Рішення від 22.04.2026 по справі 931/173/26

Справа № 931/173/26

Провадження № 2/931/214/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2026 року селище Локачі

Локачинський районний суд Волинської області у складі:

головуючого судді Безп'ятко О.І.,

з участю секретаря судового засідання - Левчук О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми житлової субсидії,

ВСТАНОВИВ:

05 березня 2026 року від позивача через систему «Електронний суд» надійшов до суду позов до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми житлової субсидії. Свої вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області, рішенням від 22 січня 2024 року №3001-51217654-2024-2 їй призначено житлову субсидію відповідно до ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» від 09 листопада 2017 року № 2189-VIII. Відповідно до проведеної верифікації державних виплат, встановлено, що у складі домогосподарства одержувача житлової субсидії є особа ОСОБА_2 , якою протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснено операції з купівлі безготівкової та/або готівкової іноземної валюти, а також банківських металів на загальну суму, що перевищує 50 тис. гривень, що є порушенням пп. 10 п. 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій. Про вказане порушення Головним управлінням належним чином повідомлено ОСОБА_1 , однак витребуваної інформації позивач не отримав попри те, що на отримувача субсидії покладається обов'язок своєчасно інформувати про всі обставини, які можуть вплинути на право призначення субсидії. Зазначає, що невиконання такого обов'язку є наслідком повернення неправомірно отриманих коштів. Внаслідок таких дій відповідача, утворилася переплата житлової субсидії у розмірі 9047 грн 81 коп. за період з січня 2024 року по квітень 2024 року. Звертає увагу, що з метою досудового врегулювання спору Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області направлено відповідачеві листи повідомленням про факт переплати та необхідність повернення зазначеної суми на відповідні рахунки, проте, станом на дату подання позову сума переплати відповідачем не повернута.

Просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області надміру виплачену житлову субсидію за період з 01 жовтня 2024 року по 30 квітня 2024 року в сумі 9047,81 грн та понесені позивачем судові витрати.

Ухвалою судді Локачинського районного суду Волинської області від 11 березня 2026 року відкрито провадження у даній справі, призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Ухвалою Локачинського районного суду Волинської області від 07 квітня 2026 року розгляд справи відкладено на 22 квітня 2026 року, у зв'язку з неявкою відповідача у судове засідання та відсутністю відомостей про вручення їй судової повістки.

Представник позивача у судове засідання не з'явилася, хоча була належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду відповідно до вимог ст. 128 ЦПК України, що стверджується довідками про доставку електронного документу (а.с. 41 на звороті, 42 на звороті). 13 березня 2026 року від представника позивача - Логвін І.П. надійшла заява про розгляд справи без участі представника позивача, у якій вимоги позовної заяви підтримує в повному обсязі. Крім того, просить у прохальній частині вважати вірним період за який виникла переплата житлової субсидії «з 01 січня 2024 року по 30 квітня 2024 року» (а.с. 37). Також, 10 квітня 2026 року від неї надійшла заява про розгляд справи без її участі (а.с. 44).

Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася повторно, хоча була належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду відповідно до вимог ст. 128 ЦПК України, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення судової повістки (а.с. 47). Про причини неявки суд не повідомила, будь-яких клопотань, заяв, відзиву на позов від неї не надійшло.

Враховуючи вимоги ч. 1 ст. 223 ЦПК України, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності сторін.

Враховуючи те, що сторони в судове засідання не з'явились, тому згідно з ч.2 ст. 247 ЦПК України розгляд справи здійснюється без фіксування технічними засобами.

Дослідивши та оцінивши представлені у справі докази в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, а згідно з ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до ЦПК України, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 проживає за адресою АДРЕСА_1 , що підтверджується копіями витягів з реєстру територіальної громади № 2023/010605254 від 26.12.2023 року та № 2026/003762490 від 10.03.2026 року (а.с. 12, 30).

За заявою ОСОБА_1 Головним управлінням ПФУ у Волинській області та поданою нею Декларацією про доходи, витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, було прийнято рішення № 3001-51217654-2024-2 від 22.01.2024 року про призначення субсидії на ЖКП/придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива за адресою за адресою АДРЕСА_1 (а.с. 10, 14-16).

У Декларації про доходи, витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії зазначено осіб, які входять до складу домогосподарства : ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 , ОСОБА_5 .

Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг визначає Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 1995 № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» із змінами (далі -Положення №848)

Згідно з пунктом 3 Положення № 848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку.

Відповідно до пункту 4 Положення право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Житлові субсидії на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива призначаються у разі, коли домогосподарство не отримує комунальну послугу з постачання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) та не використовує природний газ або електричну енергію для індивідуального опалення (пункт 6 Положення).

Пунктом 9 Положення визначено, що призначення житлових субсидій з 1 грудня 2022 року здійснюється органами Пенсійного фонду України.

Підпунктом 10 пункту 14 Положення передбачено, що житлова субсидія не призначається (в тому числі і на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив операції з купівлі безготівкової та/або готівкової іноземної валюти (крім валюти, отриманої від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних та/або освітніх послуг), а також банківських металів на загальну суму, що перевищує 50 тис. гривень.

Приписами пункту 56 Положення визначено, що уповноважені органи мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням.

Згідно з пункту 119 Положення, за рішенням уповноваженого органу надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється, у тому числі за поданням управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг у разі, коли громадянин не повідомив уповноваженому органу про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.

Пунктом 90 Положення передбачено, що громадяни, яким призначено житлову субсидію, повідомляють уповноважений орган про настання обставин, що впливають на право отримувати дану соціальну виплату.

Громадянин несе відповідальність за подані відомості в заяві, декларації, інших документах, що вплинули на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру (п. 49 Положення).

Відповідно до положень статті 9 Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» від 03.12.2019 верифікація державних виплат здійснюється в інформаційно-аналітичній платформі шляхом застосування комплексу заходів із збору, проведення аналізу та порівняння параметрів інформації, отриманої від суб'єктів надання інформації, за кожним реципієнтом з подальшим визначенням відповідності інформації визначеним законодавством вимогам, що впливають на визначення права на отримання та розмір державних виплат, а також виявлення невідповідності даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних.

Порядком здійснення верифікації та моніторингу державних виплат від 18 лютого 2016 року № 136 визначено, що з метою здійснення верифікації та моніторингу державних виплат суб'єкти надання інформації подають Мінфіну інформацію, що визначена законодавством для призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат і впливає на визначення права на отримання та розмір таких виплат, персональні дані, інформацію з автоматизованих інформаційних систем, реєстрів, баз даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яких вони є, у тому числі інформацію з обмеженим доступом. У разі нарахування та отримання державних виплат, призначених на сім'ю або домогосподарство, інформація подається щодо кожного члена сім'ї або домогосподарства. Відповідальними за повноту, автентичність та вчасність надання інформації є суб'єкти надання інформації (п. 3).

Пунктом 51 Порядку № 136 визначено, що за результатами превентивної верифікації орган, що здійснює державні виплати, в режимі реального часу отримує підтвердження відповідності наданої реципієнтом для призначення державної виплати інформації вимогам законодавства, що впливають на визначення його права на отримання та розмір державних виплат, або рекомендацію щодо проведення додаткової перевірки інформації, що містить невідповідності, за наявності в інформаційно-аналітичній платформі необхідної інформації.

У витязі з Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України щодо рішення № 3001-51217654-2024-2 від 22.01.2024 року про призначення житлової субсидії ОСОБА_1 наявні дві рекомендації про проведення додаткової перевірки, за результатами яких виявлено невідповідність: будь-хто із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. гривень (а.с. 19), що також підтверджується карткою рекомендацій ГУ ПФУ у Волинській області (а.с. 13).

Однак, відповідач ОСОБА_1 інформацію про купівлю валюти особою із складу домогосподарства у заяві та декларації, поданих на призначення житлової субсидії, не вказала.

Згідно з розрахунку суми боргу по справі №3001-51217654 сформованого Головним управлінням ПФУ у Волинській області, загальний розмір безпідставно виплаченої житлової субсидії за період з 01.01.2024 року по 30.04.2024 року становить 9047,81 грн (а.с. 9).

Відповідно до п.125 Положення, на вимогу уповноваженого органу, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином.

Згідно з п. 127 Положення, у разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку.

Листом ГУ ПФУ у Волинській області № 0300-0309-8/21466 від 31 березня 2025 року ОСОБА_1 повідомлено, що Головним управлінням Фонду отримано інформацію, будь-хто із складу домогосп. ( ОСОБА_2 ) протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. гривень фінансові операції (за даними банків): Дата операції з: 2023-12-14, Дата операції по: 2023-12-15, МФО банку: 305299, Назва банку: ПриватБанк, назва відділення/філії: відділення «Північно-західне №58» та висловлено прохання надати відповідні документи, що спростовують або підтверджують зазначену інформацію (довідку банківської установи щодо здійснення/не здійснення валютообмінних операцій) у зручний спосіб (а.с. 20).

Повідомленням ГУ ПФУ у Волинській області № 0300-0402-8/30758 від 08.05.2025 року відповідачу запропоновано повернути надміру виплачені кошти субсидії за період з січня по квітень 2024 року в сумі 9047,81 грн у добровільному порядку на рахунок Пенсійного фонду України (а.с. 11).

Однак, у встановлений позивачем строк зазначені кошти ОСОБА_1 не повернула, на що вказують матеріали цивільної справи.

Таким чином, не повідомлення ОСОБА_1 про здійснення придбання безготівкової та/або готівкової іноземної валюти особою із складу домогосподарства на загальну суму, що перевищує 50 000 гривень, згідно з п. 14, п.119 та п.125 Положення є підставою для припинення виплати житлової субсидії відповідачу та стягнення її надмірно виплаченої суми у судовому порядку.

Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

За таких обставин, враховуючи, що відповідач не подала достовірні дані про здійснення придбання безготівкової та/або готівкової іноземної валюти на загальну суму, що перевищує 50 000 грн, будь-ким зі складу домогосподарства, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію та внаслідок чого отримала неправомірно житлову субсидію у розмірі 9047,81 грн, у добровільному порядку надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій не повернула,суд дійшов висновку, що позовні вимоги належить задовольнити, стягнувши із ОСОБА_1 на користь позивача надміру виплачену житлову субсидію за період з 01 січня 2024 року по 30 квітня 2024 року в сумі 9047,81 грн.

Згідно із частиною першою статті 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, тому з відповідача на користь позивача слід стягнути понесені ним витрати по сплаті судового збору в розмірі 2662,40 грн.

На підставі викладеного, ст.15, 16, 1212 ЦК України, керуючись ст. ст. 10, 12, 13, 77-81, 141, 247, 263-265, 273, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми житлової субсидії задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області надміру виплачену житлову субсидію за період з 01 січня 2024 року по 30 квітня 2024 року в сумі 9047 (дев'ять тисяч сорок сім) грн 81 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судовий збір у розмірі 2662 (дві тисячі шістсот шістдесят дві) грн 40 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Учасники справи:

Позивач: Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, адреса місцезнаходження: 43027, м. Луцьк, Київський майдан, 6, код ЄДРПОУ 13358826;

Відповідач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 .

Повний текст рішення складено 22 .04.2026 року.

Суддя Локачинського районного суду О.І. Безп'ятко