку діям окупаційної влади, а саме в питанні зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах освіти, створених на тимчасово окупованій території державою-агресором.

Суд вважає, що обвинувачена усвідомлювала факт окупації та агресії з боку РФ, створення окупаційною владою незаконних органів, серед іншого і в системі освіти, запровадження стандартів держави-агресора на тимчасово окупованій території України, зайняття посади директора школи та запровадження освітнього процесу у конкретній школі за стандартами освіти держави-агресора, а саме видачі підручників РФ для учнів, затвердженням програми навчання, та інші наведені вище дії. Аналізуючи усі докази у їх сукупності суд приходить до висновку, що вони беззаперечно доводять вчинення обвинуваченою ОСОБА_5 усіх інкримінованих їй кримінальних правопорушень свідомо, умисно, добровільно за власним волевиявленням.

В матеріалах провадження відсутні об'єктивні дані, які б давали обґрунтовані підстави вважати, що ОСОБА_5 , вчиняючи вказані дії, діяла не добровільно, виконувала покладені окупаційною владою обов'язки, перебуваючи на посаді директора школи незаконного органу освіти, під безпосереднім психічним впливом або фізичним примусом, та такі дії були необхідними для усунення небезпеки, що безпосередньо загрожувала їй чи його охоронюваним законом правам або інших осіб, або суспільним інтересам чи інтересам держави тощо. Так само під час судового розгляду не встановлено, що впровадження стандартів освіти держави-агресора у конкретному навчальному закладі - школі № 48, де ОСОБА_5 добровільно обійняла посаду директора, здійснювали будь-які інші особи.

Також суд враховує і те, що обвинувачена ОСОБА_5 , маючи достатній життєвий досвід та рівень знань не могла не розуміти незаконності вчинених нею дій та можливості завдання своїми умисними діями шкоди державі Україна, між тим, заходів, спрямованих на виїзд з тимчасово окупованої території України, обвинувачена не вживала, навпаки продовжує перебувати на тимчасово окупованій території України.

Будь-яких доказів стороною захисту, що обвинувачена діяла під примусом, впливом або у наслідок погроз, тощо, суду не надано. Саме по собі перебування та залишення обвинуваченої на окупованій території Херсонської області свідчить про її прихильність до окупаційної влади. Допитані в судовому засіданні свідки зазначили, що ОСОБА_5 вільно себе поводила, представлялась як директор школи від окупаційної влади. ОСОБА_5 спонукала співробітників школи переходити на бік РФ у незаконно створені органи окупаційної влади, мотивуючи їх високими зарплатами та соціальними гарантіями. Зазначена поведінка ОСОБА_5 підтверджує добровільність її дій та відсутність будь-якого примусу або впливу на неї. Також деякі свідки зазначили, що вони та інші працівники школи виїхали з окупованої території і така технічна та фізична можливість була. З досліджених судом документів вбачається, що ОСОБА_5 добровільно обіймала посаду директора школи від окупаційної влади, де заробітна плата від окупаційної влади виплачувалася у російських рублях. Усі досліджені судом докази свідчать про добровільність намірів та дій ОСОБА_5 на зайняття посади директора школи та запровадження стандартів освіти держави-агресора та відсутні відомості щодо будь-якого примусу, погроз, впливу, інше.

Стороною захисту не спростовано дотримання під час досудового розслідування усіх відповідних процедур щодо належного повідомлення про підозру ОСОБА_5 та кримінального переслідування останньої. Так, згідно ухвали слідчого судді під час досудового розслідування було надано дозвіл на проведення спеціального досудового розслідування стосовно ОСОБА_5 , як особи, яка ухиляється від слідства та переховується на окупованій території. Повідомлення про підозру вручено відповідно до вимог КПК України та не викликає сумніву у суду щодо відповідності вказаної процедури вимогам діючого законодавства. Також дотримані вимоги КПК України під час повідомлення про закінчення досудового розслідування та надання матеріалів кримінального провадження для ознайомлення стороні захисту. Крім того, під час проведення підготовчого судового засідання стороною захисту не подавалось будь-яких скарг на дії слідчого щодо процедур досудового розслідування. Під час судового розгляду стороною захисту не ставилось питання щодо визнання будь-яких доказів сторони обвинувачення недопустимими та недостовірними. Призначення судом спеціального судового провадження також ґрунтується на вимогах КПК України. Як під час досудового розслідування так і під час судового розгляду виклики та повідомлення ОСОБА_5 здійснювалося у відповідності до вимог КПК України.

Наявні у матеріалах справи процесуальні документи досудового розслідування вказують на отримання доказів органом досудового розслідування у відповідності до вимог КПК України та не викликають сумніву у їх належності та допустимості.

Таким чином, розглянувши кримінальне провадження з дотриманням положень ч.1 ст.337 КПК України в межах висунутого обвинувачення, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюючи кожний доказ, що наявний у провадженні, з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку, що відповідає стандартам доказування «поза розумним сумнівом», який знайшов своє втілення як в положеннях ч.3 ст.17 КПК України, так і в практиці Європейського суду з прав людини, зокрема, у рішенні «Коробов проти України» від 21.10.2011 року, приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_5 та суд вважає, що подія кримінального правопорушення мала місце, а її дії правильно кваліфіковані:

- за ч.1 ст.111-2 КК України - пособництво державі-агресору, тобто умисні дії, спрямовані на допомогу державі-агресору (пособництво) та окупаційній адміністрації держави-агресора, вчиненому громадянином України з метою завдання шкоди Україні шляхом підтримки рішень та дій держави-агресора та окупаційної адміністрації держави-агресора.

- ч.3 ст.111-1 КК України - громадянином України дій, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти.

Згідно із приписами ст.65 КК України особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень, а покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженим, так і іншими особами відповідно до вимог ст.50 КК України.

Покарання має відповідати принципам справедливості, співмірності й індивідуалізації. Для вибору такого покарання суд повинен урахувати ступінь тяжкості кримінального правопорушення, конкретні обставини його вчинення, форму вини, наслідки цього діяння, дані про особу винного, обставини, що впливають на покарання, ставлення винної особи до своїх дій, інші обставини справи, які впливають на забезпечення відповідності покарання характеру й тяжкості вчиненого кримінального правопорушення та наділяють суд правом вибору щодо призначення покарання, завданням якого є виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень.

Вирішуючи питання про призначення обвинуваченій ОСОБА_5 покарання, суд враховує, що вчинені обвинуваченою злочини відповідно до ст.12 КК України є:

- за ч.3 ст.111-1 КК України є не тяжким злочином;

- за ч.1 ст.111-2 КК України є особливо тяжким злочином.

Обставини, які пом'якшують покарання обвинуваченого відповідно до ст.66 КК України, судом не встановлені.

Обставини, що обтяжують покарання обвинуваченому відповідно до ст.67 КК України, є вчинення злочину з використанням умов воєнного стану.

Обвинувачена ОСОБА_5 є громадянкою України, до кримінальної відповідальності притягується вперше, раніше не судима, на обліку у лікарів нарколога та психіатра не перебуває.

Відповідно до абз.5 ч.1 ст.55 КК України позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю як основне або додаткове покарання за вчинення кримінальних правопорушень проти основ національної безпеки України, передбачених статтями 111-1,111-2 цього Кодексу, призначається на строк від десяти до п'ятнадцяти років.

Суд під час ухвалення рішення враховує правові висновки, викладені у постанові колегії Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 22.05.2018 у справі №753/18479/16-к (провадження №51-520км18) та постанові колегії Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 21.06.2022 у справі №171/869/21 (провадження №51-838км22) в частині можливості призначення покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю, з огляду на положення, передбачені ст.55 КК України.

При цьому, з огляду на вчинення ОСОБА_5 суспільно-небезпечного кримінального правопорушення у сфері злочинів проти основ національної безпеки України, а також відсутність обставин, передбачених ст.66 КК України, що пом'якшують покарання та істотно знижують ступінь тяжкості вчиненого нею кримінального правопорушення, наявність обставини, що обтяжує покарання, суд, при призначенні покарання останній не вбачає підстав для застосування положень ст.69 чи ст.75 КК України.

Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, суд своїм рішенням повинен забезпечити не тільки права обвинуваченого, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів. Забезпечення таких стандартів, як підкреслює Європейський суд з прав людини, вимагає від суду більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства.

Враховуючи підвищену суспільну небезпеку вчинених обвинуваченою злочинів проти основ національної безпеки України в умовах воєнного стану, яка посягає на захист життєво важливих інтересів громадян, суспільства та держави, на її суверенітет, територіальну цілісність, недоторканість та обороноздатність, на суспільні відносини, які забезпечують саме існування України як суверенної, незалежної, демократичної і правової держави та дані про особу винуватої, відсутність обставин, що пом'якшують та наявність обставин що обтяжують покарання, принцип індивідуалізації покарання, позицію сторони обвинувачення та захисту, обставини справи, наслідки злочину, суд по стійкому внутрішньому переконанню відповідно до ст.65 КК України для виправлення обвинуваченої та попередження нових злочинів призначає покарання:

-за ч.3 ст.111-1 КК України у виді позбавлення волі на строк 3 (три) роки з позбавленням права займатися освітньою та виховною діяльністю на строк 14 (чотирнадцяти) років;

-за ч.1 ст.111-2 КК України у виді позбавлення волі на строк 12 (дванадцять) років з позбавленням права займатися освітньою та виховною діяльністю на строк 15 (п'ятнадцять) років та з конфіскацією всього належного їй майна.

Остаточне покарання ОСОБА_5 належить призначити на підставі вимог ч.1 ст.70 КК України шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим у виді позбавлення волі на строком 12 (дванадцять) років з позбавленням права займатися освітньою та виховною діяльністю на строк 15 (п'ятнадцять) років та з конфіскацією всього належного їй майна.

Під час досудового розслідування ухвалою слідчого судді Центрального районного суду м.Миколаїва від 18.04.2023 року стосовно обвинуваченої ОСОБА_5 було обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на підставі вимог ч.6 ст.193 КПК України та постановлено вирішення питання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою розглянути після затримання ОСОБА_5 .

Оскільки до ОСОБА_5 на час ухвалення вироку судом запобіжний захід не був застосований у зв'язку із її переховуванням, суд приходить до висновку, що строк відбуття покарання ОСОБА_5 слід рахувати з моменту звернення вироку до виконання, тобто з дня її фактичного затримання та продовжити дію обраного запобіжного заходу.

На переконання суду, призначене покарання, є виваженим, справедливим, співрозмірним, необхідним і достатнім для виправлення й попередження вчинення як обвинуваченою, так і іншими особами, нових кримінальних правопорушень, а також буде відповідати таким принципам Європейської конвенції з захисту прав людини і основоположних свобод як пропорційність обмеження прав людини, легітимна мета та невідворотність покарання. Так, у розумінні ЄСПЛ, покарання повинне встановити новий додатковий обов'язок для особи, який випливає з факту вчинення кримінального правопорушення. Автономна концепція поняття «покарання» у практиці ЄСПЛ передбачає, що покарання переслідує подвійну мету покарання і стримування від вчинення нових злочинів, а застосування принципу пропорційності дає можливість встановити орієнтири для держави у виборі адекватних засобів реагування на конкретні кримінально-карані діяння.

Відповідно до вимог ст.100 КПК України суд вирішує долю речових доказів. Суд звертає увагу, що судом вирішується доля лише тих речових доказів, які є доказами у даному кримінальному провадженні, враховуючи, що зазначене кримінальне провадження було виділено під час досудового розслідування з іншого кримінального провадження.

Відповідно до ч.4 ст.174 КПК України суд одночасно з ухваленням судового рішення, яким закінчується судовий розгляд, вирішує питання про скасування арешту майна. Суд скасовує арешт майна, зокрема, у випадку закриття кримінального провадження судом, якщо майно не підлягає спеціальній конфіскації, не призначення судом покарання у виді конфіскації майна та/або незастосування спеціальної конфіскації, залишення цивільного позову без розгляду або відмови в цивільному позові.

Ухвалою слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва від 21.04.2023 року накладено арешт на майно, що перебуває у приватній власності ОСОБА_5 , яке складається з рухомого та нерухомого майна, а саме: транспортного засобу NISSAN LEAF, (2013), днз НОМЕР_4 , № кузова НОМЕР_5 та житлового приміщення квартири за адресою: АДРЕСА_1 в розмірі 1/4 частки, з метою забезпечення конфіскації майна.

Судові витрати за проведення судової експертизи відсутні. Цивільний позов не заявлявся.

Керуючись ст.ст. 369-371, 373, 374 КПК України, суд -

УХВАЛИВ:

ОСОБА_5 визнати винуватою у вчиненні кримінальних правопорушень та призначити покарання:

-за ч.3 ст.111-1 КК України у виді позбавлення волі на строк 3 (три) роки з позбавленням права займатися освітньою та виховною діяльністю на строк 14 (чотирнадцяти) років;

-за ч.1 ст.111-2 КК України у виді позбавлення волі на строк 12 (дванадцять) років з позбавленням права займатися освітньою та виховною діяльністю на строк 15 (п'ятнадцять) років та з конфіскацією всього належного їй майна.

На підставі ч.1 ст.70 КК України за сукупністю кримінальних правопорушень шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим призначити ОСОБА_5 остаточне покарання у виді позбавлення волі на строком 12 (дванадцять) років з позбавленням права займатися освітньою та виховною діяльністю на строк 15 (п'ятнадцять) років та з конфіскацією всього належного їй майна.

Строк відбуття покарання ОСОБА_5 рахувати з моменту звернення вироку до виконання, тобто з дня її фактичного затримання та взяття під варту.

Обраний запобіжний захід ОСОБА_5 у вигляді тримання під вартою залишити без змін до часу доставлення останньої до відповідної установи виконання покарань для відбування покарання.

Строк додаткового покарання ОСОБА_5 у виді позбавленням права займатися освітньою та виховною діяльністю на строк 15 (п'ятнадцять) років рахувати з моменту відбуття основного покарання.

Речові докази після набрання вироку законної сили:

-транспортний засіб NISSAN LEAF, (2013), днз НОМЕР_4 , № кузова НОМЕР_5 , 1/4 частку квартири за адресою: АДРЕСА_1 , планшет Samsung, model: GT-P5110, серійний номер RF2D10RXYDZ з об'ємом памяті 16GB, чорно-сірого кольору, разом із зарядним пристроєм до нього, чорного кольору - конфіскувати в дохід держави, залишивши арешт майна на вказані автомобіль, частку квартири та планшет, накладений ухвалами слідчого судді Центрального районного суду м.Миколаєва від 21.04.2023 року та 15.05.2023 року, до виконання вироку в частині конфіскації майна;

- "прикази (розпорядження) про прийом працівника на роботу №№68-к,79-к,71-к,82-к,76-к,75-к,73-к,70-к,55-к,6-к,7-к,84-к,3-к,8-к,80-к,78-к,61-к,77-к; прикази (розпорядження) про припинення (розірвання) трудового договору з працівником (звільненні) №№74-к,77-к,81-к,80-к; приказ (распряжение) о переводе сотрудника на другую работу №91-к; приказ «Про деление классов на группы. Для изучения отдельных предметов» №6; прикази «О зачислении в школу для освоения программы начального общего образования»; прикази «О зачислении в школу для освоения программы среднего общего образования», прикази «О зачислении в школу для освоения программы основного общего образования»; приказ «О зачислении в школу» №02-у; приказ «О зачислении в первый класс»; список учеников 1 класса; копію «документа о квалификации» №0000006; программу кружка «За страницами учебника истории»; согласие на обработку персональных данных»"; заяви 9 шт.; грамоти 5 шт.; вивіску - залишити зберігатися у матеріалах кримінального провадження;

- «Аттестати об основном общем оюразовании, дата выдачи 14 июля 2022 года, ГБОУ «Херсонскую общеобразовательную школу №48 Херсонской области г.Херсон, в 2022 году окончил(а) ОСОБА_40 , ОСОБА_41 , ОСОБА_42 , ОСОБА_43 , ОСОБА_44 , ОСОБА_45 , ОСОБА_46 , ОСОБА_47 , ОСОБА_48 , ОСОБА_49 , ОСОБА_50 , ОСОБА_44 , ОСОБА_43 , 13 шт.; «Приложение к аттестату об основном общем образовании, дата выдачи 14 юля 2022 года, ОСОБА_40 , ОСОБА_41 , ОСОБА_42 , ОСОБА_43 , ОСОБА_44 , ОСОБА_45 , ОСОБА_46 , ОСОБА_47 , ОСОБА_48 , ОСОБА_49 , ОСОБА_50 , ОСОБА_44 , ОСОБА_43 , 13 шт.; «Расписка-уведомление (отрывной талон) о принятии заявления и документов», 4 шт.; «Заявления» до «ПСБ» від: « ОСОБА_51 , ОСОБА_52 , ОСОБА_53 , ОСОБА_54 , ОСОБА_55 , ОСОБА_56 » 6 шт.; Копія паспорта ОСОБА_57 , завірена: «Копия верна», «Директор ОСОБА_5 » 1 арк.; «Реквизиты счета ПСБ ОСОБА_58 , ОСОБА_59 , ОСОБА_60 , ОСОБА_61 , ОСОБА_62 , ОСОБА_63 , ОСОБА_64 , ОСОБА_65 , ОСОБА_66 , ОСОБА_67 , ОСОБА_68 , ОСОБА_69 , ОСОБА_70 , ОСОБА_71 » 14 шт.; Реквізити рахунків у «ПАО «Промсвязьбанк» на ім'я: «« ОСОБА_72 , ОСОБА_73 , ОСОБА_74 , ОСОБА_55 », 4 шт.; «Заявление на материальную помощь» від: ОСОБА_75 , ОСОБА_76 , ОСОБА_77 , ОСОБА_15 , ОСОБА_20 , ОСОБА_78 » 6 шт.; «График отработки рабочего времени сторожами ГБОУ «ХОШ №48» Херсонской области 2022 год» 1 арк.; «Список сотрудников ГБОУ «Херсонская общеобразовательная школа №48» Херсонской области» на 4 арк.; «Список сотрудников ГБОУ «Херсонская общеобразовательная школа №48» Херсонской области» на 6 арк.; «Заявление Главе ВГА г. Херсона ОСОБА_34 », від «Директора ГБОУ «Херсонская общеобразовательная школа №48» Херсонской области ОСОБА_5 » 1 арк.; «Заявление директору ГБОУ «Херсонская общеобразовательная школа №48» Херсонской области ОСОБА_5 » від: « ОСОБА_79 » на 1 арк.; «Заявление о назначении единовременной выплаты» від «ОСОБА_80 , ОСОБА_81 , ОСОБА_82 , ОСОБА_83 » на 4 шт.; «Служебная записка № 01-31/05 от 09 сентября 2022 года» 2 прим. на 2 арк.; Лист «Главе ВГА ХГТГ Херсонского района Херсонской области ОСОБА_35 » від: «Директора ГБОУ «Херсонская общеобразовательная школа №48» Херсонской области ОСОБА_5 » щодо: «Прошу выделить единоразовую материальную помощь сотрудникам…» 1 арк.; «Приказ ГБОУ «Херсонская общеобразовательная школа №48» Херсонской области «О режиме работы школы» 1 арк.; копія «Распоряжение ВГА № 128-р от 27.06.2022 г.» 1 арк.; «Ведомость для получения заработной платі за август 2022г. ГБОУ «Херсонская общеобразовательная школа №48» Херсонской области» 2 арк.; «Ведомость для начисления единоразовой материальной помощи сотрудникам ГБОУ «ХОШ №48» Херсонской области за август 2022 года» 2 арк.; «Ведомость для начисления единоразовой материальной помощи сотрудникам ГБОУ «ХОШ №48» Херсонской области за июль 2022 года» 1 арк.; «Ведомость начисления премии ко дню учителя работникам ГБОУ «Херсонская общеобразовательная школа № 48» Херсонской области» на 4 арк.; «Штатное расписание ГБОУ «Херсонская общеобразовательная школа №48» Херсонской области (педагогический состав) за август 2022 года» на 2 арк.; «Штатное расписание ГБОУ «Херсонская общеобразовательная школа №48» Херсонской области (обслуживающий персонал) за август 2022 года» на 2 арк.; «Штатное расписание ГБОУ «Херсонская общеобразовательная школа №48» Херсонской области (педагогический состав) за август 2022 года» 2 прим. на 2 арк.; «Штатное расписание ГБОУ «Херсонская общеобразовательная школа №48» Херсонской области (обслуживающий персонал) за август 2022 года» 2 прим. на 2 арк.; «Штатное расписание ГБОУ «Херсонская общеобразовательная школа №48» Херсонской области (обслуживающий персонал) за август 2022 года» на 2 арк.; аркуш паперу із відомостями, серед яких: «ГБОУ «Херсонская общеобразовательная школа №48» Херсонской области, Школа, Класс, количество часов, предмет…» 4 арк.; аркуш паперу із відомостями, серед яких: «ФИО, должность, год атестации» та ін., а також: «Директор ГБОУ «Херсонская общеобразовательная школа №48» Херсонской области ОСОБА_5 » 1 арк.; аркуш паперу із надрукованим текстом: «Директор ГБОУ «ХОШ №48» ОСОБА_5 » 1 арк.; «Ведомость выдачи золотых медалей ГБОУ «ХОШ №48» ХО» 1 арк.; фотокопія «Приложение 2 к приказу №1 от 21.07.2022 г.», «Схема тарифных разрядов должностей руководящих, научных, научно-педагогических, педагогических работников, профессионалов, специалистов и других работников образовательных организаций (учреждений) и научных организаций г. Херсона и Херсонской области» 1 арк.; зразок «Доверенность сопровождать в г.Евпаторию, и обратно моего несовершеннолетнего ребенка» 1 арк.; списки осіб із відомостями: «ФИО, тел.», також на аркушах виконано помітки: «1 кл., 2 кл., 3кл., 4 кл., 5 кл., 6 кл., 7 кл., 8 кл., 9 кл.» на 9 арк.; аркуш паперу із відомостями із відомостями, серед яких: «22.07.2022, ПІП, дата народження, місце, тел.» 1арк.; «Годовой календарный график на 2022-2023 учебный год», (бланк общеобразовательного учреждения) 1 арк.; аркуш паперу із списком осіб починаючи з п. 24, дет також містяться дані: «И.о. директора школы ( ОСОБА_5 )» 1 арк.; аркуш паперу із рукописними записами, серед яких: «Завтра до 13:00 фото Д/портфолио. Сегодня заказать продукты. Фасад, пищеблок, столовая, ком. класс…», а також телефони рос.оператора зв'язку «+7…» 1 арк.; аркуш паперу із відомостями починаючи з п.15 по п.60 (ПІБ, посади, паспортні дані, адреси), де також в кінці списку містяться дані: «Сумма к выдаче уполномоченное лицо: директор школы ОСОБА_5 » 3 арк.; аркуш паперу рожевого кольору із рукописним текстом з однієї сторони, серед якого: «Евпатория не едет; едет в среду, только к детям» та телефони російського оператора зв'язку «+7…» 1 арк.; орієнтовний графік платежів та розрахунок загальної вартості кредиту від 15.11.2021 1 арк.; договір про надання банківських послуг та послуг у сфері страхування №010/0384/82/0069190 від 01.08.2012 на 6 арк.; заява № 00073482 від 05.12.2012 на 1 арк.; договір про надання банківських послуг № 014/0384/82/0115261, на 8 арк.; договір № 159471 на 1 арк. 2 прим.; договір № 007-21059-161013 від 16.10.2013 - 2 арк.; заява № 013-21040-140613-1 арк.; умови надання кредитної картки, 1 арк.; тарифи на обслуговування платіжних карток 1 арк.; договір про надання банківських послуг № 014/0384/82/0068894 на 6 арк.- залишити зберігатися у матеріалах кримінального провадження;

- «Георгієвську стрічка»- 1 шт.; банківську карту «Raiffeiseu Bank Aval» НОМЕР_6 » 1 шт.; банківську карту «Приват Банк» НОМЕР_7 , 1 шт.; сім-картку Vodafone НОМЕР_8 1 шт. - знищити, скасувавши арешт накладений ухвалою слідчого судді Центрального районного суду м.Миколаєва від 15.05.2023 року;

- копію «письма "Депертамента образования и науки Херсонской области» від 04.08.2022 року № 36 "О финансировании сотрудников ГБОУХО «школа №48 города Херсон" за підписом начальника "образования и науки" ОСОБА_37 ; листа "Депертамента образования и науки Херсонской области» від 09.08.2022 року № 56 "О финансировании ГБОУ «Херсонская общеобразовательная школа №48" за підписом начальника "образования и науки" ОСОБА_37 ; «заявка на бюджетно финансирование в августе 2022 г.» узгоджене директором школи ОСОБА_5 »; «Ведомость для начисления единоразовой материальной помощи сотрудникам ГБОУ «ХОШ №48» Херсонской области за июль 2022 года; - залишити зберігатися у матеріалах кримінального провадження.

Копію вироку, яка підлягає врученню обвинуваченій, вручити захиснику, відповідно до вимог ст. 323 КПК України.

Вирок може бути оскаржений до Одеського апеляційного суду через Хаджибейський районний суд м.Одеси протягом 30 днів з дня його проголошення.

Вирок суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Суддя ОСОБА_1