Рішення від 31.03.2026 по справі 759/3357/26

СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА

ун. № 759/3357/26

пр. № 2-о/759/216/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2026 року м. Київ

Святошинський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді Єросової І.Ю.,

при секретарі Біляку М.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ), ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ), заінтересована особа: Деснянський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (02225, м. Київ, пр-т. Червоної Калини, 15-а) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України,

ВСТАНОВИВ:

05.02.2026 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до Святошинського районного суду м. Києва із вищевказаною заявою, в якій просять встановити факт народження дитини чоловічої статі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у м. Ялта Автономної Республіки Крим від батьків: мати - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 , батько - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_4 .

Дану заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 обґрунтовують тим, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, є батьками ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_3 у АРК. Отримати свідоцтво про народження у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України. Крім того, провести державну реєстрацію народження ОСОБА_3 у відділі державної реєстрації актів цивільного стану на території України не являється можливим, оскільки документи, що видані органами влади, створеними всупереч законодавству України, є недійсними та не створюють будь-яких правових наслідків.

Водночас, встановлення факту народження ОСОБА_3 на тимчасово окупованій території України (м. Ялта АРК, Україна) необхідне для отримання свідоцтва про народження дитини встановленого законодавством України зразка, підтвердження громадянства України дитини та реалізації у подальшому дитиною всіх належних їй прав та свобод громадянина України. Крім того, заявники звертають увагу, що батьками ОСОБА_3 є громадяни України, а тому наявні достатні підстави для задоволення заяви шляхом визнання факту народження дитини та внесення відомостей про його батьків.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.02.2026 для розгляду даної заяви визначено суддю Святошинського районного суду м. Києва Єросову І.Ю.

Ухвалою від 16.02.2026 заяву залишено без руху.

23.03.2026 заявниками усунено допущені недоліки.

Ухвалою від 31.03.2026 провадження відкрито, розгляд справи вирішено проводити у порядку окремого провадження із викликом учасників справи у судове засідання на 31.03.2026 року.

Учасники справи, будучи своєчасно та належним чином повідомленими про дату і час розгляду справи, до суду не прибули. Разом з тим, у своїй заяві заявники просили проводити розгляд заяви без їх участі.

Суд звертає увагу, що в силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку. Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, у першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005р. у справі «Смірнова проти України»).

Враховуючи, що учасники провадження були завчасно та належним чином повідомлені про судовий розгляд заяви, однак у визначений судом час не прибули до суду, суд вважає за можливе розглянути дану заяву без участі заявників та заінтересованої особи.

Суд, вивчивши доводи заяви про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, а також ознайомившись із долученими до неї документами, доходить таких висновків.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно з ч. 1 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

В силу ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Приписами ст. 13 ЦПК України закріплено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.

Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (ч. 1 ст. 293 ЦПК України).

Положеннями п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України встановлено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

За змістом ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту, зокрема, народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

05.02.2026 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до Святошинського районного суду м. Києва із заявою про встановлення факту народження дитини чоловічої статі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у м. Ялта Автономної Республіки Крим від батьків: мати - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 , батько - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_4 .

У ході судового розгляду встановлено, що громадянка України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , особа якої підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_5 , виданим Шевченківським РВ УМВС України в Чернівецькій області 17.10.2008, та громадянин України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , особа якого підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_6 , виданим Вижницьким РВ УМВС України в Чернівецькій області 26.02.2002 року, мають спільну дитину ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Згідно з ч. 1 ст. 144 СК України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану, а Конвенцією про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, встановлено, що дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.

Разом з тим, суд звертає увагу, що ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Ялта АРК, про що 20.08.2025 Алуштинським міським відділом РАЦС Департаменту РАЦС Міністерства юстиції Республіки Крим, який є органом окупаційної влади, видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_7 .

Також Алуштинським міським відділом записів актів цивільного стану Департаменту записів актців цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим видано довідку про народження №Р-01064 від 20.08.2025, якою підтверджується факт народження ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 , який фактично народився у м. Ялта АРК. Із даних довідки вбачається, що батьками ОСОБА_3 є: мати - ОСОБА_2 , батько - ОСОБА_1 .

Відповідно до п. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Станом на дату народження ОСОБА_3 , видачі даного свідоцтва та розгляду справи судом територія м. Ялти АРК є тимчасово окупованою територією(Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженим Наказом Міністерства розвитку громад та територій України №376 від 28.02.2025 року).

Водночас, відповідно до приписів ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована російською федерацією територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно з ч. 1 ст. 18 Закону громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Системний аналіз вказаних норм дозволяє визначити коло осіб, які можуть звертатися до суду із заявою про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, такими є батьки, котрі наділені статусом громадян України.

Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_8 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрували шлюб 01.08.2008, про що Відділом реєстрації актів цивільногостану Чернівецького міського упарвління юстиції зроблено актовий запис №1095.

Долученими до заяви медичними документами підтверджується, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є матір'ю ОСОБА_3 , а ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як чоловік ОСОБА_2 , є батьком дитини ОСОБА_3 .

Відповідно до ч. 3 ст. 317 ЦПК України у рішенні про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.

Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Згідно зі ст. 18 ЦПК України рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.

У відповідності до ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті; державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.

Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації народження її дитини.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Враховуючи, що заявниками надано суду достатні докази, які посвідчують факт народження ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 дитини (сина) на тимчасово окупованій території України - м. Ялті АРК, та свідчать про те, що заявники ОСОБА_2 та ОСОБА_1 дійсно є батьками ОСОБА_3 встановити факт народження якого просять заявники, суд доходить висновку про наявність достатніх підстав для задоволення заяви про встановлення факту народження дитини.

Відповідно до ст. 317 ЦПК України суд вважає за можливе допустити рішення до негайного виконання в частині щодо встановлення факту народження.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 2, 4, 5, 12, 13, 18, 258, 263-265, 272, 273, 315-319, 352, 353, 430 ЦПК України, ст.ст. 144-147 СК України, ст. 7 Закону України «Про громадянство України», ст.9, 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», суд

ПОСТАНОВИВ:

Заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ), ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ), заінтересована особа: Деснянський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (02225, м. Київ, пр-т. Червоної Калини, 15-а) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України - задовольнити.

Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_3 дитини чоловічої статі - ОСОБА_3 у м. Ялта Автономної Республіки Крим, Україна, а також встановити дані про його батьків:

- мати - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , уродженка м. Чернівців, громадянка України,

- батько - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , уродженець с. Лукавці Вижницького району Чернівецької області, громадянин України.

Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

Рішення може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 (тридцяти) днів.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Київського апеляційного суду.

Відповідно до п. п. 15.5 п. 15 Перехідних положень ЦПК України в редакції Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» № 2147-VIII від 03.10.2017 року до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією кодексу.

Суддя Єросова І.Ю.