ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
24.04.2026Справа № 910/2261/26
Господарський суд міста Києва у складі судді Курдельчука І.Д., розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами справу №910/2261/26 за позовом Акціонерного товариства «Укртрансгаз» (01021, місто Київ, Кловський узвіз, будинок 9/1; ідентифікаційний код 30019801) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Управ-дом» (04201, місто Київ, вулиця Петра Калнишевського, будинок 7, офіс 994; ідентифікаційний код 36698591) про стягнення грошових коштів,
1. СУТЬ СПОРУ.
1.1. Позивач звернувся до суду для поновлення порушених прав, яке сталося у зв'язку із невиконанням відповідачем свого зобов'язання щодо внесення щомісячних платежів із оплати відібраного із газотранспортної системи газу, яке здійснене без номінацій замовника послуг транспортування.
2. ОБСТАВИНИ СПРАВИ.
2.1. 09.09.2016 між Публічним акціонерним товариством «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Управ-дом» (споживач) укладено Договір №1524/1617-ТЕ-41 постачання природного газу.
2.2. 20.10.2017 між Публічним акціонерним товариством «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Управ-дом» (споживач) укладено Договір №2346/1718-ТЕ-41 постачання природного газу.
2.3. У січні, лютому, березні 2017 року та квітні 2018 року ТОВ «Управ-дом» здійснило відбір із газотранспортної системи 126,189 тис. кубічних метрів газу, а саме:
- у січні 2017 року - 54,664 тис. куб. м;
- у лютому 2017 року - 43,751 тис. куб. м;
- у березні 2017 року - 25,018 тис, куб. м;
- у квітні 2018 року - 2,756 тис. куб. м.
2.4. У 2022 році АТ «Укртрансгаз» звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до ТОВ «Управ-дом» про стягнення 127.179,26 грн, з яких: 114 331,44 грн компенсації вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу за січень-березень 2017 року та квітень 2018 року.
2.5. Рішенням Господарського суду міста Києва від 24.08.2023 (справа № 910/9805/22) позов АТ «Укртрансгаз» до ТОВ «Управ-дом» задоволено, зокрема стягнуто на користь позивача 114 331,44 грн компенсації вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу за січень-березень 2017 року та квітень 2018 року.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЇ ПОЗИВАЧА.
3.1. Предметом даного позову є позовні вимоги про стягнення: 426 144,57 грн заборгованості з щомісячних платежів з оплати (компенсації) вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу за січень-березень 2017 року та квітень 2018 року, 21 964,03 грн 3% річних, 66 629,16 грн інфляційних втрат.
3.2. Юридичними підставами позову є статті 4, 11, 165, 16, 509, 625 Цивільного кодексу України та частина 2 статті 8 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення».
3.3. Фактичними підставами позову є бездіяльність відповідача щодо виконання свого грошового зобов'язання перед позивачем, яке виражене у обов'язку вносити щомісячні платежі для компенсації вартості газу, відібраного із газотранспортної системи без номінацій замовника послуг транспортування.
4. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЇ ВІДПОВІДАЧА.
4.1. Відповідач не надав відзив на позовну заяву, який мав бути поданий протягом 15 днів з дня отримання ухвали суду про відкриття провадження у справі.
4.2. Ухвала суду від 10.03.2026 про відкриття провадження доставлена 10.03.2026 о 14 год. 30 хв. в електронний кабінет відповідача.
4.3. Отже, у строк до 25.03.2026 включно відповідач мав подати до суду відзив на позовну заяву/клопотання про продовження строку на подання відзиву.
4.4. Суд зазначає, що станом на день прийняття рішення судом, ні відзив, ні відповідне клопотання від відповідача до суду не надходили.
4.5. Відповідно до частини 9 статті 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
4.6. За наведених обставин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
5. ІНШІ ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ.
5.1. Ухвалою Господарського суду міста Києва від 06.03.2026 позовну заяву залишено без руху.
5.2. Ухвалою Господарського суду міста Києва від 10.03.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, визнано справу малозначною та вирішено розглядати справу у порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними у справі матеріалами, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву - 15 днів з дня вручення ухвали.
5.3. Відповідно до частин 2, 3, 4 статті 252 ГПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Перше судове засідання у справі проводиться не пізніше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
6.1. З урахуванням предмету позовних вимог, їх юридичних та фактичних підстав, суд визначає, що перелік обставин, які є предметом доказування у справі, становлять обставини, від яких залежить відповідь на такі ключові питання:
- Чи підтверджується обставини наявності у відповідача перед позивачем зобов'язання внесення щомісячних платежів з оплати (компенсації) вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу? Якщо так, чи порушено таке зобов'язання?
- Чи правомірно позивачем нараховано інфляційні втрати та 3% річних?
6.2. У відповідності до статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Відповідно позивач має довести наявність обставин, що дають ствердну відповідь питання, а відповідач протилежне.
7. ВИСНОВОК СУДУ ПРО ОБСТАВИНИ НАЯВНОСТІ ЗОБОВ'ЯЗАННЯ.
7.1. Позивач повідомляє, що відповідач, без поданих постачальником газу номінацій, у січні-березні 2017 та квітні 2018 року здійснив відбір природного газу в обсязі 126, 189 тис. куб. м, на які у нього відсутні підписані акти приймання-передачі природного газу з постачальником щодо таких обсягів.
7.2. Позивач повідомляє, що вказана обставина встановлена у рішенні Господарського суду міста Києва від 24.08.2023 у справі №910/9805/22.
7.3. Суд зазначає, що у справі №910/9805/22 за позовом Акціонерного товариства «Укртрансгаз» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Управ-дом» встановлювалися обставини, які підлягають встановленню у справі №910/2261/26, а спірні правовідносини у вказаних справах є тотожними.
7.4. Відповідно до частини 4 статті 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
7.5. За результатом розгляду справи №910/9805/22 Господарським судом міста Києва ухвалене рішення від 24.08.2023, яке залишено без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 07.02.2024.
7.6. Рішенням Господарського суду міста Києва від 24.08.2023 у справі №910/9805/22 встановлено:
1) у спірні періоди та до 31.12.2019 АТ «Укртрансгаз» виконувало функції оператора ГТС, який здійснював діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників);
2) між ТОВ «Управ-дом» та AT «НАК «Нафтогаз України» було укладено договори на постачання природного газу №1524/1617-ТЕ-41 від 09.09.2016 та №2346/1718-ТЕ-41 від 20.10.2017;
3) Відповідно до звітів AT «Київгаз» про фактичні обсяги розподілу природного газу по постачальниках фактичний обсяг відбору ТОВ «Управ-дом» природного газу складав:
- у січні 2017 року - 54,664 тис. куб. м,
- у лютому 2017 року - 43,751 тис. куб. м,
- у березні 2017 року - 25,018 тис, куб. м,
- у квітні 2018 року - 2,756 тис. куб. м;
4) відбір природного газу об'ємом 126,189 тис. куб. метрів у січні-березні 2017 року та квітні 2018 року відповідачем відбувся без поданих постачальником газу (ПАТ «НАК «Нафтогаз України») номінацій.
7.7. Відповідно до частин 1, 2 статті 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
7.8. Згідно з частиною 1 статті 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
7.9. АТ «Укртрансгаз» до 31.12.2019 було оператором газотранспортної системи - суб'єктом господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників), а ТОВ «Управ-дом» є споживачем - юридичною особою, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню.
7.10. Для здійснення діяльності з виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню, відповідач використовує природний газ, який відповідно до «Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу», затвердженого Постановами Кабінету Міністрів України №758 від 01.10.2015, №187 від 22.03.2017, №867 від 19.10.2018.
7.11. Розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 05.10.2016 №742-р «Деякі питання опалювального сезону 2016/17», від 04.10.2017 р. №720-р «Деякі питання опалювального сезону 2017/2018 року», від 03.10.2018 №717-р «Деякі питання опалювального сезону 2018/19 року», покладено на НАК «Нафтогаз України» обов'язок разом з операторами газотранспортних та газорозподільних систем забезпечити протягом опалювальних сезонів безперебійне постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії для бюджетних установ, релігійних та інших організацій, для надання послуг з постачання теплової енергії та гарячої води населенню в необхідних обсягах, у тому числі.
7.12. Пунктом 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.10.2016 №742-р «Про деякі питання опалювального сезону 2016/17 року», на Публічне акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» та постачальників природного газу до початку опалювального сезону 2016/17 року (опалювальний сезон) покладено обов'язок видати номінації теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям відповідно до договорів, які укладені з ними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2016 №357 «Про затвердження Примірного договору про постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії», та з дотриманням принципу недискримінації.
7.13. На підставі цього розпорядження, яке є обов'язковим до виконання, на Публічне акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» та постачальників природного газу покладено обов'язок видати номінації теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям ще на початку опалювального сезону.
7.14. Висновок про наявність обов'язку Публічного акціонерного товариства «ПАК «Нафтогаз України» видати номінації відповідно до вказаного Розпорядження неодноразово викладався Верховним Судом, зокрема, у постановах від 14.05.2018 у справі №926/680/17, від 21.03.2018 у справі №911/656/17, від 04.04.2018 у справі № 904/5094/17, від 15.03.2018 у справі № 922/345/17.
7.15. Статтею 1 Кодексу газотранспортної системи визначено, що номінація - попереднє повідомлення, надане замовником послуг транспортування оператору газотранспортної системи, стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу.
7.16. Таким чином, на позивача покладено обов'язок прийняти номінацію, а на замовника послуг транспортування - подати таку номінацію.
7.17. Пунктом 1 глави 1 розділу XI Кодексу ГТС передбачено, що замовники послуг транспортування зобов'язані подати Оператору ГТС номінації та/або місячну номінацію по точках входу на точках виходу.
7.18. Правове регулювання взаємовідносин оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначення правових, технічних, організаційних та економічних засад функціонування газорозподільних систем здійснюється Кодексом газотранспортної системи, Правилами постачання природного газу, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 30.09.2015 №2496, а також положеннями Закону України «Про ринок природного газу», ЦК України та ГК України.
7.19. Регламентом функціонування газотранспортної системи України є Кодекс ГТС, який визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газотранспортної системи України.
7.20. У статті 5 розділу 1 глави І Кодексу ГТС визначено, що номінацією визнається попереднє повідомлення, надане замовником послуг транспортування оператору газотранспортної системи, стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу. Несанкціонований відбір природного газу - відбір природного газу: за відсутності по суб'єкту ринку природного газу підтвердженої номінації (підтвердженого обсягу природного газу) на відповідний розрахунковий період; без укладення відповідного договору з постачальником; шляхом самовільного під'єднання та/або з навмисно пошкодженими приладами обліку природного газу або поза охопленням приладами обліку; шляхом самовільного відновлення споживання природного газу.
7.21. Відповідно до статті 1 розділу 3 глави І Кодексу ГТС оператор газотранспортної системи на підставі договору транспортування природного газу та згідно з умовами, визначеними в цьому Кодексі, надає суб'єктам ринку природного газу послуги транспортування природного газу газотранспортною системою в межах договірних потужностей та підтверджених номінацій. Пунктом 4 глави 3 розділу І Кодексу ГТС визначено, що експлуатацію газотранспортної системи здійснює виключно оператор газотранспортної системи.
7.22. Згідно з пунктом 9 глави 1 розділу VІІІ Кодексу ГТС замовник послуг транспортування на підставі договору транспортування може замовити в оператора газотранспортної системи нижче наведені послуги, що є складовими послуги транспортування: доступ до потужності в точці входу або виходу з газотранспортної системи; замовлення фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою на підставі підтвердженої номінації; послугу балансування обсягів природного газу, які подаються до газотранспортної системи та які відбираються з неї.
7.23. Для отримання послуг із транспортування (фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою) замовник послуг транспортування подає оператору газотранспортної системи номінації та/або місячну номінацію по точках входу та точках виходу в установленому цим розділом порядку (пункт 1 глави 1 розділу XI Кодексу ГТС).
7.24. Наведені вище положення Кодексу ГТС дають підстави дійти висновку, що укладання договору транспортування природного газу магістральними трубопроводами, а також подання та підтвердження номінацій є необхідною передумовою для відбору природного газу в межах газотранспортної системи.
7.25. Частиною першою статті 11 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що з метою забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу на суб'єктів ринку природного газу у виключних випадках та на визначений строк можуть покладатися спеціальні обов'язки в обсязі та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України після консультацій із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства. Такі обов'язки мають бути чітко визначеними, прозорими, недискримінаційними та заздалегідь не передбачати неможливість їх виконання. Такі обов'язки не повинні обмежувати постачальників, створених відповідно до законодавства інших держав - сторін Енергетичного Співтовариства, у праві на здійснення постачання природного газу споживачам України. Такі обов'язки не можуть покладатися на споживачів.
7.26. 30.11.2016 набрав чинності Закон №1730-VIII, який визначає комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення, а 29.08.2021 набрав чинності Закон №1639-IX.
7.27. За змістом статті 1 Закону №1730-VIII заборгованістю, що підлягає врегулюванню відповідно до цього Закону, є, зокрема кредиторська заборгованість теплопостачальних та теплогенеруючих організацій перед постачальником природного газу, операторами газорозподільних систем, оператором газотранспортної системи та особою, що виконувала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно, за спожитий природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії (у тому числі за договорами купівлі-продажу природного газу для власних потреб, що був використаний виключно для виробництва теплової та електричної енергії), надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води (у тому числі у разі заміни сторони у зобов'язанні та/або у разі правонаступництва), а також послуги з його розподілу і транспортування.
7.28. Відповідно до статті 2 Закону №1730-VIII дія цього Закону поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ та інші енергоносії та послуги з розподілу і транспортування природного газу, теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, а також підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиту електричну енергію, послуги з її розподілу/передачі, за питну воду, придбану з метою її подальшої реалізації споживачам, та/або за очищення стічних вод іншими підприємствами централізованого водопостачання і водовідведення.
7.29. Так, Законом №1639-IX внесені численні зміни до Закону №1730-VIII зокрема, розширивши сферу його дії, у тому числі шляхом викладення статті 2 в новій редакції та доповнено статтю 8 частиною другою.
7.30. Відповідно до частини другої статті 8 Закону №1730-VIII у редакції Закону №1639-ІХ, підприємства, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, які протягом періоду з 1 грудня 2015 року по 31 грудня 2019 року здійснювали відбір природного газу з газотранспортної системи без поданих номінацій, зобов'язані протягом 72 місяців, починаючи з 1 жовтня 2021 року, щомісяця рівними частинами компенсувати особі, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно, вартість відібраних без номінацій обсягів природного газу за цінами реалізації природного газу категоріям споживачів, визначеними положенням про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затверджених постановами Кабінету Міністрів України на виконання статті 11 Закону України «Про ринок природного газу», чинних протягом періоду таких відборів для відповідних категорій споживачів.
7.31. Аналіз наведених приписів Закону №1730-VIII дає підстави для висновку, що необхідними та визначальними умовами для застосування положень статті 8 цього Закону є: 1) учасниками процедури врегулювання заборгованості мають бути - підприємства, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води та особа, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31.12.2019 включно; 2) заборгованість складається з вартості об'ємів природного газу, відбір якого відбувався без поданих постачальником газу номінацій та за умови відсутності підписаних актів приймання-передачі природного газу з постачальниками щодо таких обсягів; 3) період заборгованості - відбір природного газу відбувся упродовж 01.12.2015-31.12.2019; 4) строк оплати настав з 01.10.2021.
7.32. Отже, відповідач зобов'язаний протягом 72 місяців, починаючи з 1 жовтня 2021 року, щомісяця рівними частинами компенсувати позивачу вартість природного газу об'ємом 126,189 тис. куб. метрів, відібраний у січні-березні 2017 року та квітні 2018 року.
7.33. Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події (частина 1 статті 530 ЦК України).
7.34. Предметом позову у справі № 910/9805/22 було стягнення щомісячних платежів за період з 01.10.2021 по 01.09.2022 у загальному розмірі 114 331,44 грн, що становить вартість відібраних без номінацій обсягів природного газу у січні-березні 2017 року та квітні 2018 року.
7.35. Позовні вимоги щодо стягнення 114 331,44 грн рішенням суду у справі № 910/9805/22 від 24.08.2023 були задоволені, водночас у справі №910/2261/26 позивачем заявлено до стягнення щомісячних платежів за період з вересня 2022 по січень 2026 у загальному розмірі 426 144,57 грн, що становить вартість відібраних без номінацій обсягів природного газу у січні-березні 2017 року та квітні 2018 року.
7.36. За розрахунками позивача, які відповідають матеріалам даної справи та висновкам суду у справі №910/9805/22, вартість газу, відібраного у січні-березні 2017 року та квітні 2018 року, становить 748 351,25 грн, а щомісячний платіж визначається у розмірі 10 393,77 грн.
7.37. Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події (частина 1 статті 530 ЦК України).
7.38. В матеріалах справи відсутні докази внесення щомісячних платежів за період з вересня 2022 по січень 2026 на загальну суму 426 144,57 грн, а тому відповідачем не виконано зобов'язання перед позивачем в цій частині.
7.39. Відповідно до статті 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
7.40. Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про те, що відповідачем порушено грошове зобов'язання перед позивачем на суму 426 144,57 грн, а тому позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими.
8. ВИСНОВОК СУДУ ПРО СТЯГНЕННЯ ІНФЛЯЦІЙНИХ ВТРАТ ТА 3% РІЧНИХ.
8.1. Відповідно до частини 2 статті 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
8.2. Нарахування інфляційних втрат та 3% річних на суму боргу входять до складу грошового зобов'язання та є особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов'язання як спосіб захисту грошового інтересу і полягає у відшкодуванні грошових втрат кредитора від знецінення грошових коштів у наслідок інфляції та отримані компенсації за неналежне виконання зобов'язань.
8.3. Позивач здійснив розрахунок 3% річних та інфляційних втрат на суми боргу у розмірі по 10 393,77 грн (загальна сума 426 144,57 грн) за кожен місяць з вересня 2022 по 18 лютого 2026 року.
8.4. Враховуючи наведене та правильний розрахунок позивача, суд дійшов висновку про те, що з боржника (відповідача) підлягають стягненню інфляційні втрати у розмірі 66 629,16 грн та 3% річних у розмірі 21 964,03 грн.
9. ВИСНОВОК СУДУ ПРО ЗАДОВОЛЕННЯ ПОЗОВУ.
9.1. Відповідно до частини 1 статті 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
9.2. Частинами 3-4 статті 13 ГПК України визначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
9.3. Згідно з частиною 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
9.4. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (частина 1 статті 86 ГПК України).
9.5. Враховуючи викладене та встановленні обставини, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню.
10. СУДОВІ ВИТРАТИ.
10.1. Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується статтею 129 ГПК України. Відповідно до пункту 1 частини 4 статті 129 ГПК України витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача. Таким чином витрати позивача зі сплати судового збору в розмірі 6 176,86 грн покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 124, 129-1 Конституції України, статтями 1, 4, 20, 73, 74, 76-79, 86, 123, 129, 145, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Управ-дом» (04201, місто Київ, вулиця Петра Калнишевського, будинок 7, офіс 994; ідентифікаційний код 36698591) на користь Акціонерного товариства «Укртрансгаз» (01021, місто Київ, Кловський узвіз, будинок 9/1; ідентифікаційний код 30019801) 426 144,57 грн основного боргу, 21 964,03 грн 3% річних, 66 629,16 грн інфляційних втрат та витрат зі сплати судового збору в розмірі 6 176,86 грн.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 24.04.2026
Суддя Ігор Курдельчук