Справа № 159/940/26
Провадження № 1-кп/159/379/26
22 квітня 2026 року м. Ковель
Ковельський міськрайонний суд Волинської області в складі
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
представника потерпілого ОСОБА_4
обвинуваченого ОСОБА_5
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ковелі Волинської області кримінальне провадження №42026032110000007 по обвинуваченню
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Малинівка, Рожищанського району Волинської області, українця, громадянина України, не судимого, з середньою освітою, працюючого ФОП, одруженого, на утриманні двоє дітей, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ; зареєстроване місце проживання АДРЕСА_2 .
у вчинені кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст.190, ч.2 ст.190, ч.2 ст.358, ч.3 ст.358, ч.4 ст.358 КК України, -
1. ОСОБА_5 згідно запису №21970000000012859 від 16.11.2017 зареєстрований як фізична особа-підприємець та має право здійснювати види господарської діяльності: 47.52 Роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами в спеціалізованих магазинах (основний); 43.32 Установлення столярних виробів; 43.39 Інші роботи із завершення будівництва; 43.34 Малярні роботи та скління; 43.33 Покриття підлоги й облицювання стін; 43.31 Штукатурні роботи; 43.29 Інші будівельно-монтажні роботи; 43.21 Електромонтажні роботи; 16.23 Виробництво інших дерев'яних будівельних конструкцій і столярних виробів; 25.11 Виробництво будівельних металевих конструкцій і частин конструкцій; 25.12 Виробництво металевих дверей і вікон; 25.61 Оброблення металів та нанесення покриття на метали; 25.62 Механічне оброблення металевих виробів; 25.99 Виробництво інших готових металевих виробів, н.в.і.у.; 43.22 Покрівельні роботи; 43.22 Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування.
Відповідно до Розділу 1 «Положення про Гуманітарний відділ Голобської селищної ради», затвердженого рішенням Голобської селищної ради від 21.12.2027 № 36/8, Гуманітарний відділ Голобської селищної ради є структурним підрозділом виконавчого комітету селищної ради, є юридичною особою, має самостійний баланс, печатку із своїм найменуванням, штамп, інші реквізити відповідно до чинного законодавства, право відкривати рахунки у відповідних установах, укладати господарські договори і угоди. Відділ є головним розпорядником бюджетних коштів з фінансування витрат на утримання закладів освіти, культури.
Між Гуманітарним відділом виконавчого комітету Голобської селищної ради (Замовник), як розпорядником бюджетних коштів з фінансування витрат на утримання закладів освіти, та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5 (Підрядник) 25.07.2022 укладено договір №64/07-2022 про виконання підрядних робіт з поточного ремонту туалетних приміщень «ЗОШ І-ІІ ступенів с. Поповичі, Ковельського району, Волинської області» (далі по тексту - Договір №64/07-2022).
Згідно п. 2.2 Договору №64/07-22 після завершення робіт Підрядник надає Замовнику відповідні акти виконаних робіт.
Пунктом 4.1 Договору №64/07-22 визначено, що вартість робіт складає 179 625 грн. Ціна коригується сторонами у порядку, визначеному Державними будівельними нормами і правилами ДБН.
Пунктом 5.1 Договору №64/07-22 визначено, що у випадку невиконання або неналежного виконання обов'язків за цим Договором, сторони несуть відповідальність згідно чинного законодавства.
Пунктом 8.3 Договору №64/07-22 передбачено, що у разі зміни обсягів робіт вартість і строки виконання робіт підлягають перегляду.
Згідно п. 8.1 Договору №64/07-22 він набирає чинності з моменту його підписання і діє до повного завершення робіт та виконання зобов'язань відповідно до умов цього Договору, але не довше 23.08.2022.
Під час виконання Договору №64/07-2022 у невстановленому досудовим розслідуванням місці, у невстановлений день та час, але не пізніше 20.08.2022, у ФОП ОСОБА_5 виник злочинний умисел на заволодіння бюджетними коштами, розпорядником яких є Гуманітарний відділ виконавчого комітету Голобської селищної ради, шляхом підроблення офіційних документів, надання їх Підряднику та обману службових осіб Підрядника про вартість фактично виконаних робіт, який він реалізував за наступних обставин.
З метою реалізації злочинного умислу на заволодіння бюджетними коштами під час виконання договору №64/07-2022 про виконання підрядних робіт з поточного ремонту туалетних приміщень «ЗОШ І-ІІ ступенів с. Поповичі, Ковельського району, Волинської області» ОСОБА_5 , усвідомлюючи, що за умовами укладеного договору розрахунки за виконані роботи проводяться на підставі актів виконаних робіт (форма КБ-2в), які є офіційними документами, оскільки передбачені п. 6.1 Кошторисних норм України «Настанови з визначення вартості будівництва», затверджених наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281 і форма яких наведена в додатку 36 та які посвідчують певні факти, що мають юридичне значення, а саме факти виконання будівельних робіт та їх вартість, та надають певні права, а саме права вимагати оплати за виконані будівельні роботи на умовах укладеного договору, перебуваючи за місцем проживання за адресою: АДРЕСА_1 , у невстановлений день та час, але не пізніше 20.08.2022, діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою подальшого використання підробленого офіційного документа, достовірно знаючи, що при виконанні умов Договору №64/07-2022 ним не були понесені загальновиробничі витрати в сумі 22 462,68 грн., за допомогою комп'ютерної техніки виготовив офіційний документ, а саме Акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2022 року (форма КБ-2в), до змісту якого в графі II «Загальновиробничі витрати», вніс завідомо неправдиві відомості про понесені під час виконання Договору №64/07-2022 загальновиробничі витрати в сумі 22 462,68 грн., власноручно підписав складений ним Акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2022 року (форма КБ-2в), чим здійснив підроблення офіційного документа, та в подальшому передав його на підпис та оплату службовим особам Гуманітарного відділу виконавчого комітету Голобської селищної ради.
В подальшому Акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2022 року (форма КБ-2в) став підставою для перерахування 25.08.2022 на розрахунковий рахунок ФОП ОСОБА_5 бюджетних коштів в сумі 125 745 грн. та підтвердженням цільового використання попередньої оплати робіт на об'єкті будівництва в сумі 53 880 грн., сплаченої 12.08.2022 відповідно до умов договору, у тому числі 22 462,68 грн. які безпідставно включені до акта як загальновиробничі витрати.
Продовжуючи реалізацію злочинного умислу на заволодіння бюджетними коштами під час виконання договору №64/07-2022 про виконання підрядних робіт з поточного ремонту туалетних приміщень «ЗОШ І-ІІ ступенів с. Поповичі, Ковельського району, Волинської області» ОСОБА_5 , усвідомлюючи, що за умовами укладеного договору розрахунки за виконані роботи проводяться на підставі актів виконаних робіт (форма КБ-2в), які є офіційними документами, оскільки передбачені п. 6.1 Кошторисних норм України «Настанови з визначення вартості будівництва», затверджених наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281 і форма яких наведена в додатку 36 та які посвідчують певні факти, що мають юридичне значення, а саме факти виконання будівельних робіт та їх вартість, та надають певні права, а саме права вимагати оплати за виконані будівельні роботи на умовах укладеного договору, перебуваючи в адміністративному приміщенні Гуманітарного відділу Голобської селищної ради в с-щі Голоби, Ковельського району, Волинської області, у невстановлений день та час, але не пізніше 20.08.2022, діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою особистого збагачення, передав службовим особам Гуманітарного відділу виконавчого комітету Голобської селищної ради завідомо для нього підроблений офіційний документ, а саме Акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2022 року (форма КБ-2в), у якому в графу II «Загальновиробничі витрати» ним раніше внесено неправдиві відомості про загальновиробничі витрати в сумі 22 462,68 грн., для підписання та оплати.
В подальшому Акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2022 року (форма КБ-2в) став підставою для перерахування 25.08.2022 на розрахунковий рахунок ФОП ОСОБА_5 бюджетних коштів в сумі 125 745 грн. та підтвердженням цільового використання попередньої оплати робіт на об'єкті будівництва в сумі 53 880 грн., сплаченої 12.08.2022 відповідно до умов договору, у тому числі 22 462,68 грн. які безпідставно включені до акта як загальновиробничі витрати.
З метою незаконного заволодіння бюджетними коштами під час виконання договору №64/07-2022 про виконання підрядних робіт з поточного ремонту туалетних приміщень «ЗОШ І-ІІ ступенів с. Поповичі, Ковельського району, Волинської області», ОСОБА_5 , усвідомлюючи вимоги Настанови з визначення вартості будівництва, затвердженої наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281, якою визначено основні правила застосування кошторисних норм та нормативів з ціноутворення у будівництві для визначення вартості нового будівництва, реконструкції чи капітального ремонту об'єктів нерухомого майна, що здійснюються із залученням бюджетних коштів, усвідомлюючи, що за умовами укладеного договору розрахунки за виконані роботи проводяться на підставі актів виконаних робіт (форма КБ-2в), які є офіційними документами, не пізніше 20.08.2022, всупереч вимог п.п. 4.14-4.16, 5.13-5.16 Настанови з визначення вартості будівництва, затвердженої наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281, достовірно знаючи, що під час виконання умов Договору №64/07-2022 ним не були понесені загальновиробничі витрати, вніс до графи II Акта № 1 приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2022 року (форма КБ-2в) завідомо неправдиві відомості про загальновиробничі витрати в сумі 22 462,68 грн., який власноручно підписав та передав на підпис замовнику, яким являється Гуманітарний відділ виконавчого комітету Голобської селищної ради.
В свою чергу, уповноважена службова особа Гуманітарного відділу виконавчого комітету Голобської селищної ради, будучи введеною в оману ОСОБА_5 щодо достовірності зазначених у графі II Акта № 1 приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2022 року (форма КБ-2в) загальновиробничих витрат і їх суми, та не будучи обізнаною про злочинний умисел останнього, підписала наданий ОСОБА_5 . Акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2022 року (форма КБ-2в) на загальну суму 179 625 грн та передала його для оплати. В подальшому Акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2022 року (форма КБ-2в) став підставою для перерахування 25.08.2022 на розрахунковий рахунок ФОП ОСОБА_5 бюджетних коштів в сумі 125 745 грн. та підтвердженням цільового використання попередньої оплати робіт на об'єкті будівництва в сумі 53 880 грн., сплаченої 12.08.2022 відповідно до умов договору, у тому числі 22 462,68 грн. які безпідставно включені до акта як загальновиробничі витрати.
Отже, ОСОБА_5 діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою особистого збагачення, шляхом обману службових осіб Гуманітарного відділу виконавчого комітету Голобської селищної ради заволодів бюджетними коштами в сумі 22 462,68 грн., якими в подальшому розпорядився на власний розсуд, чим заподіяв збитки Гуманітарному відділу виконавчого комітету Голобської селищної ради на загальну суму 22 462,68 грн.
2. Крім того, ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_1 ) згідно запису №21970000000012859 від 16.11.2017 зареєстрований як фізична особа-підприємець та має право здійснювати види господарської діяльності: 47.52 Роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами в спеціалізованих магазинах (основний); 43.32 Установлення столярних виробів; 43.39 Інші роботи із завершення будівництва; 43.34 Малярні роботи та скління; 43.33 Покриття підлоги й облицювання стін; 43.31 Штукатурні роботи; 43.29 Інші будівельно-монтажні роботи; 43.21 Електромонтажні роботи; 16.23 Виробництво інших дерев'яних будівельних конструкцій і столярних виробів; 25.11 Виробництво будівельних металевих конструкцій і частин конструкцій; 25.12 Виробництво металевих дверей і вікон; 25.61 Оброблення металів та нанесення покриття на метали; 25.62 Механічне оброблення металевих виробів; 25.99 Виробництво інших готових металевих виробів, н.в.і.у.; 43.22 Покрівельні роботи; 43.22 Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування.
Відповідно до Розділу 1 «Положення про Гуманітарний відділ Голобської селищної ради», затвердженого рішенням Голобської селищної ради від 21.12.2027 № 36/8, Гуманітарний відділ Голобської селищної ради є структурним підрозділом виконавчого комітету селищної ради, є юридичною особою, має самостійний баланс, печатку із своїм найменуванням, штамп, інші реквізити відповідно до чинного законодавства, право відкривати рахунки у відповідних установах, укладати господарські договори і угоди. Відділ с головним розпорядником бюджетних коштів з фінансування витрат на утримання закладів освіти, культури.
Між Гуманітарним відділом виконавчого комітету Голобської селищної ради (Замовник), як розпорядником бюджетних коштів з фінансування витрат на утримання закладів освіти, та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5 (Підрядник) 17.05.2023 укладено договір №57/05-23 про виконання підрядних робіт з ремонту приміщень «Голобського ІРЦ», (далі по тексту - Договір №57/05-2023).
Згідно п. 2.2 Договору №57/05-2023 після завершення робіт Підрядник надає Замовнику відповідні акти виконаних робіт.
Пунктом 4.1 Договору №57/05-2023 визначено, що вартість робіт складає 199 900 грн. Ціна коригується сторонами у порядку, визначеному Державними будівельними нормами і правилами ДБН.
Пунктом 5.1 Договору №57/05-2023 визначено, що у випадку невиконання або неналежного виконання обов'язків за цим Договором, сторони несуть відповідальність згідно чинного законодавства.
Пунктом 8.3 Договору №57/05-2023 передбачено, що у разі зміни обсягів робіт вартість і строки виконання робіт підлягають перегляду.
Згідно п. 8.1 Договору №57/05-2023 він набирає чинності з моменту його підписання і діє до повного завершення робіт та виконання зобов'язань відповідно до умов цього Договору, але не довше 31.12.2023.
Також, 01.09.2023 між Гуманітарним відділом виконавчого комітету Голобської селищної ради (Замовник), як розпорядником бюджетних коштів з фінансування витрат на утримання закладів освіти, та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5 (Підрядник) укладено договір №105/09-23 про виконання підрядних робіт з ремонту приміщень «Голобського ІРЦ», ( укладання плитки на стіни та підлогу, монтування підвісної стелі), (далі по тексту - Договір №105/09-23).
Згідно п. 2.2 Договору №105/09-23 після завершення робіт Підрядник надає Замовнику відповідні акти виконаних робіт.
Пунктом 4.1 Договору №105/09-23 визначено, що вартість робіт складає 45 000 грн. Ціна коригується сторонами у порядку, визначеному Державними будівельними нормами і правилами ДБН.
Пунктом 5.1 Договору №105/09-23 визначено, що у випадку невиконання або неналежного виконання обов'язків за цим Договором, сторони несуть відповідальність згідно чинного законодавства.
Пунктом 8.3 Договору №105/09-23 передбачено, що у разі зміни обсягів робіт вартість і строки виконання робіт підлягають перегляду.
Згідно п. 8.1 Договору №105/09-23 він набирає чинності з моменту його підписання і діє до повного завершення робіт та виконання зобов'язань відповідно до умов цього Договору, але не довше 31.12.2023.
Крім того, 12.10.2023 між Гуманітарним відділом виконавчого комітету Голобської селищної ради (Замовник), як розпорядником бюджетних коштів з фінансування витрат на утримання закладів освіти, та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5 (Підрядник) укладено договір №130/10-23 про виконання завершальних підрядних робіт з ремонту приміщень «Голобського ІРЦ», (укладання плитки на стіни та підлогу, монтування підвісної стелі), (далі по тексту - Договір №130/10-23).
Згідно п. 2.2 Договору №130/10-23 після завершення робіт Підрядник надає Замовнику відповідні акти виконаних робіт.
Пунктом 4.1 Договору №130/10-23 визначено, що вартість робіт складає 32 913 грн. Ціна коригується сторонами у порядку, визначеному Державними будівельними нормами і правилами ДБН.
Пунктом 5.1 Договору №130/10-23 визначено, що у випадку невиконання або неналежного виконання обов'язків за цим Договором, сторони несуть відповідальність згідно чинного законодавства.
Пунктом 8.3 Договору №130/10-23 передбачено, що у разі зміни обсягів робіт вартість і строки виконання робіт підлягають перегляду.
Згідно п. 8.1 Договору №130/10-23 він набирає чинності з моменту його підписання і діє до повного завершення робіт та виконання зобов'язань відповідно до умов цього Договору, але не довше 31.12.2023.
Під час виконання умов укладених Договорів №57/05-23, №105/09-23, 130/10-23 у невстановленому досудовим розслідуванням місці, у невстановлений день та час, але не пізніше 16.06.2023, у Фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 повторно виник злочинний умисел на заволодіння бюджетними коштами, розпорядником яких є Гуманітарний відділ виконавчого комітету Голобської селищної ради, шляхом підроблення офіційних документів, надання їх Підряднику та обману службових осіб Підрядника про вартість фактично виконаних робіт, який він реалізував за наступних обставин.
Так, реалізуючи злочинний умисел на заволодіння бюджетними коштами під час виконання договорів №57/05-23, №105/09-23, №130/10-23 про виконання підрядних робіт з ремонту приміщень «Голобського ІРЦ», ОСОБА_5 , усвідомлюючи що за умовами укладених договорів розрахунки за виконані роботи проводяться на підставі актів виконаних робіт (форма КБ-2в), які є офіційними документами, оскільки передбачені п. 6.1 Кошторисних норм України «Настанови з визначення вартості будівництва», затверджених наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281 і форма яких наведена в додатку 36 та які посвідчують певні факти, що мають юридичне значення, а саме факти виконання будівельних робіт та їх вартість, та надають певні права, а саме права вимагати оплати виконані будівельні роботи на умовах укладеного договору, перебуваючи за місцем проживання за адресою: АДРЕСА_1 , діючи повторно, з єдиним умислом на підроблення офіційних документів, у невстановлений день та час, але не пізніше 16.06.2023, 08.09.2023, 18.10.2023, з корисливих мотивів, з метою подальшого використання підроблених офіційних документів, достовірно знаючи, що при виконанні умов Договорів №57/05-23, №105/09-23, №130/10-23 ним не були понесені загальновиробничі витрати в сумі 55 942,52 грн., за допомогою комп'ютерної техніки виготовив офіційні документи, а саме відповідно Акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за червень 2023 року (форма КБ-2в), Акт № 32 приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2023 року (форма КБ-2в), Акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за жовтень 2023 року (форма КБ-2в), до змісту яких в графі II «Загальновиробничі витрати», вніс завідомо неправдиві відомості про понесені під час виконання Договорів №57/05-23, №105/09-23, №130/10-23 загальновиробничі витрати на загальну суму 55 942,52 грн., власноручно підписав складені ним Акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за червень 2023 року (форма КБ-2в), Акт № 32 приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2023 року (форма КБ-2в), Акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за жовтень 2023 року (форма КБ-2в), чим повторно здійснив підроблення офіційних документів, та в подальшому передав їх на підпис та оплату службовим особам Гуманітарного відділу виконавчого комітету Голобської селищної ради.
В подальшому Акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за червень 2023 року (форма КБ-2в), став підставою для перерахування 26.06.2023 на розрахунковий рахунок ФОП ОСОБА_5 бюджетних коштів в сумі 139 930 грн., та підтвердженням цільового використання попередньої оплати робіт на об'єкті будівництва в сумі 59 970 грн., сплаченої 22.05.2023 відповідно до умов договору, Акт № 32 приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2023 року (форма КБ-2в), став підставою для перерахування 22.09.2023 на розрахунковий рахунок ФОП ОСОБА_5 бюджетних коштів в сумі 45 000 грн, Акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за жовтень 2023 року (форма КБ-2в) став підставою для перерахування 18.10.2023 на розрахунковий рахунок ФОП ОСОБА_5 бюджетних коштів в сумі 32 913 грн., у тому числі 55 942,52 грн., які безпідставно включені до актів як загальновиробничі витрати.
Продовжуючи реалізацію злочинного умислу на заволодіння бюджетними коштами під час виконання договорів №57/05-23, №105/09-23, №130/10-23 про виконання підрядних робіт з ремонту приміщень «Голобського ІРЦ», ОСОБА_5 , усвідомлюючи, що за умовами укладених договорів розрахунки за виконані роботи проводяться на підставі актів виконаних робіт (форма КБ-2в), які є офіційними документами, оскільки передбачені п. 6.1 Кошторисних норм України «Настанови з визначення вартості будівництва», затверджених наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281 і форма яких наведена в додатку 36 та які посвідчують певні факти, що мають юридичне значення, а саме факти виконання будівельних робіт та їх вартість, та надають певні права, а саме права вимагати оплати за виконані будівельні роботи на умовах укладених договорів, діючи з єдиним з єдиним умислом на використання завідомо підроблених офіційних документів перебуваючи в адміністративному приміщенні Гуманітарного відділу Голобської селищної ради, у невстановлений день та час, але не пізніше 16.06.2023, 08.09.2023, 18.10.2023, діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою особистого збагачення, передав службовим особам Гуманітарного відділу виконавчого комітету Голобської селищної ради завідомо для нього підроблені офіційні документи, а саме відповідно Акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за червень 2023 року (форма КБ-2в), Акт № 32 приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2023 року (форма КБ-2в), Акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за жовтень 2023 року (форма КБ-2в), у яких ним раніше внесено неправдиві відомості про загальновиробничі витрати в сумі 55 942,52 грн., для підписання та оплати.
В подальшому Акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за червень 2023 року (форма КБ-2в), став підставою для перерахування 26.06.2023 на розрахунковий рахунок ФОП ОСОБА_5 бюджетних коштів в сумі 139 930 грн., та підтвердженням цільового використання попередньої оплати робіт на об'єкті будівництва в сумі 59 970 грн., сплаченої 22.05.2023 відповідно до умов договору, Акт № 32 приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2023 року (форма КБ-2в), став підставою для перерахування 22.09.2023 на розрахунковий рахунок ФОП ОСОБА_5 бюджетних коштів в сумі 45 000 грн, Акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за жовтень 2023 року (форма КБ-2в) став підставою для перерахування 18.10.2023 на розрахунковий рахунок ФОП ОСОБА_5 бюджетних коштів в сумі 32 913 грн., у тому числі 55 942,52 грн., які безпідставно включені до актів як загальновиробничі витрати.
З метою незаконного заволодіння бюджетними коштами під час виконання договорів №57/05-23, №105/09-23, №130/10-23 про виконання підрядних робіт з ремонту приміщень «Голобського ІРЦ», у ОСОБА_5 , усвідомлюючи вимоги Настанови з визначення вартості будівництва, затвердженої наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281, якою визначено основні правила застосування кошторисних норм та нормативів з ціноутворення у будівництві для визначення вартості нового будівництва, реконструкції чи капітального ремонту об'єктів нерухомого майна, що здійснюються із залученням бюджетних коштів, усвідомлюючи, що за умовами укладеного договору розрахунки за виконані роботи проводяться на підставі актів виконаних робіт (форма КБ-2в), які є офіційними документами, не пізніше16.06.2023, 08.09.2023, 18.10.2023, всупереч вимог п.п. 4.14 - 4.16, 5.13 - 5.16 Настанови з визначення вартості будівництва, затвердженої наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281, достовірно знаючи, що під час виконання Договорів №57/05-23, №105/09-23, №130/10-23 ним не були понесені загальновиробничі витрати, вніс до Акту № 1 приймання виконаних будівельних робіт за червень 2023 року (форма КБ-2в), Акту № 32 приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2023 року (форма КБ-2в), Акту № 1 приймання виконаних будівельних робіт за жовтень 2023 року (форма КБ-2в) у графі II завідомо неправдиві відомості про загальновиробничі витрати в сумі 55 942,52 грн., які власноручно підписав та передав на підпис замовнику, яким являється Гуманітарний відділ виконавчого комітету Голобської селищної ради.
В свою чергу, уповноважена службова особа Гуманітарного відділу виконавчого комітету Голобської селищної ради, будучи введена в оману ОСОБА_5 щодо достовірності зазначених у графі II Акту № 1 приймання виконаних будівельних робіт за червень 2023 року (форма КБ-2в), Акту № 32 приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2023 року (форма КБ-2в), Акту № 1 приймання виконаних будівельних робіт за жовтень 2023 року (форма КБ-2в) загальновиробничих витрат і їх суми, та не будучи обізнаною про злочинний умисел останнього, підписала надані ОСОБА_5 . Акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за червень 2023 року (форма КБ-2в), Акт № 32 приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2023 року (форма КБ-2в), Акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за жовтень 2023 року (форма КБ-2в) на загальну суму 277 813 грн та передала їх для оплати. В подальшому Акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за червень 2023 року (форма КБ-2в), став підставою для перерахування 26.06.2023 на розрахунковий рахунок ФОП ОСОБА_5 бюджетних коштів в сумі 139 930 грн., та підтвердженням цільового використання попередньої оплати робіт на об'єкті будівництва в сумі 59 970 грн., сплаченої 22.05.2023 відповідно до умов договору, Акт № 32 приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2023 року (форма КБ-2в), став підставою для перерахування 22.09.2023 на розрахунковий рахунок ФОП ОСОБА_5 бюджетних коштів в сумі 45 000 грн, Акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за жовтень 2023 року (форма КБ-2в) став підставою для перерахування 18.10.2023 на розрахунковий рахунок ФОП ОСОБА_5 бюджетних коштів в сумі 32 913 грн., у тому числі 55 942,52 грн., які безпідставно включені до актів як загальновиробничі витрати.
Отже, ОСОБА_5 діючи умисно, повторно, з корисливих мотивів, з метою особистого збагачення, шляхом обману службових осіб Гуманітарного відділу виконавчого комітету Голобської селищної ради заволодів бюджетними коштами в сумі 55 942,52 грн., якими в подальшому розпорядився на власний розсуд, чим заподіяв Гуманітарному відділу виконавчого комітету Голобської селищної ради збитки на загальну суму 55 942,52 грн.
В судовому засіданні обвинувачений свою вину в скоєні кримінального правопорушення визнав повністю підтвердив обставини викладені в обвинувальному акті, вказав, що він підроблював акти виконаних робіт з метою отримання коштів у завищених розмірах. У скоєному розкаюється, просив призначити йому мінімальне покарання у виді штрафу. Витрати експерта не оспорює.
У зв'язку з тим, що обвинувачений в судовому засіданні свою вину, в обсязі пред'явленого йому обвинувачення, визнав повністю, суд розцінює його показання як об'єктивні, які відповідають фактичним обставинам і вважає достатнім розглянути справу без дослідження доказів щодо тих обставин, які ніким не оспорюються та ухвалення вироку відповідно до ч.3 ст. 349 КПК України.
Суд вважає, що події кримінального правопорушення мали місце, вина обвинуваченого доведена повністю, його умисні дії слід кваліфікувати:
- за першим епізодом за ч.2 ст.358 КК України, як підроблення приватним підприємцем з метою використання, інших офіційних документів, що надають певні права, а також за ч.4 ст.358 КК України, як використання завідомо підробленого документа та за ч.1 ст.190 КК України, як заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайство).
- за другим епізодом за ч.3 ст.358 КК України, як підроблення приватним підприємцем з метою використання, інших офіційних документів, що надають певні права, вчинене повторно, а також за ч.4 ст.358 КК України, як використання завідомо підробленого документа та за ч.2 ст.190 КК України, як заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайство), вчинене повторно.
Обговорюючи питання про міру покарання обвинуваченому, суд враховує характер скоєного кримінального правопорушення, тяжкість скоєного, дані про особу, обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання.
Обвинувачений вину в пред'явленому йому обвинуваченні визнав повністю, щиро розкаявся, відшкодував збитки, активно сприяв розкриттю кримінального правопорушення..
Обставини, що обтяжують покарання відсутні.
Як вказано в ст.65 КК України особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень. Більш суворий вид покарання з числа передбачених за вчинене кримінальне правопорушення призначається лише у разі, якщо менш суворий вид покарання буде недостатній для виправлення особи та попередження вчинення нею нових кримінальних правопорушень.
Обвинувачений скоїв один з яких умисний нетяжкий злочин, не судимий, притягується до кримінальної відповідальності уперше, тяжких наслідків не настало, збитки відшкодовані, на обліку у лікаря нарколога та психіатра не перебуває, характеризується позитивно, одружений, працює ФОП, має на утриманні двох неповнолітніх дітей. Також в його сім'ї під опікунством дружини виховується двоє неповнолітніх дітей сирот. Отже обвинувачений має міцні сімейні зв'язки, наявність кількох обставин, що пом'якшують покарання, а також добровільне відшкодування ним збитків, істотно знижують ступінь тяжкості вчиненого ним кримінального правопорушення, що дає суду підстави застосувати вимоги ст.69 КК України та перейти до іншого, більш м'якого виду основного покарання, не зазначеного в санкції ч.3 ст.358 КК України за це кримінальне правопорушення.
За таких умов, суд вважає достатнім дотриматися призначення мінімального виду покарання як штраф.
Притому суд керується ч.2 ст. 53 КК України в якій зазначено, що розмір штрафу визначається судом з урахуванням майнового стану винного в межах від тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян до п'ятдесяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, якщо статтями цього Кодексу не передбачено вищого розміру штрафу. За вчинення кримінального правопорушення, за яке передбачене основне покарання у виді штрафу понад три тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, розмір штрафу, що призначається судом, не може бути меншим за розмір майнової шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, або отриманого внаслідок вчинення кримінального правопорушення доходу, незалежно від граничного розміру штрафу, передбаченого санкцією статті (санкцією частини статті) Особливої частини цього Кодексу.
За епізодом, кримінального правопорушення, який кваліфіковано по ч.3 ст.358 КК України розмір збитків складає 55942,52 грн., тому мінімальний розмір покарання у виді штрафу за цією статтею має бути не меншим суми збитків 55942,52 грн.
Запобіжний захід до обвинуваченого не застосовувався. Клопотань про обрання запобіжного заходу від прокурора не надходило.
Цивільний позов у справі не заявлявся.
Речові докази у справі відсутні.
Витрати на залучення експерта загальною сумою 12722,40 грн. підлягають стягненню з обвинуваченого на підставі ч.2 ст.124 КПК України.
Керуючись ст. ст. 374, 375 КПК України суд - ,
ОСОБА_5 визнати винуватим в скоєні кримінального правопорушення передбаченого:
- ч.1 ст.190 КК України та призначити покарання у виді штрафу в розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34000 грн.
- ч.2 ст.190 КК України та призначити покарання у виді штрафу в розмірі 3300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 56100 грн.
- ч.2 ст.358 КК України та призначити покарання у виді штрафу в розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 грн.
- ч.3 ст.358 КК України та призначити покарання із застосуванням ст.69 КК України у виді штрафу в розмірі 3300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 56100 грн.
- ч.4 ст.358 КК України та призначити покарання у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.
На підставі ч.1 ст. 70 КК України за сукупністю кримінальних правопорушень, шляхом часткового складання призначених покарань, призначити остаточне покарання ОСОБА_5 у виді штрафу в розмірі 3400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 57800,00 грн.
Стягнути з ОСОБА_5 РНОКПП НОМЕР_1 на користь держави процесуальні витрати на залучення експерта у розмірі 12722,40 грн.
На вирок може бути подана апеляційна скарга до Волинського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Копію вироку негайно вручити після його проголошення обвинуваченому, прокурору, потерпілому.
Головуючий:ОСОБА_1